11tuit tl Nieiws- Mrattilit- Laillrallil BENH0 MUSS0LINI. DWARS DOOR CANADA. Hypotheek op Landerijen a 4121„ rente. ROODE rooi 00 CENT GELE POOI 00 CENT Zaterdag 29 December 1928 71sto Jaargang No. 8382. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. FIJNPROEVERS half SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weck: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advcr- t.enliön nog zooveel mogelijk in het ccrstuitlcomcnd nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.05. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, icdoro regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Grnotcre letters" worden naar plaatsruimte berokend DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. Hieronder geven wij het slot hetwelk tosschen twee haakjes „up to date" ls van de reeks ar tikelen waarin een levensbescliryving werd gegeven van den man, die zulk een groote rol speelde ln de Jongste wereldgeschiedenis in het algemeen, en in die van Italië ln het bijzonder, niet alleen speelde, maar- nog steeds speelt en zeer zeker nog zal spelen. Wij gelooven wel, dat wij onzen lezers hiermee een blik hebben doen slaan in het leven van dezen „menschelijken motor", zooals MussollnJ dezer dagen nog door den correspondent van een buitenlandsch blad genoemd werd. DE REDACTIE. (Slot). Niet zoodra was het succes van den marsch naar Rome dus van het Fascisme en zijn leider Mussollnl bekend of er werd eigenaardig op gereageerd. De am bassadeurs Sforza te Londen en Frassati te Berlijn, die wisten, dat zij bij Mussollnl geen persona gratissime waren, namen hun demissie. De Bondsraad te Berlijn herriep hals over kop het vroeger jaren door de Zwitsersche regeering genomen besluit om Mussollnl over de grenzen te zetten en te houden. Men begrijpt, wat een pret Mussollnl gehad moet hebben, toen hij dat hoorde. Trouwens, de Zwit ser# hadden alle reden om 'bevreesd te zijn, dat de thans almachtige Mussollnl eens op Trentino zou laten aanmarcheeren, om aldus de woorden van zijn rede van 21 Juni 1921 gestand te doen. Maar zooals dikwijls in de wereld het g*eval Is, kwam alles juist anders uit dan men dacht en vreesde. Mussollnl, inplaats van misbruik van zijn macht te maken, deed zich van een allerminst verwachte, n.1. zeer bescheiden zijde kennen, en gaf zich alle mogelijke moeite om na den onconstitutioneelen staatsgreep alles weer spoedig in het constitutioneels spoor te brengen. Zoo vormde hij een Concentratie-ministerie. Na tuurlijk werden aan de Fascisten en Nationalisten een behoorlijk aantal portefeuilles toegewezen, doch daar naast werden ook Clsricalen, Rechtsllberalen en De mocraten aangezocht, deel uit te maken van zijn mi nisterie. Zelfs liet hij doorschemeren, dat op den duur ook plaats voor de socialisten In een Fascistisch mi nisterie zou worden gemaakt. Immers, was de bedoeling van het fascisme naar de eenheid en grootheid van Italië te streven en bij eenheid moest men aan allen denken. Wieer wist hij handig met de verbeeldingskracht van het volk rekening te houden door Generaal Diaz, de veldheer-held en Admiraal Thaon dl Revel, de ma- rine-held, tot ministers van oorlog-en van marine te benoemen. Zoodoende won hij ook veel sympathie ln leger en vloot. Mussolinl zelf behield de ministeries van Binnen-, zoowel als van Buitenlandsche Zaken. Het teekent zijn karakter. Hij voelt dat men zoowel in de Buitenland sche als Binnenlandsche politiek een vaste lijn ver langt en... verwacht. Dus neemt hij de verantwoordelijkheid voor belde departementen op zich, beide departementen zullen zijn geest ademen, zijn denkbeelden uitstralen. Zoo trad Mussolinl den 16en November 1922 voor Kamer en Senaat Hij behandelde de Kamer van Afgevaardigden vrij onhebbelijk, de Senaat veel vriendelijker. Hij bracht den Senatoren, den vertegenwoordigers van den ouden- dom. de eerbiedige groeten van de Fascistische jeugd en hij erkende de Senaat als een noodzakelijk orgaan in hiet wezen van den Staat Den afgevaardigden riep hij toe, dat ze blij mochten zijn, dat hij ze niet door zijn troepen naar huis had doen jagen en dat hij weliswaar geen conflict zocht maar geen moment zou aarzelen om de kamer te doen ontbinden. Hij bracht hulde aan den koning, die in het laatste oogenblik den burgeroorlog had weten te vermijden, bloedvergieten had weten te voorkomen en toegestaan had, dat het frissche fascisten-bloed in de moede ade ren van den parlementairen staat werd toegelaten. De hulde aan den Koning verwierf een stormachtig applaus van Senatoren en Afgevaardigden. Bet programma der regeering? Hij wenschte geen imperialistisch avontuur. Hij zou de eenmaal gesloten verdragen, ook al mochten ze nog zoo weinig in zijn smaak vallen, eerbiedigen. Hij wilde met de vroegere geallieerden goede vrienden blijven, maar op voet van gelijkheid en daarnaast met de vorige vijanden die voeling zoeken, die in het be lang van den vrede en van Italië gewenscht was. Hl] moest nu eenmaal met de werkelijkheid rekening hou den en dat was de leege schatkist en het gemis van Kolofiles en ruwe producten. Daarmede moest btJ de schuldregeling en de oplossing van andere vraagstuk ken rekening gehouden worden. HJVj wilde in vrede met Zwitserland leven en ook met Rusland, zonder zich om de binnenlandsche politiek van dit land te bekommeren. In de binnenlandsche politiek wilde hij zoo veel mo gelijk te verhouding tusschen de verschillende klassen verbeteren en daarbij het algemeen belang dienen. Hij wilde het vertrouwen van het volk verdienen door de erkenning der religie en dier rechten zooals die door de wet waren vastgelegd. Er moest in het land zelf rust en orde heerschen, daarom elschte hij een ijzeren discipline en zou niet alleen leger en vloot reorganl- seeren, maar daarnnaast een corps van Fascistische politietroepen creëeren. Dan kon rustig gewerkt worden aan het wegwerken van alle door den oorlog ontstane kostbare organen en aa nhet opvoeren der productiviteit en het betrachten der uiterste spaarzaamheid. Dan zou het Staatsbudget weer in evenwicht gebracht kunnen worden en alle aan dacht besteed aan de verbetering van arbeidsvoor waarden. De emigratie zoti zijn volle aandacht bezitten, Hoe inderdaad de Buitenlandsche politiek door Mus solinl in den loop der tijden is gevoerd, weet feitelijk wel iedere lezeres of lezer. De Firma MEIJER PELS, Administrateurs-Rentmeesters te ALKMAAR, hebben gelden beschikbaar voor le hypotheken op landerijen vanaf 4% rente en op hulzen vanaf 4% rente. Sluiten alle verzekeringen. Houden eiken Donderdag van 911 Vi uur zitting ln Café „Cérès" te SCHAGEN. De belofte van niet imperialistisch is niet gehouden. Wel is men tegenover Zwitserland trouw de belofte nagekomen en heeft dit land meer vertrouwen ln de fascistische regeering kunnen krijgen dan men daar kon verwachten na de uitlatingen van het Kamerlid Mussolinl in Juni 1921. Overigens is men echter tegen de buurstaten minder gemakkelijk opgetreden en de Dultsche bevolking van Zuid-TIrol wordt met zacht geweld gedwongen om Italiaansch te worden en t6 doen alsof ze dat pleizierlg vindt. Rondom de Adriatische en Mlddellandsche Zee wordt de macht steeds uitgebreid. Albanië ls een vazalstaat, in Noord-Afrika wordt aan de Italiaansche kolonies een aandacht geschonken, die eenerzijds te loven, an derzijds te vreezen ls. Met Turkije werd een verdrag gesloten en de onder minister van Buitenlandsche Zaken is van Lugano via Rome naar Angora gereisd ten einde te trachten een vriendschapsverdrag tusschen Griekenland en Turkije tot stand te brengen, en wel ln het belang van het stijgen der macht van Italië in de Mlddellandsche Zee. Men kan het Frankrijk niet vergeven, dat het zich indertijd van Tunis heeft meester gemaakt en het is te vreezen, dat dit land nog eens de inzet zal worden voor een gewapend conflict tusschen Italië en Frank rijk. Wij weten allen hoe gespannen de verhouding tusschen die beide landen is en mogen dankbaar zijn, dat er geen geld In de schatkist zit, andera zou de sabel niet in de schede blijven. Italië moet geëerbiedigd worden, is reeds door den Mussollnl van 1914 gezegd en geschreven en steeds wordt getracht de grootheid van Italië naar bulten te toonen. De Bernardi moest en zou de Coppa Schnelder winnen. Zoo toonde Italië zijn superioriteit in de lucht. Met Amundsen en Ellworth ging Noblle per Norge mee naar de Noordpool. Noblle vertoonde zich ln Amerika steeds in Italiaansche uniform, had die stlekum mee genomen. Noblle ging met een Italiaansche bemanning, zonder vreemde hulp per luchtschip Italia naar de Noordpool. De eer, welke men van deze tocht voor Italië verwacht had, werd inderdaad een schande voor dat land. Men kan nu eenmaal niet dwingen om ge ëerd te worden of de sympathie te erlangen. Dat is wellicht de grootste fout van Mussollnl, dat hij vergeet, dat een orkest heel melodieuse muziek kan doen geniéten, maar dat elk instrument toch een eigen klank, men zou kunnen zeggen een eigen ziel heeft. Zoo gaat het ook bij de menschen. Men heeft het ook bij de Bolsjewieken gezien. Lenin, de idealist, daalde in het graf met de wetenschap dat hij zich vergist had en dat van eenheid nooit sprake kon zijn en dat reeds onder zijn naaste omgeving zijn grootste benijders, dus bestrijders waren. Men zal Italië nooit meer kunnen eeren dan het waard is. Mussollnl kan het moeilijk verkroppen, maar het ls nu eenmaal een feit, dat ln de wereld een rijk als Groot-Brltannlë of als Frankrijk meer waard geacht wordt dan Italië. Wanneer echter de Buitenlandsche politiek rustig ge voerd wordt, dan zal Italië zeer zeker een rol in het wereldorkest spelen. Het, toenadering zoeken met Hon garije, Griekenland en Turkije kan de beteekenis van Italië doen vermeerderen. Maar als het tegelijkertijd Joego-Slavië en Frankrijk gaat dreigen, wordt het belachelijk. In de Binnenlandsche politiek heeft het Fascisme on tegenzeggelijk veel goeds tot stand gebracht. Er Is meer eenheid in de natie gekomen en men kan rustig werken. Verscheidene goede wetten kwamen tot stand. Ik wil er een noemen, die ons Nederlanders sympathiek zal wezen, n.1. de wet van 30 December 1923 1). op de grondverbetering en ontwatering. Mussolinl heeft^onlanga verkondigd, dat hij 400 mll- lioen aan grondverbetering wil besteden in de eerst volgende jaren. Voorwaar een loffelijk streven. Het is echter jam mer, dat ln die wet een gelegenheid geboden wordt voor machtsmisbruik, Men heeft daarin bepalingen opgenomen, waardoor b.v. de Prefect het recht heeft, om een grondbezitter te dwingen zijn land te verbeteren en goed te behee- ren. In den Fascistlschen Staat, waar men nog steeds het hardhandig optreden van 1914 en later gewend is, kan zooiets spoedig lolden tot wraaknemen op anders denkende grondbezitters en bevoordeeling van partij- genooten of van de partij zelf. De Cdrto del Lavoro goed bedoeld n.1. om feitelijk een gildewezen voor alle ambachten en betrekkingen in te voeren Is vrijwel een mislukking, wijl onuitvoerbaar gebleken. Men neemt steeds meer toevlucht tot despotische maatregelen. Andersdenkenden hebben een slecht leven, het aantal verbannenen is groot De aanslagen op Mussolinl hebben tot hevige repres- saile-maatregelen aanleiding gegeven. Ik heb Mussollnl gezien, hoe hij op het balcon Chigi verscheen, na den mislukten aanslag door Miss Gigson gepleegd en kan niet anders zeggen, dan dat ik respect had voor den moed van den Duce, den leider. Maar toen later nog een aanslag in Bologna geschied was, werden door de omgeving zulke overdreven be schermingsmaatregelen genomen, dat het den schijn krijgt alsof Mussollnl bang is geworden. Dit maakt echter geen goeden indruk! Wat moet men dan wel denken van den vereerder van Benlto Musso linl, die eischt dat iedereen, die hem in zijn jonge jaren gekend heeft, dat moet vergeten en dat niemand ge moedelijk of vrijpostig tegen den Duce mag zijn, omdat die zoo hoog boven allen staat, dat een gemeenzaam optreden gelijk zou staan met heiligschennis. Men krijgt langzamerhand den indruk, dat Mussollnl door een hem omringende camarilla beheerscht wordt en zich niet meer los kan maken uit haar greep. Zoo vraag Ik mij af, of de wet op de grondwettig- heidsverleenlng aan den Fascistlschen Grooten Raad het werk van Mussolnl kan zijn. Bij de behandeling in Senaat en Kamer werd uit drukkelijk gezegd, dat de Groote Raad geen souvereine macht zou hebben, maar het lijkt er toch aardig op. De Raad heeft te beslissen wie troonopvolger en even zoo wie Eerste Minister zal zijn. Waar blijft dan de stem van Senaat en Parlement, dus van het Volk? Trouwens, er is geen volkswil meer in Italië. Er is maar één wil, die van de Fascistische partij. Mussollnl heeft vele lessen getrokken uit de historie. Hij vertrouwt niet op leger en vloot, maar heeft zijn eigen Milltia, zijn Zwarthemden. Hij is gedachtig aan de uitspraak van de Roomsche Kerk, adt wie het kind beheerscht het volk beheerscht en dus wordt de Italiansche Jeugd geheel Fascistisch geschoold. De Jeudorganisaties zijn Fascistisch. Er waren Katho lieke en Neutrale Padvinders-organisaties, Zij bestaan niet moer. In Maart J.l. heeft Musolinl alle Jeugdorga nisaties, die niet Fascistisch waren, verboden. Maar tevens heeft hij vrijwel bevolen, dat elk kind in Italië tot een jeugdorganisatie moet behooren, n.1. de Fas- oistische: Opera Nazionale Balllla. Van 8 tct 14 jaar ls het kleine Itallaantje ballllla, op zijn 14de jaar wordt hij avanguardista en dan treedt hij langzamerhand in de gelederen van de Fascistische Milltia. Door eiken Zondag te exceroeeren en te mar- cheeren, door het houden van sport- en andere feesten, door het mogen assisteeren bij alle grootere en kleinere feestelijkheden wordt op de verbeeldingskracht van de Italiaansche jeugd gewerkt. Zij hooren niets dan lof liederen op hun Vaderland, d.w.z. op hun Fascistisch Vaderland. Toen Mussolini den 8 December van dit jaar zijn groote rede hield ter sluiting van het zittingsjaar van het 27 Parlement van het Koninkrijk Italië, was dat daarom van zoo groote beteekenis, omdat er nu nog leden van de oppositie in Kamer en enaat zitten, maar ook die enkelen wel niet meer in het nieuwe Parlement zullene terugkeeren. Men was in grooten getale naar de Kamer gestroomd. Bijna alle Diplomaten waren verschenen. Men wist dat Mussolini zou spreken. Op zijn tafel lag een bouquet roode rozen met de nationale kleuren. De Fascistische afgevaardigden waren allen in het Zwarte Hemd ver schenen. Toen de Duce binnenkwam, had de leider een stormachtige ovatie In ontvangst te nemen. In zijn rede bracht Mussolini hulde aan het kleine kerntroepje van 35 partijgenooten, die reeds zitting hadden, toen hij der 10 November 1922 de machteloos heid van het oude regime had angetoond., Mussolini ging de geschiedenis van de Fascistische revolutie na en kwam ten slotte tot de verkiezingen. Duizend candldaten zouden er zijn voor 400 zetels. Voor die zetels zou geen plaats zijn voor de vijanden van het land, de luiaards, de1 twijfelaars, de anti-nationalen en de O.W.'ers Men zou dan ook zien, dat terwijl deze Kamer 85 pet. Fascistisch was geweest, de a.s. Kamer 300 pet. Fascistisch zou zijn. Men zou vrij uit zijn mee ning mogen zeggen, de regeering becrltiseeren, maar... haar niet mogen omverwerpen (gelach). Hij sprak over de grondverbeterings- en landbouw-kwestle, over de con solideering van de financleele situatie, die hij door en door sollede noemde. Hij meende dat binnenkort, dank zij de Carto del Lavoro, de Coöperatieve Staat zou wer ken, en hij constateerde, dat de werklieden zouden moe ten toegeven, dat zij niets dan sympathieke daden van het Fascistische regiem hadden ondervonden. Hij verklaarde verder, dat de Italianen uiterst vrede- lieend warep, maar zij moesten nu eenmaal rekening houden met de feiten, dat ondanks Volkenbond en Kellogg Pact en welke vredelievende betooging dan ook, de geheele wereld bezig was zich te bewapenen. Hij lachte de lieden uit die zeiden: de wereld zou een paradijs van melk en honing zijn, wanneer er maar geen Fascistisch imperialisme bestond. Neen, de Fascisten waren voor vrede, maar streefden tevens naar den voorspoed van het eigen land Italië. Dat was hun goed recht! Hij eindigde met te zeggen, dat hij lederen dag den Almachtige bad om hem zoo lang te doen leven, dat hij de de grootheid van Fascistisch Italië te land en ter zee zou mogen aanschouwen. Mussolini verliet de zaal onder zulke onstuimige toe juichingen, dat niemand hoorde hoe de President Signor Sasertano de bel luidde en de 27e zitting voor gesloten verklaarde. Men zong het Fascistenlied, dat lied gewijd aan Jong Italië, aan Italië's Jeugd. Een lied, dat men ln Italië meer hoort dan de Marcia Reale, het Volks lied! Wanneer werkelijk Mussollnl een Fascistisch Italië zal mogen aanschouwen, laat het dan zijn zooals in dat lied beloofd wordt ,dat het voorjaar der schoonheid, de redding van de vrijheid verkregen zal worden. De vrijheid is voor andersdenkenden ln het Italië van den in zijn jeugd zoo vrijheidsllevenden Benlto Mussollnl ver te zoeken. De leuze van de Fascisten kon eerder zijn: „TTnd willst du nicht mein Bruder sein, so schlage ich dir den Schadel ein" dan het hetgeen in het eerste couplet va.n het Fascistenlied staat: Giovanezza, Giovanezza Primavera di bellezza Nel Fasclsmo la salvezza Della nostra liberta! 2). De 1eugd van Italië zal omtrent de toekomst van het Fascisme uitspraak doen en de geschiedenis omtrent den ontegenzeggelijk grooten Staatsman Benlto Mussolini. 11 Beschreven ln: J. Korthals Altes: „Poldorland ln Tfo]jp". uitgave van W. P. van Stockum Zoon, Den Haag. 1928. 2). Jeugd, Jeugd, lente van de schoonheid, Bij het fasclBme ls de redding Van onze vrijheid, rooken Roode of Oele Pool, omdat ze met ons zeggen „ER IS NIET BETER". 15 Slot Niagara Falls, 6 November 1928. Zoo ls dan na acht weken mijn Canadeesche tournée ten einde. Dwars door Canada is het gegaan, van Hali- fax .bij den Atlantischen tot Vancouver aan den Stillen Oceaan, heen en terug met Montreal als aanknoopings- punt van Oost en West. Ik wil tegenover niemand beweren dat ik Canada ntf door en door ken. Welke reiziger, die acht weken door Europa rondzwerft, zou hetzelfde durven zeggen van zoo'n tournée, doch bijna twee maanden intensief door een land te reizen, alle provincies te bezoeken en de meest voornaamste steden meer dan één keer rond te toeren, niet alleen langs de groote hairbaan die van Oost tot West spant, doch met auto of wagen langs schaarsch betreden wegen naar de uithoeken van het bewoonde land, dat geeft toch wel eenige ervaring. En veel hooger nog dan wat ik zelf heb mogen zien, sla ik de waardevolle inlichtingen aan, die mij gege ven zijn door de honderden personen in deze weken ge sproken, van den waarnemenden Minister-President in diens werkkaibinet aan het parlementsgebouw, tot den armen daglooner ,even uitrustend bij zijn dorschmar chine In de middaghitte op de afgelegen prairie. Het eenigste gebrek waarvoor ik mij meen te moeten verontschuldigen, is de al te vlugge, al te overzichtelijke behandeling der stof, doch Canda is zulk een ontzet tend groot land en de problemen in elk zijner negen provincies zijn dikwijls weer zoo geheel verschillend, dat zelfs de gastvrijheid van vijftien artikelen plaatsruimte te kort moet doen schieten. "In zekeren zin heeft dafc zijn voordeel, want ge^n pu blicist kan bij mogelijkheid pretendeeren voor elk af zonderlijk geval een solutie te geven. De taak van ver dere speciale informaties ligt ln andere handen en per soonlijk ben ik overtuigd, dat de te Rotterdam geves tigde vertegenwoordiger der Canadeesche Staatsspoor wegen, de heer J. C. Stengel, hiervoor wel een der meest aangewezen deskundige is. Daarnaast staat dan de Hol land Amerika Lijn, waarop ik ln de loop van deze arti kelen reeds eerder gewezen hdb, in de uiteenzetting van de groote voordeelen welke de eigen nationale scheep vaartlijn den emigrant biedt en in oprechte bewondering voor de wijze, waaróp haar vertegenwoordiger in Canada de 'belangen der uitgekomen Nederlanders ter harte neemt Als ik nu, alles resumeerende, wat ik hierover reeds in uitvoerige trekken behandeld heb,'een oordeel zou moeten uitspreken over Canada als emigratieland, dan luidt dit volmondig gunstig, zeer gunstig zelfs. In het algemeen genomen is er alleen plaats voor den landarbeider. Kundige vakarbeiders heb ik ook in de steden zien slagen, doch daar is een risico en alleen wanneer men nog jong en energiek is en vooral bekend met de Engelsche taal en ongehuwd, kan men het in de stad wagen. Canada's ontwikkeling moet echtor uiter aard vooreerst nog op het land liggen. De man met kapitaal, doch die in Holland geen uit weg meer ziet voor de toekomst van zijn vele kinderen, hij heeft in Canada een benijdenswaardig prachtige kans. Dat is dan feitelijk geen kans meer, het is een wiskundige zekerheid! De man met weinig kapitaal kan zich op zeer gunstige afbetallngstermijnen een eigen boerderij aanschaffen en de man zonder kapitaal, doch met ondervinding van het landbouwbedrijf, kan als ar beider in loondienst ^prden geplaatst en na twee tot drie jaren hajd, werkén eri sparen, een eigen bedrijf be ginnen. In het' algemeen is individueel uitkomen te

Schager Courant | 1928 | | pagina 1