f tlbolland een poos zonder electrischen stroom. Batavier-boot vaart drie schepen aan. Van 12 meter hoogte gevallen. Gemengd Nieuws. Moeders, zet op elke VOOR DE KINDEREN. WAT PIM EN PUK OVERKWAM. Mg Noord «itfV* prorlncle# stopfeeet De Tftn öcn entltertn werden met een hulptretn uit ]t\ verda* vervoeid. iir leiding van don. ingenieur der tractie den. heer van Zanten te Groningen, werd den geheelen nacht gewerkt aan het vrijmaken van het rechterepoor. I uur tien volgenden morgen kon do eerste trein jeuwarden op verkeerd spoor paaeeoren. Het op- ngswerk vordert snel, maar men was er Donder- jrgen nog niet in geslaagd, de machine met beschadigd voorstel van het linkerspoor af tc j)a beschadigde wagens werden naar de cen- werkpiaats te Zwolle overgebracht er wordt nog gemeld: uüve de machine zijn ook nog een vijftal wagens >ord. Gelukkig wist de trein nog voor de spoor- bij Dedemsvaart stil te houden waardoor het ge- dat de trein in het kanaal zou storten voorkomen Den, geheelen dag is met grooten spoed gewerkt e baan weer vrij te krijgen. Het verkeer gaat dols over een hoofdspoor door. De reizigers be te Dedemsvaart niet meer over te stappen. KABEL OP DE CENTRALE TE AMSTERDAM UITGEVALLEN. erdagmlddag werden wij plotseling verrast door zie electrisohe motoren ongeveer tegen een uur eensklaps allen stil gingen staan, informatie aan het kantoor van het P.E.N. ver in i»r. hj. dat niet alleen de omgeving van Schagen, Tjjwel de heele provincie zonder stroom was. (ji! later, toen alles al weer draaide, vernamen we, ll oorzaak was van deze storing. Omstreek* twee ris namelijk in de centrale te Amsterdam een i volts kabel van de P.E.N. uitgevallen tengevolge «n storing, welka gezocht moest worden in de ig Wormerveer. Alle bedrijven in de provincie [oorden van "Wormerveer, die afhankelijk zijn van oomvoorziening door de P.E.N., stonden stil. On- DlJk werden maatregelen genomen om de storing ffen; zij duurde op sommige plaatsen een kwar- ip andere langer, tot bijna één uur toe. Omstreeks uur was de stroomvoorziening hersteld, oorzaak van de storing moet nog worden opge- MIST EN IJSGANG DE OORZAAK. De aangevaren schepen waren nogal ernstig beschadigd. Batavier-lijn, de scheepvaartlijn, die van Rotter- op Londen vaart, ls den laatsten tijd wel heel on- nlijk. Al verscheidene malen is dezen winter mei- gemaakt van ongevallen, die een der Batavier-boo- m overkomen. Nu weer Donderdagmorgen heeft Havler III pech eehad door, van Londen komend, niet minder dan drie schepen op de Nieuwe Maas uivaring te zijn geweest. istreeks half-twaalf kwam dit schip de Nieuwe Mui opvaren. Ter hooogte van den Xatendrtebteohen dam ie het echlp ln aanvaring gekomen met den lich ter 8.8.M. 3, van d® Scheepvaart- en Steenkolen Maat schappij. Ton gevolge van deze aanvaring ls de Bata vier III dwars ln het vaarwater geraakt en terecht ge komen onder den Noordwal, in dit geval dus de Wil- lemskade. Daar voer op dat oogcnbllk do motorboot De tijd zal het leeren. De Batavier raakte dit schip aan bakboord, ter hoogte van het stuurhuis. Daarna sohuurde de boeg van het zeeschip langs de roef van de motorboot en vervolgens botste de Batavier tegen de aan den kant gemeerd liggende motorboot Westfalia, van de reederij Koenigsfeld. Deze 700 ton metende boot werd in de midscheps, ter hoogte van de motor- kamer, geraakt. Deze aanvaring is nog met zooveel kracht gebeurd, dat in den stuurboordwand van de Westfalia een groot gat is ontstaan, waardoor het wa ter naar binnen stroomde. In korten tijd stond de ma chinekamer geheel vol. Met de lenspomp en de pom pen van de sleepbooten Mars en Hector, belde van den rivlerdlenst van L. Smit en Co.'s Internationalen sleep dienst, aldaar, gelukte bet, het schip 'boven water te houden. De Batavier IH is na. de driedubbele aanvaring opge- stoomd naar de Boompjes. Het schip ls oogenschijnlijk onbeschadigd. De schippersvrouw van een deer ren schepen vertelt aangeva- De vrouw van den schipper van „De tijd zal het lee ren", vertelde: Wij waren nog maar juist de Leuvehaven uit en voeren dicht onder de Willemskade langs, toen wij in een dikke mistbank raakten. Ik stond in het bak boordsgangboord, ter hoogte van het stuurhuis en keek over de reeling, om te zien of de motor voldoende koelwater uitpompte en of de leiding soms n iet ge deeltelijk was bevroren. Plotseling zag ik een groot zwart gevaarte vlak voor me. Het was de Batavier, welke met een vrij groot© snelheid recht op ons af kwam. Ik schreewde nog naar mijn man, die achter het stuurrad stond: „Geef hem stuurboord roer". Op hetzelfde ocgeubllk had mijn man dit al gedaan en te gelijkertijd luidde hij de zware echeepsbel om seinen te geven. Maar er waa al niets meer aan te doen. De Batavier S liep met den steven recht op ons ln. De schok was geweldig en wij kregen een gat en een deuk aan bakboordzijde, gelukkig boven de waterlijn. Mijn man viel door den echo kom en kwam met zijn hoofd op een houten steunklamp terecht, waardoor hij een groote hoofdwond kreeg. Uit de roef klonk een angstig hulpgeroep. Ik rende de trap af en zag dat de roef ln brand stond. Met nat waschgoed, dat te dro gen hing, kon ik den brand gelukkig wel blusschen. Het bleek dat in het keukentje een brandend petrole umstel was omgevallen en dat de petroleum vlam gevat. De brandende olie is terecht gekomen op mijn twee dochtertjes, die beiden heel ernstige brandwonden hebben gekregen. In de roef zelf was de brandende kachel omgevallen en daar had mijn 13-jarige dochter de brandende petroleum over het rechterbeen gekregen De geneeskundige dienst heeft alle vier naar het zie kenhuis gebracht Het ia nog niet zoolang geleden, dat dezelfde Batavierboot ons bijna naar den kelder heeft geholpen. Toen Is zij in volle vaart vlak langs ons geloopen, terwijl wij diep afgeladen waren. Deze schippersfamilie wordt wel zwaar getroffen. De schipper, HL Lieverds, is een! broer van den schipper Lieverds van de Tijd zal het leeren EU, welke schip per verleden jaar ln den Blaak alhier met 2 van zijn kinderen is verdronken, toeni hij hen wilde redden. Even te voren is de oudste zcon van dezen schipper over boord geslagen en verdronken. De Batavier m te «Ml yeverev BIJ <1® verschillende personen dl® getuigen; waren geweest van de driedubbele aanvaring, heerechte de meening, dat de Batavier ln verband met het slechte zicht te snel heeft gevaren. Als bewijs van deze stel ling werd o.a, aangevoerd, dat het schip nog met zulk een kracht op de Westfalia is opgeloopen, hoewel het vrijwel stilstaand water was. TWEE ARBEIDERS TE HAARLEM GEDOOD. Door het breken van een hangstijger. Een zeer ernstig ongeluk, dat aan twee personen het leven 'kostte, heeft Donderdagmiddag te ongeveer 4 uur te Haarlem plaats gehad 'bij het in aanbouw zijnde nieuwe administratiegebouw van de boekdruk kersfirma Joh. Enschedé aan de Wijde Appelaar- steeg. Bij de fabriek wordt namelijk een nieuw gedeelte ge bouwd van ongeveer 16 meter hoogte, en nu waren Donderdagmiddag twee werklieden bezig met het aanbrengen van een rollaag. Daartoe bevonden zij zich op een hangsteiger, ongeveer 12 meter boven den grond. Deze steiger was met ijzeren ihaken aan de dakgoot bevestigd. Bij het verrollen van den steiger bra'k een dezer haken en de werklieden vielen naar beneden. De 30 jarige W. K., waarschijnlijk afkomstig uit Wormer veer, werd op slag gedood, de 20-jarige metselaar H. G., uit Haarlem, werd zwaar gewond opgenomen en naar het Groote Gasthuis vervoerd, alwaar hij kort na aankomst eveneens is overleden. Van schuld is bij 'het door de politie ingesteld onder zoek niet gebleken. De haken waren berekend op een last van 12 ton, terwijl zich op den steiger slechts een gewicht van 700 a 800 K.G. bevond. Gisteren zouden de deskundigen van de Arbeids inspectie een uitvoerig onderzoek instellen, waarbij ook de eventueele schuldvraag ter sprake zal komen. Evenals in andere steden wordt ook te Haarlem door de bouwpolitie geregeld toezicht gehouden op den toestand van de bij de bouwwerken benoodigde stei gers e.d. AUTOBUS DOOR HET IJS GEZAKT. 12 menschen verdronken. Te Helsingfors is gisteron een autobus door het ijs van een zeeboezem gezakt, waarbij alle 12 Inzitten den verdronken. SPOORWEGONGELUK BIJ LYON. Twee dooden, acht zwaar gewonden. Bij een treinbotsing in de nabijheid van Lyon ont spoorden de locomotieven van de beide met elkaar in botsing gekomen treinen, en een der personenwa gens werd uit de rails geworpen. Twee passagiers werden gedood en acht zwaar gewond. waschtafel of slaapkamer een dons of tube Purol, dan heblen ook Uw man en kinderen het des avonds en des morgens voor de huid en het onderhoud der handen alsmede voor haarver zorging en scheren altijd bij de hand staan. EEN ONTPLOFFING IN EEN CHEMISCHE FABRILK. Vijf arbeiders gedood. Uit Rome wordt gemeld: Te Segni, aan den spoorweg van Rome naar Napels, had in een chemische fabriek tot het vervaardigen van ontploibare stoffen, een ontploffing plaats, om trent de oorzaak waarvan men nog in het duister tast. Vijf arbeiders werden gedood. Een deel der fa- oriek stortte in. De vensters van het station en van Je huizen in den omtrek sprongen. EEN BLOEDIGE VECHTPARTIJ IN DE GK1LKSCHE HOOFDSTAD. Tnssohen communisten en hun vijanden; meer dan <0 gewonden. Bij een kloppartij te Athene, tusschen 88n aantal communisten en hun tegenstanders maakten de vech tersbazen gebruik van revolvers, messen en knup pels, ten gevolge waarvan twaalf personen ernstig en ongeveer dertig licht gewond werden. De politie herstelde de orde. ZIJN MOEDER DOODGESCHOTEN. Een jongen van vijftien jaar uit een boeren-gezin e Chambost-Longessaigne, een dorp niet ver van -yon, die van zijn moeder een standje had gekregen, aam een jachtgeweer §n legde op haar aan. Het schot jing af en trof de vrouw, moeder van tien kinderen, m de borst. Zij was onmiddellijk dood. Men neemt in ie omgeving van het gezin aan, dat het niet de be- loeling van den jongen is geweest zijn moeder te looden, maar dat het geweer is afgegaan vóór hij het wist. DE MOORD OP OBREGON. Toral's laatste kans. Reuter meldt uit Mexico City: Het Opperste Gerechtshof heeft geweigerd de te rechtstelling van Toral, den moordenaar van presi- ient Obregon, tegen te houden. De president kan hem (.hans nog gratie verleenen. DE ZELFMOORD-GRUWEL IN DUITSCH- LAND. Weer een leerling nlt examenvrees zichzelf gedood. Wolff meldt uit Flensburg: In het Staatsgymnasium heeft zich heden geduren de een examen, één der scholieren doodgeschoten. Vrees voor een ongunstigen afloop van het examen heeft hem tot de daad gebracht. Naar algemeene overtuiging was er alle k ins, dat de leerling zou slagen. Het examen en de lessen wer den gestaakt 717. Puk danste vroolijk op haar bed en Pim wipte op de vloer in 't rond, zóó jo lig, zóó vroolijk, dat ze er allebei duizelig van werden. Pim viel één keer zelfs on dersteboven en ze schaterden het uit van pret. "Nu samen probeeren, stelde Puk voor en ze klauterde uit het ledikant 748. En jawel, hoor, daar ging 'ie! Ze dansten er op los met hun tweetjes alsof ze hun heele leven lang nog nooit iets anders gedaan hadden, zóó goed ging het! Als een tol vlogen ze rond. i— Ballet, ballet, juichte Pim! Of dat een fijne voorstelling was, die die twee daar midden in den nacht op zol der gaven! 749. In de slaapkamer beneden sliepen vader en moeder rustig, 't Was.ook al vrij laat geweest, toen ze naar bed gingen. Boven werd het lawaai grooter en groo- ter. Pim en Puk dachten er heelemaal niet meer aan, dat het midden in den nacht was en ze dansten er in alle vroo- lijkheid maar op los! 750. Plotseling werd moeder wakker. Eerst keek ze even dommelig rond, toen kreeg ze plotseling een schrik. Wat was dat voor een raar gestommel daarboven? Ze luisterde scherp en werd steeds ang stiger. Voetstappen, geschuifeldan hier, dan weer daarwat kan dat zijn? Inbrekers, dacht ze en ze werd nóg banger! Even luisterde moeder nog, maar 16 zag al gauw in, dat er van vergissen ?een sprake was. Duidelijk, heel duidelijk *on je 't hooren. Steeds maar door dat rare schuifelen over den zolder. Vader, zei ze, vader, ben je wakker? Een gebrom was 't eenige antwoord, toaar moeder hield vol. Ze pakte vader bij oen arm. Hoor je niets? 752. Toen werd vader werkelijk wakker. Hè, wat is er? Luister es! Hoor je niet, dat er boven geloopen wordt? Vader ging rechtop in bed zitten. Ja, daar hoorde hij het duidelijk. Op kousen, zei hij, ze loopen voor zichtig. Met één sprong was hij uit bed. Hij greep een stoel en holde naar boven. Die inbrekers zou hij es even een pak ransel geven! 753. Moedig klom vader de trap op. De stoel hield hij in de hand om er in geval van nood mee te kunnen slaan. Je weet immers nooit, wat zoo'n inbreker zal gaan doen als hij betrapt wordt. En misschien waren er nog wel meer dan één! Ik zal ze wol krijgen, bromde vader. 7ö4- Heel voorzichtig liep hij naar de deur. De stopl hief hij hoog in de lucht Zóó was hij dadelijk voor 't gevecht ge reed! Toen draaide hij de knuk om, zacht heel zacht. Nee maar, wat was dat? Zijn oogen worden groot en rond van verba zing en de stoel zakte bijna vanzelf om laag. Pim en Puk sprongen vroolijk in het rond! En ze merkten niemendal.

Schager Courant | 1929 | | pagina 11