JÜIiiEti Niens- Mraitmii- Liiitivliliii. PETTEN BIJ ZIJPE. rfW?1 SUNUfiOT ALLES GEPROBEERD Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. SAMENVOEGING OP 1 JANUARI 1929. Nóch voordeel, nóch nadeel voor Zijpe. VAN RUSWIJK's Schoenmakerij ZEEP 1 60 64 48 CO 78 10) II 107< II IK ii3a 117a 12082 12584 12891, 13071 1331 131 U 143 14701| 151 15367] 15751 16175 16711 16998 17675 18191 18458 18818 19141; 19400 19S191 20048 20482 Donderdag 22 November 1928. SCHAGER 71ste «Jaargang No. 8362. COURANT. |tl)lad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- f.jag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- [jnticn nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prija per 8 maanden f 1.05. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootcro lettors worden naar plaatsruimte berekend. Oir NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. DE MEMORIE VAN TOELICHTING! VAN MINISTER KAN. Zooals wij reeds in ons nummer van jl. Dinsdag [lebben meegedeeld, is er verschenen een wetsont werp tot vereeniging der gemeenten Zijpe en Petten. In de bij dit wetsontwerp verschenen Memorie van ichting van Minister Kan lezen wij het volgende: De financieels toestand van de gemeente Petten is ■eeds sedert verschillende jaren van dien aard, dat le meest noodzakelijke uitgaven niet uit de inkom- iten kunnen worden bestreden. Bijdragen van het Rijk en de provincie waren bijgevolg en zijn nog rteeda noodzakelijk. Er bestaat geen reden voor de rerwachting, dat hierin verbetering zal intreden en lo gemeente eerlang weder in staat zal zijn uit eigen niddelen hare taak naar behooren te vervullen, om dat deze gemeente iedere bestaansmogelijkheid mist, lede door haar klein inwonertal. Het algemeen belang zal door de beëindiging van lezen toestand worden gediend, omdat eene ge- neente, die doorloopend financieelen steun van het lijk en de provincie moet ontvangen, een ongezond verschijnsel is. Nu afdoende verbetering van de fi- lancieele vooruitzichten van Petten uitgesloten is te achten, blijft als eenig middel over de opheffing vnn de gemeente en de toevoeging van haar grond gebied bij het grondgebied van eene andere gemeen- indien deze oplossing overigens niet op bezwa ren moet afstuiten. Eene gemeente als Petten, mot ♦eno oppervlakte van 558 H.A. en een inwonertal tm 545 per 1 Januari 1928 (31 December 1920: 349), geen bijzondere reden van bestaan, welke zien nare opheffing zou verzetten. Voor de beoogde vereeniging komt het meest in [ttSmerking de gemeente Zijpe, aan welke gemeen- Potten in het Zuiden en in het Oosten grenst en jfl6t welker centrum Potten het best verbonden is. gemeente Zijpe heeft eene oppervlakte van 6745 RA. en telt 4340 Inwoner». De vereeniging met Pet ra kan voor haar, zoo geon voordeel, dan toch ook ifcii nadeel van beteekenis opleveren. 08 nieuwe gemeente zal niet worden belast met wpen, door de gemeente Petten op vorige dienst jaren geloden; krachtens artikel 9 van het ontwerp lullen deze tekorten voor rekeninig van het Rijk en ,'e provincie Noordholland komen. 06 Raad van Zijpe en de commissie uit de ingeze tenen aldaar, Ingevolge artikel 131 der Gemeente- wet gehoord, hebben beide verklaard, de samen» Weging naar de in het aanvankelijk ontwerp neer gelegde regelen niet te wenschen. Bezwaar werd bet bijzonder gemaakt tegen het toenmalig arti- ï9l van dat ontwerp, waarbij werd bepaald, dat tel- Iens voor niet langer dan één jaar verschillende re- fels in de verordeningen tot heffing van opcenten 5P de hoofdsom der Rijksinkomstenbelasting en tot heffing van eene belasting naar het inkomen, zou den kunnen wo-rden vastgesteld voor de gedeelten der vereenigde gemeente, te voren uitmakende on derscheidenlijk het grondgebied der gemeente Zijpe bet grondgebied der gemeente Petten. Het door inwoners van Petten ten gevolge Tan die regelen op te brengen bedrag, zou dienen voor de be- ing der wachtgelden. Men meende dat belas- heffing naar tweeërlei tarief onbillijk en on- •lijk zou zijn. Ook moest, oordeelde men, het bo- der wachtgelden niet uit eene verhoogde be- igheffing van de ingezetenen, gevestigd op het Wed van Petten, doch uit bijdragen van het Rijk hito provincie verkregen worden. Uit zoodanige wagen, dan wel uit eene verhoogde Rijksuitkee- "ag ingevolge de wet van 24 Mei 1897 ((Staatsblad |j0- 156), sedert gewijzigd, dienden ook ©enige an- 6re uitgaven, welke ten laste van de nieuwe ge- t0 zu^en komen, naar het oordeel van den '°^DrW de commi8!»e, bestreden te worden. In het i meerf achtte men de samenvoeging slechts aaa- pvorlel indien de nieuwe gemeente niet zou wor- n vcn* bezwaard met kosten, voor het gebied van Pet- hitmakQ^' V00P zoover deze kosten niet door meten, uit dit gebied to trekken, zouden wor- «edekt. PRACHTCADEAUX een paar mooie SCHOENEN of PANTOFFELS. Prima vetleeren werk. De Raad van de gemeente Petten nam tegenover de voorgestelde samenvoeging niet een bepaald af wijzend standpunt in, doch verzette zich tegen de boven besproken bepaling van artikel 9 van het aan vankelijk ontwerp van wet. De Commissie uit de in gezetenen te Petten, welke eveneens ernstig be zwaar maakte tegen het opnemen van deze bepa ling, beschouwde voorts de opheffing van de ge meente als eene straf voor bet ontstaan van den ongunstigen financieelen toestand, welko niet het gevolg is van daden van het gemeentebestuur. Aan deze 'bezwaren is thans, zooveel mogelijk, tegemoet gekomen door de wachtgelden, aan den burgemees ter en de ambtenaren van een der opgeheven ge meenten, die ten gevolge van de vereeniging wor den ontslagen, toe te kennen, ten laste van het Rijk en de provincie te brengen, en als gevolg daarvan de mogelijkheid van een afzonderlijk tarief voor belastingheffing op het gebied) der gemeente Pet ten niet in het wetsontwerp op te nemen. Het derde en vierde lid van het thans voorgestelde artikel 9 bevatten hiervoor de noodige bepalingen. De inwo ners van Zijpe zijn dan in geen enkel opzicht be zwaard door deze samenvoeging, die tevens door de ingezetenen van Petten niet als eene straf kan wor den gevoeld, waarvan overigens ook geen sprake is. Wanbeheer toch is aan het gemeentebestuur aller minst verweten; vereeniging wordt voorgesteld, om dat een miniatuur-gemeente, die onmogelijk in bare eigen uitgaven kan voorzien, uit een oogpunt van algemeen belang dient te verdwijnen. Voor het oogenblik zal uit de vereeniging met Petten voor de gemeente Zijpe een klein voordeel voortvloeien, dank zij ook de bepalingen van laatst bedoeld artikel 9. Het is mogelijk, dat in de toekomst, in verband met voorzieningen, die op het gebied van de tegen woordige gemeente Petten waarschijnlijk zullen moeten worden getroffen voor den bouw van een openbare school en voor rioleering, dit voordeel zal teloorgaan. Indien dit het geval is, zal de vereenigde gemeente met een bedrag worden bezwaard, dat echter op het geheel van hare uitgaven van zoo lut tele beteekenis zal zijn, dat hieruit een bezwaar te gen de voorgestelde samenvoeging niet kan worden geput. Uit de verschillende artikelen van het wetsont werp vermelden wij dat de vereenigde gemeenten Zijpe en Petten, de naam zal dragen van Zijpe. De vereeniging komt tot stand met ingang van 1 Ja nuari 1929. Artikel 2 zegt o.m.: Alle.bezittingen, lasten, rechten en verplichtlugen der opgeheven gemeenten gaan over op de ver eenigde gemeente Zijpe, zonder dat daarvoor eone nadere akte gevorderd wordt. Artikel 3: De candidaatstelling en de eventueele stemming voor de verkiezing van de leden van den Raad, der vereenigde gemeente geschieden op de dagen door Gedeputeerde Staten van Noordholland te bepalen. Tot deelneming aan deze verkiezing zijn bevoegd de personen, voorkomende op de volgens artikel 4 dezer wet geldende lijsten van kiezers voor den Ge meenteraad De Raad van de opgeheven gemeente Zijpe be noemt het hoofdstembureau en de stembureaux voor deze verkiezing, nadat, zoo noodig, door dienzelfdon Raad artikel 31, 3de lid, der Kieswet is toegepast, en Jn ^en H®a(J wedijvert alles met elkander om too schoon en helder mogelijk voor den dag te komen. De straten, pleinen, ge bouwen en woonhuizen, alles maakt een zeer gunstlgen Indruk. onderzoekt de geloofsbrieven der leden van den Raad der vereenigde gemeente Zijpe. (De dag der eerste vergadering van den Raad der vereenigde gemeente wordt bepaaldi dooi* Gedepu teerde Staten van Noordholland. Met afwijking in zoover van het bepaalde in de artikel 27 en 80 der Gemeentewet, hebben de leden van den. nieuwgekozen Raad en de door dien Raad te verkiezen wethouders zitting uiterlijk tot deni eersten Dinsdag van September 1931, Artikel 4: De in de opgeheven gemeenten op 1 Januari 1929 bestaande kiezerslijsten voor het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, blij» ven van kracht in de vereenigde gemeente, totdat zij overeenkomstig de Kieswet door een nieuwe kiezerslijst zijn vervangen. De op 1 Januari 1929 bestaande kiezerslij steil, be doeld in het eerste lid, worden, voor zooveel noodig, aangevuld met de vermelding van de plaats der wo ning van eiken kiezer op den eersten Februari van het jaar der vaststelling en met de vermelding van het nummer van het stemdistrict, waartoe hij dien tengevolge behoort D!e ingezetenen der opgeheven gemeenten worden voor hot opmaken van de kiezerslijst en voor de verkiesbaarheid tot leden van den Gemeenteraad, met ingang van 1 Januari 1929 als ingezetenen der vereenigde gemeente beschouwd. Artikel 6: Voor do vaststelling van de som, door het Rijk jaarlijks ingevoLge do wet .van 24 Mei 1897 (Staats blad no. 156), sedert gewijzigd, aan de vereonigda gemeente uit te keeron, geldt als grondslag het be drag, voor lederen inwoner door Gedeputeerde Sta. ten van Noordhollruid onder Onze goodkeuring te bepalen. De ingevolge het eerste lid aan de vereenigde ge meente toekomende uitkeering daalt, niet beneden de som van de bedragen, die de opgeheven gemeen ten, krachtens de artikelen 1 tot en mete 9 der in het eerste lid bedoelde wet, over bet jaar 1928* to zamen hebben genoten. Artikel 9: Aan de vereenigde gemeente zal door het Rijk en de provincie 'Noordholland ieder voor de helft wor- don uitgekeerd een bedrag, gelijk aan het bij den ingang der vereeniging nog onafgelost gebleven ge- deelto der geldleeninig van f14.000, gesloten krach tens het besluit van den Raad der gemeente Petten van 16 Juli 1927. De tekorten van den gewonen dienst dor gemeen te Petten, waa/rvoor op het tijdstip van ingang d9r vereeniging nog geeno dekking is gevonden, zullen door het Rijk en do provincie Noordholland ieder voor de helft worden aangezuiverd. Gedurende den tijd, dat de burgemeester en de ambtenaren van een der opgeheven gemeenten, die ten gevolge van de vereeniging worden ontslagen, wachtgeld genieten krachtens artikel 10 dezer wet, wordt aan d.o vereenigde gemeente, het bedrag, dat dientengevolge te haren laste komt, door het Rijk en de provincie Noordholland ieder voor de helft, vergoed. Het bedrag, bedoeld in het voorgaande lid, wordt jaarlijks in de maand December vastgesteld, Gede puteerde Staten van Noordholland gehoord. Artikel 10: Voor den burgemeester en de ambtenaren van een der opgeheven gemeenten wordt bij benoeming in de vereenigde gemeente voor de regeling van hunne wedde de dionsttijd in aanmerking genomen, in ge lijke betrekking in een der opgeheven gemeenten vervuld. Aan den burgemeester en de vaste ambtenaren van een der opgeheven gemeenten, die ten gevolge

Schager Courant | 1928 | | pagina 1