De koude. IJswedstrijden. Een nieuwe vliegtocht over den Oceaan. Treinramp in Illinois. Van Enkhuizen naar Urk per»., auto. Nieuwe brandramp te Berlijn. De tragedie in het Parijsche nachtasyl. Brand in een spoorwegtunnsl te New York. Da overstroomingen in Griekenland. De inbraak in de Berlijnsche bankkluis. lil het Buitenland. OPGEWONDEN TOONEELEN BIJ EEN TfchSCH'l STELLING. Te Agrsm zou Dinsdag een uit drio man bestaande [ooversi'onde worden terecht gestold. Hamlij hebben zich zeer opgewonden tooneelen Ifjirspetld. I rn groot» monlgto trachtte de gevungo- M» m bestormen, die echter dooi' gendarmes afgezet pee. tongovolge van deze gebeurtenissen on de algo- Deene opwinding speelden zich bij de terechtzitting, jie ruim een uur duurde, pijnlijke tooneelen af. Het aatst werd de hoofdman van de bende terecht ge steld. AANVULLING VAN BRANDSTOF IN DE LUCHT. De Iorscho vlieger Fitzmaurice, die uit den militai ren dienst is getreden, om zich aan de burgerlijke luchtvaart te wijden, is, volgens de Berliner Zeitung jm Mittug, voornemens in Juni van Dultschland uit ecu vliegtocht over don Oceaan van Oost naar West [e ondernemen. Fitzmaurice denkt gebruik te maken van de onder vindingen, die men met het Amerikaansche leger vliegtuig Quostion Mark hoeft opgedaan, om zijn vlieg tuig in de lucht door andere vliegtuigen van brand stof te laten voorzien. Nabij Ierland en zoo noodig ook bij New-Foundland sal Fitzmaurice de brandstof voor zijn vliegtuig in de lucht laten uunvullen. Ooit vit-da Pslopenaestts en TOteeeain komen Ba- richten nopens overstroomingen. De totale schade wordt op vele honderdon millioe- ncn drachmen geschat. De regeering heeft terstond maatregelen genomen om hulp te brengen. TREIN MET MIJNWERKERS IN BRAND GERAAKT. Enkele dooden en een groot aantal gewonden. Het N.T.A. meldt uit Peoria in den Amerikaanschcn staat Illinois: Vier wagens van een spoortrein, die achthonderd mijnwerkers vun hier naar een op vijftien mijl af stand gelegen mijn vervoerde, ontspoorden, waar schijnlijk tengevolge van een breuk in de rails, en ge raakten in brand. Minstens vijf personon werden ge dood, daar reeds vijf lijken van onder de puinhoopen vundaan werden gehaald, evenals twaalf zwaar ge wonden. Ambulances en dokters vertrokken naar het tooneel der ramp. Tweehonderd gewonden. Nader wordt gemeld, dat ongeveer tweehonderd per sonen werden gewond, van wie enkele waarschijnlijk doodclijk. De vier wagens, die van de elf ontspoorden, stortten met 250 personon van een 25 voet hooge helling af. ZAL DE DOOI OVER ENKELE DAGEN INTREDEN? Ofschoon de lage temperatuur daar op het oogen- blik geenszins op wijst, schijnen er gunstigor vooruit zichten te bestaan ten aanzien van dooi. Zelfs zou den de veranderingen in de luchtdrukverdeel ing van een dusdanigen gunstigen aard zijn, dat wellicht de dooi met een paar dagen zal invallen. Ook het laatste weerbericht van het Kon. Ned. Moteor. Weerinstituut te De Bildt voorspelde afnemende vorst. Uit het bui tenland komen eveneens berichten over minder strenge koude in, ofschoon uit andere streken juist weer meer vorst wordt gemeld. Hoe het zij, op het oogenblik zijn we al zoover heen, dat EnkhuizenUrkper auto wordt afgelegd. In Engeland dooi in het Zuid-Westen. Ofschoon de weervoorspellingen verwachten, dat ide koude en de vorst met Oosten- en Zuid-Oosten- winden zullen voortduren, steeg de temperatuur te I Londen gisterochtend om negen uur toch tot - het [vriespunt en ging zij do volgende twee uur met vijf graden tot 37 gr. F. omhoog, de hoogste temperatuur sedert tien dagen. Gisteren dooide het in het Zuld- j Westen van Engeland, doch in de rest van het land verminderde de vorst niet noemenswaard. Nieuwe vorst in het Zuidwesten voorspeld. De gistermiddag om drio uur te Londen geregi streerde temperatuur was 41 gr. F., of 9 gr. boven vriespunt, zoo werd later gemeld. Dit was de hoogste stand sedert de strenge vorst tien dagen geleden ue- gon. De thermometer is sedert het vroege morgen uur voortdurend gestegen. De stijging werd be- schouwd als een voorproefje van don dooi, doch voor vannacht wordt opniebw vorst voorspeld. Da koude in Polen. Uit Warschau wordt gemeld: Het spoorwegverkeer is, na door de sneeuw ver lamd te zijn, weer verbeterd. Duizenden arbeiders Naar en van Urk. zijn doende geweest om de sporen vrij te maken. GEEN MENSCHCENLEVENS TE BETREUREN. Te Berlijn is gister brand uitgebroken in een fa briekscomplex, in de nabijheid van het Alexander- ilein, waarin verscheidene bedrijven zijn gevestigd. )e omstandigheden herinneren ook hier aan de tal rijke brandrampen die in den loop van dezen win ter zijn voorgekomen. Doordat de brand gisternacht tusschen 2 en 3 uur uitbrak, zijn er geen mcnschen- levens in gevaar geweest. De brandweer was tot 'Bmorgens 11.uur bezig en had zeer veel van den ster ken rook te lijden. De belendende gebouwen werden voortdurend door het vuur bedreigd, doch men slaag de erin deze te behouden. In het uitgebrande gebouw lijn o.a. een etiketten- en een meubelfabriek vernield. Vermoedelijk is do brand in de etikettenfabriek ont- «taan. SLAPENDE DEN DOOD INGEGAAN. Omtrent het ontzettende drama in het Parijsche nachtasyl worden nog de volgende bijzonderheden ge meld: I Door de groote koude waren alle beschikbare ruim ten bezet. In een kamer waren 11 bedden geplaatst, die alle beslapen werden. Gisterochtend, toen het licht geworden was, bemerk te één der bewakers een sterke gaslucht. De kamers binnentredend, moest hij terugwijken. Brandweer en geneeskundige dienst en de doctoren der naburige hospitalen werden gewaarschuwd cn, toen het mo- lelijk was gemankt, binnen tc gaan, vond men in de lf bedden ook elf lijken. Ongelukkige bedelaars, die tegen de nachtelijke kouüF Iv schuttint hadden, gezocht, zijn in hun slaap door het gas overvallen, en het is gebleken, dat geen hunner tijdons hei langzame verstikkingsproces wak ker is geweest. Allen lagen in de slapende houding. Bij het onmiddellijk' ingesteld onderzoek bleek, dat een bevroren buis vermoedelijk bij het ontdooien ge sprongen is. Daardoor werd ook do buis van den gas- oevoer vernield en liet gas stroomde binnen in een j ^hoeveelheid van 4800 liter per uur. Men heeft nage-i gaan, dat het ongeluk, hetwelk zulke vérstrekkende' [evolgen had, zich omstreeks middernacht moet heb- ien voorgedaan. Hoewel men oogenblikkelijk pogingen deed, de le vensgeesten der slachtoffer.-, op te wekken, was de [perstikking reeds te lJftlg ingetreden, dan dat eenig *"i8ultnat te wachten was. De omgekomenen zijn een waker en de tien zwervers, die op de kamer waren idergehracht. Hot trauisch ongeluk heeft te Parijs groote deel- ieming verwekt. PANIEK ONDER DE PASSAGIERS. Meer dan 300 gewonden. Uit New-York wordt gemeld, dat Dinsdagavond brand uitbrak in een ondergrondtreln te New-York, dicht bij het Hudaon Rlver Station, op ongeveer 200 meter af stand van den, oever. Op dat oogenblik gingen juist de kantoren uit, en was het verkeer hot drukst. De brand ontstond ten gevolge van kortsluiting, waardoor de bestuurder onmiddellijk gedood werd. De trein was met eenige duizenden menschen bezet, In den voorsten wa gen bemerkte men plotseling rook. Aangezien de deuren van de New-Yorlcsche ondergrond-wagens automatisch sluiten, konden de passagiers niet uit den trein weg komen. Er ontstond een paniek en in het ontzettende gedrang liepen vele personen ernstige verwondingen op. Alle ruiten werden ingeslagen, ten einde lucht in de wagens te brengen, die meer en meer gevuld raakten met een verstikkenden rook. Toen eindelijk een hulp brigade met licht kwam, konden de deuren geopend worden en konden, de passagiers zich naar het naastbij gelegen station begeven. Vele gewonden moesten echter op draagbaren worden weggebracht Ongeveer 50 per sonen moesten. In een ziekenhuis worden opgenomen. In totaal zijn ongeveer 150 personen In het gedrang ge wond of door den rook vergiftigd. Zes gewonden ver- keeren in levensgevaar. In tegenstelling tot de officleele mededeelingen, dis van kortsluiting spreken, verklaren ooggetuigen, dat op de baan hout in brand was gestoken. De bestuurder had voor het vuur niet gestopt, maar had getracht met den trein over het vuur heen te rijden. Daarbij Was de eerste wagen in brand geraakt. Niet minder dan 1500 menschen waren gedurende anderhalf uur in de met rook gevulde wagens opgesloten. Meer dan driehonderd gewonden. Nader wordt uit New-York gemeld, dat het aantal bij den brand gewonde personen meer dan 300 bedraagt In het Sint Vincent-hospitaal, dat het dichtst bij den ingang van de tunnel ligt reeds 250 gewonden binnengebracht. Omnibussen, moesten worden gerequl- reerd voor het vervoer de gewonden, omdat er geen voldoende ambulance-auto's waren. De oorzaak. De verkeerscommls9ie heeft, na een onderzoek te heb ben ingesteld naar het ongeluk met den ondergrond- schen trein nabij de Hudson-rivier, verklaard, dat een defect aan de isolatie en de aanwezigheid van vuil op de spoorbaan het ongeluk hebben veroorzaakt Te half twee'gistermiddag arriveerde het vliegtuig voor de tweede maal te Urk met veertien zakken post en vrachtgoederen tot een totaal gewicht van 100 K.G. Thans was ook een passagier meegenomen. Na een half uur vertrok het vliegtuig weer met drie zakken post en vijf passagiers. Tot de passagiers be hoorde een zieke, die te Amsterdam in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Ongeveer 500 personen, onder wie verscheidene da mes, hebben gister per fiets van Enkhuizen uit een bezoek aan Urk gebracht. Twee van deze bezoekers zijn gistermiddag met het vliegtuig van de K.L.M. weer van Urk vertrokken. Gistermiddag zijn twee auto's en een motorfiets uit Enkhuizen over het ijs naar Urk komen rijden. Voor deze gebeurtenis bestond enorme belangstelling en vrijwel alle bewoners van het eiland liepen tc hoop om het wonder te zien. Gistermiddag arriveerden te Lemmer zes Urkers per ijsvlet. Zij hadden den tocht in zes uur volbracht. Zij vertrokken kort daarna weer. De burgemeester van Urk wijst er op dat zij, die met een auto naar dat eiland wenschen te komen, er reke- nign mee moeten houden, dat in het ijs op sommige plaatsen ten gevolge van den vloed scheuren kun nen ontstaan. EnkhuizenStavoren per ijsvlet. N. Berghuis, Arend Edelenbosch cn Govert Dekker, hebben gisteren per ijsvlet van Enkhuizen een tocht naar Stavoren gemaakt. Na om half een te zijn ver trokken, zijn ze na een zeer zware reis des avonds half acht te Stavoren gearriveerd. De laatste maal werd deze tocht gemaakt op 12 Januari 1891 door een gezelschap van zeven personen, die er toen acht uur over deden. N SCHOONRIJDEN. SCHAGER USCLUB. Woensdag hield de Schager IJsclub haar 12den wed strijd. Deze keer sehoohrijden voor paren, met een deel name van 22 paren, waaronder namen van bekende sohoonrijders. Het was dan ook dezen middag een ge not de verschillende rijders cn rijdsters te volgen. Het schoonrij'dcn mag niet zoo populair zijn als het hard rijden, het neemt niet weg, dat er veel oefening voor noodig is. Heel veel publiek woonde döïen moolen wedstrijd bij. 's Avonds had de prijsuitreiking plaats in hotel Igesz, waar Voorzitter, de heer Keesman, de dames en heeren verwelkomde, en zijn volle tevredenheid betuigde voor het mooie rijden dat er getoond was, en voor do animo, die dc wedstrijd zoo goed had doen slagen. Voorts dankte Voorz, de Jury voor hare bereidwilligheid om een dusdanige moeilijke taak op zich te nemen, en waarvan zij zich -zoo goed had gekweten, waarna spr. overging tot uitreiking der prijzen, waarvan dc uitslag j als volgt: De heer Cuperus, Alkmaar, en Mej. Kooij, Bergen, len prijs, verg. zilveren medaille; i De heer Bakker. Buasum, en mevr. KoemanLecg- water, Wognum, 2en prijs zilveren medaille; De heer D. Kaan, Wieringerwaard en Mevr. Schoorl i'Keetman, Barsingerhorn, 3o prijs, kleine zilveren me daille. Zondag afval-wedstrüden over 1000 meter. (Zie ad vertentie.) NIEUWE NIEDORI». Woensdag was door IJ. en V. een wedstrijd uitge- Electrische Centrale als paling va ngster.sdhreven in het schoonarren. Hoewel dezer, dag In don j omtrek veel wedstrijden en ijsfeesten werden gehouden, j was hier geen gebrek aan belangstelling. In groote ge- tale was het publiek opgekomen, en niet mindwr dan 18 deelnemers hadden zich voor den wedstrijd opgege- ven. En niet alleen was de deelname groot, maar te- UJit Athene wordt gemeld: In Grieksche Macedonië en Thracië is door over- Itroomingen van de Wardnr, de Stroema, de Mesta «n de Maritza groote schade aangericht. 1 In het Stroemadal staan ettelijke dorpen onder water, o.a. ook die, welke door de uit Klein-Azic ge duchte Grieken zijn gebouwd. Te Seres zijn bakkerijenen meelopslagplaatsen van hot leger weggespoeld. Een groote spoorwegbrug, vele indere bruggen en ook straatwegen zijn vernield. Naar schatting staat alleen in de Stroemavlakte een gebied van 10.000 ha. onder water. Te Kawalla wordt de schade op vele millioenen drachmen geschat. In het Wardardal is de schade geringer, maar toch nog aanzienlijk. In het Maritzadal heerscht in de talrijke van de buitenwereld afgesneden dorpen gebrek aan levens middelen. In enkele dorpen hebben vliegtuigen zak ken met voedingsmiddelen neergeworpen. GEWELDIGE SCHADE AANGERICHT. BEWIJZEN TEGEN GEBRS. SASS STAPELEN ZICH OP. Watervogels en visschen uit de IJselstreek hebben een ontdekking gedaan! Eindelijk hebben zij dan toch een plekje water ontdekt, waar het, de vorst, ton spijt, lekker warm is, nl. in het Almelosche kanaal bij Zwolle; daar, waar de breede afvoerbuizen van de Electrische Centrale voor deze streek, er in uit monden. Zelfs de schuwe reiger laat zich door de menschen zelve niot afschrikken, om van het brouw sel hunner handen te profiteeren, terwijl het in het lauwe water thans zoo krioelt van de palingen, dat de ijzeren filtreerkorven geregeld verstopt zitten en men met deze, telkens een emmer vol „vette paling" ophaalt. De kleinere palingien en de stukjes aal worden zelfs opgezogen tot in de machines, zoodat hot niet onmogelijk is, dat op een gegeven moment stagnatie in het Electriciteitsbedrijf ontstaat doorde aal; zoo schrijft men aan het Hsbd. Nieuw-Dioren zonder water. De waterleiding in Nieuw-Dieren, meldt men van Dinsdag, is geheel bevoren. De watermeters zijn bij tientallen stukgesprongen. De bewoners komen van alle kanten met sleden en andere vervoermidde len naar een hunner, die nog een ouden put bij zijn huis heeft, om zich daar van water to voorzien. kluut; Denkt u, dat mijn overleden va» uer er zoo heeft uitgezien? schreven^* hebt hem precies zoo be* Klant: Dan ben ik maar blij dat ik hem nooit gekend heb. (Dor/barbier). Er ls thans volgens de „Voss. Zeitg." meer ophelde ring gekomen in de zaak van de inbraak bij de Dlscon- to-Gesellschaft Tot nu toe waren er slechts algemeens aanwijzingen van de schuld der drie gebroeders Saes, doch thans ls het gelukt definitiever feiten vast te stellen. De drie broeders zijn naar het terrein van de inbraak aan het Wittenbergplein gebracht, waar zij eerst ge confronteerd werden met een der bedienden, om vast te stellen, of misschien een van de broers een «afe in de bank heeft gehad. Dit onderzoek is nog niet afge- loopen. Bij de confrontatie der verdachten met bewo ners van het huls en voorbijgangers, die in den nacht van de inbraak verdachte personen op de binnenplaats hadden gezien, werd er echter een sensationeels ont dekking gedaan, die het vermoeden van de schuld der broers versterkt. De drie gebroeders zijn namelijk door verscheidene bewoners en door voorbijgangers herkend. Deze getui gen verklaarden eenstemmig, dat de mannen des nachts voor de bank en op de binnenplaats zijn gezien. Hun verklaringen zijn van des te meer belang, omdat de verdachten door getuigen werden aangewezen, terwijl zij zich tusschen de in burger gekleed® rechercheurs bevonden. Gebrek aan brandstollen. Wegens gebrek aan brandstoffen zijn de openbare lagere school en de r.-k. meisjesschool te Grave ge sloten. Moeilijkheden in de klompenmakerijen. Uit Tiel meldt men: De klompenmakerijen in deze streek ondervinden veel moeilijkheden door de vorst. Het hout is bevro ren en duardoor ongeschikt om bewerkt te worden. De meeste zijn stopgezet Kolen, die onderweg zijn. Uit 'sGravenhage meldt men aan het „Hsbl.": In verband met het sluiten van een aantal scholen tengevolge van gebrek aan kolen vernemen wij, dat 500 a 000 ton kolen, op schepen en in spoorwegwa gons bestemd voor de gemeente, tengevolge van de vorst niet aangevoerd kan woruen. Van gemeente wege worden aie kolen met auto s gehaald, doch het is met te voorzien, wanneer de kolenvoorraad weer zoodanig zal zijn aangevuld, dat de scholen heropend kunnen worden. i vens stond deze wedstrijd op zeer hoog peil. i fre Jury, welke bestond uit de heeren Jn. Stammes te Nieuwe Niedorp, C. Walboer te Schagen en J. Kokkcs tc Venhulzen, pikten er tenslotte de navolgende deelne mers uit, welke voor de prijzen in aanmerking kwamen en als volgt werden behaald: le prijs f 60, de heer C. Spaan te Koedijk; 2e prijs f 40, de heer Joh. Koop te Hoorn; 3e prijs f 25, de heer P. Wonder Pzn., te Heerhugowaard. en 4e prijs f 10, de heer Joh. Wagenaar te Stompetoren. Na afloop word wederom kermis gehouden, welko zich nogmaals in een zeer druk bezoek (mocht verheu gen. Hoewel er wel enkele mooie attracties werdon ge mist .doordat sommigen hun medewerking dezen laat- sten dag niet meer wenschten te vorleenen, en do za&k feitelijk een beetje in de steek hebben gelaten, had oak dezen middag weer een zoor gezellig verloop, en is dit slot van de kermis schitterend geslaagd. Ook deze kermiB is, evonals 15 jaar geleden, hoewel dc tijdsomstandigheden thans niet zoo gunstig waren, ,voor IJ. en V. een succes goworden, waarvan ook me nig arbeidersgezin heeft geprofiteerd. LANGEREIS—VEENHUIZEN. De IJsclub heeft met hare avondfeesten op do ver lichte baan wel succes. Zij ondervindt van de burgerij veel belangstelling. Dinsdagavond was er een wedstrijd j In het hardrijden met een duwslee. Heen moest de heer de dame voortduwen en terug to dame den heer. Er waren wel 54 deelnemers on -neemsters. De eerste prijs, f 4, v/erd gewonnen door den heer Barsingerhorn en j mej. Annie Rezelman; 2e prijs f 3, door den heer G. Sil- ver en mej. Gaijaard; 3e prijs f2 door den heer C. SchaafBma en mej. S. Benit; 4e prijs f 1, door den heer A. de Vries en mej. B. Benit I De deelname was vrij, terwijl de entrée tot de baan 10 ets. bedroeg. WIERINGEN. De ijsciub „Voorwaarts" te den Oever, hield Dins- dag een sclioonrijderij voor paren, op de aangelegen baan op zee-ijs, nabij het werk van v. d. Valk. Kr namen 5 paren aan den wedstrijd deel. De uitslag was als volgt le prijs J. Lont hz. en mej. N. Kiem j Ad.; 2e prijs Jac. Bakker Cz. en echtgenooi.e; "3e prijs C. Bakker Jhz. en mej. Gr. Bosker Md.: 4e prijs C ïijsen Jz. en mej. M. Bakker Kd. De prijzen besten den uit medailles. ONTPLOFFING IN FRANSCHE DYNAMIETFABRIEK. Vijf slachtoffers» Het N.T.A. meldt uit St. Martin: In een dynamietfabriek heeft heden een ontploffing plaats gehad. Er worden vijf personen vermist; drie lijken zijn reeds geborgen. EEN RECORD WALVISCHVANGST. De Noorsche walvischvaarder „Nielse Alonso" heeft op een kruistocht van vier maanden in de Noordelijke wateren 732 walvisschen gevangen. Dit is een ongekend groote vangst, die, zoover bekend, nog nooit is voorge komen. EEN REGEN VANMETEOORSTEENEN. Bij Seniderabad, in de residentie Calcutta, ls een regen van meteoorsteenen gevallen. Landbouwers die op het veld werkten, zagen de steenen in een zwerm uit de wolken neerkomen. De steenen boorden zich in den grond en verscheidene ervan zijn voor nader onderzoek aan het geologischs bureau van 4e regeering epge- •tuuid* Ijsvlakte van 10.000 M2. op den Rijn ver nield. Het ijs in den Rijn groeit steeds aan. Met het oog op den ijsgang, die na het invallen van den dooi zal intreden, en waarnaar de bevolking in groote be zorgdheid uitziet, is men Dinsdag begonnen met het doen springen van het ijs op den Rijn en Moezel. Zoo is bij Deutsch Eek een ijsvlakte van ongeveer 10.000 M!2. in de lucht geblazen. Overal in de dorpen is men Lezig voorbereidende maatregelen te treffen om de schade zoo gering mogelijk te doen zijn. Op IJsschotsen den Rijn afgedreven. Nabij Duisburg, zoo meldt het W. B., is gisteren middag tegen half vijf het ijs op den Rijn plolselingi losgeraakt. Omstreeks 150 personen, die er zich op bevonden, dreven met de schotsen stroomafwaarts. De meesten wisten zich tijdig te redden, maar een tiental menschen verkeerden geruimen tijd in ern stig levensgevaar. Politie en brandweer werden te hulp geroepen, die er ten slotte, toen de duisterenis reeds was iggevallen, in slaagden allen aan land te brengen. Tot dusver werdt niemand verniet - Waarom gingen de de Bruins verhuizen? —Dat weet niemand. - Hoe verschrikkelijk. Smith's Weekly).

Schager Courant | 1929 | | pagina 3