HOOGWOUD. HARENKARSPEL. CALLANTS00G. WIERINGEN. NIEUWE NIED0RP. ZIJPE. PETTEN. BARSINGERHORN. WINKEL. LANGENDIJK. AARTSWOUD. Het Onderling Nut en Genoegen hield hare eerste vergadering met dames. De opkomst was ditmaal niet groot Na opening en lezing notulen werd de Volke avond vastgesteld ,op 25 November. Alsdan zullen optre den de welbekende declamatrice mej. B. Bierman uit Oosthulzen, alsmede het Kerkelijk zangkoor. De regeling werd aan het Bestuur opgedragen. Na het zingen van het Welkomstlied, trad de heer H. van Scheijen op met de lezing, getiteld „De rit door de brandende bosschen". Een mooi verhaal, waarin het moedig gedrag van een spoorwegmachinlist op den voor grond treedt De vaste bijdrage, getiteld: „De verstan dige Sint Nicolaas", werd prachtig weer gegeven door mej. Bakker—Nes. Achtereenvolgens kregen wij to ho ren van den voorzitter: De Zomertijd; mej. Schekker- man gaf een aardig zangstukje, getiteld: Een men ach Is toch geen sik- H. Koster: In den trein; mej. Koeten Wiggers: Een die niets wist; L. Bos: Dorus durf-niet; H. Bakker: Een kleine kamer en tot slot L. Korver: De pruik. Do verloting van lezingen on vaste bijdrage bracht als altijd verrassingen. Het geheel werd afgewisseld door gemeenschappelijkon zang uit den llederbundoL Voorzitter sloot met woorden van dank. AARTSWOUD. De heer P. Helder heeft *ijn benoeming tot Commis saris der Nutsspaarbank aangenomen en is reeds dade lijk in dienst getreden. Te Oudkarspel is proces-verbaal opgemaakt tegen de eigenares van koeien,die aan mohd- en klauwzeer leden, waarvan geen aangifte was gedaan. De koelen liepen op een stuk land in de gemeente Harenkarspel, zoodat die gemeente van de ziekte kennisgeving had moeten ontvangen. DIIIKSHORN. Donderdagavond gaf de heer Jan Zwart, orgelist te Amsterdam, in de Ned. Herv. Kerk alhier een van zijn bekende orgelconcerten, welke getuigen van zijn bewon derenswaardige technische vaardigheid. Wederom liet de orgolvlrtuoos het schoone Instrument xingen en jubelen in menschelijke- en vogelstemmen. De zang van den nachtegaanl naderde zeer het natuur lijke. In de „Suite over Kerkliederen" predomineerde de technische vaardigheid zoo zeer, dat ze bij die eenvou dige stemmingswijsjes afbreuk dreigde te doen aan het gevoel, niettegenstaande de waarlijk praohtlge over gangen. Ruim 200 personen woonden het concert bty. Van verschillende zijden vestigde men onze aandacht op het feit, dat slechts weinig leden van de hier be staande Muziek- en Zangvereenigingen waren opgeko men. Zou men alleen prijsstellen op familievoorstellin gen, of dient de mindere belangstelling te worden toe geschreven aan de soort van muziek? Het Dorpskoffiehuis alhier Is onderhandsóh verkocht aan den heer J. Koning van Sohagetbrug. Onder het opschrift „Onverbeterlijk Callantsoog" lo ken wij in het Weekblad van den Nedorlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren, hot volgend adres door dien bond aan Ged. Staten van Noordholland gezon den, naar aanleiding van hot laatste raadsbesluit om het salaris van den ambtenaas ter secretarie van t 000 te brengen op t 900. Edam/Haarlem, 17 October 1928. Aaa het college van gedeputeerde staten I van Noordholland. Naar wij vernemen, heeft de raad van Callantsoog, met 5 tegen 2 stemmen, besloten om de^jaarwedde voor den ambtenaar ter secretarie, met ingang van 1 Janu- ari 1929, te verlagen van f 000 tot f 800. Deze Verlaging schijnt haar oorzaak te vindon In be- ruinigingsoverwegingen. De meerderheid van den raad, die vroeger al eens besloot om de Jaarwedde geheel van de begrooting af te voeren, doch toen te elfder ure dank zij uw tusschenkomst nog is bekeerd, is blijkbaar nog steeds van meening, dat te Callantsoog met geen of met minder flinke kracht ter secretarie zou kunnen worden volstaan. Wij meenon, dat noch het een noch het ander het j geval is. Maar al was dat zoo, dan sou het nog niet aangaan om, zoo lang de huidige fuctionaris in dienst der go- meente Is, zijn salaris, geheel willekeurig, met 50 te verlagen. De financieele toestand der gemeente heeft hierbij in het geheel geen rol gespeeld. Deze is trouwens beter dan misschien ooit te voren. Als de raad het hier te zeggen had, dan zou aan den betrokken ambtenaar een groot onrecht worden gedaan, en waardoor ten zeerste, in strijd zou worden gehandeld met de rechtszekerheid, die aan personeel in gemeente dienst dient te zijn gewaarborgd. Mitsdien hebben wij de eer uw college beleefdelijk te verzoeken de begrooting van Callantsoog, voor 1929, niet goed te keuren dan nadat daarop de jaarwedde voor den ambtenaar ter secretarie weer tot ten minste f 600 is gebracht Met de meeste hoogachting, het bestuur van de afdeellng Noordholland van den Ned. bond van gemeente-ambtenaren: TH. C. P. M. KOLFSCHOTEN, voorzitter. DE HAAS v. DORSSER, secretaris. gewone Nutsavond te houden. Voor dit doel zal geprobeerd worden met Mej. M. Bier man te Oosthuizen overeen te komen dezen avond met voordracht en declamatie te vullen. Na bespreking wordt besloten, dat voorzitter in de eerstvolgende gezamenlijke bijeenkomst dit punt zal behandelen, om zoo mogelijk tot oprichting van een lees gezelschap te komen. Vastgesteld wordt de eerstvolgende gezamenlijke bij eenkomst te houden op Woensdag 21 Nov. a.s. in het lokaal van don heer Modder. De lezing zal worden ge houden door den Voorzitter, terwijl zich voor vaste bij dragen opgeven de heeren J. Ham, P. de Wit, L. Galis H. Lak De heer Ham bespreekt de bibliotheek uitgaande van 't Nut Hierna sluit Voorzitter met een kort woord van dank voor de aangename besprekingen de vergadering. Hlira* volgt do rondvraag. D» Koer Jn. Lont doet opmerken, dat hij zich niet kan vereenigen met de wijze van stemiming, welk8 wordt gehouden over op welke plaats de naam der candidaten op de lijst komt te staan. De aanwezigen zijn het allen met den heer Lont eens, -dat het geen goede ma nier is, zooals het den laatston keer is gegaan. Voorzitter meent echter, dat als we zijn toegetre den tot den Bond, dat dan wel een vaste regeling zal worden voorgelegd Daar de rondvraag verder niets meer oplevert, sluit voorzitter de vergadering met dank voor de opkomst. De collecte alhier gehouden voor het Tehuis voor verzwakte Ned. kinderen, heeft ruim f145 op gebracht. Door Notaris H. P. D. J. van der Speek Obreen alhier is in diens dienst aangesteld de heer C. Haremaker Cz., candldaat-notaris te Beemster. I De woningbouwvereniging „Algemeen Belang" ver gaderde Woensdagavond 24 October j.1. in de Prins Maurits" alhier. Na opening en goedkeuring der notu len, deelde de voorzitter mede, dat de toestand der vereenlging zeer goed is te noemen, er is geen huur schuld en alle woningen zijn steeds bezet geweest. De verstandhouding met de huurders ls zeer goed. Met de exploitatie doen zich geenerlei moeilijkheden voor. De rekening Werd overeenkomstig het advies der commis sie, welke met hot nazien daarvan was belast, en be staande uit de heeren C. Wit Dz. en C. Goot, waarvan eerstgenoemde rapport uitbrengt, vastgesteld op een ontvangst van f 7785-86, eon uitgaaf van f 7794.81 en een nadeelig saldo van f 8.45. Do bijdrago van Rijk en Gemeonto in de kosten der exploitatie bedraag f 1460.1Z Tot bestuurslid werd heïbenoemd de heer A. Visser. Tot leden der commissie tot nazien der volgende reke ning werden aangewezen do heer D. Wit Czn., G. Rezel- man en P. do Boer. Nadat nog eenlgo huishoudelijke zaken werden besproken, volgdo sluiting. Woensdagavond J.1. vergaderde 't Nut „Vriendenkring" in het lokaal van den heer Modder aan de Langereis. Aanwezig zjjn 13 leden. De Voorzitter, do heer B. Verhoeve, heet allen met een kort woord harteiyiowelkom. Ingekomen is oen schrijven van don heer P. Kaaiman ▼an Wognum, hetwelk als kennisgeving wordt aanga- nomen. Do notulen gelezen door don hoer E. Stapel, secretaris, worden onder dank onveranderd goedgekeurd. Dan wordt overgegaan tot het nazien dor rekening van den penningmeester, den heer A. Zwaag. De ontvangsten hebben bedragen f 134.89, de uitgaven f 119,80, alzoo een voordeolig saldo van f 15.09, walke bedragen worden vastgesteld on de rekening onder dank voor het boheor wordt goedgekeurd. De bestuursverkiezing brengt geen verandering, waar alle aftredenden worden herkozen. Besloten wordt ook dit seizoen wederom een buiten- Vrijdagavond 1.1. hield de vereenlging „Volksonder wijs", afdeeling Wieringen, een propaganda-avond' in de zaal van den heer Jb. Bruul. Bij den aanvang speelde de Mandolineclub van Wieringen een marsch. Om.half negen opende de voorzitter van Volkson derwijs de vergadering. Hij betreurde de geringe op komst. Dit had men anders verwacht. Volksonderwijs meende goed te doen, eenige avonden te organiseeren om onder de burgerij van Wieringen de weetgierig heid te bevorderen. Men kwam hier echter tot de conclusie, dat de Wioringers nog heel wat moeten lee- ren. Iedereen roept om meer onderwijs, om uitgebreid onderwijs, maar de gelegenheid ontbreekt. En juist degenen, die het hardst roepen, schitteren op de ver gadering door afwezigheid. De Voorzitter heette de aanwezigen (hartelijk wel kom, inzonderheid burgemeester Kolff, die door zijn opkomst getuigde, belangstelling te toonen voor het onderwijs. Daarna gaf hij het woord aan den secre taris der afdeeling, den heer Schilthqjs, die zich be reid verklaard had, een lezing te houden over de Zuiderzeewerken. AUereest 'gaf spreker een overzicht der plannen, die in den loop dos. jaren hadden bestaan. Het eerste plan tot droogmaking is al bijna 80 jaar oud en ontworpen door P. J. van Diggelen. Deze wilde de geheele Zuiderzee dempen tot Ameland toe, door af sluiting van de zeegaten. Hier rees de moeilijkheid: waar moet men met al het water heen van den I Jsel, en al de beekjes en sluizen van de omliggende pro-j vincies.' Van Diggelen wilde daartoe heel breedej kunstmatige rivieren maken, één naar het N. en één: naar het W. dwars door Noordholland naar de Noord zee. Deze rivieren moesten buitengewoon breed zijn, omdat er veel water in zou komen, daar er veel wa ter op de Zuiderzee geloo3d wordt, vooral in natte tijden. In details heeft v. Diggelen zich de zaak niet voorgesteld. Hij wilde een heele hap uit Noord holland nemen, maar hoe hij het verkeer herstel de, vroeg de ontwerper zich niet af. Het tweede plan is van 180Ö, ontwerper Ingenieur Beijerinck. Deze durf de den IJselmond rilet brengen temidden van hetj drooggemaakte gebied. Volgons zijn plan zou de af watering van den IJsel op de open Zuiderzee blijven plaats hebben. In 1891 kwam dr. Lely met een plan, en dit is ton naastebij het tegenwoordige plan. Er worden dijken gelegd van Ewijcksluis naar Wierin gen (reeds klaar) en van den Oever naar Friesland, t Van do Zuiderzee blijft een derde deel water. De rivie ren loozen op het overgebleven meer en. dit loost weer door sluizen op zee. Wanneer de sluizen door storm vloed liiet spuien, wordt het water zoolang bewaard in het meer. De dijken moeten eerst aangelegd. Daarop worden stoomgemalen geplaatst, en deze pom pen het water weg. Het plan is zoo geregeld, dat de diepste en onvruchtbaarste deel en in het IJselmeer vallen. Dus de deelen, die geschikt zijn voor bouw land, zullen later in de polders vallen. De dijk naar Friesland wordt iets anders gelegd dan dr. Lely zich dat voorstelde. Bij het aanleggen van een dijk krijgt men eerst een dam van keileem, dan een hoogte en daarnaast den weg. De hoogte is de eigenlijke waterkeering. Behalve een Afsluitdijk bestaat de afsluiting der Zuiderzee nog uit sluizen. Aan den kant van Wieringen zijn 15 slui zen in den dijk, aan den Frieschen kant 10. Elke sluis heeft een breedte van ongeveer 12 M. De polders, die in de Zuiderzee zullen ontstaan, beslaan tezamen oen grootte van pl.m. 40 keer den Anna Pauldwnapolder of een tiende van al het bouw- j land in Nederland. 1 Hierop werden 2 series interessante lichtbeelden vertoond, die een zeer duidelijk 'beeld gaven van het ontstaan van een dijk, de bekleeding en de afwerking. In de pauze speelde de muziekclub eenige zeer mooie nummers, en het woord van dank, dat de vopr- zitter aan de speelsters en spelers dier club bracht, was zeker ruim verdiend. Aan het einde der rede van ingenieur Schilthuis, vroeg burgemeester Kolff het woord. Spreker dankte namens alle aanwezigen voor den leerzamen avond, dien Volksonderwijs hier had georganiseerd. Veel valt er, volgens spreker, nog te leeren over de Zuiderzee werken en degenen, die dezen avond niet hebben bij gewoond, kunnen er waarlijk spijt van hebben. Spre ker repte nog""met een enkel woord over de houding van Oosterland, die een aparte vereeniging wil op richten, daar dat deel van Wieringen meent, dat èn Volksonderwijs èn het gemeentebestuur te laks is in haar handeling. tMaar men denkt er niet aan. dat bijv. het bouwen van eon school niet alleen afhangt, van een gemeentebestuur, maar ook van een inspecteur, een minister en van de kosten die zooiets met zich brengt. Spr. zou het dan ook betreuren, dat door een verkeerde opvatting van zaken Volksonderwijs op Wieringen gesplitst zou worden. Hierna dankte de voorzitter voor de opkomst en •sloot de bijeenkomst, na den spreker van dezen avond bedankt te hebben voor zijn lezing, burgemeester Kolff voor zijn waardeerende woorden en de muziek club voor ihaar schitterende muziek. Vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging te Wie ringen op jl. Vrijdagavond 26 October in Hotel :,de Haan". De voorzitter, de heer O. J. Bosker, opende de vergadering met de aanwezige 9 leden welkom, to heeten. Il'et is jammer, dat zoo weinigen aanwe zig zijn, daar toch zoo'n belangrijk punt ter behan deling op de agenda voorkomt ,nl. toetreding tot den Vrijzinnig-Democratische Bond. Van dat hoofdbe stuur is, volgens voorzitter, al verschillende keeren aangedrongen op toetreding, frat tot heden om ver schillende omstandigheden nog niet is gebeurd. Voorzitter deelt verder méde, dat hot bestuur nu voorstelt wol too to treden, want bij niet toetreding zal de Vrijzinnig-Democratische Bond zelf een afdee ling op Wieringen stichten on wij zouden dan oen vereenlging naast de onze krijgon, wat versnippering zou geven on in geen geval is dit gewenscht. Do notulen dor vorige vergadering geven goon aan leiding tot bospreking. Do penningmeester, do heer L. Noordon, doet rekening en vorantwoordlng. Er is oon kassaldo van.f 43.87. Do hoeren Jn. Lont on P. F, Kuut hebben tntusachon de rekening nagezien on bij monde ven don laatstgenoemde wordt modego- <foold, dat alles in orde is bevonden. De heeren wor- den voor hun moeite dank gozogd, zoo ook don pen ningmeester. Tevons wordt medegedeeld, dat do ver> oeniging 112 leden telt en dat hedenavond nog één lid tootreodt. Daar zoo weinige leden aanwezig zijn, wordt de bestuursverkiezing aangehouden tot de volgende vergadering. Bij mondelinge stemming zijn alle aanwezigen voor toetreding tot den Vrijzinnlg-Democratiseben Bond. ST. MAARTENSBRUG. Politie. Verloren: een bruin lederen portemonnaie inhoudende f 17.73. Inlichtingen bij den rijksveldwachter te St.-Maartensbrug. ST.MAAKTENS VLOTBRUG. Naar wy vernemen, is het burgerwoonhuis, eigendom van mej. de wed. L. Schotvanger uit de hand verkocht aan den heer J. Kooy Rz., alhier. OUDESLUIS. Naar wy vernemen, ls alhier, by het perceel van den heer Jb. Nannls, van gemeentewege een aftapkraan aangebracht, teneindd daaruit water te kunnen afge ven aan personen, die een niet aan de waterleiding aansluitplichtig perceel bewonen. BURGERBRUG. Op den onlangs gehouden Ouderavond alhier zyn tot leden der Oudercommissie, verbonden aan de O.L.- school ahlier, benoemd de heeren A. Kapitein, voorzit ter, O. Hoekstra, secretaris, P. de Heer en J. Boontjes. 3CHAGERBRCG. De Hoofdinspecteur van den Arbeid heeft aan de Coop. Malery „De Goede Verwachting" alhier een over- werkvergunnlng verleend en toegestaan, dat in genoem de malery van 1 November 1928 tot 3 Februari 1929 50 uur per week en van 4 Februari 1929 tot 1 Mei 1929 55 uur per week arebld wordt verricht door één Tnnn ZUPÜ Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer is in de afgeloopen week wederom met 1 vermeerderd. OUDESLUIS. Door het Instituut voor Warenkennis (I.W.A.), ge vestigd te Groningen, werd aan onzen plaatsgenoot, den heer J. Kreulen, een Diploma uitgereikt, als bewy's, dat hij met goed gevolg heeft deelgenomen aan den schrlf- teiyken Cursus voor Warenkennis van genoemd Insti tuut (Koloniale waren en aanverwante artikelen). Ikm Vo iljfl Doed de kanonnade van hagelsteenen Zondagmor gen vermoeden, dat do kermis wel eens verregenen •kon, de uitslag heeft deze veronderstelling volkomen gelogenstraft. Het was 's middags goed weer cn spoe dig stroomden de beido dansinrichtingen vol. Ook de onderscheidene kramen hadden zich niet over tc wei nig bezoek te beklagen. Eerst tegen den avond zette de zweefmolen den motor aan, waarna de jongelui hun hart konden ophalen. 's Maandagsmiddags hadden do kinder- cn volks spelen plaats waarbij vooral de hindernisloop en de wielerwedstrijd veel belangstelling trokken. Wegens het vergevorderd uur moest het ringsteken voor da mes tot een later tijdstip verschoven worden. 's Avonds was het woord aan het Petten's Tooneel- gezelschap. Een record-aantal toeschouwers, circa 300, woonde deze voorstelling bij. Eon bewijs voor de spelers, dat het publick wat van hen verwacht, en, voegen wij er bij: wat verwachten kan. Dit toonde de opvoering van „Truusje Meijer" nog eens ten overvloede aan. We zullen geen verslag geven van spel en spelers. We volstaan met de heele vereeniging te complimenteeren met haar gelukkige keuze en kostelijke vertolking. (Dinsdagmiddag had de handicapdraverij plaats. Al waren er minder inschrijvingen dan gewoonlijk, de spanning heeft daaronder niet geleden. We zagen eenige "fraaie nek-aan-nek-races. De volgende heeren waren de gelukkige prijswinnaars. 1. P. Kwak, 2. D. Burger, 3. A. Nottelman, 4. A. Eriks, terwijl de troostprijs in bezit kwam van de gebrs. Koning. 's Avonds werd het vuurwerk afgestoken. Eenige malen betuigde het publiek door applaué zijn inge nomenheid met het gebodene. Om den overgang naar het gewone alledag-leven niet te schielijk te doen zijn, werd Woensdag een ■gemoedelijke biljartwedstrijd gespeeld, waarmee ten slotte een eind kwam aan een in alle opzichten ge slaagde kermis. Donderdagavond 25 October hield het Burgernut zyn eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen, in het lokaal J. Dekker, onder leiding van den heer K. Dekker. Te acht uur opende voorzitter, waarna onmiddeliyk werd aangevangen met de afwerking van het program ma. De heer W. Keesman had de lezkig op zich genomen, die daarvoor had gekozen: „Een Dorpsvertelling". Heel goed als het door den heer Keesman werd voorgedrag- gen, oogstte dit een hartelyk applausje. Daarna kregen we de verplichte bydrage In den vorm van een voordracht voor twee personen, n.1.: „Een lastige buurman", voorgedragen door de heeren J. Westerman en J. Dekker. Ook dit stukje ging er zeer goed in. En nu volgde een heele rij van voordrachten en zang stukjes, waarvan de heer Jb. Swaag Sr. een groot deel voor zyn rekening nam. Met veel genoegen hebben we steeds naar dezen ouden heer geluisterd, die telkens weer iets anders „klaar" heeft Verder voordrachten van don heer en mej. Van der Klooster, den heer J. Dekker en enkele anderen. Toch viel het ons op, waar er vorige avonden stof te over was, dezen avond weer telkens dezelfden op de plan ken nioesten verschynen. Met genoegen hoorden we echter, dat er voor de volgende byeenkomat reeds on derscheidene toezeggingen zyn gedaan. Waar we vorige seizoen af on toe vergast werden op eenige muzieknummers, bleven we bier thans van verstoken. Een nummertje muziek gaat er op dergeiyke avonden altyd wel in. Wij zullen hopen van eon vol gende maal! Hot was twaalf uur, toen de voorzlter, nadat nog enkoio hulshoudeiyko zaken waren besproken, do by- oonkomst sloot mot dank voor do belangstelling' en medewerking. I Ter vervulling dor vacature van Hoofd der sohool to Haringhulzen, is door Burgomeestor en Wethouders van Barslngorhorzi de volgcndo voordracht opgemaakt: 1. J. Baas, ondorwyzer te Ouderkerk aan don Amstol, 3. 8. B. do Vrios, onderwijzer te Schoorl, 8. J. H. Arpeau, tijd, onderwijzer te Haringhulzen. kw r Na een' periode van volslagen «tilstand op hot gebied dor drankbeatrydlng, is alhior op initiatief van enkelé personen uit Winkel on Lutjowinkel een afdeeling van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken opgericht Oudereommlssle en onderwijzend personeel dtr school te Winkel, zullen ook dit jaar trachton een St-Nicolaa* feest voor de leerlingen dier schooi te organlscerea. Ter verkrijging der noodigo gelden zal een beroep g*. daan worden op de ingezetenen van dien sohoolkrlng, die derhalve do komst der commissieleden kunnen tegel moet zien en naar wy hopen door het geven van eon milde gave, die hen in hun werk zullen steunen. Gelijk we reeds met een enkel woord vermeldden is ihet conflict, dat tusschen den Noordhollunlschen Bond van aardappelexporteurs en de tuindersorgani- saties, welke vereenigd zijn in den Bond van Veilüj] gen, in Nederland, was ontstaan, beëindigd. De nood- lottige (gevolgen, die zich reeds in enkele maatregelen! en besluiten der aangevallen partij deden gelden, zijn voorkomen. De redactie van Dc Tuinderij, het orgaan van genoemden Bond van Veilingen, waarin de ar tikelen Onder Tribuut de exporteurs zoo zeer hadden! gegriefd en beleedigd, heeft ruiterlijk de gcincrimi-] neerde qualificaties aan het adres van deze hande laars teruggenomen, zoodat zij niet langer als Middel-i eeuwsche roofridders te boek staan. Daarmee is er-! fcend, dat de kooplieden, de zaak bekeken van uit hun ■gezichtsveld, niet buiten hun boekje gaan, als zij door het instellen van een garantiefonds zich trachten te vrijwaren tegen, meermalen ondervonden nadeelige financieele uitkomsten van den vroegen-aardappel- handel. In een paar artikelen hébben we onlangs ons stand punt in deze quaestie» die vooral aan den Langendijk zooveel stof deed opwaaien (er zijn hier 'helaas nogal veel van die stof-opwaaiende-conflicten!) nader uit een gezet. We kunnen daarover dan ook gevoegelijk zwijgen. Echter mogen we met nadruk constateeren,; dat het zeer gelukkig is, èn voor den handel, èn voor den tuinbouw,' dat het incident de wereld uit is, daar het dergelijke scherpe kanten dreigde aan te nemen dat daaruit noodzakelijkerwijze groot nadeel voor beide bronnen van bestaan moest voortvloeien. De sa menwerking kan nu weer volledig worden hersteld en izy is reeds bezig zich te voltrekken. De heer C. Wa genaar, de bekende groothandelaar aan Langendijk ei voorzitter van,de vereeniging van kooplieden, handt laars en exporteurs te Langendijk en omstreken, dii als gevolg van het conflict had bedankt als advii rend lid in de Langendijker Groentencentrale, heel zich een herbenoeming laten welgevallen en alz< weer zitting genomen. De verstoorde samenwerkin) in het Uitvoer Controle Bureau wordt evenzoo hei steld, de uitgetreden leden nemen daarin weer plaats,]^ zoodat het belangrijke werk, dat door dit Bureau in-Eg dienst van tuinbouw en handel wordt verricht, weers kan worden voortgezet. Zeer te bejammeren zou bet zijn geweest, als dit werk onder de onaangename ver-' houdingen had moeten lijden. Het had reeds burger recht veroverd en was er in geslaagd door dit han delsmerk den goeden naam der Hollandsche tuin bouwproducten in het buitenland te handhaven en verder ingang tc doen vinden. I Zoo is dit conflict weer de wereld uit en ware het niet, dat zich reeds ernstige gevolgen deden kennen en zich voor do toekomst nog droeviger af te ekenden, men zou het een" storm jn een glas water hebben kunnen noemen. Het moet beiden partijen ongetwijfeld wel iets heb ben geleerd en wel in het bijzonder de noodzakelijk heid van een vriendschappelijke verhouding onder ling in het belang van den bloei en de welvaart vsin tuinbouw en handel. Voor Langendijk kan men die goede verhouding geenszins missen en is oen een drachtig optreden meer 'dan gewenscht. De aanvallende partij moge ook deze les uit het beëindigde conflict hebben getrokken, dat het, alvo rens met scherpe verwijten zijn eigen meening te ver dedigen, noodzakelijk is, zich even in te denken in die van de wederpartij. Was dit hier in meerdere mate geschied, ongetwijfeld was het nooit tot een ver wijdering en een animositeit gekomen, als hier he- i laas moest worden geconstateerd. Men wonde niet onnoodi'g en toone eerbied te hebben voor een ander mans inzicht. Mocht dit de leering zijn, welke uit I deze los kan worden getrokken, dan heeft, dit onaan gename voorval althans nog eenig profijt in moree ion zin opgeleverd. —ZUIDSCHARWOUDE. Inplaats van wijlen den heer P. Berkhout is tot lid van het Roode-Kruls-comité aangewezen de "heer A. Kist —ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat de Coop. Boerenleenbank II weer f 750 heeft ontvangen uit de Coop. Centrale Landbouw- bank in liquidatie te Alkmaar, waarby ze was aangeslo- ten en die een verlies van ongeveer een half milliocn had geleden, dat door de 42 locale Boerenleenbanken geiykeiyk werd gedragen. Zooals men weet, is de Coop. Boerenleenbank thans aangesloten by de RK. Centrale te Eindhoven. OUD KARSPEL. Donderdag 25 Oct. vond de tweede algemeens ver gadering plaats van het Nutsdepartement Oudkarsp^el. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten f 115.54 lager waren dan de uitgaven. Dan komt aan de orde: de nieuwe statuten van de Spaarbank. Het voorstel van Burgemeester Wynvelat en Dr. Vogelenzang, om de rentevoet te doen bepalen door de algemeens vergadering, wordt by staking der ster men verworpen. Eveneens gaat het met het voorst om door de alg. verg. het salaris van den secretai penningmeester te bepalen; dit zal geschieden door het| Departementsbestuur. Verder wordt het bestuursvoorstel aangenomen, het jaarlijksch onderzoek der rekening, onder gehfcimho» ding van namen, op te dragen aan de alg. vergadering, terwijl het bestuur van het Departement het recht ba- houdt, te eischen, dat boeken en bescheiden worden opengelegd. Tenslotte wordt het concept aangenomen met 14 tegen 5 stemmen, 1 blanco. _.r By de rondvraag informeert Burgemeester Wijnfeldt |g0] of er niets besloten moet worden omtrent de porte feuille en dansmuziek. Wordt goedgevonden, het rond brengen der portefeuille zoo te laten en gedurende de buitengewone avonden wel voor muziek te zorgen, doei naar den aard van den avond al of geen dansmuziek jmj te doen geven. De heer J. Blom zag gaarne, dat bet g<j a.s. optreden van den heer Willem van Capellen wat meer bekend werd gemaakt. Aldus zal geschieden. Tegen 11 uur. sluit de voorzitter, de heer C. J. de Wyn, de vergadering, onder dankzegging voor do aan gename besprekingen. OUDKAK3PEL. Vergadering van het college van Dageiyksch Bestui van den Polder Geestmorambacht, Oosterdyk en Molen- geerzen, met de hoofdingelanden van dien polder en d»| commissie uit den Ringpolder, op Vrijdag 26 Octol des v.m. 10.30 ten huize van den heer C. Vis alhier. Alle leden waren togenwoordlg. Secretaris de heer K. G. Roindors. De Voorzitter, J. Swan, opont de vergadering mot wel kom, In het byzonder den oud-socrotarls, den heer li- Kroon Cz., waarna de notulen van de vorlgo vergaderinf worden voorgelezen en onverandord worden goodgekeuro- Hierna volgt het onderzoek geloofsbrieven en lnstal»1 tlo van do nieuwe hoofdingelanden. Doze geloofsbrieven wordon onderzocht door de n" ren J. Ootje», en J. Prangor. Do heer Ootjers doek mede, dat de geloofsbrieven wordon goegokourd on sa- viseert namens do commlBsle de nieuw benoemde hooi - ingelanden too te laten. De vergadering besluit aldus. Nadat de nieuwe hoofdingelanden «yn binnengetr^w folicltoert de voorzitter hen met hun herbenoeming, hot byzonder fellcltoert hy den heer Hart, die in a plaats getreden ls van den heer de Boer, die hei door den dood uit het bestuur ls weggenomen. Spreker meent goed to doen den heer de Boer ev te herdenken en «egt eteeda met pleizier met hem Hij >lff me fa 1 mk

Schager Courant | 1928 | | pagina 14