RADIO-RUBRIEK. HERFST. SNAP-SHOT UIT HET JAAR 1978. GRABBELTON. WETENSWAARDIGHEDEN. VOOR DEN TOESTELBOUWER. Beeld-radio. WARE WOORDEN. Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 17 November 1928. No. 8359. Bulten, ln de stille bossohen, Waar 't rumoer van 't leven zwijgt, Waar vereenzaamd en gelaten Blad bij blad te aarde zijgt, Staan de boomen ln hun kleuren, Bood en bruin en brons en goud, Waar de herfatzon, als ten uitvaart, 't Groote wonder openvouwt! O, die zonbeschenen boomen, In de stervende natuur, Die zich met een feestkleed tooien In het stille afscheidsuur. Die hun lot gelaten wachten In een tijdelijk bestaan, Die de schoonheid wilden dienen. En in schoonheid onder gaan! Alle teere najaarstinten, Tot den einder uitgespreid, Weven zich harmonisch samen Tot een rijkgekleurd tapijt! Daar gaat weemoed langs de velden, Voor het laatst in gloed gezet, Door de goudbehangen lanen, Gaat de stilte, tred na tred! Dit is 't einde der seizoenen In een machtig kleurenspel, Dat ons al te kort betoovert. Het vergaat zoo snel... zoo snel! Dat ons telkenjaar komt boeien, In een korte schittering, En niets laat in veler harten Dan een schoone herinnering! En als straks de winden waaien. Brekende wat samenbond. En de laatste blaren rlts'len Naar den dof gekleurden grond, Reiken, steunend bij het einde, Grauwe boomen, wild dooreen, De vermoeide dorre armen Naar den donk'ren hemel heen! November 1928. (Nadruk verboden). en profetie,, getrouwelijk weergegeven door SIROLF, (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehouden.) Op het platte dak van het lage huis laag zóóals alle huizen "In de groote stad in gemakkelijke stoelen gezeten, vlak voor de deur van de vliegtuigloods en jZeppelinhal, zaten twee heeren. De avond begon te val- - het was zomer én de lucht werd doorploegd ;door schier ontelbare zoeklichten, uit alle denkbare dichtingen, terwijl de atmosfeer vervuld was van een onophoudelijk gebrom en gezoem van vliegtuigmotoren „En", vroeg de meneer met het kale kruintje, „was er nog nieuws op de beurs van New-York vandaag?" „Och," antwoordde 'de ander met een somber gelaat, iw&t zal ik je zeggen, het was weer mis in den staal boek. Alle staalaandeelen kelderden minstens tien pun ten, op geruchten van een dreigende staking ln Pltts- burgh. Het heeft daar al lang gegist, en als de staking erdoor komt, zullen de arbeiders het zeker winnen. En dan ziet de toekomst er niet best uit. Ze hebben gisteren een protest-meeting gehouden. Ze weigeren langer voor die kapitalistische loonen te werken. Hon derd dollar per dag vinden ze veol te veel. Ze willen minstens 25 loonsverlaging hebben. En drie, uur werken per dag vinden ze te kort. De heeren eischen een arbeidsdag van minstens negen uur! Met drie DE TOETSSTEE*. (Buen HumorMadrid^ g rnn-e* r- Je ontdekt pas wie je vrienden zijn, als je om Wd vraagt ^Heel ju*. A propos, kun je me tien pop avonden overwerk per week, zonder betaling! Dat is beter als zoo heel weinig! Ja en als ze het winnen, komt er natuurlijk een overvloed van staal; wat een strop oplevert. Het is een slechte tijd, man. - Dat is een waar woord. Het ls bar tegenwoordig. De arbeiders eischen dezelfde rechten als de patroons. Ze willen ook werken, net zoo lang en zoo hard, liefst nog een beetje harder dan wij. En je kunt ze er op haast niet meer toe krijgen, om Icon aan t? nemen. Het is 6en ramp! - Ja, met het huispersoneel Is het al net zoo. Een behoorlijke meld voor dag en nacht, die eiken Zondag en lederen avond uitging, vier weken vacantie per jaar nam en vijftig gulden in de week verdiende, met ver val. je vindt ze niet meer. Ze willen allemaal wel ko men, als ze lederen dag om zes uur mogen opstaan en den heelen dag mogen werken tot 9 uur 's avonds, om dan nog de kousen te gaan zitten mazen. En als ze vijf EEN DREIOEMENT. (Aussie, Sydrtey.) Sta op of ik rijd over je heen! gulden ln de week mogen toegeven minstens. Onze vorige meid ls gisteren op staanden voet heengegaan, omdat mijn vrouw het gewaagd had, een theekopje zelf om te wasschen! Ze nam dat niet, zei ze. Dat was een verkrachting van haar recht op arbeid. En laten er vanmorgen nu vijf en dertig onderkruipers voor de deur staan, die allemaal bij me in dienst wilden komen, en dan mocht mijn vrouw wel eens in de maand een theekopje omrwasschen, maar dan mochten we haar geen loon uitbetalen; ze elschten pertinent om een daalder in de week toe te geven. Mijn vrouw is er ze nuwachtig van geworden, en is van pure landerigheid even naar Tokio gevlogen. Praat me d'r niet van. Ik weet ervan mee te pra ten. Vroeger, zoo heb ik tenminste wel in de geschiede nisboeken gelezen, vroeger had je tenminste het geluk, dat je door een autoreparateur nog wel eens werd af gezet, dat je bijvoorbeeld een tientje mocht betalen, om dat hij een schroefje voor je had vastgedraaid. Kom daar nu nog eens om! Gisteren was ik even met mijn duizendpaards zeppellentje bij de garage waar ik altijd kom. Ik wou een oud rekeningetje betalen, voor een nieuwe staart van mijn luchtscheepje. En wat denk je dat die lamme kerel doet? Hij geeft me een spiksplin ternieuwe zeppelin cadeau! En ik heb 'm op eerewoord, ln bijzijn van twee getuigen moeten belooven, dat hij voortaan alle reparaties aan mijn luchtvlootje gratis zou mogen doen! Jaja, ik weet niet, waar het naar toe moet. Ilt wel. Je kiijgt natuurlijk net zoo'n beweging on der de koopers, die eischen zullen, dat ze voor hun aan- koopen mogen betalen als je in het begin van deze eeuw gehod meet hebben on^er de mannen. Toevallig kreeg ik van de week nog een zoo'n dood plaatje in mijn banden, die ze vroeger ln plaats van films maakten. Zoo'n foto bedoel Ik. Het was een portret van mijn tante, van ongeveer vijftig jaar geleden. Om je dood te lachen, zeg, met een geplakte scheiding als een schooljongen en een uitgeschoren hals. Dat vonder, de vrouwen toen mooi. Net zooals de dansen die ze toen gehad moeten hebben. Net een kameel, dat in een pu naise getrapt heeft! Maar om dan op die vrouwen te rug te komen. De mannen staken op een gegeven oogen- blik de hoofden bij elkaar, hielden een protestmeeting en hieven de leuze aan: „Wij willen onze mooie vrouwen van vroeger terug! Wij willen geen gevaagenlsboeven- met-kaalgeschoren-koppen, wij willen geen kaasbollen, wij willen geen imitatie-vrouwen, wij willen geen gepo- madeerde kameelen-met-punalse-pooten! Waar zijn onze vrouwen met haar bruine, blonde en zwarte lokken ge bleven? Wij staken!!! Wij trouwen niet eerder meer, of onze vrouwen moeten haar van één meter twintig lang hebben!" Nou, en toen had je eens moeten zien, hoe vlug de vrouwien hun haren weer lang hadden laten groeien. O, ja, zeg, weet je wat ik in Nisjni-Novgorod nog zag? Ik moest er van New-York komend juist nog even langs, om een blikje caviaar te halen voor mijn vrouw. Nou, ik zag een reusachtig gedraong in de lucht van vliegtuigen en zeppelins en ballons en watervliegtuigen en luchtomnibussen uit alle deelen van de wereld en ook van andere planeten, vlak boven het ethnografisoh museum. Ze hadden namelijk in Siberië een vondst ge daan. Ergens in een mijnstreek hadden ze het goed geconserveerde lichaam van den laatsten onvervalsch- 'ten communist opgegraven, en dat hadden ze nu op sterk water gezet en ten toongesteld. Het moet een propaganda van de werkgevers zijn, om den arbeiders eens een lesje te geven en te toonen, hoe de man er uit zag, die in het begin van deze eeuw, w e 1 liever lui, als moe was. Daaraan konden ze een voorbeeld nemen! Nou, beste jongen, ik ga je nu verlaten. Ik zou mijn vrouw nog even in Tokio gaan ophalen, en ik wou graag vroeg naar bed vanavond. Atjuusjes! Is het U bekend: dat de koning van Engelend voor zijn speciale trein 8 gld. per mijl 'betaalt, buiten en behalve het eerste klasse-tarief, zooals dat voor alle passagiers geldt? dat te Barcelona een metalen toren zal gebouwd wor den, 430 meter hoog, met hotels, een museum, een lees kamer en een radio-station er in? Het was in den wereldoorlog gebruikelijk bij aanval len op de vijandelijke stelling een serie „doelen" te stel len. De aanvoerders van het aanvallende leger bepaal den: om 7.15 (o mrnaar een tijd te noemen) is boerderij „De slapende hond" bezet, om 7.30 de molen „Maalzucht", om 7.40 de boschrand „Groenloos". En zoo geschiedde, alles klopte als een bus... totdat de boel hopeloos vast liep en de „stelling-oorlog" opnieuw begon, alleen op een andere plaats, iets verschoven. In de techniek kan men hetzelfde streven waarnemen, al is het hier min of moer „onbewust". De „tusschen- doelen" worden minder punctueel uitgezet, om van den tijd maar niet te spreken. Zoo is de verwezenlijking van het begrip „Televisie" het einddoel en bij het zoeken naar de oplossing van het Televisie-vraagstuk zijn de tus- schendoelen als het ware vanzelf ontstaan. De Beeld radio ls er een, de radio-bioscoop is een ander. Over de beeldradio willen wij het hier hebben. Want, nu men in de bladen heeft kunnen lezen, dat Daventry eiken dag om 2.20 Amsterdamsche tijd met „beeld-uitzendingen" komt, de omroep ls er dus reeds wordt het voor de amateurs onmiddellijk van meer direct belang hier iets naders van te vernemen, al zal voorloopig een en ander nog verre van volmaakt zijn en van meer be lang voor politie-, post- en telegraaf "deskundigen. Het doel is dan, ln plaats van muziek, een „foto" uit te zenden, en, vanzelfsprekend ,deze foto elders te ont vangen, en op te teekenen. Dit uitzenden en ontvangen wijkt natuurlijk belangrijk af van het uitzenden en ont vangen van radio-muzlek, maar wij drukken ons ln de radio-wereld au eenmaal met deze begrippen uit. Hoe dat deze toren 100 meter hooger dan de Eiffel-toren te Parijs zal zijn? dat de president ln Amerika voor 4 Jaren gekozen wordt, en ln Frankrijk voor 7 jaar? dat het Crystal Palace (wij zouden zeggen: het kristal- paleis) te Londen 25 cM. langer is op een warme zo merdag, dan in den winter? dat dit het gevolg is van de uitzetting var het glas en ijzer, waarvan het gebouwd is? het zenden ongeveer gaat, laten wij hieronder in korte trekken volgen., Een voornaam onderdeel van het zendtoestel is een metalen cylinder, die gedurende het zenden met een constante snelheid rondwentelt en bovendien tegelijker tijd zijdelings verplaatst wordt. Op dezen cylinder wordt het over te brengen beeld geklemd en wel zoo, dat ver schuiven uitgesloten is. Deze cylinder, beter gezegd, de daarop gespannen foto, wordt op één plaats scherp belicht door een sterke lichtbron waarvan de lichtbundel bovendien nog sterk geconcentreerd wordt door een stel lenzen, zóó sterk, dat slechts een oppervlak ter grootte van een spelden kop verlicht wordt. Dit verlichte plekje wordt, weer door een samenstel van lenzen, gereflecteerd op een foto-electriscihe cel (of lamp), die de eigenschap heeft bij varieerende lichtsterkte een evenredig varieerende electrische weerstand te hebben. Door het wentelen en gelijktijdig zijdelings verplaatsen, wordt steeds weer een ander plekje belicht, en, daar het over te brengen beeld donkere en lichte partijen heeft, zal de foto - electrische cel als het ware den „indruk" krijgen min of meer sterk belicht te worden en daar deze cel opgenomen is in een stroomkring, zal het doorvloeiende stroompje door de zich wijzigende weerstand sterker dan wel zwakikr v zijn. Hierdoor ontstaat dus een gelijkstroompje, dat in sterkte varieert, hetzelfde dus wat wij krijgen bij uitzending van muziek. De microfoon, het „oor" van het zendapparaat wordt hier dus vervangen door de foto-electrische cel, het „oog" van den beeld-zender. Het verdere verloop van de „uitzending" is als bij de radio-muziek-uitzendingen. De stroompjes worden ver sterkt in een normalen versterker en vervolgens uitge zonden, nadat ze gesuperponeerd zijn op een constante wisselstroom met een bepaalde golflengte (Daventry 800 perioden.) In een volgend artikel zullen wij het ontvangappa raat (met teekening) bespreken. uDL AAN 1IÏ1JN AUTO. (Vrij naar „Judge". 4 mooie spatborden 4 wielenremmen 4 mooie deuren die nimmer vastklemmen. 4 nieuwe banden 4 nieuwe bougies 4 lampen van voren die trillen als 'k nies! 4 beste cylinders, dat maakt me zoo blij: 4 afbetalingen nog dan is ie van mij! Kinderen van onzen tijd. „Loopt je kleine al?" „Neen, maar hij chauffeert wel." En dan vraagt ze nog of het „echt" ls! Dame (bij uitdrager): „Ik zie, dat U een stukje van Rembrandt in de etalage heeft staan voor een daalder1. Kunt U me ook zeggen, of het werkelijk echt ls, of dat het maar een kopie ls?" Waterig. Kastelein: Wat zeg je van dat wijntje? Dat is eeuwen oud. Gast: Dat geloof lk best, want men kan er zelfs den zondvloed uit proeven. Dan kan hij nog een poosje wachten. Bommel: Wanneer ga jij eens een tochtje met een vliegmachine maken? Stommel: Zood'ra de wet van die zwaartekracht opge heven wordt Het wonderhorloge. „Wat voor horloge heb je?" „Ik heb 'n wonderklok." ,,'n Wondebklok, hoe zoo?" „Wel, telkens als ik er op kijk, verwonder ik mij, dat 't alweer zoo laat is." Als ons leger zwerat Onderofficier (tot milicien ln het zwembad): Lauw- man, houd nou eindelijk eens op met water te slikken, de andere kerels moeten ook nog zwemmen. De man van de belastingHet is vreemd, maar toen ik nog bij de post was en aangeteekende brieven bracht, waren de menschen altijd thuisl (Dorfbarbier Berlijn) Indien de menschen eikaars denken maar eens zicht baar konden waarnemen, hoe zou men zich haasten aan het eigen denken een wat ordelijker en steviger aan zien to geven 1 Op den leeftijd van drie tot zes jaar is den kinderen het onderscheid tusschen waar- en onwaarheid nog niet goed helder, en ls het hun ook niet aan te brengen, ter wijl het zich later vanzelf ontwikkelt. Zoodra dit begrip dus aanwezig ls. dient men ook anders en strenger op te treden, dan te voren. De kunst van vertroosten wordt het best geleerd in de school van het lijden.

Schager Courant | 1928 | | pagina 21