Raad Oudkarspel. Ook hier het voorstel omtrent den Twuijverweg aangenomen. Plaatselijk Nieuws. nndarfeoud van dan Twulfvarwag. 6pr. waat dat hij in dezen raad de eenlge opposant i« en zegt, geen op positie te voeren om de oppositie, want spr. zal zich evengoed verheugen op den dag dat <te verbetering van den Twuljverweg tot stand tal tljn geekomon, evenals hij zich zal verheugen op den dag dat we tullen hebben een flinke sterk© Mosselenbrug. Ieder een toch zal zich verheugen over aangebrachte ver beteringen, maar dat wil niet zeggen dat iedere ge meente maar moet bijdragen in de aan te brengen verbeteringen. Onder aanhaling van een opstel van Prof. Sleeswijk, waarin werd gezegd, dat het leven waard is geleefd te worden, wijst spr. op het feit, dat een der krachtigste argumenten van de voor standers om bij te dragen in de verbetering en het onderhoud van den weg, was, dat Alkmaar geen eigenaar van den weg zou zijn. Nu echter is deze kwestie wel opgelost en is er nog een grooter argu ment voor spr. om niet toe te geven. Spr. wijst op de verklaring van den heer hoofdredacteur der Alk- maarsche Courant, dat niet te ontkennen valt, dat de weg van Alkmaar was en op wat er in den raad van St. Pankras is gezegd. Maar die aanhalingen had spr. niet eens noodig, want hij kon zich, alleen wel beroepen op wat in het aanhangige voorstel staat en waarin voorkomt, dat na de verbotering de weg wordt overgedragen aan de gemeente Sint Pan kras. Hiermee komt dus vast te staan, dat ovenals ook door de hoeren Kramer en Zeeman in de gemeen schappelijke bijeenkomst in Concordia werd betoogd, en ook door de heeren Kroon en Bekker, dat de weg eigendom van de gemeente Alkmaar was. Spr herinnert aan de verklaring van den Voorzit ter, dat het pure philantropie zou zijn als onze ge meente één cent voor de verbetering van den weg zou geven en aan de houding van de wethouders en den heer Groen. Spr. verwondert zich over de ver andering van houding. En met aanhaling van gedeel ten uit het adres dat aan Ged. Staten werd verzon den, zegt spr. dat de gemeenschappelijke vergade ring in „Concordia", toen zij met 17—10 stemmen be sloot dat adres aan Ged. Staten te richten, zich op dat moment vergaloppeerde, of de raad van Zuid- scharwoude doet het nu. Spr. beschouwt het als zijn plicht voor dezen weg geen gemeentefinantiön be schikbaar te stellen en noemt 'het een verkeerde phi lantropie tegenover een gemeente waar de belasting bijna de helft lager is dan bij ons. Sterk doet spr. dan uitkomen, dat als Alkmaar den weg goed had on derhouden, we ook nu nog zouden hebben gehad een flinke breede Twuljverweg en hoe na het be zoek van den Minister en den Commissaris der Ko ningin de vroegere tegenstanders voor den aandrang zijn bezweken en als 2 arme bliksems de verbetering hadden gevraagd, ze wel weggestuurd waren gewor den. Spr. herinnert er aan, dat in het adres aan Ged. Staten staat geschreven dat de gemeente geen fi- nantieele verplichtingen op zich kan nemen, t. a. v. wegen die geen gemeente-eigendom zijn of buiten de kom der gemeente liggen, 'te meer waar het in or de houden van onze eigen wegen zulke finantieele offers vragen en waarbij de finantiën der tremeeme een rem vormen om zulks op grooter schaal toe te passen. En spr. ontkent, zooals in de vergadering van de Kamer van Koophandel zou zijn gezegd, dat doen het tot stand komen van een compromis werd vernomen, er een gejuich opsteeg aan den Langen- dijk. Wel zullen or zijn, die het gelukkig achten, dat er eindelijk een oplossing zal worden verkregen, maar de wtjao waarop Langendijk zioh heeft moeten bukken, lcan geen algemeen gejuich veroorzaken. En spr. wijst dan op letter H van art. 179 der Ge meentewet om aan te toonon da tde gomeenton die nen te zorgen voor de instandhouding, de bruikbaar heid, de vrijheid en de veiligheid der publieke wegen. Als dit voorstel wordt aangenomen, is spr. in zijn rechtsgevoel gekrenkt, evenals het bestuur van Geestmerambacht dat was toen het zou moeten mee betalen aan de Mosselenbrug. Met volle overtuiging zal spr. tegen het voorstel stemmen. De heer Kramer' oordeelt dat het niet vaststaat dat Alkmaar eigenaar van den, weg is en de beste oplos sing zal daarom door samenwerking worden verkre gen; Al is 't niet van harte, spr. juist de oplossing toe. We moeten dan een meer menschelijk dan wet telijk standpunt innemen, als onze ingezetenen met minder gevaar in Alkmaar kunnen komen, is een of fer waard. De heer Groen is het niet geheel en al eens met de argumentatie des heeren Du Burck, maar toch W9l grootendeels. Ook spr. vindt dat we noodgedwongen met het voorstel meegaan, maar aan 'alles moet toch een einde komen. Bij langer verzet geraken we al- meer in een isolement. Het offer is redelijk en dan moeten we nu maar over onze bezwaren t. a. v. het rechtsgevoel heen stappen. De heer Dijkhuizen zegt, dat de gemeente Alk maar zeer goed gevaren is bij: de verandering der plannen. Spr. had liever het 2e plan gehad. De heer Bekker meent echter, dat we dan eeuwig durend aan het onderhoud hadden vastgezeten. Het gordijn, zakt De heer Du Burck beantwoordt nog den heer Kra mer en meent, dat deze zich slecht door het voorstel heeft -laten inlichten als hij' nu nog twijfelt wie eige naar van den weg is. Spr. heeft met genoegen ge hoord, wat door den heer Groen is gezegd. Het Twuij- verwiegdrama is aanstonds geëindigd, het gordijn zakt, de weg zal weldra opengesteld worden en dat alles dank zij den dwang ons door machtiger licha men opgelegd. Spr noemt het een zeer ernstig pre cedent. De Voorzitter zegt, dat hij zich niet uit de tent heeft laten lokken door den heer Du Burck, maar al was er over dit voorstel niets gezegd, hij dan toch er op had willen wijzen, dat zijn standpunt nog steeds is zooals in den beginne uiteengezet Die ar gumenten echter zijn door alle autoriteiten verwor pen en dan is 't resultaat niet anders dan te zwichten. Voor een gemeenteraad is geen andere weg open, Spr. verklaart, dat als er nog eens een dergelijke kwestie zou ontstaan, hij weer opnieuw dezelfde ar gumenten naar voren zou brongen. Met 5 tegen 1 stem, die van den heer Du Burck, wordt de voorgestelde regeling geaccepteerd. Hierna suiting. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond ten gemeentehuize, onder voorzitterschap van den IDdol- achtbaron heer Wijnveldt, Aanwezig de heeren Kroon. Kostelijk, Bakkor, Zaag man, De Boer, Bommer en Groen. Na opening der vergadering door don voorzittter met welkom aan leden en pers, worden de notulen van de vergadering van 23 November J.1. onveranderd goedge keurd. Als stemmlngscijfer wordt getrokken, de heer Bakker zijnde no. 6 van de presentielijst Mededoellngoa De Voorzitter deelt mede: dat de heer W. G. F. de Kuiter de benoeming tot lid van een commissie tot wering van schoolverzuim heeft aangenomen; b. dat de heer O. v. d. Abeele de benoeming tot hoofd der school heeft aangenomen en zijn dank ba- tuigt VOO* het la hem paatelrta eertrouwen. Hh deelt mtda, niet eerder ia functie te kunnen treden, daa X Maart 1929, Baar waaresWjniiJk Rist va» de Instructie kan worden afgswsken. In verband hiermede deelt de Voorzitter mede, dat het college van B. «n W. er ia ls geslaagd een tijdelijke onderwijskraoht te vinden, die na de Kerstvaoantle aan de school werkzaam zal wor den gesteld. In overleg met den Inspeoteur van het Lager Onderwijs te Alkmaar, heeft het college als zoo danig benoemd miej. J Sluljter, te Schoorl; zooals den Raad bekend ia, genoemde onderwijzeres ge durende langen tijd in dit jaar tijdelijk aan de school werkzaam geweest. Mej. Bossen zal gedurende dien tijd als hoofd der school optreden. Door het vertrek van het hoofd der school zal het onderwijs dus geen enker oogenblik stagnatie onder vinden en zullen de kinderen niet één schooltijd naar huis behoeven te worden gozonden. Deze mededeellngen worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. a. De rekening over 1927 on de begrooting voor 1929 van den keuringsdienst voor waren in het gebied Alkmaar. Voor deze gemeente is gerekend op een bij drage van rond f 300.terwijl over 1927 zal worden teruggestort een bedrag van t 23.—t. Aangenomen voor 'kennlsgovlng. b. brief van burgemeester on wethouders van IJssel- monde van 24 NovemJber j.1., houdende verzoek adhaeslo te betuigen aan een door den raad dier gemeente aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gericht adres inzake toepassing van artikel 122a der Gemeentewet. In afwijking van den lijn die in den regel bij het behandelen van dergelijke adressen wordt gevolgd, stellen B. en W. voor, geen adhaesie te betui gen. De gemeente IJselmonde maakt bezwaar tegen de handelingen of vragen van Ged. Staten van Zuid- holland. Dat er veel door een of ander lichaam gevraagd I wordt, o, dat komt wel meer voor. B. en W. vinden j het moeilijk om in deze zaak partij te trekken. Be- sloten wordt, geen adhaesie te betuigen. - IV. Voorstellen van burgemeester en wethouders betreffende: 1. wijziging van de Instructie van den keuringsvee arts, hoofd van dienst en voor den hulpkeurmeester van den vleesohkeuringsdlenst in den keuringskring Oudkarspel; B, en W. stellen voor het artikel, wat handelt over hetgeen aan deze ambtenaren verboden is, te wijzigen, in dien zin, dat het verboden is geschenken aan te ne men of zich te laten omkoopen, in welken vorm ook, en hier aan toe te voegen de bepaling, dat overtreding van dit verbod beschouwd kan worden als een reden voor onmiddellijk ontslag. Nu moet hieruit niet worden afgeleid eenig wan trouwen tegenover deze personen, doch B. en W. hebben het noodig geacht, deze wijziging voor te stellen. De ambtenaren doen uitstekend hun taak, daarom Is het niet begonnen, maar lettende op hetgeen In vele andere bedrijven zioh heef afgespeeld, zouden B. en W. deze instructies willen wijzigen. De heer Zaagman vindt de clausule over dat on middellijk ontslag een beetje te scherp. In den regel wordt een ambtenaar toch eerst geschorst en pas daarna volgt het ontslag. De Voorzitter wijst er op, dat de ambtenaar zich toch in elk geval kan beroepen op artikel 8 van deze instructie, warin vermeld staat, dat hij zich mondeling of schriftelijk kan verdedigen. De heer Groen vindt het ook goed, dat deze instruc ties gewijzigd worden. De hoer Kostelijk eveneens. Mon moet de Instructies zoo maken, dat ambtenaren het niet aandurven, ver keerde handolingon te plegen. Na nog een kleine bespreking wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De Twuijverweg. 2. Het verleenen van een bijdrage uit de gemeente kas tot verbetering van den Twuijverweg. De Voorzitter zal er ook niet veel van zeggen, de zaak is bekend genoeg. Wij meenen ook te kunnen volstaan met hetgeen over deze zaak in de andere raadsvergaderingen reeds ia vermeld, ook in dit nummer. De heer Kostelijk meent, dat we feitelijk wel gedwon gen worden, om het voorstel aan te nemen. We heb ben, aldus spreker, het zelf wel zoo ver gebracht door alle vergaderingen. Hij zal zijn stem er nu aan geven, j hoewel hij het betreurt, dat we aan de verbetering van een weg moeten meebetalen, die gelegen is in een andere gemeente. Indertijd is door Schoorl ook om een bijdrage gevraagd voor een rijwielpad in die gemeente. Daar Is toen afwijzend op beschikt. Dit is feitelijk pre cies hetzelfde. De heer Zaagman wil zioh er niet tegen verklaren, omdat hij evenals vele anderen naar openstelling van den weg hunkert. Hij vindt het jammer, dat de wsg I niet breeder wordt, maar, zoo zegt hij, een breedere weg zal wel meerdere kosten met zich medebrengen. Hij i is juist hedenmorgen een kijkje wezen nemen en heeft i toen geconstateerd, dat de weg op verschillende plaat- j sen reeds een breedte heeft van 5% Meter en op andere plaatsen weer 8 Meter. Op versohlllende plaatsen is dus geen verbreeding noodig. Vervolgens vraagt hij of het bedrag van f 8000.definitief vaststaat Hij leest in de voordracht van Alkmaar dat dit bedrag reeds bij voor- I baat is vastgesteld. Kan aan Alkmaar niet gevraagd worden, om den weg zoo recht mogelijk te maken en tevens om den hoek iets langer, dus Iets wijder, te maken? Misschien dat het voor Alkmaar niet zoo*» groot bezwaar is. Zouden B. en W. niet kunnen vragen, of werklooze arbeiders aan de verbetering van dan weg j kunnen medewerken? De Voorzitter antwoordt, dat dit bedrag van f 8000.—- inderdaad een vast bedrag is. Of de aanbesteding voor 1 Alkmaar meevalt, doet niets ter zake, wij dragen 1/6 van f 8000.— b«. B. en W. kunnen hetgeen de heer Zaagman heeft ge vraagd, wel in hun antwoord aan Alkmaar inlassen, maar spr. vreest dat 't weinig zal helpen; er is ook nog I voorgesteld het werk door Panaras te laten uitvoeren, maar dat had ook weer bezwaren, want zoo deelt de heer Kroon mede, Pancras zou den speciaal voor dezen j weg een opzlohter moeten aanstellen, want die heeft I geen opzlohter. En wat het te werk stellen van werkloo- Ize arbeiders betreft, dat zal ook wel moeilijk gaan, dsev het een zuivere aanbesteding moet blijven. Men kan aan den aannemer van het werk toch niet opleggen, werk looze arbeiders te gebruiken, die man heeft ook zijn I eigen personeel. Dc heer Bakker meent ook, dat het te werk stellen I van werklooze arbeiders niet kan geschieden, omdat de aannemer zijn eigen werkvolk heeft, wat vakmenschen zijn, maar bovendien zouden deze dan weer werkloos worden. De heer Kostelijk is eveneens van meening, dat de j aannemer tooh eigen personeel gebruikt, wat geschoold is. I De heer Bakker kan met het voorstel medegaan.. Hij is het eens met hetgeen de heer Kostelijk heeft gezegd. Hij la er steeds voor geweest dat een bijdrage werd ver leend. Was dit nu maar eerder gebeurd, dan hadden we niet zoo lang moeten wachten. Thans is het toch zoo ver. De heer de Boer vindt het jammer dat wo steeds het onderhoud voor onze rekening hebben, Hoe hoog wordt het onderhoud ongeveer? vraagt hij. De Voorzitter anwoordt dat het onderhoud juist de oorzaak is geweest, dat het plan van een grindweg werd verworpen. Daarom komt er nu een straatweg. Hoe hoog het onderhoud zal zijn, weet hij ook niet, doch niet hoog, Immers er is vroeger gezegd, dat hot onderhoud van ©en grintweg ongeveer f 1000 zou bedragen, wat volgons hem aan den lagen kant was. Dan zou er voor rekening dezer gemeente nog maar f 100 komen, en hot onderhoud van een straatweg is voel minder, dus een groot bedrag kan het niet worden. De heer Groen is er steeds tegen geweest bij te dregea, maar aal zioh er nu btj neerleggen. Van bet onderhoud keuen we tooh niet ai. Wethouder Kroon t» ln 7f. en W, vergaderingen er eteods vppr geweest, maar het gnet bij hem niet van harte om bij te dragen voor wegen, die In een andere gemeente zijn gelegen. Spreker hoopt ,dat we «en ulb- keering «rullen krijgen uit het wegenfonds, De heer Kostelijk Juicht het toe, dat dl© bepaling over 2/3 bebouwing er in staat. HU vraagt echter wat voor soort steenen er gebruikt worden. Er moet weer niet dezelfde kwestie ontstaan als met de overname van de bestrating in het Noordeinde. De Voorzitter zegt, dat In de conferentie wel den In druk is gekregen, dat eerste soort materiaal zal worden gebruikt. De directeur van de publieke werken in Alk maar staat er voor bekend, steeds prima werk af te leveren. Wat dat betreft kunnen we gerust zijn en in hem vertrouwen stellen. Nu de raad geen stemming verlangt, wil hij ook zijn meening over het voorstel nog wel zeggen. Hij staat i tegenover do zaak nog precies hetzelfde als voorheen. In principe is hij steeds tegen hot verleenen van een bijdrage geweest. Als we nagaan, dat we zelf f 3000 elk jaar uittrekken op de begrooting, die een budget heeft van ongeveer f 75000, blijkt daar wel uit, dat we zelf ook genoeg te doon hebben om onze wegen binnen de gomoente in orde te houden. Principieel is hij daarom er steeds tegen geweost een bedrag van f 1400 bij to dragen. Maar we moeten ook denken aan het groote be drijf dat we in onze gemeente hebben en waarover we allen zeer tevreden zijn en waarvan we allen profltee- ren. Het zal voor vele ouders een geruststelling zijn als de weg weer in orde is, want dan kunnen zij hun kin deren, die zij iets willen laten leeren, weer met een ge rust hart naar school laten gaan. Ook voor de reizigers en voor tal van anderen is het een geruststelling. Hij maakt den raad zijn compliment over dit besluit. Hij gelooft wel, dat, wanneer morgen de menschen ln de courant zullen lezen, de raad dit besluit heeft genomen, ze zullen zeggen, dat de raad daarmee goed heeft gedaan. Vervolgonderwijs. V. Benoeming van: a. een leider van en een onderwijzer aan den cursus voor het vervolgonderwijs. B. en W. stellen voor Mej. Bossen te benoemen tot leidster en onderwijzeres van dit onderwijs, en den heer De Ruijter tot onderwijzer. Dit is noodig in verband met het vertrek van den heer de Wijn en omdat het nieuw benoemde hoofd niet tijdig genoeg in functie kan treden Zie hetgeen vermeld is onder de mededeellngen. Aldus wordt besloten. Da rondvraag. Hierna volgt de Rondvraag. I De heer Zaagman vraagt hoe het thans staat met het rapport van de gascommissie. Wordt al iets naders ge daan? Kan de Voorzitter misschien Iets naders mede- j deelen. Zoo niet, zou hij dit dan in de volgende verga dering kunnen doen? I De Voorzitter antwoordt, dat, zooals bekend is, het rapport een eigenaardige handeling heeft ondergaan. Thans heeft de commissie echter een afwachtende hou- I ding aangenomen, omdat de Commissaris der Koningin naar aanleiding van zijn laatste bezoek, uittreksels uit de notulen heeft gevraagd alsmede het rapport der com- 1 missie, en hoeft toegezegd zijn gedachten hierover te zullen laten gaan. De heer Zaagman heeft alle waardeering voor dit plan van den Commissaris der Koningin. De heer Kostelijk vraagt of de boomen in den tuin van do nderwijzerswoning niet opgesnoeid kunnen worden. De buren ondorvindon lost or van. De Voorzitter antwoordt hierop, dat dezo zaak reeds is besproken on opdracht tot snoeien is gegeven. De heer Dc Boor bespreekt nog de openbaarheid der gasvergaderingen. Spreker heeft ook wel ingezien dat openbaarheid niet mogelijk is. Zou hot geen aanbeveling vcrdlonen, dat do-notulen aan do raadsleden ter inzage werden verstrekt. Men moet dit nu niet beschouwen als een wantrouwen tegenover de gascommissieleden uit dezen raad. Wat denken B. en W. hiervan? vraag't spr. De Voorzitter «egt, dat wanneer de heer De Bear een voorstel indient, hij gaarne daarover zal adviseeren, doch volgens zijn persoonlijke meening is openbaarheid der vergaderingen niet mogelijk. Als hij voor de pers toegankelijk is, dan moet er ook publiek worden toege laten en ook de raadsleden. Vooreerst zou dan het lo kaal t8 klein zijn, en zal er een 'tribune moeten komen. Bovendien moet men de gascommissie beschouwen als een voorbereidend lichaam. Wij zijn feitelijk, wat betreft de lichtbedrijven één gemeente. In groote gemeenten nu, daar is een raadscommissie, met den burgemeester of een wethouder aJs voorzitter. Men zal daar ook niet vragen om openbaarheid der vergaderingen van die commissie. Zelfs de notulen worden niet eens ter visie gelegd. Practisch stuit het dus ook al op bezwaren. Omdat B. en W. van Noordscharwoude prae-advles moes ten uitbrengen is natuurlijk deze zaak in de gascom- mlssie-vergadering besproken. Daar is hij ook tegen. Immers, de menschen zijn daardoor ook niet tevreden gesteld. Als de raad echter algemeen van oordeel Is, dat het wenschelijk is, dat de notulen der commissie ter visie worden gelegd, kan hij daarmede wel rekening houden. De heer De Boer zegt, dat dit ook de bedoeling is van zijn vraag. Hij begrijpt ook wel dat openbaarheid der vergaderingen van de commissie niet mogelijk is. Daar niemand meer het woord verlagt, zegt de Voor zitter ongeveer het volgende: Het tal waarschijnlijk wel de laatste vergadering zijn, welke dit jaar wordt ge houden. Ik voel mij gedrongen u mijn hartelijke» dank te betuigen voor de aangename samenwerking die met het college van B. en W. heeft plaats gehad. Er zijn weer verschillende belangrijke besluiten genomen, waar voor op medewerking van den raad kon worden gere kend. Mijn taak als Voorzitter hebt u zeer gemakkelijk gemaakt. Ik wil een terugblik slaan op den tijd die ach ter ons ligt» De aardappelen-campagne had dit jaar gunstiger kunnen zijn, doch daartegenover staat dat de kool een hoogen prijs heeft opgeleverd. Zooals het nu aanvangt met de kool stemt het tot tevredenheid. Ik uit hier den wenaoh dat de prijzen zich in steeds stij genden lijn mogen begeven. AIh wij een blik slaan op den tijd die voorbij Is gegaan, denk ik onwillekeurig terug aan de families die zoo zwaar werden getroffen in het afgeloopen jaar. Er zijn zware verllezon geleden en groote leegten ln de familie kring aohtergelaton. Ik geloof wel. dat ik de tolk der vergadering ben, als ik doze famlliën Innige deelneming betuig met doze smartelijke verliezen en uit den wensch dat hun de kracht zal worden gegeven om deze vorliezon te drogen Ik wenaoh u allen «eon prettig Kerstfeest en prettige» oudejaarsavond. (Applaus.) THEATER ROYAL. „Hot Vlammende Woud", oen romantlsch-sensatio- neel filmbeeld uit do geschiedenis van Canada, zoo luidt de aankondiging van de film, dio deze week in het Theater Royal draalt. Dg Noord-West Canacleósch© 'bereden politic, die wereldberoemd is, speelt in doze film een groote rol. Do korte inhoud vertelt or ons hot volgend© van: In het jaar 1874 wias Noord-West Canada, een streek met eon oppervlakte van half Europa, nog een woest, onontgonnen land, waar wet noch recht heerschte onder de weinige squatters, die het be volkte. In deze streek 'spoelt dit film-verhaal zich. af, dat aan den roman The Elaming Fore&t van den pas- overleden Amerikaanschen schrijver James Oilver Curwood is ontleend. De oude en eerlijke Andre Audemard bewoont mot zijn vrouw, zijn mooie dochter Jeanne Mario en zijn zwakken zoon Roger een blokhut, waar de pelsja gers uit. den omtrok hun inkoopen komen doen. De streek wordt onveilig gemaakt door een bende ban dieten, wier aanvoerder, de halfbloed Jule» Gagarre. den eerzuchtigen droom koestert het land vrij te maken van de Canadeeeche regeering en zich zelve te doen uitroepen tot Preeident eener door hem te •tiohten Noord-Weet Cesiad.eesche Republiek. Deze bende heeft de streek dermate getervorli dat Audemard, mede uit naam van de andere sqi tere, een brief schrijft aan -den Premier van Cl da, te Ottawa, waarin hij het gouvernement sim hun hulp te komen, bieden en. orde en wet te hersti len. De mannen van Jules Lagard onderschep] echter dezen brief en de halfbloed tracht e<_ Audemard op diplomatieke wijze tot zijn partij ovi te halen. Hij heeft een passie opgevat voor het mooi dochtertje' van den ouden Audemard en wil dus i\ lang mogelijk goede vrienden met haar vader b] ven. Als dit echter niet lukt, de oude man weigel iets met hem te doen te hebhen laat de onverlaL den ouden man en zijn vrouw doodschieten. Het gJ lukt hem werkelijk een soort van gezag te vestigen en vaardigt een proclamatie uit, waarbij ieder, dii hem weigert trouw en aanhankelijkheid te zweei eenvoudig uit het land zal worden verdreven. Toch dringt het nieuws van dezen toestand Ottawa door en dit is aanleiding, dat de Engolsciul regeering in 1874 het Corps der Dereden Politie] sticht, dat thans nog zoo beroemd is en welks eerst taak het was in Nioord-West Canada orde en wet tg] gaan herstellen. Wij leeren eenigen der manschappen goed ken-] nen: den f linken aanvoerder Majoor Mac Vane, zijn trouwen helper, sorgeant Carrigan, den eenigsziug verwijfden Engelschen aristocraat Lord WimbledonJ een brave kerel in zijn hart, den kok Sloppy, en den dapperen Ier, Mike. Het is een vrooUjke, frissche troep en hun zin voor] humor zelfs onder de moe Rijkste omstandighedei verschaft ons menigen gullen lach. Sergeant Cai rigan komt net bijtijds, om Jeanne-Marie, die dool Lagarre gedwongen werd achter te blijven, toen de] squatters hun haardsteden verlieten, uit de handel harer vervolgers te redden en zij worden op elkai der verliefd*. De driehonderd soldaten stichten een nedèrzettinj bij het stadje en een rustige, gelukkige tijd brei aan, waarin Jeanne-Marie en Sergeant Carrigan cl kaar steeds meer 'leeren liefhebben en zij op het puti staan in het huwelijk te treden, Jules Lagarre heeft echter zijn plannen niet' op gegeven. Hiji heeft een verbond gesloten met eenige oproe rige Indianen-atammen uit het Nvorden en een lis bedacht om de Engelsche troepen uit hun kamp te lokken. De Indianen zullen Li het Noorden een op stand beginnen, waardoor, zoo is zijn berekening, de mannen der Mounted Police wel genoodzaakt zullen zijn het stadje te verlaten dat hem dan gemkkelijlt in handen zal vallen. Twee zijner volgelingen beleedigen en hoonen den jongen Audemard zoozeer, dat deze, die niet tegen hen is opgewassen, ze later in woede doodschiet, al dus den1 moord op zijn ouders wrekend, want hot zijn dezelfde bandieten, die zijn vader en moeder hebben neergeschoten. Het recht moet echter zijn loop hebben en majoor Mac Vane belast Sergeant Carrigan ermee doze zaak te onderzoeken. Zoo moet dus de Sergeant den broer jvan zijn geliefde arresteeren, doch dezen strijd tus- schen. Liefde en Plicht wint de laatste het. Niettegen staande Jeanne-Marie's smeekbeden, neemt hij haar; 'broer gevangen, doch zij neemt hem dit zóó- kwa lijk, dat 't tot een breuk.tusschen hen komt. j Thans wordt hét kamp, dat door hét grootste deel ]dor bezetting is verlaten, door Lagarre en de India- nen aangevallen. Ten koste van alles, moet majoor [Mac Vane worden gewaarschuwd om terug te kee- ren De dappere Mike beproeft H, doch wordt gedood, j Sorgeant 'Carrigan neemt nu deze watihopige taak 'op zichen hij slaagt! Jeanne-Marie had echter geweigerd afscheid van hem te nemen. Het laatstei bedrijf van deze boeiende film toont ons den verwo>' !den strijd tusschen de beide partijen. Lagarre heeft: het woud in brand laten steken om de mannen der] [Bereden Politie den weg af te snijden en 't luid wei- ;nig gescheeld, of dezen hadden den nederlaag ge-j leden. Roger Audemard, die dapper heeft meegevochten, sterft in de armen van zijn zuster en Jeanne-Marie: en Sergeant Carigan vinden elkaar opnieuw. PRULLETJE. In een kort bericht hebben wij, reeds aangekondigd •dat -dit alom populaire stuk met Kerstmis in het Noordhollandaoh Koffiehuis zal worden gegeven. Dit stuk ia ontleend aan het aardige boek „Le Mas sage de Chiffon" en Prulletje, die einenlijk Cory- sande heet, wordt door haar tweeden vade'r en diens jongeren halfbroer prulletje genoemd omdat zij er maar van alles uitflapt en als gevolg daarvan steeds berispt wordt door haai; strenge moeder. Allerlei huwelijkscandidaten worden door deze moeder naar voren geschoven, deftig en hoog, maar Prulletje eischt een andere man van het leven. Zij heeft een oom van veertig, terwijl zii achttien is en van deze houdt zij zielsveel. En als deze oom, hun verschil in jaren voelend, van zijn groote liefde voc.; haar geen blijk durft te geven, barst ten slotte u© bom en vraagt zij hem zelf om haar man te worden. Het spreekt vanzelf dat hij haar dan in zijn armen sluit. En Enny de Leeuwe, die hier in Schagen. de rol van Prulletje zal spelen, oogst triomfen overal waar zij optreedt. En al de recensies, die wij' voor ons heb ben liggen, prijzen haar om beurten. De Telegraaf zegt: Haar spel kan niet anders dan geroemd worden; de N.R.Crt. noemt het haar succes- rol, zij geeft als Pdulletje het lieve, teere, spontane dat het behoeft; de Tijd roemt haar gave vertolking,' haar levendig en talentvol spel. Ook van Pierre Mols al» oom en de verdere op- tredenden van De Voreenigde Schouwspelers wordt niets anders dan goeds gezegd. Liefhebbers van mooi tooneelspel wacht du» wel iets bijzonders. BOUWEN. Wij' kunnen als vervolg op eon reeds door ons ge plaatst bericht melden, dat het schilder- on glas. werk voor het Warenhui» van den heer D. Portegios alhier is opgedragen aan den heer P. J. RonooiJ to Schagerbrug. GEWETENSGELD. Ten kantoro van den Ontvangor der directe belastin gen enz. werd een bedrag van f 1500 aan gewetens'geld ontvangen. LEVERING VAN GRINT. Aan don heer G. Bra», motorschlppor, alhier, is le vering van grint voor den polder Valkkoog opgedragen. IG ES Z-BI OS C OOP. Een drama in G acton, getiteld „Het Troetelkind van het publiek", draait deze week in het Igosz- Thoator. Het is in allo opzichten eon film die het pu bliek in spanning houdt, het doet meeleven met Je gebeurtenissen op het witte dook. Het is do geschie denis van een vondeling Helen Taylor, die opgevoed! wordt door 'n ouden soufleur, dio haar tot 'n actricoj opleidt, Eindelijk op eon Kerstavond bereikt zij haar doel en viert triomfen in een dor grootste theater» in Londen. Dan komen ook de aanbidders en Horbert Campboll, eon dichter on lord Stanford zijn er da twee ernstigste van. MIet den laatste, eon autorit makend, komt zij In het clorp. wiaar de dichter woont. Holen bezoekt hem en weldra stelt zij geen belang meer in lord Stan ford en do jonge dichter wordt haar liefde, vooral toen deze een groote som gelds weigort als voor hetf laarbiji geöischt wordt van Helen af te zien. Dit wordt het begin van eon langen lijdensweg. Lord Stanford werkt, haar overal tegen, het blijkt; dat do jonge dichter roods getrouwd was en veria»*! hij *ljn jonge vrouw voor zijn geliefde. Een nieuw «''ht van don dichter wordt nu opgevoerd, Helen behaalt daarin weer groot auccaa an nat eind van daza f* echiedeni» ia ook waar goad.

Schager Courant | 1928 | | pagina 6