llliiiti Kitiis- CURSUSVERGADERINGEN )e dolende Ridder. VAN DE VEREENIGING VAN OUDLEERLINGEN DER RIJKSLANDB0UWWINTERSCH00L TE SCHAGEN. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. Donderdag 31 Januari 1929. C HA C E Pt 72sto Jaargang No. 8401. COURANT ii blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donuur- ug cn Zoterdag. Dij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- „illün nog zooveel mogelijk in het ecrstuitkomcnd nummer gcpluatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden 11.05. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Grootcre letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vervolg. rELKE MIDDELEN STAAN DEN LAND- 5UWER TEN DIENSTE BIJ DE BESTRIJ DING VAN ZIEKTEN EN PLAGEN DER LANDBOUWGEWASSEN. Na de pauze houdt de heer Ir. W. B. L. Verhoe- in, phytopatholoog bij den Plantenkundigen dionst Wageningen, over bovenstaand onderwerp een leiding. De Voorzitter heette ook nu de aanwezigen welkom, het bijzonder dan den heer Ir. Verhoeven, die hier voordracht zal houden over: „W.elko bestrlj- ngsmiddelen staan don landbouwer ten dienste bestrijding van ziekten en plagen der landbouw- wassen. Waar wij ons, zegt spr., gelukkig mogon achten et een zeer werkzaracn Plantenziektenkundigen enst te bezitten, die zich tot taak stelt, al datgene r kennis van den practischen landbouwer te bren- tn, wat hij kan vragen, tot een doelmatige bestrij- ng van de helaas talrijke ziekten en plagen, waar- ee de landbouwers op hun bedrijf te kampen, heb- n. Daarom heeft ons bestuur gemeend, de aanwe- gen in de gelegenheid te stellen hieromtrent van tvoegde zijde voorlichting te ontvangen. De aan !le aanwezigen welbekende Ir. Verhoeven, die reeds ren in deze belangrijk werk voor den landbouwer Jricht, is tot ons groot genoegen bereid bevonden «besprekingen hieromtrent in te leiden en spr. fti hem daartoe gaarne het woord. Het is, aldus begint de heer Ir. Verhoeven, zijn in- iding, niet voldoende om te rachten door rationeele mesting, intensieve grondbewerking, onkruidbestrij- ng, gebruikmaking van veredeld zaaizaad en poot- >ed de opbrengst te verhoogen. Naast deze midde- n dient ook aandacht geschonken aan de bestrijding 0 voorkoming der plantenziekten. Hoewel ik geenszins de bestrijding van plantenziek- n als het ecnige en zelfs niet steeds als het voor- lamste middel beschouw tor verhooging van de op- engst onzer producten, zoo ben ik toch van meening, it door velen de waarde ervan wordt onderschat of lfs in 't geheel niet wordt ingezien. Te veel wordt >g de schade, veroorzaakt door plantenziekten, als ihoorende tot het risico van het bedrijf beschouwd op den post algemeene bedrijfsonkosten geboekt. Aan de hand van enkele voorbeelden hoop ik U litielijk te maken, dat wel degelijk in verschillende vallen middelen tegen plantenziekten zijn aan te enden, die de rendabiliteit van -het bedrijf soms in langrijke mate verhoogen. l een gemakkelijk overzicht te krijgen, zullen we FEUILLETON i Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Succissie-Oorlog. (Naar het Engelsch) van MORICE GERARD. plan voor den veldslag werd opgesteld op een ^heel bijzondere plaats: op den trans van den toren '"Ween dorpskerkje dat van Dapfheim. Daar ston- Marlborough en Eugenius bij elkaar en bij het licht 'Mde scheidende zon zagen zij voor hun geestesoogen de slag zich den volgenden dag zou ontwikkelen, wu Marlborough van den toren naar beneden kwam, juist. Anthony Marston aanrijden in gezelschap an Mark Fagan. De Hertog keek met genoegen naar herculische krijgsmansfiguur hij bedacht dat Mar- 0ri altijd succes had en hij had een soort van bijgeloo- verwachting dat de nieuwe generaal-majoor hem 'J' geluk zou blijven aanbrengen! Durft U een hachelijke onderneming aan bij het breken van den dag, Generaal? vroeg Marborough. - Ik zou niets liever willen, Uwe Genade. Kom dan mee, zei de Hertog. AnUiony steeg af en gooide zijn dienaar de teugels Daarop volgde hij Marlborough, trachtend zijn ver- j1? te verbergen, iets wat hem evenveel moeite kost- 8 aan Eugenius van Savoye. Mark Fagan's ooghoe- rokken samen: hy voelde dat er groote dingen Jen gebeuren. «lborough liep naar een dyk die de grens vormde een moeras; de ondergaande zon deed de Nebel ei en en gloeiden als een gouden stroom; vlak bij en uitgestrekt terrein, begroeid met riet en biezen: verradeltjke moerasland. 1 Ziet U dat? Zeker. Uwe Genade. is ^6n WCS naar de overwinning; de eenige! oo den weg naar roem voor den man die paar- «m van6S^hUt "°°r dit terrein kan krijgen en het cen- «valion r!n vijand °P zlJ'n meest-kwetsbare punt kan Bent'ïT Hertog keek Marston recht in de oogen. U die man? h«erdey riclltte ^oog °P» trok arijn zwaard en is goed. 't landbouwbedrijf in de volgende drie hoofdperioden indeelen: 1°. De bewerking en bemesting van het land. 2°. Het zaaien of poten en verplegen van het gewas. 3°. Het oogsten en de bewaring der geoogste produc ten. Evenals bij den mensch de voeding een belangrijke rol speelt zoowel bij de voorkoming van ziekten als bij de genezing, is dit ook het geval bij de planten. Bij een tekort aan bepaalde voedingsstoffen gaan de planten ziekteverschijnselen vertoonen. Zoo b.v. krijgt bij kaligebrek het aardappelloof een bronsaehtige tint, terwijl de bladranden zich min of meer naar beneden buigen. Ook wordt door gebrek aan kali het zoogen. „blauw worden" bij aardappelen in de hand gewerkt. Dit euvel -kan grootendeels voorkomen worden, door: 1°. de planten voldoende 'kali ter hunner beschikking te stellen: 2°. de knollen na den oogst zoo weinig mo gelijk te schuddon; 3°. do bewaring der aardappelen zoodanig te doen zijn, dat ze weinig uitloopen. Ten slotte, moeten de aardappelen direct na het schillen geheel onder water worden gezet. Ook een teveel aan voedingsstoffen en speciaal een te veel aan stikstof, kan het optreden van ziekten in de hand werken. Zoo b.v. treedt bij de graangewassen bij overvloedige stikstofbemesting eerder roest en meeldauw op. Bij een te veel aan kalk of voortdurend gebruik van alcalische meststoffen, worden de aardappelen sterk schurftig of pokkig. Niet de kalk is echter de oorzaak van deze ziekte. Neen, de schurft wordt veroorzaakt door een schimmel, maar de kalk doet de schimmel beter groeien, werkt dus de aantasting in de hand. Het verband tussohen bemesting en het optreden van plantenziekten is in de laatste jaren wel zeer duidelijk naar voren gekomen bij de bestudeering van het kalk vraagstuk. Ik behoef hierop niet nader in te gaan, daar in de vakbladen steeds weer met onver- moeiden ijver op het {belang van deze quaestie wordt gewezen. Gevaarlijk voor de gewassen zijn soms de nevenbe- standdeelen en verontreinigingen der kunstmeststof fen. Zoo b.v. komt in sommige kalimeststoffen een hooger of lager percentage chloor voor. Geeft men geen voldoende gelegenheid om dit te laten uitspoelen, dan kan bij sommige gewassen chloorbeschadiging het gevolg zijn. |Bij aardappelen kan dit de opbrengst drukken en ook de smaak wordt minder. Op de kleigronden mag met dit punt wel eens wat meer rekening gehouden worden. J We zien dus dat het plantenvoedende bestanddeel niet alleen de keuze van de te gebruiken meststof fen mag bepalen, maar dat ook de plantenziekten hierbij een woordje meespreken. Zoowel bij de bewerking van den flrond als bij de bemesting boude men dus rekening met mogelijk optreden van ziekten. Ditzelfde is het geval bij de tweede periode in het bedrijf, n.1. het zaaien of poten en de verpleging van het gewas. We kunnen ons allereerst de vragen stellen: wat zal gezaaid en gepoot worden en wanneer? Het ant woord op de eerste vraag kan kort zijn en wel: Ge bruik alleen gezond zaai- en pootgoed. Of dit gezond is kan vaak niet op het oog beoordeeld worden. We bezitten echter in de keuring van gewassen te velde een uitstekend hulpmiddel. Hierbij worden tijdens den groeitijd de gewassen meerdere malen aan een nauwkeurige beschouwing onderworpen door des kundige keurmeesters. De keuring te velde, met daarop volgende monsterkeuring, is een buitenge woon goed middel gebleken voor de indirecte be strijding der plantenziekten, speciaal voor die welke met zaai- of pootgoed worden overgebracht. De ver bouwers worden nl. gedwongen veel zorg aan hun gewassen te besteden en het spreekt dan ook van zelf, dat hun voor die moeite en gemaakte kosten eenige vergoeding toekomt, die zich afspiegelt in de hoogere prijzen van de te velde en op partij goed gekeurde producten. De kooper ontvangt echter hiervoor waarborgen. Niet uit het oog mag worden verloren dat, wanneer men reeds begint met ondeugdelijk zaai- of poot goed een goede grondbewerking of extra bemesting de zaak veelal niet meer goed kan maken. Good, waaronder dus ook verstaan wordt gezond zaalzaad on pootgoed, ls de grondslag voor oen goed gewas. Nu kunnen verschillende ziekten, die met het zaai- of pootgoed worden overgebracht, op vrij eon- voudige wlijze bestreden worden en wel door het te ontsmetten, waarvoor gebruikt worden warm water of chemische middelen. Warm water komt in aanmerking voor de bestrij ding van stuifbrand bij tarwe en gerst en bij ont smetting in het groot van bieten zaad. Veel algemeener, maar lang nog niet algemeen ge noeg is het gebruik van chemische ontsmettingsmid delen. Ontsmetting wordt o.a. toegepast tegen brand bij tarwe, gerst en haver, strepenziekte bij gerst en te gen kiemschimmels bij rogge. Speciaal op de ont smetting van de rogge wil ik nog wijzen, omdat deze •:jor ons land nog betrekkelijk nieuw is. Het is nl. gebleken dat de laatste jaren hier te lande veel rogge door kiemschimmels is aangetast geworden en dat het zoogenaamde uitwiinteren der rogge in meer dere gevallen aan deze aantasting moest worden toegeschreven. Door ontsmetting der rogge kan dit voorkomen worden. Gezien de geringe moeite en de geringe kosten kunnen we gerust den raad geven: ontsmet telken jare opnieuw al uw zaalrogge. Ontsmetting van bietenzaad geeft uitstekende re sultaten tegen bietenwortelbrand. Daar bijna alle bietenzaad in vrij sterke mate besmet is, worde geen kluwen onontsmet ultgezaaidl Uitval van de jonge vlasplantjes kan voorkomen wordon door het zaad te behandelen met een goede cfroogontsmetting. Behandeling der pootaardappelen met sublimaat verdient aanbeveling ter bestrijding van de Rhi- zoctonia. Op welke wijze ontsmet moet worden en welke middelen in aanmerking komen, wordt regelmatig door den Plantenziektenkundigen Dienst voor den zaai- of poottijd in alle mogelijke bladen bekend gemaakt. - - In enkele gevallen kan het optreden van para sieten voorkomen worden door den uitzaai op -den juisten tijd te doen geschieden. Zoo b.v. zal een aan tasting door fritvlieg bij jonge haver, grootendeels achterwege blijven wanneer de haver maar vroegtij dig gezaaid wordt. Een belangrijke quaestie, wiaaraan van oudsher veel waarde is gehecht, is de vruchtwisseling. We w{eten allen dat vruchtwisseling gewenscht is, maar is het ook voldoende bekend dat vruchtwisseling ook zooveel nut heeft met het oog op de bestrijding en het voorkomen van parasieten? Door het meerdere jaren achtereen verbouwen van een zelfde gewas op denzelfden akker geeft men de parasieten van dit gewas en speciaal die, welke in den grond achterblijven, een uitstekende gelegen heid zich sterk te vermeerderen. De voorwaarden voor de ontwikkeling der para sieten is dan n.1. door ons zelf zoo gunstig mogelijk gemaakt. oZo b.v. zullen de aaltjes die bij bieten de bekende bietenwoekerd veroorzaken, zich bij sterke bietencultuur op dezelfde perceelen vrij spoedig zoo sterk vermeerderen dat bietenverbouw onmogelijk wordt. Hetzelfde is het geval hij te sterke teelt van kla ver op perceelen waarop de klaverkanker voorkomt. Bij halmdorder der tarwe, rhizoctonia en ringvuur bij aardappelen, knolvoet bij kool en knolrapen, vlasbrand bij vlas, Sint Jansziekto bij erwten enz. F.on directe bestrijding is niot, of practisch niet uit voerbaar. Door een doelmatige vruohtwisssllng is echter zeer vaak nog veel te bereiken. Een afdoend middel tegen dergelijke ziekten is het kweeken van onvatbare of resistente, rassen, waaronder verstaan wordon rassen die óf in het ge heel niet, óf slechts weinig worden aangetast. De moeilijkheid bestaat echter in het kweeken van ras sen, die naast de resistentie tegen een bepaalde ziek te, ook de noodige andere goede eigenschappen bezit. Bij: aardappelen is reeds veel bereikt wat betreft de wratziekte. De kweekers zijn er in geslaagd soor ten voort te brengen die volkomen onvatbaar zijn voor deze ziekte en die ook in andere eigenschappen- uitblinken. Verbouw van deze soorten is, in verband met de bestrijding der wtratziekte en met het oog op de exportbelemmeringen, niet alleen van belang voor die streken waar wratziekte voorkomt, maar ook wel degelijk voor dig, waar zij nog niet is. Voorko men is in .deza beter dan genezen. Wat kan nu gedaan worden, wanneer het gewas te velde staat? Bij aantasting door dierlijke parasieten, die uitwen dig de planton aanvreten, kan in zeer veel gevallen een bespuiting van het gewas met een oplossing van een arsenicumhoudend middel goede resultaten ople veren. Zoo b.v. tegen bladrandkevers, de kevertjes die in het begin van het groeiseizoen de erwten- en boo- nenbladeren zoo mooi gehakkeld kunnen afvreten. Verder tegen do schildpadtorretjes in do bieten en te gen de koolzaadglanskevers. Noodig is, dat een be spuiting tegen dit laatste insect plaats vindt vóór dat de bloemen geopend zijn, mode ook met het oog op mogelijke vergiftiging van bijen en andere nuttige be- stuivers. Ansenicumhoudcndo middelen worden ook aange wend tegen vrctorij door emelten, ook wel grauwe worm genoemd. Het middel wordt vermengd met ze melen en wel in een verhouding van 1 KG. Parijsch of Uraniagroen, op 25 KG. zemelen. Deze hoeveelheid is voldoende voor één H.A. Het mengsel wordt uitge strooid op een hiervoor geschikter, dag tegen den avond. In den nacht komen de «meiten boven den grond en vreten van het hun toebereide spijsje, met Zonder een woord verder, liet de Hertog Marston waar hij was en ging terug naar de plaats waar een adjudant zyn paard vasthield. Prins Eugenius was al opgestegen. Marston bleef in de houding staan tot de beide veld- heeren, die in tegenovergestelde richting naar hun kwar tleren gingen, uit het gezicht waren. Toen wendde hij zich tot Fagan, die hun op eerbiedigen afstand ge volgd was: Breng de paarden .terug en kom dan weer hier. Na een oogenblik voegde hij erbij: En breng Majoor Hellebrand mee. Je vindt me in deze richting, en hy wees naar den rand van het moeras. Anthony verdiepte zich in de gesteldheid van het terrein en overdacht hoe hy het best de eervolle ,maar gevaarhjke en uiterst- moeliyke opdracht van den Opperbevelhebber kon uit voeren. Na een half uur verscheen Hellebrand in ge zelschap van Mark. Zonder groet viel Anthony met de deur in huis. De Opperbevelhebber heeft ons de eervolle opdracht gegeven om een middel te vinden om de artillerie over het moeras en de rivier te krijgen naar het hooge ter rein er achter. Dat kost een week, zei Hellebrand direct Maar het moet vannacht gebeuren, antwoordde Marston kort. Dan hebben we een tweeden Vauban noodig. Majoor Hellebrand moet het in zyn plaats doen met eenige hulp van Anthony Marston. En niet te vergeten van Mark Fagan, zei de kleine Ier met een humoristische tinteling in zyn stem. Anthony kende zyn dienaar voldoende om te weten dat deze weer een van zijn eigenaardig-schrandere ideeën had. Kom er mee voor den dag, Mark. We hebben geen tyd te verliezen. Er is een weg geweest, sir, dwars door het moe ras naar de Nebel en verder het voorterrein in. Marston was verrast; als dat waar was, beteekende het een sterke mogeiykheid om zyn opdracht bevredi gend uit te voeren. Hoe weet je dat Mark? Je bent hier nooit te vo ren geweest! Ik kan zien. sir, of beter 'gezegd, ik kon zien, een poosje geleden, toen we by de kerk stonden. Dat is onmogelijk man; de generaals zouden het van den trans van den toren toch óók hebben moeten zien. Ze keken er niet naar. Bovendien, ze zijn geen spoorzoekers geweest in een land waar moerassen bij de vleet zyn, met alleen hier en daar een weg die uit sluitend een geoefend oog kan zien. De manier waarop de biezen groeien vertelt me dat er een stevige weg is geweest in het midden vaa het moeras; ze zyn dik aan beide kanten en heel dun en spichtig in het midden; Ik zou de lijn precies kunnen trekken aan beide kanten van de rivier. Wijs ons den weg dan!, riep Marston ongeduldig. Het heele landschap werd op dat oogenblik in mist gehuld, maar Fagan toonde geen aarzeling; hy had i een eigenaardige gave om zich te orienteeren en een 'meer dan normale gezichtsscherpte. Ze liepen ongeveer vyfhonderd meter langs den rand van het moeras. Mark bleef stilstaan. Hier Is het begin. Hy sprak de waarheid; met gras begroeid, gedeelte- lyk zelfs met biezen overdekt stak een breed pad net boven de oppervlakte van het moerasland uit. Het was blijkbaar met de grootste zorg aangelegd, misschien eeuwen geleden; het kon oorspronkelyk wel uit den tijd ;van de Romeinen stammen. j Goeie hemel, riep Hellebrand uit, dat maakt een verschil. Hy was nu even geestdriftig als hy zooeven sceptisch geweest was. Ze liepen het pad langs, meer dan eens uitgiydend in den modder aan de kanten, soms vreezend om voor goed spoorloos in den drassigen grond te verdwynen, er was Inderdaad alle aanleiding voor den Franschen be velhebber om te vertrouwen, dat het onmogelyk was ,om deze natuurlijke verdedigingslinie over te trekken, i Ze bereikten de rivier en vonden de overblijfselen van wat eens een brug was geweest: zwaar muurwerk, nu heelemaal begroeid met riet en mos en onkruid. We moeten een brug slaan; de rivier is te diep en stroomt te snel om er met artillerie door te trekken; ze zou nooit aan den anderen kant komen. Volkomen juist, zei Marston. Ik heb een hoop hout gezien dat een eind verder aan de Donau voor transport gereed ligt, deelde Fagan mee. Schitterend, riep Marston enthousiast. ik heb wel mannetjes die in een paar uur een brug kunnen maken. Haastig gingen ze naar het kamp terug en namen hun maatregelen. Toen het torentje van Dapfheim mid dernacht sloeg was er een brug over de Nebel geslagen; sterk genoeg om paarden, kanonnen en mannen te dragen. HOOFDSTUK XX. BLENHEEM. Marston had zich vrijwel geheel gekleed op zyn bed geworpen en sliep vast tot hy door zijn dienaar gewekt' werd. De Opperbevelhebber wenscht U onmiddeliyk te spreken, sir. Haal myn paard. Mark verdween en Marston doopte zijn gezicht ln een waskom met koud water. Toen hy klaar was ver scheen Mark al met de paarden. Ze galoppeerden samen naar den molen waar de Hertog zijn hoofdkwartier had. Het eerste vage sche merlicht van den aanbrekenden dag werd In het Ooe- ten zichtbaar. •Het kamp was al tot leven ontwaakt; de voorberei dingen voor een der bloedigste veldslagen uit de wereld-, geschiedenis waren begonnen. Toen Marston by den molen kwam vond hij daar een sohitterend gezelschap van opper-officleren. De Hertog' stond op de stoep en gaf ze een voor een de instructies voor hun aandeel in de krijgsverrichtingen. Toen alle Generaals hun orders ontvangen hadden en na het sa luut te hebben gebracht, vertrokken warene bleef al leen Marston nog over, bij den Hertog en diens broe der: Generaal Churgchill. Op een teeken van den Opperbevelhebber trad An thony nader. U bent erin geslaagd te construeeren, waarvoor U hout van mij hebt gestolen. Een glimlach gleed over Marlborough's gelaat toen hij dit zei. Mijn dienaar, een oude woudlooper, vond het spoor en Majoor Hellebrand deed het idee van een brug aan de hand. En U? Ik was erbij, Uwe Genade. De Hertog keek hem goedkeurend aan. Van deze soort bescheidenheid hield hy. U bent er meestal. Ge neraal Marston, en hebt succes. Ik weet dat te appre- cieeren. Maar U hoeft niet bang te zijn dat iemand die onder Uw bevelen vannacht heeft gewerkt, vergeten zal worden. Nu wat Uw taak voor vandaag betreft. Myn broer zal de reserve aanvoeren, een legercorps bestaan de uit artillerie en cavalerie. Hij weet wanneer hy met zijn troepen moet ingrijpen, tot dat oogenblik zullen zij zich buiten den strijd houden. Uw taak is om het moe ras en de rivier over te steken aan het hoofd van de infanterie; dan volgen dragonders, daarachter de artil lerie, en de lanciers vormen de achterhoede. Zoodra U het voetvolk veilig overgebracht hebt keert U terug en neemt de leiding van den overtocht van het geschut; Majoor Hellebrand rijdt bij het eerste stuk. U is zeker voldoende Ingelicht? Volkomen, Uwe Genade. Dan moge God ons verder b'jstaan. Marlborough nam zyn bepluimdcn hoed af, welk voorbeeld de belde anderen volgden. Zoo begon de historische dag, welks avond vyftig duizend dooden op het slagveld zou vinden. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1