Het geheim Verdrag tusschen Belgie en Frankrijk. De Nederlandsche tentoonstelling te Londen. Gebrek aan doctoren. Het drama in het Bataafscbe Volksgezondheid-gebouw. Stadsautobusdienst door Alkmaar. EEN FRAAIE PREMIE gratis voor onze abonné's Reclames. VERSTERK UW NIEREN! FRAAI ETUI, Inhoudende twee stukken „PERLA"«TOILETZEEP Gemengd Nieuws. Verklaring van Beligië's eerste minister. De inrrijheidsstelling van Frank Heine. Het vonnis over Nobile. Brand in een Belgisch krankzinnigen gesticht BEZOEK VAN ONZE KONINGIN-MOEDER. De aankomst Omtreent het bexoek van onze Kontmgin-Moeder aan de Nederlandsche tentoonstelling te Londen 1.1. Woens dag, wordt het volgende uit Londen gemeld: Bij haar aankomst aan het ViotorJa-stafcfcm hier zag de Koningin-Moeder er frlsoh en opgewekt uit Uit naam van den koning werd slj door graaf Alrlle welkom geheeten. Dese ging het ealon-rljtulg binnen waarin de Koningin de reis van Oraveaend af had gedaan. HIJ kuste haar wit gehandschoende hand en, nadat hij haar bij hot uitstappen behulpzaam was geweest werd er een foto genomen. Daarna stapte de Koningin In een auto en reed naar haar hotel om er korten tijd rust fce nemen en te ont bijten, alvorens zich naar de tentoonstelling te begeven. Bij de begroeting aan het station waren ook de No- deriandsche gezant met de leden van de legatie tegen woordig. Het bezoek aan de tentoonstelling. De Londeneche ocrr. van da N.R. Ct seinde Woens dag aan zijn blad: Temidden van een buitengewone drukte bezocht Ko ningin Emma vandaag de groote tentoonstelling. Als bij het bezoek van Prins Hendrik, had de Kondng Lord Alrlle naar den trein gezonden om Koningin Emma te verwelkomen, die van hef station regelrecht naar het Burlington House gereden is. Gedurende haar verblijf aldaar werd haar ook een welkomsttelegram van de Britsche Koningin overhandigd. Koningin Emma bleek zelf den loop van haar bezoek aan de tentoonsteüllng ingedeeld te hebben. Eerst de primitieve en de groote Rembrandtzaal, die zij onder leiding van dien heer Schmidt Degener bezichtigde. Na het gebruik van een kop bouillon de wandeling langs de teekeningen, onder leiding van den heer Hannema, en langs de etsen, onder die van den heer de Bruin. Vervolgens, tot besluit van den ochtend, een bezoek aan de moderne zalen, waar de heeren Schmidt Dege- ner, Martin en Hannema het tentoongestelde toelich ten. Zooals onze gezant, de heer Marees van Svinderen, vertelde, toonde Koningin Emma niet alleen een groote belangstelling, maar ook een aanzienlijke ken nis van onze schilderkunst Aanvankelijk werden de te bezichtigen! zalen voor het pubiek gesloten; later moest men daar echter van afzien en werd door be ambten van Burlington House een gang langs de schil derijen vrij gehouden, hetgeen op zichzelf een heel werk was, want b.v. In de Vermeer-zaal stonden de men^chen in vier dubbele rijen voor de doeken gepakt Daar eiachte de kunstbeschouwing dus loopgravenar- baid. Behalve door de genoemde kunsthistorici en onzen gezant dien ik reeds vermeldde, werd Koningin Emma gevolgd door jhr. en freule Schlmmelpennlck, door majoor Longdon, den secretaris der tentoonstelling, en namens de Royal Academy door den president Lle- wellyn, later door den secretaris, den heer Lamb. Nu het zachter weer geworden is, zijn zooveel Ne- .derlanders de zee overgestoken, dat wel bijna de helft der bezoekers Nederlandera waren. Voor deze Neder landers was het bezoek der Koningin een bijzondere attractie. De sympathie, waarmede aller blik het zilve ren witte hoofd der Koningin volgde, was duidelijk merkbaar. Woensdag waren er niet minder dan 8000 toeschou wers, Donderdag niet veel minder, aoodat men waar schijnlijk de 220.000 zal halen. Er ls thans 26.000 pond sterling ingekomen. Een onverwachte ontmoeting. Bij haar bezoek heeft Koningin Emma in de tweede zaal Miss Jackson Winter, de vroegere Engelsche on derwijzeres van Koningin Wllhelmlna ontmoet Ko ningin Emma begroette haar allerhartelijkst en kuste Miss Winter. Zij noodigde haar uit om mee aan te zit ten aan het dejeuner, In 't geheel niet vermoeid: Reuter meldt nog nader uit Londen: De Koningin-Moeder scheen niet vermoeid te zijn door den inspannenden dag, toen Zij om zes uur uit de Nederlandsche legatie aan het Victorlastation arri veerde, tien minuten, voordat Haar trein naar Graves- end moest vertrekken. H. M. onderhield zich tot aan het vertrek met den Nederlandschen gezant SLACHTOFFER MET EEN BROODMES GEDOOD. Nadere bijzonderheden. Naar aanleiding van den moord op mevrouw A. S., in het gebouw van de Volksgezondheid te Batavia, worden door het persbureau Aneta nog de volgende bijzonderheden meegedeeld: Mevrouw was eenige jaren geleden getrouwd met den heer W. A. E. F. Later scnoidden tij, maar den laatsten tijd was de huwelijksband hersteld en leefden zij weer samen. Een drietal weken geleden verliet hot slachtoffer den heer F. echter weer. Toen zij 's mor gens in oen autobus naar kantoor ging, stapte de moordenaar iets verder eveneens in de bus en ver zocht haar, nu ihij weer een betrekking gekregen had, weer bij hem terug te komen. De vrouw antwoordde, dat dit onmogelijk was en stond op, om op een an dere plaats in de bus te gaan zitten. F. sloeg haar onderwijl, wat een vrouwelijk passagier van de bus aanleiding gaf, de politie op Basar Baroe hiervan in kennis te stellen, terwijl zij tevens bescherming voor de echtgenoote verzocht. Om tien uur stapte F.> het gebouw van de Volksgezondheid binnen en in formeerde, waar zijn gewezen echtgenoote werkzaam was. Hij liep toe op een tafel, waar een andere da-mo werkte en trok een broodmes, waarmede hij haar te lijf wilde. Hij bemerkte zijn vergissing, snelde op zijn gewezen echtgenoote toe en bracht haar een diepen steek in den hals toe. Het slachtoffer, dat hevig bloed de, vluchtte naar het achtererf, waar een fietsenhok haar den verderen doorgang belette. F. haalde haar, met het mes zwaaiende, in en bracht haar een steek in de hartstreek toe. De vrouw zeeg ineen en overleed dadelijk. De moordenaar liep vervolgens naar een houten paal, welke hij met een mes bewerkte. F. werd door ambtenaren, die toesnelden, door middel van een patjol ontwapend. Hij zag evenwel nog kans een pakje te voorschijn te halen, waarin wit poeder 2at, dat hij innam. De politie bracht hem naar het hospi taal, waar zijn maag werd leeggepompt. Het slachtoffer laat twee kinderen, één van vijf en één van zeven jaar, achter. TER VERVANGING VAN DE TRACTOR-TRAM. WEGENS DE VELE GRIEPGEVALLEN. Maatregelen! vaa de regeering. Naar de „Tel." uit Den Haag verneemt, heeft de Re geering maatregelen, genomen om te voorzien In een zekere mate_ van gebrek aan geneeskundige hulp in den lande, als gevolg van de omstandigheid, dat ook verscheidene doktoren door de griep, welke nog in sterke mate beerscsht, zijn-aangetast Bij KB, van 4 Maart jX ls bepaald, dat zfj, die het eerste gedeelte van het arts-examen met gunstig gevolg hebben afge legd, zoolang niet anders ls bepaald, t IJ d e 1 ij k bevoegd worden verklaard tot het uitoefenen der geneeskunde. We kunnen aan ddt bericht nog toevoegen, aldus het Hsfbl., dat er wel zeer vele gevallen van griep zijn, maar dat ze volstrekt niet van verontrustenden aard zijn. In een bijlage van het college van B. en W. van Alkmaar inzake subsidie aan de N.V. Alkmaarsche Stadstram wordt o.a. meegedeeld, dat B. en W. in on derhandeling zijn met de firma Van Geelen en Van de Berkhof, exploitanten van een autobusdienst Haarlem—Alkmaar, ook in Alkmaar een stadsauto- bussendienst in exploitatie willen brengen. Naar aanleiding daarvan heeft de „Alkm. Crt." een onderhoud gehad met den heer Van Geelen, waar bij deze het volgende meedeelde: Ongeveer 14 dagen geleden heeft de firma een ver zoek om concessie ingediend wslks aanvraag Dins dag door B. en W. met de firma is behandeld. up de firma was den laatsten tijd van verschil lende zijden, o.a. door een bekende Alkmaarsche per soonlijkheid, pressie uitgeoefend om een stads-auto- busdienst in te stellen, daar men meende, dat het tijd wordt, dat de tractortram verdwijnt. De firma heeft nu een plan voor twee autobuslij nen ingediend. Ie. een lijn welke begint bij de Regulierslaan, de route der traotortram volgt en dan bij het station eindigt. 2e. een ringlijn welke de volgende route heeft: Sta tion, Spoorstraat, Kanaalkade, Bierkade, Limmer- hoek. Laat, Ritsevoort, Heilooörbrug, Nassaukwar- tier (rond het plein), Westerweg, Station. Het plan is 'n half uurs dienst in te voeren en re- kehing te houden met den treinenloop. Wellicht zou 's morgens om 7 uur begonnen wor den tot '8 avonds 11 en overwogen wordt de moge lijkheid nog bij den aankomst van den laatsten trein pl.m. half één 'a nachts aan het station te zijn. De bussen zouden in de garage te Heiloo gestald worden. Men verwacht met deze 21-persoonsbussen plus minus 300.000 passagiers per jaar te kunnen vervoe ren. De exploitanten die geen subsidie vragen, willen geen financieele garantie geven, echter wel toezeg gen den dienst in alle gevallen b.v. 3 jaar in stand te zullen houden. Zij verwachten dan evenwel dat geen verhoogde subsidie ten behoeve van de tractor- tram zal worden gegeven. Werp dat lustelooze, afgematte gevoel vaa u, en her win uw gezondheid en energie door uw nieren te hel pen om de schadelijke en kwaaddoende vergiften uit uw bboed te flltreeren. Maak uw leven weer tot een lustl Die pijn In de lendenen, die urinestoorniasen, dat ver moeid, zenuwachtig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle te wijten zijn aan nlerzwakte, en deze kan overwonnen worden. Piekeren helpt u niet. Word flink en gezond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke niergeneesmiddel aan de nieren juist die versterkende eigenschappen hulp geeft, die zij noodig hebben en. deze organen bijstaat om bet bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de veiww&kte nieren te ga ven, kunnen Foster's Pillen kwellende nierverschijnse len als rheumatlek, iasohiaa, spit, waterzucht, nier steen}, en blaasontsteking verlichten en voorkomen. Duizenden In Holland danken hun tegenwoordig* goede gezondheid aan de genezende elgensohappen van dit niermiddel. Begin nog heden mét het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt herkrijgen. Verkrijgbaar (In glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) -bij apotheken en drogisten 4 f 1.75 per flacon. Aan de eerste 3 C00 nieuwe abouné's op HET NIEUW EMGDE2LAD (23e '.rganr; die lich met ingang van 1 April 1323 ais abonné laten insohriJven voor minstens I kwartalen, tal een mooie premie gratis worden toegeionden en wsl een fabrikaat van de zeepfabrieken „HET ANKER", vil. GEiBR. DOBIBEILMANN. Het nieuwe Modeblad la bU de UITGEVERS DEZER COURANT verkrijgbaar voor den prijs van f 1.25 per kwartaal (0 nummers). Elke nieuwe abonné ontvangt nog "t nummer van 15 Maart gratis. Het Nieuwe Modeblad is Nederland'a populairste en goedkoopste Modeblad. Verschijnt 2 maal per maar.d. telkens met 2 gratis knippatronenbladen. Modellen voor ELK KLEEDINGSTUK. Wij vestigen speciaal de aandacht op de zéér fraaie handwerken en op de kinóerkleeding, waaraan In elke aflevering minstens 4 bladzijden worden gewijd. Men abonneere zich omgaand om een der eerste 8000 nieuwe inteekenaren te zijn. Degenen, die daartoe niet behooren, ontvangen een fraai verhaal in boekvorm. de Volkenbond in actief (Brooklyn Esgle.) GASEXPLOSIE HIJ KHUPP. DE BELGISCHE REGEERING BETREURT HET INCIDENT INZAKE DE VERVAARDIGING DER DOCUMENTEN TEN ZEERSTE. DE GRIEP TE ARNHEM. Het aantal gevallen neemt af. De griepepidemie te Arnhem is aan het afnemen, hetgeen blijkt uit het aantal sterfgevallen ln de week van 17 Maart n.1. 35 tegen 70 ln de vorige week. Hoe wel dit een zeer groote vermindering ia, was het sterfte cijfer nu toch ongeveer 100 pet boven het normale. ZIJ WISTEN HET. (Passing Show.) Oude heer: En hebben ze zoo'n kleine iengen als jij heelemaal alleen laten reizen? Tongen: Ta, vader zei dat er wel een of andere gek aan het station zou zgn, die belang in me zou stellen I Onder groote belangstelling is Donderdag in de Bel gische Kamer de verwachte verklaring, die na de vrij lating van Frank Heine nu niet langer kon uitblij ven, door den minister-president Jaspar, gegeven. Jaspar bevestigde, dat de chef en enkele andere ambtenaren van den Belgischen inlichtingsdienst worden afgezet, de laatste omdat zij op de hoogte wa ren van de falsificaties van Frank en deze niet ter kennis van hun chef hebben gebracht Geconstateerd is, dat het stuk een grove verval- sching is. Dat is hoofdzaak. Ook wordt geconstateerd, dat Frank de vervalscher is en bovendien wordt vast gesteld, dat de vervalsching bulten wetenschap van den chef van den Generalen Staf geschiedde en daar enboven, dat de regeering er niet de hand in heeft ge had. Dus hebben agenten van den Inlichtingendienst wel buiten medeweten hunner meerderen gehandeld, wat een ernstige fout is. Ook is een administratief onderzoek gelast en er werden reeds sancties geno men. Het hoofd van den dienst werd uit zijn functie ontslagen wegens gebrek aan waakzaamheid. Ook te genover agenten zal worden opgetreden en er zul len maatregelen worden genomen opdat dergelijke feiten zich niet meer zouden voordoen. Minister-president Jasper zegt verder, dat de regee ring eveneens geheel vreemd is aan deze zaak. De justitie heeft echter geconstateerd, dat de agenten van den inlichtingsdienst het valsche stuk hebben gekend èn er in toegestemd hebben, dat het in omloop kwam. Dit is ongetwijfeld een fout. Zij hebben een overdreven ijver aan den dag gelegd om buitenlandsche spion- nagediensten schaakmat te zetten. De regeering, sa men met den chef van den generalen staf, opende een administratief onderzoek, met het gevolg dat de chef van voornoemden dienst ontheven werd uit zijn ambt, wegens gemis aan waakzaamheid bij de vervulling van een onder zijn gezag staanden specialen dienst. Tevens zullen maatregelen worden getroffen tegen zekere agenten, die het valsche stuk hebben gekend en erin toegestemd hebben, dat er gebruik van werd gemaakt. Er zullen ook maatregelen worden getrof fen om herhaling van dergelijke feiten te voorkomen. Interruptie Meriot (soc.-dem.): Schaf den militai ren veiligheidsdienst af, dan verdwijnen meteen ook de misbruiken. (Uitroepen: zeer juist, op de socialistische banken.) Jaspar verklaarde tenslotte pertinent, dat noch de generale staf, noch de regeering iets van de verval sching afwist en dat door het onderzoek duidelijk is bewezen, dat Frank en hij alleen, zij het dan met me dewerking van bovengenoemde personen, het docu ment heeft gefabriceerd, -waarvan nu absoluut vast staat, dat het valsch is. De Belgische regeering betreurt het incident ten zeerste. Nieti geen nieuws meegedeeld. Daar Jaspar niets heeft medegedeeld dat niet reeds bekend was, heeft zijn verklaring geen bijzon deren indruk gehaakt, aldus het Hsbl. Enkele pun ten waarover klahrheid werd verwacht, heeft hij niet nader toegelicht. Dat het vervalschte stuk voor spionagedoeleinden moest dienen was bekend. Doch waarom Ward Her mans het stuk heeft gekregen en onder welke om standigheden dit is geschied heeft Jaspar niet ver meld. Misschien wel omdat dit niet meer de zaak- Frank Heine is maar de zaak-Hermans, waarover de rechter nog niet heeft hstiist. Daarom valt te vreezen dat de kwestie na Jaspar's verklaring nog niet van de baan is. Van Vlaamsche zijde zal wel op meer licht worden aangedrongen, want socialistische interpellatie zal wel uitsluitend gaan om het bestaan en het geknoei van militaire veiligheidsdiensten. CHAMPAGNE EN FANTASTISCHE VERHALEN. Een arbeider onmiddellijk gedood. Naar uit Essen wordt gemeld, heeft DondiAx'eg- ochtend te negen uur, in een smeltoven van een der fabrieken van Krupp, een gasontploffing plaats ge had. Terwijl twee arbeiders door den luchtdruk werden weggeslingerd, kreeg een andere arbeider een 200 K.G. zware stalen plaat op de borst, zoodat hij onmiddellijk dood was. De Brusselsche corr. van de N.R.Ct. meldde Don derdagavond het volgende aan zijh blad: Het nieuws der voorloopige invrijheidstelling van Frank Heine, dat niet alle, maar dan toch de meeste Brusselsche bladen hedenochtend brengen, heeft, zooals men licht begrijpen kan, vooral waar het pu bliek dit niet verwachtte, groote sensatie onder de bevolking der hoofdstad teweeg gebracht. Gisteravond laat, nadat hij uit de gevangenis was ontslagen, begaf Frank zich in gezelschap van een paar vrienden naar een café in de omgeving der ge vangenis en bestelde er champagne. Het drietal was buitengewoon luidruchtig. Frank bleek zeer ver ontwaardigd te zijn over zijn arrestatie van Zater dagnacht bij zijn terugkeer uit Amsterdam en zeide woordelijk: „De Duitschers zijn heel wat netter. Nooit zouden zij iets dergelijks hebben gedaan". De aanwezigheid van Frank in het café veroor zaakte bijna een relletje, dat slecht9 door het spoe dig vertrek van het drietal werd voorkomen. Frank zou, naar sommige ochtendbladen het voor stellen, zijn invrijheidstelling te danken hebben aan zijn zeer behendig systeem van verdediging. Hij be weert, waar het bewezen is dat hij in dienst stond van een Duitsch spionnagebureau, dit enkel uit Bel gisch patriotisrae te hebben gedaan. Ook is het uit-1 gemaakt, dat hij als agent van den Belgisch con- J tra-spionnagedienst door een ambtenaar van dezen dienst bij het fabriceeren van valsche documenten geholpen zou geworden zijn. Kan daaruit de ge volgtrekking worden gehaald, dat ook het te Utrecht gepubliceerde stuk een dezer documenten is? In h9t communiqué, door het Belgische Telegraaf Agent schap aan de pers gezonden om de voorloopige in vrijheidstelling van Frank te motiveeren, wordt ge zegd, dat de door het Utrecht9ch Dagblad gepubli ceerde documenten valsch zijn en Frank er de ma ker van is. Op welke gronden deze bevestiging steunt, wordt echter niet meegedeeld. Frank tracht nu zooveel mogelijk personen van allerlei rang en stand in zijn zaak te betrekken om zich wit te wasschen. Hij blijkt te hebben verklaard aan den rechter van instructie dat hij Zaterdag naar Nederland vertrokken is, om het door het Utrechtsch Dogblad gepubliceerde document weder in handen te krijgen. Men zou hem in Nederland geweigerd heb ben een tweede som van duizend mark, die hem voor het stuk toegezegd was, te betalen, waarop hij het stuk zou hebben teruggenomen, met het doel het aan een groot Brusselsch blad (bedoeld is de Soir, dat er hem achtduizend franc voor beloofd had) over te maken. Frank zou verder aan den rechter bekend hebben,1 dat de Duitsche spionnagedienst te Mxihlheim hem 175.000 franc had beloofd, indien hij den tekst van het Fransch-Belgisch militair verdrag en een, naar men in officieele kringen verzekert, niet bestaanden brief, door Vandervelde als minister van buiten landsche zaken aan senator de Brouckère gezonden in handen kon krijgen. Een ambtenaar van den Bel gischen contra-spionnagedienst zou door Frank op de hoogte van dit voorstel zijn gebracht en samen zouden zij dan het plan hebben opgevat, althans volgens de verklaring van Frank, een valsch Bel- gisch-Fransch verdrag te fabriceeren. (Zie voor verdere bijzonderheden ïldere in dit nummer.) SCHULDIG AAN DEN DOOD VAN 17 MENSCHEN. Mussolizü altijd al een tegenstander van den tocht geweest Men meldt uit Berlijn aan de N.R.Ct: Uit Rome wordt aan de Vosslsche Zei hing getitety dat het vernietigende oordeel over generaal Nobile van de hand van Musaollnl zelf zou zijn, die al stukken aangaande het drama van de Italla heeft be studeerd en het resultaat van het onderzoek vervolgens heeft samengevat Mussollnl zou overigens steeds een tegenstander zijn geweest van het op diiett&ntlBohe wijze voorbereiden en doorvoeren van de tweede expeditie van Nobile.. Hij igaf zijn tegenstand eerst op nadat No bile hem door rijm onderhandelingen met DuAtschland voor een fait accompli had gesteld. Nobile is ten slotte schuldig aan den dood van zeventien mensdhen, waar onder Amundaen en Malmgren. Dat de generaal zich het eerst liet redden gaf den doorslag vcor het strenge vonnia De verklaringen van de overige geredden, die verzekerden Nobile zelf te hebben aangespoord de tent het eerst te verlaten, hebben het oordeel over den generaal niet kunnen verzachten. Over het verdere lot van Nobile zal de krijgsraad beslissen. DOOR EEN DER VERPLEEGDEN GESTICHT? Uit Brussel wordt gemeld: In het krankzinnigengesticht te Selzate, dicht bij de Nederlandsche grens, op den rechteroever van het ka naal GentTerneuzen, hééft Donderdag een hevige brand gewoed. De stallen en andere bijgebouwen ston den ln een oogwenk in lichte laaie en ook het hoofd gebouw dreigde in vlammen op te gaan. Dank zij de aankomst der brandweer uit Gent bleef dit gebouw ech ter voor het grootste deel behouden. De schade ls zeer aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken vielen niet te be treuren. Ondersteld wordt, dat een der patiënten don brand heeft gesticht. VROUWELIJKE LOOICA. (QenulttUche Sachse. Leipzig.) Vadtr: /ullie zijn bijna in een ravijn gevallen Had ik geweien, dat ie mijn dochter zoo slecht zou behandelen, dan had je ie niet Eekregen. VrouwNu zie je het Had se dies wenwec hoed nut gekocht.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2