Schager Courant Raad van Winkel. Raad van Schagen. Tweede Blad. Dinsdag 29 Januari 1929 72ste Jaargang. No. 8399. Vergadering op Zaterdag 26 Januari 1929, des mid dags 2 uur. Voorzitter de heer Jb. Koster, burgemeester, se cretaris de heer A. de Ridder. Alle leden aanwezig. Na opening der vergadering volgt goedkeuring der notulen. Mededeellngen. Omtrent de in handen van Burgemeester en Wet houders gestelde verzoeken voor radiodistributie in Lutjewinkel, is $dvies gevraagd van het hoofdbe stuur der Posterijen en Telegrafie. Dit is echter bij het opmaken der agenda nog niet ingekomen. 'Hedenmorgen is het echter wel ingekomen en blijkt, dat bij den Directeur-Generaal geen bezwaar bestaat. B. en W. stellen voor verlof tot radio- distributie te geven, aan den heer K. de Geus te Lutjewinkel en wel voor Lutjewinkel en Weere en naaste omgeving. Do heer Brugman vraagt, of het juist is dat aan den heer Blom te Winkel, die ook had aangevraagd, concessie was verleend voor 5 jaar. Voorzitter zegt, dat dit niet juist is. Blom haü eerst wei aangevraagd voor 'de geheele gemeente, behalve de Strook. Later is hij daarop teruggekomen en heeft alleen gevraagd voor Winkel. Wel had hij de bedoeling om ook voor Lutjewinkel te vragen, als van de burgerij daartoe aandrang kwam. Algemeen wordt het voorstel van B. en W. goed gekeurd. Het geneeskundig onderzoek van den nieuw be noemden wegwerker had een gunstig resultaat en deze heeft inmiddels zijn werk aangevangen. Het proefjaar zal worden gewerkt op arbeidscontract en geen opname in het pensioenfonds plaats hebben, 'it jaar zullen er derhalve rentezegels worden ge plakt. Goedgevonden. Door den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen is bij beschikking van 8 Januari jl., no. 26394 L. O. F. toestemming verleend om ter voor ziening in de vacature van onderwijzer aan de open bare lagere school te Winkel een vrije keuze te mo-. gen doen buiten de wachtgelders. Inmiddels is een oproeping geplaatst en de gele genheid voor sollicitatie opengesteld tot 29 Jan. a.s. De vornieuwing en verbreeding van den straatweg vanaf de veldwachterswoning tot het perceel van P. Kamp heeft plaats gehad en de kosten daarvan heb ben bedragen: aan steenen f2676,74, aa.n zand f291, aan arbeidsloon f 871.67K, aan rijloon f 380,2Ö>4, to taal f4219.67. Het maken van een nieuwe aanlegplaats voor het oplossen van bouwmaterialen, enz. aan de Molenka de heeft gekost f 325.65. Het dempen van een gedeelte sloot langs de Mo lenkade in Lutjewinkel heeft gekost f233,91. In deze kosten wordt flOO bijgedragen door den Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp. Ingevolge den wensch van den raad is omtrent het bedrag van inkoop voor pensioen geldige jaren door den hoer Keus destijds geneeskundige, belast met den doodschouw alhier, advies ingewonnen bij de Vereeniging voor Nederlandsche Gemeenten en ook dit bureau is van meening dat het opgelegde bedrag zal moeten worden betaald. Bij Burgemeester en Wethouders bestaat thans het voornemen zich tot den betrokken Münister te wen den met de vraag of hier geen sprake .is van een gioote onbillijkheid. Helpt deze poging niet, dan zul len B. en W. zich wenden tot de leden van Tweede en Eerste Kamer om deze zaak eens uiteen te zet ten. De heeren Brugman en Honingh spreken hun ge noegen uit over het feit dat B. en W. deze zaak zoo conscentieus opvatten. De heer Kriek merkt echter op, dat B. en W. dit niet doen, omdat zij eenig gunstig resultaat van hun pogen verwachten, maar alleen om eens op het on billijke van het geval te wijzen. Ingekomen stokken. De volgende stukken kwamen in: van aannemen hunner benoeming: Mevrouw G. Strijker-Molenaar tot regentes van het Wees- en Armenhuis; de heeren A. Slooves en J. Rooker tot armvoogd; de heeren B. Span, K. Mulder, N. Slikker, F. A. Melchior, K. Boekei en J. Th. Broersma, tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim; den heer A. Nobel tot hooisteker; Van Ged. Staten dezer provincie is ingekomen een exemplaar van hun besluit van 27 December 1928, no. 1, waarbij is goedgekeurd het besluit van de emeenteraden, behoorende tot den kring Barsinger- orn voor den keuringsdienst voor vee en vleesch, tot oprichting van een verwerkingsinrichting en oodslachtplaats. Van hetzelfde college een exemplaar van hun be- uit van 27 December 1928, no. 115, tot verdaging n de beslissing op de begrooting 1929. Een mededeeling van hetzelfde college van 27 De- mber 1929, no. 101, waarbij tot 1 Januari 1930 ont- ffing wordt verleend van de verplichting tot het ven van onderwjjs in lichamelijke oefening. Een mededeling alsvoren van 271 December 1928, do. 58, waarbij wordt teruggezonden de bij Kon. Be- iluit van 28 November 1928, no. 14 goedgekeurde ver- Ordening op de heffing van begrafenisrechten. Een besluit alsvoren van 9 Januari 1929, no. 40, houdende vaststelling van het salaris van den Amb tenaar van den Burgerlijken Stand, belast met de huwelijksvoltrekking op f25.~H Een besluit alsvoren van 10 Januari 1929, no. 85, houdende goedkeuring van de suppletoirs begroo ting voor 1928, door den raad vastgesteld den 27 De cember 1928. Burgemeester en Wethouders stellen voor, al deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Allen voor. Aan den heer A. Groet wordt op verzoek onthef fing verleend van 20 cent schoolgeld. Van het Prov. Waterleidingbedrijf was bericht in gekomen dat het in de bedoeling ligt zoo spoedig [Hogelijk te beginnen met den aanleg van de wa terleiding voor Langereis en verder onder garantie var. het tekort van oen sluitende rekening, welk te kort wordt begroot op f466 van alle betrokken ge- oieont.cn. Voor Winkel bedraagt dit bedrag f20 per jaar, of zooveel minder als blijken zal. B. on W. stellen voor, hierop in te gaan en verder ollo best te doen om ook het verdere deel der ge meente aangesloten, te krijgen. Allen voor. Van Ged. Staten is ingekomen de nadere vaststel- ung op de verordening betreffende leges en rechten, "treffende de gewijzigde bedragen voor voltrekkin- ïen van huwelijken. Van het bestuur der feestcommissie voor hei op 9 en 12 Mei te Winkel te houden concours yan den Bond voor Westfriesche Harmonievereenigingen is een verzoek ingekomen om van de gemeente een be drag te mogen ontvangen voor het te vormen waar borgfonds, daar in verband met regenachtig weer wel eenige risico aan dit feest verbonden is. Voorzitter zegt, dat ondanks B. en W. niet veel gelegenheid hebben gehad om dit verzoek te bespre ken, zij voorstellen voor een bedrag van f500 te toe- kenen, welk voorstel roet algemeene steromen wordt aangenomen. Het doet Voorzitter genoegen, dat ock de Raad blijk geeft zeer gesteld te zijn op dit- feest voor de gemeente Winkel. Over de samenvoeging van de gemeenten Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp, en Win- ksL Door den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp is besloten te trachten een onderzoek te doen instellen in hoeverre combinatie der gemeenten Nieuwe Nie dorp, Oude Niedorp en Winkel wienschelijk is en tracht dit onderzoek te doen instellen dpor eon com missie bestaande uit één of twee vertegenwoordigers uit elke gemeente. Verzocht wordt of deze gemeente bereid is tot de vorminig van een zoodanige commissie mode te werken. Het komt Burgemeester en Wethouders voor, dat de toestand dezer gemeente van dien aard is, dat voor combinatie met. andere gemeenten niet wordt gevoeld en stellen voor het verzoek voor kennisge ving aan te nemen. Voorzitter voegt als zijn persoonlijke meening hier aan toe, dat er wel iets goeds inzit, en wijst op de provincie Friesland, waar samenvoeging van ge meenten zeer wel mogelijk is gebleken. Hier zou ech ter in de eerste jaren de druk der wachtgelden op de combinatie blijven drukken, doch later zou de toestand wel gunstiger worden. Alle drie gementen staan er finantieel gezond voor, doch de publieke meening voelt niets voor samenvoeging, waarom B. en W. do samenvoeging meenden te moeten .ontraden. Met algemeene stemmen wordt daarop het voorstel van B. en W. aangenomen om het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. De 8alarisregellng va* burgemeesters, sooretarissea en ontvangers. Door Ged. Staten dozer provincie is ontworpen een salarisregeling voor Burgemeesters, Secretarissen on Ontvangers in Noordholla'nd. Voorzoover deze gemeente betreft, is dit ontwerp als volgt (2e klasse: 761—«000 zielen): Burgemeester f200fr-f2400 Secretaris fl900-f2300 Ontv .nger f 750—f 1050 De te betalen salarissen worden daardoor als volgt: voor den Burgemeester, 8 dienstjaren, max. f2400 voor den Secretaris, 22 dienstjaren^ max. f2300 voor den Ontvanger, 22 dienstjaren, max. f1050 f5750 De tegenwoordige salarissen bedragen: voor don Burgemeester 120C0 voor den Secretaris f1900 voor den Ontvanger f 770 f4670 Verhooging f 1080 Ingevolge het bepaalde bij de gemeentewet wordt de raad over dit voorstel gehoord. B. en W., het voorste] nagaande, vinden deze ver hooging alleszins billijk en stellen voor met het aangeboden ontwerp instemming te betuigen. Voor het plaatBen der gemeente in een hocgere klasse als waartoe zij volgens het zielental behoort, achten zij geen termen aanwezig. Worden voorgelezen de bekende adviezen van de commissie uit het gemeentebestuur van Harenkarspel en den Bond van Gemeenteambtenaren in Noordhol land. De heer Kamp oordeelt, dat bij oppervlakkig bekij ken deze salarisverhooging nogal belangrijk Teek en men beter had gedaan den toestand te laten zooals ze is. Toch meent spr. dat het offer dat wordt gevraagd van de gemeente niet te zwaar is en deze verhooging alleszins billijk is te noemen, vooral nu B. en W. voorstellen Winkel in geen hoogero klasse te plaat sen, waar volgens spr.'s meening alle reden bestaat. Spr. meent dat er tal van ambten zijn die een betere salarieering eischen. Verder doet het spr. genoegen dat de Vereeniging van Ned. Gemeenten er reeds aan bezig is om te probeeren dat het Rijk een grooter deel der salarissen der Burgemeesters betaalt. Dan zou het voor de gemeenten nog minder bezwaarlijk zijn. De (heer Dekker wijst e rop dat deze salariskwestie al heel wat stof heeft doen opwaaien en de laatste dagen in de gemeenten algemeene belangstelling heeft Spr. verklaart zich volkomen accoord met den ge- dachtengan-g van B. en W. Hij wijst op de oude rege ling dezer gemeente en men ziet dan dat de burge meester in Winkel dat ambt moet aanvaarden met een salaris van f1600. Wien kan men voor zulk een salaris vinden? Dat kan niet anders zijn,dan iemand met wat bezit, met uitsluiting van alle anderen, hoe geschikt zij ook voor het ambt zouden zijn. En dat acht spr. verkeerd. Spr. wijst op den secretaris, die vanaf zijn jeugd, als volontair moet beginnen, om dan eindelijk na jaren werken te kunnen beginnen met f 1500. en vanaf den eersten dag van zijn infunctie- zijn als zoodanig, moet hij naar nevenbetrekkingen uitzien. Voor den ontvanger is het al niet veel beter, die begint met f 490.volgens de oude regeling. Voor beelden zou spr. te over kunnen noemen van andere ambten die veel beter bezoldigd worden en waaruit blijkt dat hier van een grooten achterstand gespro ken kan worden. Werkelijk, deze nieuwe regeling verdient alle aanbeveling en het is alleen jammer dat het niet al veel eerder is geschied. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorzitter zegt dank voor de welwillende wooTden die gesproken zijn en het doet hem genoegen dat de geest van deze vergadering zoo gunstig afsteekt bij die in verschillende andere gemeenten- De beide adressen hierboven reeds genoemd, wor den op voorstel van voorzitter met rust gelaten. Benoeming ven Weesvader en -Moeder. Voor de benoeming van een vader en moeder in het Wees- en Armenhuis, is door het Algemeen Bur- f'erlijk Armbestuur het volgende dubbeltal overge- ogd: 1. C. Pie en echtgenoote te Schoorldam; 2. G. Eriks en echtgenoote te Bergen. Met algemeene stemmen wordt de heer C Pio en echtgenoot© gekozen. Voorzitter hoopt dat do heer Kamp genoegen van deze benoeming za Ibeleven en dankt hem nog eens voor de bemoeiingen, die hij zich in deze heeft gege ven, zoowel als de andere leden van het Armbestuur. Het Haishondelljk reglement voor het Wees- en Armenhuis. Door het Algemeen Burgerlijk Armbestuur is in gezonden een in zijn vergadering van 10 Janari jl. vastgesteld huishoudelijk reglement voor het Wees- en Armenhuis. B. on W. stellen voor, dit reglement goed te keu ren. Na voorlezing wordt het reglement goedgekeurd. Behalve voor geheel onvermogenden, bestaat er mogelijkheid voor opname van personen, die óf ge heel óf gedeeltelijk de onkosten kunnen betalen. Niet minder kan worden betaald dan f312 per jaar. Ook bestaat de mogelijkheid tot opname van jeug dige personen. Dit alles betreft personen die niet in eigen beheer kunnen voorzien en bovendien is opname onder hevig aan de goedkeuring van Armbestuur en B. en W. De kermis te Lutje winkel en het Mu ziekconcours. Aangezien door den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen besloten is het jaarlijksch concours te houdon te Winkel op 9 en 12 Mei a.s., zal dit concours op 12 Mei samenvallen met de kermis te Lutjewinkel H!et samenvallen dezer feestelijkheden zal zeer zeker ten nadeel van de kermis te Lutjewinkel uit vallen en bovendien is het voor een goede ordever zekering niet gewenscht gelijktijdig op verschillende plaatsen in de gemeente feestelijkheden te hebben waar toezicht noodig is. B. en W. hebben gemeend dit te kunnen voorko men door vervroeging van de kermis te Lutjewinkel on stellen voor te besluiten de kermis te Lutje winkel voor 1929 te stellen op 5 en 6 Mei. Allen voor. Rondvraag. (De heer Honingh vraagt, wat of de oorzaak zou kunnen zijn van de verarming of sterfte der boomen bij de brug van den heer Peetoom. Voorzitter zegt, dat B'. m W. reeds .besloten hebben, een deskundige te laten komen, om de boomen van Winkel naar Lutjewinkel te. zullen laten nazien. De boom bij den heer Peetoom moet er uit; die is dood. Verder dankt de heer Honingh voor het genomen besluit om f 500 te storten in het Waarborgfonds van het te houden muziekconcours. De heer Brugman vraagt hoever B. cn W. gevor derd zijn met hun antwoord op het schrijven van den heer Kamp en spr. over de electrificatie der ge meente. Voorzitter zegt, dat deze electrificatie een zaak is die gezamenlijk van Nieuwe Niedorp en Winkel is uitgegaan. Het verzoek naar het Prov. Bedrijf is door Nieuwe Niedorp verzonden, dus moet het ant woord daar ook weer inkomen. B. en W|. zullen nu nogmaals op antwoord aandringen en mocht dit niet spoedig komen, zoo zal Voorzitter naar Bloemen- daal gaan om de zaak zoo spoedig tot een gelukkig eind te brengen. Voorzitter kan meedeelcn, dat B. en W. op het zelfde standpunt staan als de heeren Kamp en Brug man. Voorzitter zegt, de vergadering te sluiten met een gelukkig gevoel dat er bijzondere en goede beslui ten zijn genomen. Spoedeischende vergadering op Zaterdag 26 Ja nuari 1929, des namiddags te 7 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heer Overtoom. Na opening der vergadering wordt do goedkeuring der notulen der beide laatste vergaderingen uitgesteld tot de volgende bijeenkomst. De salarisregeling van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen cir culaire van Gedeputeerde Staten inzake de sa larisregeling van Burgemeesters, Secretarissen, en Ontvangers en de circulaire van het gemeentebe stuur van Harenkarspel inzake een daartegen te voeren actie en daarvoor te houden vergadering te Alkmaar. Van den Blond van Gemeenteambtenaren in Noord- holland is eveneens een brief ingekomen. Al deze bescheiden zijn reeds in ons blad opge nomen. N.B. Geen mededeeling werd gedaan, dat deze vergadering was aangevraagd door de Raadsleden de heeren Jb. de Vries, C. Kooij, J. Willemso en Van Erp. Verslagg. Van B. en W. wordt het volgend prae-advies over gelegd: Naar aanleiding van dezen brief, waarbij het ge voelen van Uw College wordt gevraagd over het daarbij ingezonden ontwerp van de regeling, boven genoemd, hebben Burgemeester en Wethouders de eer U mede te deelen, dat zij zich met dere rege ling niet kunnen vereenigen, aangezien zij van oor deel zijn, dat de tegenwoordige jaarwedderegeling voldoende is. De gemeentefinanciën zullen door deze nieuwe re- gelinig niet onbelangrijk worden beïnvloed, terwijl de begrooting, die met zorg in elkaar is gezet, daar door als het ware uit haar verband w;ordt gerukt. Bovendien kan niet worden gezegd, dat de levens standaard na de laatste regeling is gestegen. Wat de klasse-indeeling betreft, zijn Burgemeester en Wethouders van oordeel, dat, wanneer aan de nieuwe regeling niet zal zijn te ontkomen, onze ge meente moeilijk anders zal kunnen worden ge plaatst dan in de 5e klasse, evenals dit bij de vorige regeling het geval was. Op grond van een en ander adviseeren Burgemees ter en Wethouders Uw College, Gedeputeerdo Staten in den zin als boven omschreven te berichten. Naar aanleiding van de circulaire van de Com missie uit den Raad der gemeente Harenkarspel, stellen Burgemeester en Wethouders voor een Com missie van S leden te benoemen, ten einde de ge meente in de te houden vergadering te vertegen woordigen, voor de benoeming waarvan zij U de volgende aanbeveling aanbieden: D. Leguit, C Kooij, W. F. Gorter. Nadat Voorzitter de besprekingen heeft geopend, zegt de heer De Vries, dat deze nieuwe regeling van Ged. Staten vreemd aandoet, omdat van dat college herhaaldelijk wenken werden gegeven aan de Ge meentebesturen tot bezuiniging, en nu zoo eensklaps komen zij met deze diepgaande verhoogingen van salarissen, die hier van onze Gemeente belangrijke financieole offers zal vergen. Spr. wijst erop, dat do tegenwoordige regeling 10 jaar geleden is vastgesteld, in een tijd, dat de levensomstandigheden belangrijk duurder waren, eigenlijk in den benardsten tijd, in een tijd dat het veel noodiger was dan nu, ook daarom doet deze venhooging zoo vreemd aan. Het zal toch van onze Gemeente belangrijko of f era eischen, wel 2Y2 duizend gulden jaarlijks, wat spr., gezien de le vensomstandigheden van nu en 10 jaar geleden, ge heel ongemotiveerd vindt. Het doet spr. dan ook groot genoegen, dat het advies van B. en W. zoo luidt. Want welke gevolgen zitten er aan vast! De pas vastgestelde begrooting zal uit z'n verband worden gerukt. De regeling brengt ook vrijstelling van pensioenbijdrage voor den Burge meester, den Secretaris en den Ontvanger, en het is toch absurd dat de hoogere ambtenaren vrij pensioen hebben, terwijl onze andere beambten 5 moeten storten. Dat gaat niet. Ik ben altijd, zegt spr., geweest vóór vrij pensioen, doch ik heb geen vrijheid kunnen vinden, wegens do tamelijk zware lasten der burgerij, vrij pensioen voor te stellen, al is wel met mijne mede werking de bijdrage van 8Vi verlaagd tot 5 Méér als dan de hoogere ambtenaren vrij pensioen moe ten genieten, dén ook alle andere beambten, het geld moet er dan maar voor komen, hoe dan ook! Ook dat zal dan nog een drieduizend gulden yan de gemeente- i kas vergen. Ook de Burgemeester tegou de nieuwe salarisregeling. Om ad deze redenen is spreker verheugd over het eenstemmig advies van B. en W., en hij dankt voor al den Voorzitter, wiens houding in deze aangenaam aandoet. De belastingen worden toch al moeizaam op gebracht, in de toekomst zullen b.v. voor do kanaal plannen nog zware eischen aan de burgerij worden ge steld, spr. hoopt daarom, dat de Raad eenparig het i afwijzend advies van B. en W. zullen aanvaarden. De heer Van Nuland kan gevoegelijk de redenee ring van den heer De Vries onderschrijven. Als de nieuwe regeling onverhoopt doorgaat, is hij van de zelfde meening als de vorige spreker, n.1. dan ook voor alle andere gemeente-ambtenaren vrij pensioen. Niet alleen is de begrooting met zorg samengesteld, maar ook is de belasting reeds zoo zwaar, dat ze moeilijk verhoogd kan worden. Maar als 't dan moet, dan moet 't en komt het geld ook wel! Spr. zou zich daarom wel kunnen verecnigen met een lagere klasse en verschilt in dat opzicht met den heer De Vries en met B. en W. Het advies is niet consekwent. Het wijst aan den eenen kant de voorstellen van Ged. Staten af en aan den anderen kant (wat de klasse-indeeling be treft) aanvaardt dat advies de voorstellen weer. Er blijkt nu tusschen den heer Van Nuland eener- gjtyds en andere heeren anderzijds, verschil van opvat ting hoe het advies in verband moet worden gelezen. Toegelicht wordt, dat Schagen altijd een klasse hooger heeft gestaan dan volgens zijn bevolking noo dig is. De heer Van Nuland meent, dat aan Ged. Staten kan worden gevraagd Schagen in klasse IV te plaat sen, dan gaan de ambtenaren toch nog omhoog, maar veel bescheidener. De heer De Vries meent, dat dit idéé in strijd is met het advies van B. en W., dat tegen de geheele rege ling ingaat, en na eenig geharrewar vindt de heer Do Vries het 't beste, dat de Raad zich dan maar eerst over de klasse-indeeling uitspreekt Hij hoopt, dat Schagen in klasse 5 blijft, als steeds, aan onze eer en stand zijn we dat wel verplicht, Schagen behoort in een hoogere klasse wegens zijn stedelijk karakter, markt, instellingen, enz. ,De heer Van Nuland meente dat het groote conse- kwenties met zich brengt als in 't advies staat: wij stellen prijs op klass e5. We vinden de salarisvorhoo- g'ing ongemotiveerd, welnu: we zouden dus kunnen adviseeren, dat Schagen er prijs op stelt in klasse 4 te komen. De heer Gorter meent, dat Ged. Staten dan toch de motieven daartoe zullen vragen. Welke motieven zijn er voor de klasse verlaging, die zult u moeten noemen. De heer Van Nuland: De verhooging der Jaarwed den! dat is het motief. De heer Gorter zegt, dat dit geen motiveering is voor de klasse-verlaging. •De heer Willemse hoort nu, dat bij teruggaan in klasse 4, de salarisverhooging minder zou zijn, spr. zit er niet zoo in, maar welke motieven zijn er om in de 5o klasse te blijven? Is dat dan zoo bezwaarlijk oan in de 4e klasse te gaan? Nadat spr. ingelicht is, dat de verhooging 1500 gul den minder wordt, bij klasse 4, ziet de heer Willemse niet in, welk bezwaar er bestaat om naar klasse 4 terug te gaan, tenzij men hem die bezwaren aantoont. De heer Gorter vraagt, of de klasse-indeeling ook van invloed is bij de aanstaande herziening der finan cieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Daaromtrent blijkt niets bekend. De heer De Vries wijst er op, dat Ged. Staten eene gemeente in eene hoogere klasse kunnen indeelen; hij is dan ook overtuigd, dat wij nul op 't reke3t krijgen bij aanvrage van klasse-verlaging. Schagen toch bezit alle hoedanigheden voor eene hoogere klasse, we moe ten er prat op 'gaan, die hoedanigheden te bezitten. Do heer Söhoorl wijst er op, dat niet alle leden het advies van B. en W. in zijn juiste verband hebben be grepen. Do bedoeling is, dat wij ons met de geheele nieuwe regeling niet kunnen vereenigen. Hij toont dat nader aan. Voorts denken B. en W. er niet aan, onze Gemeente te degradecron. De heer Willemso meent, dat het nogal een belang rijk verschil maakt, klasse 4 of klasse 5, zoodat het wel onder het oog behoort te worden gezien. Spr. meent echter, dat ons tegenstribbelen niet zal baten, Ged. Staten hebben dit gedecreteerd, het vragen van advies is maar een vorm. Laten wij hopen op een igrootere rijksbijdrage, zooals de Ver. v. Ned. Gera. •heeft 'gevraagd. Spr. zegt verder het niet gehee'l eens te zijn met het oordeel, dat do tegenwoordige salarisr regeling voldoende is, als we -hier een Burgemeester krijgen, die geheel op z'n salaris is aangewezen, en een paar kinderen heeft, is het salaris van thans niet voldoende. Nog wijst spr. erop, dat Ged. Staten thans niet vra gen, of de bron, waaruit het meerdere moet komen, is aangewezen, en dat zij nu met deze verhooging uit den hoek komen terkijl in het nieuwe wetsontwerp tot financieele regeling tusschen Rijk en Gemeenten 3% millioen is uitgetrokken voor verhooging der sa larissen van B. en 3. Dat is erg tegenstrijdig. De heer Van Erp brengt een compliment aan den Burgemeester voor zijne houding in deze, dat is bij zonder sympathiek. Hij stelt dit ten voorbeeld aan sommige* Burgemeesters in de omgeving, die het goed bleken te verstaan voor eigen parochie te preeken, zij toch vergaten in de eerste plaats, dat zij hiermede ingingen tegen de belangen der belastingbetalende burgers, dio moeite hebben het meerdere op te bren gen. Met het advies van B. en W. kan spr. zich ver eenigen. Maar de heeren De Vries en Van Nuland hebben een meening uitgesproken die hij hoogst ge vaarlijk acht. Weten de heeren wel, wat dat vrij pen sioen voor alle ambtenaren kost? De heer De Vries: Maar dat is de consekwentie van de voorstellen van Ged. Staten. De heer Van Erp. Dat begrijp ik ook wel, maar dat wordt ons van hoogorhand opgedrongen, tegen onzen zin, de Raad is er tegen. Maar de Raad heeft straks te zeggen over dio andere zaak. Als men zich op dit standpunt stolt, is het eind er van zoek. Spr. is echter bang, dat alle actie niets zal geven, en is het dan niet de voorzichtigste weg, klasse 4 te vragen? Hij meent dat dit veiliger is. In zeker opzicht kan spr. zich met het schrij ven van Haren karspel niet vereenigen, de financiën zijn geen argument voor alle gemeenten, dat moet iedere gemeente voor zich afzonderlijk beoordeelen en eigenlijk moest dat zoo ook bestaan. Overigens verwacht spr. geen resultaat van de actie, maar hij is er niet togen dat er afgevaardigden heen gaan. Het adres van den Bond van Gemeenteambtenaren is niet zuiver, ze spreken ypor eigen salaris, dat kun nen ze wel aan den Raad overlaten. Er wordt gezegd, dat in de burgermaatschappij betere salarissen wor den betaald voor de leiders, maar men vergeet, dat ambtenaren aan het hoofd van bedrijven daartoe de capaciteiten bezitten, en bezitten ze die niet, dan worden ze door de Directie ontslagen of het salaris verminderd. Bij een Burgemeester is dat niet het ge val. Of een Burgemeester Capaciteiten heeft of niet, hij komt en ontslaan kan je hem niet en aan zijn sa laris valt niet te tornen. Daarom is dat argument onjuist. Spr. adviseert den voorzichtigen weg te kiezen en klasse 4 voor te stellen. E!r wordt gesproken van stand en eer, maar zijn we daar minder om? We kunnen wel eene houding aannemen, maar we heb ben rekening te houden met de belastingbetalers.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5