Dobbelen. De „danseur-mondain" WARE WOORDEN. VOOR DE KINDEREN. WAT PIM EN PUK OVERKWAM. «O* ur (r HET GELIEFDE SPEL, DE EEUWEN DOOR. Het dobbelen is de eeuwen door een geliefd ver maalt geweest. Onze heidensohe voorouders waren er zoo aan verslaafd, dat zij soms vrouw en kinderen verdobbelden. Aan het Perzische hof was het dob belspel reeds vier eeuwen voor Christus in de mode: Ook de vrouwen doden er druk aan mede. In zijn levensbeschrijving van Artaxerxes II Unemon vertelt Plutarchus er het volgende van: Koningin Parysatis wdldo wraak nemen op den slaaf Merobetes, die haar lievelingszoon op bevel van Artaxerxes gedood had. Zij dobbelde met den koning om grooto geldsommen. Zij liet hom opzette lijk winnen en wiist hem toen te bewegen, een partij te spelen met als inzet een slaaf, ter keuze van hem of haar, die won. Do koningin Was de gelukkige. Zij koos den slaaf Merabetes on martelde hem dood. Dat was haar wraak. In de middeleeuwen dobbelden' de edelen even druk als hun Germaansche voorouders. D'e hertogen van Gelderland en de Hollandsche graven waren ver slaafd aan het spel. Zlelfs priesters en monniken wa ren er niet afkeerig van, om van het gewone volk maar niet te spreken. Hiet dobbelspel was een ver maak van vorst en volk. De gemalin van graaf Willem I zat soms heele nachten op, om zich met de dobbelsteenen te verma ken. En hoe sterk vorstelijk© personen eraan ver slaafd warén, moge blijken uit het volgende: Tegen Kerstmis moesten alle burggraven, rechters, rentmeesters en andere ambtenaren aan den hertog van Gelderland een som gelds zenden. Om hen daar aan te herinneren, teneinde niet in ongelegenheid te geraken, zond Karei van Gelder den 13dlen December 1527 aan zijn ambtenaren van de Bommeler- en Tier lerwaard een brief, waarin hij. hun verzocht, hem 50 goudguldens te zenden tot een „spelgeld" voor de Kerstdagen, Gedobbeld moest er worden al zou men het geld ervoor h6bben moeten leenen, zooals blijkt uit een oude rekening van het Geldersche hof uit het jaar 1399. Mijne lieve genadigde Heer geleent te dobbelgelde tot Arnhem upten grooten Vastelavont 30 guldens: op Kerstavond id. 1400 guldens. Dlobbelen om een kloedingstuk kwam vaak voor, omdat men geloofde, dat zoo'n gewonnen kleeding- stuk geluk aanbracht. Op een Zondag van het jaar 1430 Was de Geldersche hertog te Grave, waar hij met een van zijn edelen om een wambuis van da mast dobbelde. De hertog verloor en liet toen door zijn rentmeester .14 el damast koopen voor den ge lukkigen winnaar. Zedemeesters hebben1 hun waarschuwende stem laten hooren tegen het dobbelspel. Boetpredikers zijn er tegen tekeer gegaan. Keuren zijn er tegen in "fc leven geroepen. Maar zoo ingeburgerd was het hartstochtelijke spel, dat de overheid het niet geheel durfde verbieden. De keuren lieten toe, dat op som mige feestdagen werd gedobbeld. En zoo mocht men er zich naar hartelust aan overgeven op drie vasten- uvonddagen gedurende de Kerstweek en op de dagen, dat de landsvorst of de landsvorstin de sta met een bezoek vereere. De kermissen waren ook geschikte gelegenheden om zijn hart op te halen aan het dob belspel, cn op het ijs was hetzelfde het geval. De keuren verboden het „te land en te water", maar ijs was land noch water, en daarom kon elke tent op het ijs volop gelegenheid geven tot dobbelen om pe pernoten, koek, enz. De vorsten hieven soms belasting op het dobbe len, welke zij verpachtten of aan een gunsteling schonken. Die belastingen brachten soms heel wat op en gaven don vorston of den pachters gelegen heid, met nog te meer ijvor zich te werpen op het kansspel. HET GAPPEB8GILDB JN DE BALZAAL. Deze laatste jaren, waarin de schoon© kunst van de godin van den dans, Terpsichore, met een steeds aan groei enden. ijver werd beoefend, doch waarbij deze gra cieus© godin ook menigmaal hoog op haar Olympus bittere tranen moet hebben gestort, zagen de geboorte van een gloednieuw beroep als men het zoo mag noemen even winstgevend als aangenaam, namelijk dat van „danseur mondain". De „danseur mondain", voor wlen de titulatuur „dan seur demi-mondain" wellicht beter zou passen, la thans het onderwerp van den dag in alle Parijsche klin gen, dank zij de niet weinig opzienbarende gevallen, welke door het scherpe onderzoek van den altijd waak- zamen Prefect de Police, te Parijs aan het licht werden gebracht De danseur mondain Is de onberispelijk ge- kleede eh geparfumeerde jongeling, die In de ParijBche danoings of die der mondaine badplaatsen de rol van cavalier, van „gangmaker" speelt voor die bezoeksters, wélke, hetzij doordat zij de eerste jeugd reéds gepas seerd zijn, hetzij door gemis aan gezelschap of vol doende dans vaardigheid, gedoemd zouden zijn als muur bloempjes te fungeeren. De leden van deze eorbiedwaardlgen gilde zijn bijna uitsluitend vreemdelingen, meestal Roemeiilöre, Hon garen, Spanjaarden, Italianen of Zuid-Amerikanen. De licht gebruinde gelaatskleur, de diepzwarte, smachten de o-ogen, de slanke lenige silhouet, dit alles kan niet dan de sfeer van verleiding volmaken, welke deze jongelieden weten te scheppen bij de rhytmische en volmaakte uitvoering van hun blues, hun tango's en hun charlestons. De sfeer van verleiding! Want de danseur mondain stelt niet slechts ftVtoSêü d© ro\ U spc'.sn yai?. sooals mix bekend Journalist hem geestig definieerde den man, die het meeet de nletedoenerij van sijn eexe-genooten verafschuwt, van den danseur, die wan neer de dan» ten elndo is, in deemoedige houding voor zijn partner!» blijft staan en met een gracieus gabaar het biljetje accepteert, het in zijn zak laat verdwijnen en zonder tijd te verliezen een andere cliënte gaat be dienen. Hoewol het geon uitzondering is, dat de be roeps-cavaliers per dag 1000 1500 francs op deze wijze verdienen (verdiensten waarvan de fiscus natuurlijk onkundig blijft) blijkt zelfs dit de gelddorst van vele dezer balzaal-parasieten niet te kunnen bevredigen. Hjier moet men evenwel toegeven, dat de houding der dames, meestal te spoedig onder den invloed van hun charmanten danseur, dezen niet zelden bemoedigt in zijn gewaagde speculaties. Do gevallen, waarin een voudige danseurs zich do gunst van dames der society wisten tc verwerven, zich in zeer korten tijd toegang tot de hoogste kringen versohaften, huwden en beslag legden op gro&te vermogens en belangrijke posities, zijn allerminst een zeldzaamheid ln Parijs, aan de IU- vdèra of in de mondains badplaatsen. Echter zijn niet olie „danseurs mondains' even suc cesvol bij hunne pogingen tot beklimming van de maat schappelijke ladder en hier ie het, waar zij, die gefaald hebben, meermalen hunne praktijken van chanteurs en oplichters beginnen. Het gevaar van deze categorie is, zooals gezegd, geenszins aan de waakzaamheid van den politie-commiasaris ontgaan en zoo zagen wij dezer dagen een aantal danseurs, na op radicale wijze ontr maskerd te' zijn, van het tapijt, ln casu van de parket vloer verdwijnen. Zoo bemerkte onlangs een zeer gefortuneerde en ln Parijsche kringen welbekende dame, thuis gekomen van een bezoek aan één der dancings, dat haai1 paar- lencollier van een waarde van 180.000 francs, was ver dwenen. Zij had den gehoelen middag en avond ge danst, gedineerd en gesoupeerd met ©en danseur, een jongen Hongaar van 22 jaar, welke den volgenden dag de dame ook openhartig verklaarde, dat hij het noodig geoordeeld had d© paarlen van eigenaar te doen ver anderen, De galante danseur bleek namelijk vast over tuigd, dat het slachtoffer liever het verlies zou dragen, dan zich door een publicatie der zaak te oompromit- teeren, doch het feit, dat de dame in kwestie er anders over dacht, maakte een eind aan do loopbaan van dezen jongen chanteur, die blijkens een bij hem gedane huis zoeking zijn brutaal, doch lucratief bedrijf reéds goriü- men tijd uitoefende. Ken niet minder goede vangst van. do politie was die van een 2G-jarige danseur, die tegelijkertijd hot be roep van garagehouder bleek uit to oefenen. Deze Inte resseerde zich ln het bijzonder voor dames, die do dan cings met hunne moderne en kostbare auto's bezoch ten en na een genotvollen middag of avond van darts, ontpopte de danseur zich als een hartstochtelijk auto mobiel-liefhebber. De dames, die inhun charmanten partner natuurlijk een even aangenamer) metgezel voor een auto-ritje zagen, waren gemakkelijk over te halen hun chauffeur naar huls te zenden en epoèdig suisde het gelukkige paartje lange de eohoone dreven van het Bole de Boulogne. tiet einde der „promenade en auto mobile" wae gemeenlijk minder Idyllisch en kwam slecht» hierop neer, dat de danseur-automobilist zijn Blachtoffer met bekwamen spoed op een rustig plekje bulten Parijs deponeerde, alleen don terugweg aan vaardde en het luxueuse voertuig voor zijn „business* requlrecrde. Deze brave zakenman, die blijkbaar het j principe toegedaan was, dat goedkoop inlcoopen eau j eerste verdachte is, bleek op deze wijze roods een vry j aanzienlijk wagenpark verzameld te hebben, wat do po litie thans weer ijverig onder de rechtmatige eigenaars verdeelt. Legio was het aantal gewone diefstallen, terwijl !n enkele gevallen door een gerafflneerden Informatiedienst op listige wijzo Inbraken vanuit de danszaal werden georganiseerd. Terwijl de danseur onvermoeid met zijn partnerln blues en tango's uitvoerde, beijverde zijn col lega zich lntussohen haar appartementen aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen en het van alle overtollige luxe te ontdoen. Intusschen ia da waakzaamheid der politie thans da nig verscherpt en het lijdt geen twijfel of de mondaine danseurs zullen zich wel tweemaal bedenken alvorens opnieuw tot aanslagen over te gaan. Er zij ij lieden, die geïmporteerde havana's rooken en een lucifer uitsparen. Zorg dat uw kind voortdurend bezig zij inet lee- ren, spelen of werken, heeft het niets te doen, dan wordt het stout Als iemand iets onaangenaams voorspelt, on het gaat in vervulling, dan gevoelen wij respect, voor hem, maar toch mogen we hem niet lijden. Daar is een Heilige Geest waar een moeder zorgt, oh bidt, waar een vader werkt en waakt, waar een jongeling arbeidt en strijdt, waar de kranke duldt on hoopt. Merkwaardig, dat de begrippen zich het meest ver- Warren in breinen, dio er niet voel hebben. ITet energieke streven nnar nauwgezothoid i» een erkenning van do waarde van alledaagscho dingen en daarop komt het aan. Wat waard is gedaan to worden, is ook waard gedaan te worden met zorg en nauwkeurigheid, Huiselijk geluk is die harmonie tusschen bevredi ging en behoefte, waardoor het gezin als gemeen schap, in de zoowél stoffelijke als geestelijke behoef ten van het individu voorziet. 715. Wat kenden die vlooien prachtige kunstjes. De vloo Pieter Prikker gaf staal tjes van zijn springkunst. Met een forsche wip vloog hij over vijf konijnen hoen. Hipperdöhip! Zoo maar van den plat ten grond, zonder aanloop of foefje. Hupl Zoo stond ie hier en zóó daarl Schitte rend! 7)10. En toen... nee, dat was ongeloof lijk! De vloo Joris Jeuk nam een lucifer- fftok en hield die recht omhoog, de direc teur van 't vlooientheater legde daar een ander stokje dwars op en toenfietste Pieter Prikker over dat dwarsliggende balkje heen en weer. Achteruit en voor uit. Dat hadden zelfs de oudste konijnen in de schuur nog nooit gezien I 717. Toen gebeurde er iets, waarhij ai de konijnen zaten te beven van angst. Stel jjé voor: Pieter Prikker, de fietsende vloo, reed tot het alleruiterste eindje van het lucifersstokje en keek toen om. Hij merk te blijkbaar niet, dat hij niet verder kon. Pas op, riep er een uit 't publiek. Pas op toch, jé valt! Hij schreeuwde hard, maar. 718't was blijkbaar al te laat. Pieter Prikker viel van het stokje. Hij maakte drie buitelingien door de lucht enkwam toen precies terecht op een stoeltje, dat een eindje verder op oen hoo- gen hoed was neergezet. De fiets werd beneden op een zeiltje door vier vlooien opgevangen. Prachtig, prachtig, zei Pim's vader en al de koijnen waren t met hem eens. f Jn £c\ 719. Alle konijnentoeschouwers stonden eenvoudig paf van al die wonderlijke kun sten der vlooienartisten. De oogen wer den steeds grooter en ronder. Van verba zing natuurlijk, want zóóigts had nou werkelijk nog niemand gezien. Intus- schen gebeurde er iets 720. Hoe die vloo erbij kwam, heeft nie mand begrepen. Misschien verveelde het hem steeds maar te zitten wachten tot hij kunstjes pioest maken. In elk geval op een gegeven moment zag Pieter Prikker de kans schoon .Met één groote sprong vloog hij van het tooneel enzat hij midden tusschen de konijnenbeenen. niemand had iets gemerkt 701. Htet programma ging verder on on- dertusschon wipte de vloo vroolijk tus schen de beenen rond. Toon wou hij ook wel es even wlat hooger kijken en hup! met één sprong zat ie op de schoot bij een dikke konijnejuffrouw, die reuzenpret had*. Ze zat tenminste te •ohudden van 't lachen. 722. Ha, ha, dacht Pieter Prikker zeker, heb jij zoo'n pret? Wacht maar os even, moekei Dan zullen wij ook 's een grap je hebben. Hij kroop lang» de japon om laag tot hij bij 't bsen van de dikke ko- nijnemooke gekomen was. Daar ging hij op zitten on

Schager Courant | 1929 | | pagina 18