Schager Courant Raad Oude Niedorp. IJzeren Grendelen. Derde Blad. Zaterdag 16 Maart 1929 72ste Jaargang. No. 8426. Vergadering van den Raad op Donderdag 1-4 Maart '1929, des namiddags ten 2.30 ure. Aanwezig zijn de leden: J. Bakker Jz., G. Liefheb ber, D. Kriller, J. van Zoonen, J. Ligthart, J. Wit en Th. Tromp. Voorzitter. B. J. F. Meijer, Burgemeester. Do Voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen van de vergaderingen van 29 Januari en 5 Februari J.l. onveranderd worden vastgesteld. Wfededeeliagen, 1. Mededeelingen. De Voorzitter deelt namens B. en W. den Raad het volgende mede: lo. dat door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd de wijzigingen in den ligger der wegen, vastgesteld ter raadsvergadering van 2 Augustus 1928; 2o. dat de perceelen bouw- en weiland onder Heer- hugowaard, in huur geweest zijnde bij den gefailleer- den C. Bart, ter uitvoering van het raadsbesluit van 29 Jan. j.l., punt 8a, bij inschrijving zijn verhuurd aan Jacob Klaver te Heerhugowaard voor f258.per jaar (weiland) en P. de Boer te Oude Niedorp voor f6.60 per snees (bouwland). De huurovereenkomsten zijn bereids door partijen geteekend. 3o. dat door Ged. Staten is goedgekeurd het ont werp tot verlenging en verbetering van de schutsluis te Verlaat, in verband waarmede ten spoedigste met het werk zal worden aangevangen in samenwerking met het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp, zoo dra 'het vereischte crediet is verkregen. 4o. dat de heer W. F. Smits te 'Nijmegen zich bij brief van 9 Februari j.l. alsnog bereid heeft verklaard om overeenkomstig het hem nader gedaan voorstel aan de gemeente te verkoopen de ten behoeve van de verbreeding van den Oude Niedorperweg benoo- digden grond, zulks voor f 0.50 per M2. tegen aankoop zijnerzijds van een perceel weiland der gemeente (ge legen naast zijne boerderij) voor 12875.— per H.A., niet vrij op naam. In verband hiermede, stellen B. en W. voor het be sluit van 28 Juni 1928 tot onteigening, voorloopig in te trekken. Wordt algemeen goedgevonden. 5o. dat de beide douches in de o.l. school te Oude Niedorp, ingaande 1 Januari j.l. voor het publiek zijn opengesteld en wel voor vrouwen eiken Woensdag namiddag van 14 uur en voor mannen eiken Zater dagavond van 5—8 uur. De tarieven voor het gebruik dier douches zijn door B. en W. vastgesteld als volgt: maandabonnement 50 cents, abonnement per half jaar f2.50 en gebruik per keer zonder abonnement 15 cents. De abonnementskaarten zijn ter secretarie verkrijg baar gesteld. Voor het toezicht zijn aangesteld voor vrouwen mej. G. Eriks en voor mannen K. de Boer, beiden te Oude Niedorp. Tenslotte deelt de Voorzitter den Raad naar aanlei ding van door eenige leden hem particulier gestelde vraag nog mede, dat ten behoeve van de gasverwar- ming in de o. 1. school in 1928 werd verbruikt 1895 M3. gas. De kostprijs is 6 centen per M3. Het gemid deld verbruik per maand in de tijdvakken Januari tot en met Mei en November tot met December bedroeg 270 M3. Voor het andere schoollokaal werden in 1928 brandstoffen aangekocht tot een totaal bedrag van f 133.35. Tot zijn spijt kan de Voorzitter geen juiste verge lijking van kosten overleggen van de kosten van ver warming van gas met die van verwarming met brand stoffen, omdat in 1928 door den schoojverbouw de kin deren tijdelijk hun intrek hebben "genomen in het kerkgebouw. Gedurende dien tijd is de gaskachel in de openbare school buiten gebruik gesteld, terwijl er in het kerkgebouw een extra verbruik van brandstof fen heeft plaats gehad, in verband met de grootte van het lokaal. FEUILLETON lavrnkmoMa, «tukken. 2. Ingekomen stukken. a. kantschrijven van Gedeputeerde Staten d.d. 13 Februari j.l., no. 62, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 5 Februari j.l., no. 5, strekkende tot het aangaan eener geldleening ten bedrage van f 40.000.—. Medegedeeld wordt dat deze leening nadien a pari is aangegaan .met de R.K. Coöperatieve Boerenleen bank te 't Veld in deze gemeente tegen eene jaarlijk- sche rente van iy2 met y2 provisie. b. circulaire van voornoemd college d.d. 0 Maart j.l. nopens jaarwedden van Burgemeesters, Secretaris sen en Ontvangers. c. van hetzelfde college een kantschrijven d.d. 6 Maart j.l., no. 80 ten geleide van de goedgekeurde ver ordening op de keuring van waren, vastgesteld den 29 Januari 1929. d. schrijven van M. Kooijman, d.d. 19 Februari j.l., daarbij berichtende, dat hij zijne benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt. e. schrijven van de commissie van uitvoering van den keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Barsingerhorn, d.d. 9 Februari j.l., betreffende de stichtingskosten van een te Schagen te bouwen ver werkingsinrichting annex centrale noodslachtplaats. f. verslagen over 1928: a. van de commissie tot wering van schoolverzuim; b. van de commissie van toezicht op het lager onderwijs; c. betreffende den cursus voor schoolvrije Jeugd; d. van de oudercommissie. De Voorzitter stelt voor de stukken genoemd onder a tot en met e voor notificatie aan te nemen en de verslagen genoemd onder f, gedurende de maand Maart voor de leden van den Raad ter secretarie ter inzage te leggen. Wordt goedgevonden. 3. Wijziging der begrooting, dienst 1929. Van Ged. Staten is ontvangen een nota van opmer kingen op de gemeentebegrooting, dienst 1929. Over het algemeen zijn het bemerkingen van administra tieven aard, maar toch zijn er enkele posten die door den Raad gewijzigd dienen te worden. O.a. dient gewijzigd te worden volgno. 44, renten van geldlee- ningen, terwijl B. en W. voorstellen de 'huurwaarde der woning voor den gemeente-veldwachter nader te bepalen op f350.—, en te schrappen den post van f50.vergoeding conciërge ter gemeente-secretarie. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besluit de Raad de wijzigingen aan te brengen. De aanlegsteiger te Onde Niedorp. 4. Voorstel om B. en W. een crediet té verleenen van ten hoogste f250.—, voor herstelling en verbete ring van den aanlegsteiger te Oude Niedorp (bij.P. Meereboer). De Voorzitter stelt voor dit punt tegelijkertijd met punt 5 te behandelen. Aldus wordt besloten. 5. Voordracht om tot goedmaking der kosten, ge noemd onder punt 4 en ter bestrijding der onderhouds kosten, eene verordening vast te stellen op de hef fing en op de invordering van gelden voor het gebruik van dien steiger. De heer Kriller is blij, dat dit punt op de agenda voorkomt, maar spr. kan zich niet vereenigen met het voorstel t.a.v. het heffen van steigergelden. Spr. acht niet goed dat van de ingezetenen steigergelden wor den geheven, van de menschen die buiten de gemeente wonen en gebruik van den steiger maken, is er nog wel iets voor te zeggen, hoewel spr. ook hier niet direct voor is. Spr. is dus wel voor het herstel van den steiger, maar niet voor het heffen van steiger gelden. De heer Van Zoonen is er ook geen voorstander van, dat de gemeentenaren rechten moeten betalen. Wel vindt spr. het goed, dat dit gebeurt van menschen buiten de gemeente en wel omdat verschillende cor poraties geweigerd hebben bijdragen te verleenen. De heer Bakker is van oordeel dat het heffen van rechten wèl op rechtmatigen grond berust. Als het gebruik gratis was, dan zou men vanuit andere hoe ken der gemeente ook met dergelijke verzoeken ko men. Spr. noemt bijv. Zijdewind* waar aan een stei gertje in de Ringvaart in den Slootgaard wordt ver laden. De consequentie zou meebrengen, dat de ge- Dit bedreig! ookU als U niet direct de eerste stekende pijnen van beginnende rheo* matiek bestrijdt Hei beiie ii direct inwrijven mei Sjiircsal oplossing Splrosal-oploiiing is reukeloos. Bi] apotheker* ea drogisten verkrijgbaar. 21. Naar het Engelsch ETHEL M. DELL. Eindelijk zeide Tudor met een zweem van humor: „Hier eindigt de eerste les! Het zou voor jou ook heel goed zijn, als je een, (borrel nam. Het spijt me, dat er hier maar een glas is, maar ik verwachtte vannacht ook geen vrienden." Piers schrok even; en richtte zich op; maar zijn ge zicht bleef bloedeloos en. er was een vreemde wezen- looze uitdrukking In zijn oogen. Hij probeerde niet te spreken. Tudor dronlk zijn glas leeg, bleef nog even zitten en stond dan op. Op zijn schrijftafel stond cognac en water. HIJ schonk een) flinke dosis ln en zelde dan tegen Plers: „Allo, Evesham, flink! Drink dit op! Maar mors niet! En ga niet ln het vuur zitten, want lk voel me niet «terk genoeg, om je eraf te trekken!" Hij voelde zichzelf nog heel beverig en zwak, maar Piers* ineenzinking was een prachtig geneesmiddel. HIJ bleef staan kijken, terwijl die cognac zijn werk deed. Piers, dronk zwijgend en zonder naar hem te kijken. Alle arrogantie was weg. Hij, zag er gebroken tilt „Beter?" vroeg Tudor eindelijk. Hüj knikte en zette het glas neer. Tudor keek hem vragend „Wat is jou overko men?" rvroeg hij ten slotte. „Niets!" Piers vond eindelijk zijn spraak terug. „Jij jij mijn God! ik dacht, dat je dood was, dat Is alles!" „Dat alles?" zeide Tudor. Hij bracht zijn hand aan zijn slaap. Er was daar reeds een flinke buil, die steeds dikker werd. Piers knikte weer. De doodelljke bleekheid was uit zijn gezicht verdwenen; maar hij vermeed Tudor's blik nog. Hij sprak weer, fluisterend, als meer tot da" tot Tudor. „Je zag er zoo precies uit als als een m*", dien lk vroeger heb den dood en." „Als je een goeden raad van ra# wilt aannamen, ga. San feulp we mm Mt» Piers wierp een vluggen blik op hem. Hij bleef staan aarzelen. „Ben je niet gewond?" vroeg hij eindelijk. „Dank je voor de belangstelling," antwoordde Tudor laconiek. „Neen." Hij maakte geen gebaar tot verzoening. Plers even min. Zwijgend keerde hij zich om. De klok op den schoorsteenmantel sloeg. Twee uur! Tudor keek er met een sarcastisch lachje naar. Het was een levendig kwartiertje geweest Toen Tudor den motor hoorde overslaan en den auto wegrijden, glimlachte hij weer grimmig en ironisch. „Ja, jeugdige schavuit, dat heeft je zenuwen een aardigen schok gegeven eni het is een, goed lesje voor je geweest. Ik heb nog nooit iemand zoo doodsbenauwd gezien en uit je «enigszins overhaaste woorden maak ik op, dat het niet het eerste lesje is. Ik zou wel eens willen we ten wanneer en hoe je dien anderen man gedood hebt" HOOFDSTUK XVIII. HOORNEN EN HOEVEN. Het was de gewoonte van den Eerwaarde Stephen Lorlmer, dat hij alle brieven, die de ochtendpost bracht, bij zijn ontbijtbordje liet liggen, om ze na het gebed uit te deelen. Ook die van Avery lagen er steeds bij. Haar brieven werden steeds nauwkeurig en nieuwsgie rig bekeken en eerst daarna met opmerkingen, die bij het uiterlijk ervan pasten, aan haar gegeven. Nu en dan waren er enveloppen bij met een Australisch poststem pel en deze trokken steeds speciaal de aandacht. Haar korte huwelijksleven had Avery doorgebracht in een hoekje van New South Wales. In den beginne had Mr. Lorlmer geprobeerd haar uit te hooren over haar erva ringen in dien tijd, maar was op haar stilzwijgen ge- stooten. En dan werd er telkens wanneer er een brief uit Australië met een krachtige manlijke hand ge schreven kwam, de een of andere hoffelijke opmer king gemaakt, die zijn dochtertje Gracie aan het andere einde der tafel met verontwaardiging vervulde. „Twee brieven voor Mrs. Denys!" zeide hij, toen hij twee dagen na Kerstmis de post sorteerde. „Ah, dat dacht ik wel, dat onze Australische vriend wat van zich zou laten hooren vóór de feestdagen heelemaal om waren. Hij schrijft nu uit Adelaide. Dat wijst op een verhuizing, als ik me niet vergis. Zijn gewone pied-a- terre is tot dusverre Brisbane geweest niet?" Zijn kleine donkere oogen ondervroegen Avery even vóór zij totaal naar binnen verdwenen. Avery nam werktuigelijk «en stijve houding aan. Zij i pepermunt I pepermunt! fowKINGi do origineel© f I is, hoeft ze geen scherpen V of bitteren bijsmaak,maarl is ze krochtig en lekker. Engros bij J. F. v. LIESHOUT en O. KUYPEE, Alkmaar. meente ook daar zorgde voor een steiger, zonder (hef fing van rechten. Spr. vraagt hoe lang men den steiger denkt te maken. De Voorzitter weet dit nog niet, een definitief plan is er nog niet. De heer Bakker wijst er op, dat, als de steiger de lengte krijgt van één rijtuig, bespannen met een paard, er moeilijkheden ontstaan met het verladen en het dus wel gewenscht is een flinken langen stei ger te doen maken. De heer Wit vraagt zich af of het wel in het be lang der gemeente is, dat een steiger wordt gemaakt Spr. zag liever dat het op een andere wijze werd ge regeld en wijst er op dat te 't Veld een steiger is gemaakt door de gemeenten Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en door den W.O.L.-polder. De Voorzitter herinnert er aan, dat toen door den heer Kriller een voorstel tot verbetering van den stei ger aanhangig werd gemaakt, B. en W. hiertoe geen aanleiding vonden, omdat het hier in het algemeen betrof een belang voor bepaalde personen. Maar waar belanghebbende personen zelf niet met een ver zoek kwamen, wilden B. en W. den belanghebbenden tegemoet komen, indien ze blijk gaven van hun ver langen door het geven van een bijdrage. Tot het goed maken van de kosten, stellen B. en W. voor de bij drage te verhalen door het heffen van steigergelden. Als het vooral menschen uit deze gemeente waren, die gebruik maken van den steiger, zou de Raad kunnen besluiten heelemaal geen bijdrage te heffen. Maar het is niet mogelijk dat van de gemeentenaren geen gel den worden geheven en van menschen buiten de ge meente wel, op een dusdanige regeling zou de koninklijke goedkeuring wel niet worden verkregen. Als we geen rechten hfefen, scheppen we een zeer eigenaardig precedent ten aanzien van den steiger te Zijdewind, waarvoor de Banne, de gemeente Oude Nie dorp en schipper Droog de kosten dragen. De conse quentie zou dan meebrengen dat Droog ook niet meer betaalde. Door den heer Bakker is voorts er al op ge wezen, dat in een ander deel der gemeente een stei ger gewenscht was. B. en W. hopen dus dat de Raad met de voorstellen zal kunnen meegaan, waarbij van de ingezetenen per jaar een steigergeld ad fl.en van de gebruikers van den steiger buiten de gemeente ad f2 zal worden geheven. De heer Kriller wijst er nog op, dat als Droog er niet met e^n schuit ligt, die verladen moet worden, toch andere gemeentenaren gebruik mogen maken van den steiger. Voorts herinnert spr. er aan dat hier een steiger was, maar door de verslibbing van de ha ven vervallen was. Nu is echter gebleken, dat er gebrek is aan een plaats waar verladen kan worden en als er een steiger is, blijft de rijweg ruim. De Voorzitter wijst op het bezwaar, dat 'hij persoon lijk heeft, dat een zeer groot deel van de menschen, die belang bij het hebben van een steiger hebben, in andere gemeenten wonen, en om daarvoor de kosten j op zich te nemen, acht spr. geen gezonde finantieele politiek. En de gemeentenaren vrij te stellen van het betalen van steigergeld zou' beteekenen een pri vilege op het gebied van belasting en dat is verbo den, dat staat nog wel in de Grondwet. De voorstellen van B. en W. worden aangenomen, tegen stemde de heer Kriller. 6. Concept-besluiten tot wijziging en aanvulling der begrooting 1928. Tot de voorgestelde wijziging en aanvulling wordt besloten, respectievelijk tot bedragen van f42107.32 en f2549.50. 7. Benoeming van leden en plaatsvervanged leden der stembureaux, alsmede van een voorzitter van het stembureau in het 2e stemdistrict. B. en W. bevelen aan: a. voor benoeming van 2 leden van het stembureau in het le stemdistrict (raadhuis): G. Liefhebber en D. Kriller. b. voor benoeming van 2 plaatsvervangende leden van dat stembureau. J. van Zoonen en M. Kooijman. c. voor benoeming van 3 lëden van het stembureau in het 2e stemdistrict (lokaal Quax): Th. Tromp, J. Wit Sr. en J. Ligthart. d. voor benoeming van een voorzitter van dat stembureau: Th. Tromp. e. voor benoeming van 2 plaatsvervangende leden van dat stembureau: J. Bakker en A. Molenaar. De voorgedragenen worden allen benoemd en nemen, voor zoover ae aairrroiig gJJtt, de I De heer Tromp dankt voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopt dat de dag der verkiezing voor de leden van het stembureau een even prettig verloop moge hebben, als altijd het geval was onder de leiding van den heer Wit Voor een kapporssalon, 8. Voorstel van B. en W. om hun college een cre diet te verleenen van ten hoogste f 1000.voor bij bouwing van een kapperssalon aan de voormalige veldwachterswoning te Oude Niedorp, thans in huur bij J. dé Raat. De heer Van Zoonen zegt een beetje huiverig te zijn ten aanzien van dit punt. (Het beteekent niet minder dan dat aan een oud gebouw f1000.— wordt ver bouwd, terwijl de verkoopwaarde er niet door zal stij gen. Het bèzwaar toch blijft bestaan dat de waag er in gevestigd blijft. Ook moet men niet vergeten, dat als De Raat eens mocht vertrekker:, 't moeilijk zal vallen weer een huurder te krijgen voor den prijs dien de heer De Raat er voor betaalt. Spr. meent dat de Raad deze bezwaren wel ernstig in overweging mag ne men. De heer Bakker vraagt of De Raat sterk het verlan gen tot dezen aanbouw te kennen geeft. Als dat niet het geval is, is het misschien wel beter den aanbouw na te laten. De Voorzitter zegt, dat de heer De Raat B. en W. gevraagd heeft te willen bevorderen dat het huis ver bouwd werd. B. en W. hadden daartegen overwegen de bezwaren, omdat na eventueel vertrek van De Raat de heede verandering weer gesloopt moest wor den. Vandaar dat B. en W. tenslotte hebben over wogen, om mede in verband met het blijven aandrin gen door De Raat, er een kapperssalon aan te doen bouwen. Spr. moet grif toegeven dat de bezwaren, die door den heer Van Zoonen zijn genoemd, bestaan Mocht het perceel na vertrek van De Raat weer door een kapper worden gehuurd, dan is er geen bezwaar, maar in 't algemeen, als er geen bedrijf of nering in komt, is de verkoopwaarde, na den aanbouw, even groot als nu. B. en W. zijn met hun voorstel geko men in verband met den sterken aandrang van De Raat en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat als de Raad 'het voorstel mocht verwerpen, de huurder een andere woning zou betrekken. Als contra-prestatie zal De Raat zich verbinden het perceel voor 5 jaren te huren en het zal per week fl.— meer huur op brengen. De heer Wit vindt f 1.per week niet veel, als de gemeente f 1000 voor aanbouw moet betalen. De Voorzitter zegt, zich te hebben vergist, de meer dere opbrengst zal fl.50 per week bedragen. De heer Wit zegt, dat dit dus f 78.— per jaar wordt, een beetje hachelijk om daarvoor de aanbouw te ma ken. De heer Liefhebber merftt op, dat toen de Raad over de verhuring van de woning heeft gesproken, eigenlijk is gedacht aan een huurprijs van f3.—. Het is meegevallen dat er een huur van f3.50 voor is gemaakt en die meerdere huur kunnen we rekenen voor eenige afschrijving. Het is wel gebleken, dat de huurder hier wil blijven, hij heeft te kennen gegeven dat hij er wel een broodwinning heeft Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen; tegen stemden de heeren Wit en Ligthart 9. Voorstel om tot goedmaking dier kosten den huur prijs dier woning nader vast te stellen op f5.per week na het gereed komen van den bijbouw. Wordt goedgevonden. 10. Voorstel om thun college een crediet te verlee nen voor verlenging en verbetering van de öluis te Verlaat, in samenwerking met het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp. De totale kosten worden geraamd op 12700.—, waar van de helft f 1350.voor rekening van onze ge meente komt en B. en W. vragen een crediet aan van rond 11500. Zonder bespreking en zonder hoofdelijke stemming, wordt het gevraagde crediet verleend. 11. Voorstel tot wijziging der op 9 November a.p. vastgestelde nieuwe verordening op de heffing en in vordering van sluisgelden. Ook dit voorstel wordt, zonder bespreking, door den Raad aangenomen. 12. Voorstel tot aankoop van 24 M2. grond van mevr. wed. P. Bos te Alkmaar, ten behoeve van de verbreeding van den Oude Niedorperweg. De Voorzitter licht toe dat het hier betreft het ter rein tegenover het perceel bewoond door den heer Kriller. Voor de verbreeding is er, volgens de op meting door den heer Wartenhorst, ongeveer 24 M2. noodig en mevr. Bos is genegen deze 24 M2. aan de gemeente te verkoopen voor fl.— per M2. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeens stemmen aangenomen. 13. Benoeming van 4 hooistekers voor 1929. In 1928 waren hooistekers: voor Oude Niedorp de heeren P. Agenant en C. Groen; voor Zijdewind de hoeren D. de Groot en P. Wijnker. Met algemeene stemmen worden deze personen ook voor 1929 weep'tot hooistekers benoemd. voelde heel goed, dat Mr. Lorlmer haar niet „mocht", maar dat hinderde haar niet. Zij voor zloh vond de an tipathie van dezen man te verkiezen boven zijn sympa thie en-per slot van rekening zag zij hem maar weinig. Zij ging dus verder met boterhammen te snijden voor de kinderen met geen ander teeken van ergernis dan dat zij haar hoofd even in haar nek wierp, wat alleen Gracie zag. „Ik hoop, dat u hartelijk bent voor uw trouwen cor respondent," glimlachte Mr. Lorimer, nog steeds den brief tusschen wijsvinger en duim houdend. „Hij be- sóhouwt uw vriendschap blijkbaar als een kostbaren pa rel en ongetwijfeld is dat heel verstandig van hem." Zijn oogen kwamen weer te voorschijn en hij wierp een vluggen blik op. Avery's onverstoorbaar gezicht „Vriendschap is iets moois, niet waar?" „Dat is zoo" antwoordde Avery, kalm verder snijdend En hij begon een preek over vriendschap, waarin hij middenin ophield, om te zeggen: „Gracie, kindlief, dat Js nu de hondersto maal, dat ik je vragen moet niet met Je beenen te slingeren, wan neer je aan tafel zit." „Dat doe ik niet," antwoordde Gracie. Haar vader koek verbaasd op. Zijn oogen gingen dien tengevolge wijder open dan gewoonlijk en lieten daar door een onmiskenbaar boosaardlgen glans zien. „Dat is niet de manier, waarop een christelijk kind [een vermaning ln ontvangst dient te nemen," zeide hij. „Als je niet met je beenen slingerde, dan zat je toch in ieder geval op een onbehoorlijke mani'er te draaien. Laat Ik niet weer over je behoeven te klagen!" Gracie's wangen waren vuurrood; haar violette oogen fonkelden; Avery, die een uitbarstig vreesde, legde even haar hand op haar schouder. Dit was goed bedoeld, maar de gevolgen waren on gelukkig. Gracie gTeep geestdriftig die hand en kug^e I haar. „All right, Avery liefste," zeide zij met scherpe gedweeheid. I Mr. Lorlmer's wenkbrauwen gangen nog verder de hoogte in. maar daar hij niets geschikts wist te zeg gen, keerde hij weer tot Avery's correspondentie terug. „De andere brief," zelde hij, „draagt het welbekende wapen der familie Evesham. O, Mrs. Denys!" Hij schud de zijn hoofd tegen haar. „Wat beteekent dat?" „Wat is het wapen?" vroeg Avery, vlug weer een bo terham snijdend. „De duivel", zeide Gracie. „Kind!" vermaande Mrs. Lorimer met een zenuwach- tdgen blik op haar man. De Eerwaarde Stephen glimlachte, maar op een ma nier, die haar niet beviel.. i „Het wapen der Eveshams, Mrs. Denys", zeide hij, „is een gentleman met hoornen en hoeven en onder hem het enkele woord „Cave 1). Een uitstekende raad niet? Ik geloof, dat we er goed aan zouden doen dien op te volgen." Hij keerde de enveloppe om en bekeek het adres. „Wat een typische manier van schrijven houdt de jonge man: er op na! Zonder zelfbedwang! Het lijkt wel of dit in een wanhopige bui geschreven, is! Mrs. Dënys, Mrs. Denys, wat hebt u gedaan?" Hij begon te laohen, maar hield daar plotseling mee op, toen Julian, die naast hem zat, door een onhandige beweging een groote golf chocolade over het ontbijtla- ken liet stroomen. Dit gaf een ©ogenblikkelijke aflei ding. Mr. Lorimer keek hem venijnig aan en gaf hem een ferm en draai om zijn ooren. Mrs. Lorimer sloeg haar handen voor haar gezicht en Avery, met Gracie vlak achter zich, haastte zich, om de Taimp te herstel len. Ronald hielp haar op zijn kalme mander en bette de bruine vloeistof met zijn servet op. Pat sloop naar zijn moeder en zoende haar. Ollve, de eenige onbewogene van het gezelsohap, keek, terwijl zij met haar ontbijt verder ging, met minachten de oogen toe. Jeanie ontbeet nog lboven en hoorde dus niets van het gebeurde. „Het is hier een varkenshok!" zelde Mr. Lorlmer, zijn deftigheid overboord gooiend. „En Jij, sir," dit tot Julian „bent totaal ongeschikt voor een beschaafd gezelschap. Ga naar boven en als je na deze walgelij ke vertooni'ng nog eetlust hebt, kun je die ln de kinder kamer bevredigen." Julian, vuurrood, wierp zijn hoofd uitdagend' ib zijn nek en liep naar de deur. „Halt!" beval Mr. Lorimer, vóór hij er was. Julian bleef staan. Zijn vader nam hem van top tot teen op. „Je gaat niet naar de kinderkamer, maar naar de studeerkamer, om daar de straf voor je onbeschaamdheid te ontvan gen." „Stephen!" riep Mrs. Lorimer ln angstig protest. „Een beestachtig schandaal!" riep Gracie heftig, alle voorzichtigheid uit het oog verliezend. „Hij heeft geen woord gezegd." „Ga, Julian." zeide Mr. Lorimer. Julian ging en sloeg de deur hard achter zich dicht. Dan liet de vicaris te midden van een drukkende stilte zijn blik rusten op zijn dochtertje. Gracie verzamelde al haar moed, maar zij was bleek tot op haar lippen vóór die vreeaelijke blik van haar overging naar Avery. „Mrs. Denys," zeide hij op een toon vi

Schager Courant | 1929 | | pagina 9