AlfilttI Bitlis- Aliertcntit- LuitiiiUil loderne Foto's it. Nicolaas. Nieuwe proefrit met de raketauto. Hypotheek op Landerijen a 41 °|0 rente. Irpad Moldovan. Zaterdag 17 November Ü928. 71stc Jaargang No. 8359. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. Gemengd Nieuws. ïngelsch visschersdorp in rouw. j Naar de Luebeck-Bu-echensche Spoorweg Mij. mede deelt, is Dinsdag tusschen de stations Kupferinuchle en (Bad-Oldeslee op de baanLuebeckHamburg een misdadige overval gepleegd op den om 20 uur 6 in Oldeslee aankomenden personentrein. Door onbeken de daders werd en telegraafpaal over de rails gelegd, welke echter gelukkig door de locomotief weggeduwd kon worden, zonder dat er eenige schade werd aange richt. De spoorweg mij. heeft een belooning van 1500 Mark uitgeloofd voor het gevangen nemen der daders. Mislukte aanval op een bank-auto. Tweede Kamer. Felle fabrieksbrand te Mannheim. Biografische Ateliers Nieuwe Niedorp. Noord-Scharwoude. Probeert het eens. U ruet tieten*/" SS H AG lacl verschijnt viermaal per weck: Dinsdag, Wocnsdug, Donder- n Zotordug. Bij inzonding tot 's morgens 8 uur, worden Adver- üu nog zooveel mogelijk in liet eei'atuitkomeiul nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.G5. Losse nummers G cent. ADVERTEN- TIoN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel moor 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Gro'otcro letters worden naar plaatsruimte berekend. T NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. TELEGRAAFPAAL OP DE SPOORLIJN GELEGD. 1500 Mark uitgeloofd voor het gevangen nemen der daders. HEELE BEMANNING VAN EEN REDDINGS BOOT OMGEKOMEN. 17 Helden omgekomen. uter seint uit Londen: jftien man, (later is dit getal tot 17 aangegroeid), de bemanning vormden van de reddingsboot van ve, zijn verdronken, toen zij Donderdagmorgen g uitvoeren ter redding van het s.s. „Alice" uit dat in nood verkeerde. De bemanning van de ce" werd gered door het Duitsche s.s. Smyrna. HET ZACHTE NAJAAR. Aardbeien in November. De Firma MEIJER PELS, Administrateurs-Rentmeesters te ALKMAAR, hebben gelden beschikbaar voor Xe hypotheken op landerijen vanai iVa rente en op hulzen vanaf 4% rente. Sluiten alle verzekeringen. Houden eiken Donderdag van 9IV/2 uur zitting In Calé „Cérès" te SCHAGEN. GEMEENE ZAAK GEMAAKT MET DEN CHAUFFEUR. Ofschoon het weer in Engeland dezer dagen ook omgeslagen is, bracht een tuinder op de markt te Weymouth toch nog drie kistjes aardbeien aan. In I andere plaatsen langs de Zuidkust zijn nog tal van 1 frambozen geplukt, vooral in beschutte particuliere j Nadere bijzonderheden, tuinen. tionderdagmorgen omstreeks 5 uur merkte de kust licht te Rye Harbour, dicht bij Folkestone, vuurpij- jiop, die van een Duitsch stoomschip bleken te ko len. Ofschoon het verschrikkelijk weer was werd de [ddingboot bemand, die onmiddellijk zee koos. Bü itéuitsciie schip gekomen, ontvingen de redders de lodschap, dat het schip de Smyrna, van de Norddeut- :he Lloyd, in aanvaring was geweest met het Let- ndsche stoomschip Alice, dat gezonken was maar elks opvarenden gered en aan boord genomen wa n, Het Duitsche schip bleek slechts weinig schade te ibben opgeloopen en kon in ieder geval de reis naar clkestone voortzetten. De reddingboot wendde de even, maar geraakte kort daarop in zulk een wind- aag, dat de mast afknapte en de boot omsloeg. Alle warenden, 17 in getal, moeten in zeer korten tiid rdronken zijn, waaronder 2 vaders, elk met 2 zoons. Hartverscheurende tooneelen. AUTOBANDIETEN IN DEN OMTREK VAN OSTENDE. Verscheidene pachthoeven overvallen. De streek tusschen Oostende en de Yzer wordt sedert eenige dagen door autobandieten letterlijk geterroriseerd. Verscheidene pachthoeven zijn bij nacht geplunderd en ook aan een paar kerken blïji- ken de schelmen reeds een bezoek te hebben ge bracht. Alle pogingen van de politie en gendarmerie om de bandieten te snappen bleven totdusver vruch teloos. De politie was echter met het plan op de hoogte. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt d.'d. Donder dag: Begin November stelde de Berlijnsche politie vast, dat er een aanslag op een aulo der „Deutsche Bank" (voor geldtransport) werd voorbereid. De betrokken misdadigers hadden zich met den bestuurder van den auto in verbinding gesteld en waren overeen geko men, dat hij de door hem gereden route en het door hem vervoerde bedrag zou meedeelen. De overval zou hedenmorgen uitgevoerd worden op een weg, waar de misdadigers den bankauto zouden inhalen en hun auto dwars voor den eerstgenoemden wagen zouden plaatsen om hem zoo tot staan te bren- gen. I Commissaris Werneburg en zijn beambten hadden I van dit plan bericht ontvangen en de misdadigers geobserveerd. Zij volgden hen hedenmorgen op niet- opvallende wijze#en konden ze op den bewusten weg, kort vóór den overval, arresteeren. De chauffeur van den bank-auto, alsmede de candi- daat-roovers werden naar het politiebureau gebracht. De chauffeur heeft reeds een bekentenis afgelegd. HOTELRATTEN. Een. bankiersvrouw bestolen. ïïet'vreeselijkste oógenblik was, toen de vaders, oeders en andere familieleden der slachtoffers in verte in het, water de lijken konden onderscheiden, zijn reeds verscheidene lijken aangespoeld. Bij de entificatie speelden zich hartverscheurende toonee- n af. Alle leden der bemanning waren vrijwilligers. De toeschouwers op de klippen, die de reddingsboot zagen slaan, snelden naar het dorp om hulp. iktoren en verpleegsters spoedden zich naar de ening in de rotsen, waardoor men hier het strand ]n bereiken. Er werd een menschelijke keten ge- rmd, waarvan de laatste mannen tot den hals in kokende branding stonden. Men deed wat men kon 1 de drijvende lijken der helden te ontrukken aan zee. die hun graf was geworden. Kort daarop ielde de reddingboot aan, tegelijk met nog twee lij- der bemanning. loor dif ongeluk is bijna cle heelo mannelijke bevol- ir van het gehucht Rye Harbour uitgeroeid. In aar heeft de historie van het reddingswezen niet n ramp gekend. H:et, geval doet te triester aan, om enkele minuten, nadat, de reddingsboot, zee geko- had, aan den vasten wal al bekend was dat dé op- inden vau de Alce door de Smyrna gered waren. Van de vrouw van een bankier uit New-York, die voor zaken te Berlijn is en in eeri der groote hotels logeert, zijn sieraden ter waarde van 80.000 mark en een aantal credietbrieven en identiteitsbewijzen ge stolen. Onder de juweelen is een ketting van 131 uit gezochte paarlen en een platina ketting met bril janten. VOORTGEZETTE BESCHOUWINGEN OVER DE STAATSBEJGROOTIN G. 2 a 3 MILLIOEN MARK SCHADE. Een tragisch voorval. BOEREN-ONLUSTEN IN RUSLAND. Sovjet-gebouwen in brand gestoken. Kgens een bericht, uit Moskou hebben Oekrain- Iboeren een groot© opslagplaats van graan en tre gebouwen, die tot de st aatsl an clb ou wbedr ij - jbfthooreni in brand gestoken. [pk in Zuid-Rusland hebben boeren-onlusten j gehad. Naar uit Mannheim wordt gemeld, is daar Donder dagmiddag om één uur op de terreinen van de .Duit sche oliefabriek een groote brand uitgebroken die naar de opslagplaatsen der olie is overgeslagen. Het heele terrein is één vuurzee en de brandweer die met volledig materiaal ter plaatse is en nog versterkt wordt door spuiten uit 'Heidelberg, beperkt zich tot het 'beveiligen van de nog niet aangetaste gebouwen. Hot blusschen van de brandende olie is onmogelijk. Twee brandweerlieden zijn door de rookontwikkeling bewusteloos geraakt. Ook werd er een brandweerman gedood. Een tele foonjuffrouw, die aan de lijn was, toen een bericht over 'smans overlijden werd doorgegeven, hoorde tot haar schrik, dat de overledene niemand anders dan haar eigen verloofde was. Zij zou met Kerstmis met hem in 't huwelijk zijn getreden. 'Later meldt Wolff nog: De opslagplaats, die verbrand is, was een gebouw van 4 verdiepingen. Als oorzaak van den brand wordt zelfontbranding van copra aangegeven. De brand zal waarschijnlijk eerst binnen eenige da gen geheel gebluscht zijn. Een draaien van den wind kan het vuur weer doen opvlammen. De machine- en fabriekslokalen, waarin de arbei ders verder werken, zijn buiten gevaar. De aangerichte schade bedraagt naar schatting 2 S millioen Mark. Zij is door verzekering gedekt. |Oitsluitend eerste klas werk. Pet is zeer gewenscht, bestellingen - "stemd voor St. Nicolaas - vroegtijdig te doen. VERBETERINGEN AANGEBRACHT. Doch door de politie verboden. Zondag zou te Berlijn op de Avus, de groote auto renbaan, voor het eerst een openbare proefrit mot een raketauto worden gehouden, doch zooals hieron der blijkt, zal deze proefrit niet doorgaan. De con structeur is Kurt Volkhart uit Dusseidorf, die in het electrisch ontstekingsproces van de vuurpijlen aan merkelijke verbeteringen moet hebben aangebracht. Nadat de rakettenwagen Woensdag te Berlijn is aangekomen, heeft cle politie deze demonstra'ie ver boden. wijl de start van een rakettenwagen voor een groot publiek na de laatste gebeurtenissen te gevaar lijk wordt geacht Dóch niet alleen de voor a.s. Zondag voorgenomen demons'rat ie op de Avus is verboden, maar ook een demonstratie voor deskundigen, die gisteren, Vrijdag, had moeten plaats hebben. Het Kameroverzicht ln het nummer van Donderdag eindigde met: „En met dit vermakelijk moment ein digde de Rijksbegrooting voor 1929". Dit was natuurlijk voor dien dag, te zeggen Woensdag, en beteekende geenszins, dat de Algemeene Beschouwingen reeds ge heel en al achter den rug waren Genoemd vermakelijk moment, waarbij, zooals de lezer zich zal herinneren, de heer Heemskerk tegen ds. Lingbeek gezegd had, dat hij hem doodverklaarde en niet meer met hem zou debatteeren, zou den vol genden dag nogmaals op de proppen komen. Was de dominee den vorigen dag wat laat hij klom op het spreekgestoelte, toen do vergadering reeds gesloten was, hetgeen een daverend lachsalvo in de Kamer ver wekte ditmaal was hij het eerst aan do beurt, eu smaakte het genoegen de lachers op zijn hand tc heb ben met zijn uitroep: Al loopt de heer Heemskerk nog zoo snel, de. waarheid achterhaalt, hem wei. Dit naar aanleiding, dat de heer Heemskerk zich uit do zaal, verwijderde, toen ds. Lingbeek zijn .repliek bij de alge meene beschouwingen over de Staatsbegrooiing aan ving. Minutenlang duurde de vroolijkheid en onder uit bundig gelach stapte ds. Lingbeek triomphantelijk naar zijn bank terug. Toen de Kamer „uitgelachen" was, kwam de socialis tische woordvoerder, de beer Albarda, aan bet woord, die begon met te zeggen, dat hij zijn bedenkingen tegen het kabinet-De Geer handhaafde. Volgens hem is het kabinet inzake de vermindering van bewapening volsla gen in gebreke gebleven. Opnieuw verdedigde de heer Albarda den eisch van ontwapening. Wapengeweld is het slechtste middel om recht te verzekeren. Wij hebben het grootste vertrouwen in onze zaalc, vervolgde de socialistische afgevaardigde, en meenen. dat de overwinning kan worden voltrokken langs de middelen en de wiegen der democratie, doch er zijn gren zen. Want als de middelen der democratie ons worden ontnomen en onze tegenstanders de socialisten met ge weld tegemoet treden om de verwezenlijking van het socialisme te verhinderen, dan wijken wij niet, aldus de heer Albarda. Als men geweld wil voorkomen, dan richte men zich tot de fascistische en semi-fascistische elementen in ons land. Sprekende over de voorkeur van de R.-K. om weer tot rechtsche samenwerking te komen, wees hij er op, dat inderdaad de schijn-eenheid in de katholieke partij niet door valsche voorstellingen van zaken kan worden verheimelijkt. Er zijn leden in die partij, welke hare sociale paragraaf „de hoofdzaak" achten tot hen behoort mr. Veraart, die dit heden in een inter ruptie aan den heer Albarda toegaf er zijn anderen, die antithetische harmonie zoeken met antl-revolution- nairen en christelijk-historischen, ofschoon zij tegelijk het beweerd anti-papisme dezer laatsten vreezen. Het is alles chaotisch en onlogisch en dit allegaartje vormt niettemin de sterkste partij van Nederland. Is het wonder, dat er een zekere malaise is in ons staatkundig leven? Men leeft van groote woorden en schijn en durft niet in het volle licht van den dag zien. Met betrekking tot de belastingverlaging, daarvoor is de heer Albarda ietwat bang, omdat er z.i. de uit gaven voor sociale doeleinden door belet zouden kun nen worden. De afschaffing van de personeele belasting welke uit de nieuwe regeling van de financieele betrek king van rijk en gemeente zou voortvloeien, (al zou zij herleven als gemeentelijke cijns), eene „afschaffing' welke ook de rijksopcenten zou doen verdwijnen, kwam volgens hem neer op een nieuwe belastingverlaging van 22V? millioen. Ook de heer J. ter Laan had dit reeds beweerd; de belastingbetalers zullen er echter bitter weinig van bemerken, als zij aan de gemeente toch ongeveer hetzelfde bedrag moeten betalen. Ten aanzien van de belastingverlaging is nu\ Van Gijn van hetzelfde gevoelen als de heer Albarda. Ook de liberale afgevaardigde acht het onredelijk, dat de regeering zelfstandig en eenzijdig over de besteding van Alle voordeeien van dure tabak voor den halven prijs Roode Pool 13 ct. Gele Pool 11 ct. per half ons. overschotten beslist. In het bijzonder waarschuwde hij tegen al te snelle aflossing van schuld, waardoor belastingverlaging bezwaarlijk wordt. Morgen (Vrijdag) zal mr. Van Gijn zijn repliek voort zetten. BINNENLANDSCHE ZAKEN. In de Donderdag-avondvergadering is minister Kan en zijn begrooting van Blnnenlandsche Zaken en Land bouw onder de parlementaire loupe - genomen. Nadat mevrouw Bakker-Nort had aangedrongen op zoo scherp mogelijke nakoming van de voorschriften tot uitvoering van de Trekhondenwet en op betere be scherming van vogels, werden door andere afgevaardig den eens een paar van 's lands burgemeesters onder het mes genomen, die, naar het scheen, de volmaakt heid nog geenszins bereikt hadden. Vooral de burge meester van Schalk de lezer herinnert zich het ge val deze week ln de courant, dat genoemde burgemees ter zijn chauffeur en familieleden tot leugen had aan gezet over een aanrijding die met zijn auto had plaats gehad kreeg een bittere pil te slikken. Toen de heer Van der Waerden (s.-d.) daarna kwam 1 te spreken over benoeming van vrouwen tot burge meester, is ds. Zand (s.-g.) de schrik zeker om het hart geslagen. Deze volgeling van ds. Kersten wenschte de vrouwen uit het openbare leven te weren. De vrou wen hebben zich volgens hem reeds veel te vaak en al te veel op publiek terrein bewogen. Toch heeft deze afgevaardigde ook zijn grieven tegen het huidige sys teem: men moet volgens hem den gemeeenten niet zoo maar uit Den Haag burgemeesters op hun dak sturen, en zeker niet vreemdelingen, die het er op toeleggen, jaar ln jaar uit ln een andere plaats te blijven wonen. De heer Braat meende ook dat Nederland niet om vrouwelijke burgemeesters „verlegen zit"; „degelijke hulsvrouwen" zou men er zeker niet voor krijgen. Op leiding voor het hulsgezin was veel beter dan hard nekkige pogingen om in. de schoenen t© gaan staan van den man; „elke vrouw wil toch graag trouwen". Naast deze enkele wenschen en grieven nog vele an dere, maar tenslotte was do voorraad toch uitgeput én kwam minister Kan aan het woord. De dierenbescherming zal zooveel mogelijk in acht genomen worden, terwijl de benoembaarheid van do vrouw tot burgemeester, volgens minister Kan voor- looplg nog een verrassing moet blijven. Het wetsont werp tot wijziging van de Gemeentewet is nog bij de koningin. Aan Gedeputeerde Staten is in zake de corruptie bij gemeentebedrijven een circulaire verzonden of in de richting van scherpere controle meer kan worden ge daan. Met den burgemeester van Schalk zal Zijne Excel lentie zoolang wachten, totdat de rechtbank met hem afgedaan heeft Door den heer Vliegen was geklaagd over de uit latingen van ex-keizer Wilhelm op Doorn, die bij het richten van een boodschap aan het Beiersch regiment sprak van „aan mijn regiment". De heer Vliegen had gemeend dat daarover aan den ex-keizer het ernstig verzoek moest worden gericht, zich voortaan van der gelijke ongerechtigheden en antl-ropublikelnsche uitla tingen te onthouden. Genoemde uitlating toont, volgens minister ICan, dat de ex-keizer tien jaar in do war is. Algemeen gelach. Doch het is geen ernstige fout en hij voegde hieraan toe, dat gedurende de tien jarpn, dat hij den ex-keizer gadeslaat, deze zich zoo gedraagt, dat bij ons iand nooit moeilijkheden in don weg heeft gelegd. Tenslotte heeft nog do heer Zadelhoff (s.-d.) bij de artikelen zijn jaarlij kuch en aanval gedaan op de sub sidies voor de burgerwachton, waarna deze avondver gadering werd gesloten. Vrijdag. Zijn repliek over de Rijksbegrooting bij de algemoene 'beschouwingen voortzettende, meent mr. Van Gijn eeni- Te opmerkingen te moeten maken over do inrichting van de begrooting aan do hand van de grondwet en be toogt, dat de saldi van den gewonen dienst niet meer naar den buitengewonen dienst mogen worden overge bracht buiten den wetgever om. Zoowel de communiBt De Visser als do christelijk hls-

Schager Courant | 1928 | | pagina 1