Alumni Nitm- Alrauiiit- Liilsiïllil Raad St. Maarten. IJzeren Grendelen. PASCHEN 1929. Jac. Zomerdijk, Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. VAN RIJSWIJK'8 ÜSZ2S& rRhevm&tiek Kloosterbalsem Telefoon 81 - SCHAGEN. Woensdag 27 Maart 1929. SCHA6 72ste Jaargang No. 8432 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog -zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TEI.EF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel moer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BRADEN. HALLO 1920 HIER HET OUDE ADRES VAN VERTROUWEN» Groote verscheidenheid moderne Engelsche en Amerikaansche modellen. PRACHTSCHOENEN. En de prijzen zijn lager dan ooit. Vergadering van den Baad op Dinsdag 26 Maart, des voormiddags 10 uur. Voorzitter, de heer A. Klerk, burgemeester, tevens Secretaris. Afwezig is de heer Glas. De Voorzitter opent de vergadering en spreekt zijn genoegen er over uit dat de heeren Gootjes en Wit thans weer ter vergadering zijn. Speciaal is spr. ver heugd dat de heer Wit er weer is, o-mdat deze eenlge vergaderingen wegens ziekte moest verzuimen. De heer Glas is- thans echter ongesteld, doch spr. heeft vanmor gen gevraagd en hem is gebleken, dat da heer Glas aan de beterende hand is en wel spoedig weer terug zal zijn De notulen worden hierna vastgesteld. Een klein standpunt van Schagen. Afwijzende beschikking van den Raad der gemeente Schagen op het verzoek eener bijdrage in de kosten van het ontwikkelingsonderwijs te Stroet voor een leerling Uit die gemeente. De heer Stoop vraagt of er ook motieven zijn waarom afwijzend is beschikt. De Voorzitter zegt, dat hij zich meent te herinneren dat is gezegd: Gootjes moet het zelf maar betalen. Spr. vindt dit echter een verkeerd standpunt waar er in Schagen geen school is waar deze leerling heen zou kunnen gaan, terwijl voor de R.K. school wel een bij drage worct gegeven. Spr. is van meening, dat het een klein standpunt van den Raad van Schagen is. In Ha renkarspel is een openbare en R.K. school en daar plaatst men zich op een juist standpunt, waar het ver volgonderwijs het vervolg is van het dagonderwijs, al is dit dan in de wet niet vastgelegd. De heer Stoop meent dat de billijkheid eischt dat Schagen bijdraagt en het is geen -mooie daad, niet za kelijk. De Voorzitter betreurt het dat Schagen zijn medewer king niet heeft willen verleenen. Ingekomen stukken. a. Mededeeling van den Minister van Financdën, dat het Ontvangkantoor der Registratie en Domeinen te Schagen voorhands niet zal worden opgeheven. Voor kennisgeving aangenomen. b. Brief van Ged. Staten, meldende, dat het tijdstip derinwerkingtreding van een nieuwe regeling der jaar wedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvan gers is verschoven van 1 April 1929 tot 1 Januari 1930. De heer Stoop merkt op dat Ged. Staten dus wel de gelijk rekening houden met de adviezen door de ge meenten gegeven en zij het maar niet zoo naast zich neerleggen, c. Kennisgeving van den .Minister van Onderwijs, dat geen bezwaar bestaat tegen overplaatsing van het hoofd der school te Eenigenburg naar hier. d. Bericht, dat de Minister van Onderwijs geen ter men aanwezig acht de openbare school te Eenigenburg op te heffen. Deze stukken worden eveneens voor ken nisgeving aangenomen. e. Dat een oproep voor Hoofd der school te Eenigen burg heeft plaats gehad, waarvoor zich slechts twee sollicitanten hebben aangemeld, waarvan 1 zich terug trok wegens benoeming elders. f. Dat een nieuwe oproep is geplaatst, tevens voor een onderwijzeres alhier, terwijl den Minister machti ging is gevraagd te mogen benoemen buiten de wacht gelders om. Er is geen antwoord op dezen brief Ingekomen, maar B. en W. hebben maar vast een oproep geplaatst. Dankbetuiging van den heer A. de Vries voor zijn overplaatsing als hoofd der school te St Maarten. Dat tot tijdelijke onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan de school te Valkkoog is benoemd mej. Harder, onderwijzeres te Schagen. Brieven van de hoofden der scholen te Stroet en Eeni genburg, meldende dat de cursussen ontwikkelingson derwijs 'aldaar zijn beëindigd. De school met den Bijbel is begonnen met 13 en ge ëindigd met 12 leerlingen. Er is gedurende 96 uur les gegeven. De school te Eenigenburg is begonnen met 8 en ge ëindigd met 0 leerlingen. g. Verslag van de commissie tot wering van school verzuim over 1928. f"?j h. Jaarverslag van den Vleeschkeurlngsdienst kring Barsingerhorn. Voor kennisgeving aangenomen, Medegedeeld wordt vervolgens: dat de opbrengst der verhuurde parken aan den Westfrleschen zeedijk bedraagt f 1276, dat echter nog 5 perceelen, nos. 14, 15, 21, 22, 27, 28, 3 en 34 onverhuurd zijn gebleven; dat den 15den dezer kasverificatie is gehouden bij den Gemeente-Ontvanger. De ontvangsten bedragen f 50804.12, de uitgaven f 54110.25%, het saldo f 2693.86%, behalve de f 7200 in rekening-courant bij de Boerenleen bank te Schagen; dat de stemming voor leden van de Tweede Kamer zal worden gehouden op Woensdag 8 Juli a.s. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Wijziging verordening keuring van waren. Volgt voorstel van B. en W. om de verordening dei- keuring van waren dezer gemeente, in verband met een circulaire van den' Minister van Arbeid, wijziging en FEUILLETON 27. Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. „Ik heb geen tijd voor luieren," zeide hij. „Ik ben niet naar huis gegaan om te luieren. En bovendien, moeder wacht op me." „O, kerel," zeide Piers plotseling, „wat zou ik nog graag een moeder hebben." En dan keerde hij zich half beschaamd om en ging zijn grootvader zoeken. Ook dien avond nam Crowther Slr Beverle/s invita tie om met hem te dineeren aan. De oude man scheen belang te stellen in Piers' vriend. Hij vroeg niet veel, maar sloeg hem nauwkeurig gade. „Als jullie weer naar het Casino willen gaan, geneert je dan niet voor mij!" zeide hij na afloop van het diner. „Neen, kunnen we niet buiten op het terras een sigaar gaan rooken?" vroeg Piers. „Ik ga niet buiten den hall", zeide Sir Beverley be slist. „Dan gaan we in den hall zitten," zeide Piers. Zijn grootvader keek boos naar hem. „Wees niet zoo idioot Piers! Zie je niet, dat ik je hier niet gebruiken kan?" Dan stak hij Crowther zijn hand toe. „Goeden avond! Ik zal waarschijnlijk naar bed zijn voor jullie terugkomen!" „Hij gaat morgenochtend heel vroeg weg," zeide Piers Sir Beverley keek Crowther doordringend aan. „Ga je weg? Naar Engeland hè? Dan zullen we elkaar wel meer ontmoeten." „Ik hoop het." Sir Beverley bromde. „Zoo?" Nu wij gaan nog niet aar als je ons, wanneer we terug zijn, eens wilt komen opzoeken op Rodding Abbey dan kan je dat doen, niet waar, Piers?" ,Dat moet hij, sir." „Heel vriendelijk. Goeden avond, sir! En nogmaals mijn dank!" 6 Samen wandelden zij in den tuin boven de zee op en neei. Het orkest speelde in het hotel achter hen en nu en dan klonk stemmengeroezemoes en gelach tot hen door. Zij zelf praatten maar weinig. Pier» wa» in een aanvulling te doen ondergaan. Van de Gezondheidscommissie is daarop gunstig ge adviseerd. Teneinde een overtreding te kunnen constateeren moet namelijk worden bewezen, dat de waar is of wordt verkocht. Voort3 is een nadere voorziening noodig, aan gezien enkele veehouders doorgaan met het verkoopen van vervalschte melk. Goedgevonden.' De Ware oorzaak van die ellendige pijnen» die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker'il Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gi) behoeft niet oud te Worden, voordat ge oud zijt! „Geen goud zoo goed" Vi Dagelijksch nieuwe zendingen in: HEEREN- EN KINDERCOSTUUMS. HOEDEN PETTEN. OVERHEMDEN ZELFBINDERS. Voor maatkleeding wordt stalen-collectie gaarne op aanvrage toegezonden. Vraagt zichtzendingen. v. h. H. NIJPELS, Naohtveiligheidsdlensfc. B. en W, stellen voor, naar aanleiding van een Inge komen schrijven van de Vereoniging van Burgemees ters, Secretarissen in beginsel to besluiten, medewerking te verleenen om te trachten opnieuw, evenals enkele ja ren geleden, een nachtvedligheidsdienst te doen instel len. De kosten daarvan waren over 1920 en 1921 niet hooger dan 3% cent per inwoner. Of dit bedrag hooger of lager zal worden, is nog onbekend, aangezien de voorbereidingen enz. tijdens de daarover gehouden ver gadering nog getroffen moesten worden. In verband met de inbraken, in den afgeloopon winter ten platte lands in meerdere mate voorgekomen en de gunstige resultaten, die men In de oorlogsjaren, toen een derge lijk instituut ook in het kanton Schagen bestond, daar van heeft ondervonden, gevoelen B. en W. veel voor deze samenwerking. Het college vermoedt, nu het voor jaar reeds is aangebroken, men wel tot den komenden herfst daarmede zal wachten, huns inziens mogelijk een juist tijdstip, om met den nachtveillgheidsdienst I een begin te maken. j De heer Stoop meent dat het algemeen belang er mee 1 wordt gediend en de raad zijn steun er niet van mag i onthouden. Allen voor. Nooduitkeerlng aan noodlijdende gemeen ten. B. en W. stellen voor, in verband met een adres, ver zonden door den Wethouder van inanciën der gemeente Emmen aan den Minister van Financiën, om aan som mige gemeenten, zoolang de wet op de financieels ver houding tusschen het Rijk en de Gemeenten nog niet in werking is getreden, een nooduitkeerlng te verstrek ken, daaraan adhaesie te verleenen. Door onze gemeente zou, wanneer de Minister daartoe overgaat, overeen komstig gemeld adres, een uitkeering worden verkre gen van f 3047.60. Hoewel B. en W. zich niet kunnen indenken, dat detze nooduitkeerlng gegeven zal worden, meenen zij, dat, wanneer de betrokken gemeenten adhaesie betuigen, daarmede blijk wordt gegeven, dat vooral voor haar het zoo dringend noodig is, dat met het aannemen van die wet op de finantieele verhouding spoed wordt ge maakt, aangezien langer wachten voor het geregeld kunnen nakomen der financieele verplichtingen dier ge meenten niet wenschelijk is. Algemeen kan men zich er mee vereenigem "VleeschlceuTingsdienst, kring Barsingerhorn B. en W. stellen voor een gunstige beslissing te ne men op het verzoek van den Vleeschkeuringsdienst, droomerlge stemming en zijn vriend in gepeins verzon ken. „Sprak je grootvader daareven niet over Rodding Ab bey?" vroeg Crowther eindelijk. „Ja." „Is dat dicht bij het plaatsje Wardenhurst?" „Ja. Ben je daar wel eens geweest.?" „Neen." Crowther sprak langzaam alsof hij zijn woor den overwoog. „Er woont een kennis van me, dat is alles." „Een kennis?" Piers bleef staan en keek Crowther scherp aan. „Ik vermoed niet, dat je haar ontmoet hebt, jongen. Naar wat ik van de society in ons vaderland weet, be wegen jullie je niet in dezelfde kringen. Maar daar ik me voorgenomen heb haar op te zoeken, lijkt het beter, het feit te vermelden." „Waarom zou je dat niet doen? Hoe heet zij?" Piers sprak vlug, op den bevelenden toon, dien hij altijd had, wanneer hij zich niet'op zijn gemak voelde. Crowther aarzelde. Eindelijk zeide hij. „Haar ti»»™ Is Denys." Piers maakte een plotselinge beweging, die onver klaard bleef. Er volgden ©enige oogenblikken van stilte Dan zeide Piers: „Ik heb haar toevallig ontmoet. Vertel me wat je van haar weet als je daar geen bezwaar tegen hebt." Weer aarzelde Crowther. „Nu, vertel," zeide Piers. Ze keken elkaar in de donkerte aan. Het puntje van Piers' sigaar gloeide niet meer. Instinctief stak Crow ther zijn hand uit. „Piers, oude jongen—" „Vertel verder!" zeide Piers. Hij greep met gespierde vingers hand en pols en druk te die 'bijna alsof hij dat, wat hij wilde weten, eruit wil de persen. Crowther aarzelde niet langer, want hij wist nu, dat hij tegenover een gemartelde ziel stond. „Je zal het moe ten weten," zeide hij, „ofschoon God alleen weet waar- kring Barsingerhorn, het credlet van f 104000, voor do stichting van de verwerkingsinrichting, centrale nood- slachtplaats, woningen enz. enz. te verhoogen met f 21000, en alzoo te brengen op f 125000. Deze verhooging is noodzakelijk door den boujv van een koelinrichting, het nemen van nieuwe verbeterde apparaten, een grootere garage en door inmiddels in getreden verhooging van de prijzen der machinerieën enz. In de commissievergadering is de meening naar j voren gebracht, dat deze meerdere uitgaven in dé ex- ploitatierekening gedekt 'zullen worden door de kans, dat andere gemeenten, niet behoorende tot den kring, gebruik zullen maken van onze verwerkingsinrichting, I terwijl de keurloonen thans aanmerkelijk hooger zijn, dan daarvoor geraamd is. Bovendien heeft de eivaring te Midwoud geleerd, dat bij do stichting de opzet riet to bekrompen moet zijn, daar later© toevoegingen titeeds duurder uitkomen. In de vergadering van B. en W. werd door de Wethouders genoemd, dat het voor hen moeilijk te beoordeelen is, of deze verhooging tegenover de exploitatie mogelijk is, doch meenen vertrouwen te moeten stellen in de commissie, beter die tot oordeelea in deze bevoegd is. Alle leden zijn er voor. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling yan het voorschot, te verstrekken aan de bijzondere scholen te Stroet en Rijpje, overeenkomstig artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1029. B, en W. stellen voor, deze te bepalen voor de school met den Bijbel to Stroet op f 1440, voor het gewone on derwijs, en f 160 voor het vakonderwijs en voor de R.K. school te Rijpje, respectievelijk op f 820 en f 180. Algemeen kan men zich ook hiermede vereeniglngen Volgt regeling der stembureaux voor de stemmingen, noodig wegens vertrek of overlijden van sommige der leden. Voorgesteld wordt, voor St Maarten, vacature Schermerhorn en Blok: de heeren D. A. Blom en K. Wit Dz. als leden. Vacature Bruin de heer J. Schermer horn als plaatsverv. lid. Voor Eenigenburg vacature Schoorl de heer A. Brak als lid, vacature De Vries de heer C. Dekker als plaats verv. lid. Zonder hoofdelijke stemrftlng wordt als voor gesteld besloten. Benoeming van een lid en een plaatsvervangend lid der Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeu ringsdienst. Aftredend de heeren A. Klerk, burgemeester en K. Wit Dz. Door het inwerkingtreden der nieuwe gemeenschap pelijke regeling treden alle leden der Commissie af. De heer Stoop Ftelt voor geen hoofdelijke stemming hierover te- houden. Dit wordt goedgevonden, zoodat do aftredenden wederom herkozen zijn. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting dienst 1928 ,tot een bedrag van f 11.02. Algemeen goedgevonden. Rondvraag, De heer Blom vraagt wanneer het contract betreffen de de straatverlichting geëindigd ls. De Voorzitter antwoordt van het volgend jaar. Het contract moet dan voor 1 December 1929 worden opge zegd. Mogelijk kunnen wij dan een voordeeliger rege ling bepleiten. De heer Brak vraagt hoe ver het met de waterkraan op de Stroet ls. De Voorzitter zegt, dat er nog niets aan is gedaan. Zoodra de beer Glas echter hersteld is, zal apr. een con ferentie houden met de belanghebbenden. De heer Stoop vraagt of de Commissie Ingesteld om te protesteeren tegen de nieuwe salarisregeling van B., S. en O. thans haar werk beëindigd heeft? en of de kos ten die worden gemaakt komen voor de gemeenten, die er aan deelnemen, zooals daar zijn zaalhuur, reiskosten en dergelijke. Het zal misschien wel goed zijn dat dit werk wordt gestaakt, temeer waar Ged. Staten al een zachté wenk hebben gegeven, en zij wel degelijk reke ning zullen houden met de adviezen door de gemeenten gegeven. 'Wij hebben nog geen rapport van de Commis- tuigelijke beweging nam hij zijn sigaar uit zijn mond en trok haar aan. Dan zeide hij door een rookwolk: „Crowther, Ik heb je gisteren iets beloofd." „Dat heb je" zei Crowther ernstig, Piers wierp hem vlug een blik toe. „O, je behoeft niet bang te zijn. Ik zal het niet uitgillen. Dat is mijn ge woonte niet. Maar ik wil, dat je mij op jouw beurt iets belooft." „En dat i3, Jongen?" Er klonk iets angstigs in Crow- ther's toon. „En wel, dat je nooit onder welke omstandigheden ook met iemand meer over deze zaak praat zelfs niet met mij." „Acht je het noodig dat aan mij te vragen?" „Neen," antwoordde Piers impulsief. „Het is ploertig van me, om het te vragen. Maar geef me voor mijn gemoedrust, Crowther omdat ik een lafaard ben je woord erop!" Hij legde een trillende hand op Crowtheris schouder. Zijn stem klonk zacht en opgewonden. „Neem het me niet kwalijk ,oude jongen. En pro beer me te begrijpen. Het is alles, wat je doen kan, om mij te helpen." „Natuurlijk, beste jongen. Als je mijn belofte hebben wilt, dan heb je die. Het is mijn zaak niet, maar de jouwe. Ik zal me er nooit mede bemoeien." „Dank je dank je hartelijk," zeide Piers, .terwijl hij zijn arm doo.r dien van Crowther stak. „Dat geeft mij tijd om te den-ken. Wat een drommel- sche doolhof is deze beestachtige wereld toch! Jij ge looft zeker, dat er voor alles een reden is?" „Je weet van het goud, dat In het vuur beproefd wordt." Piers barstte plotseling in lachen uit. „Ik ben -geen goud, beste kerel ,maar het jammerlijkste stuk slak, dat ooit gemaakt is. Willen we wat gaan -gebruiken? Dergelijke dingen maken me altijd dorstig." Het was karakteristiek abrupt. Het maakte in een om eze dingen gebeuren. Jongen, zij is de weduwe van oogwenk een einde aan de zaak. Zij gingen samen naar den man, dien jij gedood hebt." het buffet en daar leschte Piers zijn dorst. Terwijl zij e woorden waren gesproken en daarop, volgde een daar zaten, begon Crowther te merken, dat zijn stem- s e een stilte, die men tasten kon. Crowther tracht- i ming totaal veranderd was. Hij lachte en schertste -met te geen medelijden of sympathie te laten blijken. Hij het helderoogige Fransche meisje, dat hen bediende, en hield z ch op alles voorbereid. Maar het was duidelijk scheen heelem'aal geen lust te hebben weg te gaan. Zwii- dat hem niets verteld behoefde te worden van de tra- gend, doch met steeds grooter wordenden angst sloeg ge ie, dep otseling in Piers' leven gekomen was. Zijn Crowther hem gade. Er was zeker nilets geforceerds aan houding verried dat duidelijk. ^zijn vroolijkhell Deze was wlld, roekeloos spontaan* Lalsof hlj niet zeker was van zijn maar had tevens iets koortsachtigs zoodat Crowther evenw c t, liet Piers hem eindelijk los. Met een werk- bijna instinctief op zijn hoede was. Hij wist niet precies hoe diep het ijzer doorgedrongen was. Maar dat er een wond was toegebracht, kon hij niet betwijfelen. Het kon een oppervlakkige wende zijn, maar hij was bang voor iets ernsügers. Er was iets vreemds ontastbaar spot- tends in Piers' houding, alsof hij de -geheele wereld uit- En toch zag hij er niet uit als een man, die versuft was door een hamei-slag van het Noodlot. Crowther voelde zich niets op zijn gemak. Ten slotte was hij het, die voorstelde om te gaan. Het werd laat. „Dat is zoo!" zeide Piers. „Je moet naar bed, als je werkelijk morgenochtend vroeg wil gaan." Hij bleef in den hall staan en stak zijn hand uit. „Slaap lekker, oude jongen! Ik ga nog niet naar bo ven." „Dat zou anders veel beter voor je zijn!" „Neen, ik kan niet Ik zou onmogelijk kunnen slapen Ik zie je morgenochtend nog wel!" Crowther nam do hem toegestoken hand. Er was niemand in den liall. Zij stonden onder een slingerende lamp en bij het flikke rende licht daarvan probeerde Crowther op het gezicht van zijn vriend te lezen. In den beginne keek Piers hem niet aan, maar dan sloeg hij plotseling zijn oogen op. Zij glansden even donker en hard a.ls ebbehout. „Goeden nacht!" z&ide hij weer. Crowther trok zijn wenkbrauwen op. Zijn hand, vier kant en krachtig, sloot zich om die van Pierö en-xhield die vast Enkele seconden sprak hij niet, dan: „Ik heb ook nog geen lust om te gaan slapen, jongen." Piers maakte een ongeduldige beweging. Zijn oogen schenen glanzender, grimmig harder te worden. „Ik zal je in ieder geval moeten vragen mij te excu- seeren," zeide hij. „Ik ga boven kijken of mijn groot vader alles heeft wat hij noodig heeft." Toen hij voorbij was, scheen een zeker gevoel van wroeging over hem te komen, want hij keek om en groette. Crowther reageerde daarop niet. Hij bleef ernstig staan kijken. Maar toen de lift in de hoogte schoot, be gon hij langzaam de trap op te loopen. Toen Piers tien minuten later met een j'as over zijn arm uit zijn kamer, kwam, stond hij recht tegenover aem. Er was een zekere grimmigheid in Crowther's hou- ling. Hij gaf geen verklaring van zijn aanwezigheid, of schoon hij blijkbaar wachtte. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1