Alratmir Luüiiillil laad Oude Niedorp De Huwelijksloterij Donderdag 20 September 1928. 71site Jaargang No. 8??3. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. CDU verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dagen Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. i'rijs per 3 maanden 11.G5. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels i 1.10, iedere regel meer EO cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden haar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering van den Raad op Dinsdag 18 Septem- jr 1928, des avonds half negen. Aanwezig zijn de leden J. Wit, J. Bakker Jz., G. Liefhebber, D. Kriller, J. van Zoonen, J. Ligthart en Tb. Tromp, f De Voorzitter opent met een welkom de vergade ring, waarna de notulen der vorige vergadering iü. onveranderd worden vastgesteld. I Ingekomen stukken. 1. Ingekomen stukken: a. Verslag van den toestand en werking der ge- D meenschappelijke gasfabriek van de gemeenten Winkel en Naeuwe Niedorp. b. Jaarverslag 1927 van het Centraal Archief en Inlichtingenbureau voor maatschappelijk hulpbe- ■|toon in Nederland. Beide verslagen worden ter inzage gelegd. c. Uittreksel uit het register van besluiten van Gedeputeerde Starten van Noord-Holland, d.cL 29 Augustus j.1., no. 15, waaruit blijkt, dat de beslis- Bing omtrent het raadsbesluit van 2 Augustus j.1., O no. 94, tot het onderhands opdragen van het behar- den van een gedeelte van den Oude Niedorperweg, ldoor dat College is verdaagd. L<«1. Wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Subsidie-aanvragen voor 1929 van: 1. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot be vordering van Vakonderwijs in West-Friesland. 2. Het bestuur der Schager Handeldrijvende- en Industrieele Middenstandsvereeniging te Schagen. I 3. De commissie voor de malariabestrijding door Ide bevolking in Noord-Holland, j Deze stukken zullen bij de behandeling der ge- jmeente-begrooting 1929 opnieuw ter tafel komen. e. Verslag van den toestand der gemeente over 1927. f. Jaarverslag 1927 van het Provinciaal Water- I^m&irigöedrijf van Noord-Holland. g Als voren van den dienst der Arbeidsbemid- deling en Werkloosheidsverzekering te Helder, h. Als voren van het Provinciaal Electriciteits- hedrijf van Noord-Holland. Worden voor kennisgeving aangenomen; 1. Raming van ontvangsten en uitgaven over met toelichtinig van de Gezondheidscommissie, letel Hoorn. Wordt goedgekeurd. J. Schrijven van Burgemeester en Wethouders der gemeente Arnemuiden, d.d. 5 dezer, no. 454, houdende verzoek adhaesie te willen betuigen aan een aan Z.E. den H)eer Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht adres nopens irijziging van artikel 104 der L. O.-wet 1920. De gedaagde wetswijziging beoogt dat navorde ring van* schoolgelden over voorgaande jaren niet meer mogelijk zij. B. en W. adviseeren adhaesie aan het adres te be tuigen, met welk advies de Raad accoord gaat. k. Verzoek van T. Bakker Jz., om1 500 M2. grond van de gemeente te mogen koopen, deel uitmakende van ,4e Bullenweid". Door den Voorzitter wordt toegelicht, d'at een der gelijk verzoek allereerst was gericht tot B. en W„ doch B. en W. het niet wenschleijk achtten tot ver koop over te gaan, omdat het waardevermindering 1 van den overigen grond zou beteekenen. Zij heb-1 ben adressant medegedeeld, dat deze evenwel ge rechtigd was zich met hetzelfde verzoek tot den Raad te wenden. De heer Van Zoonen vraagt, hoe groot het geheele perceel is. De Voorzitter antwoordt, dat het geheele perceel verschillende aren groot is. Indien de heer Bakker een stuk over de geheele breedte van den weg tot de ringvaart, wilde koopen, dan zou dat wel in over weging kunnen worden genomen. Maar daar gaat het nu niet om, het gaat om 500 M2. aan den weg, en dan zou het achterliggend© terrein voor risico der gemeente blijven. De heer Bakker zou adressant in overweging wil len geven een strookje, vanaf den weg tot de ring vaart, te willen koopen, tot een voldoende breedte om er een perceel op te doen bouwen. De Voorzitter herhaalt, dat het thans gaat om de 500 M2. De Raad vindt algemeen goed afwijzend op het verzoek te beschikken. Mededeelingen. 2. Mededeelingen: Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede, dat a. het beharden van het verbreede gedeelte van den Oude Niedorperweg door middel van een door sproeifalt gebonden steenslagwegdek is opgedragen aan de N.V. „De Geruischlooze Weg" te Heemstede, voor de som van f6900.welk bedrag blijft bene den de nader door den opzichter Wartenhorst ge wijzigde kostenbegrooting,; Door den' Voorzitter wordt nog toegelicht, dat de raming van den opzichter oorspronkelijk beneden het bedrag was, dat nu wordt genoemd. Later na de inschrijving is echter gebleken, dat in de begrooting van den opzichter een klein abuis was, de begroo ting is later gewijzigd en kwam toen het 'bedrag waarvoor de N.V. „de Geruischlooze Weg" had in geschreven, nabij. De heer Van Zoonen zou graag zien, dat spoedig met den weg werd begonnen, opdat de weg klaar is, indien de brug berijdbaar wordt. Spr. wijst er op, dat voor het maken van den weg thans een zeer mooie periode achter den rug is. De Voorzitter zegt, dat ook B. en W. graag zullen zien, dat de weg spoedig klaar is, maar als het puntje bij 't paaltje komt, mag nog niet mert den weg worden begonnen, omdat Ged. Staten nog geen I goedkeuring hebben verleend. B. en W. zullen wel trachten den weg voltooid te krijgen, als de brug I voltooid' is. b. op 21 September a.s. in het openbaar aanbe- 1 steding zal worden gehouden van het veribreeden van gedeelten' van den Oude Niedorperweg; De aanlegeteiger. Aparte HOEDENw.o. echte BORSALINO, - vindt alleen bij ons Exclusieve modellen. HERM. DU CROCQ, Hoogstraat 4 - Telef. 352 Alkmaar c. van de Tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven" te Heerhugowaard onder dagteekening van 17 i Augustus j.1., bericht is ingekomen dat deze ver eeniging niet genegen is bij te dragen in de kosten van het vernieuwen van den aanlegsteiger te Oude Niedorp, in verband waarmede Burgemeester en Wethouders zich van verdere bemoeiingen in dezen zullen onthouden, tenzij' alsnog door belanghebben den^ zelve het initiatief worde genomen. De heen Kriller zegt, dat de gemeente dan dus verstoken blijft van een aanlegsteiger en dat kan spr. niet goedkeuren. Vroeger was er een steiger, maar doordat het vaarwater niet goed was, is hij niet meer gebruikt gewordpn. Laf er is de behoefte er aan weer meer gevoeld. De Voorzitter zegt, dat als de behoefte wordt ge voeld, de belanghebenden daarvan kunnenj doen blijken. De heer Kriller oordeelt het niet noodig, dat alle belanghebbenden zich er in moeien. De. Voorzitter zegt, dat dan enkele belanghebben den zich tot B. en W. zouden kunnen wenden. Op initiatief van den heer Kriller hebben B. en W. deze zaak aangeroerd enj zich tot de Tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven" gewend. In principe gevoelen1 B. en W. er niet voor, om den steiger geheel voor reke ning der gemeente te nemen en daarom moeten de belanghebbenden zich maar toi. B. en W. wenden. De heer Kriller kan zich niet met dit standpunt vereenigen. De heer Van Zoonen zegt, dat de steiger gemeente eigendom is en als hij dan herstel behoeft, dan dient de gemeente daarvoor te zorgen en dan niet te wach ten tot de ingezetenen er de aandacht op vestigen. Spr. kan best begrijpen, dat „Nieuw Leven" niet wil bijdragen, want als zij' daarmee begon, zou zij ook krijgen te zorgen voor aanlegsteigers te Heer hugowaard enz. De Voorzitter merkt op, dat de steiger geen ge meente-eigendom is. Was dat wel het geval, dan zou de gemeente zedelijk verplicht zijn voor her stel te zorgen. Door den heer Tromp wordt medegedeeld-, dat de steiger eigendom is van de firma Verburg, met de conditie, als de steiger door de firma niet werd gebruikt, anderen er gebruik van mochten maken. De heer Kriller: En als de firma den steiger niet meer zou gebruiken, dan geen eigendomsaanspraak •neer zou doen gelden. De heer Liefhebber zegt, dat de behoefte aan den steiger wel bestaat, elpt bij aanschrijven aan be langhebbenden wordt geen antwoord ontvangen. Spr. zou nog eens bij den Noordermarktbond willen aan kloppen. De heer Ligthart vraagt zich af, of de steiger niet door Oud© en Nieuwe Niedorp in orde kan worden gemaakt, hij is toch van de burgers. Moeten nu juist de belanghebbenden het doen, dan is deze, dan weer gene belanghebbende. De heer Liefhebber zegt, dat de eteiger in hoofd zaak voor Terdiek is. De Voorzitter stelt voor, de mededeeling voor ken nisgeving aaan te nemen. Hiertoe wordt door den Raad besloten. Geen bijdrage voor het Historisch Ge nootschap. 3. Voorstel van Bürgemeester en Wethouders om in verband met een ingekomen schrijven van het Historisch Genootschap „Oud West-Friesland", d.d. 22 Augustus j.L, ten behoeve die)- vereeniging op de begrooting 1929 een subsidie uit te trekken ten be drage van f10. Die heer Tromp zegt, dat dit het voorstel van de meerderheid van het Dag. Bestuur is, want dat spr. zich er tegen heeft verzet,.omdat hij meent,, dat niet aan alle aanvragen om subsidie moet worden voldaan. 1 De heer Wit ondersteunt het voorstel van den FEUILLETON Uit het Engelsch CHARLOTTE O'CONNOR ECCLES. Mijnheer, zei miss Jenklns met waardigheid, uw waarschuwingen zijn even vreemd als ongepast Hoe 'aagt u, een vreemdeling, om mij te waarscruwen voor :«en man een edelman waarvan u niets weet die isoluut een man van eer is? Hoé waagt u het, hem «en „Kerel" te noemen? Ik verlaat mij op hem; ik wil op hem verlaten, en als hij probeert mij slecht te behandelen, zal de wet een beleedigde vrouw bescher- men. Ik vraag wel excuus, maar ik kan niet verdragen, «at een vrouw een een (hier snikte de graaf) een beminnelijke vrouw haar zinnen zet op een man, waar- *an ik de overtuiging heb hoe, dat weet lk niet «at hij onwaardig Is. O, geloof mij, in alle opzichten baardig. Houd op, zei de „beminnelijke vrouw". Ik zal luisteren naar wat dan ook in zijn nadeel: Ik be- ®uuhem met al de kracht van 'n jeugdig hart en niets "^uiij doen veranderen. he^sult er berouw van hebben, zei de graaf on- MiBBGhien meent u het goed, antwoordde zij, een geinig meer toegevend, toen zij zich herinnerde, dat hij een beminnelijke vrouw had genoemd. Zonder ll'el doet u dat. Ze keek hem lief aan, zoo lief, dat et bloed van den graaf in zijn aderen stolde. Maar K moet, ik zal hem trouw zijn, Doe het niet, zei McCarthy nadrukkelijk. Ga fcaar ^uis als een verstandige vrouw en besluit den erel nooit te willen terugzien. Nooit zal ik dat doen, zei Boschviooltje heftig, j... 1 Heer, dacht de graaf, wat een verschrikke- I vrouw. Niet omdat ze oud is, of omdat ze leelijk ma ®fschoon ze dat voor den drommel allebei is da^f1" *laar aanleren, haar oogopslag - het Is meer i«KK6en menscl1 verdragen kan! Ik moet er niets van er van af en van het geld erbij! «lood op. Als ik een heer ontmoet die aan uw beschrijving beantwoordt, en die een anjelier draagt, zal ik hem naar deze bank sturen, zei hij cynisch. O, dank u. Hij kan nu niet meer lang uitblijven. Goeden dag en veel dank voor uw vriendelijkheid. Hee- ren zijn altijd zoo vriendelijk tegen mij! Terwijl hij haar blik vermeed met de zelfkennis van een gesnapt misdadiger, zette McCarthy zijn hoed op en sloeg haastig een zijpad in. Het is juist wat mij toekomt, zei hij ellendig. - Wat kon 4k ook anders verwachten? Als het werkelijk eens dat aardige meisje was geweest; maar dat was te mooi om waar te zijn. O, wat ben ik een gek geweest om maar niets te schrijven, voor ik de waarheid wist! Hoe moet lk in Godsnaam uit dit wespennest komen? Ze zdet er uit als een ontzaglijk vastberaden vrouw, van het soort, dat een man met geweld zou trouwen, als ze eenmaal haar zinnen daarop gezet heeft Het koude zweet liep bij druppels over zijn voorhoofd. —Ze zal me krijgen, dacht hij. Ze z&l me krijgen, zoo zeker als twee maal twee vier is, als lk 'm niet smeer; maar dat doe ik. Ik ga naar het buitenland. In zijn verbijstering leunde hij tegen een boom. Als ze maar eenigszlns vermoed kon hebben, wie lk was, overwoog hij, zou zij haar vangarmen zeker om mij heen hebben geslagen. Is ze niet goed bij haar hoofd, dat zij beweert, dat zij me gezien heeft? Daar moet een vergissing in het spel zijn. Gelukkig! Ze heeft me nog nooit eerder ontmoet, dat staat vast Nu, ik geef het op. Hij keek schuin om, om te zien, of zij hem volgde, maar er was niemand te bespeuren. 't Is mijn eigen schuld, dacht hij bitter. Ik hoef niemand iets te verwijten. Waarom heb Ik me ook met zoo iets ingelaten? Waarom heb ik me met vrouwen Ingelaten? Gek ben ik geweest, absoluut geken ik krijg mijn verdiende loon met die raaskallende idioot! Och, och, hoe moet ik in 's hemelsnaam van haar afkomen? HOOFDSTUK XXII. DE GRAAF NEEMT EEN BESLUIT. Bleek en ontdaan en terneergeslagen toog de graaf den dag na zijn schermutseling met miss Jenkins naar het bureau van „De Komeet." Wat scheelt eraan, McCarthy? riep Jack. Het Is jouw dulvelsch plan, waaraan wat scheelt, zert de graaf woest O, wat ben ik een idioot geweest, dat ik me ooit heer Tromp om geen subsidie te geven. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, voor stem den de heeren Van Zoonen, Kriller en Liefhebber. Hert. voorstel-Tromip wordt geacht te zijn aange nomen. 4. Als voren om in verband met een ingekomen schrijven van het Kerkbestuur der NecL Herv. Ge meente te Oude Niedorp, <Ld. 22 Augustus j.L, aan dat Kerkbestuur eene vergoeding van f 40.— te ver- leenen voor ingebruik geving van het Nedi. Herv. Kerkgebouw ten dienste van het Openbaar Gewoon Lager Onderwijs tijdens do verbouwing dier O. U School te Oude Niedorp. Overeenkomstig de voordracht van B. en W. wordt door den Raad besloten. De geruischlooze weg en de ploegslede, enz, 5. Voordracht van Burgemeester en Wethouder» tot wijziging en aanvulling der Algemeen© Politie verordening. De heer Wit zegt, dat de aanvulling een bepaling inhoudt, die spr. wat krap acht, n.L dat geen ploag- slede over den weg mag. Spr. meent, dat de weg evengoed voor den landbouwer U als voor den auto mobilist De Voorzitter zegt, dat de bepaling zóó moet wor den opgevat, dat het de bedoeling ie het kapot ma ken van den weg tegen te gaan. Ale men redeneert dat de weg voor allen is, moet men alles toelaten, ploeg of wat ook. Voor de rijkswegen geldt dezelfde bepaling die B. en W. nu voorstellen. Door de N.V. „De Geruischlooze Weg" is gewezen op het gevaar, dat enkelen gebruik maken van sleden die gevaar opleveren voor het wegdek- De heer Van Zoonen zegt, dat als de bepaling, die wordt voorgesteld, moet worden nageleefd, eggen, ploegen e.d. niet meer naar de plaats van bestem ming kunnen worden gebracht. De Voorzitter zegt, dat ze alleen geweerd kunnen worden als ze het wegdek kunnen beschadigen. De heer Van Zoonen nieent, dat de weg ook door een tractor kan worden beschadigd. De Voorzitter is het niet met die opmerking eens. iDe heer Ligthart vindt de bepaling ook te streng en de heer Bakker wil het woord ploegslede of trog laten vervallen. De Voorzitter zegt, dat als een slede heti wegdek niet beschadigd, de bepaling vervalt. Die heer Bakker vraagt, of de bepaling ook geldt voor de andere wegen. De Voorzitter zegt, dat in de politieverordening geen uitzondering kan worden gemaakt, maar de bepaling slaat op den geruisobloozen weg. De heer Kriller wijst er op, dat in de bepaling staat „izou kunnen beschadigen", en dan zal men met- de ploegslede aanstonds niet eene van het eene land naar het andere kunnen. De Voorzitter zegt, dat het toch noodig ie, dat een stokje gestoken kan worden voor het vernielen van het wegdek. Als een klinkerweg of een grintweg niet wordt vernield, geldt de bepaling niet. Maar spr. zegt, dat voor „zou kunnen beschadigen" zou kunnen worden gelezen „wanneer het wegdek wordt beschadigd". Na deze redactiewijziging wordt de voordracht van B. en W. aangenomen. 6. Concept-besluit tot wijziging en aanvulling der begrooting, dienst 1928. De gewijzigde begrooting wordt vastgesteld toi een bedrag van f315. De rekeningen. 7. Voorloopige vaststelling der gemjeenterekening dienst 1927, sluitende in den gewonen dienst met een batig saldo van f 5040.56 en in den kapitaal- dienst met een batig slot van f 2030.89, zoomede daarvoor geleend heb. Wel, wel, wat een plotselinge frontverandering. Gisteren was je nog in de wolken, Ja, zei McCarthy, dat was lk ook, gek die lk j was, maar toen had lk haar ook nog niet gezien. Je wilt dus zeggen, dat je haar sindsdien wel gezien hebt de prijswinster? De graaf knikte somber. En ze valt je ndet mee? Waarom voor den duivel ,sar je me? Is 't niet duidelijk genoeg aan mijn gezicht te zien, dat ze me niet meevalt. Luister Darracott. Ik kan het niet doen. Bij mijn ziel, ik kan het niet, zelfs niet voor twee maal zooveel geld. Ik verbreek het contract Laat ervan ko men wat er wil. Maar MacCarthy, dat kan niet Je bebt je woord gegeven. Je kunt er niet meer af. Je moet doorzetten. Maar ik doe het niet Het was mijn vriendschap voor jou die mij in deze ellende gebracht heeft en ik reken op jou, om mij er weer uit te helpen. Maar je was toen bereid de kans te wagen. Dat is zoo, maar hoe kon ik, toen lk mijn geluk ging beproeven, weten, dat het zoo verdraaid slecht zou uitvallen? Ik ging het zoo bij mijzelf eens na. Ze zou oud kunnen zijn, zei ik tot mijzelf, of leelijk of gek, maar ik heb nooit kunnen droom en, dat zij alles tege lijk zou zijn. Als zij een schepsel was, dat zich zou ge dragen als een verstandige vrouw van middelbaren leeftijd, zou ik het misschien met haar kunnen vinden; ik ben niet zoo jong dan dat ik op iets volmaakts aanspraa,. zou maken; maar een oud schaap, gekleed als een lammetje, is mijn genre niet. Het is allemachtig beroerd, zei Jack, vooral daar de krant het winnende nummer heeft gepubliceerd. Als zij in het bezit is van dit nummer zie ik niet, wat er aan te doen is. Je hebt gelijk, stemde de graat toe, alleduivels beroerd voor mij. Wat moet er nu gebeuren? Ik ben radeloos. Wees niet overijld. Misschien is ze beter dan je denkt. Ze Is erger, zei de graaf met beslistheid. Ze zou kunnen verbeteren bij verdere kennismaking Maar wat moeten we dan doen? Ik weet het niet. Vertel haar dat het een ver gissing was. Ga er in geen geval mee verder. Dat kunnen we niet. Je moet, schreeuwde de graaf. Hoe kan ik dat? Dat weet ik niet, riep de tot wanhoop gedreven graaf. Bied haar al het geld aan als ze me los wil laten. Misschien neemt ze dat en loopt er mee naar den duivel. We hebben geen vrijheid om op die manier over geld te beschikken. Dan is de eenilge oplossing deze wedstrijd nietig te verklaren en het geld terug te sturen. Het spijt mij dat ik me er ooit mee ingelaten heb. Neen, neen, riep Otto. Dat zouden we nooit kunnen doen. Wees niet zoo haastig. Er is misschien een andere oplossing. Waarom zou u uzelf met een over ijld besluit tot een bedelaar maken? Bovendien zou het voor de krant een gevoelige slag zijn. Maar groote God! riep de graaf uit, als er niets anders overblijft dan haar te trouwen, dan liever bede laar. Zeg het publiek dat er een vergissing heeft plaats gehad. 1 Een mooie geschiedenis zou dat zijn. Voor wat voor een soort uitgever zie Je me aan? Alsof dat er wat op aankomt ln zoo's, crisis. Om 'a hemelswil, zet die krant eens en voor altijd uit Je hoofd. Denk om mij en mijn benarde positie. Dat doe ik niet Misschien zal ztj, als zij merkt, dat lk geen cent bezit, inzien, dat het niet goed is haar rechten op mij te laten gelden. Ik heb nog nooit iets in mijn leven voor geld gedaan en Je ziet, hoe slecht het nu afgekomen is. Laat mij teruggaan naar mijn armoede met een onbekommerd gemoed. Maar je moeder? Je zeide toch, dat Je zooveel voor haar hoopte te doen? zei Jack. MacCarthy*s gezicht veranderde een beetje. Ja, dat heb ik gezegd, arme oude vrouw. Ik ben er zeker van, dat het een droom was, en voor haar be treur ik het, dat die niet is verwezenlijkt We zullen op de een of andere manier zien rond te scharrelen, zooals we tot nu toe gedaan hebben. - Is dat nu absoluut noodig? vroeg Otto. Ik ben bang van wel. Ik ziö geen anderen weg, zei de graaf hopeloos. Hoor MacCarthy, zei Jack, wees geen idioot Wacht nog wat Ik wil niet hebben dat Je alles zoo maar direct opgeeft in den eersten schrik. Dat zou de daad van een gek zijn. De daad van een gek! Dat was het toen lk me ermee heb ingelaten. Kom er dan tenminste weer uit als een verstandig man. Zie eens aan, wat die Juffrouw wil. Win tijd, heb geduld. Lijkt het Je een vrouw, die tot een schikking over te halen is? Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1928 | | pagina 1