Radioprogramma PROVINCIALE COMMISSIE UIT DE VEILINGEN IN NOORD-HOLLAND. I er drinkwater ie, te Hargen gaat bouwen. De Voorzitter zegt, dat deze lijst een mooie blijk ven burgerzin is. Het kan gebeuren, dat er m9n- schen, die op de lijst hebben geteekend, komen te overlijden of vertrekken, maar veel zullen er dat toch niet zijn. Spr. verwacht dat de bouwlust er door zal toenemen en noemt de lijst een goed geval van burgerzin, dat de gemeente dankbaar moet aan vaarden. De heer Duin zegt, dat als het P.W.B. er niets aan kan winnen, geen leiding wordt gelegd, al wordt thans dan ook royaal gehandeld; bijna de geheele gemeente is aangesloten en evengoed moet voor Camperduin worden bijbetaald en wel f215. De Voorzitter zegt, dat de gemeente na 1931 hier voor garant moet zijn, de menschen in Hargen wach ten er op; het is een gemeentebelang en spr. hoopt dat de raad de garantie wil aanvaarden en met een parige stemmen het besluit zal goedkeuren. Met algemeene stemmen wordt het besluit van B. en W. goedgekeurd. Verkiezingen. Herkozen werd tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur J. N. Kroon (aftredend) met 6 stemmen, 1 blanco. Tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim worden gekozen met algemeene stom men de heer S. Boon (aitredend) en de heer P. Praat (in de plaats van Jac. Praat, die niet meer her kiesbaar is). Tot leden van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs werden gekozen de heeren A. van Lienen met 6 en Joh. Tromp met 7 stemmen, bei den aftredend; de heer Zuurbier had 1 stem. In de Electriciteitscommi8sie werden herkozen de heeren Duin, en Kaag met 4 stemmen. De heeren Schermer en Bijl hadden elk 1 stem, terwijl 2 brief jes blanco waren ingeleverd. De Voorzitter ftelt thans voor, B. en W. machti ging te verleenen tot het sluiten eener k&sgeldlee- ning van f 10.000, rentende hoogstens 5H en hier van f5000 bij de Boerenleenbank en f5000 bij de Na tionale Bank, kantoor Alkmaar, op te nemen. Do heer kaag vraagt, waarom het geld bij 2 in stellingen wordt geleend en waarom niet alleen bij de Boerenleenbank. De Secretaris zegt, dat lang in die richting zal wor den gewerkt, dat het grootste gedeelte van de Boe renleenbank komt, maar het is gemakkelijk een re kening te hebben bij de Nationale Bank daar het geld van het Rijk gaat via deze bank. De heer Duin meent ook, dat alles wel bij de Boe renleenbank kan worden geplaatst, temeer waar de intrest laag is. De heer Schermer zou het ook prettig vinden als het geheel bedrag bij de Boerenleenbank werd ge leend en de aangename relatie die er bestaat tus- schen gemeente en Bank nog meer werd uitgebreid. Spr. zou het op prijs stellen, dat dit gebeurt. De heeren Van Lienen en Bijl zijn ook voor het voorstel-Schermer. Besloten wordt de f 10.000 te betrekken uitsluitend van de Boerenleenbank. Rondvraag. De heer Duin zegt, dat door de gemeente steenen zijn aangekocht en vraagt of ook grint aangekocht is. De heer Bijl zegt, dat ook 100 M3. grint gekocht is. De heer Kaag zou gaarne zien, dat in Groet nog een zinkput je werd gemaakt. Voorzitter zal ter plaatse als het regent een onder zoek instellen. De Voorzitter wenscht alle leden prettige Kerstda gen en brengt hulde aan de pers voor de objectieve wijze waarop zij steeds de raadszittingen heeft ver slagen. De jaarvergadering van deze organisatie werd Woens dag 19 December, gehouden In het „Gulden Vlies" te Alkmaar, onder voorzitterschap van den heer P. Slot, te Broek op Langendijk. Het koperen feest. In een uitvoerig openingswoord wees de Voorzitter erop, dat hij met zeer veel opgewektheid deze alge meene vergadering opent, en een van de verheugende omstandigheden is wel het feit. dat wij vandaag als provinciale vellingsbond in Noordholland, ons koperen organisatiejubileum gedenken. Een tijdvak van betee- kenis, genoeg om even stil te staan om deze afgelegde periode te overzien. Wel waren het wonderlijke tijden en wat werden er drastische maatregelen op ons als kweekers toegepast, toen we elkander vonden om dan tenminste eendrachtig den strijd te voeren vóór en óm ons bestaan. Enkele vellingen overlegden ln begin van Juli 1916 hoe het best de moeilijkheden het hoofd kon den worden geboden en in korten tijd waren wij met alle Noordhollandsche veilingen vereenlgd en mocht ons goede voorbeeld navolging vinden ln de andere provin ciën en vormden wij ons verder tot een groote lande lijke organisatie. En spr. wijst dan op de groote betee- kenls dezer organisatie,vooral in de eerste jaren van 't bestaan, toen zooveel procent voor de hoog"' geprezen voedselvoorziening ln eigen land, verder recht gaf aan zooveel procent voor „Over zee" en zooveel procent voor „Over land". Met dankbaarheid mag worden ge constateerd, dat door onze organisatie veel Is tot stand gebracht en veel is bereikt- En al luwde het na de eerste jaren van ons bestaan, vele zaken bleven on ze aandacht vragen en in klimmende mate is het dui delijk geworden, dat we als kweekers onze kracht mede hebben te zoeken ln een krachtige ontwikkeling onzer veilings-organlsatle. Niet alleen met zaken, die van belang waren voor den afzet van ons product, maar ook met cultuur-aange legenheden hebben wij ons bemoeid en zelfs hebben we als bemiddelaars mogen optreden om met de hulp van de Prov. regeering, bij zeer slchte tijden onze zwakke broeders 4n het vak staande te houden. Terloops merkt spr. nog op, dat hij vanaf de oprichting van den bond, steeds het vertrouwen der vergadering heeft gehad om voorzitter te zijn. Maar ook reden tot blijdschapgeeft dat, hoewel er in de eerste na-oorlogsjaren een zekere slapheid viel waar te nemen in onze kringen, er thans een opbloei in onze organisatie valt op te merken. Niet alleen door een echt meeleven met de algemeene zaken, maar voor al het bewijs ervan komt heel sterk uit in het feit, dat straks een volledige tuinbouwfilm zal worden vertoond ten behoeve onzer reclame. Thans Is men meer algemeen oevrtuigd, dat we voor de behandeling in den gereeden afzet van ons product niet gauw te veel doen. Met bijzondere waardeering wijst spr. op de pl.m. f 10.000 die alleen in onze pro vincie wordt geofferd boven het 1/50 procent van den veillngsomzet en op de prachtige demonstratie van Noordhollandsche producten ln Utrecht J.l .Octoher. Als derde oorzaak om ln blijde stemming te verkeeren noemt spr. de resultaten welke dit Jaar ln den tuin bouw zijn bereikt. Hoewel het jaar nog niet geheel ten einde is en er speoiaal voor de Langendijker veilingen nog heel wat op het spel staat, kunnen toch al vast zeer belangrijke mededeellngen over de omzetcijfers worden gedaan. Zoo hebben onze drie groote veilingen te Grootebroek, Noordscharwoude en Broek op Langen- dijk, elk een omzet van ruim 4 mlllloen, wat al sedert enkele jaren niet is voorgevallen; verder een velling als Warmer.huizen, welke de meeste Jaren vrijwat be neden het millioen bleef, komt er nu vijf ton boven. De velling te Zwaag, waar fruit de boventoon heeft, geeft een verhooging van haar omzet te zien met 50 procent. Ook de Kennemer vellingen laten vrijwat hoo- ger cijfers zien en uit Purmerend blijkt wel, dat augur ken en boonen het dit jaar ook goed hebben gedaan, want daar was het omzetcijfer geklommen van ruim f 860.000 ln 1927 tot f 1.200.000 In dit Jaar. Wel dient hierbij ook gelet te wordon op de uitbreiding van den tuinbouw, maar veilig mag worden geèonstateord, dat de tuinbouw het afgeloopen jaar goed is geweest on uit de cijfers blijkt wel, van hoe groote beteekenis de tuinbouw langzamerhand In deze provincie Is. Spr. wijst er echtor op, dat de tuinbouw is een zeer golvend bedrijf, en daarom moeten we thans bij een opgaand bedrijfsleven, de werkelijkheid ln het oog blijven houden, zoowel van ons bedrijf als van onze organisatie. Laten we niet indommelen, maar laten we, na moed bekomen te hebben uit het heden, met te meqr energie en kloekheid bezig zijn, om aan de verbetering van onze bedrijven te arbeiden. In de landen om ons heen wordt alles er op aan gelegd, om zoo mogelijk het buiten ons te'stellen, er worden al zwaardere eischen aan ons product gesteld, om als het mogelijk was ze van hunne markten te weren. Laat dit voor ons aanleiding zijn, om te trachten den goeden naam dien wij hebben, te handhaven en al onze krachten in te spannen voor de verzorging van ons product, opdat wij geen afzctterroln verliezen, maar winnen. De naam „HolIandBch" moet zijn en blijven de waarborg voor deugdelijkheid. Krachtig moge ons daarin bijstaan het Uitvoer Con trole Bureau. Wel hadden wij verwacht, dat vooral In sommige deelen van ons land dit Bureau een betere ontvangst was bereid en zeer zou spr. het betreuren, als we eindelijk toch nog naar de regeering moesten gaan om hulp, waar eigen initiatief te kort zou schieten. Mot genoegen mag spr. hier constateeren, dat onze provincie, wat de medewerking betreft, aan het U.C.B. vooraan staat. Aanbeveling sou bet verdienen, onze artikelen ter veiling aan te bieden onder het merk, dan komt de kwaliteit onmiddellijk tot haar recht en heeft de pro ducent de eerste voordeelen van de eventueele meer waarde en wordt het den handelaar welke onder het merk moet verzenden, gemakkelijker gemaakt zijn in- koopen te doen. Bestuurders van veilingen die over de resultaten hiervan meer willen weten, worden verwe zen naar de Venlosche velling, waar het vellen onder het merk tot genoegen van kooper en verkooper plaat» vindt. Spr. wijst dan nog op de verbeterde toestanden, met name de veilingsgebouwen, en wenscht Warmenhuizer. geluk met haar nieuwe veiling, heet dan ln het bijzon der welkom de heeren Valstar, Nlemöller en Triene kens, het Dag. Bestuur der landelijke organisatie, de heeren Hazeloop en Rietzema, tulnbouwconsulenten, en na de hoop te hebben uitgesproken, dat dit goede teelt jaar moge worden gevolgd door een jaar met niet min dere resultaten en de koperen gedenkdag moge worden gevolgd door een zilveren, verklaart spr. de vergade ring voor geopend. Applaus. De notulen, gelezen door den secretaris, den heer W. Balk, worden goedgekeurd. De Inventarisatie der stapelproducten. Aanwezig waren: 3581 wagons roodo kool, 2523 wagons gele kool, 8024% wagons Deensche witte, 373 wagons uien en 163 wagons peen, totaal 9665 wagons, terwijl vandaan nog aanvullingen tot 140 wagons bin nenkwamen. In 1926 werden op datzelfde tijdstip 10306 wagons ge-inventariseerd en ln 1927 7132 wagons. Met de zaaizaadbemoeiingen ln Zuid-Italië zijn de beste resultaten verkregen en blijkens ontvangen be richt, staan de gewassen ln Zuid-Italië, wat het reuzen- bloemkoolzaad betreft, er heel goed voor. Het Jaarverslag. Uit het Jaarverslag vermelden we het volgende: De omzetten over 1927 hebben f 19.808574 bedra gen, waarvan Broek op Langendijk f 3.253.375. Groo tebroek f3.546.164, Noordscharwoude f3.002.386, Te Beverwijk zijn 4 veilingen, die te zamen f 2.303.007' omzetten. In 1926 was de totaal-omzet f 18.353.145. rond f 1.455.000 dus in 1927 of 12^ meer. De too- name is wel verheugend, doch allesbehalve bevre digend, omdat ze nog 3 millioen minder bedroeg dan in 1924 en 1925. de jaren, die als normaal, vrij goed stonden aangeteekend. Bovendien moet reke ning gehouden worden me: de uitbreiding van den tuinbouw en de in verschillende plaatsen min of meer toenemende glasteelten. Met ons product gaat het heel anders dan met fa- brieksartikelen, waarbij rekening kan worden ge houden met kostprijs plus matige winst. De tuin bouwers hangen geheel af van de natuur en daarna van de wet van vraag en aanbod, omdat de produc tie zelve niet is te regelen en, wat het ergste is, zij hangen af van don buitenlandschen afnemer. Ge volg is, concurrentie mea andere producenten uit het buitenland, waar hetzelfde product geteeld wordt of ook met andere uitvoerende landen. Om de Nederlandsche producten te weren, heft men meer of minder hooge invoerrechten en vaak zoodanig ge regeld, dat deze effect moeten hebben in die tijden, dat de tuinbouwer aldaar met hetzelfde product aan de markt verschijnt. Anderen zoeken het in den eisch van den hoogsten graad van zuiverheid, ten opzichte van allerlei plantenziekten, insecten, mogelijk op onze producten aanwezig. Omdat het buitonland ons desniettegenstaande noodig heeft, kan men het Hollandsche product niet geheel weren, indien maar gezorgd wordt, voor ^oe- de sorteering, dougdelijko on uniforme verpakking, voor goede qualiteit, en de meest mogelijke zuiver heid. De betrouwbaarheid moet gegarandeerd wor den door hot controlemerk van het U.C.B., het ken- teekon van deugdelijkheid. Daarnaast moeten de vcrschillondo reclamemiddelen in toepassing wordon gebracht Do reclame wordt al meer beschouwd als een dar middelen tot verbetering en tot uitbreiding van den afzet, getuige de nu -over het geheele land vastge stelde verplichte bijdrago van 1/50 van den om zet. Bovondion hebben verschillende Noordholland sche Veilingen, ook mede tongovolge van ons Pro vinciaal Bestuur, dat elk iaar evenveel wenscht bij to dragen als belanghebbenden daarvoor storton, tot oen maximum van f 10000, nog on extra-bijdrage geofferd, tengevolge waarvan na afloop der cam pagne do Provincie do helft dor gemaakte koston, nl. ruim f7000 heeft afgedragen aan het reclame- fonds. De glascultuur breidt zich de laatste jaren belang rijk uit; noodig, omdat het aantal bedrijven steeds toeneemt, de grootere hoe langer hoe moer worden gesplitst, de bodem dientengevolge meer moet op-» brengen, hetwelk gevonden kan worden in meer in tensieve cultures, die, evenals met alle teelten, aan schommelingen onderhevig, toch tot heden goede uitkomsten geven. Er zijn drie „voorbeeld-bedrijven" gesticht, nl. te Bovenikarspel groot 46 Aren, te Broek op Langen dijk, groot 83.80 Aren, en to Heemskerk, groot 81.35 Aren. Op elk bedrijf is gebouwd een warenhuis, groot 1020 ramen (eenruiters), een druivenkas, 8 X 40 M., terwtljl voor de buitenteelt op elk bedrijf nog 300 eenruiters voor platglas in gebruik zijn. De Proeftuinen te Hoorn en Alkmaar hebben de beschikking gekregen, in overleg met het Bestuur ♦'an de Prov. Commissie, over die door hun ge wenschte en voor ons noodzakelijke stookinrichtin gen, waardoor het ln de eerste plaat» mogelijk is. onze bedrijven van het nootfig» plaatmateriaal te voorzien, doch ook anderen aan net 'materiaal te heipon. Het Prcvincnaal Bestuur bleek bereid op de voor beeldbedrijven woningen to bouwen voor de bedrijfs leiders, en daarvoor de noodige gelden te voteeron. De verwachting, dat in 1928 voor de cultuur van 1929 een belangrijke hoeveelheid zaad aan de kwee kers zou kunnen worden verstrekt is teleurgesteld, omdat op de proefvelden en ook in andere deelen van Italië de tijdens den bloei heerschende kou, zelfs met sneeuw en vorst, de teelt van zaad groo- tendeels beeft doen mislukken. Alleen van de late soorten hebben we een hoeveelheid ontvangen, juist toereikend om een deel der tuinders van kleine hoe veelheden te kunnen voorzien. De overgebleven planten werden bij ons bezo6k ovenwei nauwkeurig op de gewenschte eigenschappen geselecteerd en het liet zich aanzien, dat deze arbeid in do toekomst do bloemkoolbouwors veel voordeel zal kunnen geven. De kool, dezen 'herfst van dat zaad geteeld, over treft alle verwachtingen, zoodat mag \yordci\ aan genomen, dat we op den goeden weg zijn aangeland. Ook Prof. Briganti, die op zijn buitenlandsche studiereis Holland bezocht en do vekion ging in- specteeren, was over hot resultaat zoor tevreden. Ook een soort „Lo Corf", door den heer Hazeloop eonige jaren met nauwgezette selectie bekomen en in ons klimaat zeer moeilijk in belangrijke hoeveel heid te kweeken, zal aldaar worden beproefd. Wat de Zilvernep aangaat, zijn de uitkomsten be vredigend, doch het onderzoek daarnaar wordt nog voortgezet Van niet minder belang is het onderzoek' tot het bekomen van wratziekte vrije vroege aardappelen, waaraan wij ook onze medewerking verleunen. Zeer waarschijnlijk zal onder Hoorn voor dat doel een proefveld worden aangelegd, ten eind' aldaar te trachten uit zaad, een of meer soorten te kweeken, die vrij zijn van wratziekte en daarbij tevens alle gewenschte eigenschappen bezitten, die wij hieraan hebben te stellen. Komende tot de inventarisaties over de 'eatste jaren, wordt vastgesteld, dat de veronderstelling als zouden groote voorraden lagere prijzen en mindere voorraad hoogeren prijs tot gevolg hebber., niet op gaat. De prijs van do groenten is afhankelijk vhh hce' andere factoren, omstandigheden, die wij voor af niet kunnen voorzien of vaststellen. Het kenteeken van deugdelijkheid, nl. het controle- merk „U.C.B." mag zich, vooral in Noord-Holland, 'n toenemende belangstelling verheusen. Dcordat ook meer andere producten, behalve de vroeye aard appelen, onder dit kenteeken van deugdelijkheid worden verzonden, maakt meerdere en als vanzelf sprekend ook scherpere controle noodig, waardoor het aantal controleurs voor Noord-Holland moest worden uitgebreid en wol met één vaste en drie tij delijke. De vereeniging telt 34 aangesloten veilingen. Ten aanzien van de Provinciale Tuinders voor- schotten, zij vermeld, dat tot heden zijn afgelost 270 geheel, tot een bedrag van f 141.605, terwijl het bo- urag, der gedeeltelijke aflossingen bedroeg f59370, zoodat in totaal is afgelost een bedrag van f200.975 Ten nadoele van de Provincie zijn geheel of gedeel telijk afgelost f22790. Nog zijn ioopende 284 -voor schotten tot een bedrag vanf 115.500. Hoewel de verhouding en do onderlinge samen werking met den handel steeds verbeterde, onderling overleg betreffende den afzet meer werd toegepast cn gewaardeerd, is hot jammer, dat bij den aanvang der vroege aardappelencampagne hierin oen stoor nis is ontstaan, die wij hopen spoedig zal worden opgelost en de oude verstandhouding weer zal wor den hersteld niet alleen doch. zoo mogelijk, nog bo ter zal worden dan voorheen. (Het conflict is inmid dels opgelost, zooals we reeds vermeldden. Red.) Do adminlstraf ird door de Commissie van onder zoek ln uitstekende orde bevonden en balans en winst en verliesrekening dan ook goedgekeurd. D<> balans sloot met een totaalcijfer van f 46020.04, do verlies- en winstrekening gaf een saldo verlies aan van f 247.41%. De contributieheffing. Door het bestuur wordt voorgesteld, om de posten 6 en 7 van de balans, n.1. voorschot contributie voor de veilingen aan Centraal Bureau f 9805.67 en verschll- contributie roet de aangesloten veilingen f 1958.85 ge heel af te schrijven en in het vervolg de contributie te heffen overeenkomstig de heffing van hst Centraal Bureau. Dobr den Voorzitter wordt toegelicht, dat deze posten In den loop der. jaren zijn ontstaan, allereerst reeds doordat aan het Centraal Bureau de contributie moest worden betaald, maar toen nog niet alle veilingen wa ren aangesloten bij de provinciale commissie. De kas middelen laten tos, de pasten af te schrijven. Zonder bespreking wordt hiertoe overegegaan. De contributie voor 19281829 wordt weer bepaald op 1/50 pet van den omzet, met een minimum van f 10. De begrooting wordt zonder bespreking vastgesteld tot een bedrag van f 5400, met een post onvoorziene uitgaven van f 200.. De aftredende bestuursleden, de heeren D. Koolhaas, Th. Roosje en W. Gutker worden met op een na alge meene stemmen herkozen en verklaren de benoeming aan te nemen, wijzende op de eendrachtige samenwer king die er bestaat De heeren Bonthuis .voorzitter van het U.C.B., en Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, zonden berioht van verhindering, om do vergadering bij te wonen. Aan de veilingsbesturen te Opperdoes, Bussum en Purmerend zal gevraagd worden oen afgevaardigde aan te wijzen voor het nazien van de administratie van het volgend Jaar. Pluimen aan Noordholland. Door den heer Valstar, voorzitter van hot Centraal Bureau wordt de prov. commissie allereerst van harte gefeliciteerd met haar 12%-jarlg feest. Spr. herinnert eraan, hoe in Noordholland de actie tot organlseeren Is begonnen en de overige veilingsbesturen daardoor •werden geïnspireerd en dit do landelijke organisatie heeft doen geboren worden. Zeer groote vruchten zijn van deze orge.nlsntlo geplukt en deze vruchten' zullen ook In de toekomst nog groote voordeelen afwerpen. De behoefte tot organlseeren wordt steods grooter, om krachtig staan in den economischon strijd dien wij Kobben te voeren. Met genoegen wijst spr. erop, dat we bijna ln looppas gnan In do richting van betere sor teering en verpakking en ook hier knn spr. weer ln het bijzonder wijzen op Noordholland. En nog scherpere maatregelen aijn noodig. bijv. wat de uien betreft. Zelfs de handelaren voelen thans dat we die richting uit moeten. In de uitbreiding van den tuinbouw ziet spr. geen bezwaar, mits de tuinbouwer zijn roeping, zijn plaats maar verstaat. Laat de organisatie hot U.C.B. zelf voor haar zaken zorgen en de regeering door wettelijke maatregelen de organisatie steunen. Ziekt* in de vroege aardappelen en het stopzetten van veilen en verladen. Het Bestuur der Langendijker Groenten Centrale stelt voor om bij eventueel streng optreden der ziekte ln de vroege aardappelen het vellen en verladen van dat product geheel stop te zetten. Deze handeling zal alleen uitgevoerd worden als de kooplieden er hunne geheele volle medewerking aan willen verleenen. Het moment van stopzetten zal bepaald worden door do besturen van vijf der belangrijkst® vellingen en de besturen van Koophandel. De oproeping moet per telegram of telefoon geschie den door een van de aangewezen lichamen. Toelichting! De ondervinding heeft ons geleerd, dat als de ziekte ln de vroege aardappelen etreng optreedt, de prijzen onmiddellijk eterk dalen en .behoudens een hooge uit zondering. het geheele seizoen laag blijven. Hierondsi lijden «Uie tuinder»», ook diegenen die aardappelen hib- ben die vrij van ziek zijn. Bovendien krijgen die tuizwl ders, die ziekte In de aardappelen hebben, bij Joon vellen zooveel last, moeite en kosten, zoadat er tez* slotte van het product niet» overblijft. Zoolang het product aan de velling komt, koopt d« koopman en stuurt het zieke product de wereld in, ca wij weten allen wal dat dan ir. de meeste gevallen de koopman teleurstelling ondervindt, maar dat het zich ook op het product wreekt en de Hollandsche a&rd&p» pelen niet meer gevraagd worden. Bij het stop zetten van het veilenen verladen, zal veel ongerief voorkomen worden en meenen wij dat het ia het belang is van Tuinbouw en Handel. Prae-advies van het Bestuur: Gezien de verstrekkende beteekenis van dit voorstel, acht het Bestuur het niet gewenscht hierover een© ba. Ijs slissing te nemen, waarom wij adviseeren, deze zaak eerst te behandelen ln de Jaarvergaderingen der aan gesloten Veilingen, om dan, zoo noodig ln de maand Mei, wanneer do wenschclljkheld daarvoor voldoende Is gebleken, hiervoor een buitengewone vergadering te doen houden. De heer De oBer, L.G.C., herinnert aan de tweede week van Juli 1927 en hoe toen het gemis van een der gelijke bepaling werd gevoeld. Spr. erkent dat or aan de voorgestelde regeling bezwaren zijn verbonden, maar 5 ook aan doorveilen. De L.G.C. zal vanmiddag graag D een beginsel-uitspraak hooren. Door een afgevaardigde van Bovcnkarspel wordt ge oordeeld, dat de voorgestelde regeling practlsch onuit voerbaar Is. De verzending zal niet stop gezet worden en nu al wordt laat ondervonden van het voorschrift D verplicht vellen. De heer Band. Nieuwe Nledorp, meent dat de zaak landelijk geregeld dient te wordon en andere afge vaardigden wijzen op de noodzakelijkheid, dat de han delaren medewerking vorlcenon. De heer Klant, Warmonhulzcn, zegt dat de ziekten verschillend optreden en om veiling na veiling stop te zetten, dat heeft zijn bezwaren. De heer Jb. Wit, Noordermarktbond, meent dat zelf» op eenzelfde velling uit de eene plaats zieke, uit een andere plaats weer gezonde aarappelen kunnen worden aangevoerd. Do heer Kliffen, Noordermarktbond, wijst er echter op, dat hier ten aanzien van zieke aardappelen gene ralisatie bedoeld wordt. Ook een gunstige plaats zal lijden onder een aldus voorkomende ziekte, want de algemeene prijs wordt er door gedrukt Ook de handel zal wel steunen, want die is ook niet gebaat met een regeling van thans. De Voorzitter deelt mede, dat ook het Bestuur de richting als door de L.G.C. aangegeven, wel wil, maar het is een zaak van verstrekkende beteekenis, die rerst door de algemeene vergadering der velllngsvcr- eeniglngen besproken dient te worden. Spr. doelt mede hoe een handelaar ook oordeelde, dat een oplossing zou worden bereikt, indien vellen en verladen dan een dag of 4. 5 of 6 werd stopgezet De hoer De Boer, L.Q.C., zegt dat ook ln het voorstel staat dat de volkomen medewerking van den handel gewenscht is en spr. raadt aan. de zaak ernstig te be kijken en ln 't voorjaar te bespreken. De hoer Wagenaar, Koophandel, meent dat het voor stel met beide handen moet worden aangegrepen. Het gaat hier in hoofdzaak om do export en spr. zegt dat als de bond van exporteurs van aardappelen het besluit heeft genomen, het vellen en verladen stop to zetten, dan wordt dat ook werkelijk wel gedaan. Mocht een dergelijk voorstel met een kleine meerderheid worden aangenomen, dan is het boter om er niet mee te begin nen. Enkele losstaande handelaren zullen ook de zieke aardappelen niet nemen. Nog enkele afgevaardigden vragen Inlichtingen of mar ken een opmerking, en nadat de Voorzitter nogmaals ln overweging bad gegeven om de zaak ernstig in do al- I n gemeene-vergaderingen onder de oogen te zien en de ke< verzekering had gegeven dat de Prov. Commissie dan ptg niet achterwege zal blijven met het uitschrijven van een h< bijzondere vergadering, wordt overeenkomstig het prae- advies van het Bestuur besloten. De belangstelling voor de voorbeeldbedrij ven. Hoewel na afloop van het seizoen een volledig rapport zal verschijnen over de resultaten verkregen met de voorbeeldbedrijven deelt de secretaris thans reeds mode, dat de 'bedrijfsleiders tot volle tevredenheid werkzaam zijn en een vaste aanstelling zullen ontvangen. Te Bo- venkarspel werd het bedrijf door 170 menschen bezich tigd, te Heemskerk door 175 en to Broek op Langendijk door 420 menschen. Met belangstelling werd gekeken naar de opstelling en ook dë nieuwe wijze van water voorziening trpk de algemeene aandacht. Het nieuw© luchtingssysteem voldoet goed. We! zullen de bedrljvr- het eerste jaar niet toekomen, maar als eerste ooraas'' wordt genoemd de te late stichting en in de tweed plaats wordt de bedrijfsleider door het groot aastal be zoekers aan zijn bezigheden onttrokken. De rondvraag. De heer Hazeloop complimenteert ook namens cK.u heer Rietzema, het bestuur met de koperen bruiloft, j immers, ook hier is sprake van een verbintenis, maar waar huwelijken ook wel worden ontbonden, hoopt spr. dat de overeenkomst ln dit opzicht niet zoo ver zal strekken. Spr. wijst op het groote nut dat deze organi satie voor den tuinbouw ir gebleken te zijn en spreekt den wensch uit dat dit zoo mogelijk ln nog grootere mate in de toekomst zal kunnen zijn en dat dezelfde beproef de stuurlui het schip naar het zilveren jubileum zullen voeren. Applaus. De heer Wagonaar wijst op de goede samenwerking tussohen de Langendijker velllngsvereenigingen Koophandel, doordat over en weer afgevaardigden In de besturen zitting hebben. Spr. geeft ln overweging dat de andere velllngsvereenigingen dit goede voorbeeld vol gen. De vereeniging te Heiloo zou ook voor de aard beien graag een merk met een gouden leeuwtje wlllon on zou ook voor do boonon wel oen andore verzending willen. De Voorzitter zegt dat het U.C.B. wel graag alle me dewerking zal willen verleenen. Nadat de heer Buisman, Avenhorn, het bestuur heeft gefeliciteerd met de schitterende rosultaten, verkregen met het bloomkoolzaad uit Indlë, sluit de Voorzlttor de vergadering en wordt overgegaan tot dc vertooning van de tuinbouwfilm, uitsluitend gemaakt voor den recla medienst. lliJ k er lai im Bt< t em t rel ki Voor Vrijdag 21 Deo. 10.00 HILVERSUM (1071) Tijdsein. 10.00 HILVERSUM - Morgenwijding. 10.20 HAMBURG (395) Grnmophoonplaten. 11.20 DAVENTRY (1568) Gramophoonplaten. 12.00 HILVERSUM (1071) Politieberichten. 12.15 HILVERSUM Lunchmuzlek. 12.20 DAVENTRY (1563) Sonate-recital. 12.25 LANGENBERG (469) Middagconcert 12.30 HUIZEN (341) Lunchmuzlok. 12.50 PARIJS (R. 1750) Concert. 12.50 DAVENTRY (1583) Orgel-recital. 1.20 DAVENTRY - Lunchmu2iek. 1.25 HAMBURG (395) Concert uit Bremen. 2.05 HILVERSUM (1071) Sohooluitzending. 2.20 KALUNDBORG (1153) Middagconcert 3.00 HUIZEN (341) Vrouwenuurtje. 3 20 DAVENTRY (1563) Concert 320 DAVENTRY (492) Orgel-recital. 3.50 KONINGSBERGEN (303) Concert 3.50 KONIGSWUSTERHAUSEN (1250) Concert 3.60 LEIPZIG (366) Concert 3.50 WEENEN (517 en 677) Concert nti do' >pl a* va n< 441'

Schager Courant | 1928 | | pagina 6