Het Fransch-Belgische Verdrag. Autoband met Velg, ANNA PAULOWNA. NIEUWE NIEDORP. WINKEL. Nagekomen Berichten. Bloembollen en vorst. Groote overstroomingen in de Ver. Staten. ie-Sannos. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Wijziging Ouderdomswet. Verder heeft het de aandacht van den heer Heijman» getrokken, dat er van de afd. zoo weinig in het bonds orgaan vermeld staat. Van veel afd. worden verslagen opgenomen en van de onze niet. De Voorzitter zegt, daarover op de hoofdbentuursver- gaderlng meermalen te hebben gesproken. Berichten van onze afd. worden steeds in telegram-stijl opgeno men en dit vindt hij niet goed. De secretaris zendt ze v/el in, doch ze worden niet geplaatst, of wel geplaatst, maar dan heel beknopt. Op de desbetreffende vraag van den heer Heijmans deelt de Voorzitter nog mede, dat er voor de a.s. verkiezingen, nog wel een vergadering zal worden gehouden. De heer Zweed zou voor het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester een commissie willen benoemen, zooals ln verschillende vereenlglngen gebourt. Het bestuur zal voortaan 2 personen aanwijzen. De heer Bakker wijst op de komende verkiezingen en vraagt of we niets kunnen doen tegen de versnippering van stemmen. Dc Burgemeester vestigt de aandacht op het artikel In het laatste bondsorgaan. „Een woord aan do reeht- sche kiezers", hetwelk ln brochure zal worden uitge- gevon. Hij zou daarvan een aantal exemplaren willen bestollen. Besloten wordt dit op de federatievergadering te be spreken. De burgemeester dankt hierna den heer Olthof voor zijn bereidwilligheid om het voorzitterschap weder te aanvaarden. Hij heeft getoond zich met hart en ziel voor de zaak te willen geven. Spr. brengt ook een woord van dank aan den secr. voor zijn werkzaamheden, De Voorzitter dankt voor de woorden tot hem ge richt, en voegt daar nog aan toe, dat het hem wel strl,jd heeft gekost, de benoeming weder aan te nemen, doch het Staatspensioen heeft toch tenslotte overwon nen. ■Do heer Bruin zou dit jaar wederom een autoritje mot de ouden van dagen willen rpaken. Er is wel vcol werk aan geweest, maar de personen, die zich het vorige jaar er voor geïnteresseerd hebben, zullen het nu ook wel weer willen doen. HIJ vraagt het oor- doel der vergadering. Do heer ^weed noemt het vorige ritje goed ge slaagd en sternt in met de plannen van den heer Bruin. De burgemeester zegt, dat in het vorige jaar het autoritje goed is geslaagd, maar spreker vraagt zich af of het wel goed is alle jaren een beroep te doen cp de offervaardigheid van de ingezetenen, Na een kleine bespreking wordt besloten in 1929 geen autotochtje aan de ouden van dagen aan te bi" Hierna vraagt de voorzitter of er dit jaar nog een bedrag aan het hoofdbestuur beschikbaar gesteld moet worden voor het maken van propaganda voor do komedie verkiezingen. De vergudering meent van wol en stelt f25.— be schikbaar. Do heer Mosk brengt hierop een woord van dank aan den hoer Hoogeboom, die zoo bereidwillig is ge weest de ouden van dagen naar de feestavonden te rijden voor een heele lage vergoeding. Hierna sluit de voorzitter, onder dank voor de aan gename besprekingen de vergadering, met de beste wonschen voor het staatspensioen in 1929. De Biljartvereenlging „Hóll. Noorderkwartier" hield Dinsdag 26 Februari een vergadering ln het lokaal van den heer C. Slikker. De voorzitter, de hoor Broer, opent met welkom de bijeenkomst, hoopt, dat do besprekingen wederom mogen leiden tot blooi van de biljartsport en geeft het woord aan den secretaris, tot het lezen der notulen, welke wovtion goedgekeurd. U.lt ue rekening van den. penningmeester, den heer G. A. de Wit, blijkt, dat het kassaldo f 149.24 bedraagt. De heeren A. Rot on H. Hoogland, die de beacheidon nazien, verklaren alles in orde. Hut geheele bostuur is aan de beurt van aftreding, doch wordt bij acclamatie herkozen en met 't oog, dat 't wonschelijk wordt geacht, dat bij wedstrijden steeds zooveel mogelijk bestuursleden aanwezig zijn, wordt besloten 't bestuur met 2 leden te vermeerderen en gobracht op 9. Gokozen worden de hoeren A. Rot en W. van Erp, dlo belden aannemon. Na eenlge toelichting en uitvoerig debat, wordt be sloten dit najaar te trachten het kampioenschap van Nederland door onze voreenlglng te organiseeren en hierover met het hoofdbestuur ln overleg te treden. Als plaats wordt Schagen bepaald. BU de volgende gewone wedstrijden zal wellicht een andure methode worden gevolgd. Thans zijn de voorwedstrijden oompetitie, de eindwed- strijden afval on dit laatste is een groot bezwaar, omdat de spelers bij het verliezen van één partij reeds zijn afgevallen. De secretaris belast zloh er mee een groepen-klasse of een geheel competitie-systeem in elkaar te zetten en krijgt het bestuur vrij mandaat om dan in den a.s. winter met dit plan oen proef te nemen. Thans worden kampioenschappen besproken en wordt berietsw 4 Kaart WJ rfldwr Is Aas* Paulowna het eerste klas onder de leden te verspelen en Dinsdag 5 Maart het tweede klas bij den heer De Wit te 't Zand. Bij de rondvraag worden geen onderwerpen meer be sproken en sluit voorzitter onder dankzegging de ver gadering, waafna de leden on eenlge vrienden nog geruimen tijd bijeen blijven tot huldiging van den kam pioen klein biljart van Nederland, den heer C. Slikker. Deze werd van verschillende zijden gehuldigd en hem bovendien een paar stoffelijke blijken van waardeering geschonken. Amateurs impresario's. Dat de impressarlo's, welke de gehouden kormis op de Niedorper Rijd vervolmaakt hebben en hierdoor een grooto vermaardheid hebben verworven, blijkt wol uit een schrijven gericht aan IJ. en V. van een kermis ondernemer te Amsterdam, met verzoek hem mode te dcelen, waar hij zich moest vervoegen, om met de im- prossario van de tent der dikke dame to kunnen corw tracteeren. Naar hij zelf ons mededeelde, heeft bedoelde lmpressarlo teruggeschreven, dat hij maar amateur was, doch indien hij van dienst kon zijn, zoo mogelijk wel bereid was. Hij heeft ongetwijfeld nog al aardigheid in zijn functie gehad. Misschien dat hij er nu voor zich zelf goede zaken moe kan maken. Zonder twijfel staan ook cocadorus enden impressario van 't leevend spre kend menschenhoofd op een hekje. Woensdagavond vergaderde de afd. Winkel der Noord- Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" ten huize van den heer R. Laan. Vermoedelijk tengevolge van de hevige koude waren slechts weinige leden aanwezig. Na opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris gelezen, en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een dankbetuiging van de Centrale ver eeniging tot bestrijding der tuberculose voor de gezon den feestgave. Voor de a.s. Emmabloem-collecte zijn 500 bloempjes besteld en de wijkverpleegster is bereid de regeling voor den verkoop op zich te nemen. Door den heer A. de Ridder wordt als afgevaardigde naar de algemeené vergadering, gehouden te Haarlem, verslag uitgebracht, welk verslag met een woord van dank aan den verslaggever wordt aanvaard. De penningmeester geeft een overzicht van de reke ningen over 1928. Op 31 Dec. 1928 bedroeg het zuiver bezit der afdee- llng f 2894,47, bestaande als volgt: actief huls cn erf f 3500, nutsspaaibank f 968.69, boerenleenbank f 360.75, waarde materialen f 417.1C; passief: schuld boerenleen bank f 2000, crediteuren f 352.13. Do tuberculoae-bestrij- ding leverde een nadeel op van f 299.87. In 1928 het aandeel betaald in de kosten van de brug voor het wijkgebouw, en de erfdienstbaarheid gevestigd Voorts weer aan het wijkgebouw een bord „wijkver pleegster" aangebracht. Een en ander heeft een uitgave gevorderd van f 200.05. De commissie belast met het nazien der rekening brengt bij monde van den heer Kriek verslag uit en rapporteert alles te hebben nagezien en in de beste orde te hebben bevonden. De -commissie is zeer erken telijk voor de welwillende wijze waarop de penning meester haar alles heeft toegelicht on stelt voor de re kening goed te keuren en den penningmeester te be danken voor zijn gehouden beheer. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten, en de penningmeester bedankt voor zijn beheer, en de com missie voor haar onderzoek. s De secretaris brengt daarna verslag uit over den toe stand der afdeeljng. Groote gebeurtenissen deden zich ln 1928 niet voor. Het ledental liep van 360 terug tot 359. Hierbij wordt opgemerkt, dat door overlijden en vertrok oude leden afvallen, moerderen dezer leden betaalden meer dan de minimum contributie, en de nieuwe leden, die door vestiging binnen komen, betalen allen de minimum con tributie. Dit beteekent finantioele achteruitgang, waar tegen maatregelen dienen te worden genomen. Er werden 4 bestuurs- en 2 ledenvergaderingen ge houden. Het bestuur onderging belangrijke verandering en niet minder dan 3 nieuwe bestuursleden werden ge kozen. Er werden in 198 gevallen materialen gebruikt. Het magazijn is in orde en wordt naar behoefte aange vuld. De tuberculosebestrijding had een kalm verloop, en er kwamen geen ernstige zieken voor. Door do huisbezoekster werden 129 bezoeken afgelegd. Geen tent is ln gebruik geweest, wel kwam de afdee- ling ln bezit van een tent, doch verslaggever hoopt, dat deze nog lang in het magazijn zal blijven als onnoo dig. De Emmabloem-collecte heeft opgebracht f 50.89., Met een woord van dank aan den secretaris wordt dit verslag vastgesteld. De heer Kriek komt terug op de opmerking van den secretaris betreffende de contributie, De rekening-com missie heeft dit ook opgemerkt en meende dat ^eer dere personen wel iets meer konden betalen dan de mi nimum-contributie. Spreker hoopt dat het bestuur er iets op zal weten te vinden om een finoncieolon achteruit gang te voorXeme*. De wijkverpleegster en den secretaris deelon meds, dat als naar de contributie wordt gevraagd, zij de minimum-contributie mededeelen, doch dat vrijheid be staat er boven te gaan. De voorzitter merkt op, dat er nog heel wat ingeze tenen geen lid der afdeeling zijn en nog gaarne ln die richting iets gedaan. Begrooting 1929. Tubeculosebestrijding: ontvangsten f f 435, uitgaven f 435, waarin begrepen een bijdrage uit de Witte Kruis-kas van f 130. Witte Kruis: ontvangsten f 1860.89, uitgaven f 1201.39, saldo f 659.50. 1928 sloot met een saldo van f 986.39. In de begrooting is uitgetrokken een bedrag van f40 voor een te houden moedercursus. Besloten wordt die te doen geven en te trachten die te krij gen in do maanden April, Mei en Juni. De begroo tingen worden onveranderd vastgesteld. Bij de rondvraag- deelt de penningmeester mede, dat voortaan aan inkomonde personen een circu laire zal worden gezonden, teneinde hen in de gele genheid te stellen, HU te wordon en waarop de bode het antwoord zal halen. Van het drukken en verspreiden van statuten 'on huishoudelijk roglemont is afgozien mot het oog op de kosten. De voorzitter deelt voorts mede, dat het zieken- vervoer en wel voornamelijk per auto ernstig is on der het oog gezien en spreker is bij de firma Keet- man on Sohoorl geweest en heeft daar wel een ge schikte auto gezien, al is het geen ziekenauto. Dr. Bosch heeft er zich ook van overtuigd,( doch vervoer met eon bus, waarin de brancard kan wor don gehangen, komt hem beter voor. Verschilende mogelijkheden worden nog onder het oog gezion, doch alvorens een beslissing te nemen, zul het bestuur de zaak nog eens ernstig onderzoe ken, om in een volgende vergadering met voorstellen te kunnen komen. Daarna is de vergadering gesloten. EEW ONDETWCHirroiNTl, Aan den heer O. van Dok alhier, conducteur op de Stoomtram Schagen-Wtognum, is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, toegekend de bronzen etre-pennlng voor inenschlievond hulpbetoon on eon loffelijk getuigschrift. Tweede Kamer. Zuiderzeesteunwet VAN BEVRIEZEN GEEN LAST. Gevaar bij te snelle en to voohtigo dooi. Menigeen, die in het voorjaar een bezoek pleegt te brengen aan de bloeiende bollenvelden, zal zich op het oogenblik afvragen, hoe de bloembollen het maken in de hevige koude. Wij lezen in het „Weekblad voor Bloembollencultuur" een stukje van Practicus, waar in deze allereerst ervaringen ophaalt uit de jaren 1891, 1895 on 1917, waarna hij tot de volgende conclu sie komt: Als wij het dus zoo eens nagaan, dan komen wij tot de conclusie, dat onze bolicn over hot algemeen genomen niet bevriezen, maar feitelijk door te snolie en vochtige dooi ten gronde gaan. Gowcnscht is dus, om bij dooi scherp op to letten-, hoe het met de water afvoer gesteld is en bij veel regenwater onmiddellijk extra maatregelen te nemen, om het overtollige water zoo snel mogelijk af te laten loopen. Het opnieuw overdekken fan reeds losgemaakte hyacinthen, wat dour velen is gedaan, zal zeer zeker een gunstigen in vloed uitoefenon, daar in het droge riet een groot per centage water zal trekken. Bovendien is er weinig sneeuw getallen en de grond is buitengewoon droog, zoodat, gezien do betrekkelijk geringe schade in 1891, onze meenj^ig is, dat do toekomst niet nl te duister behoeft te worden ingezien. VOOR MILLIOENEN DOLLARS SCHADE AANGERICHT. Het N.T.A. meldt uit New-York: Uit de staten Pennsylvania, Michigan en Ohio wor den groote overstroomingen gemold; de rivieren zijn door het smelten van de sneeuw on do aanhoudende regens buiten haar oevers getreden. In het graafschap Montgomory in Pennsylvania is het kleine riviertje Perkiomcn tot 5% Meter boven het normale peil go- stegen. In de straten van Pottstown aan de Schuylkiil- rivior staat het water drie Meter hoog. To Monroe in Michigan hebbon tweehonderd families haar. wonin gen moeten ontruimen. In het Zuidon van Ohio wordt de door de overstroomingen aangerichte schade op verscheidene milliocnon dollars geschat. Twee perso nen zijn verdronken. De Zuiderzeesteunwet en het antwoord daarover door den minister op dc vragen van het lid Duy- maer van Twist gegeven, kon geen bevrediging wok ken. Hij wil zich niet met eon Jantje van Leiden la ten afschepen en dient een motie in: „De Kamer, van oordeel, dat de tot standkoming van een wijziging der Zuiderzeesteunwet, omvat tende o.a. de herzioning van de artikelen 7 en 13, alsmede aanvulling der bepalingen betreffende te gemoetkoming wegens schade door waardever mindering van eigendommen en bedrijfsschade, nog in dit zittingjaar dringend noodig is, gaat over tot de orde van den dag". De heer Van der Bilt is het met den vorigen spro ker eens, de wet moot ruim worden toegepast. Ook de heer Lovjnk on daarna de lieer Duijs, keurde de houding van den minister af. De heer Duijs is met de motie des heoren Duymaer nog niet tevreden. Spr. wil meer. Hij dient drie moties in, de eerste den Mi nister verzoekende om een wijziging van dc Zuider zeesteunwet voor te stollen tot verstrekking van een toeslag op bedrijf of loon aan allo visschers cn andere daarvoor in aanmerking komende personen; do twee de, aandringende op verlenging van den termijn der afbetaling van de verleende crediete'n en verlaging der rente tot 4 de derde, strekkende tot benoeming van meer visschers in de generale commissie. Na de discussies wijzigt de hoor Duijs zijn motio, inplaats van 4 een lagere rente dai) thans is be paald. Het slot nadat de minister nog heeft geantwoord, dat de motie-Duymaer van Twist zonder hoofde.ijke stemming wordt aangenomen. De eerste motie-Duijs wordt verworpen met 40 28 stemmen. Vóór de soc.-dem., de vrijz.-clcm. en de hoe ren De Visser (C.-P.i en Arts (R.K.V.P.). Do tweede motie-Duijs wordt verworpen met 40—27 stemmen, de derde motie-Duijs bij zitten en opstaan. DEBAT IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Verklaring van de regeering. In het Engelsche Lagerhuis zijn gistermiddag een groot aantal vragen behandeld, -welke waren ingediend naar aanleiding van het Fransch- en Engelsch-Belgiache militaire verdrag. Naar de corr. van het Habl. uit Londen meldt, luidde het antwoord van den onder-minister op al deze vragen als volgt: De tekst van de verschillende nota's gewisseld tus- schen de Fransche en Belgische regeeringen over een Wêderzijdsche goedkeuring van eon militaire overeen komst, welke op 7 Sept. 1920 was geteekend, was op 4 Nov. 1920 geregistreerd bij den Volkenbond. HU zelde verder: „Ik heb den tekst der militaire overeenkomst niet gezien. Deze is natuurlUk niet gepubliceerd, en mtj is ook nieto bekend omtrent een. latere interpre tatie daarvan. Behalve het verdrag van Locarno, is er tuaschen Groot Brittannnië en België sinds het einde van den oorlog geen overeenkomst geteekend, die militaire verpliohtin- gen oplegt.^Evenmin bestaat er een milltairo overeen komst of afspraak („understanding") tusschen den Britschen generalen staf en dien van eenig vreemd land. Geen enkel Britsche militaire attaché te Brussel, eindigde hU, heeft de kwestie zelfs ook maar besproken. Kolonel Wedgwood zelde, dat dit antwoord hem een groote opluchting was. Kon hU, zoo vroeg hij, ervan verzekerd zijn, dat er geen militaire besprekingen zouden plaats hebben met Frankrijk of België, welke niet even eens met Duitschland werden gehouden, zoodat Enge- lands verplichtingen krachtens het verdrag van Locar no nauwgezet werden nagekomen? Locker Lampson antwoordde: Gij kunt er verzekerd van zijn, dat wij niets zullen doen, dat tegen het ver drag van Locarno indrulscht. Kensworthy vroeg, of bet mogelijk zou zijn, den oorsprong op te sporen van de klaarblUkelUke verval- •chlng, waarop de Speaker hem tot da orde yjsp ac Mid* b vtMg aUt t* kuww Wist de soo. dein. Belgische oud-minister, VanderVeldee, van bet verdrag Men hoort dezer dagen algemeen de vraag stellen, of de soc.-dem. Vandervelde niets heeft geweten van het door het „U. D." onthulde geheime verdrag en de inter pretaties van 1927. De Soz. Dem. Pressedienst, het offlcleele persbureau des soc. dem. partU heeft zich gehaast deze vraag ont kennend te beantwoorden, aldus een der Berlijnsche corr. van het „Hsbl." en ook de meeste democratische bladen zUn overtuigd, dat de soc.dem. ministers ln Bel gië niets van deze onverkwikkelijke affaire hebben ge weten. Het Duitsch-natlonaleblad „Der Tag" wijst er in zijn nummer van heden (Woensdag)-morgen op, dat Van dervelde minister van buiten!, zaken Is geweest juist ln de jaren, toen het Fransch-Belgische militaire ao- coord werd gesloten en de Interpretaties van 1927 tot «tand kwamen. Bovendien heeft hij zich bij herhaling in het Belgische parlement over deze geheime verdragen als minister uitgelaten en zelfs verklaard, dat de gehei me conventie diende to worden beschouwd als een aan vulling van het Pact van Locarno. Het moet wel eon zeer eigenaardig minister van bul ten]. zaken zijn, zegt het blad, die een verdrag met eon vreemde mogendheid ten aanzien van de heele wereld waagt te interpreteeren zonder dit te kennen. In België bestaan slechts twee afschriften van het geheim verdrag, een is gedeponeerd in het achief van den generalen staf, het andere in het kabinet van ko ning Albert. Dit tweede document kan slechts op een speciaal besluit van het kabinet aan de ministers ter inzage worden verstrekt. Daartoe dient het kabinet een commissie van drie ministers te benoemen. WU bestrij- den niet, aldus het blad, dat de soo.-dem. ministers met de bekende opvatting van hun taa£ hebben verzuimd, zich op deze wijze te oriënteeren, omtrent verdragen, die voor hun land van geweldig belang zijn. Wij weten echter anderzijds, dat er in het Belgische dept van bui- tenl. zaken een brief van Vandervelde aan De Brouckère wordt bewaard, waarin da inhoud van het ZONDAG 8 MAART 19t9. NKD. HERV. 'GEMEENTE te: Sohagen, nam. 7 uur, Ds. Van Dijk, Eenigen/burg, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Dirkéhorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: In slecht Gezelschap. Veenhuizen, zie Heerhugowaard, Heerhugowaard, nam. 2 uur, de heer M, L. Onnes, Cand. t. d. H. D. te Nijmegen. Hlppolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur, Da Van Beek. Winkel, voorm. 10 uur, D», Schermorhorn. Barslngorhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Hoogwoud, voorm. 10 uur, Ds. Homan. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Da. Vorstman. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Da. Damaté. Hulsduinen, geen samenkomst Julianadorp, nam. 2 uur, Ds. Damstó. Onderwerp: „Jezus verraden". Burgerbrug, zie St.-Maartensbrug. St.-Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Van der Poel. Oudesluis, wordt Zaterdag opgegeven. Schagerbrug, zie Oudesluis. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barslngerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm, 11 uur, Ds. J. F. van Deyne, van Zaandam, Nam. 5 uur, <?e heer Boon, van Breezand. Breezand, voorm. 10 uur, rte heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen* Nam. 2Vt uur, Preeklezen Kolhorn, voorm. 9% uur, Ds S. de Vries, v. Medemblik. Nam. 2 uur, Ds. S. de Vries THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. half 8, de heer J. Sevensma. GEMEENTE SOHAGEN. Geboren: Alida Ida, dochter van Jacob Heddes en van Catharina Molenaa Johannes Jacobus, zoon van Johannes Schouten en van Maria Marga- retha Dudink. Overleden: Keeltje Raven, oud 65 jaren. POLITIE. Gevonden: een vulpenhouder; een sleutel; een rij .vïelplaatje; een handschoen: schaatsonriemen. Is aan komen loopen: een hondje. VOORZICHTIG MET DE KOU. In onze gemeente doen zich een paar gevallen van griep voor. POOLSNEEUW. Woensdagmorgen deed zich bij ons, hoewel ln lichten graad, het verschijnsel van poolsneeuw voor. Door de hevige koude bevroren de vochtdeeltjes in de lucht bij helderen hemel, zonder wolkenvorming en was do lucht vol met ijskristalletjes die dwarrelend neervielen. Vooral ziende door de Ule lucht naax de ■onsljrie, «u bet w- srhtirrwl yrl merltba*#, Aan de orde is de motie-Sannes c.s. betreffende wij ziging der Ouderdomswet 1019 tot toekenning van kostelooze renten aan 65-jarigen en ouderen. Deze wordt door den heer Sannes uitvoerig verde digd. Er .is een noodtoestand, menschon die onder deze wet moesten vallen, vallen er niet onder. Spr. wil dezen noodmaatregel, nü de Kamer getoond heeft mot de beslissing van Mei 1928 eon staatspensioen niet te willen. Daarover wil spr. niet naploiton bij deze Kamer. Ook tegenstanders van staatspensionneering zullen voor deze motie kunnen stemmen. In Mei 1928 bij de behandeling van het vraagstuk, waren er 30.000 menschen, die pensioen noodig hadden, thans zijn er reeds 38000. Wij staan hier voor oen onvoldoende rege ling in de Ouderdomswet en de Invaliditeitswet. Kr zijn velon, die de premie van 24 cent niet kunnen opbrengen. Is dat hun schuld? Is het de schuld van hon, die geen rente genieten, dat zij 10 jaar to laat geboren zijn? Waarom heeft de wotgever wel in 1913 on wel in 1919 kostelooze rente als noodmaatregel toe gekend, erkennende dat dc oisch van het leven ging boven do theorie en waurom zou hij in 1929 tegenover denzelfden nood niet dezelfde hulp. mogen stollen? Sp.(. is onmiddellijk bereid den door hem voorgostol- den maatregel in te trokken ais iemand een voorstel doet, dat het jr voorziet in don nood. Spr. ziet echter geen anderen uitwog. De heor Kuiper (R.K.) gevoelt niet den plicht koste loos staatspensioen te geven aan menschen die ver zuim^ hebbon zichzelf to verzekeren. Ilij wil zo wel de hand reiken, maar wil don vorm aan de regeering overlaten. Spr. stelt voor de vol gende motie: De Kamer, van oordeel, dal aan de 65-jarigen oudoren, die zich niet verzekerd hebben, alsmede aan hun, dia in de eerstkomende jaren don 66-jarigen leeftijd zullen bereiken, een uitkeerlng op don voet van de Ouderdomswet 1919 niet kosteloos kan wor den toegestaan, verzoekt de Regeering hen door aan vulling van de Ouderdomswet alsnog in de gelegen heid te stollen hun verzuim goed te maken en gaat over tot de orde van den dag. De heer Snoeck Henkemans staat principieel te genover de motie Sannes. Hier wordt absoluut de band tusschen vroeger verrichten arbeid en de ouderdomsrente doorgesne den. Er zijn menschen, dia het niet noodig vonden de 39 cent premie te betalen, omdat mijnheer San nes daar wel voor zou zorgen. Een principieel tegen stander van staatsponsioen kan daaraan niet mee werken. Daarbij komt, dat er ook zijn, die het wer ken hebben nagelaten. Ook hun wil de heer Sannes ouderdomspensioen geven. Daardoor wordt de band met den verrichten arbeid doorgesneden. Staat men op dit standpunt, dan moet men ook zieken en werkloozen kostelooze uitkeering geven. De wijziging in art. 4 der Invaliditeitswet is reeds tot stand gekomen en verbetering in de vrijwillige ouderdomsverzekering is voorgesteld. Spr. hoopt dat de Minister met zijn ambtgenoot van financiën nog kan komen tot een wijziging van de artt. 33 en 58 der Invaliditeitswet, in dien zin, dat de loonklas- sen verbeterd worden en ook zij, die op lateren dan 35-jarigen leeftijd loonarbeider worden, worden toe gelaten tot de verzekering. In art. 24 der Ouder domswet zou de bepaling, dat 65-jarigen binnen vier jaren na de inwerkingtreding der wet van 3 Dec. 1919 nog tot de verzekering kunnen toetreden, kun nen worden gewijzigd in dien zin, dat vier jaar ver vangen wordt door bijv. twaalf jaar, zoo lat 65-ja- rigen nog tot 1931 toe zouden kunnen treden. Spr. meent, dat de Kamer zich nauwkeuriger moet uitspreken dan in de motie- Kuiper. Hij stelt de vol gende motio voor: v De Kamér van oordeel, dat maatregelen noodza kelijk zijn ten einde de bedoeling van de Invalidi teitswet en Ouderdomswet tot haar recht te doen komen, spreekt als haar gevoelens uit, dat althans drio in na (roereien worden genomen: - a. wijziging van art. 58 der Invaliditeitswet in zake de loonklasse; b. wijziging van art. 33 der In validiteitswet door daarin arbeiders ouder dan 35 jaar op te nemen; c. wijziging van art. 24 der Ouder domswet. door verlenging van den daarin genoemden termijn van vier jaren, gaat over tot de ords van den dag. De zitting wordt verdaagd tot heden Donderdag. Verloren een gaande van Hensbroek naar Den Hel der. Tegen belooning terug te be zorgen bij A. BART, Hensbroek.

Schager Courant | 1929 | | pagina 3