laad van Schoorl. PUROL Donderdag 25 October 1928. 71süe Jaargang No. 8346. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. M RAADSELACHTIGE MAN. I Stukjes PEKELVLEESCH Gebr, KWELDAM, Alltitei Muis COURANT. Mmttniit- liiiliillil Dit btod verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dagen Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimtp berekend. dit nummer bestaat uit twee bladen. Vergadering van den Raad op Woensdag 24 October )28, des morgens half elf. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer Baron Van Fridagh, burgemeester, lecretaris de heer Smits. De Voorziter opent met welkom deze 6e openbare vergadering ln 1928, waarna de secretaris de notulen leest, die onveranderd worden vastgesteld, onder dank- I zegging aan den samensteller. Ingekomen stukken. Van het gemeentebestuur van Alkmaar is ingekomen een whrljven over de gewijzigde plannen voor den bouw van een gemeente-ziekenhuis en wel op aandrang [van ieeren medici. Naar alle waarschijnlijkheid zal het fieJcenhuls in 1929 in exploitatie worden genomen en verzocht wordt er rekening mee te willen houden, dat Je opening wellicht 1 April zal plaats hebben. B. en W. willen dit schrijven voor kennisgeving aan- emen, geen bedrag op de begrooting uittrekken, omdat e openingsdatum nog niet (bekend is. Goedgevonden. Van de V.V.V. Groet-Camperduln is bericht ingekomen, at zij steeds op de aanschaffing van een kleine red- ngsboel heeft aangedrongen. B. en W. stellen voor, het schrijven voor kennisge- ng aan te nemen. De Voorzitter zegt, dat hij vorig aal gezegd heeft, dat hij vorige maal gezegd heeft, dat orheen op aanschaffing van een groote reddingsboei s aangedrongen en de pers heeft toen begrepen, dat waa geschied door de V.V.V., maar wist wel, dat dit t geval was. Qed, Staten hebben goedgekeurd de verordening op heffing van. rechten voor de openbare noodslacht- lata. fen W. deelen mede, dat de Schoorlsche Zeedijk in en staat verkeert en met het Hoogheemraadschap bespreking zal plaats hebben over de overname bermen. do vereeniging „Hendrik de Keizer" Ib een achrij- Ingekomen omtrent overname van het oude raad- Is. Waar dit gelbouw nog voor het houden van ver leringen wordt gebruikt, zullen B. en W. onderhan- |en over de te stellen voorwaarden en komt deze zaak volgende vergadering ter sprake. 'oor den cursus voor voortgezet onedrwijs waren te toorl 13 leerlingen, te Catrijp 10 leerlingen, tevolg is gegeven aan de toezegging aan de "raads- en om een begrooting over te leggen van de kosten L verbetering van den Daan- en Damweg. In afwach- van het besluit dat door Prov. Staten zal worden omen, zal ook deze zaak in de volgende vergadering sprake worden gebracht. 7aar voor de aansluiting van Camperduin ««n de terleiding door de belanghebbenden een bijdrage f 200 is toegezegd, boven de gewone kosten, zullen au W. nader met het P.W.B. onderhandelen. Het wegenonderhoud. 5. en W stellen den raad voor, om een verzoekschrift Prov. Staten te richten, waarbij instemming wordt FEUILLETON Naar hot Engelsch van EDGAR WALLACE. jalph trok zijn wenkbrauwen omhoog en glim- m zichzelven. Kun je het niet raden?" vroeg zijn vrouw Onge il' r veraaoed, dat hij zinspeelde op je ongelukkige Pttte van je handen niet te kunnen thuishouden |van anderen te gappen", zeide hij koeltjes. "Lou, iüezer dagen zal die handige kleptomanie van je, "föte onaangenaamheden bezorgen. Mij zijn een bedenkelijke gevallen ter oore gekomen, met verblijf in Indië samenvallende, waaihij roerend ontvreemd werd. Je handelt dwaas! Je hebt ge leld om van te leven zonder die ondeugd van je loeven aan te 'kweeken. Ik vouw nooit een cou- [l°pen, zonder mij, wanneer ik het opschrift ho fbericht lees: „Winkeldievegge betrapt", af te '0f jij schande over mijn hoofd gebracht hebt". je daarover niet ongerustt" beet zij hem toe. f neer je bang bent dat ik dat meisje van haar oen zal afhelpen, doe je beter haar niet naar mij J? 'toren", "I!? niete dat de moeite van het stelen waard i' unvoordde Ralph kalm. „Wat had Amery nog gevertellen?" ®t8 antwoordde zij, „behalve natuurlijk, dat eet dat ik je vrouw ben. Wat geeft het of je 'evtaen? Ik heb het hem niet verteld", oe'Kon hij het weten, tenzij jij je verraden hebt?" JJ^eg je dat i:k het niet deed! Hij wist het. Hij wiaf .t Mansions hebben laten bewaken, want ist mij.precies te vertellen, hoe laat. jij bij mij voïï ®eSaan waart. En dat brengt inij te binnen", 'gde zij met verandering van stem, „dat er gis- avond, terwijl ik naar den schouwburg was, Cru in geweest is". ^breker?" sprak bij baar na. „En vermis je 'eelpto^ is juist het eigenaardige. Hij opende mijn ftk&stje, dooh er wordt niets vermist. De huls- Mi dat hij gestoord werd. Ik weet zeker, schijfbureautje doorsnuffelde, omdat ik mij betuigd met het voorstel om den Duinweg van Bergen over Schoorl en de Laan- en Damweg naar Schoorl- dam in onderhoud en beheer bij de Provincie te nemen. De brief, aan Prov. Staten te zenden, luidt als volgt: Edel Groot Achtbare Dames en Heeren! Ten vervolge op ons gemeenschappelijk verzoekschrift met de Raden der gemeenten Castricum, Egmond-Bin- nen, Egmond aan Zee, en Bergen d.d. 15 Februari 1.1., om het weggedeelte: Egmond aan den Hoef, Bergen, Schoorl, Groet, Camperduin van den weg door de Duinstreek, alsnog in het Provinciaal Wegenplan (de Wegenlijst) op te nemen zijnde ook dit door een fraai gedeelte van Noord-Kennemerland leidende weg gedeelte zeer zeker van meer dan plaatselijk belang te achten, wegens het toenemend verkeer uit verschil lende gedeelten der Provincie, zoowel als daarbuiten veroorloven wij ons het navolgende onder Uwe wel willende aandacht te brengen. Zooals wij uit goede bron vernomen hebben, ls on langs bij Provinciale Staten een voorstel ingediend, om in plaats van den Omloop, en diens Zuidelijk vervolg - welke ln géén jaren van Gemeentewege kan worden aangelegd den Duinweg: Bergen-Schoorï-Schoorldam mede op het Wegenplan te plaatsen en dien in beheer en onderhoud bij de Provincie over te brengen. Hierdoor zou inderdaad onmiddellijk eene uitstekende verbinding door de Duinstreek verkregen worden, aan beide zijden: te Castricum en te Schoorldam aanslui tende op den Rijksweg: Haarlem-Alkmaar-Den Helder. Ook al zouden de Gemeentebesturen in de Duinstreek reeds dankbaar zijn, indien de weg: Castricum, Egmon- den, Bergen, Schoorl, Groet, Kamperduin op het „Pro vinciaal Wegenplan" (de Wegenlijst) geplaatst werd, zoo zou aanneming van het bovenomschreven voorstel de beste oplossing geven. Immers: het Provinciaal Bestuur kan in tegenstel ling met de „minvermogende" Gemeentebesturen in de Duinstreek, den alouden „Kennemer-Heirweg" on middellijk verbeteren en verbreeden. Bovendien verkrijgt het Provinciaal Bestuur door den geheelen weg in beheer en onderhoud over te nemen, de volle beschikking omtrent de wijze, waarop eeniga bochten afgesneden moeten worden en verbreedingen dienen te geschieden, waardoor de Provincie het in haar macht heeft het plaatselijk: natuurschoon zooveel mogelijk te sparen. Vandaar, dat wij Edel Groot Achtbaren eerbiedig en met den meesten aandrang verzoeken zulks ter be- voldoening aan de ons heden ter openbare raadsverga dering verleende opdracht om het voorstel: om den Duinweg in beheer en onderhoud bij de Provincie te brengen, aan te nemen, opdat reeds ln den zomer 1929 aan den voor de veiligheid van het verkeer ln de Duin streek onhoudbaren toestand een einde is gekomen. De Voorzitter merkt og dat het hier dan ook betreft Laan en Damweg. SCHAGEN, Tel. 64. duidelijk herinner dat ik mijn adressenboekje bovenop een stapeltje papieren gelegd had, en toen ik vanmorgen zocht, lag het onderaan." Er heerschte een langdurig zwijgen. Ralph Hallam verzamelde zijn gedachten snel. Was dat de verklaring voor de aanwezigheid van Feng Ho bij Herbert Mansi ons? Hield hij zoowel Mevrouw Hallam als haar echt genoot in het oog, en gebruikte hij zijn overigen tijd aan het nasnuffelen van haar bezittingen? „Heb je" de politie er mede in kennis gesteld?" vroeg hij. „Neen, dat was de moeite niet waard," gaf zij ten ant woord. En toen driftig: „Wanneer komt dat meisje nu7 Zij is een beetje schuw, niet?" „Ik zal het je laten weten," zeide hij, en hing den hoorn op. Paul Amery had een nieuwe beteekenis voor hem ge kregen. HOOFDSTUK XTTT. HET SCHANDAAL VAN SHANGHAL Het zou onnatuurlijk genoemd mogen worden, indien Elsa Marlowe niet haar eigen opvatting bezat van den idealen man. En hij bezat geen gelaatstrekken, noch ge stalte, noch afmetingen, doch was hoofdzakelijk karak ter en manieren. Haar ideaal man deelde niet zijn be velen aan meisjes uit alsof zij werktuigen waren; hij deed niet alsof hij beleedlgd was wanneer een meisje hem beleefd „goeden morgen" wenschte; hij snauwde niet, en braakte geen eindelooze brieven uit; hij gaf de nederigste van zijn employé's niet met eene korten ruk met het hoofd haar afscheid; en welke gelaatstrekken hij ook mocht bezitten; zijn gelaat werd stellig niet ont sierd door een spottenden hoonlach. Dien morgen aan het ontbijt had Mijnheer Tarn vluch tig gezinspeeld op het gesprek van den vorlgen dag, doch was niet verder daarop doorgegaan, en gelukkig. Zij kon niet langer bij hem blijven: dat was duidelijk. Doch, dat zou niet zoo gemakkelijk in zijn werk gaan. Een jarenlange verhouding kon niet plotseling verbro ken worden; en hoe meer zij over het aanbod van me vrouw Trene Hallam, zelfs als tijdelijke toevlucht, na dacht, des te meer stond het haar tegen. Naarmate de dagen verliepen, scheen Maurice Tarn hoe langer hoe meer in zichzelven gekeerd te worden. Hoewel zij zich volstrekt niet vriendschappelijk jegens hem gezind gevoelde, stelde zij zijn ellende mede op re kening van haar onbehaaglijken patroon. Even voor de lunch had Amery haar bij zich laten komen en haar gezegd wat zij te doen had, indien er tijdens zijn afwezigheid telefonisch naar hem gevraagd mocht worden. Met vrouwelijke belangstelling was door Gesprongen Handen De heer Schermer juicht van harte deze poging toe en hoopt dat het verzoek een goed gehoor zal vinden. Als. dit gebeurt, zal niet alleen de gemeente, maar de ge heel e streek gefeliciteerd kunnen worden. Spr. hoopt, dat Prov. Staten zoo helder zullen wezen, om het be lang ervan in te zien. De heer Stam maakt aanvankelijk eenlg bezwaar te gen de redactie van het verzoek, maar de Voorzitter licht nader de bedoeling toe en raadt aan om het ver zoek niet te verslappen. Waar het voorstel van B. en W. met algemeens stem men wordt aangenomen /hoopt de Voorzitter dat in Prov. Staten de zaak krachtig zal worden verdedigd. Het is in het belang van het geheele land, want bij het bekeuren van autobestuurders blijkt wel dat onze ge meente bezocht wordt door menschen uit Groningen, Drente on Gelderland. Begrooting; Burgerlijk Armbestuur. Aan de orde komen de begrootingen voor 1929, waar bij de heer Duin als rapporteur optreedt van de begroo- tingscommissie. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur gaf geen aanleiding tot het maken van veel opmerkingen, en accoord werd gegaan met de gemeentelijke subsidie van f 2000 op f 1750 te brengen, in verband met het sal do van ruim f 800. De begrooting wordt vastgesteld op een bedrag van f 4754.47%. Het vastrechttarief. Ten opzichte van de begrootang van het G.E.B. merkte de heer Schermer op dat htj zich nog steeds niet kan vereenigen met de wijze waarop het vastrechttarief hier wordt toegepast, en dit aanleiding zal wezen dat Bpr. te gen de begrooting stemt. De Voorzitter herinnert aan da gehouden besprekin gen en met het oog op de onderhandeling met de Pro vincie over overname van het bedrijf, is het beter nog niet over te gaan tot eenlge verandering. De heer Duin zegt dat het vreemd aandoet, dat hier getracht wordt het vastreohttarlef te doen verdwijnen, terwijl elders, bijv. te Alkmaar, men het vastrechttarief wil invoeren. Spr. blijft van oordeel dat het vastrecht- tarief hier niet bezwaarlijk is, overal kleeft wat aan. De heer Stam deelt mede, ook tegen de begrooting te zullen stemmen. De Voorzitter licht nog toe, dat nu de afschrijvingen op normaal peil zijn gebracht. De heer Kaag zou willen dat het tarief voor kracht stroom werd gewijzigd, en wel dat voor een gebruik bo ven de 1000 K.W.U. het tarief 9 cent wordt in plaats van 10. De Voorzitter verzoekt den heer Kaag voor de volgen de vergadering dan een schriftelijk voorstel in te dienen. De begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 20625, tegen stemden de heeren Schermer en Stam. Er onder door? Wat de begrooting van den Vleeschkeuringsdlenst betreft, werd in de commissie-vergadering erop gewe zen, dat de opbrengst van keurloonen voor ingevoerd vleesch te laag werd geoordeeld en aanbevolen werd het toezicht op de invoering te verscherpen. haar opgemerkt, dat hij een nieuw grijs pak droeg, en dit gold bij haar voor een verbetering, hoewel de licht kleurige stof een scherpe tegenstelling vormde met zijn donker gelaat, dat ongenaakbaarder stond dan ooit. Toen hij met het geven van zijn bevelen gereed was, leunde hij ln zijn stoel achterover en dwaalden zijn oogen naar het venster. Niet een van z'n minst onpleizie- rige gewoonten was, dat hij met haar sprak zonder haar aan te zien. „Heeft u bij geval ook kennissen te Shanghai?" vroeg hij. „Ik Majoor Amery? Neen," antwoordde zij, door deze vraag in hooge mate verbaasd „Rare plaats vol schandaal. Er zijn wel eens van die staaltjes tot u doorgedrongen, wed ik niet?" „Neen. Ik weet dat er zulk een plaats als Shanghai bestaat en natuurlijk komen er brieven van onze agenten aldaar binnen, maar schandaaltjes of praatjes, daarvan heb ik niet gehoord. Omtrent wien?" vroeg zij brutaal weg. „Over mij, voornamelijk... zou ik gaarne weten," zeide hij. Zij brandde van zeer verklaarbare nieuwsgierigheid. Welke schandalen of welk lasterlijk gepraat konden dit onmenschelijk wezen betreffen? En toch moest er er gens een menschelijk plekje aan hem zijn. „Rare plaats, Shanghai. Weet u, waarom de bandie ten den blauwen trein deden stoppen? Ik wed van niet" De atmosfeer en de geheimzinnigheid van het Oosten lagen in die korte vraag opgesloten. Zij herinnerde zich iets gelezen te hebben over bandieten die een trein had den laten verongelukken, de passagiers uitgeplunderd en losgeld voor hen geëischt hadden, en thans speet het haar, aan dat bericht destijds niet meer aandacht ge schonken te hebben. Indien zij ,van hem verwachtte dat hij haar te dier zake beter zou inlichten, zou hij evenwel teleurgesteld worden. "Er is te Shanghai een boel geld te verdienen op eerlijke, hetzij op andere wijze," zeide hij, „doch voorna melijk op andere wijze. Thans moogt u gaan!" Terwijl haar vlugge vingers over de toetsen van haar schrijfmachine vlogen, zat zij er over te denken welke manier van geld verdienen op den raadselachtigen man toepasselijk zou zijn en kwam tot de slotsom dat hij daarbij niet al te kieskeurig in zijn werk moest gaan, want geld verdienen scheen op dat oogenblik het voor naamste te zijn waarover hij zich bekommerde. Een paar weken vroeger was hij begonnen een soOrt van bezuinigingssysteem in te voeren. Personeel dat hem overbodig voorkwam was ontslagen; boven lederen knop van het electrisch licht waren nieuwe waarschuwingen opgehangen. Hij had de gewoonte onverwacht te ver schijnen in de benedenkantoren, waar de eene rij bedlen- Deze opmerking zal ter kennis worden gebracht van betrokken ambtenaren; en politie en verwacht wordt, dat de opmerking voor de vleeschhouwers een aan sporing zal zijn om het inderdaad ingevoerde vleesch aan te geven. De begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag vafl f 2893.25. De begroeting der gemeente* In de commissievergadering was allereerst opgemerkt, dat het schrijven, dat de burgemeester per 3 October aan de raadsleden had gezonden, door den heer Van Lienen onjuist werd geoordeeld. Blijkens dat schrijven, zou de heer Van Lienen de post onderhoud wegen enz. met f 1000 hebben willen verlagen en dit bedrag bij „onvoorzien" willen voegen. De heer Van Lienen even wel, had wel den post „wegenonderhoud" met f 1000 willen verlagen, maar de post opbrengst GXB. met f 1000 willen verlagen en dan voorts den post bestrij ding werkloosheid met f 800 verlagen en dat bedrag bij „onvoorzien" te voegen* Een Ze ambtenaar te* Secretarie pf ben volontair» Eeni der leden van het college van B* en W. oor deelde, dat inplaata van een 2e ambtenaar ter secre tarie volstaan zou kunnen worden met een volontair. Do wethouders evenwel wilden het den ambtenaar ter se cretarie, den heer Mosk niet moeilijker maken. De heer. Schermer is het eens met de minderheid van het college van B. en W. en voorziet, dat het salaris van een 2en ambtenaar niet op f 500 gehandhaafd zal kunnen worden, maar dat bij aanstelling van een 2en ambtenaar noodwendig daaraan vastzit verhooging van salaris. Spr. had van den gemeentesecretaris verwacht, dat deze, nu hij de vrijheid heeft gekregen de gemeente voor andere zaken, des Vrijdags te verlaten, met een nobel gebaar zou hebben gezegd, in het belang van Schoorl in het belang van de gemeentefinantiën wil ik nu volstaan met een volontair. Spr. begrijpt de meerder heid van B. en W. niet, die altijd willen bezuinigen, maar in dit geval de gelegenheid niet te baat nemen. Want het is hier niet een verschil van enkele guldens, maar een gemeentebestuur dat zichzelf respecteert, zal een 2e ambtenaar niet voor een salaris van f 600 laten loopen, en dus wordt de besparing grooter. Maar spr. kent hier do verhouding, de koppen zijn geteld, doch als het voorstel van de wethouders wordt aangenomen, zal hij dn het belang van Schoorl stappen doen om het be sluit niet goedgekeurd te krijgen. De heer Kaag zegt dat in het algemeen de heer Scher mer gelijk heeft, maar er is een zwak punt, en wel dat de eerste ambtenaar door zijn gezondheidstoestand geen volwaardige kracht is. De heer Bijl zegt dat dit zelfde motief ook bij de wet houders geldt. Op den heer Mosk is door zijn gezond heidstoestand niet te bouwen en daarom dient er een bekwaam ambtenaar op de secretarie te wezen. De heer Van Lienen wijst er op, dat om die reden de heer Mosk ook niet het salaris geniet van een gediplo meerd len ambtenaar, en spr. wijst er op hoe juffrouw Peeck jaren voor f 600 heeft gewerkt en toch wel een uitstekende kracht was. Of salarisverhooging dus zal volgen hangt van den raad zelf af. De heer Gutter vraagt of he.t de bedoeling ls om den tegenwoordigen tijdelijken ambtenaar dan voor vast aan te stellen. De Voorzitter zegt, dat een tijdelijke aanstelling niet tijdelijk kan blijven, maar wat B. en W. straks zullen doen, kan spr. niet zeggen. De heer Gutter zegt er niet mee accoord te gaan een den na de andere achter hun lessenaars gezeten waren, en sommigen hadden terstond hun ontslag gekregen. Eens was zijn oog gevallen op een meisje met gloeiende wangen en verwarde haren, wier oogen van boosheid flikkerden, en de oorzaak -daarvan was terstond door hem begrepen. Zij kwam juist naar buiten uit een van de kleine kantoortjes waar de chefs van de verschillen de afdeelingen huisden en, zonder een woord tot het meisje te zeggen, was Amery dit kantoortje binnenge gaan en had door een wenk met zijn gekromden wijs vinger den man van middelbaren leeftijd, die hier zat, bij zich ontboden. „U heeft getracht dat meisje te omhelzen, vermoed ik" had hij gezegd. „Indien zij dat beweert is zij een leugenaarster..." be gon de man. „Ik ben degene die het beweert," beet de raadselach tige man hem met opgetrokken lip toe. „Begeef u naar den kassier en laat hij u uw salaris tot heden uitbeta len. U is ontslagen!" Dit voorval had correspondentie met advocaten ten gevolge gehad, en Elsa had een paar van deze scherpe epistels moeten typen Toen zij bij een dezer gelegenheden een stenogram opkreeg voor den rechtskundigen raads man van den afdeelingsehef, waagde zij het, een goed woordje voor dezen laatsten.in het midden te brengen. „Mijnheer Sturl ls tien jaren bij de firma In betrek king geweest," zeide zij. „Hij is gehuwd en heeft oen gezin. Vindt u niet ,dat u hem een weinig hardvoohtig behandelt?" Met dien ijskouden blik van hem, nam hij haar een seconde scherp op. „Ik heb geen raad van anderen noodig," gaf hij ten antwoord, waarop zij zulk een woede in zich voelde op komen, dat zij hem een boek naar het hoofd had kun nen werpen. Het was een eigenaardig bewijs van de verandering die in den gang van zaken had plaats gegrepen, dat Mijnheer Tarn over dit ontslag niet geraadpleegd was, doch het was zelfs nog opmerkenswaardiger dat deze te diep door zijn aanvallen van somberheid ia beslag go- nomen werd om zich gekwetst te voelen* Zij kwam hem tegen ,toen zij voor de lunch het kan toor vóór het sluitingsuur te verlaten, dat zij bijna niet kon nalaten hem te vragen waa rhij heenging. Zij hield zich evenwel bijtijds in, hoewel hij haar moeilijk een grover antwoord had kunnen toesnauwen dan Amery gedaan had. Eén ding stond bij haar vast: zij zou deze betrekking bij de eerste gelegenheid de beste opzeggen* De man werkte zoodanig op haar zenuwen, dat het hoo- ren en het zien van hem haar reeds deed walgen. Wordt vervolgd*

Schager Courant | 1928 | | pagina 1