Omgeving* ZIJPE. WARMENHUIZEN. BARSINGERHORN. ANNA PAUL0WNA. WIERINGEN. (ULkt BURGER VLOTBRUG. Donderdagmiddag werd alhier hardprlkken voor da mes gehouden op het N.H. Kanaal. Er waren 16 deel neemsters. Ie prijs Mej. Nantje Rens Pd., 2e prijs MeJ. G. Dap per,, 3e prijs Mej. Schotvanger, 4e prijs Mej. M. Nanne. De prijzen bestonden uit contanten. Het was een heel gezelligen middag. SCHAGERBRUG. Donderdagnamiddag werd alhier een schaatswedstrijd, hardrijden voor paren, gehouden. Van de 10 paren, welke deelnamen, traden als overwinnaars uit het strijd perk: N. Hopman en E. Rezelman, le prijs; P. de Lan ge en G. Schagen, 2e prijs; D. Blaauboer en G. Kant, 3e prijs; P. Sohoorl en G. Baken, 4e prijs; Adr. Ligt- hart en C. Ligthart, le troostprijs, en W. van Loenen en Ma Vos, 2e troostprijs. In den wedstrijd, hardprlkken voor dames, ouder dan 18 jaren, welke Donderdagavond op de verlichte Ijs baan alhier plaats vond, werden de prijzen behaald door de volgende dames: G. Schagen, C. A. de Beurs—Brak, C. van Schalk, T. BroensKoolj, J. WlttebolKooij, en A. Appel. Niet minder dan 30 dames dongen mee om een prijs. De wedstrijd had plaas onder groote belangstelling en had een gezellig verloop. Wij willen nog even de aandacht vestigen op de tweede opvoering van „De Kulsche Suzanna", door de Operette-vereeniglng „Euphonla", op Zondagavond a.s. In de tooneelzaal van den heer J. Broer, en zouden on ze lezers willen opwekken deze uitvoering bij te wonen. Met veel zorg en onder kundige leiding is deze operette ingestudeerd, zoodat men van een hoogst genotvollen avond verzekerd is. OUDESLtJIS. Begunstigd door prachtig winterweer had hier Donder dagmiddag een spannende hardrljdelj plaat» op de korte baan. Het publiek, hetwelk In grooten getale was op gekomen, genoot van de zeer snelle ritten, aangezien zich voor detzen wedstrijd nogal goede rijders hadden opgegeven. De prijzen, welke met een toepasselijk woord werden uitgereikt door den heer C. Nannis, werden ge wonnen door W. Kaptein te Schagersbrug, le prijs; C. Pronk, Haarlem, 2e; P. Slijkerman, Stolpen, 8e en Jb. Kos, Oudkarspel, 4e prijs. Des avonds werd een wedstrijd gehouden in hard prlkken tnet hindernissen voor mannen boven 35 jaar, welke onder groot vermaak van 't publiek plaats vond. De prijzen werden gewonnen door: A. Kater, een taart; D. Sleutel, 50 sigaren, Jn. Sllver, 2 flessohen wijn en D. Buik 1 flesoh wijn. Hieruit blijkt wel, dat niet al leen in de wedstrijden, dooh ook in de prijzen nogal variatie is. Een en ander werd opgeluisterd door versterkte rad lo muzi ek. ZIJPE. De Minister van Justitie heeft aan het Bestuur der Harddra/verijvereenlglng te Schagerbrug wederom toe stemming verleend tot het aanleggen en houden van 'n verloting; maximum aantal loten 8000. De op 22 Februari 1929 vastgestelde kiezerslijst dezer gemeente telt de namen van 2629 kiezers voor de Twee de Kamer der Staten-Generaal, van 2605 kiezers voor de Prov. Staten en van 2467 kiezers voor den Gemeente raad. De alphabetische lijst van de in deze gemeente geves* tigde eigenaars of houders van paarden, bedoeld In art. 17 van het Inkwartleringsbesluit, bevat niet minder dan 257 namen. GEMEENTE ZIJPE, Ingeschreven van 20 tot en met 22 Febr. 1929. Geboren: Trijntje, dooh ter van Pieter Slot en Neeltje Catharina Margaretha Kuiken. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene Overleden: Geene. Inventarisatie der Centrale Veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstreken", op 15 Febr. 1929. Warmenhuizen: 2.235.200 Kg. roode kool; 603.400 Kg. gele kool, 714.450 Kg. Deenache witte kool, 65.000 Kg. uien, 47.500 Kg. peen. 'Harenkarspel1.325.000 Kg. roode kool, 313.000 Kg. gele kool, 1.194.000 Kg. Deensche witte kool, 62.000 Kg. uien, 69.500 Kg. peen. Eenigenburg: 476.000 Kg. roode kool, 98.500 Kg. gele kool, 316.000 Kg. Deensche witte kool, 43.950 Kg. uien, 39.200 Kg. peen. Slroet: 423.800 Kg. roode kool, 227.000 Kg. gele kool, 479.500 Kg. Deensche witte kool, 20.500 Kg. uien, 16.300 Kg. peen. Schoorldam: 354.500 Kg. roode kool, 71.300 Kg. gele kool, 99.500 Kg. Deensche witte kool, 1.100 Kg. uien. Krabbendam: 164.300 Kg. roode kool, 37.000 Kg. gele kool, 53.500 Kg. Deensche witte kool. Totaal: 4.978.800 Kg. roode kool, 1.350.200 Kg. gele kool, 2.856.950 Kg. Deensche witte kool: 192.550 Kg. uien, 17&500 Kg. peèn. 15 Dec. 1928: 8.479.300 Kg. roode kool, 2.950.950 Kg. gele kool, 5.052.300 Kg. Deensche witte kool, 484.150 Kg. uien, 260.650 Kg. peen. 15 Febr. 1928: 1.823.400 Kg. roode kool, 540.625 Kg. gele kool, 3.280.300 Kg. Deensche witte kool, 61.050 Kg. uien, 108200 Kg. peen. Biljarten. De alhier gehouden onderlinge handlcap4>lljartiriach, waarvoor 23 personen in. aanmerking kwamen, dooh waarvan slechts 12 opkwamen, ook wellicht een gevolg van het alles overheerechende ijs, had tot uitslag: le prijs C. Slikker, handicap 275; 2e prijs D. Jongejan, handicap 75; 3e prijs J. A. Schenk, handicap 115 p. Se- rleprijs R. Del ver 14 punten, volgen» handicap. Ook deze match is uitstekend geslaagd en na afloop reikte de heer J. Peetoom Jnz. de prijzen uit KREIL. Dinsdag hield het Nut ,De Burgerkring" een uitvoe ring bij den heer A Kossen alhier. De bijeenkomst was nogal tamelijk goed bezocht De Voorzitter opende met een toepasselijk woord de vergadering, waarna de lezing werd gehouden door den heer J. Brommer, getiteld „Roole Hein", de „Zeejutter"; cn de bijdrage door Mej. van Zoelen, getiteld „De Var kensvangst." Bolde bijdragen vielen zeer in den smaak Het is er dan ook hoogst gezellig doorgegaan met zang en voordrachten enx Sn wij hopen dat da walgende Muut-btjeeakeinet eren goeUIg waf KOLHORN. Vrijdagmiddag ontmoetten de heeren K. en H. elkan der op den Zeedijk, nabij de smederij van de Zuiderzee werken, die elkaar maar zoo niet passeerden, doch on middellijk in een hevig gevecht geraakten. De heer K. stak den heer H. met een mes in den rug, zoodat dok ters hulp moest worden Ingeroepen. Vrijdagavond bekwam door het omhalen van een pot kokend water het kind van de menschen uit ark 19, hevige brandwonden aan het gezicht. Het gaat deze menschen niet voorspoedig: zij zijn eerst op de Oude Zeug al een tijd Ingewinterd geweest, nu zijn zij naar hier gekomen met het oog op gevaar van weldra kruiend zeeijs, en thans dit ongeluk. Donderdag werd begunstigd door het mooiste weer, een schitterend geslaagde wedstrijd met hindernissen gehouden voor paren met paard en ar. Br waren 11 deelnemers. De uitslag was als volgt: le prijs Mevr. Wit met den heer P. Komen f 20; 2e prijs Mej. T. Bakker met den heer J. Bakker f 10; 3e prijs Mevr, Kistt-makerSpaans met den heer P. Kistemaker f 5. De wedstrijd had een vlot verloop en er waa veel be langstelling van de zijde van het puibllek. Vrijdag werd een wedstrijd gehouden in het hard- aleden, dat uit het volgende bestond: eerst moest de heer op de slede zitten en de dame duwen tot het eind, en daar verwisselen, de dame voor en de heer duwen, en wie alzoo het eerst aan het eind was. Er was veel animo voor en er kwamen spannende rit ten te zien. De uitslag Is de volgende: le prijs f 8, Mej. KI. Lief hebber met den heer P. Enkt; 2e prijs f 6, Mej. D. Klare met den heer S. Kuiper; 3e prijs f 4, Mej. A. v. d. Klooster met den heer J. Bakker; 4e prijs f 2, Mej. W. Nierop met den heer Abr. v. d. Welle. En toen werd er nog f 2.50 uitgeloofd door den caféhouder Kuiper voor de eerst aankomende van de vier prijswinnaars, die gingen gelijk van start, en dit werd eveneens door de le prijswinnaars gewonnen. Ook deze wedstrijd had een angenaam verloop. Alhier is heden Vrijdag 22 Febr. een algemeene vergadering gehouden van de IJsclub Kolhorn. Aan wezig 10 leden. De voorzitter opent met een hartelijk woord van welkom en spreekt er zijn spijt over uit dat er niet meer aanwezig zijn, maar hoopt een volgende keer beter. Notulen werden verder onveranderd goedge keurd. En nu kwam het voorstel van het bestuur voor den dag tot het maken van een nieuw reglement (contributieverhooging). Na wat heen en weer ge praat werd het voorstel aangenomen en luidt als volgt: Een leder die lid ls of wil worden betaalt voortaan f 1.50 en f0.25 voor elk inwonende huisge- noote. Dit geldt voor de jongens en meisjes tot 18 jaar. Daarna kan een Jongen lid worden voor fl.50, maar voor dames gaat het altijd door op (0.25. Dan hebben ze altijd vrijen toegang op de banen van de ijsclub, met dien verstande, mocht er eens een bui tengewonen wedstrijd gehouden worden en is de kas niet erg gespekt, dan houdt het bestuur zich het recht voor om van de leden een kleine entrée te heffen, maar zal daar beslist niet toe overgaan als in de grootste noodzakelijkheid. Daarna volgde het voorstel om Kon. goedkeuring op de statuten aan te vragen en werd met algemeene stemmen daartog besloten. Voorstel Bestuur, uittreding IJsbond Hbll. Noor den. Dit voorstel bracht de tongen in beweging; de een noemde de voordeelen op om lid te blijven van Holl. Noorden, anderen noemden de nadeelen er van op, er zijn nogal hooge kosten aan verbonden. Voor zitter zette nog eens uiteen, dat het eenige voordeel was, dat als je f 1000 aan arbeidsloon uitgekeerd had, je recht had op een uitkeering bij een eventueel on geval. Het voorstel om uit te treden werd aangeno men met 19 stemmen voor, tegen 5 stemmen. Nu volgt rondvraag. De heer Van der Welle bracht naar voren, dat mocht er weer eens een hardrijderij gehouden worden voor leden van ijsclubs, dit dan in groepen te doen, want w ijzijn niet tegen de jonge ren opgewassen. Zal rekening me gehouden worden. De heer Van Zoonen, de slager, bood weer zijn auto belangeloos aan voor reclame-doel, welk aan bod met open armen ontvangen werd. De heer Wi9sekerke bracht hulde aan het bestuur voor zijn doortastend optreden dezen winter en voor al de twee oude veteranen, die al zoowat een 30 jaar in het bestuur zitten. De heer Slikker zou gaarne meer controle op de banen willen hebben, daar er nog al eens eentje slipt en de kaarten zichtbaar dragen. De heer K. Breebaart zou willen, dat wij voortaan met groote wedstrijden onze plaatselijke Harmonie uitnoodigden. Voorzitter antwoordde dat het ook ons plan is om ze voor a.s. Zondag voor de estafette wedstrijden uit te noodigen. De rede dat het bestuur niet eerder een uitnoodiging gedaan heeft, zit hier in, dat het veel te koud is geweest om daar op het ijs te zitten spelen. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit voorzitter met een woord van harteltj- ken dank aan allen, die den geheelen winter hun best hebben gedaan om het bestuur zooveel mogelijk terzijde te staan, met de voorbereidingen en tijdens de wedstrijden. Woensdag j.1. hield 't Burgernut „Ons Genoegen" haar derde en laatste bijeenkomst dezen winter bij den heer S. Kuiper, waar 120 personen aanwezig waren. Om acht uur heette de Voorzitter, de heer J. Kaper den aanwezigen hartelijk welkom, en sprak er zijn ge noegen over uit dat zoovelen waren opgekomen. Als no. 1 van het programma ferad op Mej. J. C. Groet—Kool, met een lezing, getiteld: „De vrouw Grietje doet een plelzierlg reisje", daarna „Holland Wa terland", welke veel bijval uitlokten. Voora. J. Kaper en Mej. A. KaperKossen brachten naar voren oen revue, waarin waren opgenomen, plaatselijke gebeurte nissen enz., wat beloond werd met een daverend ap plaus. Als gasten waren aanwezig Mej. A Bakker en Mej. M. de Vries uit Den Helder, die ons vergastten op vijf zeer aardige voordrachten. Liedjes werden gezongen door den heer K. Visser; een voordracht geheel op zang door de dames J. Braaf, D. Schenk, D. Wllms, M. Bakker. Een declamatie-voordracht werd gegeven door Mej. M. KlompSmit. Mej. G. Wagemaker en Kir. Liefheb ber, en de heeren C. Klink, A. GliJssteen en S. Kuiper gaven voordrachten ten beste. Een tooneelstukje „Een huishouwen in de war" werd gegeven door de heeren P. Zeeman F. Wagen en de da mes M. Wagenv. d. Klooster en T. VisserJongejan. Verder werd de avond afgewisseld door Trio-muzlek van de heeren J. Sterk, F. Jongebloed en J. Bakker, In strumenten 2 harmonica's en trom, met als pianist voor begeleiding dan heav 5. Va Mam hgdsage ktek m moeten dan eêk zeggen, dat er schitterend ls voorge dragen. Nadat het middernachtelijke uur hoeft geslagen, sluit de Voorz. deze bijeenkomst met zijn hartelijke» dank uit te spreken aan allen, en in het bijzonder aan de dames uit Den Helder. Hij riep dé aanwezigen een hartelijk tot weertleni toe voor het volgende eelaoen, GEMEENTE ANNA PAULOWNA Geboren: Govert, z. v. A. van Zandwijk en van E. de Smit. Jacob Albert, z. v. P. Kooiman en van N. MooiJ. Ondertrouwd: Klaas Groet, oud 35 Jaar, landarbei der, wonende te Anna Paulowna en Volkje Swart, oud 37 jaar, zonder beroep, wonende te Zuidschar- woude. Getrouwd: Cornells Heerschap, en Grietje Zeeman. Overleden: Geene. ANNA PAULOWNA, Het ligt in de bedoeling van den heer J. Stammes, alhier, een villa te laten bouwen aan den Kneesweg. Het werk zal worden aanbesteed. ANNA PAULOWNA. Politie. Verloren: autogcreedschap en een rij wielplaatje. Gevonden: een rijwielplaatje op beu gel, een mof en een paar handschoenen. ANNA PAULOWNA De uitslag van de alhier gehouden onderlinge bil- Jartmaoh, waarvoor 21 personen waren ingeeohreven, verschenen er 18, dit ls dus een bevredigend resul taat had een zeer spannend verloop. Ten slotte waren de prijswinnaars: 1. A. Vader, Juli» anadorp; 2. W-. de W-lt, 't Zand; 8. D. de Graaf ps., Julamadorp. Serieprijs met 18 volgens handloap W. Cor» nelissen Bz., Breezand. De heer J. Broer reikte na afloop de prijzen uit, hul digde in 't bijzonder den nestor, den 63-jarigen heer W. de Wit, die de vorige keer den eersten prijs won, thans, hoewel zijn handicap met 10 punten ie verhoogd, toch nog kan» zag den tweeden prijs te veroveren, deelde ten slotte mede, dat a.s. Dinsdag 26 Febr., 's middags 8 uur, in lokaal Slikker te Anna Paulowna een algemeene vergadering zal worden gehouden, waarin belangrijke punten zullen worden behandeld en dat na afloop van die vergadering onze eerste klas kampioen klein biljart zal worden gehuldigd. Hij wekte de leden op, zooveel mogelijk te komen. De rij der handicap-wedstrijden ls voor het seizoen 19281929 geëindigd eni zullen in de maand Maart bij voldoende deelname van de blljartvereenlglng kampi oenschappen worden gehouden in drie klassen, waarvoor gelegenheid bestaat tot inschrijven tot ajs. Dinsdag 26 Februari. BREEZAND. Naar wij, vernemen, zal door den Jeugdbond voor Onthouding, afdeeJing Anna Pauolwna, Zaterdag avond bij Borst een openbare bijeenkomst worden gehouden. Wij twijfelen niet of vele jongeren, doch ook vele ouderen zullen door hun opkomst blijk van belang- i stelling geven voor het werk van de juegd. I BREEZAND. Hot begint blijkbaar meer en mser bekend te worden, welk prachtig ijs het Nieuwe Kanaal heeft. Althans, de belangstelling van het publiek, wanneer daar wed strijden worden gehouden, neomt voortdurend tos. Missohlen ook, dat het schitteerend winterweer van de laatste dagen daartoe het zijne bedraagt, dooh ln elk geval was er Donderdag al zeer veel belangstel ling, toen de Usverceniging „Eendracht maakt Macht" II, er 'e middags twee wedstrijden hield. Allereerst werd een wedstrijd ln het Hardprlkken gehouden, om prijzen van 8, 6, 2.50 en 1 gulden, waaraan niet minder dan 32 personen deelnamen. Het was uitsluitend voor Ingezetenen en de uitslag bleek: le prijs A. Hulberts, Anna Paulowna; 2e prijs P. Schllderman, Breezand; 3e prijs A. Schllderman, Breezand; 4e prijs D. Keppel, An na Paulowna. De tweede wedstrijd bestond ln estafette-rijden voor heer en dame, om prijzen van 12, 8, 6, 4 en 3 gulden. Hieraan namen 18 paren deel en de uitslag was: le prijs P. van Genderen en mej. Corrie van Beten. Breezand; 2e prijs G. Janson en mej. G. de Groot, Anna Poulowna; 8o prijs Jb. Klerk en mej. Tr. van der Linden, Breezand; 4e prijs O. Hulberts en mej. Nel Blaauboer, Breezand; 5e prijs H. van der Werken en mej. A. Pijnakker, Breezand. Ook deze wedstrijd was uitsluitend voor Ingezetenen. ANNA PAULOWNA Vergadering der afd. „Anna Paulowna" van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, op Donderdag 21 Febr. ln „Veertmrg". Na opening door den voorzitter, den heer C. D. Re zelman, leest de secretaris, de heer N. Raap, de notu len, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen zijn: a. Verslag eener proefneming met het drogen van gras en erwten. Blijft voor de leden ter Inzage. nt>4 Een (aantreding! der Nederl. ZJuid^Afrlkaansche vereenlging voor films en voordrachten betreffende Zuld-Afrika. Aangezien voor de afdeellng reeds een der gelijke film werd vertoond, met toelichting, zal van het aanbod geen gebruik gemaakt worden. o. Een olrculalre van het comité tot oprichting van een gedenkteeken voor wijlen Dr. Rltsema Boa Met het oog op den berooiden toestand der kas stelt het Bestuur voor, daartoe 10 gulden bij te dragen. De heer W. Komen brengt in herinnering, hoeveel men in landbouwkringen aan Dr. Rltsema Bos ver schuldigd is en meent, dat de afdeellng den omvang van haar bijdrage niet moet laten afhangen van den toestand, waarin momenteel de kas verkeert Hij zou daarom willen voorstellen 25 gulden bij te dragen, te meer, wijl hij meent gemerkt te hebben, dat het van particuliere zijde ln dezen ook al niet zoo vlot gaat. Zijn voorstel wordt door het Bestuur overgenomen en aangenomen met 3 stemmen tegen, d. Van het Landbouwproefstation te Groningen ts ingekomen een brochure: „De beteekenis van kali- bemesting op klaver. Het rapport luidt heel gunstig. e. Het accountantsbureau Verhulst zond een lijst ln van onderwerpen voor een lezing op de afdeellngsver- gaderlngen. Te zijner tijd zal hieruit een keuze worden gedaan. f. Voorts is Ingekomen een brochure: „De invloed van kalibemesting op het voorkomen van bladluis bij aard appelen", door Ir. J. J. Jansen te Wagenlngen. g. Van het Boefchoudbureau der Holl. Mij. van Land bouw kwam ln: „Bedrijfsresultaten over 1 Mei 1927— 1 Mei 1928. Reeds In het Landbouw-orgaan verschenen. In de onlangs gehouden geoomhineerde vergadering der afdeelingen Waard en Groet, Wieringerwaaxd en Anna Paulowna, was met algemeen®, stemmen besloten, «en motie te zenden aan het Hoofdbestuur der Hbll. Mij. van Landbouw met het verzoek, naar aanleiding dezer motie de behandeling van het vraagstuk „Regeerings- steun aan de Beetwortelsuiker-industrie" op haar agenda te plaatsen. Deze motie, die door het afdeelingsbestuur nader geformuleerd zou worden, wordt thans voorge lezen en luidt als volgt: „De afdeellng Anna Paulowna, ln geoomblneerde ver gadering bijeen met de afde„ellngen Waard en Groet en Wierlngerwaard, in hotel „Veerburg" te Aaina Paulowna op 1 Febr. 1929, Gehoord de inleiding van den heer Van Bommelen van Vloten te Goes over .Moeilijkheden ln de suiker- Industrie" en de daarop gevolgde besprekingen is van oordeel: dat besehermende rechten ln vrijwel alle sulkerpro- duceerende landen eenerzijds, en hooge suikeraocijns anderzijds, een overproductie van suiker heeft doen ontstaan, waardoor de suikerprijs is gedaald tot 14 4 15 gulden per 100 K.G.; dat binnen ijtfMihaaaw tfldiM to ia na Mlhismduetts b—cfci delspolittek zullen laten varen, gezien ook de door Duitsohland weer verhoogde Invoerrechten; dat de toeBtand voor den suikerproducent hier lande daardoor over het algemeen onhoudbaar ral zijn; dat inkrimping der buitenteelt In ons land voor den landbouw, de suiker-Industrie, het trensportbedrljf en de pi atte landarbeiders ln Nederland, fatale o volger, •al hebbent dat het om bovengenoemde redenen drlnfnd noodlg ls, dat onze Regeerlng aan de Nederlandaohc eetwortu!- sulker-lndustrie soodanlgen eteun verleent, dat ze de concurrentie van andere Europeesoho beotworteleulker- produceerende landen het hoofd zal kunnen bieden, Besluit met algemeene stemmen: deze motie te zenden aan het Hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw en! verzoekt Uw Bestuur, do behan deling van het vraugstuk „Regearlngsatoun aan do Eeet wortetoulker-Industrie" op zijn agenda te plaatson, zoo dat de H'. M. v. L. haar oordeel over do kwestie zaï kunnen uitspreken". Uit de rekening cn verantwoording van den penning meester der afdeellng, den heer Van Balen Blanken, blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 481,50, de uitgaven f 478.74, zoodat er een saldo ls van f 7.78. Het vorig saldo bedroeg f 17.49, dus het totaal saldo ls f 25.25. De bescheiden worden nagezien door do heeren P. Kooi man en D. Rezelman en volkomen in orde bevonden. Do heer W. Komen houdt daarop een Inleiding, waar- In hij maatregelen bepleit tegen wratzlekU bij de aard appelen. De heer Komen zou willen, dat van alle soor ten, die door het Centraal Comité van keuring uitge sloten worden ,ook ver verbouw verboden werd. De te genwoordige wet laat een dergelijk bouwverbod niet toe, wel het nemen van maatregelen, als de «lekte reeds is Ingetreden. Voor den export dezer streek zou het een ramp worden, wanneer hier wratziekte moest worden gecon stateerd, vooral voor de bloembollenkweekers. Immers, ook de grond kan de bemesting overbren gen die aan de bollen achterblijft En er zijn landen, als bijv. Denemarken, die invoer weigeren van producten, afkomstig uit een gebied, dat besohreven wordt door een straal van 5 K.M. uit het besmette gedeelte, Hat is dus van het grootste belang, dat de besmetting wordt voorkomen, door wering van alle voor de ziekte hoogst vatbare soorten. Het beschikbaar Btellen van goed poot- goed voor arbeldersperceelen blijft dus alleszins ge wen echt, maar vóór alle« dient de verbouw van ziekto- vafbare soorten verboden te kunnen worden. Het voor stel van spr., dat de afdeellng zlah tot het Hoofdbestuur zai richten met het verzoek, om daartoe alle pogingen aan te wenden, wordt aangenomen. Voorts zal men de medewerking trachten te verkrijgen van de bollenkwee- kers. De heer Veenstra, waarnemend directeur der Rijks- landbouwwlnterschool te Schagen, brengt vervolgens verslag uit van een negental kali-proefvelden. De aan leiding tot het nemen van die proeven was het feit, dat de gedragingen van bepaalde gewassen nlot meer van dien aard waren als voorheen. Kon dat mogelijk door te weinig kali veroorzaakt worden? Na bespreking met don heer Smeding en ln samenwerking met de 2Ca.ll- maatschappij werden daarop kali-proefvelden door d« afd. aangelegd. Dit uitvoerig gedocumenteerd rapport van den heer Veenstra komt tot de conclusie, dat kall- aaixwonding geen of weinig effect voor deze streek sor teert en in geen geval rendabel 1». De verkregen resul taten loopen echter slechts over één jaar en overeen komstig don wensch van den heer Veenstra zullen xij dan ook voortgezet wortjpn. Uit het rapport over den toestand van het Mussohen- fends blijkt, dat dit nóg f 145.83 in kas heeft. Het plaat sen van musschenmanden wordt aanbevolen, van Nov. tot einde Mei. Daarna vangt men niets meer, wijl dan het koren rijpt, Als lokvoeder liefst tarwe, want dat Is voor de musachen een lekkernij. De firma Zwaan en Van der Molen biedt gelegenheid tot het aangaan van een collectief oontract voor splna- zleteelt, wat heel wat gunstiger zou kunnen zijn dan persoonlijk. Er schijnt echter weinig animo voor te «Ki Medegedeeld wordt ,dat op 1 Maart te Kolhorn een vergadering zal gehouden worden, uitgaande van de afd. aldaar en dat de heer Volkerts, van de Tuinbouwschool te Llsse, alsdan een inleiding zal houden over Bollenteelt Voorts zal de mogelijkheid van een nieuwen Cursus- Zuldervliet worden onderzocht. Met de mededeellng, dat 1 Mei aanbesteding Kali zal plaats hebben, willen wij ons verslag eindingen. Van de Generale Commissie ingevolge de Zuider- zeesteunwet, is bij den Burgemoester bericht ingeko men, dat aan belanghebbenden, die in aanmerking komen voor een geldelijke tegemoetkoming ingevolge artikel 13 dier wet, voor de week van 17 tot cn met 23 Februari een extra-uitkeering zal worden verstrekt, gelijk aan de gewone wekelijksche tegemoetkoming. Donderdagmiddag hield de IJsclub „Westerland" op haar nieuw aangelegde baan in de nieuwe haven te De Haukes, dus op het zeeijs, een wedstrijd in estafette-hard rijden voor dame en heer. De mooie baan trok geweldig veel belangstelling; wel kon men best ontdekken dat dit ijs veel zout bevatte, want het werd midden op don dag nat en daarbij zacht. Niettemin was het nog best berijdbaar. De uitslag van den wedstrijd was als volgt: le prijs mej. A. de Jong Jd. en D. Kooij; 2e prijs mej. A. Mul der Wd. en P. Portegijs, 3e prijs mej. D. Kooij Pd en R. Beugel, 4e prijs mej. E. van Kalsbeek en P. ten Bokkel, 5e prijs mej. D. Lont Jd. en S. Poel. Bij zeer vele menschen in onze gemeente zijn de winteraardappelen, welke in keldertjes en onder bed steden waren opgeslagen, bevroren geraakt. Ook vele in de kuil liggende aardappelen zijn bevroren, zoo wel 'bij de boeren als bij anderen. Dit geeft bij de groote werkeloosheid onder de arbeiders begrijpelijk nog meer ellende. De IJsclub „Westerland" heeft de ijsbaan op de Gracht verlaten, omreden betere banen waren te De Haukes. De IJsclub „Wieringen" heeft dezen win ter niets van zich laten hooren, en zoo zijn enkele schooljongens besloten zelf een ijsclub op te richten. En dit liep best van stapel. De club heeft den naam van „Ons Genoegen". Het bestuur werd gevormd door Arie Visser Jz. als voorzitter, J. Klaver, secretaris en S. de Jong, penningmeester. Woensdag j.1. werd de eerste wedstrijd gehouden in het hardrijden, met als uitslag: D. Lont Jz., le prijs 50 cent, G. Omis, 2e prijs 25 cent, M. Engel, 3e prijs 15 cent, 4e prijs C. Lont Sz. 10 cent. Deze gelden waren bijeengebracht van de 10 cent' inleggeld welke moest worden gestort om aan den wedstrijd deel te nemen, Dc winnaars van dezen wed strijd waren zeer nobel en stortten het gewonnen geld weer in de kas. Het bestuur gaf hen toen als troost prijs een reep. Donderdag had een wedstrijd plaats in het hard rijden voor paren. Er namen 10 paren aan deel: le prijs D. Lont Sz. en Truus Kort, f 1; 2e prijs Cor Lont en Dina de Haan, f0.60; 3e prijs Piet Dekker Jr. en Sita Kooij, 30 ct.; en 4e prijs S. Minnes Dz. on Marie Lont Jd., 10 cent. Algemeene vergadering van de N.-H. Verccniging „Het Witte Kruis", afd. Wieringen, op Donderdag avond, in het lokaal van den heer N. Kok te Hippo- lytushoef. Doordat de voorzitter, de heer P. Kaan Cz., wegens omstandigheden deze vergadering niet kon bijwo nen, opende de vice-voorzitter, burgemeester L. C. Kolff, de vergadering, met een woord van welkom aan de aanwezigen en in het bijsonder aan mevr. Zo- mardijk, walk* ia&t&ta hat baatuur van da varaeniginf HuiavOTsarging vMtMwraendift,

Schager Courant | 1929 | | pagina 2