Sparta I - H.R.C. p Het moord-mysterie te Rotterdam. Fa. 1b. Molenaar, Sigareniabriek, Molenstraat, Schap. Verduistering te 's-Gravenhage. Meer dan 70 duizend gulden verduisterd. Det Tweede Kamer. Vrei Gemengd Nieuws. Naar het herstel van den wereldvred BELASTING BETALEN OP POSTKANTOREN. Kas voorlooply nog: riet doorgaan. De minister van finentiën heeft 12 dezer bij de be handeling- van do begrootingr in de Tweede Kamer Aen post „vergoeding voor de postbetalingon" terugffsr.vinétt. De terzake benoedlgde gelden zullen thane by yuppie-, tolro begrooting worden aangevraagd. In vorband hiermede kan de algemeen® openstelling der postkantoren voor belastingbetaling op 1 Januari a,s. niet doorgaan en wordt deze voorloopig opgeschort. DE ZIGEUNERS AAN ONZE ZUIDGRENS. Naar Frankrijk uitgewezen. De Zigeuners, die wekenlang getracht hebben, eerst uit Dultschland, en later uit België, ons land binnen te komen, zijn thans door de Belgische politie over de Fransche grens gezet WEER EEN LIJK AANGESPOELD. Op het Scheveningrsche strand. Aatn het Schevenlngsche strand, ter hoogte van Kijk duin, is gisteren wederom een lijk aangespoeld. Het Is vermoedelijk afkomstig van het Italiaansche stoomschip „Salento". Op het rechterbeen zijn de woorden Arno Sabella getatouëerd. HET ONGELUK OP DEN OVERWEG BIJ OLDENZAAL. Poging tot moord en aaelfmoord? De bij het ongeluk op den onbewaakten overweg van de spoorlijn Oldenzaal—Losser verminkte vrouw heeft verklaard, dat de gedoode man Ter H., met wien ze In een woonwagen samenleefde, gepoogd heeft zichzelf en haar te dooden, een voornemen, dat hij haar meermalen heeft voorgehouden. Toen hij met het rijwiel, waarop ook de vrouw gezeten was, op de rails kwam, hield hij plot seling op met trappen, aldus ds vrouw. Daarna werden beiden door de locomotief gegrepen, met het bekende gevolg. De toestand der vrouw, wier ééne been boven en het andere onder de knie is geamputeerd, is vrij goed. DE AANWIJZINGEN TEGEN DEN PROCURATIE HOUDER STAPELEN ZICH OP. Wat het accountantsonderzoek uitwees. Het onderzoek naar den geheimzinnigen roofmoord op den heer Lans te Rotterdam is nog steeds in vol len gang, waarbij de aanwijzingen tegen den in hech tenis genomen procuratiehouder zich meer en meer op-stapelen. Uit het onderzoek van den accountant, die op last van de justitie de boeken van de.firma De Haas na gaat, is gebleken, dat de verduisteringen over het afgeloopon jaar alleen reeds zeker f 4000 a f 5000 heb- beil bodragen. Aan de daaraan voorafgaande jaren is men met het onderzoek nog niet toegekomen. U'it don aard van de zaak mogen echter over de aanwijzingen, welke de politie het verband doen leggen tusschen den moord en de malversaties, nog geen uitgebreide publicaties worden gedaan. Ten aanzien van een van deze aanwijzingen kan even wel thans iets naders worden gemeld. Eenigen tijd vó6r den moord was het -den nu ver moorden directeur van de firma De Haas opgeval len, dat do afdeeling sponzen een klein verlies ople verde, hoewel hij meende, dat er juist winst gemaakt moest zijn. Al eerder had hij de wenschelijkheid be sproken, eens een accountantsonderzoek te laten instellen. De kosten hadden hem evenwel tot nu toe afgeschrikt. Toen echter een van zijn kennissen, die tot dusver employé op een acountantskantoor was geweest, op 1 November zelfstandig ging werken, heeft hij hem mede in verband met bet geleden verlies, verzocht, de boeken eens te komen nazien. Deze accountant zou dan tevens nagaan, in hoeverre een reorganisatie van de administratie mogelijk zou zijn. De accountant is met zijn onderzoek begonnen met de boeken betreffende de afdeeling sponzen in het bijzonder en de afdeeling verkoop in bet algemeen. Daarbij kwamen wel enkele kleine tekorten van fl en 50 cent voor den dag, maar dit wekto nog geen argwaan. Daarna zou de accountant beginnen met de. kas. Aan dit onderzoek was hij juist toege komen op den Woensdag vóór den moord, om 4 uur middags. Het spreekt vanzelf, dat de nu opgesloten procuratiehouder toon begrepen heeft, dat zijn mal versaties aan het licht zouden komen en de politie meent, mede op grond van tal van andere aanwij zingen, over welke nu nog niets gepubliceerd kan worden, dat er samenhang moet bestaan tusschen het tijdstip, waarop de malversaties aan het licht moesten komen en den moord op den directeur, den heer F. C. Lans, dien men zoo kennelijk uit den weg heeft willen ruimen. Hierbij kan nog worden opgemerkt, dat de procu ratiehouder v. O. niet meer de vrije beschikking over zijn aandeelen had. Een overzioht van de feiten. Donderdag was het veertien dagen gelden, dat de afschuwelijke moord op den heer Lans is gepleegd. In verband met de vele geruchten, welke door som mige bladen worden rondgestrooid, en in de meeste gevallen volslagen onjuist, heeft de N.R.Crt. ge meend eens een overzicht te moeten geven van de concrete feiten. Op welke wijze de moord geschied is, mag nu wel bekend worden verondersteld. Nadat 's middags het personeel de zaak had verla ten circa half zes zijn de heer Lans en de pro curatiehouder v. O. nog tot ongeveer kwart over zes samen op het kantoor gebleven, waarna laatstge noemde is weggegaan. Even over zeven uur is de heer Lans vermoord gevonden. Ten aanzien van het onderzoek en het bewijsma teriaal, dat gedurende dat onderzoek is gevonden, merkt het hlad het volgende op: De politie zag zich bij het onderzoek voor een uiterst moeilijke taak gesteld. Vooral in 'het begin waren de aanwijzingen schaarscb en vaag. Maar on vermoeid werd elk spoor gevolgd en als men maar even vermoeden kon, dat een spoor in een bepaalde richting leidde, werd dadelijk krachtig ingegrepen. Men moest hier wel doortastend optreden, 'omdat met het vinden van den dader groote belangen op het spel staan. In een zaak al deze, welke zoo zeer in de openbare belangstelling staat, is het rechtsge voel eerst bevredigd, wanneer het is gelukt, den da der te ontmaskeren; de publieke veiligheid eischt eveneens het vinden van den dader en bovendien waarom het :te verzwegen? - het aanzien van het korps staat ook eenigszins op het -spel. Hieruit en uit nog andere omstandigheden is het t3 verklaren dot aanvankelijk, toen men nog zoo geheel in het duister rondtastte, zoo snel tot arres tatie* i» overgegaan, welke aanhoudingen bijna alle op vrijwel niet» zijn uitgeloopen. Reeds den avond van den moord, ztfn 3 mannen gearresteerd; een van hen is Zaterdagochtend vrij gelaten. de beide anderen zijn Zaterdagavond W8er losgelaten. Inmiddels was men ook in andere rich tingen aan het zoeken gegaan en een van die rich tingen liep uit op den procuratiehouder v. O. Keodb eerder is gemeld, dat het feit, dat. de accoun tant op den middag vóór den moord, r.«et zijn on derzoek gekomen was Juist iet de uvïMap.k kas, al bevreemdend wok. Indien waren gepieegd, zou vr«e» voor cr.t {-ikklr.g -en motief voor den moord geweest kunnen rijn, want hoewel de politie door bleef gaan met het speuren naar een eventueelen inbreker, men had toch de overtuiging, dat de mogelijkheid, dat de diefstal van geld uit de brandkast moest dienen om de aandacht of te leiden lang niet uitgesloten mocht worden. Men zat dan echter voor de moeilijkheid, welk motief de dader beeft gehad om den heer Lans te dooden. Vrees voor ont-uekking van malversaties zou zulk een motief kunnen zijn. De politie had redenen genoeg om den procura tiehouder niet te laten blijken, dat hij tot zekere hoogte verdachte was. Ontijdige onthullingen in en kele bladen en de omstandigheid, dat men juist op den dag waarop deze onthullingen werden gepubli- crciü, reden had, te vreezen, dat v. O. voortvluchtig was, zijn toen oorzaak geweest, dat de politie den Dinsdag na den moord, 's avonds laat is overgegaan tot een eenigszins geforceerde arrestatie, v. O. ont kende ten stelligste iets met den moord uitstaande to hebben en na een langdurig verhoor moest hij op Woensdagavond weer op vrije voeten wórden gelaten Maar zooveel wist men toch wel, dat men over ging tot 'het in beslag nemen van de boeken en wal- dra werden er malversaties in ontdekt. Dit leidde- tot de tweede arrestatie van v. O. op Vrijdag 7 December des avonds laat in zijn woning aan de Obrechtstraat te 's Gravenhage. v. O. nam toen bij zijn verhoor de houding aan van zich niets te- kunnen herinneren. Als men hetn een concreet feit voorlegde, gaf hij dit toe, maar hij zei niet te weten, waar het geld gebleven was. Tol- kens werden meer posten ontdekt en de verduisterde gelden liepon spoedig in de duizenden. Het bleek, dat v. O., die sedert ongeveer 5 jaar in de zaak was en die met een bedrag van f 10.000 deelgenoot was zijn aandeelen heeft hij evenwel verpand se dert zeker 3 jaar zich aari knoeierijen had schuldig gemaakt, ooals men weet, beloopt bet bedrag over het laatste jaar alleen al ongeveer f5000. Behalve verduisteringen had hij v-alschhei-d in geschrifte ge pleegd. De knoeierijen waren evenwel zoo handig gedaan, dat den heer Lans, die niet zoo met boek houden op de hoogte was, wel een rad voor de oogen gedraaid kon worden. Wij hebben reeds gemeld, hoe ten slotte een verlies in de afdeeling sponzen den heer Lans aanleiding is geweest over te gaan tot het laten instellen van een onderzoek door een ac countant. Maar al was het ontdekken van de malversties het gevolg van het onderzoek in de geruchtmakende moordzaak, men moest nog zoeken naar een even tueelen samenhang. De procuratiehouder bleef hard nekkig ontkennen iets van den moord af te weten en de politie trachtte daartegenover steeds meer aanwijzingen te brengen, welke het verband tusschen bei-de misdrijven overtuigend moeten makon. Welke deze aanwijzingen zijn, wij hebben het reeds raeor gezegd, mag in het belang van het on derzoek niet voorden gepubliceerd. Enkele bladen hebben zich aan hot redelijk verzoek, geen mededee- lingen over deze aanwijzingen te doen, niet gestoord en zoo zijn er enkele toch van uitgelekt. Daarnaast is ook heel wat onzin als sensationeele onthullingen gepubliceerd. Zoo is bijvoorbeeld gemeld, dat uit liet Boerongat een boordje, maat 15>* was opgehaald en dat dit boordje den gearresteerden procuratie houder paste. De commissaris van politie in de derde afdeeling, de heer S. Dijkstra, die met inspecteur L. Hermans het onderzoek leidt, heeft uitdrukkelijk ontkend, dat er een boordje gevonden is. En zoo is er meer. Vormde dus de omstandigheid, dat hot accoun tantsonderzoek juist tot de kas was gevorderd en het tijdstip van den moord een aanwijzing, dat er verband zou kunnen bestaan tusschen de malversa ties en het uit den weg ruimen van den directeur, het vinden van ae sleutels in een -beek in Den Haag weik bericht niet gepubliceerd mocht worden, maar toch denzelfden avond in enkele bladen heeft gestaan, waarna wij het uit een van deze bladen hebben overgenomen - versterkte het gerezen ver moeden. De gevischte sleutels zijn van het achter hek en zijn misschien in het bezit geweest van v. O. De politiebond is steeds naar het achterhek gegaan, wat er op wijst, dat de dader vermoedelijk door dit hek is weggegaan. Welke reden kon v. O. hebben gehad, zich van deze sleutels te ontdoen, indien zij inderdaad hem hebben toebehoord? Hierbij sluiten enkele andere aanwijzingen aan, welke nog niet ge publiceerd mochten worden en welke wij wij zou den haast schrijven merkwaardigerwijs nog ner gens hebben gelezen, Ook de gedragingen van v. O. na het bekend wor den van oen moord en tijdens en na de begrafenis van het slachtoffer waren vreemd, voor iemand, die beweert, 'aan den moord volsiagen onschuldig te zijn. Ook dit vormt een van de aanwijzingen, wel ke aanvankelijk niet openbaar gemaakt mochten word en, maai- die ondanks dat toch in enkele bla den zijn gepubliceerd. Destijds is gemeld, dat uit het Boerengat een lap stof is opgehaald. In werkelijkheid was het geen lap, maar het belang van het onderzoek bracht mee, dat het zoo vaag werd voorgesteld. Desniettegen staande is het vrij algemeen bekend geworden, dat het eigenlijk een overhemd was, dat nu ter onder zoek aan een deskundige is gezonden. Of -dit over hemd van v. O. is geweest is nog niet bekend. De scheikundigen, die belast zijn met het. onder zoek, o. a. naar mogelijke -bloedsporen op -de klee ding van v. O. en op het gevonden overhemd, heb ben hun rapport nog niet ingediond; dit rapport kan althans nog niet worden gepubliceerd. Zooals men weet, is v. O. Woensdagmiddag over gebracht naar het huis van bewaring. Nog denzelf- den middag heeft de rechter-commissaris mr. A. Huygen hem aan een langdurig verhoor onderwor pen. Hij is ingesloten niet alleen wegens de bekend geworden malversaties, maar ook als verdacht van betrokken te zijn geweest bij den moord. De sterke verdenking tegen hem berust, behalve op de hier boven genoemde aanwijzinigen, nog op andere, wel ke in het belang van het onderzoek nog niet aan de openbaarheid mogen worden prijs gegeven. De politie zet het onderzoek met kracht voort. Nog steeds worden menschen, die iets zouden kunnen weten, wat weer een tipje van -de geheimzinnige sluier zou kunnen oplichten, gehoord. Ook het on derzoek in de boeken wordt vortgezet en het aantal posten, met welke geknoeid is, stapelt zich op. Een totaal hedrag is evenwel nog niet officeel bekend. Geen beter 6-cents Sigaar dan „FAMOLE S". TE VEEL ONDERWIJZERS. Voor de betrekking van onderwijzer aan de ohrlstelijke school te Zwartemeer zijn 142 sollicitanten., DIRECTEUR VAN EEN COÖPERATIE AANGEHOUDEN. Er ontbreekt een bedrag van f 40.000, DE MALVERSATIES BIJ HET BURGERLIJK ARMBESTUUR TE GRAVE. By nader onderzoek in zake de malversaties van den door het college van regenten van het burgeriyk arm bestuur te Grave geschorsten rentmeester L. van dat bestuur, is komen vast te staan, dat de verduistering meet dan zeventig duizen gulden bedraagt en dat er valschheid in geschrifte heeft plaats gehad. Aanvanke- iyk werd de rentmeester voor eene verduistering van pl.m. f 1100 op 6 December te 's-Hertogenbosch in be waring gesteld en reeds daags daarna, terwijl het on derzoek nog gaande was (door politie en accountant), op last van de rechtbank te 's-Hertogenboach op vrije voeten gesteld. Gister is te Den Haag de -directeur van de N.V. Ne- derlandsche Meubelfabrieken, gevestigd aldaar, tevens directeur van de coöperatie „De Tijd" in zijn woning aangehouden terzake van bedriegeüjke bankbreuk ten nadeele van „De Tijd". Reeds eerder was het failissement In beide zaken uit gesproken. Na een kort verhoor is hij in verzekerde be waring gesteld. De aangehoudene gaf verschillende van de hem ten laste gelegde feiten toe. Hoe groot het tekort is, kan zoolang het accoun- tants-onedrzoek niet is geëindigd nog niet worden opgegeven. Aan de activa ontbreekt een bedrag van f 40.000. Maar hier staat tegenover, dat er verschillende goederen gekocht zijn, waarop de politie beslag heeft kunnen leggen. De benadeelden zyn hoofdzakeiyk personen, dde by „De Tyd" de z.g. spaarzegels kochten. alsmede over den nieuwbouw van vloot-materiaal achterwege biyft. De sociaal-democraat Van Zadelhoff wees er In uitvoerig betoog over ontwapening op, dat zij, dit militaire landsverdediging aanvaarden, dienen te bj fen, dat deze niet alleen gericht is op verwoesting eigendom van den vyand, doch dat daartoe ook hoort stelselmatige en grondige vernieling van land. Militaire zelfverdediging loopt dus uit, zoo ccjqj deerde de heer Van Zadelhoff op zelfmoord en ven tiglng, dat de s.d. niet willen. H| vroeg den inluis nog of de chemische strydmiddelen (gifgas) alleen j nen voor afweer en bracht hulde aan prof. Cohen niets met de vervaardiging van dergelijke gassen i staande wilde hebben. Ook de heer Oud (v.d.) kwam op voor nationale q wapening en zeide, dat het voor ons onmogelijk is te scheppen, dat op een werkelijke weermacht want dat zou veel meer kosten. Voor de kleine landen achtte de her Oud nationale o wapening eisch, waartoe het Volkenbondslldmaatachi üeid ve ons dwingt. Trouwens Dultschland is ontwapend en 1 van den Volkenbond. Militaire sancties beteekenen I telijk oorlog en zijn dus z.i. misdadig. De heer Arts van de R.K. Volkspartij denkt er evjj zoo over, terwijl de communist De Visser op de b- eigen manier, zijn anti-militairistisoh standpunt lichtte. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) denkt er heel g ders over. Volgens hem moet eerder gedacht wordi aan den bouw van een derden kruiser, met het oogi veroudering van materiaal. Zyn partijgenoot, de lelt. Tilanus, behandelde verschillende reeds besproken p® jj0 ten, waarna de verdere behandeling van de Defeni) begrooting werd uitgesteld tot a.a. Dinsdagavond. Reutf Het De k' ;en de pols M Keuti heeft de nad jntstelt De v l&ngzaa 3 o« gang SRA Op 1) orgei m bei KOLONI8N SURINAME. Ontevredenheid over de politiek van den minister. Reeds een lange reeks van jaren hebben de algevaar digden zich steeds weer, elk jaar opnieuw, ontevreden betoond bij de behandeling van het hoofdstuk: Koloniën. Ook aan den huldigen minister Koningsberger is deze critiek niet bespaard gebleven. Schier alle afgevaardig den duldden het dezen bewindsman euvel, dat hy een „algemeen plan omtrent het ten aanzien van Suriname te volgen beleid' achterwege heeft gelaten, ofschoon hy twee jaar geleden het tegendeel heeft beloofd, en waar door een einde zou worden gemaakt aan de ongunstige toestanden op de groote landbouw-ondernemingen in Suriname. Wie Suriname zegt, prevelt hot woord „possimisme", miorkt de heer Van Vuuren op. Nergens hoeft mon zoo wolnig doorzettingsvermogen aan den dag gelegd al» ten opziohto van Suriname. By de eerste mislukking reeds sloeg men op de vlucht, liet men telkens opnieuw de mooiste plannen in den steek. Dooh 'n dergelijke politiek is funest. „De politiek is nu eens zus, en don weer zoo", vulde mr. Byieveld aan. Minister Koningsberger heeft tegenover zyn critici hot plan als „niet-wenschelijk" afgewezen. De nieuwe gou verneur, volgens den minister by dit vraagstuk bij uit stek deskundig, acht het ontwerpen van zoo'n algemeen plan een „ijdel streven". De interruptie van mr. Joekes: „geen goed begin" werd door den minister -als een uiting van misverstand gewraakt. Dit beteekent niet, als de minister en de nieuwe Landvoogd wanhopen. „Lichtpunten" ziet ook de mi nister. De Bovenwlndsche eilanden van onze koloniën in West-Indlë komen nu aan de beurt. Ze liggen echter wel „boven den wind", doch als we de verschillende afgevaardigden mogen gelooven, gaat 't ze ook hier niet bepaald vóór den wind. Ook hier moest de toestand eens opnieuw worden be keken, evenals van Curagao, met welk eiland voor dit keer de vergadering werd besloten. BEGRQOTING VAN KOLONIÖN GOEDGEKEURD. Nadat by de voortgezette behandeling van het ht stuk Koloniën de Surinaamsche begrooting was gc gekeurd, kwamen de Curagausche aangelegenhi aan de orde, waaromtrent ook allerlei wensahen dij de Kamerleden werden gesteld. Het was reeds lang na middernacht, dat mlnli Koningsberger de sprekers beantwoordde en daarbij laatste stormramp op de Bovenwlndsche eilanden dacht. Het begrootingshoofdstuk Koloniën werd tenslot z. h. s. goedgekeurd WIJZIGING IN DE LAND- EN TUIN- BOUWONGEVALLENWET. Gister heeft de Tweede Kamer o.a. behandeld wetsontwerp tot wijziging der Ongevallenwet en Land- en Tulnbouwongevallenwet, waarvan do bodo ling is te doen uitkomen dat personen die bij wijze va werkverschaffing arbeid verrichten, onder de ongeva lenverzekering vallen. Tevens wordt door dit ontwerp de verjaringsteri van vorderingen op de Ryksverzekeringsbank van u maanden op twee jaar gebracht. Na een korte gedachteniwisseling nam minister Slot maker de Bruine het amendement-Beumer over dat oe duidelijker redactie geeft, zoodat de nieuwe bepaling belde wetten als volgt is vastgesteld: Voor de toepassing van dezo wet wordt Joder, die wijze van werkverschaffing te werk is gesteld en daa voor eone geldelijke uitkoerlng geniet, genoht don he opgedragen arbeid te verrlohten in loondienst van da gene, die het werk verschaft. Z.h.s. werd het wetsontwerp goedgokourd. Bezoekt Zondag 16 Decembe het Sportterrein De Loet t'lesc! fesohi anno 1 nut vjpurilCITUHl uc LUCl jtje AANVANG 2 UUR. vol Doru ■oare .r I l|n bi p de2 loede: illen lebra' ast, i Zijn irkee BESPREKINGEN IN DEN VOLKENBOND. Tusschen de drie groote mannen. HET DEFENSIE-BELEID. Crltlek van den heer K. ter Laan. Die beschouwing over het beleid van Oorlog en Vloot kenmerkte zich in het bijzonder door een heftige critiek van den sociaal-democraat, K. ter Laan, nadat eerst enkele afgevaardigden zich over het defen9ie-beleid met lof hadden uitgelaten. De heer Ter Laan betoogde, dat de wezenlijke mili taire uitgaven waren gestegen inplaats van gedaald. Aan de belotfe van versobering heeft de minister zich niet gehouden en dat, ondanks dat met onze legermacht toch niets is uit te richten; verdediging tegen gasaanvallen la byvoorbeeld onmogelijk. De vrijwilige landstorm kreeg vervolgens een beurt alsook de instituten voor polltie- troepen en de „moderne huurlingen", zooals de heer Ter Laan de marechaussee noemde. De heer Duymaer van Twist,, die op een bankje dicht by den spreker had plaats genomen, zorgde voor enkele vroolijke interrupties, totdat de voorzitter hem onder algemeene hllarlelt verzocht nu maar zyn eigen plaats op te zoeken. Even later kwam hy zelf aan het woord, waarby vol gens hem te weinig werd besteed tot de goede in stand houding van leger en vloot. Nog enkele andere afgevaardigden kwamen aan het woord, welke eveneens Instemming betuigden met het algemeen beleid dos ministers, waarna de vergadering werd verdaagd. Einc uiten ma d en ond i !oed chzei Boid VEREENIGING DER GEMEENTEN ZIJPE EN PETTEN. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot vereeniging der gemeenten zype en Petten verklaar den vele leden het gelukkig te achten, dat op deze wy'ze een oplossing is kunnen worden gevonden voor de moei lijkheden, waarmede de gemeente Petten reeds sedert lang heeft te kampen. Somimige léden, die er op wezen, dat de gemeenteraad en de commissie uit de Ingezetenen van Zijpe belde tegen de voorgestelde samenvoeging bezwaar hebben gemaakt, meenden, dat het in het algemeen ongewenscht is aan een gemeente grondgebied op te dringen, waarop zy niet gesteld is. zy zouden echter aan het ontwerp niet op dezen grond hun stem willen onthouden, wijl in dit geval een noodtoestand kan worden gemaakt, en wyi bovendien aan een belangryk bezwaar, door voornoemde colleges te berde gebracht, is tegemoet gekomen. Vergadering van Vrijdag. ONTWAPENING EEN EISOH VOOR KLEINE LANDEN. In de Vrydag gehouden voortzetting van de behan deling der Defensie-begrooting, hield eerst de oud- minister Van PUk een breedvoerige beschouwing ever «ae samenvoeging der heide militaire departementen en do bezuiniging, die daar z.i niet door zijn ontstaan, Opnieuw is de Volkenbond bijeengekomen, ditmai te Lugano, om over liet herstel van den wereidvrui te spreken. Volgens een officieus Fransch bericht uit Lugafl J zijn de urie groote mannen, Briand, Stresemann e Chamberiain, ministers van Buitenlandsche zakee" s< van Frankrijk, Duitschland en Engeland, met elkai e 1 in gesprek geweest. Daarbij zouden zij: het eens zij geworuen over de opvatting „dat het in hot belafl aa' van allen noodig was, voort te werken aan de ui Jlten voering van liet program dat bij het besluit van Gi ■ortcl nève van 16 Septemoer jl. vast is gesteld en dat, ii let dien het met wilskracht en volharding wordt uitg voerd, tot de definitieve afwikkeling van den oorli moet leiden." II. Het besluit van Genève omvat, om liet voor de zo veeiste maal in herinnering te brengen: lo. ond-3 handelingen over het üuitsche verzoek nopens spo dige ontruiming' van het Rijnland; 2o. regeling va het hersteivraagstuk met medewerking van een cou Ree< missie van financieele deskundigen; 3o. instellic tij,, u van een commissie van onderzoek en verzoening (i H— de ontruiming), over welker taak, doel en duur p de naast betrokken regeeringen (Frankrijk en Duitsci ofdcl-a land) nader zullen onderhandelen. eorgt l De mededeeling o-ver de uitkomsten van het drl (jmeT gesprek moge op het eerste gezicht -den indruk ro laar ken, dat er een heuglijke overeenstemming tot stai rach. is gekomen, als men haar nader bekijkt is het mo (tgSp lijk. om eenigen vooruitgang sedert September ige]a I ontdekken. AJs men in September te Genève besli ie[ Zi ten genomen had zonder overtuigd te zijn van oor{2 noodzakelijkheid, dat zij uitgevoerd, wierden, zo-u da een klucht vertoond zijn. Eer moet men dus aam men, -dat het te Lugano noodig is geweest uitdru kelijk te besluiten tot het voortwerken aan de uitvo ring van het program en dat misschien gevaar hei an bestaan dat men bet heele program zou laten schi ten. De Daily Telegraph heeft vernomen d-at Briaü Woensdag aan Stresemann de belangrijke concesai gedaan heeft, dat de onderhandelingen over de ofl - ruiming van het Rijnland tegelijkertijd plaats zulH hebben met de beraadslagingen der financieele de kundigen over de regeling van het herstelvraagstu Goc Zoodoende is Duitschland's figuur gered. Men we in dat de Diuitsche regeeringf hardnekkig geweige' heeft te erkennen, dat er tusschen de kwesties ve Knok! regeling van het herstel en van do ontruiming v« Op band bestond of gelegd kon worden. Waren echter «var, I onderhandelingen Over de ontruiming pas begonfl' «Q z' 1 nadat de commissie der financieele deskundigen m haar werk gereed was, dan had het den indruk ku nen maken, dat de Duitsche these niet gehandhaa j was. De Fransche concessie helpt Stresemann's pi"< tige bij zijn land-genooten ophouden. I Het besluit van Genève zal in de praktijk not q tans een drieëenheid blijken, want als de Duitse^ (grav b.v. weer den zin der Fransc'hen niet wilden dof om in het Rijnland nog een tijd lang na de ontr g ming de commissie van onderzoek en verzoening zicht op de demilitarisatie te laten houden, zou van de vervroegde ontruiming wel niet komen.

Schager Courant | 1928 | | pagina 2