chagerCourant Raad Anna Paulowna. Vijfde Blad. KORTE BERICHTEN. Zaterdag 22 September 1928. 71ste Jaargang. No. 8327 Vergadering van den Raad op Vrijdag 21 Septem ber 1P2S, des middags 3 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester, secretaris de heer C. Keijzer. Na opening volgt lezing der notulen. Ze worden poder dankzegging goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer [oorn, of de Voorzitter nog op het standpunt staat ét de goedkeuring van Ged, Staten niet noodig is oor den bouw van de ambtswoning. Spr. heeft hier- aar een grondig onderzoek ingesteld en een hooge uperieur, die nauw verbonden is met Ged. Staten, aeft spr. medegedeeld, dat de goedkeuring wel ver- ischt is. De Voorzitter zal dan graag weten, wie dat heeft ezegd. Wel is de goedkeuring van Ged. Staten noo dig voor de geldleening, maar niet voor den bouw. De heer Koorn zegt, dat dit toch met elkaar in ver band staat. De Voorzitter zegt dat de heer Koorn heeft ge- Ipröken over den houw van de woning. De heer Koorn: Maar we moeten toch eerst geld ebben voor we willen bouwen. De Voorzitter herhaalt dat we het niet over de ;eldleening hebben gehad en spr. bj/jft er bij," dat Kr den bouw geen 'goedkeuring van Ged. Staten dig is, op het besluit voor de geldleening, dat vreten de heeren wel. De heer Koorn zal het dan nader onderzoeken. De heer Kuiken denkt dat de Voorzitter en de eer Koorn elkaar niet goed hebben begrepen. De Voorzitter zegt dat hierover geen discussie «al rorden gehouden. De heer Kuiken zegt dat het toch gaat over het peld en dat is de bedoeling geweest Voor de mededeelingen verwijzen we naar het num- ner van Dinsdag j.L De Voorzitter deelt nog mede dat van den heer iwaerts is ingekomen een plan tot den bouw van en huis en het maken van een weg aan den zuid- ant langs den spoorput. Het belooft daar een mooi jrrein te zullen worden en de Raad krijgt straks ge- >genheid het plan in te zien. De weg zal worden 8 leter breed, waarvan 5 meter bestraat en 3 meter iet grint. Aankoop brandkast fi. en W. stellen voor tot aankoop van een brand- ast voor het Gem. Electriciteitsbedrijf. Meermalen s over den aankoop al gesproken en via een smid kan een brandkast worden gekocht voor f339. Wordt goedgevonden. B. en W. stellen voor om te besluiten tot ophef ing van de zekerheidsstelling van den oud-gemeente ontvanger, nu wijlen J. Kzn. Kaan. Nu de rekening over 1926 is goedgekeurd, en de emeente-ontvaniger dus is gedechargeerd, kan de ze- ierheidsstelling worden opgeheven. Wordt goedgevonden. Vastgesteld wordt de vergoeding ingevolge art. 01 der Lager Onderwijswet 1920 over het iaar 1926. >e 'kosten per leerling van de O. L. school bedroegen 17.93, zoodat de vergoeding voor de R. Kath. school sordt bepaald op f24&7.79, waarvan nog verschuldigd een bedrag van f 1637.79; voor de Christelijke school idraagt de vergoeding f 995.11%, waarvan nog ver- ihuldigd is een bedrag van f 551.11%. Wegens het niet aannemen door J. Dekker van de aenoeming tot lid der commissio tot wering van Schoolverzuim moet opnieuw benoeming plaat» vin tóen. Aanbevolen worden de heeren J. Speets en C. E. [van der Goes. De heer Speets wordt benoemd met 8 stemmen, de heer Van der Goes verkreeg 3 stem- Een adhaeslebetuiging. J. en W. stellen voor, om adhaesie te betuigen aan een door den raad der gemeente Arnemuiden tot den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen gericht verzoek betreffende toepassinig van ar tikel 104 der Lager Onderwijswet 1925. De gevraagde wetswijziging beoogt dat het niet meer mogelijk zij, dat een schoolgemeente aanspraak kan maken op een navordering over voorgaande jaren. Door den Voorzitter wordt een besluit van den Hoogen Raad voorgelezen, waaruit blijkt, dat navor dering van schoolgelden kan plaats hebben, indien 4e schoolgelden minder zijn dan of gelijk zijn aan de onderwijskosten. Zljm de schoolgelden hooger, dan kan geen navordering plaats hebben. Dat nu acht de gemeente Arnemuiden onbillijk en ook B. en W. en waar ook onze gemeente bij deze zaak be trokken kan zijn, willen B. en W. adhaesie betuigen. Kadat nog voor nadere is* gezorgd door den Voor zitter, wordt tot adhaesiebetuiging besloten. Ingevolge de Landarbelderswet. Van de heeren J. K. Davids, Jan Knol en J. C. foorden zijn verzoeken ingekomen om voorschotten Bgevolge de landarbeiderswet. Het verzoek van Davids kan nog niet worden be- landeld, omdat nog nadere gegevens moeten inko men. Door den heer Knol werd een aanvrage ingezon den voor den aankoop van terrein ad f 750, voor huis enz f2550, is totaal f3300, waarvoor een voorschot van f2900 wordt gevraagd. Wordt toegestaan, r De heer Noorden vraagt een voorschot van f3400. De stichtingskosten van het plaatsje zijn: grond H300, huis f2500, totaal f3800. j Ook deze aanvrage wordt toegestaan. f Het vervolgonderwijs. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van Personeel voor het geven van vervolgonderwijs. Voor een cursus aan school I hebben zich aange- m®id: voor het eerste jaar 16 leerlingen, voor het 2e Jaar 14 leerlingen, is totaal 30 leerlingen. Deze cur sus kan dus worden gesplitst. Voor een cursus te Breezand hebben zich 9 leer- rigen aangerateld, te weinig dus, om een cursus te Pouden, omdat 15 leerlingen noodig zijn. Enkele van ^«0 9 leerlingen zouden wat hun woonplaats be seft, den cursus te Kleine Sluis kunnen volgen. De heer Keuris zou het jammer vinden als de ove- leerlingen dan de dupe werden en zou wat toe- ■feeilijkheid willen zien toegepast. Voorzitter wijst er op, dat de Raad zelf het «jntail leerlingen van 1012 op 15 heeft gebracht en 1 bekend, dat veelal het aantal leerlingen tij- «ns den cursus vermindert. Wel wil spr. nog eens moeite doen om ook andere leerlingen hier te krij- D» ïrwrr Kulkén wijst «r op, dst Het n!St on verschilligheid tegenover het vervolgonderwijs i», •dat er geen voldoend aantal leerlingen ia. Als men een geheelen dag gewerkt heeft, valt het wel eens moeilijk. De Voorzitter meent echter, dat als de belangstel ling er maar is, maar er zijn wel eens voorwaarden gesteld om bijv. een uur eerder weg te mogen, om dat imen moest dansen. De heer Kuiken: De eisch! De heeren Kramer en De Wilde worden benoemd om het vervolgonderwijs te doen geven. De bngrooting voor 1929. De algt- meene beschouwingen. Aan de orde wordt dan nu gesteld de vaststelling van de begrooting der gemeente, voor het dienst jaar 1929. Van de gelegenheid, die door den Voorzitter wordt geboden, tot het houden van algemeene beschouwin gen, wordt in de eerste plaats gebruik gemaakt door den heer Keuris. De heer Keuris zegt, dat de begrooting een beeld geeft van wat B. en W. wenschten te doen in het volgende jaar. Dat kan met onze ideeën strooken en dat kan tegen den «in van de raadsleden zijn. Spr. zegt, dat dit laatste het geval is, wat het electrici teitsbedrijf betreft. Spr oordeelt, dat B en W. met hun voorsel tot verlaging van het vastrecht een zeer j onvoorzichtige daad begaan. In een met cijfers door spekt betoog zegt spr., dat over 1927 is geleverd aan lichtstroom pl.m. 72000 K.W.U., waarvan voor 20000 K'.W.U. reed» toeslag is verleend, blijft over 52000 K.W.U. B. en W. schatten het verbruik voor lieht- doeleinden thans op 112000 K.W.U., zoodat 60000 K.W.U. meer zullen moeten worden omgezet en dus voor toeslag een bedrag van f2700 kan worden ge- 1 steld. De inkoopsprijs voor den stroom immers is met inbegrip van stroomverlies, transformatorverli^s, i maximale belasting en kolentoeslag ruim 14/4 cent. j Bijl verkoop voor 10 cent wordt dus ruim 4>S cent door het bedrijf bijgelegd. Aan arbeidsloonen wordt voor 1929 meer geraamd f 1858.30, voor pensioenbij dragen f 62/ voor renten van geldleeningen f 500, voor afschrijving op waardevermindering f 528.60, voor transformatorverlies f460 meer, wordt totaal f9105. Aan verschillende onkosten is dan minder geraamd f894.12, terwijl lang niet zeker is, dat al zijn er in een jaar eens weinig onderhoudskosten, dit ook in de volgende jaren het geval zal zijn. Te gen de verlaging van het tarief voor klein-kracht van 20 op 17 cent zal spr. zich niet verzetten, om dat dit slechts een verschil van enkele honderden guldens kan geven. Het Tehuis voor Ouden van Dagen. Zijn B. en W. dus in dit opzicht zeer onvoorzich tig, in een ander geval is het college z.i. al te voor zichtig, en wel wat betreft de stichting van een Te huis voor Ouden van Dagen. Spr. wijst er op, dat in den loop van April het rapport der commissie is verschenen, begin Juni is het aan de raadsleden ver strekt en nu 21 September weten we nog niets. Het rapport is een schitterend stuk werk en als onze ge meente een dergelijk tehuis kreeg, zou zij een goed figuur maken. Spr. zou graag willen dat B. en W. wat vooruit strevend waren en dat zij zich eens uitspraken. <Spr. wijst er dan verder op, dat de begrooting geen bedrag aangeeft voor de kosten van werkloos heid, doch slechts een memoriepost. Tot nu toe was het loon 25 cent, voor taakwerk 30 cent en. spr. wil toegeven, dat het meeste werk werd beschouwd als taakwerk. Er heeft een rapport ge circuleerd over de werkloosheid en daaruit heeft spr. gemerkt, dat Anna Paulowna een pover figuur nïa&kt. Spr. zal bij de begrooting nog niet met een voorstel komen tot verhooging van het loon, maar als B. en W. een uitspraak deden, die spr. niet be vredigde, zou spr. eventueel voor de volgende ver- j gadering met een voorstel komen. De volkshuisvesting. De heer Van der Ham heeft vorig maal al gewezen op het weinige dat hier op het gebied van volks huisvesting wordt gedaan en spr. acht het noodig dat eens een grondig onderzoek wordt ingesteld naar den toestand der arbeiderswoningen. Verschil lende woningen zijn er waar wat aan moet gebeu- ren en die onbewoonbaar verklaard dienden te wor den. Als particulieren niet voldoende bouwen, zal de gemeente de hand aan de ploeg moeten slaan en spr. zou willen dat het terrein, thans in huuur bij F. Jongejan, voor arbeiderswoningen disponibel bleef. Wat de keetwoningen betreft, 'is een kleine voor uitgang te oonstateeren, men moet nu tenminste een teekening overleggen, waaruit moet blijken, dat de keten voldoen aan het rijksketenbesluit. Htet is spr. verder bekend, dat B. en W. naar den toestand dar keten een onderzoek hebben ingesteld en spr. vraagt naar de resultaten van dat onderzoek. Er zijn keten die reeds langer dan 5 jaren worden bewoond en die komen dus in aanmerking voor een permanente Woning. Wat wordt er verder gedaan met de keten die niet aan de voorgeschreven maten voldoon? Te Van Ewijcksluis is er een met kleine kdppenruit- jes, het is toch niet onmogelijk om dat in orde te maken. Spr. herinnert voorts aan een besluit van 4 Juni 1924. dat op 1 Januari 1926 bij iedere woning een pri vaat moet zijn. Dit is nog niet overal in orde en spr. vraagt daarom tot hoever deze zaak in 2% jaar is geloopen. Het antwoord van den Voorzitter. De Voorzitter zegt, dat B. en W. graag de cijfers, door den heer Keuris genoemd, eerst onder de oogen hadden willen zien, want het is niet mogelijk deze nu direct te beoordeelen. Wel weet spr., dat de heer Keuris dus komt aan een minder bedrag van f9100 en dan nog heeft genoemd een bedrag van f 894. zoo dat hij komt aan een verminderd bedrag van f 10.000. B. en W. kwamen aan een vermindering van f 3000, dus f 7000 te weinig. Spr. meent den 'heer Keuris even wel te kunnen geruststellen. Sedert April zijn er 105 nieuwe aansluitingen, aansluitingen die de gemeente niets kosten. De cijfers door den hr. Keuris genoemd, kunnen we straks nagaan, maar de heer Keuris heeft er een pessimistische kijk op. Het bedrijf heeft altijd groote winsten gemaakt en waar de heer Keuris een afschrijving van 3 te laag achtte, deelt spr. mede, I dat opnieuw door Dr. Verhioex is medegedeeld, dat een dergelijke afschrijving alleszins voldoende ge acht kan worden, mits de werken goed worden onder houden en de afschrijvingsbedragen productief wor den belegd, voorwaarden waaraan door onze ge meente wordt voldaan. Ook door het P.E.N. werd op een afschrijving van 3 gertekend. Spr. wijst er ver der op dat totaal een winst van f23323 is gemaakt Vorig jaar werd een winst gemaakt van f3240, dat is nu niet meer noodig. De bewering van den heer Keuris dat het bedrijf op een verbruik van 24000 K.W.U.. 24000 X 4.% cent moet toeleggen bestrijdt spr. Door de f bollenschuren wordt 11000 K.W.U. betrokken, waarvan de prijs 14 cent Is. Wat de werkverschaffing betreft, elk jaar wordt de post promemorie uitgetrokken, omdat niet te zeggen is hoe groot het bedrag zal zijn. Over het loon Is ook vorig jaar gesproken en de heer Keuris weet hoe er door B. en W. over gedacht wordt, en hij weet ook dat wij met den polder te maken hebben. Van het Tehuis van Ouden voor Dagen weten de hee ren alles, of het gesticht kan worden op het terrein naast het huls van wijlen den heer Kaan hangt nog We weten niet zeker of de primaire weg langs den Lage- dijk komt of niet. De heer Keuris meent dat hiermee toch niet staat of valt de stichting van het Tehuis voor Ouden van Dagen. De Voorzitter zegt dat het er toch verband mee houdt, mat mmim gwiKkMIQle n «Efisr twwtn m t» dagr tl nWW tnw, BWtWn vtwr M», tli wlJMn- gemeentegeneesheer «n ie»r laag ealarie heeft. De heer Keurle meent dat B. «ra W. wal een ultapriak Bij den poet Weeding agenten van politie, wil voor kunnen doen over het rapport ritter voor den nieuwen titularis weglaten de bepa- De Voorzitter zegt dat dit zou kunnen om de niouws- ling, dat het gedeelte van het' bedrag dat niet noodig gierigheid van den heer Keuris te bevredigen, maar igt aan de politie wordt uitgekeerd. Allen voor. practlsch zou het niet wezen. Juist als B. en W. niet Bij den post toezicht hooibergen, vraagt de heer voor de stichting gevoelden behoefden zij niet op het Kuiken waadie f20 voor noodig is. Elke boer 'heeft terrein te wachten. Wij voelen voor een Tehuis voor ©en graaf en behoort een hooiijzer te hebben. Daar- Ouden van Dagen. voor behoeft de gemeente niet te zorgen. Spr. wijst op De heer Van der Ham wijst er op, dat de commissie de Zij p©, waar 'de gemeente, hoewel daar huis aan met bekwamen spoed haar werkzaamheden heeft be- buis vol hooi zit, niet voor hooiijzers enz. zorgt. Des eindigd en ongeacht de plaats had de raad een uit- te minder is het dan in Anna Paulowna noodig. spraak kunnen doen over de hoegrootheid enz. Maar het Be heer Stammes veilklaart zelf het ijzer gebruikt advies moest nog door B. en W. behandeld worden en te hebben en acht het gewenscht dat dit zoo blijft, wacht aPr' V°°r op de agenda ver" De heer Kuiken: Zoo'n ijzer mtfêt Je zelf aanschaf- De Voorzitter zegt dat dit niet kan. Het terrein waar het oog op gevestigd is, is een mooi terrein. De heer Van der Ham zegt dat decommissie toch niet haar plan heeft gemaakt voor dat terrein. De Voorzitter. Maar toch was men op die plaats ge- gevraagd 'werd.' rooert op de zon komen, ena. De heer Komen vraagt, bij den post onderhoud De heer Van der Ham dacht dat het bouwen gelijk openbare lagere scholen, of het niet noodig is om met de ambtswoning van den burgemeester had kun- het leegstaande schoollokaal, wat voor den tuin- nen plaats vinden. bouwcuraua wordt gebruikt, wat te reataureeren. De Voorzitter herhaalt dat er voor het Tehuis voor Voorzitter zegt, dat order is gegeven om het wat Ouden van Dagen nog geen terrein ls, en merkt spr. gezelliger te maken. op, voor de burgemeesterswoning ls er wel een terrein. De heer Komen meent, dat al staat dit lokaal leeg, Ja, wordt geantwoord, dat hebben we in de courant het evengoed moet worden onderhouden, kunnen lezen. De heer Keuris vraagt, hoe of het komt dat D.O. De Voorzitter vervolgt dan de beantwoording van de fen. De 'heer Stammes: Ik heb er geen. Een stem: Je bent een arme boer. Ook de heer Komen verklaart het ijzer gebruikt te hebben en vernomen te hebben dat het nogal eens KE.V., de gymlnastiekvereeniging, terwijll er geld gebrek is, geen subsidie heeft aangevraagd. Voorzitter is daarvan niets bekend. Werkeloozen. De heer v. d. Ham komt bij dezen/ post terug met door den heer Van der gemaakte opmerkingen. In de toekomst zullen wel arbeiderswoningen gebouwd moeten worden. Maar laat men een beetje geduld heb ben, we hebben nog epn abnormalen toestand, ook ten aanzien van de keten. Nog enkele huizen zullen geen r eigen privaat hebben, maar de opzichter en de politie zijn voorstel om hiervoor van gemeentewege rente zijn er achter geweest en spr. zal ze er nog eens heen- zegels te plakken. Dit wordt met algemeene atem- aturen. Door particulier initiatief wordt tegenwoordig men aangenomen. aardig gebouwd en ook spr. gelooft wel, dat er we- Dte heer Van der Ham wijst ook nog op de lago ningen zijn, die afgekeurd moeten worden. Als dan door loonen der werkeloozen. Spr. zal daar thans niet ver- particulleren niet voorzien wordt in de behoefte aan ar- der op ingaan, maar zijn partijfractie behoudt zich beiderswonlngen, dan zal de gemeente het moeten doen. het recht voor, om daarop ter gelegener tijd terug Maar het ls beter dat dan eerst de arbeiders van de te komen. Spr. verwacht dat B. en; W., evenals vorig Zuiderzeewerken wegtrekken. jaar, alles zullen doen om werk te vinden voor de De heer Van der Ham oordeelt dat dit een oud stok- eventueele werkeloozen. Voorzitter acht het met het loon de moeilijkheid dat men met den polder tot overeenstemming moet komen. De heer Koorn, die zich ongesteld voelt, verlaat de paardje wordt en zegt dat de Zuiderzeewerken toch geen Invloed hebben op den woningtoestand de Kleine «luis. De Voorzitter meent van Indirect wel, er zullen er zijn, die nu hier blijven, maar liever naar Van Ewijck- j vergadering, sluis gaan. Electricitelt. De heer Koorn wijst erop, dat de loonstandaard In Volgt nu eerst de begrooting van het Electrici- onze gemeente hooger is dan in andere plaatsen en teitsbedrijf en komen de voorstellen van B. en W. daarom is spr. het in dit geval met den Voorzitter eens. 1 001 m0|t ingang van 1 Januari a.8. het vastrecht te Er zullen arbeiders van de Zuiderzeewerken zijn, die zul- verlagen van 42 ot. op 35 cent per K.W.U., wat een len trachten hier een woning te krijgen, omdat ze wel verminderde ontvangst zou geven van f4000 en de kans zien met aardappel rooien en in de bloembollen Prii8 van 'krachtstroom te verlagen met 3 cent per hun kost te verdienen. Spr. meent ook, dat we in dit K.W.U. opzicht voorzichtig moeten wezen met hot bouwen van arb e lder swoningen. De heer Van der Ham denkt dat we volgend jaar misschien er nog wel over zullen spreken. Meer uitgebreid lager onderwijs. De heer Van der Ham heeft straks nog iets verge ten, n.1. te vragen of er niet meer gang te zetten ls achter de poging om hier meer uitgebreid lager onder- wijs te krijgen. Nu moeten de kinderen naar andere gemeenten en daar zijn financieel© offers mee gepaard voor de ouders. De Voorzitter vraagt of er wol zooveel bohoofto aan ls, en wijst op hot geringe aantal leerlingen voor het zevende leerjaar. De heer Van der Ham meent dat als een oproeping werd geplaatst, men te weten kwam of er animo be staat De Voorzitter zal het met de onderwijzers bespreken. De heer Keuris gelooft wel dat er liefhebberij voor De heer Keuris zou er prijs op stellen, 'dat B. en W. dit voorstel nog een poosje terugnamen, omdat spr. nog niet den tijd gekomen acht, om het oude tarief uit te schakelen. Voorzitter wil van uitstel niet weten, er is vol doende gereserveerd en meer afgeschreven! dan aangegeven was. Het bedrijf is steeds goed uitgeko men, ondanks de pessimistische voorspellingen des heeren Keuris. En al zou dat dit jaar niet zoo zijn, en er kwam een klein of grooter tekort, spr. zou dat niet erg vinden, omdat alle burger» vrijwel zijn aan gesloten en het dan niet erg is als de gemeente er iets bij legt. Spr. wijst op het feit, dat het P.E.N. f2000 voor straatverlichting berekende, de gemeente maar f 1400 dus die f 600 zou, als het noodig bleek, er bij gelegd kunnen worden. B. en W. gelooven echter niet dat het noodig zal zijn. Spr. meent, dat voor de bollen schuren de dagstroom een aardige winst zal geven, en dat daarbij maximale belasting en algemeene onkosten niet in rekening gebracht mogen worden. De heer Keuris meent, dat in de allereerste plaats eeni gemeentebedrijf er voor moet zorgen, dat het sluit en er geen verlies mag worden geleden. Voorzitter: Ons bedrijf heeft steeds gerendeerd en als dat Te haastig:. Naar aanleiding van het antwoord van den Voorzitter over spr.'s betoog ten aanzien van de verlaging van het vastrecht-tarief, zegt spr. dat hij aan B. en W. te voren zijn cijfers niet heeft kunnen verstrekken, om- 1 vraagt den heer Keuris feiten te noemen, dat hy de cyfers in den loop van gister en vandaag te z°° i®- boek bfeeft gesteld. De heer Keuris kan nu moeilijk weer nieuwe cij- De Voorzitter dacht ook wel, dat ze wat te haastig fers geven en vraagt daarom om uitstel, dan komt by elkaar zyn genomen. j men zuiverder tegenover elkaar te staan. De heer Keuris ontkent dit en meent in dat opzicht Voorzitter verzet zich daartegen en de 'heer Stam- wel naar den overkant te kunnen kyken. mes beredeneert dat er toch niets tegen is te doen Volgt arfcikelsgewijze behandeling der begrooting a]s het P-E.N. en de hoogere f600 voor de straatver en bij post contributie Vereeniging Ned. Gemeenten, lichting voor gemeenterekening te nemen, als dat bespreekt de heer Koorn de finantieele verhouding noodig mocht biyken. van Rijk en Gemeente 'en het daarover uitgebracht De hcer Keuris wijst er op, dat het bedrijf elk jaar rapport en vraagt hoe de Vereen, van Nedenandsche ouder wordt, en de onkosten stijgen. Gemeenten daartegenover staat. Er zijn plattelands- De heer Komen becijfert aanhalend het rapport gemeenten die bij de nieuwe regeling niet in beter van ^en heer Verhoex, de technische adviseur, conditie komen en daarom is de hulp van landbouw- dat er f 3240 winst is, plus een extra uitgaaf van organisaties ingeroepen als het Ned. Landbouwcomité. f 1350, is te zamen f 4600. Spr. had gedacht dat de Vereen, van Nederlandsche Dan zal er door de aflossing van f5000, f250 min- Gemeenten hier het aangewezen lichaam was ge- der rente betaald behoeven te worden. Dus alleszins weest om op te treden. is de f4000. die B. en W begrooten, dat minder zal Voorzitter zegt, dat er groote gemeenten zijn die worden ontvangen, gedekt, tevreden zijn, ook die ontevreden zijn. Ook kleine De heer Kuiken gelooft dat het net goed onder gemeenten zijn tevreden en ontevreden. De een wordt houden is, wat voorzitter doet opmerken, dat alles er beter van, de ander niet en daarom is het voor in 30 jaar is afgeschreven en het koper wel 50 k 00 de Vereen, van Ned. Gemeenten zoo moeilijk partij jaar kan. te zijn. Anna Paulowna gaat, als het net wordt als De heer Keuris wijst er op, dat de eerste drie het rapport, f7000 vooruit, Wieringerwaard zal wel maanden van 1928 een hooger tarief gold en dat dit niet tevreden zijn. Laat ons het wetsontwerp maar zijn invloed heeft doen gelden en dus de berekening afwachten en zien of het noodig is om te ageeren. van den heer Komen/ niet klopt. De heer Van der Ham wil van gemeentewege voor Spr. ontraadt het voorstel van B. en W., omdat hij de werkeloozen de rentezegels plakken. Nu gebeurt meent, dat een bedrijf als 'het onze moet kloppen, dat veelal niet en is voor de werkeloozen een dubbele Voorzitter zegt, dat dit volkomen juist is en altijd schade en ook voor de gemeente geen voordeel. ook zoo is geweest. Voorzitter zegt, dat dit punt straks kan besproken In stemming gebracht wordt het voorstel van den worden bij den post werkverschaffing. heer Keuris, om den stroomprijs niet te verlagen De heer Jonker wijst op de heel hooge uitgaven verworpen met de heeren v. d. Ham, Keuris en voor het onderhoud van verschillende gemeente-eigen- Ra/ven voor, de andere 7 tegen, dom/men, als woning secretaris, dokter, schoolhoofden I Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen ge- enz. Als spreker over een 5 jaar deze bedragen van acht en ook de begrooting van het electriciteitsbedrijf onderhoud nagaat, wordt dat een hoog bedrag. Spr. vraagt of 'B. ea W. zich in deze niet wat kunnen matigen. Voor de dokterswoning is per jaar uitge- wordt goedgekeurd, met de heeren v. d. Ha&i, Keuris en Raven tegen. Te voren had de heer Van der Ham ér nog on ge geven een gemiddeld van f 412, voor het huis van den wezen, dat er zooveel werk was bij het electrisoh be- secretaris f175, schoolhuis school I f278 enz. Voorzitter zegt, dat B. en W. het eveneens duur vinden en meenen dat er een eind aan moet komen dat de ramingen steeds worden overschreden. De heer Koorn noemt 'het silikalen zoo duur, daar voor is te nemen waterverf, dat is blijvend, nu komt het werk elk jaar terug. Voorzitter zegt dat daarvoor f1470 is uitgegeven, dat maakt de onderhoudskosten zoo hoog. De rest van het onderhoudswerk is niet zoo hoog. De heer Kuiken noemt 'het onderhoud éveneens hoog, vooral in verhouding tot de huur, huis secre taris doet een huur van f200, het onderhoud is f330, huis geneesheer 'huur f 267.50, onderhoud f 525, school huis school I huur f220, onderhoud f513. Als men de huur er aftrekt, wordt er op deze huizen f 10.51.50 toe- drijf en vroeg of tijdèlijke hulp niet gewenscht was. De heer Kuiken wijst op de klacht dat Egmond leveranties aan particulieren doet en vraagt of dat mag. Voorzitter zegt dat mag niet en vraagt nadere gege vens, die de heer Kuiken hem zal verstrekken. De gemeentebegrooting wordt vervolgens verder 'behandeld en vastgesteld: uitgaaf en ontvangsten f 170873.73%, onvoorziene uitgaven f 7653.94% en de inkomstenbelasting f61000. De rondvraag. De heer Van der Ham vraagt voor Breezand bepa ling van maximale snelheid voor automobielen. Voorzitter zal de zaak ter hand nemen. De heer Keuris vraagt naar aanleiding van het Ge meenteverslag naar een daar genoemde Zondags- gelegd. Dat ds een verschrikkelijke uitgaaf. Beter zou school. Spr. wist niet dat er in deze gemeente een het zijn de 'gegadigden gratis te laten wonen en zelf Zondagsschool was, waarmee de gemeente als zoo voor het onderhoud laten zorgen. Of anders de huur danig iets had uit te staan. verhoogen. Daar niet kan worden aangegeven waar in het Ge- De heer Stammes wijst eveneens op het hooge be- meenteverslag hiervan sprake is, zal in de volgende drag van 'het silicaten der huizen. Het timmerend er- vergadering op dit punt worden teruggekomen, houd is niet hoog. Deze huizen moeten nu eenmaal Hierna sluiting, gesilicaat wordenL dat hebben wij van onze voorva deren geërfd. Daar^is niets aan te doen. Het kan toch niet verwaarloozen. En die uitgaaf komt elk jaar te rug. Als men die f 1470 voor het silicaten er af trekt, is het onderhoudsbedrag niet hoog. In dezen zin' wordt een heele poos doorgeredeneerd en komt de heer Komen tenslotte met het voorstel EEN DUUR TELEFOONGESPREK. Kosten 285. Het langste en duurste telefonische gesprek dat tot dat B. en W. een» overwegen een matige huurverhoo- dusver over den Atlantischen Oceaan heen gehouden ging voor deze woningen. is, was dat van een Amerikaan die Maandagavond in Voorzitter zegt, dat B. en W. dit zullen bespreken, hét Londensche Savoy-hotel zijn compagnon te New

Schager Courant | 1928 | | pagina 17