Raad Noordscharwoude. 7 Eerst een weekloon Tan nog geen drie dollar. Gele koorts in Brazilië. De Romegnsche galeien in het Nenrimeer. Een valsche munfersbende ontdekt Een komisch misverstand. Na zes jaar opgehelderd. De brand op de „Europa". Gemengd Nieuws. Het drama op het slot Jannowitz. Opiumsmokkelaars. BILLY BOO. De verachting voor het huwelijk in Rusland. EEN AARDSTORTING IN SPANJE. Drie dooden. Het N.T.A. meldt uit Salamanca dat in het gebied van Saa Martin een aardstorting heeft plaats gehad. Ben vrouw en twee kinderen werden gedood, twee kinderen zwaar gewond. ONVOORZICHTIG. Granaat In het vuur gegooid. Een houthakker te Almanza in de Spaansche provin cie Leon had op het veld een granaat gevonden en mee naar huis gebracht. Een van de kinderen had met de granaat gespeeld en die dn het vuur geworpen, waar ze ontplofte. Het huis werd vernield en de houthakker, zijn vrouw en vijf kinderen liepen zware verwondingen op. wedden der wethouder*. Vanaf 1 Jan. JJL zijn deze fee- ben, eerst dan op de borst gelegd, toen zijn vader paald op f 200 per jaar. reeds dood was en heeft hij het zoo gelegd, dat het d. Rekening van den keuringsdienst voor vee en eerst later met bloed bevlekt werd? vleesch in den keuringskringOudkarspel, over 1928. Het Men redeneert verder aldus: Als de graaf zijn va- batig saldo bedraagt f 1117.34Vi, waarvan aan deze ge- der werkelijk had willen dooden, dan zou hij toch rneente toekomt f 228.46; j bij de vele gemeenschappelijke jachtpartijen daartoe e. De mededeeling van de Afd. Geestmerambacht van j rijkelijk gelegenheid hebben gehad, de Ned. Heidemaatschappij dat zij accoord gaat met de j verpachting van het vischwater. Twoa sohoten gelost. f. Van Ged. Staten een schrijven inzake de jaarwedde- regeling van burgemeesters, secretarissen en ontvan- j Uit het rapport, der deskundigen is komen vast gers waarin wordt medegedeeld dat de nieuwe regeling te staan, dat niet een, doch tenminste twee schoten in werking zal treden 1 Jan. 1930. j moeten zijn gelost. g. Van ditzelfde college de goedkeuring op de veror- De versplinterde kogel, die op den grond is ge- dering tot wijziging van de verordening op de keuring vonden, is niet de kogel, waardoor het hoofd van den van waren. j graaf is getroffen. Aan den op den grond gevonden Deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving kogel waren geen sporen van bloed waar te nemen. MILLIONNAIR OVERLEDEN. Vermogen van 40 millioen dollar nagelaten. Uit New York wordt gemeld: De millionnair Ehrit, een vroegere brouwerij-eigenaar, is overleden. Hij laat een vermogen van 40 millioen na. En nu 200.000. De heer Frederick H. Ecker heeft een salaris van 200.000 dollar 'sjaars. Wie zou het hem misgunnen, want Ecker, heeft zijn positie door stagen, stoeren arbeid veroverd; kruiwagens heeft hij niet gehad en op de onderste sport van de ladder was hij be gonnen. Hij is 61 jaar oud en geboortig uit een fa milie van immigranten uit den Elzas, die zich had gevestigd te Phoenicia, in den staat New-York. De jonge Frederick was vijftien, toen hij jongste bedien de werd in een der kantoren van de M'etropolitan Life Cy. Al spoedig viel de aandacht op hem en tien jaar geleden was hij al vice-president der Metropolitan Life Insurance Cy. Begonnen met een weekloon van nog geen drie dollar, heeft Ecker thans een salaris van 200.000 dol lar. Dat is aanzienlijk meer dan de president der Ver. Staten ontvangt. E'cker is als president der Life Insurance Cy. de op volger van wijlen Haley Fiske. DRIE HAVENS BESMET VERKLAARD. V.D. verneemt uit Buenos Aires: De Argentijnsche gezondheidsdienst heeft de Bra- ziliaansche havens Pernambuco, Rio de Janeiro en Santos besmet verklaard met gele koorts. Zonder uit zondering moeten alle schepen, die deze havens heb ben aangedaan, zich aan een zesdaagsch quarantaine- onderaoek onderwerpen, vóórdat zij de haven van Buenois Aires mogen binnenloopen. De Argentijnsche autoriteiten behouden zich het recht voor, dergelijke maatregelen eveneens te treffen ten aanzien van pas sagiersschepen, welke reizigers uit genoemde havens in volle zee overnemen. Voorbereidingen voor het herstel. De directie van de firma Blohm en 'Voes heeft Woensdag in overleg met de Norddeutache Lloyd besloten terstond te beginnen met het herstellen van de Europa. Dit zal in elk geval goedkooper zijn, dan het bouwen van een nieuw schip, daar zooals gemeld de tanks en de machines vrijwel ongedeerd zijn gebleven. Noch Blohm en Vbss, noch de Lloyd hebben gegevons over don omvang van de schade verstrekt. De eerstgenoemde cijfers schijnen echter sterk overdreven te zijn geweest; er wordt echter wel op eon schade van ongoveer 25 millioen mark gerekend. De Europa is nog niet leeggepompt; Donderdag middag stond er nog 2000 ton water in het schip. h. Van A. de Geus, een schrijven, waarbij hij ontslag verzoekt als lid van de commissie tot wering van school verzuim. Het ontslag wordt eervol verleend. i. Verzoek van het R.K. kerkbestuur om beschikbaar stelling van de benoodlgde gelden voor de uitbreiding van de jongensschool, speelplaats, aanschaffen van leer middelen enz. Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor, het adres in handen van B. en W. te stellen om prae advies. Aldus wordt besloten. j. Van de afd. Noordholland van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten is ingekomen een circulaire inzake het instituut schoolartsen. De Voorzitter geeft van den inhoud van dit schrijven een nadere uiteenzet ting. Hieraan ontleenen wij, dat de provincie Noordhol land in districten van 40.000 zielen zal worden verdeeld. In elk district komt dan 1 schoolarts. De kosten zullen bedragen per dlstriot ongeveer f 11085. Het Rijk draagt Ook vervalsohing van buitenlandsche waardepapieren hierin bij 1/3 gedeelte. De kosten worden omgeslagen öe kogel, waardoor de graaf gedood is, is niet uit het op den grond liggende jachtgeweer, doch uit een ander geweer afgeschoten. Deze kogel is tot nu toe niet gevonden. Naar aanleiding van deze conclusie van den des kundige heeft de Berlijnsche moordcommisaie het gewenscht geacht, te Berlijn aan te vragen, om ter stond het rapport van den doskundige te laten na gaan door prof. Brüning, den chemicus bij; de Ber lijnsche justitie. IN EEN OUDE LOODKIJN TE DRESDEN, over de verschillende gemeenten, naar gelang van het zielenaantal, zoodat er voor deze gemeente ongeveer f 200 mee gemoeid zal zijn. •Die Vooradtter (herinnert er aan, dat in dezen raad ook meermalen over schoolartsen is gesproken, doch telkens stuitte het af op de kosten en Ibleef het Ibij vrome wen- Dezer dagen is in een oude loodmijn te Dresden een valsche-muntersbende ontdekt Omtrent de ontmaskering aneldt het politierapport de volgende bijzonderheden: •Het eerste onderzoek en de eerste verhooren hebben in zooverre opheldering gegeven, dat enkele gear- sdhen. B. en; W. stellen thans voor in principe tot de 1 resteerde personen weer konden worden vrijgelaten, aanstelling van een schoolarts ite besluiten. De Raad besluit aldus. !k. Adres van den sluiswachter P. de Moei om ver mindering van zijn pachtsom, daar hij door den lang- durigen winter, ernstige financieel© schade heeft geleden De Voorzitter zegt, dat, wtanneer men iets pacht, men weet dat er risico aan verbonden is. Voor deze sluis wordt er in den regel gerekend op 3 4 weken, dodh de winter als we dit jaar gehad hebben, behoort tot de uitzonderingen. De man heeft nu 9 10 weken niet kunnen schutten, en) daardoor hebben zijn verdien sten stilgestaan. Daar het nu een bijzonder geval be treft, stellen B. en W. voor hem een vermindering toe te staan van f 200. B. en W. hebben in aanmerking ge nomen, dat de sluis verpacht is voor ongeveer f 2000, dus per week f 40. De raad vereenigde -rArih met ddt voorstel zonder eenlge bespreking. doch daarentegennieuwe arrestaties konden worden verricht. De leiders van de bende zijn een 40-jarige eigenaar van een drukkerij en een 42-jarige werktuigkundige uit Dresden-Neustadt, die reeds vroeger wegens soort gelijke vergrijpen zijn veroordeeld. Het omvangrijke onderzoek kon nog niet worden gesloten, doch door het reeds geziene materiaal is be wezen, dat het werk voor de uitgifte van valsch geld in vollen gang was. Behalve het werk aan Duitsch bankpapier en Duit- sche banderollen, waren ook de voorbereidingen voor de vervalschingen van Amerikaansche dollars er Amerikaansche banderollen voor een zekere boeveel heid reeds klaar. De vervalschingen, welke men thans ten uitvoer bracht zouden slechts het bedrijfskapitaal inbrengen om op groote schaal Duitsche en Amerikaansche waardepapieren en Amerikaansche dollars te vervaï- schen, welke van Amerika uit zouden worden verhan deld. De vervalschers stonden in verbinding met een strooman te New-York. Verder vond men ook aanwijzingen naar mede schuldigen, die zich te Brussel, respectievelijk in Amerika ophouden. De te Dresden gearresteerde zeven beklaagden zijn f3118 ,den,Tw'liJ™r- Donderdag voor het openbaar ministerie geleid. w<*. De Mhmid van deze regeling s eenlge keeren in De elders ,gearrcsteerde personen zijn naar de be- ons blad opgenomen, zoodat we volstaan, daarnaar te - - Vaststelling voorschotten aan dei re scholen. Op voorstel van B. en WH stelt de raad de voorschot ten als volgt vast: voor de school met den bijbel f 525.34, RK. meisjesschool f 1804.78, en RK. Jongensschool f 1623-28. Van B. enj W. van Alkmaar la ingekomen een ont~ jgTAM ERKENT DEN „SLOWAAKSCHEN STAAT." Een komische gebeurtenis heeft zich onlangs afge speeld, waarbij Praag en Bangkok eon weinig in verle genheid zijn geraakt Onlangs heeft een zekere Mihalus, leider van de radi cale Slowaaksche autonomlsten, een proclamatie uitge vaardigd om een zelfstandige Slwaaksche republiek op te richten, waarover hij zelf het bewind zou voeren. Niemand in Tsjecho-Slowakië nam deze daad ernstig Toen de proclamatie goed en wel uitgekomen was, vluchtte Mihalus naar Weenen, Tot op zekeren dag hst gemeentebestuur van Trencsin uit Bangkok een offici eel schrijven ontving van het ministerie van Siam, mel dende, dat de keizer kennis genomen had van de stich ting van den nieuwen Slowaakschen staat en dezen als legitiem erkende. Het schrijven werd doorgezonden naar het ministerie van buitenlandsche zaken te Praag, met het verzoek de Siameesche regeering van inlichting te dienen. Mihalus had schijnbaar naar alle staten binnen en buiten Euro pa zijn proclamatie gezonden. De Siameezen hadden haar alleen als een gewichtig 'document aanvaard. HET EERSTE VAARTUIG AAN DE OPPERVLAKTE. Het N.T.A. meldt uit Rome: Volgens een bericht van de „Tribuna" is de eerste Romeinsche galei aan de oppervlakte van het Nemi- meer verschenen. Het schip is vrij ernstig beschadigd en heeft zijn versieringen ingeboet. In elk geval drijft het met zware slagzij. t Donderdagavond te half acht vergaderd© de raad de zer gemeente. Voorzitter Jhr. H. L. v. Spengler, Secretaris de heer K. G. .Reinders. Aanwezig de heeren J. Ootjers, A. Bartèn, P. Zut, J. Broersen, K. Kooij en A. Kwadijk. Afwezig de heer K. de Geus, met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan de leden, waarna de notulen van de vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat In den afgeloopen, strengen winter, aan de ingezetenen die daarvoor in aanmerking kwamen, gelegenheid is gegeven cokes te halen voor gemeenterekening. In totaal Is er 152 H.L. uitgedeeld. Hij spreekt de verwachting uit dat da raad de handelwijze van B. en W. zal goedkeuren. Spreker wil nog even memoreeren de. loffelijke daad van een ingezetene die onbekend we nacht te blijven, eon verschillende ingezetenen gratis erwten en spek te ver strekken. 45 personen hebben van deze uitdeeling ge profiteerd. De Voorzitter heeft gemeend deze daad van goeden burgerschapzin op deze plaats naar voren te moeten brengen. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat de ophaaldienst Maandag j.L in werking ia getreden. dat de klepel van de torenklok gebroken Is, zoodat er voorloopig niet geluid zal kunnen worden; dat de gemeentelanderijen sdjn verpacht voor t 673.70, tegen f 583.80 bij de vorige verhuring; dat tot lid van de bioscoopcommissie te herbenoemd de heer H. Reek; dat de aanbesteding voor het sloopen van het raad huis is gegund aan J. Habee te Alkmaar voor f 760. Voorz. voegt hier nog aan toe, dat 2 April met het sloopen zal worden begonnen en dat de secretarie tijde lijk gevestigd zal worden in de bovenzaal van Corcordia. Ten slotte deelt de Voorzitter nog mede, dat de aan besteding Voor den (bouw van het gemeentfftmifl tssJ plaats hebben op 17 April as. in Corcordia. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen: a. Verslag van de Kamer van Koophandel en fabrie ken te Alkmaar, over 1928; b. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteont vanger, in kas was en moest sün f 1815.00*4. Op de bos» ■enleenbank is geplaatst i 24900; v« Ged. Staten de nieuwe regeling vwi de verwijzen. De raad vereenigde zich hiermede, eveneens zonder eeniige bespreking. Tot slot van deze vergadering stonden op de agenda nog eenige benoemingen. Tot leden, van de oommissie van toezicht op het lager onderwijs werden herbenoemd de heer J. Gorter en mej. Eindhout, (beiden aftredend; tot Md der commissie werd (benoemd mej. Adelaar, in de plaats van den) heer Wagenaar, die als zoodanig had bedankt. De commissie tot wering van schoolverzuim treedt dit jaar geheel af. Benoemd werden de heeren J. Deutekom, N. Andriesma en mej. Adelaar, terwijl herbenoemd werden de heeren L. Mallekote, R. Schuil en G. van Loenen. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur werd herbenoemd de heer A. de Geus. In de plaats van wijlen den heer G. Duijves, werd tot Md van het stembureau benoemd de heer P. Zut, thans plaatsvervangend Md. Tot plaatsvervangend lid werd be noemd de heer A. Kwadijk en als zoodanig voor den heer Zut, J. Broersen. Rondvraag. De heer Kooij vraagt of er al spoedig een oplossing ia te verwachten over de kwestie Mosselenbrug. De Twujj- verweg is eindelijk tot oplossing gekomen. Spreker zou gaarne ook deze kwestie van de baan hebben. Binnen kort komt wederom de stille tijd, zoodat dan de werk- zaarmfeedenf heel goed zouden kunnen worden verricht. De Voorzitter antwoordt hierop, dat hem officieel niets bekend is. Officieus kan hij mededeeïen, dat het rapport, uitgebracht door 2 professoren, op het ©ogen blik berust bij den provincialen waterstaat, die advies moet uitbrengen aan den Raad van State, Dezer dagen zijn er ook nog 2 ingenieurs geweest van do P.W, om de brug te onderzoeken). Hij vermoedt echter, dat er nog wel ©enigen tijd mee gemoeid zal zijn. De Voorzitter zegt, dat het de laatste keer is, dat we vergaderen in dit gemeentehuis, hetwelk ongeveer 50 jaren als zoodanig heeft dienst gedaan. Spreker herinnert eraan, dat binnen deze muren veel goeds tot stand ia gekomen. Da leden, die reeds vele jaren hier komen vergaderen; zullen, (hoewel niet met weemoed, de plaats herdenken, waar zij gedurende vele jaren zijn samen gekomen. Met den wensöh, dat alle leden in goede gezondheid hij de opening van het nieu we gebouw, wat ongeveer zal plaats hebben' in December aan te treffen, sluit de voorzitter de openbare vergadering. voegde rechtbanken overgebracht. MOORD OP TWEE POLITIEAGENTEN. Wolff ineldt uit Berlijn: 'Na een onderzoek, dat zes jaar heeft geduurd, is het de recherche gelukt, den dubbelen moord op te helderen, die op 21 Juni 1923 werd gepleegd op de politiebeambten Sietas en Dietrich. Gebleken is, dat er op den straatweg tusschen Wesermunde en Bever- stadt een botsing heeft plaats gehad tusschen de bei de politiemannen en een dievenbende onder leiding van vrouw Katharine Dahnenkamp, die vee had ge dood. De twee beambten werden neergeschoten en de leidster der bende moet het eerste schot hebben afge vuurd. Laatstgenoemde heeft inmiddels in de gevan genis de hand aan zichzelf geslagen. Het onderzoek tegen de andere leden der bende is zóó ver gevorderd, dat dezer dagen tegen nog vier personen een aan klacht kan worden ingediend. Bij dezen moord zijn betrokken een zekere Vollmerding, de echtgenoot van Fmu Dahenkamp en haar zoon. GEEN BRANDSTICHTING. V.D. verneemt uit Hamburg: Door de politie wordt officieel medegedeeld, dat het onderzoek door de recherche naar het ontstaan van den brand op de „Europa" geen enkele aanwij zing heeft opgeleverd voor het vermoeden van op zettelijke brandstichting. Het is ook niet juist, dat de brand op verschil lende plaatsen tegelijk is uitgebroken. De geruchten daaromtrent berusten op ongemotiveerde vermoe dens, die versterkt werden door het feit, dat de brand zich tengevolge van den sterken Zuid-Westen wind zoo snel uitbreidde. DE ZAAK STEEDS MYSTERIEUZER. Twijfel aan graaf Christian's bekentenis. De moordzaak te Jannowitz wordt er steeds meer duister op. De tegenstrijdigheden stapelen zich op. Eerst geeft graaf Christian, die na den moord geheel verward scheen, een volkomen valsch verhaal over een roofmoord. Eerst na bijna 8 dagen volgt dan de bekentenis van het veroorzaken van zijns vaders dood door on voorzichtigheid. Tevoren heeft hij ook nog gezegd, dat hij uit piëteit tegenover zijn vader eerst later een verklaring zou kunnen afleggen. Waarom heeft hij dan direct een bepaalden persoon met naam en stand genoemd en van moord beschuldigd? Het gaat om een man, met wien de oude graaf op goeden voet stond. Heeft graaf Christian in den moordnacht werkelijk tegenover zijn zuster een bekentenis afgelegd? Wanneer slechts onvoorzichtigheid den dood van den ouden graaf veroorzaakt heeft, waarom hebben dan de graaf en de familie dit niet dadelijk bekend, daar het toch in het belang der familie zelf was, aan de in omloop zijnde geruchten en combinaties den kop in te drukken? Verder rijst de vraag: heeft de jonge graaf (ver ondersteld, dat hij den moord zou hebben gepleegd) sija vader het hoek, dat dese juist sou gelezen heb» WEENSCHE DROGISTZAAK ALS DEKMANTEL. „KOLONEL" BAKKER. Eeni gebroken vrouw. HONDERDEN ARRESTATIES. In, verband met massa-strooperijen. -< En Billy tooverde een spiegel, Las de woorden: „Klop hier aan." Billy klopte, de rots ging open, En men kon naar binnen gaan, 'n Kabouter stond te wachten, Zelde hun vriendelijk: „Gedag". Zeide heel blij te wezen, Dat hij hun gedrieën zag. „Dank~U", zelde Redneb vriendüjk, „Wij voelen cm verplicht," Naar aanleiding van de aanhouding van twee Weensche kooplieden te Kairo in verband met den handel in verdoovende middelen tusschen beide ste den, heeft de Wleensche politie een koopman, een koopmansvrouw, een vrouwelijke kantoorbediende, een drogist, een apotheker, de boekhouder van den apotheker, allen Oostenrijkers, en een Turksche koopman aangehouden. Een van de beide aange houdenen te Kairo blijkt aan het hoofd van de zaak gestaan te hebben, met zijn broer, die intusschen voortvluchtig is. Men smokkelde- vooral heroine, maar ook morphine, opium en cocaïne. Tot dusver heeft men reeds een omzet ter waarde van 20.000 pond sterling vastgesteld, doch de omzet moet veel grooter zijn gewoest. In platte koffers met dubbele wanden brachten koeriers de smokkelwaar naar Egypte, van waar ze verder naar Indië en China werd gezonden. Die koeriers heeft men nog niet te pakken. De bende had te Weenen haar hoofdkwar tier, in een groothandel in chemicaliën, De politie heeft daar een huiszoeking gedaan en de zaak ge sloten, omÉat de aanwezige goederen in een onbe schrijfelijke verwaarloosden en vuilen staat verkeer den en er ook niet het minste spoor van boekhouding te vinden was. De heele zaak diende dus klaarblij kelijk alle enals een dekmantel voor den ongeoor- Ioofden handel. Mevrouw Smlth, die taidb. in mannèMeeren zoo lang voor /kolonel" Banker had uitgegeven, is Woensdag door den magistraat te Marylebone (Londen) naar de openbare terechtzitting verwezen. Bij de behandeling van haar zaak maakte zij ecfi gebroken indruk en zij kon zich nauwelijks staande houden, toen de magistraat haar gebood van haar stoel op te staan. 10300 VAN DE 14000 HUWELIJKEN IN ééN JAAR ONTBONDEN. In het voormalige Petersburg werden in 1928 14.000 huwelijken gesloten. Intusschen werden er 10.000 weer wettelijk ontbonden. Het klinkt onge looflijk, maa<r het is droeve werkelijkheid. Gevolg van de opvatting waarbij het huwelijk beschouwd wordt als een bloote formaliteit. Om een huwelijk wettelijk te ontbinden is het in Rtisland, zooals men weet, slechts noodig, dqt een van beide partijen den wensch daartoe uit. Op het platteland neemt men, naar het schijnt, het huwelijk echter serieuzer op. Het „Berl. TagebL" bericht over op groote schaal georganiseerde strooperijen in het dlstriot Arnsberg. In verband met deze massa^strooperijen heeft de gen darmerie een groot aantal huiszoekingen) verricht, moer honderd verdachte personen gearresteerd en een heel arsenaal van infanteriegefweren, parabellum» en 4 „U komt," vroeg de dwerg, „kijken, Hoe de fabriek is ingericht." /Zeker," zeide Billy buigend, Tot het kereltje, zoo klein. „Als U mij de fabriek wil toonen, Zal ik U zeer dankbaar zijn," Hadden jullie verwacht een fabriek In die rota te vinden? Ik ben nieuwsgierig te weten, wat voor. fabriek dat te.

Schager Courant | 1929 | | pagina 18