mgevmer Plaatselijk Nieuws. Q. WINKEL. WIERINGEN. HARENKARSPEL. LANGENDIJK. NOORDERMARKTBOND. SINT PANCRAS. ANNA PAUL0WNA. SINT MAARTEN. CONTRASTEN. Ingezonden Stukken. ZIJPE. BILLY BOO. BROEK OT LANGENDIJK, W Tébr. Roorte kool le Boort f 717.70, 2e soort f 6.7014.80, ge:2 kool le soort f 6.30—11.20. 2« soort f 4—6.60. witte koo! (Deensche) f 8.60—16.70, uien f 8.60—11 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 60000 Kg. roode kool. 100000 Kg. gele kool. 140000 Kg. Deensohe witte kool, 7800 Kg. uien. WARMENHUIZEN, 20 Febr. Roode kool le soort f 8.60—17.70, Se soort f 7.60—18.20, uitschot f 6.007.40, gele kool le soort f 6.10—1L10, 2e soort t 5.508, uitschot f S—5.50, witte kool le eoorv f 9 30—16.90. 2e soort f 10—13.10. drielingen f 13.70—13, uien f 15.60—16.10, grove uien f 13—13.70, stek f 8.3(1—9. peen 7.10 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 120.025 Kg. roode kool, 43600 Kg. gele kool, 06425 Kg. witte kool, 3475 Kg. uien, 200 Kg. peen. AMSTERDAM, 20 Febr. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 251 vette kalveren le kw. f 11.16, 2v» kw. f 0.90—1, 3e kw. 0.70—QJ0. per Kg. levend ge wicht 121 nuchtere kalveren t' 10- 17, 570 varkens, Holl. Gverz. en Geld. le kw. 0.840.85, 2e kw. 0.830.84, die varkens 0.81—0.83, per Kg. slachtgewicht. AMSTERDAM20 Febr. (Bericht van den makelaar Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 6—6.50, blauwen f £6—6.50. bravo's 3.504.50, eigenheimers f 3.504, blauwe poters 2.50—2.75. bonte poters f 2 502.75, Bevelanders f 3.253.50, IJpolder bravo's 3.504.50, Bevelanders £8.253.50, Noordholl. eigenheimers f 38.25, Anna PauTown* rand f 34,50, Hillegomraer zandaardappelen 84.50, per H.L., Win ter malta 11 per 100 Kg., Flakkeesche uigenheimers 8.50—4, Spulsche eigenheimers 8.504, Zuldlandsche eigenheimers f 4. Frlesohe borgers f 33.25, per H.L., SCHOOLLEVERANTIE. De levering der schoolbehoeften van de openbare lagere scholen der gemeente St. Maarten, is opgedra gen aan den Boekhandel Trapman en Co. alhier. TIJDELIJKE BENOEMING. Onze plaatsgenoote, Mej. A. Harder werd tot tijde lijk onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school te Valkoog benoemd. RTEUNVERLEENING. Gisteravond heeft het Bestuur van de afdeeUng Het Roode Kruis besloten, uit de verschillende lagen der burgerij een comité te vormen, met het doel, gelden in te zamelen voor steunverleening in dezen barren win tertijd. Hedenavond zal dit comité gevormd worden en zullen de plannen worden uitgewerkt en onmiddellijk met de uitvoering ervan worden begonnen. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden. Hendricus Blok, oud 71 jaren, echtgenoot van Geertje Swaab. POLITIE. Gevonden: een pakje met manufacturen; een doos met koffie. FOSTVERTRAGING. Een briof uit Winkel met een advertentie van op heden Donderdag te houden schoonrijderij, kwam Woensdagn amiddag in ons bezit, in plaats van, zbehoorde. Woensdagochtend. De afzender en het bestuur der IJsclub mogen opnieuw in een fout der post de reden zie waarom de advertentie niet geplaatst is en de dezo postfout de oorzaak is van onvoldoende publicatie van den wedstrijd. Wij raden de gedupeerden aan, ook een klacht in te die nen bij het hoofdbestuur der Posterijen. 1 De heer L. H. E. de Ridder, alhier, is aangesteld tot administratief ambtenaar bij do Maatschappij tot Uit voering van Zuiderzeewerken, ter standplaats' Den Oever, Wie ringen. Tv opgeschoten jongens van B. en twee idem van V. y enkele dagen geleden per fiets over het zee-Ijs van hier naar Kolhorn en terug. Dit is zonder hun weten, een zeer gevaarlijke reis geweest. Dit geeft ook weer een bewijs van den zeer strengen winter. Maandag had de smid A. B., werkzaam op de drij vende smederij „Everte den Oever, bij het over stappen op een daarnaast liggend schip, het onge luk te vallen. Hij bezeerde daarbij geweldig zijn rech terbeen. De onmiddellijk ontboden geneesheer, Dr. de Groot, constateerde een ernstige kneuzing. De man is na verbonden te zijn, onder geleide op transport gesteld, naar zijn woonplaats elders. Dinsdagavond werd de beer J. Takes Dz. te Wes ter land op den a.sluitdijk van achter af aangereden door de tramaulobus van v. Ewijcksluis. T., die aan d. .i rechterkant van de straat reed, werd met ge weid van .jii rijwiel gesmakt en kwam er als door eer v.-O'uier nog goed af. De fiets en de daaraan han :n.n. le schoatsen werden totaal vernield. Het rijwiel moest geheel vernield onder de bus vandaan ge in: aki worden. De chauffeur was eerst nog van mee rit; g, dat ook onder de bus moest zijn geraakt, maar zocht daar gelukkig te vergeefs. Hij lag ge lukkig aan den weg en, zooals gezegd, bijna onge- üeeru. De passagiers uit de trambus hebben pei atuobus van Geel, welke juist van Schagen kwam, hun reis vervolgd. T. ging ook met deze bus mee tot aan zijn woning, en hoewel hij een dik been had, en klaagde over stijve lichaamsdeelen, maakte hij het heden Woensdag redelijk goed. Het mag een toeval heoten, dat hij er zoo goed is afgekomen. HARENKARSPELKALVERDIJK. Dinsdagavond had in het café van Broersen te Kal- verdijk een verkooping plaats van een boerenwoning met eenige perceelen bouwland, eigendom van den heer C. de Wit en ten overstaan van Notaris Stuijt te Caa- tricum, met den volgenden uitslag: Perceel 1, huis en erf opgehouden; perceel 2, 7.5 snees kooper de heer S. Burger voor f 135 per snees; perceel 2, 5.5 snees, kooper de heer C. Broersen voor 116 per snees: perceel 3 en 4, 11.5 snees, kooper de heer M. Hoogeboom Pz., voor 120 per snees. Vrouw (zingend): O, els ik een kkln vogeltje waa. Echtgenoot: Dan zou je wat op moeten passen voor je kat (Humoristieke Listy). LANGENDIJK. Volgens de bekend geworden koolteüing waren hij de leden van den L.T.B. afd. Langendijk de volgende voorraden stapelgroenten aanwezig: 149 wagons roode kool, 71 gele, 144 Deensche witfce, 15 uien en 14 worte len, totaal 393 spoorwagens van 10000 Kg. Sinds 15 Dec. dus in 2 maanden, zijn de voorraden met ongeveer 40 pet verminderd. BROEK OP LANGENDIJK. De kooltelling van Groentecultuur gaf deze cijfers: 258 spoorwagens gele kool, 58 witte, 29 roode, 31 uien, en 6 wortelen totaal 382 wagons. Op 15 Dec. waren er totaal nog 589 wagens aanwezig. ZUIBSCIIARWOÜDE. Een lijst aangeboden aan verschillende Ingezetenen, met het doel onbemiddelde» en behoeftigen te helpen in dezen harren wintertijd, heeft ongeveer 400 opge bracht BROEK OP LANGENDIJK. Gistermiddag vond .hier een ongeluk plaats, het welk gelukkig goed is afgeloopen. Een vracht-auto, beladen met groenten, kwam de Prins Hendrikkade inrijden. Het 4-jarig dochtertje van den gemeente veldwachter Nieuwenhuis begaf zich plotseling over den weg, waardoor zij voor de auto terecht kwam. De chauffeur remde met alle kracht, maar kon niet verhinderen, dat de auto nog doorgleed vanwege de sneeuw, zoodat het meisje er onder kwam. Eenige omstanders kwamen haastig toeloopen en bleek ge lukkig dat alleen maar een paar vingertjes van de Jvleine geschramd waren. Den chauffeur treft in deze geen schuld. Toen de transportarbeider J. Zut, werkzaam bij de 'irma Kramer, bezig was met het afdekken van een vagen groente aan de laadplaats, had hij het onge- uk uit den wagen te vallen, waarbij hij op de straat erecht kwam en zijn schouder kneusde. Inventarisatie stapelproducten op 16 Febr. 1929. Tuinbouwbelang, Noordscharwoude: 103 wagons •oode kool, 120 w. gele kool, 234 w. Deensche kool, .4 w. uien. 14 w. peen. Nieuwe Niedorp-Winkel: 41K w. roode kool, IA w. jjele kool, 18 w. Deensche kool, 1 w. uien. L.T.B., 't Veld: 74 w. roode kool, 7 w. gele kool, 23H w. Deensche kool, VA w. peen. L.T.B., Heerhugowaard: 53 w. roode kool, 32 w. gele kool, 72Ai w. Deensche kool, 1 w. uien, A w. peen. L.T.B.Langedijk: 149 w. roode kool, 71 w. gele kool, 144 w. Deensche kool, 15 w. uien, 14 w. peen. NieuwlevenHeerhugowaard: 42 w. roode kool, 50 w. gele kool, 74 w. Deensche kool, IK w. uien, VA w peen. Waarland en omstreken: 38 w. roode kool, 3 w. gele kool, 34 w. Deensche kool, 1 w. uien, 4 w. peen. „De Eendracht", Oudkarspel: 162 w. roode kool, 92 w. gele kool. 210 w. Deensche kool, 12 w. uien, 7 w. peen. Sint Maarten: 613^ w. roode kool, 22 w. gele kool, 30 w. Deensche kool, 9 w. uien, 4 w. peen. Harenkarspel Oost: 163 w. roode kool, 23 w. gele /tooi, 93 w. Deensche kool, 5 w. uien, 13 w. peen. Totaal: 887A w. roode kool, 427A w. gele kool, 963 w. Deensche kool, 59 w. peen, 60 A w. peen 10000 Kg. De oude drukte en levendigheid zijn in ons landelijk plaatsje weer teruggekeerd. Wat was het er stil, toen de autobussen van Langendijk rtiet meer langs den Twuijverweg kwamen en de luxe- en andere auto's hun weg door de Waard namen. Op 't oogenblik is er prac- tisch geen afsluiting meer van den Twuijverweg. Nu door dwangmaatregelen het doel is bereikt, mag men weer vrij en frank den Twuijverweg passeeren. Alhier zijn /bij tal van bewoners belangrijke hoeveel heden pootaardappelen bevroren. Ook verschillende partijen kool hebben van de vorst geleden. GEMEENTE ZIJPB. Ingeschreven van lö tot en met 19 Febr. 1929. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Geene. Ondertrouwd: Johannes Marquart, oud 27 jaar, ma troos-seiner, wonende te Den Helder en Aaltje Jo- hanna Wentel, oud 18 jaar, zonder beroep te Zijpe. Overleden: Hondrikje Pieper, 68 jaar, echtgenoote van Hendrik Hartsuiker (overleden te Alkmaar). De volgens per advertentie bekend gemaakte aan besteding van een woonhuis en twee dubbele woon huizen voor rekening van den heer G. Smit heeft geen resultaat opgeleverd, doordat de inschrijvers ont- lbraken. I Met de langdurige vorst en de daardoor ontstane werkeloosheid begint in sommige gezinnen nijpend gebrek te ontstaan. Ons is bekend van een gezin met vijf kleine kinderen, waarvan de man al eenigen tijd werkeloos is, dat de winkelier reeds zooveel gepoft heeft, dat hij de vrouw meedeelde, niet meer te kun nen leveren zonder geld. De vrouw moest den win- keiier gelijk geven, maar de tranen schoten haar in de oogen. Na eenig gesprek raadde de winkelier aan i naar den na astbij zij nden armvoogd te gaan, wat is gebeurd. Deze gaf van het Armbestuur vier gulden, wat natuurlijk maar een druppel is in een emmer. Ligt het nu toch niet op den weg van het gemeen tebestuur om een spoedvergadering van den raad uit te schrijven en in overleg met winkeliers, bak kers en andere bevoegde personen, een paar duizend' gulden voor de noodlijdende gezinnen te voteeren. Voor onze rijke gemeente is dat toch een peuleschil. Tulnbouwvereeniging te Eenigenburg. De tulnbouwvereeniging te Eenigenburg hield haar jaarvergadering bij den heer Visser. De voorzitter, de heer W. Meijles, opende deze goed bezochte vergadering en wees in zijn openingswoord op de belangrijkste feiten in het jaar 1928 voor onze or ganisatie, waaronder in de eerste plaats het nieuw ge stichte, naar de eischen de stijds ingerichte veilingsge bouw. Wel niemand der leden zal berouw hebben van het in de vorige vergadering genomen besluit. Spr. vraagt de medewerking der aanwezigen tot het welsla gen dezer vergadering. Aanwezig waren 33 leden. De secretaris leest de notulen, welke worden vastge steld. De voorzitter doet daarop mededeellng van de Inven tarisatie der op 15 Febr. nog aanwezige groenten in Warmenhuizen en omstreken. Roode kool in Deceraber 848 wagons, nu 497; gele kool 205, nu 135; witte kool 505, nu 285. In zijn jaaroverzicht wijst de secretaris op de gun stige uitkomst der stapelgroenten-afzet in het voorjaar 1928, de goede verwachting voor de aardappeloogst en de ongunstige uitkomst, de als niet meer loonend beschouwde teelt van vroege kool en de bijzonder beste uitkomst, de duurte der groenten in den nazomer, de meer lage prijzen der stapelgroenten in Dec. en Jan. en de nu door den aanhoudenden winter zeer gunstige vooruitzichten voor den afzet der laatste kool. Het le dental is gebleven op 89. De kas sluit met een voordeelig saldo van f 32.37. De rekening van den penningmeester is in orde bevonden en wordt goedgekeurd. De aandeelen-uitloting wijst de nos. 59, 8, 50, 34, 3 en 27 aan. Resteeren nog 4 aandeelen. Herkozen worden in het bestuur de heeren P. Zomer dijk en C. Pronk. De regeling salarissen en vergoeding blijft weer als vorig jaar. (De heer Strooper stelt voor, dat de Centrale Verga dering een besluit neme tot verdubbeling der entrèe's voor het veilingslokaal, met het doel den toeloop der niefc-belanghebbenden te verminderen. Dit voorstel werd verworpen met 20 stemmen tegen. Alzoo dit Jaar geen voorstellen voor de algemeene vergadering. Enkele leden aan de Rijp brengen klachten Haar vo ren bij de bespreking der zetkoolregeling, over de con flicten die men daar krijgt met leden der zustervereni gingen. De commissieleden wijzen ook op moeilijkheden. Het bestuur stelt voor de regeling een jaar als proef op te heffen. De vergadering gaat hier niet mee accoord. Enkele leden wijzen op het in het leven roepen van een politle-verordening voor dit doel. Na bespreking wordt het opnieuw in handen gegeven van de commissie, j De voorzitter zegt, dat er gelegenheid is om bij den i secretaris te bestellen een brochure-Wageningen over draaihartigheid der kool, ad f 0.20, hetwelk wordt aan bevolen. Een 10-tal maakt hiervan gebruik. Daarna leest de voorzitter een rapport voor van den heer K. Biersteker, een der excursisten voor Warmen huizen naar Sleeswijk-Holstein, Duitxchland's koolge- bied. Uit dit keurig rapport blijkt, dat het in Sleeswijk is een landbouw-grootbedrijf, boeren met een bedrijf tot 300 H.A. land. Men bebouwt daarvan Vi gedeelte met kool, meest Deensche witte. In '28 zijn 2400 HA. kool verbouwd. De kool wordt in groote „kuilen" bewaard op de wijze als bij on3 de „penenkuilen". Transport gaat alles per as. De kwaliteit was vrij goed. Tot in den winter is Sleeswijk een concurrent voor onze kool streek. Toch zal Sleeswijk voorhands het niet brengen tot die intensieve groentenkweekkunst, die in Holland wordt gevonden. Daartoe ontbreekt het daar de noodige vakkennis, het noodige klein bedrijf en nijvere middenstand voor intensieve cultuur." Dit rapport oogstte een dankbaar applaus. Bij de rondvraag wees de heer C. Bleeker op de schade, die jagers in de herfst in de koolvelden aan richten. Voorzitter wijst op het eenig afdoende middel, als recht van den tuinbouwer, het verbieden der jacht aan jagers, mede door het doen plaatsen van borden, man éta hand van art. 461 W. v. S. De heer C. v. d. Stoop wijst pp het kwaad van het niet kunnen leveren der vervelldo kool, en vraagt waar de gronzen zijn. De voorzitter wijst er met nadruk op, dat bij klach ten over vellen, ophouden, en afleveren der kool, de bouwer zelf voor zijn rechten moet opkomen bij het Dag. Bestuur der veiling en geeft de verzekering, dat iedereen recht zal wedervaren. Hierna sluiting. Heeft winter de wat'ren in boeien gekluisterd Kil toont -zoo, natuur, haar ontembare macht, Dan viert weer de Hollandsche wintersport hoogtij Op vaarten en plassen, op banen en gracht. Dan zie je weer vroolijk de vlaggen wapp'ren, Dan wordt er gereden, en vaak ook geprutst, Maar iedereen is, ongeacht z'n prestaties Figuurlijk (meest letterlijk ook) goed gemutst Men meet op de banen elkanders krachten, Of zwiert beel sierlijk getweeën rond, Men gloeit, ondanks soms felle koude En ieder voelt zich kerngezond. En als men, na afloop, voldaan naar huis keert, Bewijst men den maaltijd alle eer. Men bespreekt nog even de plannen voor morgen En legt zich dan dra ter ruste neer. Den volgenden dag trekt een ieder weer ij3waarts, Gewapend met schaatsen en goeden zin En menigeen denkt dan bij zichzelve: „Wat houdt toch zoo'n winter veel heerlijks in". Heeft winter de wat'ren bedwongen, Dan ligt ook menig bedrijf weer stil. Dan staat hij weer macht'loos, d'eenvoudige werker, Die niet kan, wat hij graag voor zijn huisgezin wil. Dan zie je ze staan weer op hoeken van straten, Ontvloden 't huis voor den hongerigen blik, Van hun kinderen, die om eten vragen. Met als eenig antwoordvan Moeder een snik. Of zie je ze dwalen, langs straten en pleinen, Steeds vragend om werk, de hulp in hun nood, Om een kans hun kind'ren voor kommer te bewaren, Om werk voor brandstof, en werk voor brood. En als Vader dan 's avonds naar huis terug keert, Sn alles was vruchteloos, wat hij ook deed Dan wacht hem geen warme, gezellige kamer, Geen heerlijke maaltijd, maar enkel leed. Den volgenden morgen maar weer probeeren, Daar thuis menig kind van honger schreit, s 't wonder, dat zij de verzuchting slaken; „Wat is toch zoo'n winter een vrees'lijken tijd"? DO JAST. Warmenhuizen, 20 ebr. 1929. Hooggeachte Redactie. Om gelijk te komen met den onbekenden heer X. ver zoek ik nog eenmaal een weinig ruimte. De heer X heeft tweemaal een beurt gehad ln uw bl'ad ik éénmaal. Verleent u me wat plaatsruimte, ian heb ik het laatste woord. Dat vindt een mensch xltijd aangenaam. Wil de heer X echter nog meer voorden met me wisselen ,dan raad ik hem aan bij me ;huis te komen, hij weet mijn adres, ik het zijne niet Hij wenscht verborgen te blijven ,ik niet De heer X behoeft niet bang te zijn dat lk booze ïlannen heb, ook niet, dat ik wat op mijn kerfstok heb,, :ooals hij bedektelijk doet voorkomen in hèt slot van :ijn geschrijf. Ook behoeft de heer X niet bang voor nijn communisme te zijn. Het communisme trekt me aeelemaal niet aan. Ala ik het wel heb ia de heer X boos op me gewor den Dat is zeer dom van hem. Als hij openlijk voor den dag kwam zou ik hem nooit laf hebben genoemd. Wie n de courant zijn gevoelens laat drukken, over open- >are aangelegenheden, is verplicht dat met zijn naam e dekken. Durft zooiemand dat niet, laat hij dan zijn >en droog houden. Dat ik pittig schrijf en lessen geef n zedeleer, journalistiek, economie en rechtgeleerdheid, ;ooals de heer X spottend opmerkt, laat mij volkomen mud. Hoofdzaak Is, dat /wat dik schrijf, door lederen boerenjongen, goed wordt begrepen. Ik ben mij volko- nen bewust, dat mijn taalkennis en mijn kennis van tijl nihil is. Na mijn twaalfde jaar heb lk ook nooit :enig onderwijs genoten. De hooivork, en mestvork ï.d. voegen me beter in de handen dan een pen.. Misschien is de heer X wel geëxamineerd doet viets terzake. Hij heeft bet recht om over de dingen te lenken zooals hij verkiest lk heb dat recht ook Al ïeb ik niet mijn woonplaats dn de Zijpe, daarom gevoel k mij heelemaal niet verplioht om me stil te houden, ik kon het niet helpen, maar rk gunde den Zijpers hun overwinning op Kees van Schoorl. De heer X gunde ïen die niet Dat is de heele kern van de zaak. Verder een woord van dank aan de Redactie voor de ïfgestane plaatsruimte. Hoogachtend, G. GROET. Naar wij vernemen, wordt door het P.E.N. overwo gen, te Pettemerkluft een transformatorgebouwtje ten behoeve van het laagspanningsnet dezer gemeente te stichten. De Minister van Defensie heeft aan den dienst plichtige M. P. Blaauw te St. Maartensbrug, lichting 1029, uitstel van eerste oefening verleend tot 4 Novem ber 1929. <4 Naar wij vernemen is de heer J. Abbring, 1ste lijnwerker bij het G.E.B., benoemd tot tijdelijk Ad ministrateur van dit bedrijf. T ZAND. Het ligt in de bedoeling, de Pinkstervacantie aan da O. L. School alhiar te doen varvangen door aan Paaaehvacantla. „We zijn de prij en linsen," Zoo klonk het uit hun mond, „Erwten, boonen, wortelen. Producten van den grond, Hulsvrouwen, zonder meelij, Stoppen ons in een pot. Laten ons dan koken, Niet vragend naar ons lot." Zoo zongen zij hun hun liedje, Terwijl Bllly rustig nederzat, Denkend aan de vele soepen, Die hij vroeger gegeten had. Hij dacht ook aan de aarde, Zoo heel ver weg van hier. Hij dacht aan zijn ouders, En ras was weg 't plezier. Als die menschen misschien niet zoo aardig en vrien delijk waren, zouden ze misschien wel «enz wreek ep Billy kunnen nemen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 7