N00RDERMARKTB0ND. Predikbeurten. Binnenlandsch Nieuws. Meevaller van bijna 84 millioen. Brutale inbraak. Brand te Alkmaar. De wraak van een Chinees. Redevoeringen honden per telefoon. Gemengd Nieuws. Van uit de duikboot Een dynaroietaansiag. Een ontploffing. Een nieuwe rervalschingsaffaire. rien. hulpmiddelen en gereedschappen, teneinde repa- - f!e zoo v'ug le kunnen uitvoeren. Voor stalldngruimte van automobielen zal ongeveer 50* beschikbaar bleven. groote plannen hebben reeda een begin van uit voering gekregen en zulien binnen niet Le langen tijd gereed komen. N. O. G. De afci. Schagen van het N. O. G., rien 9den ver gaderende in haar gewone lokaal „De Posthoorn" alhier, besloot aan het hoofdbestuur te verzoeken de algemeene vergadering niet einde Juli, maar begin Augustus te houden, omdat vele scholen in het Scha- ger ressort einde Juli nog geen vacantie hebben en de afd. gelijk in 1875 in zijn geheel de algemeene vergadering te Haarlem denkt bij te wonen. Over de oprichting van de hulpspaarbank zal in de volgende vergadering verder gesproken worden. De voorgeno men cursus in handenarbeid zal wegens te geringe deelname niet gehouden worden. De eerstvolgende vergadering der afd. zal als proef op Donderdag avond worden gehouden en niet op Zaterdagmid dag. De afd. hoopt dan op groote bezoek. DRIE ZIEKEN IN ééN REMPLACANT. Onze openbare school treft liet niet best. Op het oogenblik zijn de dames Kriek-Baas en Visser en de heer Beunder wegens ziekte absent. Voor één is mej. De Vries ingevallen. POLITIE. Gevonden: een kaasje. RIJTUIG VERKEER PAASCETENTOON- S TELLING. De Burgemeester van SCHAGEN, Overwegende, dat op den dag der Paaschtentoon- stelling de veiligheid van het verkeer op de Ge dempte Gracht, in het bijzonder van de R.K. Kerk af tot de Laan, door rijtuigen, automobielen en wiel rijders in gevaar wordt gebracht; Verzoekt hen, die op Woensdag 20 Maart a.s. met rijtuigen, automobielen of rijwielen de gemeente vanuit de Hoep binnenkomen en op de Laan wen- sehen te stallen, hun weg te nemen langs den Sta tionsweg en Landbouwstraat. Schagen, 9 Maart 1929. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN. DOOPSGEZ. GEM. Burgervlotbrug, Donderdag 14 Maart, 's avonds 7.25 uur, Ds. R. v. d. Veen. Vergadering van het bestuur van den Noordermarkt- bond, gehouden 11 Maart, In het lokaal van den heer Dekker. Afwezig met kennisgeving de heer P. Wijn, voorts afwezig de heer Kuiper van Sint-Maarten, ter wijl aanwezig is een nieuw bestuurslid der vereeniging Harenkarspel-Oost, wegens uitbreiding van het ledental. De voorzitter, de heer Brugman, opende de vergade ring met een welkom aan allen, speciaal aan het nieu we bestuurslid, den heer H. Dekker. Spr. meent hier een woord 'van dank te moeten uitspreken voor de belang- steling, welke hij tijdens zijn ernstige ziekte van mede bestuursleden heeft mogen ervaren; voorts hoopt hij, dat de inzet van 1929 met betrekking tot onze veiling een gunstig voorteeken zal mogen we^en ook voor het verdere verloop. De notulen der belde laatst gehouden bestuursverga deringen, door den heer Kliffen voorgelezen, werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen ontspint zidh een debat met betrekking tot de bijdrage der provincie voor de speciale reclame voor Noordholl. producten. Vervolgens werd overgegaan tot behandeling der in gekomen stukken, waarvan eenige voor kennisgeving werden aangenomen. Algemeen werd gevoeld voor een bijdrage voor een gedenlkteeken voor Prof. RItzema Bos. Besloten werd deze bijdrage te stellen op f 25. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering der Groep Veilingen uit den N.T.R. werden aangewezen de heeren P. Swagerman en! P. Wijn, voor de vergadering van het U.C.B. de heer S. Brugman. Met betrekking tot de voorstellen voor eerstgenoemde vergadering werd besloten vóór de bestuursvoorstellen te stemmen.ter xake verplichte bijdrage voor reclame en uitbreiding van het Groepsbestuur, in dier voege dit Zuidholland daarin drie. Noordholland twee leden zal verkrijgen, elk der andere provincies elk één. Met betrekking tot het voor- Btel-Deventev, terzake van een wetsvoorstel tot verbod van uitvoer van minderwaardige producten, werd be sloten mee te gaar. met het prae-aüvies van hot Groeps bestuur. Door „De LJsploeg" werd een bijdrage gevraagd voor het openmaken van het vaarwater tot Alkmaar. Na toelichting werd besloten hiervoor f 100 te geven. Ingekomen was een dankbetuiging der vereeniging vau Oud-lrerllngcn der landbouwwinterschool te Sóhagen, wat voor kennisgeving werd aangenomen. Hierna kwam ter sprake de pensionnee ring van per sonen in dienst bij den N.M.B. Na eenige discussie werd besloten, hiervoor een regeling te treffen en zelf het risico ervan te dragen. Een voorstel ln dien geest zal aan de algemeenje vergadering worden voorgelegd. Door den secretaris was op de agenda geplaatst de vraag: Uitbreiding van het laadterreln. Nadat de heer Kliffen deze vraag had toegelicht, bleek men vrijwel algemeen van oordeel, dat uitbreiding noodzakelijk ls geworden, nu onze velling zoo'n hooge vlucht neemt. De vraag ls echter, hoe moet de zaak worden aange pakt. Het resultaat dezer bespreking is, aan de N.V. i Spoorlijn Noordscharwoude-Dorp-Statlon te verzoeken dit als punt van bespreking op de agenda te plaatsen en de betrokken officleele lichamen per circulaire uit te noodigen zich op die vergadering te doen vertegenwoor digen, terwijl deze dan in een grooter lokaal gehouden zal moeten worden. Naar aanleiding eener desbetreffende vraag, wordt geantwoord, dat omtrenrt de kosten van het open ma ken van het water bij de Veiling geen juiste cijfers nog gegeven kunnen worden; het bedrag wordt geschat op 16 a 1700 gulden. Door den heer Kostelijk werd opge merkt, dat het werk van D: Blom zeker uitstekend mag worden genoemd, doch spr. wenscht wel eendge inlich- ting omtrent andere aangestelde personen. Door den heer Ootjers werden deze verstrekt, die daarbfj opmerkt, dat bij gewone winters het werk wel door Blom kan worden verricht, doch de buitengewone omstandigheden hebben dezen winter buitengewone maatregelen noodig gemaakt. Spr. maakt van deze ge legenheid gebruik, dat een andere regeling inoverwe- ging wordt genomen door: „Tulnbouwbelang." „Een dracht", die der afd. Zuidscharwoude en den L.T.B.. Hierbij zou dan het werk aan de leden worden opge dragen. Algemeen werd deze wijze van werken zeer in het belang van eerv goeden gang van zaken geaoht. Naar aanleiding van mededeelingen door den heer Ootjers, omtrent het onderhands verkoopen en verladen van producten, wordt de meening uitgesproken, dat nu alles weer meer in normale bannen komt. hieraan nu ook een eind moet komen, en dat de leden zich voor het vervolg zullen dienen te houden aan de vastgestelde bepalingen en verplichtingen. Door den heer Rens wordt in verband hiermee een geval besproken, dat iemand, geen lid Ier vereeniging wenscht te zijn, teneinde vrijheid van handelen te heb ben, doch nu naar vermoed wordt, zijn producten laat veilen door een ander, teneinde de 5 pet. marktgeld te ontloopen. Deze zaak zal worden onderzocht en zoo noo dig zullen maatregelen worden getroffen, om dit te oi nuiueli' Besloten werd de jaarvergadering te houden in den tweeden helft van April, in verband hiermee zullen de aangesloten vereenigingen evenlueele voorstellen voor die vergadering vóór 25 Maart bO den öecr. van den Bond moeten indienen. Uit de gegevens door den heer i Ootjers verstrekt, blijkt, dat de hoeveelheid stapelpro ducten op het oogenblik nog 1700 wagonladingen be- l draagt tegen ruim 2400 op 15 Febr. aanwezig, i De heer Kostelijk, wijzend op den gunstigen flnanci- eëlen toestand van den N.M.B., geeft in overweging reeds nu plannen te maken voor den tweeden nieuw- bouw. Indien de leden hiervoor gevoelen, dan zou men I het 't meest doeltreffend achten. Indien de algemeene vergadering het Bestuur machtigde de voorbereidende i maatregelen te nemen, om dan het volgend jaar op den meest geschikten tijd den bouw te doen uitvoeren. Op gemerkt werd, dat deze vernieuwing nog heel wat meer moeilijkheden met zich zal brengen dan de nieuwe over kapping, omdat ook het evilingsgebouw er in betrokken zal zijn. Door den heer Jac. Groen wordt nog opgemerkt, dat er rekening gehouden zal moeten worden met even- tueele uitbreiding der laadplaats, waarbij wellicht de N.M.B. ook finantieel betrokken zal worden. Op een desbetreffende vraag van den heer Van Lan gen werd door den heer Ootjers geantwoord, dat voor aanvoer van z.g. „bokken" geen 25 pet. boete wordt ge- heven, doch, dat wel 'beel streng op dezen aanvoer zal worden toegezien als zeer schadelijk voor den export- liet aangeven van gewicht, ook van per vaartuig aan gevoerde kool, wordt voorloouig niet verplichtend ge steld; de aanvoerders zijn dus hierin vrij. hoewel vele bertuursleden er wei hot nut van inzien; anderen men nen, dat het veel last zal geven. Met betrekking tot den spooi-wegovergang aan den Hasselaarsweg meent men niet moet nalaten op bewaking aan te dringen. Door den heer P. Kostelijk werd in overweging gege ven, de spoorwegmaatschappij hiervoor een jaarlijksche bijdrage van belanghebbenden toe te zeggen. Hiervoor zou dan door de vereenigingen te Heerhugowaard het initiatief moeten worden genomen. Hierna had de distribueering plaats van het in Italië gekweekte bloemkoolzaad. Na nog enkele besprekingen sluiting der vergadering. Ingediend is een wetsontwerp tot definitieve vast stelling van het slot der rekening van uitgaven en ontvangsten van Nederlandsch-Indië over 1924. Hier uit blijkt, dat de uitgaven f 6.2 millioen beneden do raming zijn gebleven en de ontvangsten de raming met ruim f76.6 millioen hebben overtroffen, zoodat het slot van de rekening bijna f83.900.000 gunstiger blijkt. fel. EEN KLEINE BUIT. Ten huize van de gebrs. Woestenburg te Uitgeest is ingebroken. De dieven hebben zich toegang ver schaft door een der ruiten van de serredeuren in te drukken, waardoor zij deze deuren konden openen, liet geheele benedenhuis is door hen afgezocht, doch daar zij klaarblijkelijk naar geld zochten, zijn zij, dat niet kunnende vinden, zonder iets mede te ne men dan een kruik „oude Bols weer vertrokken. De gebrs. W., die wel thuis waren, hebben van een en ander niets gehoord. Tel. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur. korten tijd na dat het personeel het gebouw had verlaten, is brand uitgebroken in de drukkerij en boekbinderij van den heer W. H. Slinger aan de Breedstraat te Alkmaar. Spoedig stond het drie verdiepingen hooge per ceel, dat veel brandbaar materiaal bevatte, in lich terlaaie. De brandweer, die welclra ter plaatse was, moest zich van water voorzien uit een gracht, die op eenigon afstand van den brand lag. Met geheele gebouw brandde uit en de aanwezige persen, bene vens al het bindwerk gingen verloren. EEN GLAS WATER MET MENSCH7 NUAAIL T?wee Chineezen uit de Delistraat te Amsterdam had den dezer dagen, aldus de N.R.Ct, twist gekregen, omdat de een voor den ander wapens of opium had moetenl smokkelen, welke smokkelarij mislukt was, een reden voor den een, om den ander niet te betalen. De Chinees C. W. T. ls toen door zijn rasgenoot T. H. en een kameraad gevangen gezet in een: kanier van een pand aan de Delistraat en men dwong den gevan gene een glas water leeg te drinken, waarin men kort geknipt menschenhaar had gedaan. De politie was dit evenfwel ter oore gekomen. Men stelde een onderzoek in en weldra was T. uit zijn ge vangenschap bevrijd en onder dokters handen. Tegen H. is proces-verbaal opgemaakt. Vermoedelijk zal hij over de grens worden gezet Dank zij groote doses wonderolie is de toestand van T. thans weer gunstig te noemen. Voor hen, die een rede voor een vergadering wen- schen uit te spreken, doch verhinderd zijn het vergader lokaal hun woonplaats of elders te bezoeken, be staat gelegenheid tóch voor de daar aanwezige personen te spreken door gebruik te maken van de telefoon. Het gewone abonnétoestel kan daartoe via locale gn interlocale geleidingen ln verbinding worden gebracht met een in de zaal opgestelden luidspreker. De kosten zijn dezelfde als voor een gewoon gesprek (interlocaal: 50 cent per drie minuten) vermeerderd met de kosten voor de van Rijkswege te treffen tech nische voorzieningen. EEN ACROBAAT GEVALLEN. Zaterdagavond is in het City-theater in Den Haag de 24-jarige acrobaat, K. O. bij het maken van een salto gevallen. Hij heeft vermoedelijk een rugwer- velfractuur gekregen en werd naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht Vandaag zou een Röntgen foto wordvn genomen ter vaststelling van den juis- ten aard der fractuur. De toestand van den getrof fene, die geboortig is uit Riga, is redelijk wel. INGESTORT. Waarschijnlijk ten gevolge van nawerking van de vorst stortte te Hoogezand ?.cn scheidsmuur van vijftien bij drie meter tU9schen een paar panden aan de Noorderstraat met een geweldigen slag in. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De aiaterieeie schade is aanzienlijk. AUTO-ONGELUK. Te Voorburg is gistermiddag omstreeks 4 uur een auto, bestuurd door een ingezetene van Rotterdam, waarin vijf personen zaten, waarschijn!ijk door het defect raken van het stuur, hij do eerste brug in volle vaart in do Vliet gereden. Met groote moeite werden de inzittdenen gered uit den auto, die onge veer een meter onder water zat en gekanteld was. Bij een 8-jarig meisje, dat bewusteloos werd boven gebracht, konden de levensgeesten weer worden opgewekt. De auto werd later met behulp van een kraanwa gen gelicht en weggesleept. Kellner, de visch was de vorige weel b?'er i. js dezelfde nog (Mostique.) EEN GESLAAGDE PROEFNEMING. Door middel van een uitvinding, die de correspondent van de „Times" te New York een kunstmatige „long" noemt, zijn luitenant ter zee C. N. Momsen et da eerste torpedist Edward Kallnowaki er ln geslaagd uit de duikboot S 4 te komen, die tweehonderd voet onder de oppervlakte der zee lag onder de kust van Key West (Florida). Zij verlieten de boot door een opening ln het dek en bereikten de oppervlakte van het water in negen minuten tijda; zij stegen langzaam om zich te gewennen aan de veranderingen van den waterdruk. Tot nog toe, zoo wordt hierbij gemeld, heeft geen enkel mensch onbeschermd op 200 voet onder water vertoefd en behouden de oppervlakte bereikt DE EEUWIGE SCHOONMOEDER. (II Trovaso.) iv cr.zooa: Ik wou dat u een ster Aas. Wat aardig- van je. [a. de dichtst bijzijnde ster is nullioeren nijlen van ens ai. IN EEN OPVOEDINGSGESTICHT. In den Beierschen Landdag heeft de soc. afgevaar digde mevrouw Ammon gruwelijke bijzonderheden mee gedeeld over kindermishandelingen, welke zouden plaats vinden ln het opvoedingsgetsicht Mariaguell ln het plaatsje Dorfen bij Munchen. Reeds vroeger had zij gewag gemaakt van hetgeen ln dat gesticht zou voorvallen. Thans deelde zij mede, dat haar zegslieden bereid waren hun beweringen onder eede te herhalen. Van verschillende ander zijden had zij nog meer materiaal gekregen. Het gesticht krijgt subsidie en herbergt ln hoofdzaak kinderen, welke het stedelijk „Jugend&mt" te Munchen er heen zendt Aan het hoofd staat een vrouwelijke arts; de huisgeestelijke is een pater der Jezuiten. Volgens mevrouw Ammon zijn lichamelijke tuchtigin gen aan de orde van den dag. Kinderen van drie tot vijf jaar krijgen met een stok voor de broek, zoodat de striemen op het lichaampje achterblijven Wegens bescha diging van een bank kreeg een jongen gedurende drie dagen geen eten, zoodat het slachtoffer te zwak was om op te staan. Toen zijn moeder een bezoek bracht werd zij afgescheept met de mededeeling, dat het kind griep had. Vele andere mishandeling *m werden nog opgesomd. Ook op het eten was veel aan te merken. In het ge sticht waren hoogtezon- en röntgeninstallaties aanwe zig; maar duze zouden .le laats te jaren Hechts een én kelen keer gebruikt zijn; maai wel waren 200 bestra lingen in-rekening gebracht. Ten slotte las mevrouw Ammon een brief voor van de gestichtsgeestelijkc aan een vroegere employée die .ge praat" had: in dezen brief werd de vrouw bedrc-i i met het onthouden van de absolutie in den biecht; wan neer zij haar beweringen niet terugnam. De eBlersche pr- mier, aldus besluit de correspondent te Munchen van de „Frankf. Ztg." deze medodceMng, in ireeds weken geleden tot-gezegd, in het plenum vat. deiLanddag op deze beschuldigingen te zullen ant woorden. Men vcrv/aöht, dat de minister morgen een ei klaring zal afleggen. Hbl. OP DE WONING VAN KROONPRINS OLAF. Uit Oslo, 10 Maart: De ln hot buitenland do ronrti doenrio geruchten omtrent een dynamfet.nan.riag op het paleis van den Kroonprins, geven de politie aart leiding tot het publir.eercn eener verklaring over deze uangelegenheid. welke reeds 7/Ondag voor acht. dagen is voorgevallen en volgens do opvatting der politie volkomen zonder bet,eekenis is. In het park van het kasteel „Oscar Hall" werd in de nabijheid van een geïsoleerd liggend gebouwtje een flesch gevonden, die honderd gram dynamiet bevatte. Er was weliswaar een lont nau vastgehecht, doch deze branddo niet. De politie verklaart dat zelfs wanne, r er een ontploffing zou hebben plaats gehad, de lading geen aanzienlijke schade zou hebben kunnen aanrichten. Het moot slechts een demonstratie betreffen tegen het plan om „Oscar Hall", dat in de nabijheid van Oslo is gelegen en welks gebouwen en park vo«r hei publiek kosteloos toegankelijk wareh, tot residentie voor don Kroonprins in te richten. Aangaande dit plan is echter tot dusver nog geen definitieve beslissing genomen. Het kasteel is sedert vele jaren onbewoond. In het gebouwtje, in welks nabijheid de bom werd gevonden, woont slechts een arbeider met zijn vrouw. DE BEVOLKING VAN DE STAD GENT. Een zonderlinge vergissing. De correspondent der N.R.Crt. te Brussel meldt: Bij het nazien der bevolkingsstatistiek kwam men onlangs tot de ontdekking dat sedert verschillende jaren reeds, de stad Gent 7000 zielen meer telde dan het officieele bevolkingscijfer opgaf. Uit het rectifi- ceerend onderzoek is nu duidelijk, gebleken dat het aantal inwoners dezer stad op 1 Januari 1929 niet 163.338, maar 170.338 bedroeg. Gent, tengevolge van deze zonderlinge vergissing, de vierde stad geworden van het rijk, heeft nu de derde plaats teruggekregen na Antwerpen en Brussel. Voor wat de oppervlakte betreft is Gent de tweede stad van België. WERELD-SNELHEIDSRECORD MET DE AUTO GESLAGEN. Reuter seint d.d. 11 dezer uit Daytona, Florida, dat de Engelsche automobilist Segrave. die het wereld record^ dat og 207H mij! staat, wilde breken, ge slaagd is en het gebracht beeft op 231 >4 mijl, of zoo als het bericht precies luidt: 231.51125 mijl. HOTELBRAND. Negen personen vermist. Uit Reading (Pennsylvanië), 11 MXart: Vanmorgen vroeg verwoestt.e een brand het Colo- nial Hotel. Tien f - rsonen werden gewond. De aange richte schade wordt op .een half millioen dollar ge schat. Negen personen worden vermist, doch men hoopt dat zij zich in veiligheid hebben kunnen stel len. In een groote apotheek in de Mechelsche straat te Brussel is tengevolge van onvoorzichtigheid een flesch met ether ontploft. De geheele 8 m. breede voorgevel is verwoest. Persoonlijke ongevallen kra men niet voor. TOCH DE DOKTER NOODIG. In de Hongaarsche gemeente Ibrany is langen tijd geleden een sectie gesticht, voor de leden waarvan het inroepen van geneeskundige hulp verboden was en die ook alle gezondheidsmaatregelen verontacht- zaamde het stond niet aan den mensch de godde lijke gave des levens te behouden. Dientengevolge steeg het sterftecijfer in het dorp ongemeen. Thans zullen zeventig leden der sectie voor den rechter moeten verschijnen wegens overtreding der voor schriften van de gezondbeidspolitie. DE KWESTIE VAN EEN PEGENTS AAP IN ENGELAND. Volgens «le Daily Express, houdt de regeering ziet. op h oogenblik bezig met den toestand die her co- volg kan zijn Van de alg^meere verkiezing, indien (ie boni» te dier tijde nog niet hij macht» zal zijn, aan dacht aar. «ie zaken van staat te schenken. De rechtskundige raadslieden hestudeeren don conslitutioneelen toestand en op grond van hun ver slag zal uitgemaakt worden, of er een wetsontwerp tot instelling van een regentschap ingediend zal worden dan wel of de bestaande Raad van State handelend kan optreden, wanneer de regeering (bij de verkiezing verslagen mocht worden. TWEE GRONDBEZITTERS IN HECHTENIS GENOMEN. De politie te Boedapest heeft twee grondbezitters, <lie sedert eenige maanden in een hotel hier ter stede ver blijf hielden en resp. uit Agram en Groot-Betajkerek afkomstig waren, aangehouden. De arrestatie geschiedde op grond van een aangifte der Zuid-Slavische legatie te Boedapest, waarin de aan dacht werd gevestigd op vervalschlng van obligaties der Servische herstelleening. Bij het doorzoeken van de woningen der gearresteer den, die de aandacht hadden getrokken door hun bui tengewoon groote financieele transacties, werden tal rijke cliché's van documenten en waardepapieren ln beslag genomen. De vervalschers, van wie een zich voor NOO AL GEEN VERSCHIL- (Moustique.)

Schager Courant | 1929 | | pagina 6