Schager Courant ASTHMA AmSIROOP v.ROSSEM ZEEPAARD ISct Uit een Balkan-staat. KANTONGERECHT SCHAGEN. Derde Blad. g Erger dan Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 19 Januari 1929. 72ste Jaargang. No. 8394 Zitting van Donderdag 17 Januari. 1 ZWAAR VERKEER EN SMALLE WEGEN. ander gereden om op den rijweg te komen. Willem Quax had, wegens het proces-verbaal, den veldwachter er op gewezen, dat verdachte zulks wel had moeten doen, doch hedenmorgen houdt deze verdachte zich een beetje op de vlakte. De ambtenaar elscht f 10 boete o? 10 dagen hechtenis, maar waar de kantonrechter met den plaatselijken toe stand op de hoogte is,, en hij weet, dat hetgeen vcr- dachte misdaan heeft, wel eens niet andera kan, en bovendien voor maar 50 cent kool is vertrapt, wordt de i straf f 7 of 7 dagen. BUIKPIJN. Hot zoontjo van Gorn. M„ uit don Moorweg to Anna Paulowna zou „pain ln z'n laif" gehad hebben toen hij j onlang» eenige dagen van school thuisbleef. Dit volgons I het zeggen van zijn vader, dlo heden terecht. Hij had hiervoor echter geen attest van den dokter, zoodat hij ln overtreding was bij de Leerplichtwet. Nu is het wel I een feit, dat je voor een beetje buikpijn niet direct den We beginnen hedenmorgen met een voortzetting van dokter haalt, dus je ook geen bewijs kunt hebben, maar de zaak tegen Auke de H., boerenarbeider te Zijpe, die dat neemt toch niet weg, dat verdachte hedenmorgen [den 6den November van het vorige jaar op den weg tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis wordt veroordeeld. ___igs de Grootsloot niet genoeg zou hebben uitgeweken [met zijn paard en driewielde kar, toen van den ande- M. heeft nog een tweede overtreding begaan, en wel ren kant de Wlerlnger bus van den heer Geel hem pas- het werker, (op Zondag). Er is nog een categorie van geerde, met het gevolg, dat een botsing plaats had, menschen die aan dergelijke uitingen van Ijver aan- waarbij de bus hier en daar nogal beschadigd werd. stoot nemen, en ook de wet verbiedt het. Zelfs het ver- De zaak is uitgesteld geworden om alsnog den rijks- weer van verdachte, dat hij toch voor vrouw en kinde veldwachter Witvliet te hooren, die toevallig ook onder ren heeft t zorgen kan niets aan de azak veranderen, de passagiers behoorde, en het proces-verbaal had op- en daarom eischt hot O. M. f 3 boete of 3 dagen hech- gemaakt. Deze zegt te hebben nagegaan, hoeveel ver- i tenis. De uitspraak luidt f 2 of 2 dagen, dachte was uitgeweken, en daarbij had hij opgemerkt, dat deze met het eene wiel van zijn kar maar 10 c.M. EEN GECOMPLICEERDE AANRIJDING, den grasberm was ingegaan, hetgeen best wat meer volgende zaak betreft een nogal gecompliceerde had gekund, daar toch dit veel minder gevaar had op- aanrijding op den rijksweg van Callantsoog naar Den geleverd, dan wanneer de bus «met zijn 20 passagiers Helder. nog meer had moeten uitwijken. Getuige geeft toe, dat Verdachte ls Pleter Gl.. een 09-jarlge rentenaar te de weg ter plaatse niet breed ls, doch met eenige me- Callantsoog, die ln den avond van den llden November Bewerking van beide zijden gaat het toch gemakkelijk. om ongeveer 5 uur in zijn Ford huiswaarts keerde. Hem De kantonrechter merkt op, dat het indcrdaa.d 011- wordt ten laste gelegd, dat hij bij het nemen van den verantwoordelijk is, om dergelijk zwaar verkeer langs hoek de richting niet had aangegeven, tengevolge zulke smalle wegen te lelden. waarvan de autoverhuurder Klaas Pels uit Den Helder Evenals de vorige keer houdt ook nu verdachte een hem met zijn Renault-wagen had aangereden, wat voor vrij breedsprakig betoog over de aanrijding en noemt heide partijen niet geringe schade opleverde. Geel een onvoorzichtig rijder, wat echter door Witvliet j Verdachte vertelt nu hoe hij van plan geweest was wordt tegengesproken. Van richting te veranderen, en dat zijn vrouw gezegd De heer Geel dient vervolgens een eisch tot schade- had, dat er niets aankwam, dus, vergoeding in ten bedrage van f 10, welke door den ambtenaar van het O.M. wordt toegewezen, die ver dachte bovendien nog een boete oplegt van f 15 of 15 dagen hechtenis. Nogmaals neemt verdachte de gelegenheid ten baat om zijn talenten als advocaat te ontplooien, waarna de kantom'echter vonnis wijst en hem veroordeelt tot f 8 boete of 8 dagen, hechtenis, met toewijzing van de ci viele vordering, ad f 10. Hiermee was de zaak afgedaan, waarin de eenige goede opmerking was die va.n den kantonrechter, toen hij zei, dat de smalle wegen hier niet geschikt waren voor het toenemende zware verkeer.. HAD IK HET MAAR GEZIEN. dan had ik het wel gedaan, meende de 52-jarige veehouder Corn. W .uit de Zijpe. wiens pinken mond en klauwzeer hadden, maar waarvan hij verzuimd had aangifte te doen. De ambtenaar van het O. M.'vindt, dat je desondanks verplicht bent om alle dagen naar je beesten te kijken en vraagt waar deze overtredingen van ernstigen aard zijn een geldboete van f 20 of 20 dagen hechte nis. De kantonrechter is wel zoo mild, om van deze lang niet ma.'sche straf nog f 5 af te doen, zoodat de winst op deze „pinkies" met f 15 verminderd moet worden. OP HET KANTJE AF. De lezers zullen zich nog herinneren het ongeval op den tram-overweg op de Loet, den lsten October van 'l het vorige jaar, waarbij de vischauto van Jb. D. te St. [5 Maarten door den tram werd gegrepen, met het ge- volg, dat de heele bak er van werd verbrijzeld. Per soonlijke ongelukken hadden zich hierbij, wonder boven wonder niet voorgedaan. De kantonrechter meent, dat verdachte met zijn vrouw en nog een passagier hier aan een groot levens gevaar zijn ontsnapt. Hij vraagt, of verdachte soms zat I te slapen, want het uitzicht op de lijn is daar toch E heel goed. Het moet bepaald aan groote zorgeloosheid of onoplettendheid zijn te wijten. Verdachte zegt absoluut niets te hebben gezien. Hij had net van te voren Zijn aandacht scherp geconcen- treerd op een andere auto, die uit den Molenweg! kwam. Getuige Klaas Bakker, grondwerker te Schagen, ver- i schijnt daarop zelfbewust voor de groene tafel om den heer kantonrechter een duidelijk beeld te geven van wat is geschied. De heer Bakker heeft bezwaren tegen -het afleggen van den eed. Hij vertelt vervolgens, dat hij met nog eenige andere werklieden op 25 meter afstand van de plek, waar het j ongeluk gebeurde, aan het werk was. Ze hadden het i zien aankomen en zich omgedraaid, toen de botsing plaats had. De deuken van de „buffels" (buffers zal ge- tuige bedoeld hebben) zaten ln den bak. Niet opgelet edelachtbare, niet opgelet!, aldus besloot i getuige zijn verklaring. De ambtenaar van het O. M. is overtuigd van de schuld van verdachte en eischt f 25 boete of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter wil echter rekening houden met de onkosten welke verdachte reeds heeft gehad (ruim t 110) en veroordeelt hem tot f 15 of 15 dagen. EEN AL TE VOORTVAREND SCHIPPER. Schipper Gerrit B van Winkel staat terecht terzake, hij op den 19den October in de sluis te Oude Nie- Wanneer Uw ademhalingsorganen door herhaalde asthma-aanvallen of door een hardnekklgen hoest verzwakt zijn, moet U dubbel oppassen. Er is maar o zoo weinig noodig om het ge voelige slijmvlies Uwer luchtwegen blijvend te doen opzwellen en Uw benauwdheden nog erger te maken dan ze thans reeds zijn. Wacht niet tot Uw huisgenooten bij eiken aan val het hart vasthouden, dat Gij erin blijven zult, maar versterk Uw borst, maak Uw luchtwegen ruim en Uw ademhaling vrij met de slijmoplossende Akker's Abdijsiroop. Gij hebt dan de zekerheid Uw lichaam een krachtig en snel ingrijpend, maar geheel on schadelijk middel toe te voeren, dat echter tevens Uw benauwdheden dadelijk veel kan verlichten en na eenigen tijd zelfs kan doen ophouden. AKKER'5 Voorde Borst. Pet koker: f I12.7* f 450 Maar, gaat verdachte verder, wij zagen toch absoluut niets aankomen, totdat plotseling de auto van den heer Pels tegen ons aanbotste en eerst een veertig meter verder weer tot stilstand kwam, waarbij mijn wagen en ook zijn eigen wagen reusachtig werden gesöhadigd. Bij de mijne was alles er af. Dat hij eerst 40| meter verder stopte, bewijst wel, hoe hard hij heeft gereden en daarbij had hij geen licht op, wat nog bewezen kan r. - -r,. i worden door den smid. Van Zoonen van Julianadorp, Jorp tusschen ie Leijersloot en de Ringvaart zijn mo- dien hjj eyen u voreI1 ook ,n ra2endc vaarI was ge_ torboot door heeft laten loopen, na eerst de scbutsdeu- ren van de sluis eigenmachtig te hebben, opengemaakt. Verdachte ontkent dit pertinent, zoodat in volgende l terechtzitting van den 21sen Februari de zaak opnieuw '.voorkomt om den sluiswachter, Herman, als getuige te toofen. leeds heeft verdachte zijn hoed op, en is hij van plan ttn-de deur uit te stappen, wanneer opnieuw zijn naam *wdt afgeroepen en B. lichtelijk ontstemd voor ito tweede maal zijn opwachting komt maken, ditmaal voor het eigenmachtig openmaken van de sluis. Om dezelfde reden als hierboven zien we B. waar schijnlijk den 21sten van de volgende maand weer te rug. DE VEEWET WORDT STRENG GEHANDHAAFD. Onder de wetten, dlo beslist streng worden gehand haafd, behoort ook de veewet. Het is vandaag reeds passeerd. Verdachte voegt er nog aan toe, dat Pels na de botsing heel erg zenuwachtig was, en blijkbaar erg ln de benauwdheid had gezeten. Na dit lange verhaal krijgen we Pels te hooren, die de zaak niet zoo heel erg trachtte voor te stellen en het over de schadevergoeding had, die hij Glas had aangeboden. De laatste had dit echter maar steeds op de lange baan geschoven, en tenslotte was het toch nog op een proces-verbaal uitgeloopen. De zaak schijnt echter belangrijk genoeg te zijn om haar aan te houden tot den 21sten Februari om dan den motorrijder Van Zoonen en diens zoon te hooren. Wij zijn al nieuwsgierig, naar de snelheden, die we dan zullen vernemen. ALTIJD MAAR BIJ JE HEBBEN! De 22-jarige Willem v. d. H. en de 25-jarige Gerrit B., beiden uit Callantsoog waren den 29sten November op het Noord te Schagen op de bdh gezet, omdat ze hun - C3 .1UV.U bU un MU.l het tweede slachtoffer, die in verband met het mond-' I motor-nummerbewijs niet konden toonen. Altijd maar en klauwzeer een overtreding heeft begaan. De 41-ja- bij je hebben, heeren, dan doet niemand je wat r'8:e veehandelaar Joh. B. te Sshagen had den 28sten j Ditmaal f 3 boete of 3 dagen hechtenis. October twee koeien laten vervoeren, die nog niet vol-1 komen genezen waren van deze gevaarlijke ziekte. Ver- IN 'T BELANG VAN HET KIND. «lachte zegt gedacht te hebben, dat het wel ging en ook i Corn. Adr. H., een boerenarbeider uit. de Zijpe, laadt om. finantleele omstandigheden had hij zich genood- ook al de schuld op zijn vrouw, toen hij hedenmorgen L ^hkt, gezien, de beesten te gelde te maken. I terecht stond wegens overtreding van de Leerplichtwet: Hij ziet zich vandaag echter deze onvoorzichtigheid het thuishouden van één zijner kinderen, dat nog leer- Restr aft mot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. De eisch j pllchtig was. „Z'n vrouw had het gedaan" zei hij, maar *as f 25 of 25 dagen. OM 50 CENTEN KOOL. K„ een 22-jarige landarbeider uit Noord-Schar- DE WIL WAS GOED. Jacobus Z., een 19-jarlge jongeling uit Harenkar3pel, wilde wel zegeltjes plakken, maar hij had geen kaart Die was zoek geraakt tenminste, als hij er ooit een had ontvangen, waaraan hij wel een beetje twijfelde. En' toen bij tenslotte betaald had, kreeg hij nog een proces verbaal op den koop toe met het gevolg, dat hij heden morgen tot f 4 boote of 4 dagen hechtenis werd veroor deeld. De eisch was f 5 of 5 dagen. LANTAARN BEVROREN. De 34-jarige brievenbesteller Lammert A. te Schagen was er even zonder licht op de fiets op uitgetrokken om do bus te lichten. Z'n lantaarn waa bevroren ge weest. Hij bekent het geploogde feit en wil zich dan ook wel neerleggen bij den eisch van f 4 boete of 4 dagen hechtenis van den ambtenaar, door welk roeronde blijk van „medewerking" de kantonrechter blijkbaar zoo ge troffen is dat hij er de helft afdoet. NOG TE JONG. De verdachte in de volgende zaak Is nog te jong om in openbare terechtzitting voor den rechter te verschij nen. Het is de 17-jarige J. uit Warmenhulzen, die we gens overtreding von de motor- en rijwielwet tot f 3 -n f 4 boete wordt veroordeeld, te vervangen door een gelijkluidend aantal weken tuchtschool. Wegen niet verschijnen worden bij verstek veroor- leeld: Voor overtreding van de motor- en rijwielwet: G. D., 2 X f 4 of 2 X 4 dagen; C. W. gereden met tractor zon der wielbanden f 7 en f 4 of 7 dg. en 4 dg.; K., f 4 of l dg.; A. J. de W-, f 4 of4 dg.; R., f 4 of 4 dg.; BI., f 4 of 4 dg.; Kw. f 4 of 4 dg.; v. B. f 4 of 4 dg.; De Vr. f 4 of 4 dg.; H., f 4 of 4 dg. P., overtr. pol. verord. Nieuwe Nledorp, f 3 of 3 dg.; 3. J., overtr. art. 426 W. v. S., ordeverstoring, f 8 of 8 dg.; C. D., overtr. art. 426 f 8 of 8 dg.. H., overtr. pol. verord. Oude Niedorp f 4 of 4 dg.; PI., overtr. Spoorwegwet f 5 of 5 dg.; P. V. overtr. Trek- hondenwet f 4 of 4 dg. O. H., oevrtr. 427 W. v S. f 4 of 4 dg. MARKTOVERZICHT. Wat de aanvoer betrof van vette koeien Donder dag j.1., viel nog niet tegen, gezien den slechten weg. De prijzen liepen tot 50 ct.; de handel was matig. In kalf- en geldekoeien was niet veel te doen, de handel die er was, gebeurde nog in den stal. De handel in stieren was zeer stug, prijzen van 3040 ct., met een kleinen aanvoer. Na vorige weken was nu de handel in graskalveren stug. De nuchtere kalveren werden weer goed verkocht, prijshoudend. De handel in overhouders voor den dood gingen duur en vlug van de hand. De oude slachtschapen wilden ze ook weer graag koopen, deze liepen van 136-45. De handel in biggen en schrammen was matig, doch een paar gulden verhooging. Vette varkens stug, minder in prijs. Zouters liepen tot 33 ct. «Kippen, konijnen en eenden waren zeer weinig aan gevoerd, prijzen minder. De boter werd duurder verkocht met een trekken- den handel. OVERGEPLAATST. De heer Peppel, candidaat-machinist alhier, wordt ovorgeplaatst naar Amersfoort. THEATER ROYAL. Deze week voor hen dlo van sensatie houden, Iets heel bijzonders. Een drama van liefde en wraak en daarbij spelend ln China, met Lon Chaney en Reneo Adoree in de hoofdrollen. Het is om van te rillen!! Wij zien in deze filin de tegenstelling tusschen de oude, Chineesche beschaving en de moderne Wester- sche cultuur. Een zeer duidelijke kijk verschaft ons deze rolprent op het wezenlijke en diepe verschil dezer beide be schavingen, die in onzen tijd, meer dan ooit tevoren, met elkaar in botsing komen en een der groote ver diensten van deze film is wel, dat zij ons de zeld zame gelegenheid verschaft de voor ons zoo vreemde en onbekende Chineesche ziel van dichtbij en gron dig te leeren kennen.... Als de kleine Woe, de eenige telg uit het oude en roemzuchtige Chineesche Mandarijnengeslacht der Woe's den leeftijd van tien jaar heeft bereikt, neemt zijn stokoude grootvader, de machtige en onmetelijke rijke Mandarijn Mr. Woe, te zijnen opzichte twee be langrijke besluiten: hij deelt het kind mee, dat de bruid die hij voor hem heeft uitverkoren, juist is geboren en hij laat hem met zijn ouden vriend, den Engelschman Mr. Muir, naar Londen vertrekken*om aldaar te worden opgevoed en kennis te maken met de Europeesche cultuur. iHet is de wensch van den ouden man, dat zijn op volger de Westersche beschaving van dichtbij zal lee ren kennen om daardoor in staat te zijn de Europee sche invallers met hun eigen wapens te bestrijden. Na een verblijf in Engeland van vijftien jaar, keert de jonge Woe naar China terug. Zijn oude grootvader sterft en hij huwt het Chine- sche meisje, dat deze voor hem heeft bestemd. Tevens erft hij de enorme rijkdommen van den ouden Woe.. Zijn huwelijk is zeer -gelukkig.... doch kort! Want de jonge vrouw, waarmede Mr, Woe een jaar lang als in een aardsch paradijs had geleefd, sterft bij de geboorte vap haar kindje, een dochtertje. Ofschoon Mr. Woe liever een zoon had gehad, meisjes worden in China geminacht wordt dit dochtertje zijn oogappel en wijdt hij zijn gansche le ven aan haar opvoeding. De lieve Nang Ping groeit op tot een bekoorlijk meisje eri reeds heeft Mr. Woe voor haar een bruide gom gekozen, dien zij, volgens C.hineosch gebruik, nog nooit heeft gezien. „Zijn in Europa, waar de jon gelieden zélf hun keus bepalen, de huwelijken dan zooveel gelukkiger dan in China, waar de ouders dit doen?" zoo luidt het antwoord, dat Mr. Woe zijn hij vergat blijkbaar, dat hij de vader was en in dit ge val de verantwoordelijke persoon voor de daden, door zijn teedere eega bodreven. Enfin,- het is nog nooit eerder gebeurd, dus daarom p Woude had op den 9den November met zijn ploeg en f 8 boete of 3 dagen hechtenis. Maar dan voortaan op- l Paarden door een, met kool beplant stuk land van een passen. De eisch wae X 4 of 4 dagen. EEN WEEK DICTATUUR. WAT HET VOLK DEUKT EN ZEGT. DE ONTEVREDEN ZWITSER. AFZET BARE RECHTERS. HET PROGRAMMA DER REGEERING. (van onzen reizenden correspondent.) Belgrado, 14 Januaroi. Een vreemdeling, die thaais Joego-Slavië bezoekt, zal uiterlijk niets bemerken van een dictatuur. Het is niet als in Italië, waar elk station, elk post- en telegraafkan toor, elk ander belangrijk, openbaar gebouw, door man schappen van de fascistische militie bewaakt wordt. In Joego-Slavië niets van dit alles. Van bijzondere orde maatregelen valt geen spoor te bekennen; er gaan geen militaire of gendarmerie patrouilles rond, er is nergens een extra-bewaking, het is uiterlijk alles zooals het was. Toch ls er iets veranderd en dat is de geest van de be volking .die weder mèt vertrouwen in den. toekomst blikt, want algemeen nog is de voldoening onder de groote massa in al haar geledingen, over het optreden van den koning. Ik ben in de afgeloopen week, de eerste der dictatuur, in aanraking geweest, met de meest vei* schillende vertegenwoordigers, der 'meest verschillende' deelen van de bevolking, met boeren, met arbeiders, met intellectueelen, met zakenmenschen uit Servië, uit Kroatië, uit Slovenië, van de kust, van het bergland, met Roomsch-Katholieken, met Grieksch-Orthodoxen. met Muzelmannen, vertegenwoordigers dus van de drie voornaamste godsdienstige groepen in den jongen Zuid- Slavischen staat, en ook als ik vertrouwelijk sprak met deze menschen, hoorde ik reeds weder woorden van vol doening. van tevredenheid, van dankbaarheid, over de verandering, die er door het optreden van den koning in den binnenlandsch politieken toestand is gekomen. Niemand van deze menschen betreurde met een enkel woord de ontbinding van het parlement en het vooruit zicht, dat men het voorloopig wel zonder perlement zal moeten stellen. Er was onder de menschen, die ik ont moette echter één uitzondering, maar toen wij eenigen tijd te zamen gespróken hadden, kwam uit, dat hij geen Joego-Slave, doch... een Zwitser was. Inderdaad, bij de Zwitsers (en ook bij de Nederlanders) is het parlemen taire beginsel zoo in vleesch en bloed overgegaan, dat zij hun principieele bezwaren niet zoo gemakkelijk op zijde kunnen zetten, maar één ding wordt daarbij wel eens uit het oog verloren, namelijk, dat er tusschen de volken al naar hun ras en hun politieke wordingsge schiedenis zulke groote verschillen bestaan, dat, wat voor het eene volk goed» en nuttig ls, het nog niet voor een ander volk behoeft te zijn. Het parlementaire stel sel vereischt een volk van een zekere intellectueele ont wikkeling niet alleen, maar ook met zekere moreeie eigenschappen, waarvan een van de voornaamste is zelf-discipline. Indien aan deze voorwaarden niet Is vol daan, blijven van het parlementaire stelsel (dat als elk menschelijk stelsel ook zijn nadeelen heeft) alleen de fouten over. In Joego-Slavië was het geval bijzonder ernstig, omdat daar het volk zich nog niet nationaal één gevoelt. Serviërs -en Stavenen mogen trachten naar een werkelijken eenheidsstaat, de Kroaten willen min der gaarne hooren van Joego-Slavië en achten zich in een soort provincie-trots eerst en voornamelijk Kroaten Hun voornaamste leider, de in het parlement nederge- schoten en later overleden Stepjan Radltsj, verlangde In 1918 dan ook een zekere autonomie voor Kroatië; later verklaarde hij zich tot Joego-Slavlsch republikein en nog later werd hij plotseling monarchist. Had deze Kroatische volksleider zijn zin doorgedreven en was Joego-Slavië een republiek- geworden, dan ware deze staat reeds uiteen gevallen, met alle gevolgen van dien, waartoe ook behoort, een nieuwe oorlog. Het bezit van de geheele Adrlatlsche kust is een van de Italiaansche grootheidsdroomen. Bij het uiteenvallen van Joego- Slavië zou Italië zeer zeker zijn hand op Dalmatië en het geheele Zuid-Slavische kustland hebben gelegd en in verband met dezen Italiaanschen grootheidsdroom (waarover in Italië heel dikwijls en openlijk gesproken wordt) is het teekenend dat juist de Italiaansohe pers het minst vriendelijk was in de beoordeeling der jong ste gebeurtenissen in Joego-Slavië. Een groot euvel, waaronder de jonge staat te lijden had, was het partij-onwezen. Elke politieke partij, die aan het roer kwam, trachtte daarvan voor haar leden de grootst mogelijke voordeelen te trekken. Partijge- nooten, bekwaam of onbekwaam, werden op alle moge lijke posten beroepen; dezen partijgenooten werd steeds en onder alle omstandigheden de hand boven het hoofd gehouden, wat een algemeene corruptie ten gevolge had. Politici, die het tot een minister-portefeuille brachten, waren in twee, drie jaar rijk. Reeds lang werd daarom van enkele zijden aangedrongen op een wet ter bestrij ding van de corruptie en begunstiging, maar de volks vertegenwoordiging, bestaande voor -een deel uit poli tici, voor wie partij- en eigenbelang verre gingen bo ven het belang van den staat, toonde zeer weinig nei ging een desbetreffend ontwerp tot wet te verheffen. Nu, nadat de koning de macht heeft gegrepen, zijn reeds dadelijk vervolgingen ingesteld tegen een aantal hooge ambtenaren, waaronder oud-ministers, die zich in het boschbouwbedrijf „rijk gewerkt" hebben. En de groote massa van het volk juicht en is tevreden te con- stateeren, dat recht wordt geoefend. Het volk had geen vertrouwen meer in zijn afgevaar digden, noch in de eerlijkheid der ministers, maar ook aan de onpartijdigheid, onomkoopbaarheid en eerlijk heid der rechters geloofde men niet meer en daarom werd ook het koninklijk decreet, waarbij de onafzet baarheid der rechters werd opgeheven met groct.e vol doening ontvangen. Ons, voor wie de onafzetbaarheid der rechters een bijna heilig beginsel ls. komt zulk een bepaling, waarbij de rechters afzetbaar worden ver klaard (door de koningen de uitsluitend aan hem ver antwoordelijke ministers) wel heel abnormaal voor, doch dezelfde maatregel werd vroeger ook reeds eens door een volkomen democratische regeering, die der derde Fransche republiek, voor den overgang van het keizerrijk naar den nieuwen staatsvorm genomen en in Dultschland gingen reeds van democratische zijden stemmen op die het tot een fout verklaarden, dat Dultschland in 19181919 tijdelijk hetzelfde niet deed. Indien het waar is, dat in Joego-Slavië omkooping en partijdigheid van rechters voorkomen (en er is Inder daad geen reden hieraan te twijfelen) dan is de maat regel noodig en nuttig als overgangsmaatregel, zooals trouwens een dictatuur ook nooit anders dan een over gangsmaatregel kan en mag zijn. Steeds geldt van haar de uitspraak va.n den staatsman-litterator Maurice Pa- léologue: „De dictatuur is een paardenmiddel; zij wordt noodlottig als ze te lang wordt aangewend." In zijn manifest aan het volk heeft de koning nadruk kelijk gezegd, dat het parlementaire stelsel ook zijn «deaal is gebleven en als zijn eenige doe! verklaarde hij: .in zoo kort mogelijken tijd de inrichtingen, het bestuur en de staatsorde tot stand te brengen, die het beste be antwoorden aan de behoefte, van het volk en de belan gen van den staat. In een blijkbaar van hoogerhand geïnspireerd artikel in een te Belgrado verschijnend dag blad wordt uiteen gezet, welke taak zich de regeering gesteld heeft. Er wordt daarin gewaagd van een be stuursvorming, een financieel® hervorming, wijziging op het gebied der handelspolitiek, waarbij blijkbaar minder streng beschermd zal worden opgetreden, zui vering en inkrimping van het korps ambtenaren, waar bij niet met partij-aangehorigheid rekening zal worden gehouden en tenslotte wil de regeering bereiken, een volle geestelijke eenheid van de Serven, Kroaten en Siovenen.' Inderdaad, er valt zeer veel te doen, dat een onvrucht baar parlement onverricht heeft gelaten, doch bij do massa arbeid Is het niet waarschijnlijk, dat Joego-Sla vië spoedig tot normaler toestanden terug zal keeren. De overgroote meerderheid van het volk verlangt dit echter ook nlot en begroet elke wet en eiken maatre gel der regeering met nieuwe geestdrift, en nieuw ge juich, waarbij dan vergelijkingen worden gemaakt, die voor het ontbonden parlement niet zeer vleiend zijn. Wat niet pleit vóór dat parlement, doch niets bewijst tegen het parlementaire stelsel. JJC. BREDERODE.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9