SchagerCourant GRIEP AKKER's ABDIJSIROOP Uit een Balkan-staat. Vierde Blad. Gemengd Nieuws. De plannen voor de nieuwste Oceaan-vlucht. „Voor de Borst". Ohtteftfenge ÜMgermoró 1b SfcansL De brand in den New Yorkschen spoorwegtunnol. Felle brand te Batavia. Ernstig ongeluk in een Engelsche mijn. Drama in een Fransch gehucht. Onschuldig in den kerker gezeten. De Zuidpool-expeditie van Byrd. Griekenland lijkt een poolstreek. Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 23 Februari 1929. 72ste Jaargang. No. 8414. IN BEGIN JUNI. Omtrent de plannen van Koel en Fltzmaurlce, die verleden jaar met de Bremen den Oceaan overgevlogen zijn, verluidt dat zij in gezelschap van twee anderen, wier namen nog niet genoemd zijn, in het begin van Juni met een gewoon verkeersvliegtuig, een Junker G 24, met drie motoren, van Berlijn naar New York willen vliegen. Het vliegtuig zal worden voorzien van een speciaal voor de volle zee ontworpen drijver. Koel wil de Zuidelijke route volgen. Hij Is van plan met zeer weinig brandstof aan boord op te stijgen, en deze eerst bover Berlijn en dan boven Lissabon uit een speciaal tankvliegtuig bijvullen. Mooh het vliegtuig boven don Oceaan met tegenwind te kampen hebben, dan zal op draadloos verzoek van Horta een derde tankvliegtuig opstijgen, om het vliegtuig van Koel voor het laatst van brandstol te voorzien. getelegrafeerd, 4a*, de toétMÜ m: emetg ia Het heeie gebied maakt den ladruk van poolstreek. Honderd duizenden hectares bouwland staan onder water, wat voor een groot deel bevroren le. Tal van dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. Men vreest, dat onder het ijs en do sneeuw nog dooden gevonden zullen worden. De minister heeft voorgesteld om de bevolking van de dorpen naar eledrs over te brengen. last. Omstreeks htlftte* was de krandweer tot vuur meester en werden de laatste vlammen gedoofd. De schade le nog niet bekend. De brand is vermoede lijk ontstaan in een keuken. Duizenden belangstel lenden hebben langs Molenvliet den brand gadege slagen. Ten gevolge van den brand zijn driehonderd personen dakloos geworden. De leeggebrantle opper- pervlakte bedraagt 11.000 M2. EEN INKOMEN VAN ftt CENT IN DE MAAND. Slachtoffer van de lnflatia. Nanr wij aan M'agyarsag ontleenen, overleed dezer dagen Tivadar Erber, de gewezen uitgever en re dacteur van het blad Magyar Hdradó, die 30 jaar lang dit blad redigeerde. Iri 1000 verkocht hij het en belegde toen de geheele koopsom in ecne lijfrente, met hot gevoel, dat de Inflatie hein tot een bedelaar maakte. Sedert jaren ontving Tivadar Erber van zijn geld slechts een lijfrente van acht liller, d. i. ongeveer 'iiï cent, in de maand. OLIETRANSPORT NAAR DE ZWARTE ZEE. Door oen buisleiding van 500 K.M. De pijpleiding, die Bakoe aan de Kaspische Zee, de plaats waar de grootste oliebronnen in den Kau- kasus voorkomen, verbindt met de haven Batoem aan de Zwarte Zee, is gereedgekomen en in gebruik genomen. Thans kan dus de olie overgepompt wor den direct naar de uitvoerhaven, terwijl vroeger het transport in tankwagens per spoor moest geschie den van Bakoe af. De leiding heeft een doorsnede van 25 c.M. en is mier dan 500 K.M. lang, doorloopt daarbij het ge bergte van den Kaukasus. Men heeft een laantal tusschenstations gebouwd, waar de olie telkens op een hooger peil gepompt wordt. Een pijnlijke keel, een kuchjel Past op, in eens hebt Gij het. Verlies geen tijd, maar neem dadelijk de krachtig ingrijpende Akker's Adijsiroop, samen gesteld uit kruidenextracten met bijzondere genees krachtige werking. Doodt de ziektekiemen, verwij dert de slijm, stilt merkwaardig snel den hoest, zuivert de ademhalingsorganen en versterkt de borst. Bevat geen verdoovende of schadelijke be- standdeelen en heeft géén nudeeligen invloed oj> de eetlust of de maag! Dit is het geheim van de snelle werking bij griep, influenza en keelaandoeningen van de vanouds bekende DE BEWONERS ETEN FIJN GE5TAMPT VERDORD GRAS. Reuter meldt uit Peking: Het rapport van het internationaal steuncomité be vat een aangrijpende beschrijving van de verschrik kelijke toestanden, die thans in de provincie Shansi, tusschen de kromming van de Gele Rivier en Sianfoe, hccrschen. In een plaats vond het comité twee honderd per sonen in een kelder liggen, wachtende op den dood. De bewoners van het dorp aten fijn gestampt verdord gras. De oorzaak van dezen hongersnood is, dat er den afgeloopen winter niet gezaaid is en er dus niets te oogsten viel. Waarschijnlijk zal de toestand nog slechter worden. EEN ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK. Reuter meldt uit New York: Een onderzoek is begonnen, in verband met den brand, dio Woensdagavond op den ondergrondschen spoorweg plaats had en den trein naar New Jersey aangreep, xwaalf personen, die door glas werden ge sneden of werden vertrapt, liggen nog in het hospi taal; twee honderd, bij wie een begin van verstokking werd geconstateerd, die zich sneden of kneuzingen opliepen, konden na medische behandeling naar hun woonsteden terugkeeren. De^poorweg was bedekt met een vetachtige olie, die ontvlamde door een electri- sche vonk, veroorzaakt door het aanhalen van de remmen, of door een op de baan geworpen brandende cigaret. De brand, zoo meent men, veroorzaakte kort sluiting, waardoor de trein bleef stilstaan. ELF RECRUTEN DOOR WOLVEN VER- SCHLURD. Naar de Pester Llyod uit Tirana verneemt, is in Albanië eene afdeeling recruten, die door gendar mes werd begeleid, door 12 wolven' aangevallen. De roofdieren verscheurden elf soldaten, De overigen redden zich in de boomen. 45 HUIZEN IN DE ASCH GELEGD. 300 Personen dakloos. Aneta meldt uit Batavia d.d. Donderdag: Een felle uitslaande brand, welke eergisteravond even na acht uur in een groot kampong-complex aan den Gang Tjemara aan den overkant van het ge bouw van de firma Linde Teves en Stokvis in de be nedenstad uitbrak, heeft in een korte spanne ti.jds vijf en veertig huizen vernield, waaronder vijftien van steen. De brandweer had aanvankelijk met groo- te moeilijkheden te kampen, omdat wegens het ge- brui^n van veel slangen de waterdruk onvoldoende TWEE DOODEN, VIER GEWONDEN. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft in de Best- woodmijn, nabij Nottingham, een ernstig ongeval plaats gehad. Op een liftkooi, waarin zich veertien personen be vonden, is een groot ijzeren blok gevallen dat boven in de mijn was losgeraakt. Het blok sloeg door de zoldering van de liftkooi. Twee personen werden gedood, drie personen wer den ernstig en een licht gewond. De acht mijnwerkers die zich in het onderste ge deelte van de kooi bevonden, bleven ongedeerd, daar de scheiding tusschen de twee verdiepingen van de kooi het blok tegenhield. MOEDER EN TWEE KINDEREN DOOD IN EEN HUT AANGETROFFEN. Een derde kind leefde nog. pen gehucht Venderle (dep. Seine-et-Olse) la het too- n<> geweest van een gruwelijk drama, door de koude en ontbering veroorzaakt. Toen de bewoners gedurende eenige dagen de veer tigjarige weduwe Guillot en haar drie kinderen niet hadden gezien, besloten zij de hut van het arme gezin binnen te dringen. Zij zonden er, uitgestrekt op een ma tras de lijken van de moeder, haar oudste dochter en een vijfjarig zoontje, dicht tegen elkaar aangedrukt en met lompen bedekt. Op een andere gehavende matras lag de jongste dochter, die nog leefde, doch volkomen uitgeput was en wier beenen bevroren waren. Zij werd in allerijl naar het hospitaal vervoerd; men vreest ech ter haar niet meer te kunnen redden. -De justitie schreef den dood der drie ongelukkigen aan de koude en de onvoldoende "beschutting toe. EERST 10 JAAR LATER DE WARE SCHULDIGEN ONTDEKT. De justitie erkent haar dwaling. In 1919 vond In de nabijheid van Keulen een overval plaats op een kaslooper, wien ruim 10.000 werd ont roofd. De twintigjarige arbeiders Jabges en Hüppler werden van deze daad verdacht en geruimen tijd later resp. tot 5H en 7 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Verleden jaar kwam een politiebeambte te Kerpen, tengevolge van een familietwist er achter, dat twee an dere personen, n.1. een machinist en een spoorwegarbei der, de daders waren geweest. Thans hebben zij terecht gestaan en zijn zij veroor deeld. In zijn requisitoir verklaarde de officier van justitie dat de onschuld van Jöbges en Hüppler door dit proces ten volle gebleken is. Waaraan hij toevoegde, dat hij persoonlijk alles in het werk zou stelldH om niet alleen hun gerechtelijke rehabilitatie te verkrijgen, maar ook een schadevergoeding. Hij noemde het een eereplicht van de justitie diep leedwezen te betuigen over het ge beurde en den ten onrechte veroordeelden volledige ge noegdoening te verschaffen. BELANGRIJKE ONTDEKKINGEN. Wolff meldde Donderdagavond uit New York: Byrd heeft geimeld, dat hij een groot nieuw gebied ontdekt heeft en op de kaart heeft aangeteekend. Hij heeft het voor dè Ver. Staten in bezit genomen en het naar zijn vrouw Mary Byrd-land genoemd. OVERSTROOMINGEN EN FELLE KOUDE. Tal van dorpen van de buitenwereld afgesneden. Naar uit Athene gemeld wordt, blijft naast de tallooze ovorstroomingen een buitengewoon felle koude in. Grie kenland woeden. Nieuwe sneeuwval wordt gemeld uit Noord-Grieken land en den Peloponesus, waardoor opnieuw groote stukken land zijn afgesneden. In den Peloponesus is Vooral schade berokkend in de districten van Corinthe en Areadlë, waar duizenden juk zaailand onder water staan en daar het winterzaad geheel is vernield hebben de landbouwersorganisaties bij de regeering om toe stemming verzocht tot den aanbouw van opiumgewassen. Dit verzoek ls echter afgewezen. Do minister van verkeerawemn die olch op een la» OP REIS IN WINTERTIJD. SERVISCHE LIEDE REN EN SERVISCHE DANSEN. IN DE STATIONSWACHTKAMER VAN EEN BESNEEUWD DORP. (Van onzen redzenlden correspondent) LAPOVO, 16 Februari 1929. Het was de geldnood, die me verder dreef. Alles had ik voorbereid, dat me geld sou worden toegezonden naar Skoplje (het vroeger Turksdhe Usküb), maar steeds stelde ik mijn vertrek daarheen uit, omdat de strenge winter het reizen niet aanlokkelijk maakte. Doch ten slotte: geld lag te Skoplje, ik was te Belgrado en ein delijk was ik wel gedwongen, naar Skoplje te vertrekken. Als om me'te bemoedigen meldden de bladen: „Van een min of meer geregeld spoorwegverkeer is sedert lang geen sprake. Op vele lijnen zitten de treinen In de sneeuw en kunnen noch vóór-, noch achteruit. Treinen met levend vee staan reeds vele dagen op het open veld. Het vee wordt nu, voor zoover dat mogelijk ls, naar de dorpen Lx de omgeving gedreven, waar het tenmin ste kan worden gevoederd. In enkele bergstreken (Jo&- go-Slavië is grootendels bergachtig) verliet het spoor wegpersoneel, door den honger gedreven, zijn posten." Het eene alarmeerende bericht volgde het andere. Een trein sneewde Woensdagmorgen, in Noord-Joego-31a\ ië In. AUe pogingen om de lijn vrij te maken, waren viucliteloos. De reizigers begaven zich te voet naar een nabijliggend stationnetje, waar spoedig alle voorraden aan levensmiddelen waren uitgeput. Woensdagavond was er alleen nog een weinig droog brood. Het dichtst- bij liggende dorp bevond zich op een afstand van vele kilometers en door de sneeuw en de koude was het onmogelijk te voet daarheen te komen. Er werd een reddingsexpeditie georganiseerd. Sleden met brood, vleesch e.d., die Donderdagmorgen bij de reizigers aan kwamen. Eerst Donderdagavond laat was de weg ln zooverre vrij geimaakt, dat de trein langzaam verder kon rijden. i Enkele menschen hebben intusschen aan de sneeuw een korte verlenging van hun leven te danken. Heden moest aan drie wegens roof en moord ter dood veroor- deelden te Zagreb het vonnis worden voltrokken, waar door de beul van Serajewo moest komen. Deze ging daartoe vijf dagen geleden op reis en sedert heeft men van hem en, van den trein, waarin hij zich bevindt, niets meer vernomen. Deze trein staat wel ergens in Bosnië en kan niet verder. (Naar we in de bladen heb ben kunnen lezen, is niettemin het doodvonnis aan deze roovers Woensdag voltrokken. Red. Sch. Crt.) Bemoedigend luidden al deze berichten niet en lk zou er de voorkeur aan hebben gegeven, de reis naar Skoplje nog eenJgen/ tijd uit te stellen, doch de om standigheden dwongen me te vertrekken en met heel weinig vertrouwen' in de onderneming en mijn zakken vol broodjes, worst, kaas, e.d., begaf lk me op weg. Echter, de laatste courant, die lk te Belgrado kocht, bracht beter nieuws: In Zuid-Servlë en aan de kust was een weersverandering ingetreden en er was zelfs regen gevallen. Aan het station te Belgrado zag lk echter nog, hoe bij de waterreservoirs voor de locomotieven enorme houtvuren werden gestookt, om bevriezing to voorkomen. Dat deed nog niet al te veel aan weersverandering en stijging van de temperatuur denken. Dadelijk ten zuiden, van Belgrado komt men in een laaggebergte, waarvan de hoogste toppen even over de vijfhonderd meter stijgen. Steunend en puffend eteeg de trein langzaam door een besneeuwd berglandschap, waarover een dunne nevel hing. Zeer schoon was dit alles, bezien uit een goed verwarmde coupé. Woudon, bergen, daken, wisselden elkander af. Hier en daar was een dorpje, een stadje, nu en dan ook een kleine water molen, die werkeloos stond. Er heerschte nog een tem» peratuur van een kleine twintig Fahrenhelt vorst. Dan ging de trein door twee tunnels en begon te dalen ln de richting van het dal der Morava en plotseling was er een verandering: op het eerste station, waar ik een oogenblik uitsteeg, kwam me een luwe vochtige wind tegemoet Hier, aan de andere zijde van het gebergte, hield de vorst zoo goed als geheel op. Er wes iets van lervte in de lucht en groote zwermen kraaien vlogen stoeiend tegen den grauwen hemel. Wel lag nog overal de sneeuw hoog, maar ze had niet meer de verblindend glinsterende, bijna vijandige pracht der laatste weken; ze had de lijkkleur van spoedig stervende sneeuw. Koude had ik geleden aan den Donau-oever en nu werd het me spoedig te warm ln den wagon, waar een stoombadtemiperatuur heerschte. Natuurlijk reisde ik derde klasse, de eenige klasse, die men reizen kan als men land en volk anders wil leeren kennen dan een oppervlakkig tourlst Mijn mede-reizigers waren weder echte Serviërs met bontmutsen of met de echt nationale, practlsch soldaten- muts, die hier niet alleen door de soldaten wordt ge dragen. Vriendelijke, prettige menschen zijn het, voor komend .en beleefd, die ik evenwel niet gaarne tot vij anden zou hebben. Als men deze kerels aanziet, begrijpt men hoe het mogelijk was, dat deze handvol Serviërs, nadat ze in het begin van den grooten oorlog hun hoofdstad hadden ontruimd (Servië was ln 1914 niet gereed voor den oorlog) nog hetzelfde jaar deze stad op de overmachtige Oostenrijkers en Hongaren konden heroveren. Muziekinstrumenten ontbraken ln den wagon niet Er was een ongeveer vijftigjarige Serviër met zijn goeljé, dat echt typische Servische strijkinstrument één snaar. Dit Instrument wordt bijna uitsluitend voor be geleiding gebruikt en de Serviër zong erbij met een aangename sfem de ud-Servlsche liederen, die vertel len van den strijd tegen de Turken, van helden, die stierven, van het volk, dat toch na elke nederlaag weder geloofde in zijn toekomst Spreek-zlngen is dit meer dan eigenlijk echte zang, doch steeds weer maakt het op mij grooten indruk en doet het me betreuren, dat lk de Servische taal niet beter machtig ben om al deze gezongen verhalen, deelen van het groote volks-epos, volkomen te kunnen volgen. Met stillen eerbied, terugdroomend ln het verleden van hun voorvaderen, luisterden al de oude en jonge mannen in mijn doorloopenden wagon. Een ander speelde daarna op een harmonica Ser vische dansmelodieën, deze edgeDiaardlge melodieën, die zoozeer op elkander gelijken, toch ook weder zoo on eindig gevarieerd en in steeds sneller tempo gespeeld worden. Het zijn reidansen, die door mannen worden gedanst, hand aan hand, wilde dansen, die vroeger ge danst zijn om kampvuren onder den heiligen sterren hemel door mannen, die niet wisten, wat de volgende dag zou brengen: ondergang, overwinning, dood? En dit alles is in deze Servische dansmelodieën: weemoed, kracht, smart, strijdlust En terwijl ddt alles gebeurde in het kleine wereldje, dat mijn wagon was, reed de trein verder door het neve lige berg-sneeuwlandschap, door wouden, door dalen, lanigs dorpjes, die als speelgoed waren. O, die Servische dorpjes! vriendelijker kan men zich niets voorstellen. Daag zijn de huizen er, steeds met slechts een benedenverdieping, daarover het dak en klein, o zoo klein zijn de meeste. Wit zijn ze of rose of zeegroen, maar de daken zijn nu alle wit, smetteloos wit door de sneeuw, die er zacht op rust. Toen dk deze dorpjes zag, moest lk denken aan den smartkreet van den Duitschen oorlogscorrespondent Koster, die hier ln 1916 het groote Duitsch-Oosten- rijksch-Hongaarsche offensief medemaakte: „En wij moesten komen met kanonnen, met houwitsers, met gra naten, om dit vriendelijke land, dit sympathieke volk te leeren kennen". Ik schrijf dit artikel ln de goed verwarmde stations wachtkamer van het besneeuwde sprookjesdorp Papovo, ruim 110 KLM. van Belgrado, aan den spoorweg naar het Zuiden, waar ik met nog geen half uur vertraging ben aangekomen, en ik op mijn aansluiting naar Skoplje moet wachten. Ik heb, om het land beter te leeren kennen, niet een dlrecten trein ge nomen en schrijf nu bij het licht van een acetyleenlamp en drink Turksche koffie uit een klein, fijn, porceleinen kopje, Om me zijn Serviërs, boeren, met hun soldaten en pels mutsen en ze kijken met eerbied en sympathie naar den vreemdeling, die zooveel en zoo onophoudelijk schrijft en als ik een sigaret neem, is er al dadelijk ongevraagd, een bij me om me vuur te geven en als Ik zeg „gwala lépo" (dank u wel), dan lachen zijn oogenl van blijd schap. Brave kerels! J. K. BRKDERODK. COLLECTE STEUNVERLEENING. Donderdagavond was er veel belangstelling op de ver gadering, door Het Roode Kruis alhier uitgeschreven, met het doel eene collecte onder de burgerij te houden, waarvan de opbrengst zou strekken tot hulpverleening in die gezinnen waar dit noodlg ls. De overweging, dat de werkloosheid zelfs na Inge vallen dool, nog wel lang kan duren, heeft de noodza kelijkheid dezer hulpverleening mede sterk doen gevoe len.. Het doel had algemeen groote sympathie. De aanwezigen verklaarden zich allen bereid met inteekenlljsten rond te gaan. Uit den aard der zaak zal ln dit geval niet otrikt huis aan huis worden geoolleo- teerd. Er werd eene commissie van 7 personen aangewezen, die de hulpverstrekking zal regelen. In deze commissie zitten o.a. vertegenwoordigers der Kerkelijke Armbestu ren, terwijl ook een vertegenwoordiger van het college van B. en W. ls uitgenoodigd er in zitting te nemen, om zoodoende het zoozeer noodige contact en overleg in deze moeilijke materie te verkrijgen. Voorzitter der commissie is de heer P. Da. Rezelman. I Met spoed zijn de noodige maatregelen getroffen, om vlug klaar te zijn. Wij wekken van harte iedereen die geven kan op, dit met opgewektheid en milde hand te doen! Het doel ver dient ieders daadwerkelijke sympathie! Tast dus ln de beurs, gij allen, die wat missen kunt! ONGEMOTIVEERDE TARIEFSVERHOOGING. Naar wij vernemen hebben Donderdagavond te St. Maartensbrug vergaderd de besturen van drie begrafe- nisvereeniglngen, en wel: „De Laatste Eer" te Zijpe, de R.K. St. Lodewijkevereeniging en „Schagen", beiden te Schagen. Er is n.1. een kwestie gerezen met de stalhou ders de heeren Visser en Plevier te Schagen. die aan genoemde vereenigingen de benoodigde rijtuigen en paarden leveren, en die 31 December J.l. zonder eenig overleg het tarief voor de rijtuigen met ingang van ter stond hebben verhoogd. Hiermede nu gingen genoemde begrafenisvereenigingen niet accoord, afzonderlijke be sprekingen met de stalhouders hadden geen resultaat en vandaar dat de vereenigingen contact met elkaar zochten en vonden. Het resultaat der besprekingen is, dat allen eensge zind de tarlefsverhooging weigeren, als zijnde ongemo- I tlveerd. Aan de stalhouders zal in een gezamenlijk I schrijven worden bericht, dat de vereenigingen slechts op de oude voorwaarden bereid zijn, opnieuw met hen 1 eene overeenkomst aan te gaan. Zijn de stalhouder» hiertoe niet bereid, dan zullen de 3 vereenigingen on verwijld in overleg treden met garage-houders voor het verkrijgen van passende begrafenis-auto's. Alsdan zal tevens contact gezocht worden met nog meerders be grafenisvereenigingen in dezen omtrek. i LYCURGUS. I Dinsdag 19 Febr. werd door Lycurgus haar 60ste jaarvergadering gehouden. In zijn openingsrede heette de voorzitter, de heer K. Roggeveen, alle aanwezigen hartelijk welkom. Het deed spr. plezier, dat zoovelen waren opgekomen, om deze vergadering bij te wonen, hetgeen getuigde van een goede verstandhouding ln de verschillende afdeelingen. Spr. twijfelt er niet aan, dat wanneer die verstandhouding èn in de afdeelingen èn in het bestuur mag blijven voortduren, Lycurgug een goede toekomst tegemoet zal gaan. Hiermede opende spr. de vergadering, de hoop uitsprekende, dat de be sprekingen mochten zijn in het belang van de turn- zaak in het algemeen en dat van Lycurgus in het bij zonder. Hierna werd het woord verleend aan den secretaris, tot voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke onder dankzegging werden aanvaard. Na voorlezing jaarverslag secretaris, dankt? voorzitter den secretaris voor zijn nauwkeurig verslag. Hierna volgde jaarverslag penningmeester, welke dank gebracht werd voor zijn zuinig beheer. Bij dr bestuursverkiezing werden tot bestuursleden ge kozen K. Roggeveen, voorzitter, C. Rol, secretaris, P. Timmerman, penningmeester, de dames mevr. Rogge veen«Stammes en mej.Tr. Bakker, commissarissen en de heeren C. Blaauboer en J. Fijnheer, commissarissen. Tot leden der kascontrole-commissie werden benoemd de dames mevr. De Boer—De Moor, mevr. Van Hult en de heer Boonacker. De voorstellen van het bestuur over de te houden feesten, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan, werden goedgekeurd en werd het bestuur vrij mandaat gegeven. Hierna sloot voorzitter deze vergadering, den wensch uitsprekende, dat van deze feesten een groote propa ganda mag uitgaan tot grooteren bloei van Lycurgus. THEATER ROQAL. Deze week in Theater Royal „Schaduwen van Parijs", een geweldig, spannend sensatie-drama dat speelt in een typisch Parijsche omgeving en ook geheel doortrokken is van een Parijsche sfeer, dank zij de medewerking van diverse Fransche artisten, van wie Armand Kaliz de rol van „Apache" vervult. Het spel begint met een bezoek van een rijk. jong Amerikaansch vrijgezel aan Europa en als vanzelfspre kend aan Parijs, de Lichtstad, het beloofde land voor een jongen man. die over veel geld en veel vrijen tijd beschikt. In een van de allermondainste nachtcafé's geniet hij van het keurige dansen vail Monny Beryl en dadelijk staat het bij hem vast deze actrice hoort thuis in de Groote Opera! De kennismaking ls spoe dig gemaakt Tom bezwijkt voor de charme van de lieftallige Monny. En dit terwijl men hom nog waar schuwt, dat Monny, „La flamme glacée," zooals haar bij naam luidt, reeds tallooze aanbidders heeft gehad en afgewezen. Jean Biribi's eenige zachte neiging is zijn liefde voor Monny. Hij, de Apache, voor wien een menschenleven zelfs geen waarde heeft, heeft de bekoorlijke danseres lief met geheel zijn hart. Het ontgaat hein niet, dat zij den vreemden Amerikaan gaarne mag lijden en hij neemt zich voor zijn mededinger ten koste van wat het wil de baas te blijven. Vóór het echter tot daden komt, arresteert de politie hem en wordt hij wegens zijn vele misdaden voor langen tijd naar het Duivelseiland ver bannen. Jeans vertrek is een ware verlossing voor Monny, die zich nu ongestoord aan haar liefde voor Tom kan over geven. Deze bezorgt haar een engagement aan de Groote Opera en binnen korten tijd Is zij de favorlte van het publiek geworden. Haar eenvoudige kamer verruilt zij weldra voor weelderige apartementen en een geluk kig leven lacht haar toe, nu zij en Tom den volgenden dag zullen trouwen. Ontsnapt uit zijn ballingschap komt Jean echter weer In haar leven. Hij lokt haar in een ongunstig bekend staand café en doet haar de heftigste verwijten. Tom, die argwaan heeft opgevat, wegens Monny"a vreemd op treden, ls haar gevolgd. Jean laat hem boren komen

Schager Courant | 1929 | | pagina 13