SchagerCourant billy boo. Tweede Blad. WAT KOST DE ZUIDERZEE- DROOGMAKING? gekkere smaakt PEPERMUNT Gemengd Nieuws. DE BROEKER VEILING. Gevangen in een brandkast. Woivenplaag in Polen. Woensdag 2 Januari 1929. 72ste Jaargang. No. 8384. 220.000 HECTAREN LAND VOOR 510 MILLIOEN GULDEN. IS RUIM f2300 PER H.A. oogenblik, waarop <3» gronden: feron volle waarde verkregen hebben en dus geacht kunnen worden in volle exploitatie te komen) op 183.8 millioen, geven-, de dus een totaal aan kosten (zonder die van den j afsluitdijk ad f90 milliocn) van rond 550 millioeri. De eerste opbrengsten, dus in de jaren, dat Je gronden nog niet geacht kunnen worden in volle exploitatie te zijn. werden geraamd op 94.8, de defi- j nitieve grondwaarde in het latere, normale bedrijf j op 510.7, totaal dus ruim 605 millioen gulden. Volgens deze becijfering zou dus aan het grondbe-1 drijf een goede 55 millioen verdiend kunnen worden, wanneer men althans de f 90 millioen afsluitings- kosten buiten beschouwing laat. Het kcstencijfer is volgens mr. Ritter geflatteerd in zoover als daarbij de posten: voorziening in de belangen der defensie en in de visscherijbelangen nog zullen moeten worden opgeteld; de kosten kun nen nog niet worden berekend, maar zullen het uit de rekening blijkende saldo (van ruim 55 mil lioen) toch wel niet verbruiken. Anderzijds bedenke men, dat een rentevoet is aan genomen van 5 terwijl de staat reeds- geld leent ad 4X Tenslotte heeft mr. Ritter nog herinnerd aan den denkbeeld-Vissering om „een eenvoudig ingericht en onder Staatstoezicht werkend, tusschen-lichaam in 't leven te roepen, een „Zuiderzeebank", belast met de afwikkeling van alle geldelijke zaken, de af sluiting en drooglegging betreffende. Deze bank zou schuldbrieven van kor teren of langeren looptijd, kunnen uitgeven al naar de verhouding op de geld markt en naar gelang van de geldbehoefte van het werk. Tevens zou de Bank van den Staat de gelden De afsluitdijk van 90 millioen buiten beschouwing ontvangen, welke op de Staatsbegrooting voor het gelaten. werk beschikbaar zijn. Deze schuldbrieven zouden gedekt moeten zijn door een garantie van den Staat voor hoofdsom en rente, door den eigendom der ge wonnen gronden en, bij lateren verkoop, voor zoo- In één der jongste afleveringen van „Maatschappij- ver niet terstond zou wol-den afbetaald, in hypotheek belangen", het tijdschrift van de Ned. Mij. voor Nij- op die gronden. Eén dergelijk instituut, onder des- verheid en Handel, komt een alleszins belangwek- kundige financieele leiding, zou aldus uit de g'eld- kend artikel voor over bovengenoemd onderwerp markt ten bate van de bekostiging van het werk van de hand van mr. C. W. Ritter. het .voordeel kunnen halen, dat ongetwijfeld aanwe- Over de droogmaking der Zuiderzee hebben wij zig is bij aanbod van een zoo gewild object van be- reeds verscheidene artikelen gegeven, welke echter legging als deze schuldbrieven zouden opleveren, alle den cultuur-technischen en sociaal-economi- Te verwachten zou ook zijn, dat die Zuiderzeebank schen kant van het vraagstuk beehandelden. Het nog na de voltooiing der drooglegging op grond vraagstuk wat dit grootsche, nationale werk kost, van de door haar tijdens het werk opgedane bijzon en wat later de opbrengsten zullen zijn, is echter tot dere ervaring in een behoefte zou voorzien om ook nog toe nog niet dermate in het licht gesteld, dat wij in latere jaren de economische en financieele ont- ons daarvan een goede voorstelling konden maken, wikkeling der Zuiderzeepolders te steunen onder En juist dit vraagstuk is het, wat uit den aard der meer door bevordering van een op goede basis ge- zaak den lezer het meest belang inboezemt. Want bouwd grondcrediet. eerst dan kan hij zich ten naastebij een berekening „Het denkbeeld van de oprichting eener Zuider maken en voor zichzelf nagaan, of het toekomstige zeebank" is tot heden niet tot uitvoering gekomen, cultuurland wel rendabel zal zijn. Men zou wellicht ook 't inderdaad veelomvattende Wij nebhen dus gemeend aan onze belangstel- i beheer in algemeenen zin van het werk en de uit- lende lezers een overzicht van de berekeningen van 1 gestrekte landaanwinningen, voor zoolang daarbij mr. Ritter niet te mogen onthouden vraagstukken van zoo bijzonderen aard moeten Zooals men weet, is het. werk' eigenlijk drieledig, worden opgelost, in handen kunnen geven van een I nl. lo. afsluiting door een dijk; 2o. droogmaking en daartoe te organiseeren lichaam, waaraan ingevol- 3o. voorziening in de belangen van waterkeering, ge artikel 194 der Grondwet bij de wet verodenende j ontwatering en scheepvaart, voor zoover die door bevoegdheid kan worden gegeven, een en ander geschaad worden. j „Voor het oogenblik geschiedt de bekostiging, in In het jaar 1925 kwam de regeering eigenlijk met [engeren zin aldus, dat de Staat de voor de uitvoe- een uitgewerkt plan voor de eerste tien jaren, gedu-1 ring der werken Lenoodigde gelden naar gelang rende welken tijd men een afsluitdijk zou maken en van behoefte verstrekt tegen een wisselenden rente- de Wieringermeer droogmaken ad f125 mill., ter- voe^-overeenkomende met het rentetype, waartegen wijl de overige inpotderingsplannen voorshands ver- de Staat schatkistpapier kan plaatsen," aldus ein der technisch zouden worden uitgewerkt. Deze dijk- digde mr. Ritter zijn belangwekkend artikel, aanleg wilde men in beginsel niet anders beschou wen dan als een gewoon waterstaatswerk, waarvoor men dus de fondsen op de gewone wijze zou moe ten vinden. Omdat het echter zóó'n groot en vér strekkend werk gold, wilde men de kosten der af- sluitinig toch niet geheel ten laste van het levende geslacht brengen, doch gedeeltelijk naar de toekomst verschuiven. Daarom stelde de regeering voor, de helft ten laste der gewone Waterstaatsbegrooting te brengen en de andere helft ten laste der buiten gewone middelen te vinden uit leeningen, welker i rente en aflossing voor rekening der begroo ting van Financiën worden genomen. Wat de droogmaking van cle Wieringermeer (N.W. polder) betreft, worde vooropgesteld, dat daarbij evenals bij de andere droogmakingen binnen den afsluitdijk de grondgedachte is, dat de opbrengst der drooggelegde gronden de kosten der droogma king zal overtreffen. Mjaar nu heeft men zooals bekend besloten, met de inpoldering van d8 Wieringermeer niet te wachten, totdat de geheele afsluitdijk N.-Holland Friesland gereed zal zijn. Dit brengt een nadeelig saldo met zich mede, omdat de dijk Medemblik— Wieringen thans niet een moerdijk, doch een zéé- dijk moet worden .Bovendien beinvloeut do ver vroegde drooglegging van de Wieringermeer het zoutgehalte der daar droogvallende gronden en daardoor dus de geleidelijke uitkomsten. Immers vol gens het oude plan zouden die gronden, alvorens droog te vallen^ éérst eenigen tijd onder het zoetere water van het IJselmeer hebben gelegen. Dit nadee lig saldo wordt geschat op pl.m. f7>$ millioen, welk bedrag gedekt zal moeten worden door een jaar- lijksche bijdrage uit de gewone staatsmiddelen ge durende de 14 jaren vóór dat dio polder normaal in cultuur zal zijn, en waarvan er nu ongeveer drie om zijn. Tevens deelde de regeering toen mede, dat aan de hanci der gemaakte becijferingen moest worden aa i- genomen, dat de gronden bij verkoop tegen het be drag dat als waarde van in normale cultuur zijnde gronden mag worden gesteld, een som zullen op brengen, die voldoende zal zijn voor volledige af lossing der buiten de van staatswege toegekende reserve opgenomen kapitalen, bijgeschreven rente inbegrepen. De instelling van het Zuiderzeefonds beoogde, voor de bekostiging der werken een afzonderlijke rekening en boekhouding te verkrijgen. Wat de uit de afsluiting en droogmaking te ver wachten baten betreft, is in 1925 grondslag van de berekeningen der regeering geweest het zgn. rap- port-Lovink, waarin als algemeen© conclusie wordt Qm Kerstmis en Nieuwjaar heet het aan onze velling j gezegd, dat in verband met de voortdurende aan- altljd slap te zijn. De omstandigheden leiden daartoe, zienlijke stijging der grondprijzen over perioden De koopiieden ontvangen doorgaans weinig bestellingen van langen duur grond bestaat om aan te nemen, en ^et wejj da^ de stemming der bouwers eenigs- dat wanneer de Zuiderzeegronclen zullen worden uit- zins ander8 is in dien tijd dan anders: het geestelijke gegeven betgeen vermoedelijk in de jaren tu3- schijnt Jan eenigszins het materieele sentement te heb- schen 1930 en 1950 zal mogen worden tegemoet ge- ^en verdrongen. Letten we echter op de besteede prijzen, zien gemiddelde pachtprijzen voor goede klei- en op de aanvoeren, dan mag de afgeloopen week toch gronden van niet minder dan f125 f150 per jaar worden gerekend bij die, welke niet met een zwart en per ha kunnen worden verwacht, terwijl voor krijtje aan den balk zullen worden geschreven, en ver- deze gronden op gemiddelde koopprijzen van om- gelekon bij de overeenkomstige weken van vele vorige1 streeks f 3000 per ha. gerekend mag worden. jarert, maakt deze geen slecht figuur. Aanvoeren en prij- Voor de lichtere gronden dienen de prijzen iets la- zen, gezet In de lijst van den tijd en het weer, mag er ger te worden gesteld. Voor onbehuisd land moet een wel bijgevoegd worden, wijzen op geen slechte vooruit-' vermindering in pachtwaarde van pl.m. f25 en in zichten en mocht de natuur In het eerste kwartaal van verkoopwaarde van pl.m. f oOO per h.a. worden be- het nieuwe Jaar wat meewerkon, dan zal deze winter- rekend. champagne ongetwijfeld niet tot de slechtste behooren. Do begrotingen van do kosten zijn opgemaakt met Zoo althans kan het op het oogenblik worden gezien, j inachtneming van in den zomer van 1924 geldende Het jaar. dat achter ons ligt het kalenderjaar is prijzen. Aldus kon in 1925 (zonder de memorieposten niet slecht. De beide veilingen zullen een omzet heb-1 van visscherij- en defensi6-belangen) het volgende ben van ongeveer 8 miljoen, wat ruim 1% miljoen meer i overzicht van de vermoedelijke kosten en opbreng- is dan over 1927. Deze cijfers spreken duidelijke taal.1 sten worden gegeven voor de 4 polders (in millioe- Intusschen is uit de nu preciese cijfers der Inventari satie gebleken, dat er ruim 40 pet meer stapelgroen-1 ten zijn dan het vorige jaar op 15 December. Allicht I hebben de tuinbouwers met deze wetenschap de laatste I Totaal dagen rekening gehouden en waren daardoor de aan- 49.2 voeren belangrijk grooter. Niettemin kan deze grootere 147.5 aanvoer ook voor een deel worden toegeschreven 265 4 de, vooral in de laatste week geconstateerde „kanker" 144.4 in de kool, waardoor het niet? mogelijk is deze langer te houden. Het meeste, wat aangevoerd werd, bestond „Ik meende, dat ik geen pepermunt lustte, maar se dert ik heb geproefd, vind ik ze heerlijkl" lucht in &e keet, die slecfits era oppervlakte van en- derhalven vierkanten meter had, het bewustzijn zou verliezen. Aangezien hij er over klaagde, dat de lucht in de kast slecht begon te worden, werd de brandweer ge alarmeerd, die door het sleutelgat gecomprimeerde lucht in de kast perste. Eerst na geruknen tijd kwam een der firmanten op het kantoor en kon met zijn sleutels den boekhouder uit zijn onaangename positie bevrijden. DRIE PERSONEN VERGIFTIGD. Vermoedelijk door ingelegde vruchten. V.D. verneemt uit Wiesbaden: Zondagmiddag werden drie personen, man, vrouw en een tien-jarig nichtje uit Bieberich, iri hun woning vergiftigd gevonden. De man en het kind waren reeds dood, de vrouwf werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Aangenomen wordt dat zij' bij het middageten ver giftigd zijn na het gebruik van ingelegde vruchten, waarvan nog een restant op tafel stond. Engros bij J. F. v. LIESHOUT en G. KUYPER, Alkmaar. beteekenis. Het zou ons niet verwonderen of deze zal in dit tulnbouwdistrlct door meerdere worden gevolgd; het zuidelijk deel neme daartoe ook het initiatief, omdat een dergelijke inrichting, past in de rij van maatregelen, die den tuinbouw omhoog kunnen brengen. Herhaaldelijk is op noodzakelijkheid van goede sorteering, verpak king, op een doelmatige reclame gewezen, de potersbe waarplaats ontleent zelfs zijn recht van bestaan uit wetenschappelijke gegevens. Moge het volgend jaat ons ook nog een bloembollenveiling brengen, dan is daar mee bewezen den juisten kijk, dien de leidende organen moeten hebben op de ontwikkeling der cultuur en de daaruit voortvloeiende noodzakelijk te nemen maatrege len. De weersgesteldheid is oorzaak dat er van de vele bloemkool, welke nog op het land staat, weinig of niets meer zal terecht komen. De aanvoer was deze week al zeer gering en de kwaliteit liet te wenschen over. De prijzen zijn er mee in overeenstemming. In het laatst der week kon niet meer dan f 5 borden bedongen. In het begin was dit nog f 10. Tweede soort bracht ruim f 2 op. Voor eerste kwaliteit roode kool kon van f 2.507.10 worden gemaakt. Later werden de laagste noteeringen hooger, zoodat de groote kool eenigszins betere prijzen kon opbrengen. Voor het mooie kleingoed bleef de prijs om en bij de f 7. Groote kool bracht Maandag f 4.80 op, Donderdag f 4.10. De laatste dagen waren deze prijzen ongeveer f 3. Tweede soort, die volgens kenners voor de consumptie even geschikt is als eerste soort, kon als hoogsten prijs f 6.60 bedingen; de laagste noteering was f 2. De aanvoer beliep 27 spoorwagens. Met de gele kool blijft het maar steeds sukkelen. De laatste jaren is de gele-koolteelt niet de beste geweest. De echte kooplust ontbreekt ervoor. Mooi kleingoed,, eerste kwaliteit overschreed aanvankelijk de f 4, later echter zakte de prijs in tot beneden dat bedrag. Tweede soort werd voor f 1.403.70 verkocht, zoodat hiervoor betrekkelijk weinig minder betaald wordt dan voor eer ste soort. In het laatst der week trad evenwel nog een daling in, zoodat hoogstens 2.30 kon worden gemaakt. Er werden 16 spoorwagons aangevoerd. Deensche witte kool bracht Zaterdag van f 2.605.80 op, voor eerste soort. Tweede soort gld toen f 2—3.90, Dat was intusschen de ongunstigste dag. Maandag werd voor eerste soort f 3.90—5.80 betaald, voor tweede f 3.: 3.90. De gemiddelde prijs van eerste kwaliteit is f 4.50 geweest, die der tweede f 3.20. Aangevoerd werden 25 spoorwagens. Uit Amerika, was de vraag naar uien wel wat getem perd; zat de 50 pet. verhooging op de inkomende rech ten daar al in? Gewone uien brachten f 7.50—8.70 op, grove uien deden f 7.20—8.20, terwijl de prijs der drie lingen f 8.60—9.30 was. Nep gold -van f 10.70—12.60. Aanvoer ruim 4 spoorwagens. Peen gold van f 3.504, voor groote, en f 2 voor kleine. Bieten brachten f 1.50—3:20 op. Wat, alweer een nieuw snoer? Je ruïneert je man nog. Wees maar niet bang, hij zegt altijd, dat hij ^en schat getrouwd heeft. Geen slechte week, wat gewoonlijk wel op dezen tijd het geval Is. 40 pet. stapelgroen ten meer dan verleden jaar. Nieuwe maat regelen. die rekening houden met nieuwe eischen. Roode kool vrü goede prijzen. Gele als gewoonlijk nog ongunstig. Denen stati- onnalr. Uien iets lager. ANGSTIGE OOGENBLIK KEN VAN EEN BOEKHOUDER. Terwijl de boekhouder van een firma te Kopenhagen Zaterdag eenige werkzaamheden in de brandkast ver richtte viel de zware deur toe, en aangezien geen dor aanwezigen, behalve hij zelf, in het bezit van een sleutel was, zat de man gevangen. Men vreesde, dat de boekhouder door gebrek aan INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR. De brandkast met dynamiet geopend. In den nacht van Zaterdag op Zondag tegen drie uur drongen dieven binnen in het postkantoor Kajt- tern—<Breslau, deden de brandkast met dynamiet springen en roofden het daarin aanwezige contante •geld. Den inbrekers viel ongeveer 15.000 mark in han den. Den verderen inhoud van de brandkast lieten zij onaangeroerd. Van de daders tot op dit oogenblik geen spoor. HUN KIND VERMOORD. Vreesdijk ontaarde ouders. Men meldt uit Berlijn: De politie te Fraustadt in Sile/zië heeft een werkloo- ze, die als dronkaard bekend, stond, met zijn vrouw gearresteerd, onder beschuldiging dat zij den Zondag voor Kerstmis hun U-jarig zoontje hebben vermoord. Het kind werd opgehangen aan een deurknop gevon den. Daar zelfmoord volgens het oordeel der politie niet in aanmerking komt, werd tot arrestatie van de ouders overgegaan. Ik dacht, önt je ging trouwen. Ja, maar stel je voorik blufte tegenover haar over mijn oom. die zoo rijk was, en toen is ze mijn tante geworden. EEN BEDELARES EN EEN PAARDENDIEF VERSLONDEN. Uit Wilna wordt gemeld, dat Vrijdag j.1. een 60-ja- rige bedelares in de nabijheid van het dorpje Wolosz- ozyzna door wolven is overvallen en verscheurd Van verschillende plaatsen van de Poolsch-Lithau- sche grens komen berichten over de woivenplaag bin nen. Eenige dagen geleden werd een vluchteling, die ge zocht werd wegens eenige door hem bedreven paar dendiefstallen, eveneens door wolven overvallen en verslonden. nen guldens): Ha. Eerste Kosten. Rente Totaal opbr. Waarde 20.000 37 20.7 57.7 5.3 43.9 56.000 101 532 154.2 23.7 123.8 95.000 143 70.5 213.4 43.4 222 53.000 84 39.4 123.4 23.4 121 365 183.8 548.7 oo oS 510.7 6.5 dan ook uit tweede so ,rt kool, welke Intusschen zeer bevredigende prijzen opbracht Men rekent dus de kosten van het droogleggen op Tot de belangrijkste voorvallen op tuinbouwgebied 365 millioen gulden, van de rente der voorgeschoten voor Langendijk en omstreken behoort ongetwijfeld de gelden (dw.z. over de jaren, die voorafgaan aan hot opening van de potersbewaarplaats, o.i, een zaak van Billy, Redneb, Jerry lachten, Hielden van pret hun buikje vast, Want wat hadden die gekke beesten Van hun nieuwe pakjes last. Maar de luipaarden waren woedend, Stampten razend op den grond. Brommend allergevaarlijkst En keken woedend in het rond. Gelukkig, dat der luipaards broeken Niet erg passend waren gemaakt, Want als zij een aanval wilden wagen, Waren ze in de broek verward geraakt. Ze struikelden, waar ze liepen, Hadden last van hun pantalon. En Billy en d'anderen, bang geworden, Liepen nu een Marathon. Interesseert het je niet, waar ze néar toe gegaan zijn? Waarschijnlijk weten we het morgen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5