Ui «oakösgtówtttuut komt «s fiea Sn corn&natte sart Ss Rij kasaruminriehtinf Sesook van hort Baatuur aan Zuiderzeewarkaa. 8 Juli bracht het Bestuur met hunne dames een bezoek aan Wieringen tot bezichtiging van de Zuiderzeewerken. Uitbreiding prooven op hot gebied van de veevoeding». Van het Konlnkl. Ned, Landbouwcpmité kwoin een aehrijven in van het Centraal Veovoederbureau, hou dende het verzoek om medewerking tot het verkrij gen van ruimere gelegenheid voor het nemen van meer wetenschappelijke proeven op het gebied der veevoeding. Het Bostuur besloot in deze uitbreiding te vragen voor hot wetenschappelijk work aan de Proefzuivelboerderij te Hoorn. GcUeotiel abonnement veovoedoronderzcefc* Van het Koninki. Ned. Landbouwcomitó oen ver- soQk om weer deel te nemen aan een collectie! abon nement voor veevoederonderzook, waarovor overleg goploogd ie mot hut Veovoederbureau, mot het ge volg dat besloten is om weer deel te nemen. liet aantal onderzoekingen zal worden bepaald door het Veeyoedorbureau. Herziening telefoontarieven. Van het Koninki. Ned. Landbouwcomité kwam een uitvoerig schrijven in van het Hoofdbestuur der P.T.T. om advies over plannen tot herziening van de telefoontarieven. Hierop is geantwoord dat de plan nen in het belang van het platteland zijn en daarom is gunstig geadviseerd. Vrijstelling van grondbelasting. Van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité kwam een verzoek in om inlichtingen over vrijstel ling van grondbelasting. (Bij het daarnaar ingestelde onderzoek is ons geble ken, dat tengevolge van de overstrooming in 1916 in het overstróómde gebied, zoowel in Anna Paulowna als in Waterland vrijstelling van grondbelasting is gevraagd en verkregen. Verlaging van de kosten van aansluiting bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf. In verband met het gesprokene op de vorige verga dering van leden over de verlaging van de aanslui- tingskosten voor meer verafwonenden, heeft het Be stuur eene uitvoerige bespreking gehouden, waarbij het algemeen tot de conclusie kwam dat het ge- wenscht en noodig is dat er naar gestreefd wordt dat het waterleidingbedrijf zijne zorgen zooveel mo gelijk algemeen uitstrekt, 'tegen billijke kosten. Ook de verafwonenden hebben evenveel belang bij eene goede en billijke voorziening van goed water als de dicht bij wonenden. Besloten is dat Onder-Voorzitter en Secretaris hierover een bespreking zullen 'hebben met Heeren Gedeputeerde Staten. Op het hiertoe gedane verzoek kwam de mededeeling in dat Gedeputeerde Staten de vertegenwoordigers van Noorerkwartier te zijner tijd zullen ontvangen. Zoodra het tijdstip van behan- geschikt is zal een datum voor de bespreking wor- deiing van «ie door onsi bedoelde aangelegenheid den bepaald. Het Bestuur hoopt dat deze bespreking niet te lang op zich zal laten wachten. Toestand landarbeiders. Van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Co mité kwam een verzoek in om gegevens over den toestand der landarbeiders, waarbij, vragenlijsten ter distributie aan personen, die in staat geacht kunnen worden om deze vragen te beantwoorden, Hiervoor zijn in het gebied van Noorderkwartier bevoegde personen uitgenoodigd om de gewenschte inlichtingen te verstrekken, waaraan bereids gevolg gegeven is. Deze gegevens zijn aan den Rijksland- bouwconsulent, den heer Ir. Smeding, die ook op dracht had om advies uit te brengen, gezonden, voor wien de heer Velders, Leeraar aan de- Rijksland- bouwwinterschool, de gegevens tot een uitvoerig rap port verwerkte, dat aan de Commissie uit den Hoo- gen Raad van Arbeid is gezonden. Landverhuizing. Het Bestuur meent goed te doen ten aanzien van de Landverhuizing in het algemeen de volgen de miedeeling te doen. 'Niemand besluite tot vestiging in het overzeesche buitenland, alvorens in zijn eigen belang inlichtin gen en raad te hebben gevraagd aan de Nederiand- sche Vereeniging Landverhuizing, Bezuidenhout- schen weg 30, 's Gravenhage. Verslag excursie Terschelling. Vrijdag 10 Augustus maakte onze Vereeniging hare jaarlijksche excursie voor 'hare leden. Daar over is reeds vroeger een verslag door ons opge nomen. De mededeelingen worden zonder discussie goed gekeurd. Voorzitter feliciteert den heer Smeding met zijn promotie, liggend in het besluit dat hij tijdelijk is geplaatst bij de Zuiderzeewerken op het ministerie van Waterstaat. Op voorstel van het bestuur wordt de beer Veenstra plaatsvervanger van'den heer Sme ding, benoemd tot adviseerend lid van Noorderkwar tier. Onder dank voor dit bewijs van vertrouwen neemt de heer Veenstra deze benoeming aan. De heer De Vries, veeteeltconsulent, brengt daarna een uitvoerig verslag uit over het veevoederbureau in Noordholland, waaruit duidelijk naar voren kwam de belangrijke onderzoekingen die door dit veevoe derbureau wforden gedaan en de voorlichting aan vee houders gegeven. Het aantal gevraagde adviezen was gestegen over 1928. Ook zijn verschillende he in estingsproe ven gehouden en zal in 1929 een proef worden genomen met een zwiare stikstofbemesting. Naar aanleiding daarvan vroeg de heer Dr. Scheij of ook werd nagegaan de invloed die deze bemes ting zal hebben op de melkproducten, welke invloed spr. niet denkbeeldig noemde, hierbij wijzend o.a. op onze slappe boter in den zomer, wat mede beinvloed wordt door de voedering van het vee, Denemarken werd als voorbeeld genoemd. De heer Jb. Kaan deed hieromtrent eénige mede- deelingen van een excursie naar Denemarken en het houden xan het vee in kunstweiden daar, het voeren ook in den zomer met kort voer, enz. De heer Kaij deelt het een en ander mee over zijn bevinding in deze en; meent, dat in het najaar het land dan te dood wordt en dan minder gras geeft. Ook de gedachte dat urine de aangewezen meststof is en vaste mest niets waard is, onderschrijft spr. niet en vraagt alle aandacht voor de verwerking van de bemesting in najaar of volgend jaar. De heer De Vries wijst er op, dat juist om de be swaren die tegen een dergelijke bemesting worden geuit, deze proefneming* wordt gehouden en vooral in het plan is opgenomen het letten op de nawerking, wiat spr. dan ook zooeven heeft voorgelezen. De heer Smeding waarschuwt met nadruk tegm een enkelvoudige zware stikstofbemesting, üub te gen het zoogenaamde jagen, maar meent dat daarbij moet komen een bemesting van fesforzuur en kali, anders put men de zoden uit. Spr. bepleit een matige stikstofbemesting, maar dan een paar maal herhaald. De heer C Njobel zegt, dat nooit beweerd is dat de vaste mest niets waard was, maar dat de urineproe- ven alleen zijn genomen om te bewijzen dat de urine zooveel waard was. I>e volgende vergadering zal te Schagen worden gehouden. Tot leden van de commissie voor rekening en be groeting voor volgend jaar worden benoemd de hee- rm Tm. BTCaaubaar Kt., Ttxaae armen Pt. T. Trapman. Kanalen commissie. De heer G. Nobel doet eonige medecieolingen van de Kanalencommissie voor de Kanalisatie in West- friesland. in aanvulling van do modedeolingon op de vo rige vergadering van lodon kunnen wij tot ons ge noegen modedeelon, dat ook Alkmaar het gevraagde subsidie hooft toegezegd voor do kanalisatie. Voor hot kanaal Alkmaar, Oudkarspel, holhorn welk kanaal het spoedigst noodig is is dit van groot belang en is de kan» voor de tot standkoming belangrijk vergroot. Onzerzijds achten wij het gewenscht dat wordt aan gedrongen op het nemon van maatregolon tot spoe dige voorbereiding hiervan. WIJ. botreuren hot dat niet moer voortgang ge maakt wordt met de voorboreiding voor hot maken van dlo kanalon die inderdaad noodig zijn, zooals met di't kanaal het geval is. In verband mot wat wij in onze vorige mededoo- ling ton aanzien van het plan voor öchagon heb» bon gezegd, hopen wij dat oono oplossing te vin den is, waardoor tegemoet gokomon wordt aan het grooto belang van Schagen bij do kanalisatie. Zuiderzoecommlssio. Volgt verslag van de Zuiderzeecommiasie. De heer C. Nobel deelt mee, dat deze commissie nog geen rapport heeft. Spr. deelt mee, dat indertijd een IJsselmeercommissie is benoemd, nu omgezet in een commissie die het bestuur van Noorderkwartier zal voorlichten. Indertijd heeft deze commissie een rapport uitgebracht over de waarde van dat IJssel- meer met het oog op de zoetwatervoorziening en zij heeft die voordeelen nog al hoog aangemerkt. De nieuwe commissie zal dit punt nu nog eens nagaan en zich verder bezig houden met de uitgifte der gronden. De heer prof. Visser wijst op het raadsverslag van Zijpe, waaruit bleek dat men daar de zoetwater voorziening nogal hoog aansloeg. Spr. wijst er op, dat het kanaal Kolhorn-Stolpen met deze zoetwa tervoorziening niets te maken heeft. Spr. zegt dat de vroegere plannen, waarop indertijd de zoetwater- voorziening van Noordelijk Noordholland is gepropa geerd. zijn veranderd en volgens de tegenwoordige kanaalpla«#nen de omweg te groot is om de verzil- ting van het water in het Noordelijk deel tegen te gaan. Wil men daar dus zoet water, dan zal mon het boezemmeer rechtstreeks met het IJs9elmeer moeten verbinden. De heer Rezelman, Schagerbrug, vraagt of de commissie niet alleen de voordeelen, maar ook de nadeelen van de zoetwatervoorziening in het oog wil houden, spr. noemt de schapenfokkerij. Drogen van bietenblad en koppen. De heer Smeding deelt het een en ander mee over het kunstmatig drogen van bietenblad en koppen, Spr. wijst er in zijn inleiding op, dat zijn bezoek aan Duitschland maar 2 dagen heeft geduurd c-n zijn indrukken dus voorloopig zijn en hij deze be spreking geheel vrij wenscht te houden van een vraag die men er tegenwoordig zoo graag aan ver bindt, al of geen bescherming van den bietenbouw. Spr. vertelt dat men in Duitschland heeft 50 van die drooginrichjingen, die deels als zelfstandig be drijf, deels als onderbedrijf van suikerfabrieken, zijn ingericht. Spr. meent, dat het meer dan tijd wordt aan deze drogerijen hier alle aandacht te schenken, omdat het wel blijkt dat wij hier van de bladen en koppen onvoldoende profiteeren. De voederwaarde is veel hooger dan de bemestingswaarde. De aangewezen en meest economische weg is om de bladen en koppen versch te voeren. Dit kan overal niet, omdat vooral op de bouwbedrijven de boeveelheid te groot is en de veestapel te klein. Er wordt in die 50 inrichtingen ongeveer 20 millioen geproduceerd. Hiervan komt driekwart op eigen bedrijven terug en één kwart wordt het handelsproduct. Spr. stelt de vraag of het vervoer van het land en daarna drogen van bladen en koppen rendabel is. De boer voelt er niet'veel voor, maar die bezwaren ver vallen als het werk betaald wfordt. Spr. deelt daarna uitvoerig de inrichting der dro gerijen mee en vertelt dat het drogen kost f100 per H.A., de opbrengst van het product, Troblaco gehee- ten, is ongeveer f300. De inrichting en het werk is eenvoudig en duur deskundig personeel is niet noo dig. Ook de schieters worden mee verwerkt. Ook het bewaren van het product schijnt heel goed mogelijk. Het is een goed voermiddel voor paarden, en jong vee. Spr. merkt nog op dat men in Groningen en Friesland in praktijk brengt om de bladeren zoo lang mogelijk versch te houden, door ze op land of langs den weg uit te spreiden. Spr. komt tot de conclusie dat het noodzakelijk is om door voederproeven de waarde van dit gedroog de product na te gaan. Spr. komt 'ten slotte tot de volgende conclusies: 1. In de streken van ons land met veeloosbedrijf, alsmede daar, waar zooveel suikerbieten worden ver bouwd, dat blad en koppen onvoldoende voor de vee voeding kunnen worden benut, verdient het ernstig overweging een proef te nemen met het kunstmatig drogen van dit materiaal. 2. Waar het hier een proefneming betreft, waar door bij welslagen de rentabiliteit van de bietencul tuur gunstig kan worden beinvloed, verdient het aan beveling hiervoor hulp te vragen bij de Regeering, welke zou kunnen worden verleend door: a. het finantieel steunen van pogingen, om te ko men tot de oprichting van één of meer drooginrich- tingen in de daarvoor in aanmerking komende centra van bietencultuur; b. het in studie (doen) nemen van een meer eco-1 nomisch transport van bieten, blad en koppen, aan gezien een doelmatige transporteur een aanzienlijke I kostenbesparing met zich mee zou kunnen brengen, waardoor tevens in natte najaren geen structuurbe-1 derf zou zijn te vreezen en de drooginrichtingen een j grootere zekerheid zouden hebben steeds over vol doende grondstof te beschikken. 1 3. Het is gewenscht zoo mogelijk nog dezen win ter oriënteerende voederproeven te nemen met het gedroogde product, dat in Duitschland onder den naam van „troblako" in den handel wordt gebracht, j 4. Een installatie als bovenbedoeld zou in akker- bouwcentra ook voor het drogen van andere land bouwproducten (als bijv. fijne zaden) wellicht toepas sing kunnen vinden. Standaardsere consumptiemelk. De heer G. Nobel brengt vervolgens rapport uit j over de Standaardisatie van consumptiemeik. Het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité ver- j zocht ons voor het Utrechtsch Landbouw-Genootschap j advies over de Standaardisatie van consumptiemelk. In opdracht van ons Bestuur bestudeerden wij deze kwestie en kwamen daarbij tot de volgende conclusie: 'Bij de prijsbepaling van de consumptiemelk wordt onvoldoende rekening gehouden met de werke lijke waarde van de melk, wat betreft de voedings waarde, wat jammer is, omdat daardoor de prikkel ontbreekt om de kwaliteit der consumptiemelk te ver beteren en het is nadeelig voor de-rnelkleveranciers die betere melk, dan met de minimum-eischen voor de samenstelling iri consumptie brengen. Algemeen zijn wij van oordeel, dat hierin verbete ring moet komen, in de eerste plaats in het belang van de veehouders, doch eveneens van de consumen ten, voor wie hot goed is dat zij melk van goede samenstelling gebruiken. De practische uitvoering der standaardisatie is evenwel moeilijk, zoodat wij daarover nog geen be paald plan hebben. Door de Warenwet zal in deze voor flö toekomst goeden bavloflü Stamtes wwttea uit geoefend, door do minimum vetgrens der melk te ver- hoogen; doch 'hiermede komt men er niet volledig. Er zal propaganda gemaakt moeten worden voor de kwalitoit der melk, waarbij do kwaliteit in den prijs goed tot uiting komt, on vorder, zal de uitvoe ring voorbereid moeten worden door goode bestudee ring. De commissie bestaat uit de heeren: Dr. SchoiJ, Job. de Veer, P. Blaauboor, P. J. Visscher en G. No bel. Kunstmatig dragen van gras en erwten. Do heer C. Nobel brengt een kort verslag uit over een proefneming dor Worktuigencommlssie met het kunstmatig drogen van gras on erwten. Er is een proef genomen om gras, nadat het pas gemaald was, met onverwarmde lucht te drogen, Er werd goed hooi mee verkregen, geurig en droog, maar de methode schijnt nog niet voldoende vast te staan, daar 'n gedeel te verschimmeld was. Ook zal ln regenachtige peri odes de droging to langzaam gaan. Bovendien zijn de hoeveelheden lucht dio voor do droging noodig zijn, zoo groot, dat. hot twijfelachtig is of hot doorvoor noodigo krachtverbruik door geldelijk voordeel zal worden vergood. Voor erwten bestaan dezelfde bezwaren. Een andere vraag is of met verwarmde lucht niet een afdoend resultaat is te bereiken en dat wil de commissie in studie nemen. Kadaververnietiging. De commissie tot bestudeering van de kadaverver nietiging, brengt bij, monde van den heer Joh. de Veer het volgend rapport uit: Door de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier is eene com missie ingesteld, bestaande uit de heeren: C. Fok te Beemster, D. Schoenmaker te Hoogkarspel en Joh. de Veer te S'chagen, teneinde na te gaan, welke wijze van onbruikbaarmaking van gestorven dieren, vleesch en vleeschwaren de meest wenschelijke is. Twee systemen komen hiervoor in aanmerking: le. het verwerken door een kleine destructor, zoo als in Midwoud is gesticht en waarvoor in den Kring j Barsingerhorn plannen zijn ontworpen; 2e. het verwerken door de N.V. Nederlandsche Thermo-Chemische Fabrieken, welke een drietal fa brieken, gelijk die te Bergum, over het land zou ver deel en. De commissie heeft een bezoek gebracht aan de cen trale noodslachtplaats en destructor te Midwoud en heeft verder hare gegevens geput uit de bestaande lectuur. Het komt de commissie voor, dat zij op het tech nische gedeelte niet behoeft in te gaan, daar beide systemen zeker aan alle eischen dienen te voldoen welke de vleeschkeuringswet daaraan stelt, maar zij heeft vooral hare aandacht gevestigd op de voor- en nadeelen voor de landbouwers. •Bij het kleine systeem wordt van de ingebrachte cadavers de huid vergoed, voor het volle 'bedrag, na aftrek van enkele kleine noodzakelijke onkosten en wordt de bout naar de waarde van vetheid geclassi ficeerd en gewogen. De uitbetaling voor kleinere ca- d'aivers is niet groot, voor grootere beloont dit tot een bedrag van pl.m. f 15De administratie is eenvou dig en zeer pract.isch. Kleinere bedragen worden voor loopig gevoteerd en bij een eventueel late ren post bij geschreven De ophaaldienst geschiedt per auto,, maar kan ook per vaartuig geschieden en is, aangezien de afstam den niet groot zijn, zeer vlug, terwijl ook op Zondag bij voorkomende gevallen cadavers worden op gehaald. Bij het tweede systeem wordt alleen twee derde van de huid vergoed en verder niets. Het cadaver moet aan den weg geleverd worden en zal binnen 24 uur na bericht van ontvangst worden weggehaald, ter wijl Zondag niet als werkdag wordt beschouwd. Waar Noordholland ten opzichte van het centraal punt zeer afgelegen is, is de commissie van meening dat de ophaaldienst in geen geval vlugger kan zijn dan bij het kleine systeem, daar bij het laatste' de afstanden onderling veel kleiner zijn. Zeker is, dat het kleine systeem voor de' boeren wat opbrengst en gemak betreft voordeeliger zal zijn. Als grondstoffen voor de verwerkingsinrichtingen komen in aanmerking: le. afgekeurde geheele dieren 2e. afgekeurde slachtdeelen, als lever, longen, enz. Het verwerken van afgekeurde geheele dieren zal zeker rendabel zijn en het is materiaal bijna uitslui tend van de boeren. (Het verwerken van afgekeurde slachtdeelen zal niet rendabel zijn en is dit materiaal bijna uitsluitend' van del keuringsdiensten. Indien men dus zou overgaan tot aansluiting bij de N.V. Thermo-Chemische Fabrieken, dan is het ge vaar niet denkbeeldig, gezien de groote vraag naar diermeel en vet, dat eene particuliere fabriek de ca davers van de boeren zou koopen en verwerken en hiervoor meer zou willen geven dan twee derde van de huid en niemand zou dien koop kunnen beletten. In dat geval zouden de Thelrmo-Chemisóhe fabrieken alleen het niet winstgevende materiaal kunnen ver werken en zal dat de bedoeling wel niet zijn. Het lijkt de commissie zeer goed gezien dat men te Midwoud een bepaald bedrag van den keuringsdienst over schrijft op de verwelrkingsinrichting en is dit een bedrag dat den boeren volledig toekomt. De vrees dat de kleine verwerkingsinrichtingen een schade voor de' gemeenten zal worden kan de com missie niet deelen en de resultaten tc Midwoud wijzen niet in die richting. De waarde van het te verkrijgen product hangt vooral af van de verschheid van het te verwerken materiaal en zal dit bij de kleinere inrichtingen betelr kunnen zijn dan bij de grootere. Mochten dë resultaten ooit minder gunstig worden, dan zou dit ook bij de grootere fabrieken het geval zijn en als deze blijvend met verlies zoudeln wer- ken. zuil enprovincie en gemeenten ook wel ver zocht worden bij te dragen. De vrees dat de minder veerijke gebieden zouden blijveb zitten met de te verwerken producten, lijkt de commissie overdreven. Deze kunnen evengoed een contract afsluiten met eene kleinere inrichting en zal- de' afstand in ieder geval kleiner zijn. Het groote voordeel ziet de commissie in de com binatie van centrale noodslachtplaats en verwerkings- inrichting. De wijze waarop uit nood geslachte dieren worden verwerkt bij de noodslachters is voor de! boeren al zeer schadelijk, veelal omdat -de nood- slachters dikwijls een teveel hebben en niet voldoen de zijn ingericht. Daar men in geval van noodslachting niet vrij is te! gaan waar men wil, is in dit geval de gemeente ook moreel verplicht te zorgen, dat de bestaande in richting goed is. Een goede sterilisator en koelinrichting is dan ook zeer gewenscht, opdat men in het warmere seizoen he't vrijbankvleesch geleidelijk kan plaatsen. Uit economisch, maar vooral ook uit hygiënisch oogpunt is het wenschelijk dat vooral een centrale noodslachtplaats wordt gesticht. Tevens zou dit bevorderlijk zijn om te kunnen con tracteeren met een bestaande inrichting, omdat dan heit grootste gedeelte van het te verwerken materiaal reeds zou zijn gecentraliseerd. Do commissie acht den meest gewenschten vorm: Kleine verwerkingsinrichtingen, waaraan ve'rbonden een centrale noodslachtplaats. .Keuringskringen, die met een verwerkingsinrich- ting kunnen contracteeren, stichten een centrale nood slachtplaats en een verzamelplaats voor afgekeurd materiaal. De heer Prins, Thermochemische fabriek, wijst op het feit, dat de wet het verbiedt dat als de Ther- mosfeowtBctes ft&rfttcen mvt de gemeente fa tracten afsluit, de veehouders hun vee nog dere inrichtingen zulien mogen verkoopea zegt, dat do boer geen recht meer heeft op en het niet mag vorkoopon of vervoeren. Do heer E. Govers wijst op de koston dio toirs volgens hein verstrekte inlichtingen kr eigon cftdaververniotiging. Zij kunnen bet aansluiten hij de Thermochemische fabriekei l)e heer 'Huijsmon vraagt of «do kosten v kleine verwerkingsinrichtingen, zooals te M niet gedeeltelijk worden gedragen door de Ikeurloonen in die Keuringskringen. De heer Schuitemaker zegt, dat zoolang vaststaat woiko wijjze van kadaververinotig voorkeur verdient, groote of kleine inrlchtini ,uiet opgaat, nu reeds aan de Thermoohemii brieken con monopolie te geven, met uit 'van de andere partij. Laat men c-eze bewegj vrijen loop, dan zal zich vanzelf wil openbare richting het uit moot. Spr. ontkent dat, zoo jheer Huijsman dacht, de hoogo keurlóoncn d« verwerkingsinrichtingen als 't ware steund den kring Midwoud zijn deze keurloon en nU Op een aanmerking door don heer Koster g« dat een boer in den kring Hoorn maar f2 1 kregen voor zijn varkon, terwijl hot door ooi culioron slager mot f 10 zou zijn betaald, ant spr., dat men in 'deze niet mag vergeten Ui den kring Hioorn alleen 1609 K.M. per auto legd en dit afzonderlijk door dien kring mi den gedragen. De heer Koster, Winkel, legt er den nadruk bij deneering op, dat de combinatie bij de kleine kingsinrichtingen is keuren en vernietigen zekerheid geeft met het oog op de hygiëne ei gezondheid, «dat alleen dat vleesch in cons komt wat daarvoor geschikt is en de cadavi verloop van 4 uur aan de gemeenschap zij; trokken. Ook 'heeft de landbouwer de zekerh hij voor zijn dier de waarde krijgt die hem to Die heer Joh. de Veer zegt, dat «de commies geheel heeft geplaatst op boerenstandpunt en winst niet mag komen aan de Thermochemisi brieken. E!r moet voor de boeren uitkomen jo uit te halen is. Spr. wijst er op, hoe de ca van het platteland de meeste waarde vertege digen en het slechte materiaal in deze uit komt, aaarbij 9luit dan volkomen aan de oi voor de abattoirs waarop de heer Govers he wezen. Wat de keuringsloonen betreft, deze w|il spr. scherp gescheiden 'houden van de kingsinrichting. En dat er voor een varken wat minder is ontvangen is een verschijns< zich ook bij eiken handel kan voordoen. Sj in kleine complexen met. eigen inrichtingen heil, zij zijp meer overzichtelijk en de ophaa zal vlugger zijn. Ook spr. acht het verkeerd on bij voorbaat één partij uit te sluiten. it i nli Arbeidscontract voor den landar De heer Mr. P. Langeveld houdt een causeri het arbeidscontract van den landarbeider, noemt dat contract van een eigenaardige coi tie, het is heel iets anders dan voor een falje, V. hid D arbeider. Het is ook van een 'heel andere verho De toestanden zijn niet met die van fabriek vergelijken en zal bijv. bij de geboorte van ee de arbeider moeten helpen en dezen nacht moeilijk in rekenink kunnen brengen. Daarvo in het boerenbedrijf geen regelen te treffen, de wet stelt nu eenmaal hare eischen en di heeft men ook in het 'boerenbedrijf rekening tjat <*en Spr. gaat nu uitvoerig na welke strubbelingejeh zoo nu en dan eens voordoen en vertelt ui praktijk, daarvan verschillende voorvallen. Eijsrl blijkt het wel dat de werknemer bij het eindigen van het dienstverband zijn werkge rechten aanspreekt en schadevergoeding En spr. heeft geleerd hoe uiterst moeilijk of «door getuigenbewijs de zaak recht te zotten. W bijv. hoe de arbeidsovereenkomst loopt vani paalde datums, 1 Maart, Vrouwendag, 1 Janui 1. volgend jaar en toch kan volgens een arrest eli den Hoogen Raad binnentijds die arbeidsov p komst eindigen, mits volgens plaatselijk g< 2, wordt gehandeld. Ook hier weer de groote [et lijkheid om te bewijzen wat plaatselijk gebri ui Spr. had daarom aangeraden aan te gaan m( V arbeiders een schriftelijk contract, waarin deaa sule dat de arbeidsovereenkomst wordt aang E voor 1 jaar met recht van wederzijdsche opzin met 6 weken, zonder opgaaf van redenen. Da loopt men de eischen van schadevergoeding dier werknemers, al erkent spr., dat verhaal op do nemers niet mogelijk is, omdat zij niets bezitti ongelijkheid der partijen blijft bestaan, maai waarborgt zich als werkgever voor veel om naamlheden in deze. De commissie uit het bestuur had echter bez hiertegen, «die de heer Joh. de Veer kenmaar i to. Men had in onze omgeving te weinig ati ling van beteekenis om zijn toevlucht to moeti inen tot schriftelijke contracten. Men vreesde het in het leven roepen van een beweging vo< lectieve contracten. En bovendien had het 1 zelf alierlei bezwaren met de praktijk. Mei weinig verschil voor de praktijk in het hebbo het contract of niet. e De heer Joch. Blaauboer meende, dat men zonder contract toch geen houvast aan den wr mer had. De heer D. de Boer meende, dat de landb steeds het meest bleef voelen voor een indivi overeenkomst en spr. wees op Groningen, steeds contracten werden gesloten, maar f heerschte veel minder rust. Werkstakingen v daardoor veel vlugger geboren. En bovendiexi te veel de kwestie van het vraag en aanbod geten. De heer Mr. Langeveld beantwoordt daari sprekers en meent, dat wat in andere bedrijve gelijk is, nl. het maken van loonklassen, enz., boerenbedrijf ook is te regelen. Het is alleefl kwestie van wennen en spr. roemt de preventiev king die èen maatregel als hij voorstelt zou b De heer Dr. Scheij brengt rapporten uit os melkcursussen en de vakschool van kaasm welke verslagen reeds eerder in ons blad zijn meld. Bij de rondvraag brengt Dr. v. d. Zande dan! het welkomstwoord hem .toegesproken en al nu de laatste vergadering die hij ambtelij 1 woonde, omdat spr. aanstonds als irispecteu treedt, hij zal toch steeds gaarne met Noordel tier in contact blijven en spreekt vervolgens de j wenschen uit voor den bloei der vereeniging. D'e heer Rens bepleit de samenwerking «lofijg schillende werktuigencommissies met het R stituut voor werktuigen en gebouwen. Oe heer J. Best Nz. vraagt een onderzoek de mogelijkheid van de verlaging of opheffiu accijnzen op vleesch. De heer Kaij, wijzend op de slechte uitkomst! pj boerenbedrijven, meent dat als de bietenbou schermd moet worden, de veeboeren nog eerd scherming noodig hebben, De Voorzitter huldigt daarna Dr. Van der [0( voor het vele dat hij voor den landbouw in land heeft gedaan en brengt tevens nog in h< rö( ring dat hij in de jaren dat hij in Hoorn was[0« velen een .vraagbaak is geweest. pn' 'Spr. brengt nogmaals in herinnering het ge n lijk heengaan des heieren Smeding en hoopt hei [ei Noorderkwartier als adviseur voor de Zuiderzei le{ te mogen behouden. De aftredende bestuursleden ontvangen hi%a, dankje, e'venals de pers en hierna volgt sluiting ;ir I

Schager Courant | 1928 | | pagina 8