KANAAL-TUNNEL. I Binnenlandsch Nieuws. De onveiligheid in Noord-Brabant Sneltrein ontspoord bij Dedemsvaart deel van een seer deskundige, dat Je niet at te bang moet sijn, in de practijk doet het tich niet too twart voor. De heer Van Erp herhaalt, dat hij ook de kleine krachtati oomgebruiker» wil helpen, ook die hebben last van de aperuren. De heer Sphoorl zegt, dat niet een regeling in een paar dagen kan worden gemaakt, maar binnen een betrekkelijik korten tijd zal een regeling kunnen wor den gemaakt. En spr. onderschrijft het oordeel van den heer Van Nuland, dat de tarieven hier zeer bil lijk zijn. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangeno men met tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren Gorter en Van Erp. Autodienst Kolhorn-Schagon. Volgt adres van don heer P. Deutekom om subsi die of garantie ad f1000 per jaar voor den autobus- dienst Schagen-Kolhorn. Naar aanleiding van dit adres hebben B. en W. de eer, gelet op het groote belang van den dienst voor onze gemeente, voor te stellen subsidie te verleenen. Zij meenen echter niet verder te moeten gaan dan f 500 per jaar gedurende ten hoogste 2 jaren, een en ander voor zooveel en voor zoover de uitkomsten der exploitatie een tekort mochten opleveren en onder voorwaarde, dat Burgemeester en Wethouders te allen tijde het recht hebben de administratie te con troleeren. De heer Gorter begrijpt het voorstel van B. en W. niet. B. en W. achten den dienst van groot belang en toch gaan ze niet accoord met het verzoek. Er is een belang en een groot belang en waar er nu sprake is van een groot belang begrijpt spr. niet, dat 13. en W. de subsidie willen haiveeren. Spr. zelf is niet voor hei verleénen van subsidie. Spr. is indertijd voor een subsidie van den dienst Wieringen-Schagen geweest, omdat hij dacht dat Schagen er groot belang bij had, maar door de autobusdiensten zijn vele zakenmen- schen achteruit gegaan, Ook deze nieuwe dienst zal in hoofdzaak dienen om Zaterdags de menschen naar het station te brengen. Den Voorzitter spijt het, dit to moeten hooren. Het heeft spr. ook wel teleurgesteld dat er heel wat men schen alleen van den dienst gebruik maken om naar het station te gaan, maar Schagen is centrumge meente en moet deze diensten, evenals Alkmaar en andere plaatsen doen, naar zich toetrekken. Een groot verschil is echter f 1000 of f 500, aan Bruul is ook niet meer dan f500 gegeven. De heer Kooij vraagt, of de dienst vice versa naar het station rijdt, of naar het raadhuis. Als de dienst alleen naar het station rijdt, is spr. het met den heer Gorter eens. De Voorzitter zegt, dat als voorwaarde kan worden gesteld, dat de Markt het. eindpunt wordt. Er is groo te behoefte- aan den dienst. De heer De Vries wijst er op, dat in zeer nabije toe komst Kolhorn krijgt..een achterland, en met dat achterland moeten we in contact komen. We moeten ons niet blind staren op de Zuiderzeewerkers. Spr. wijst er op, hoe Alkmaar en Den Helder ook hun best doen, dit contact te verkrijgen. De Voorzitter is het met den heer De Vries eens en het spijt hem dit argument zelf niet te hebben be doeld. Spr. herinnert aan de pogingen die worden gedaan een weg te krijgen van Kolhorn naar Scha gen en op deze wijze getracht wordt Schagen meer en meer lot een centrum te maken. De heer Willemse zegt dat in hoofdzaak het verkrij gen van verbindingen moet worden bevorderd, het algemeen verkeer. De heer Gorter ziet zoo weinig practische resultaten, de menschen gaan naar en van het station. De heer De Vries meent toch dat de markt voor deel heeft van de diensten en bovendien de zaken- mensohen steunen de zaak zelf. De heer Van Erp kan ook zijn stem niet aan het voorstel geven en het bevreemdt hem dat de Voorzit ter er mee accoord gaat. De resultaten die zijn ver kregen zijn van een zoodanig gehalte, dat we ervoor moeten oppassen. Voor spr. staat vast dat de gemeente de subsidie zal moeten betalen en als de administra tie door den heer Schoorl moet worden gecontroleerd, laten we de subsidie dan maar direct betalen. Wat de stichting van de lijn 'betreft, spr. ziet er weinig nut in als het eindpunt de Markt is; de menschen rijden naar het station en de ledige bus komt op de Markt. Zo zullen niet uitstappen om bij de middenstanders te koopen. En de rekening van de bushouders is wel zoo, dat de gemeente moet betalen. De heer De Vries wijst dan op hét geval-Bruul, dat was toch anders. De heer Van Erpr Het heeft niet gekost, maar er stapt geen enkele passagier in Schagen uit. De Voorzitter zegt dat de 'heeren Gorter en Van Erp anders toch wel een open oog voor de belangen van Schagen hebben en op dit punt beschouwt spr. net als een lust tot pure tegensprekerigheid. Als Den Helder en Alkmaar het lezen, lachen ze ons uit De heer Gorter zegt, dat niet aangetoond kan wor den dat de diensten voordeel brengen. Met St. Nico- laas bijv. ziet men de menschen met pakjes van el ders in de bus stappen. Den 'heer Leguit bevreemdt het dan dat de midden standers de zaak dan zelf willen steunen; De heer Gorter: Dat is een privé-belang, terwijl ik hier ziet voor het algemeen belang en wil rekening houden met de belastingbetalende burgers. De heer Bakker zegt dat zijn klomp breekt, nu hij 2 leden van Plaatselijk Belang op deze wijze boort spreken. Ook in Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Den Helder rijden de bussen naar de stations, maar toch zierf ze belang in deze diensten. Alkmaar bijv. tracht met Geel overeen te komen dat hij naar Alkmaar rijdt. Schagen moet contact met het achterland heb ben en als we deze beweging niet aangrijpen, zal men zeggen dat er niets van het gemeentebestuur uit gaat Wel wil spr. een alleszins goede controle, hoewel dit geen wantrouwen jegens Deutekom beteekent. De heer Van Nuland wil in dit speciale geval voor al de subsidie verleenen, omdat als er in de Wieringer meer later een gehucht, stadje of zoo iets is gesticht de dan bestaande lijn SchagenKolhorn eerder naar dat gehucht e.d. uitgebreid zal kunnen worden. En dat is een perspectief van groot belang. De heer Gorter erkent dat 'er perspectief in zit maar spr. wijst op den geest van den tijd, dat de menschen naar de groote steden willen. De beer Van Erp is geen tegenstander van het ir 't leven roepen van dezen dienst, maar houdt de 100C poppies graag in den zak. Spr. kan die kunsten me die boekhouding al. De heer Willemse merkt nog op dat de heore' Gorter en Van Erp een Ohineosche muur om Schagen moeten slaan. Mevrouw Beerling merkt op, dat de vrouw van eer der grootste manufacturiers naar Amsterdam gaa om bont en kant te koopen. De heer De Vries meent dat dergelijke dingen wel zoo blijven. Het voorstel van B. en W. f500 subsidie, word aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, tegen mevr Beerling en de heeren Gorter en Van Erp. De voorwaarde zal worden gesteld, dat de Markt het eindpunt zal zijn. Benoeming onderwijzers Voor onderwijzeres aan de Openb. Lag. School bic den B. en W. de volgende voordracht aan: 1. Mevr. J. Kriek—Baas te St. Maartensbrug. 2. Mej. C. M. van Heel te Nijmegen. 3. Mej. F. Themans te Arnhem. B. en W. deelen mee, dat nadat de voordracht dooi hen was opgemaakt, de Inspecteur bericht heeft vooi te stellen, alleen mevr. Kriek op de voordracht ti plaatsen. B. en W. gaan hiermee accoord. De heer Willemse merkt op dat het streven van het Rijk om voor een koopje klaor te komen, weer la ton nutieolo van het onderwijs, nu deze sollicitante 1 X op een dag heen en naar St. Maertenbrug moet. Spr. meent dat dit niet komt ton goode van hot beetje onderwijs dat de kinderen der .arbeiders toch reeds zoo mondjes maat wordt verstrekt, on dat later als schat voor hun verdere leven moet dienen. Het is hier niet de vraag voor spr. of het is den boerenknecht, die stekels pikt, enz., want arbeid adelt, al arbeidt de adel dan niet. De hear Yun Erp: Een goed begin voor een roman. De heer Willemse zegt dan verder in opstand te ko men, omdat we hier worden opgescheept en het kind er de dupe van wordt. Hebben B. en W. er bij den minister ernstig aangedrongen op de moeilijkheden. In andere plaatsen is wel ontheffing verleend van de bepaling uit wachtgelders te benoemen. Waar het Rijk voor Mevr. Hasselo wel betaalde, begrijpt spr. niet, waarom de gemeente nu geen andere door het Rijk bezoldigde onderwijzeres mag benoemen. De Voorzitter deelt mede hoe ontzaggelijk veel werk is gedaan, hoe men tenslotte kwam tot wat spr. noemt, de landstorm, sollicitanten van 50 tot 00 jaar en ten slotte de heer Leguit de reddende engel was, toen deze den Inspecteur had gesproken en die mevr. Kriek— Baas aanbeval. De heer Willemse ïou nog liever een onderwijzeres voor eigen rekening benoemen. Drf beer Gorter meent, dat de 'heer Willean.se te zwart-gallig is; 1^ uur in de vrije lucht zal geen na- (leeligcn invloed op hot onderwijs uitoefenen. Do hoer De Vries oordeelt dat hot de vraag is of de sollicitante een geschikte kracht is. De heer Leguit heeft de overtuiging dat mevr. Kriek—Baas een goede onderwijzeres is. De heer Gorter meent, dat als de gemeente nu goed geholpen wordt, het toch te dwaas is om voor eigen rekening een onderwijzeres te benoemen. De heer Van Nuland had liever gezien dat de Voor zitter persoonlijk met den minister had gesproken, Sur. voelt ook het bezwaar eiken dag, in wind en weer van en naar St. Maartensbrug te moeten trek- Ue Voorzitter zegt dat een persoonlijk bezoek niets zou hebben gegeven. De heer Van Nuland echter zegt dat een ambtge noot van den Voorzitter toch wel succes had. De Voorzitter zegt, dat daar een geschiedenis aan was verbonden, de iheer Van Nuland moet het niet half vertellen. De heer Schoorl megnt dat er teveel over deze zaak wordt gepraat. Van de 35 waarmee is gecorrespon deerd, was er niet een die voor benoeming in aan merking 'kwam, en nu ons een middel aan de hand wordt gedaan om een uitstekende onderwijskracht te krijgen, moeten we dat z.i. accepteeren, Met 9 stemmen wordt mevr. KriekBaas benoemd; 2 stemmen werden blanco uitgebracht Uitbreidingsplan. Daarna is aan de orde vaststelling wijziging uit- breidingsplan. B. en W. hebben de eer den Raad ter vaststeling aan te bieden de wijziging van het uit breidingsplan der gemeente, waarvan het ontwerp is vastgesteld in de vergadering van 3 Januari jl. Het advies van de Gezondheidscommissie luidt goedkeurend. Van mevr. Wed. J. Rotgans en den heer C. Berkhouwer zijn bezwaarschriften ingediend in zake het afsnijden van een gedeelte tuin van het per ceel thans bewoond door de heeren Berkhouwer en Jansen. Voor verdere bijzonderheden'verwijzen wij naar het nummer van 23 Januari, waarin de teeke- ning en bijzonderheden zijn opgenomen. Waar de heer-Overtoom den Voorzitter hoort spre ken over de bijgevoegde begrooting, merkt spr. op, dat het nu toch alleen betrea wijziging van het uit- nreidingsplan, geen uitvoering. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Van Erp had dat idéé tenminste ook. Spr. merkt op, dat het plan publiek is gemaakt en be twijfelt of dat in het belang der gemeente is. Do tweede vraag van spr. is of de kwestie die ontstaan is over den aankoop van perceel-Rotgans, geen stag natie kan veroorzaken. Spr. vindt de wijze van han delen van B. en Wr. niet practisch en had beter ge vonden, dat de zaak eerst in cornitó was besproken. De Voorzitter zegt, dat volgens de woningwet de plannen 4 weken ter visie moeten liggen en na de vaststelling nog 2 weken. De heer Van Erp blijft van oordeel, dat beter eerst een overeenkomst met den eigenaar van bedoeld per ceel ware te treffen geweest en daarna gevraagd had h.unnen worden of de Raad er zijn goedkeuring aan ican hechten. Zóó zou spr. hebben gedaan. Spr. vraagt inlichtingen over de onderhandelingen roet den eige naar. En waar de Voorzitter noch de wethouders die inlichtingen wenschen te verstrekken, zegt de heer Van Erp de zaak dan in 't openhaar te zullen be spreken, wat hij echter niet in het belang der ge meente acht. Door de wethouders zijn met den eige naar dingen besproken die spr. niet practisch acht Spr. heeft het over een vergelijk ten aanzien van den afstand van grond, zooals op het plan is geprojec teerd, waar tegenover dan zou staan zekere verande ring van het gebouw hiernaast, de luifel zou verdwij nen en het bovenste kamertje verbeterd worden. De heer Bakker vraagt of die verbouwing nu in verband staat met het uitbreidingsplan. De Voorzitter ontkent dit en zegt het eigenaardig u6 vinden dat de heer Van Erp dit er bij haalt. Do heer Van Erp zegt, dat hij meent, te weten dat de eigenaar misschien bereid was geweest afstand ;an den grond te doen, in welk geval er minder soesah zou zijn. Wat een der wethouders heeft be- .oofd was niet practisch, de zaak had gezien de be- apiekingen door het college of de wethouders, niet openbaar behandeld moeten worden. De heer Van Nuland heeft ook iets hooren brom men over onderhandelingen en acht het 't beste dat ar in comité volledige inlichtingen worden verschaft. De heer Leguit merkt op, dat de wethouders be- ioelde onderhandelingen steeds tezamen hebben ge mord. De heer Schoorl bevestigt dit, persoonlijke onder- uandelingen hebben niet plaats gehad. De heer Van Erp: Besprekingen dan. De openbare vergadering wordt nu geschorst. Na heropening zegt de heer Van Erp, dat hij, ge- .ïoord de besprekingen in comité zijn stem niet aan iet voorstel van B. en W. kan geven. In het openbaar vil spr. herhalen dat het hem spijt dat het college leen stappen heeft gedaan om tot een minnelijke ichikking met don eigenaar te komen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, te- ,en stemde de heer Van Erp. Keuring van Waren. Naar aanleiding van de daarovor ingekomen cir- ulaire van den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, hebben B. on W1. de eer den Raad voor te -lellen aan het verlangen van Z.E. tegemoet te ko- aen, door de Verordening op de Keuring van Waren e wijzigen als in genoemde circulaire is omschreven. Algemeen goedgevonden. Rioolbelasting. Volgt voorstel tot wijziging van de Verordening op iet heffen van geldon voor het gebruik van open- are gemeentewerken, bezittingen of inrichtingen. Naar aanleiding van het gesprokene in de voorlaat- i-e vergadering van Uw Collego, hebben B. en W. e eer voor te stollen, artikel 1 der Verordening bo- engenoemd, te wijzigen, zooals hieronder is aange- even, waardoor alléén een directe uitloozing op emeentewater belastingplichtig is, zoodat aan le bezwaren In genoemde raadsvergadering geopperd, wordt tegemoet gekomen, Blijken» «en hierbij overgelegde lijst zal tengevolge van deze wijziging de gemeente een bedrag van f240 aan belasting moeten derven. Artikel 1 uer Verordening zal voortaan luiden; „Er zal een belasting worden geheven: le. Voor hot doen uitmonden van een riool, eenigo afvoerbuis of muuropening. a. direct of i n d i r e c t op een gemeenteriosl of een open straatgoot. b. d 1 r e c t in gemeentewater. 2e. enz. Het thans geldende artikel luidt als volgt: Er zal een belasting worden geheven: le. Voor het doen uitmonden van een riool, eenige afvoerbuis of muuropening, d i r e ci of i n di r e c t op een gemeenteriool, een open straatgoot of in ge- meentewater. 2e. enz. Nuar aanleiding van deze zaak wijst de heer Kooij op een slootje aan de Laagzijde. Indertijd zijn de eigenaren van de perceelen uan den Stationsweg aan geschreven orn te zorgen voor demping van het zich daar bevindende slootje en spr. gelooft dat alle eige naren in hun schik zijn dat tot demping is overge gaan. Spr. zou daarom ook demping van het slootje achter de Laagzijde en ook van een slootje achter het Weeshuis toejuichen. De Voorzitter zal het met de Wethouders bespreken. De heer Gorter vraagt of het Weeshuis wel op de lijst behoort., wat de uitloozing betreft. De Voorzitter zegt, dat het. onderzocht zal worden. De heer Bakker zegt dat een achter de U.L.O. school voor afwatering dienst doende greppel verbetering behoeft, mede met het oog op den tuin van de R.L.W.S., waar nogal eens proeven worden genomen. De Voorzitter: Geachte leden, dat alles zal onder zocht worden, maar is er bezwaar tegen de voorge stelde wijziging in de verordening. Dat blijkt niet het geval te zijn en met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aange nomen. Wijziging voorwaardèa verkoop grond van het ü.roüdbecüryf. Daarna ie aan de orde het voorstel tot wijziging van de algemeene voorwaarden, waarop de gemeente grond verkoopt van het grondbedrijf. B. en W. hebben de eer den Raad voor te stellen punt 7 van de voorwaarden, bovengenoemd, te wijzi gen en voortaan te doen, lulden als volgt: 7. De verkochte gronden moeten binnen 13 maanden na de overdracht zijn bebouwd met een woonhuis. In bijzondere gevallen kunnen B. en W. ten opzichte van de wijze van bebouwing van deze bepaling onthef fing verleenen. De Voorzitter zegt. dat het de bedoeling is, dat er nette woningen worden g6bouwd, geen garages, schu ren enz. Een mooi kantoorgebouw, daartegen is geen bezwaar. De heer Gorter vindt de bepaling niet vérstrekkend genoeg. Indertijd is door de familie Roggeveen een be paling gemaakt over het 30ort te bouwen huizen, met de bedoeling, de waarde op den grond te houden. Spr. acht dat van groot belang. De Voorzitter wijst hier op de bouwverordening, door de schoonheidsbepaling hebben B. en W. dat In de hand B. en W; zullen zoo-gen, dat er mooie, goede wonin gen worden gebouwd. De heer Van Erp wil de beslissing over den bouw niet aan B. en W., maar aan den raad. De Voorzitter vindt dat vrij gevaarlijk, omdat dan over al of niet vergunning een kibbelpartijtje in het openbaar kan worden gehouden. De heer Schoorl merkt op, dat het hier betreft de bijzondere gevallen en spr. vindt het wel go-ed, dat de beslissing dan aan den raad komt, de kwestie komt dan toch in den raad. Goedgevonden wordt de wijziging aan te brengen. De heer Overtoom zegt dat iemand bij zijn eigen huis wel een garage mag bouwen. De Voorzitter antwoordt bevestigend, een garage al leen of een boet alleen zullen niet mogen, worden gebouwd. Zónder hoofdelijke stemming wordt daarna het voorstel van B. eh W. aangenomen. Aankoop grond in het Bnerenlmsch. Van mej. C. M. Roggeveen Is een verzoek ingekomen om te kunnen koopen een perceel bouwterrein aan do ontworpen straat, groot p.lun. 165 M2. voor den prijs van f 6. Bedoeld wordt het hoek-peroeel liggende ten westen van het ontworpen plantsoen. B. en W. stellen voor, hierop gunstig te besohikken. De heer Gorter wijst er op, dat in de aanvrage nog gesproken wordt over de oude regeling, terwijl de x-aad nu zooeven een wijziging in de vporwaarden heeft aan genomen. Opgemerkt wordt, 'lat ook in de oude regeling al «tond dat de aan te koopen grond binnen 1 jaar bc bauwd moet zijn, maar in de beschikking zal er op de wijziging gewezen- worden. I>e beer Van Erp heeft bemerkt, dat het college van B. en W. nu reeds voorstelt een der beste ter reinen te verkoopen beneden den kostprijs. Het zoo aan nemeltjk mogelijk maken, kost de gemeente geld. De heer Gorter huldigt in het algemeen deze rede neering ook, maar meent dat de heer Van Erp de zaak in dit geval te eng inziet Als begin moet het zoo ge makkelijk mogelijk worden gemaakt, ja desnoods een strook grond gratis beschikbaar stellen. Maar wel zou spr. bezwaar hebben als B. en W. tegen dien prijs zou den doorgaan. De heer Van Erp vindt het niet goed, het beste ter rein beneden den prijs te verkoopen» Ten van deze zaak hebben we een gegoochel met cijfers, maas de practijk kort nu wel hoe het Is. D8 Voorzitter oordeelt dat de heer Van Erp nu geen zakelijk standpunt inneemt De heer Leguit zegt te meenen dat B. en W. met het voorstel handelen, naar de uitspraak van den raad in de vorige raadsvergadering. Het is hier om een begin te krijgen. De heer De Vries merkt op, dat de heer Van Erp spreekt over het mooiste stukje, maar z.i. is het wel een aardig plekje, maar het mooiste is het niet De Voorzitter beaamt dit het mooiste is naar het Oudo Slot toe. De heer Van Eerp herinnert er aan dat hij verschil lende malen gevraagd heeft of hij vrfj was in het be palen van zijn atandpunL Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, tegen stemde de heer Van Erp. Do rondvraag. De heer Bakker wijst op den verontreinigden staat waarin do waterplaats bij Kroone zich bevindt, en ver laat daarna de vergadei-ing. De heer Van Nuland komt terug op de mededeelln- gen van den Voorzitter. In de eerste plaats dan wat het hek van Portegies betreft. Spr. vraagt of er al éen idee is gevestigd over den aanleg van den primairen weg on wat B. en W. denkon to doen als aan het hek voor dien belangrijke schade wordt veroorzaakt. Spr. geeft B. en W. in overweging hun meening te herzien. Het hek blijft een dilemna voor het groote verkeer. Wat het salaris van den gasdirccteur betreft, spr. her innert aan de misere over de handelingen anderhalf Jaar geleden, en waarbij de heer Blaeser verplicht, werd tot storting van een bedrag in de kas, wegens ver meende retourcommissios en kortingen. Spr. heeft daar tegen gestemd, omdat z.i. elk bewijs ontbrak. Spr. is blij dat de officier van Justitie tenslotte ook geen ter men heeft kunnen vinden tot rechtsvervolging. Maar niettegenstaande dit, blijft het raadsbesluit gehand haafd, cn de gasdirccteur gedupeerd. Thans heeft spr. 'n afschrift van een advies van defe heer Blaeser bereikt en spr. oordealt dat er «enigszins eoid&aUe, neen der mentle behoort te worden toegepast, «pr. heeft Ht uitgebreid ondersoek ingesteld naar de ealarleering vee ombtgenooten en daarbij I» spr. gebleken, dat de k* mssnte Schagen den heer Blaeser te laag bezoldigt on spr. hooft daarom aangedrongen op salarisherziening, En met eenige verbazing heeft spr. kennis genomes van het antwoord van B. en W., waarbij geen voorstel wordt gedaan den onrechtmatiger! last, ham jaar geleden opgelegd, van hem af te wentelen. Spr. geeft in overweging niet te wachten tot de begrootlng, dat wordt November—December, bijna nog een jaar, maar geef hem verhoogiing van salaris of terugbetaling vaa de korting. De Voorzitter deelt mede, dat op het ingekomen ver. zoek van den heer Blaeser nog niet een prae-.idvie§ van B. en W. is uitgebracht. In de eerstvolgende ver gadering komt deze zaak in den raad en als do hear Blaeser in het gelijk wordt gesteld, kan dat toch al tijd nog gebeuren. De heer Willemse zal zich stil houden over deze zaak, nu hij hoort dat ze in de volgende vergadering aan- hangig wordt gemaakt. Want spr. heeft over deze zaak wel 10 minuten te spreken. Onder deze omstandighe den is spr. geen voorstander van salarisverhooging. De heer Van Nuland begrijpt niet, dat het adres nog niet behandeld kan worden. Het adres ie gedateerd 26 Januari en Zaterdag j.1. hebben de raadsleden do con vocatie thuisgekregen. De Voorzitter: We hebben ndet direct weer vergade ring van B. en W. De heer Van Nuland begrijpt dit, wellicht toch 1 keer per week. De Voorzitter zegt van meerdere malen en de heer Van Nuland begrijpt dan nog minder dat B. en W. nog geen prae-advies hebben uitgebracht. De Voorzitter oordeelt dat de zaak toch niet zoo un gent is, de directeur stort het bedrag eenmaal per jaar. De heer Willemse meent dat de raad nu maar kalrc moet afwachten tot de zaak aan de orde komt De heer Van Erp merkt op dat spr. zich niet ong». rust maakt en dat xtjn ingenomen standpunt beruütt» op rechtspraak. Hierna volgt sluiting. Daag'lijks leest men in de kranten Christ'lijk Soci- of Liber-aal Van de grootsche tunnelplannen Ter ontduiking van 't kanaal. Eng'land is aan 't overwegen En ook Frankrijk prakkizeert Maar 't zijn, al9 steeds, de spijkers Waar 't ook ditmaal aan mankeert Voor „slechts" dertig millioen pondjes 'Komt 't zaakje voor elkaar, Doch dat is dan nog niet alles Nee, dan komt er nog een „maar". Als 't geld dan bij elkaar is En men tot. den bouw besluit Kan, als alles voor elkaar is Dan 't tunnelzaakje „uit"? Da's voor beide mogendheden Nog een heele groote vraag, Daarom wikt en weegt men telkens Ja, 't is een heele waag. En wat lijkt 't mij eenvoudig Heel die plannensrnederij Is toch feit'lijk overbodig 't Is papierverknoeierij. *k Geef aan Engeland en Frankrijk Hierbij gratis dit advies: Neemt bekwame tunnelgravers, Die niet werken met verlies. Ik bedoel de safe-ontlasters Van die bar.k daar in Berlijn, Dat zijn heeren die bij 't graven Van succes verzekerd zijn. DO JAST. DRIE INBREKERS GEARRESTEERD. Men meldt uit Waalwijk d.d. 6 Februari: In den afgeloopen nacht is alhier op een drietal plaatsen ingebroken, nl. op het kantoor van de lijn* koekenfabriek der firma Gebrs. Teurlings, in den meubelwinkel der firma Th. van Wijk en in een der kantoren van de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. In het eerste geval werden wat postzegels gestolen, in het tweede eenige costuums en in het derde werd geen buit gemaakt. De marechaussee, die tijdig verwittigd was, ver moedde dat de inbrekers met de vroegtram naar Den Bosch Waalwijk zouden verlaten en het bleek dat ze zich niet vergist had. Toen de tram in 's Herto genbosch arriveerde, werden twee individuen aange houden. Ze waren afkomstig uit Oss en in bezit val inbrekerswerktuigen. Bij nader onderzoek bleken de ze te passen op de forceeringen, op ramen en deel ren van bovengenoemde perceelen aangebracht, i Later werd nog een derde persoon, een Duitschflf» aangehouden. Men meent ernstige aanwijzingen te hebben dal men met hen de hoofdpersonen van de vele inbraken in Oostelijk Noord-Brabant te pakken heeft gekre gen. de LOCOMOTIEF DIT de rails geloofec Nog net voor de brtig stop gazet De machinist van den sneltrein, die Woensdagavond 21.9 uit Zwolle naar Leeuwarden vertrok, bemerkte tusschen de Vecfatbrug en Dedemsvaart, dat er lef niet in orde waa met de voorwielen van zijn machina Hij minderde zooveel mogelijk vaart, bad nog een vrij groote enelheld, toen hij de brug over Dedemsvaart naderde. Daar hij bang waa, dat hij deze brug niet meer veilig over zou komen, zette hij de Westinghouserem aan. Dadelijk daarop vloog de nw chine uit de rails van het rechterspoor. Ook het tv"*' rijtuig, de bagagewagen en twee personenrijtuigen wer- den uit de rails geslingerd. Door den hevtgen schok werd de conducteur van het postrijtuig een eind w«g geslingerd; hij brak zijn kaak. Bij onderzoek bleek, dat het llnker-voorwlel van locomotief geheel vernield was. Vermoedelijk t» on* derweg de wielband gesprongen. Na het ongeluk stond de machine dwars op de brul over de Dedems-v-aart en blokkeerde geheel het linker spoor, terwijl de -omgevallen wagens het rechterspoor versperden. Hierdoor waa olie ajpaorwvaBprerS»?*

Schager Courant | 1929 | | pagina 10