Alieitei Nieiws- Mnitntli- Lniliiillii Brieven uit Rome, •Jsvermaafê De dolende Ridder. Donderdag 10 Januari 1939. 73ste Jaargang No. 8389. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. geeft ruwe huid verzacht iiiiuiiiiinii genees' Gemengd Nieuws. Ontploffing in een ijzergieterij. Drie kinderen gestikt Koudein de Vereen. Staten. Sneeuwstormen langs de Oder. Noodlottige familietwist Een misdadige huishoudster. SCHEER COURANT. lui. Iil.nl veracliijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Dij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. I'rijs per 3 maanden f 1.05. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters, worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Op den laatsten dag van bet jaar werd in de kata- komben van S. Priscilla een goed eind buiten Rome een mooie dienst gehouden om S. Silvester te berden ken. een der eerste pausen die bier den marteldood stierf. Al in den vroegen ochtend was de lange weg er been zwart van menscben; de onderaardscbe basiliek ia vol kaarsen; teg enden achterwand zien we zeven groote palmtakken, even zoovele berinneringen aan ue zeven wonden van Christus. Nu treedt eerst een geleerde professor naar voren en vertelt de geschiedenis van de katakomben uit een historisch, religieus en artistiek oogpunt. Hdj zegt waarom deze onderaardsche begraafplaatsen ook nu nog voor ons een zoo groote belangrijkheid bezit ten, daar het de onomstootelijke dokumenten zijn die uit de eerste' Christen-eeuwen voor ons bewaard zijn gebleven; hoe de barbaren ook in de eeuwige stad huishielden, duizenden graven bleven ongeschonden, en. daaronder die van Paus Sylvester. Toen de spreker zijn rede geëindigd had, begon de processie door de onderaardsche gangen. Een zilve ren crucifix, omstuwd door geestelijken die bran dende kaarsen dragen, verrijst nu boven de bidden de menigte, dan volgt een lange rij zingende en ge beden prevelende vromen. Voor hen uit gaat een pre laat, die met zware stem de Lytanie van Alle Heili gen inzette, waarop de monnikken, nonnen en semi naristen ia koor antwoorden. Het schaarsche flikke rende licht der kaarsen, het eentonige gezang, dat door de vochtige gangen als ingezogen wordt, het gemurmel van die lange menschenmassa die als een zwart lint voortgetrokken schijnt te worden door het warnet van gangen, maakt een luguberen indruk. De heldhaftigen, die voor bun Christus zoo^blijmoedig in den dood gingen, werden allen, naar het scheen, hier op dezen laatsten dag van het jaar dankbaar herdacht; we hoorden de namen fluisteren van velen wier geschiedenis en lijden we kennen: „Heilige Ce- cilea, heilige Agnes, heilige Sehastiaan Ora pro nabis!" Udtgehleekte doodshoofden en beenderen lagen in de open sarkofagen of in een graf dat in den wand gemaakt was; even gleed het kaarslicht er over heen, dan verzonken ze weer in het duister en het dreunend-klagelijke „Ora pro nobis" stierf weg in de verte. We herademden en in het zonlicht dat zoo leven wekkend Rome bestraalde en wandelden terug tot naar den Pincio, die steeds meer ontsierd wordt door de wat-marmeren bustes van allerlei menschen met onbeduidende gezichten, die daar vereeuwigd zijn, omdat zij1 de twijfelachtigen eer genieten Italianen te zijn; voor ons zijn het onbekenden, die stellig in de wereldgeschiedenis geen spoor achtergelaten heb ben. Elft in onze oudej aars-stemming herdenken wij de twee maarschalken, die hier dit jaar van het we- reldtooneel^verdwenen, de beide legeraanvoerders in d engrooten oorlog: Armando Diaz en Luigi Cadorna. Hun lot was de laatste tien jaren wel zeer ver schillend. Diaz had het opperbevel over he t leger dat aan de Piave eerst moedig standhield; toen de uitgeputte en gedemoraliseerde regimenten der Oos tenrijkers op de vlucht sloegen en door de Italianen vervolgd, hun kanonnen in den steek lieten en zich als lammeren lieten gevangen nemen, mocht Diaz als een schitterende overwinning dit succes wereld kundig maken en kreeg hij daarvoor later den titel van: „Duca della Vittoria". Maar al was deze gene raal, die een bizonder beminnelijk mensch geweest schijnt te zijn, dan ook een verdienstelijk militair het débacie van de geallieerden gaf stellig den door slag aan oen overhaasten terugtocht der Oostenrij kers en Duitschers. Toch was het heel natuurlijk dat hier uitsluitend alle eer soldaten en officieren ten goede kwam, die na ue harde jaren van lijden met lauweren kwistig bestrooid werden. Erger was het dat hij. den eindtriomf niet den naam genoemd werd van den man die het ongedisciplineerde leger zóó in elkaar metselde, dat het na het dósastre van Capo- retto nog zoo moedig standhouden konl Luigi Car- doma die drie jaren lang de troepen trainde en de mannen met ijzeren hand vasthield en hen hun plicht leerde doen, hij moest na Caporetto als zondebok den woestijn ingejaagd en van het opperbevel ontheven, als vergeten burger vier jaren als een banneling, hei melijk van verraad beticht, in ongenade gevallen le ven, totdat in 1922 Benito Mussolini aan het roer kwam. Al had deze krachtmensch ook niets anders gedaan dan Cadorna in zijn eer herstellen en den ti tel van maarschalk verleenen, terwijl hij al zijn groote verdiensten grees, dan zouden wij om deze daad van rechtvaardigheid al grooten eerbied voor den Duce hebben. Maar de vier Jaren die Cadorna in de een zaamheid doorbracht, hadden een wond in zijn ge moed achtergelaten, die nooit meer kon genezen, al werd zijn leed ook verzacht. Toen Armando Diaz zoo onverwacht in het voorjaar stierf, werd hij met vor stelijke eer onder MichelAngelo's Koepel in de Maria delfli Cengeli bijgezet, De „Duca della Vittoria", die na den oorlog nog de post van minister van oorlog bekleedde, genoot voortdurend tal van eerbewijzen. Cadorne gleed daarentegen, we mogen zeggen, heel discreet pit het leven. Verscheidene dagen buiten ken nis, glimlachtte hij alleen nog maar tot den priester, die hem de genademiddelen der Kerk bracht en hem, den zeer geloovigen Katholiek, het kruisbeeld van den Verlosser voorhield. Geen bloemen, geen redevoeringen wenschte hij en in de kleine provinciestad, waar hij leefde, werd hij ter ruste gelegd deze man, die zoo waardig de mis kenning van zijnlandgenooten en medestrijders droeg en zeker zijn Thomas Kempis van buiten kende, het boekske van den vromen monnik van den Agnieten- berg, die ons predikt dat de verachting der wereld ons zoeter moet zijn dan eer en toejuichingen. de processie door de oude doodenstad voortschuiven en 't: Alle heiligen, bidt voor ons, zal er als de golf-' slag van de oneindige zee murmelend tegen de wan den opklinken. E. F. FEUILLETON Een verhaal uit den tijd van den Spaansohen Suoolssle-Oorlog. 3. (Naar het Erigelsch) van MORICE GERARD. Vanaf den Pincio zien we zoowel het huis van den govierden maarschalk Diaz als het Altaar van het Vaderland op Piazza Venezia waar z'n stoffelijk over schot door een eerewacht en brandende lampen om geven den nacht na zijn dood werd neergezezt. Dat alles is voorhij, hij en Cadorna rusten beide uit van hun arbeid en hoe het nageslacht over hen denkt wat deert het hen nog? ©oven op de hoeken van het groote monument, waaronder de „Onbekende Soldaat" rust, zien we nu een bronzen vierspan: de paarden schitteren in den zonneschijn, het is alsof ze heenvliegen over de da ken van Rome en bij die voorthollende paarden dacht ik aan de woorden die Goethe Egmont in den mond legt: „Als voortgezweept door onzichtbare geesten gaan de zonnepaarden yan den tijd er van door met het lichte wagentje van ons lot; ons blijft niets over dan moedig en berustend de teugels vast te houden en nu eens links, dan rechts, hier langs 'n steen, daar bezijden een afgrond de raderen te «turen. Wie weet waarheen de weg gaat? Wie herinnert zich nog van waar hij kwamen waarheen Italië rent, wie kan het voorspellen? Op welko gebeurtenissen zullen we hier don volgenden Oudejaarsavond torug zien? maar wat daarvan zijn moge, ook dien dag zal Een minuut of vijf had Marston geen flauw Idee ln welke richting ze voortgingen, toen ontdekte hij weer waar hij was. Vlak boven hem was de groote plataan, die aan den achterkant van het zomerhuisje stond. Een tak hing laag over het water. Marlt greep die en trok zichzelf op als een aap. Nu U Sir, zei hij, en strekte zijn hand uit. Met behulp van deze greep Anthony de tak en heesch ïich naast zijn dienaar. Ze klommen verder van tak tot tak tot ze een uitstekenden richel van een venster vlak bij hen door het jonge loof van den boom zagen schemeren. In een seconde stond Mark erop, duwde het venster open en sprong naar binnen. Anthony volgde *at langzamer en toen hij binnen was, sloot hij het venster weer achter zich. Het zomerhuisje bestond uit twee verdiepingen; ©en bovenverdieping, waar zij zich nu bevonden en die door een ladder verbinding had met de verdieping gelijk- voers en deze laatste, die als bergplaats gebruikt werd Ze liepen naar het venster aan den voorkant en ke- en voorzichtig naar buiten. Het venster lag verscho- en tusschen klimop en daardoor was de kans gering, dat ze ontdekt werden. Fagan had gelijk gehad. Het was een prachtige observatiepost waarvan zij alles kon en zien wat er gebeurde. De zon was nu achter den orlzon verdwenen; een mist was bezig uit de vallei op w stijgen, maar voorloopig konden ze alles nog duide- UK onderscheiden? De vóór-ingang van de herberg, een Portiek met banken aan weerskanten, lag tegenover het omerhuisje. Recht tegenover de beide mannen die zich s.ar versoholen hielden, was het venster van een ka- °P^de eerste verdieping van de herberg. Het stond pen. Ze konden de beide ruiters van zooeven nog mpt I gemaskerd in de kamer zien staan in gesprek Zo man die .hen van a°hter de haag beloerd had. vero.K'M611 jhein bl^kbaar voor den waard en gaven hem verschalende instructies. EEN DOODE, DRIE GEWONDEN. ONGELUK OF MISDAAD? Gistermiddag z$jn te Schönebeck axL Elbe drie Ma- deren van een arbeider, die negen, vier en twee jaar oud waren, dood gevonden. De arts stelde rookvergif tiging als doodsoorzaak vast. De huishoudster van den vader verklaard©, dat een boven den kachel hangende lijn, met wasehgoed ln brand was geraakt en de in het vertrek opgesloten kin deren waarschijnlijk in den rook waren gestikt. Het onderzoek van de politie ia nog niet geëindigd, de mogelijkheid van moord niet ia uitgesloten, TWINTIG MENSCHEN OMGEKOMEN. Er is strenge vorst opgetreden in de Staten van het Midden-Westen. De laagste temperatuur werd waarge nomen in Minnesota, waar twintig monsohon door de koude omgekomen zijn. In hot hoog gelegen plaatsje Moorhead daalde de thermometer tot 24 graden onder nul (Fahrenhelt). Ook in het Westen van den Atian- tischen Oceaan is hevige koude ingetreden en de Mau- retanla liep Maandag 26 uur te laat en geheel met ije bedekt to New York binnen. AUTO'S INGESNEEUWD; BOERDERIJEN fUflRT OKTCTITOn, Gistermorgen heeft ln de Ijzergieterij „Tafel" een ont ploffing plaats gehad. In een van de grooto hallen lag wegens een storing het bedrijf stiL De 27-jarlge arbei der Schlepf verwijderde uit een 1 meter diepen put het daarin binnengedrongen water, toen uit een waterstof gasbuis, welke door dien put liep, gas ontsnapte, waar door Schlepf het bewustzijn verloor. Toen men hem reeds tot aan den rand van den put had opgehaald, had een hevige ontploffing plaats. De arbeiders deins den in hun eersten schrik terug en lieten den bewus- telooze weer ln den put vallen, waarin hij om het leven kwam. Drie andere arbeiders liepen lichte verwondingen op. Over de oorzaak der ontploffing tast men in het duister. De materieel© schade is gering EEN DOODE EN EEN ZWAAR GEWONDE. Wolff meldt uit Hoerde: In het naburige Schtiren Is Maandagavond lat de wo ning van den arbeider Gabler tusschen dezen en zijn zoon ©enerzijds en den arbeider Henze, die met de 16- jarlge dochter van Gabler verkeering had anderzijds, een twist ontstaan, in den loop waarvan Henze een pistool trok en twee schoten op zijn tegenstanders loste. Vader Gabler overleed kort daarop aan zijn verwondingen, terwijl de zoon in ernstigen toestand ln het ziekenhuis ligt De dader is gearresteerd. Ook hij had bij de woor- denwisellng voordat hij de schoten loste, ernstige ver wondingen opgeloopen. De paarden waren nergens te zien, ze waren waar schijnlijk ln den stal onder dak gebracht. Er komt nog iemand anders, fluisterde Mark. Ze hoorden hoefgetrappel uit de tegenovergestelde richting, uit die waarvan zij zelf dien ochtend waren gekomen. Die man heeft haast, constateerde Anthony. Hij had deze woorden nauwelijks gezegd, of de nieuwe man verscheen al op het tooneel. Hij galoppeerde naar den ingang van de herberg, hield zijn paard met een ruk in en was in een moment uit het zadel. Ook deze man droeg een masker; hij was mager, zijn figuur had zelfs iets jongensachtigs, iets onbeduidends; de manier echter waarop hij zijn hoofd oprichtte, vormde een te genstelling met het weinig in het oog vallende van de gestalte; er sprak kracht en zelfbewustzijn uit. Alle goden! Zie je wie dat is? riep Marston uit, in zijn opwinding vergetend te fluisteren. Stil wat Sir. Wel, wie is het? De groote prins Eug^nius van Savoye! Ik heb hem vaak genoeg gezien en zou zijn figuur uit duizen den herkennen. Heelemaal buiten zichzelf wendde An thony zich tot Mark. Nu kan ik ook wel gissen wie de man daar vlak tegenover ons is, dat kan niemand anders dan de Hertog zijn! Hij greep zijn dienaar bij den arm. De voorgewende herbergier was uit de portiek te voorschijn gekomen om het paard van den zoo juist aangekomene over te nemen. Marlborough, als hij het tenminste was, boog, voorover uit het venster, riep een woord van begroe ting en daarop verdween prins Eugenius in de herberg. Een moment later wisselde hij een groet met de beide heeren in de bovenkamer. Daarop werd het venster ge sloten en de beide mannen in het zomerhuisje konden niets meer zien. De Spin keek op, toen hij het venster hoorde sluiten; hij liet den teugel, dien hij in de hand had, even slip pen, wreef zich de handen, grinnikte verheugd, nam de teugels weer ter hand en verdween in de richting van den stal. Het tooneel was doodstil en verlaten; een argelooze voorbijganger zou hebben gedacht dat de plaats onbe woond was. Toen de avond viel leek de herberg van Sehr de meest-eenzame plek der wereld. I Wat zouden we nu krijgen?-vroeg Anthony. 1 Zijn dienaar scheen zich een duidelijk beeld van de komende gebeurtenissen te hebben gevormd. De Spin zal direct terugkomen. Hij moet dezen kant uitkomen om zijn mannetjes bij elkaar te roepen, antwoordde Mark. Wat denk je dat hij van plan ie? Wolff meldt uit Breslau: De „Schlesische Volksztg." meldt uit Ohlau: Lange de Oder is in de laatste dagen veel sneeuw gevallen. Herhaaldelijk: moesten auto's uit dikke lagen sneeuw worden uitgegraven. Het bezorgen van kranten per auto naar het platteland moest gedeeltelijk worden ge staakt. Op de spoorbaan bij MittelwaJde ontspoorden door opgewaaide sneeuw twee wagen* van een goederentrein In de omgeving van Llebau had de wind in de hooger gelegen dorpen om ©enige boerderijen de sneeuw zoo hoog opgewaaid, dat do bewoners door het venster moesten klimmen om buiten te komen. DE GASKRANEN OPENGEZET. Naar Wolff uit Berlijn meldt, zijn. te Neuktfïn gis termorgen de BA-Jarlge schoenmaker KoemaJl, die we duwnaar is, ea zijn 47-jarig© huishoudster bewusteloos in hun bedden gevonden. Drie gaskranen stonden open en in de geheèle woning hing een zware gaslucht Bij den man kon de arts slechts den dood vaststellen, terwijl de huishoudster weer kon worden bijgebracht Voor zoo ver tot dusverre is,komen vast to staan, kan men aannemen, dat de huishoudster, terwijl Ros malle sliep, de gaskranen heeft opengezet daar Kios- mall het voornemen had, haar den dienst op te zeggen. Ze alle drie te vermoorden. Mark zei het zoo nuch ter, alsof het de doodgewoonste opmerking was. Anthony knikte. Ik vrees dat Je gelijk hebt Iemand moet de lucht van deze samenkomst gekregen en gezorgd hebben dat het voor den Spin en zijn trawanten de moeite waard is om de twee éénlge mannen voor wie Lodewijk bang ia en die zijn plannen in den weg staan, van het too neel te doen verdwijnen. Met sluipende stappen kwam de man, over wien zij het hadden, weer van om den hoek van de herberg te voorschijn. Hij keek op naar het raam waarachter zich de beide veldheeren bevonden en bleef staan luisteren of hij ook geluid hoorde. Blijkbaar gerustgesteld liep hij door naar de voordeur van de herberg. Deze was van zwaar eikenhout. Hij trok haar dicht, draaide den sleu tel om en stak dien in zijn zak. Daarop, nog steeds met sluipenden tred, stak hij het voorplein over en sloeg een pad in naar eeü brug die over den stroom leidde. Vooruit Sir! Ga voor! Ze liepen zoo vlug ze konden de ladder af, holden de ruimte beneden door, het erf van de herberg op. Aan de voordeur hadden ze niets; zonder den sleutel zouden zij een stormram hebben noodig gehad om die te ope nen. Ze vlogen naar den. achterkant, Fagan had een ladder gezien aan den kant van den zolder boven de stallen; hij oordeelde terecht dat alle deuren van de herberg wel goed gesloten zouden zijn. Toen hij de lad der bereikte, hield hij plotseling zijn vaart ln en slaakte een lichten kreet. Hemelsche goedheid! hier hebben we het eerste slachtoffer. Een lichaam lag voor hun voeten uitgestrekt, het ge zicht was wit en spookachtig in het vage schemerlicht in de schaduw van den muur. Het was den herbergier, hij was doodgestoken. j Anthony knielde bij het lichaam neer; de man was al gestorven. 1 Naast het lichaam lag een bijl, vlakbij stond een hak blok en lagen spaanders hout. De waard was waar schijnlijk bezig geweest hout te nakken voor het haard- i vuur, toen hij doorstoken was. De bijl was een bruikbaar wapen. Marston nfl.m haar op. Ik ben van plan, zei hij, om met de bijl van den herbergier hetzelfde compliment te maken dat ze hem ermee gemaakt hebben. Mark was van zijn zijde weggegaan; hij had de lad der tegen een venster geplaatst, waarvan zij later merk ten dat het op een gang uitkwam, die over de heele ven dieping van de herberg liep. In een oogwenk was het open. De sluiting was dicht» maar hij sloeg een ruit in en opende zoo den knop. Marston volgde zijn dienaar onmiddellijk op do ladder Terwijl zij door de opening naar binnen gingen, hoor den zij van den anderen kant mannen naderen. Ze haalden de ladder achter zich naar binnen. Aan het uiteinde van den steel van de bijl zat een koord, dat om den pols kon worden gewonden. Dit was heel ge makkelijk want daardoor had de drager zijn handen vrij, als het noodig was. Ze renden door de gang naar de voorzijde van het huis en passeerden onderweg verscheidene deuren. Het was binnen in huis al vrijwel donker. Toen ze voor de deur van de kamer kwamen waar do conferentie plaats ■had, hoorden zij op hetzelfde moment geluiden van tweerlei aard. Het eene geluid was het gemurmel van stemmen binnen ln de kamer, het andere dat van een sleutel, die ln de voordeur werd omgedraaid. - Waarschuw jij de heeren daar, zei Anthony tegen Mark. Ik zal de bovenzij van de trap verdedigen tot dat ze klaar zijn. Fagan klopte zacht op de deur en trad de kamer bin nen toen een stem, die gewoon scheen om te bevelen, binnen! geroepen had. Een ondeelbaar oogenblik later kwam de Spin met zijn mannen in de benedengang en ze slopen met kat- aohtigen tred, bij twee tegelijk, de trap op. Anthony, die onzichtbaar voor ze was doordat hij in de schaduw van den gangmuur was gaan staan, zag hun nadering met grimmig welbehagen. In zijn rechterhand hield hij de bijl, in zijn linker een ontbloot rapier. Toen de hoofden v4n de twee mannen die vooraan liepen, boven de bovenste treden van de trap uitkwamn, sprong Marston op hen toe. De Spin was het dichtst bij hem. Hij hief de bijl op en deed ze met alle kraoht neerdalen op het hoofd van den naderenden man; daarop, snel als de weerlicht, stak hij zijn rapier diep in den schouder van den boef naast dezen. Op dit oogenblik traden de drie heeren, gevolgd door Mark, op het portaal. Anthony wist niet dat ze er wa ren. Zijn bijl had hij omhooggeheven. Zijn voet rustte op het lichaam van den eersten man dien hij neerge veld had en met den eenen slag na den anderen dreef hij de mannen die achtereenvolgens de trap opkwamen» terug; een gigantisch figuur; de verpersoonlijking van menschelijke kracht en bovenmenschelijken moed: Een minuut later was de trap schoongeveegd; vier

Schager Courant | 1929 | | pagina 1