RADIO-RUBRIEK. I Geestes-Sport en Hersen-Gymnastiek X VOOR ONZE SCHAKERS. VOOR ONZE DAMMERS. PASCHEN. EVENTJES DENKEN. Naaldgekras. Vraagstuk No. 312. Vraagstuk No. 313. ,4* Vraagstuk No. 310. Vraagstuk No. 311. Een heel wat heiliger doel. j»3t, fe speelde bewust en met opzet een opofferende rel. Na het broodeten scheen het hem toe, dat iedereen tegelijk praatte. Hij raakte er wat overstuur van. Hij voelde, dat hij hoe langer hoe verder van huls raakte, .vFELIJKE KWAAL! (Buen Humor)., Al mijn voorouders stierven aan een keelziekte. Laryngitis? Nee. touwi toen hij een, sigaret van „Hendrik" aanham en Sofietje een vlammetje gaf. Het was slechts aan juffrouw Mul- der's gewone doen zij weigerde pertinent een sigaret op te steken te danken, dat hij niet heelemaal den kluts kwijt raakte. Hij was evenwel zóó overtuigd van do euoesvolle wijze waarop hij la dezen nieuwen maat- schappelijke» kring was opgetreden, dat hij zijn vest loetknoopte en zn gele schoenen uit liet glippen. Die loeders deden "in zóó'n pijn! Niemand zou daar nu aan merking op maken. H3J voelde, dat hij zijn best had gedaan. Voor hun allemaal. Hij voelde, dat juffrouw Mulder" glunderde. Arm in arm stapten Henderik en Sofietje de keuken uit, de rumoerige straat op. „Wo komme niet laat thuis, vader, we gaan naar de bioscoop", riep meneer Mulderia eendge zoon hean toe. Na eenig haastig en zenuwachtig gefluister met Juffrouw Mulder, UUUÜfite Sofietje haar arm uit dien van Hendrik los, dartelde naar meneer Barend. Mulder terug, die In de verte zat te kijken, naar Iets, dat er weer niet was. Ze wendde zijn gezicht half om, gaf hem een klinkende zoen op zijn eene wang en aaide de andere met haar gehand- schoende hand. Dan viel de deur achter hen in het slot. Juffrouw Mulder vouwde den stofdoek netjes op en bergde die weg. Meneer Mulder knipte wat asch van zijn vest af en bukte zich om zijn schoenen weer aan te doen». Toen hij zich weer oprichte, had. hij een vuur rood hoofd. Van het bukken natuurlijk. „Zet je hoed op en doe Je mantel art, ouwe", zei hij. „We gaan ook naar de bioscoop". En juffrouw Mulder straalde, door haar tranen heen. Net als de sterke voor jaarszon, door een fiksche stortbui heen. Bij radlo-outvangst kan men hinder hebben van lucht- en andere storingen, bij de gramofoon van het gekras van de naald over de plaat Wordt nu het strijk je in de studio vervangen door een gramofoon, dan heeft mon deze beide «oorten storingen gecombineerd. Althans, dit zou men verwachten, maar de praktijk leert ona veelal andera Hoe het naaldgekras precies ontstaat, doet aan de zaak weinig af. Laboratoriumproeven in de Furzo- hill laboratoria hebben uitgewezen^ dat alleen bij hoog-frequenite trillingen, vanaf ongeveer 4000 per se conde, het naaldgeruisch werkelijk hinderlijk wordt Trouwlens veel amateurs zullen ongetwijfeld met genoe- klinkt en als één geheel „samengesmolten" uit den luld- 1 spreker komt, dan komt men na eenflgen tijd tot de ontdekking, dat het gaat vervelen. Men zou wat meer „pit" wensohen. Het ibrillante en levendige van de oor spronkelijke muziek blijft achterwege, het samenvloei ende geheel verhindert dat ieder muziekinstrument zijn eigen karakter kan toonen. Het eigen timJbro valt nage noeg geheel weg. Het gevolg van dit alles is, dat deze uitzendingen op den duur niet meer in den smaak vallen, als de omroepvereeniglugen nlat reeds mot be trekkelijk kleine porties kwamen. Men moet bier weer den gulden| middenweg Meson en een beetje naaldgeruisch op den koop toe nemen. Voor hen, die in het bezit zijn van een luidspreker en ont vangtoestel, die het „eigen timbre" van de muziekin strumenten minder geweld aandoen, laten wij hier onder een schema volgen, dat alle frequenties boven 5000 trillingen per seconde afsnijdt. fin, 4"$ onder leiding van GEO VAN DAM. van H. Weenlnk. (1917). Zwart: 7, van B. Springer Jr„ Lyon. Zwart: 14. a b c d e Wit: 8. De diagramstand behoort te luiden: Wit Kh8, Dtfl6, Tfö, Pfl, Lbl en drie pionnen op c2, g2 en hö. Zwart Ke4, Tc3, Lal, Pc8 en drie pionnen op a6, f7 en g3. Wit speelt en geeft mat in twee zetten! EEN OUDE PERZISCHE STELLINO. Wit Kal, Tc7, Pd5, Pg5 en een pion op eO. Zwart Kh8, Pc6, Pd8, Tc2, Tg2 en een pion op t>3. Zwart: 5. ym m HH m Wm I Wit: 14. De diagramstand in cdjfers toehoort te zijn...: Zwart 14 schijven op 6, 8—10, 13—0.7, 19, 20, 21, 24 en 26. Wit 14 schijven op 23, 25, 27, 28, 82, 33, 35, 37—89, 41, 44, 45 en 48. Zwart speelt 1722 om zich wat lucht te verschaf fen. Wit slaat 28X17. Hoe moet zwart nu slaan en waarom? 99 gen luisteren naar de gramofoonplaatuiteendingen, die tegenwoordig op het dagelijksch menu van vele omroep- vereenHgingen prijken. Het is ml. een feit, dat bij frequenties, hooger dan 4000 trillingen per seconde, de meeste luidsprekers in gebreke blijven.. En is de luidspreker wel in staat deze weer te geven, dan is er weer de versterker, die dat niet zelden verhindert In de electrische weergave van de op een ebonieten plaat vastgelegde muziek vindt men dus als het ware reeds een middel om deze onvolkomen heid hij de gramofoonmuziek op te heffen. Toch heeft dit weer andere bezwaren. Wanneer men goed luistert naar de uitgezonden grammofoonplaat, die zeker prachtig OPLOSSING PROBLEEM No. 309, van G. L, Gortmans, Zandvoord, ,De diagramstand in cijfers was: Zwart 11 schijven op 8—10, J4, 1619, 21, 20 en 29. Wit 10 schijven op 25, 28, 30, 31, 35, 3739, 41 en 46. Wit speelt als volgt: 8782, 3024, 28—22, 39—34, 38—33, 35X 2 en maakt op deze manier nog bijtijds remise. „HOE LAAT IS DAT?" De helft van den tijd na 's-middags 12 uur is gelijk aan den tijd voor 12 uur middernacht. d e Wit: 5. Dr. Emanuel Lasker geeft in zijn beroemd leerboek van deze positie de volgende toeschrijving. De ernst van den strijd, ten minste voor een nog niet zeer oritisch aangelegde» lezer, la duidelijk en! overtuigend. Beide partijen hebben den koning aangevallen. Wit la zwak ker in «ar»tai Har» zwart, Tr»««r hij is aan den zet. Dezen moet hij in uiterste mate uitbuiten. EVenwel leidt geen gewone, banale voortzetting tot het doel. De verdediging van zwart schijnt te afcerk te zijn, wit lijkt verloren. Daar flitst een gedachte op. Wer kelijk het gaat! Wit 1. Tc7—h7, Kh8—g8. 2. Pd5—f6, Kg8f8! 3. e6—e7, Pc8Xe7. 4. Tb.7—CT, Pd8Xf7. 5. Pg5— e6 mat!! OPLOSSING PROBLEEM No. 308, van Henri Rinok. De diagramistand was: Wit Kf2, Da2 en Pf3 .Zwart Kf4, Dd3. Wit speelt Da2f7, DdS-tfö! 2. Df7—c4, Df5— ©4. 3. Dc4o7, Kf4—f5. 4. Dc7ifT, Kf5—g4. 5. Dtf7—g7, Kg4—f5. 6. P&—d4 en wint op fraaie en leerzame wijze. Ste* mooi fto&geL „HET WETSONTWERP". Een wetsontwerp, waarover 600 personen gestemd hadden waa verworpen. Later stemden dezelfde perso nen over 't zelfde voorstel en nu werd het aangenomen met tweemaal meer stemmen, dan de meerdeiheir be droeg, waarmee 't eerst was verworpen, terwijl de meer derheid van de laatste zich verhield tot die van Öe eerste stemming als 8:7. Hoeveel leden) waren van imeening veranderd? OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons vorig nummer. No. 306. „BA, HA, WAT IS DATT" H3er zijn twee oplossingen mogelijk. De eerste is taai- kundig, want de opvatting is verdedigbaar, dat bedoeld wordt dat de ratten de katten vangen, hetgeen prac- tisch niet juist 'kan zijn. Ook kan men rekenkundig vaststellen, dat als 3 katten in 3 minuten 3 ratten pak ken, dan 1 kat in 1 minuut 1 rat kan vangen en 100 katten in 100 minuten dus 100 ratten. No. 307. ,DE KOOPVROUW EN DE EIEREN" De koopvrouw bezat 721 eieren, wanneer men de proef op de som neemt zal blijken dat dit het juiste aantal te. Nu gaat het Paaschfeest komen, 't Leven te allen kant Licht door dé donkere droomen, Schrijdt langs de zilveren stroomen, Vaart door de wachtende boomen Van het ontwakende land. 't Zingt van den hoogen toren, Juichende wijd en zijd. Nu wordt het wonder herboren, Dat door geen dood te verstoren, Schooner als immer te voren 't Leven ten leven bereidt! 't Daalt uit de lichte luchten Stil op de aarde neer, Over de blijde gehuchten, Over de steedsche geruohten, Over de menschen, die duchtten, Koesterend, stralend en teer! Nu het gelaat geheven, Blij als de lentedag, Naar het ontluikende leven, Schatten opnieuw ons gegeven, Dagen van zonlicht doorweven ToovVen een lied en een lach. Nu gaat het Paaschfeest komen, Volk'ren, het leven wacht, 't Licht door Uw donkere droomen, 't Schrijdt langs Uw zilveren stroomen, Gaat nu de opstanding komen Na dezen donkeren nacht? Paschen 1929. KROES. (Nadruk verboden.) B)et is een filter, bestaande uit twee vaste conden satoren (C 0.01) en drie emoorspoelen; waarvan Sm-1 en Sem-2 dezelfde waarden hebben, n.1. 0.25 Henxy, ter wijl Sm-3, de middelste, een waarde heeft van 0.5 Henry. Hiermede bereikt men d© gunstigste resultaten in het boveni onderstelde geval. Trillingen tot ongeveer 5000 per sec. komen ongehinderd door en alweer de reeds aangehaalde laboratoriumproeven hebben uitgewezen, dat dit voldoende geacht kan worden, terwijl aan den anderen kant het naaldgeruisch dan nog niet bepaald hinderlijk kan genoemd worden. Volgende week een hoogst belangwekkend radio-artikel???!! VERGIFTIGE GASSEN VOOR VREDES DOELEINDEN. Wat hij zou doen. Ier: „Wat zou jij doen als je de honderd: duizend won?" Sohot: „Tellen." Duidelijk. Wat is cïe ruggegraat.7 vraagt de meester. De ruggegraat, zegt Jantje is een stok welke door ons lichaam gaat. Op het eene eind zit het hoofd en op het aaidere zitten we zelf. DE ATHLEET. {Everybody's WeekfyQ Zg: - O, Oeorge, maakt het gezicht van die mooie snoer je niet ademloos? tig: Welnee, ik heb sterke longen en adem genoeg. Toen in den oorlog vergiftige gassen in steeds grooto ren omvang toepassing vonden, ontwikkelde de chemi sche industrie zich in die richting in belangrijke mate. En al hebben de Vereenigde Staten ook thans nog enkele fabrieken in bedrijf, die met het oog op oorlogs maatregelen) in werking zijn, en voortdurend aan „ver betering" van dit strijdmiddel arbeiden, toch zijn verrei weg de meeste van aard gewijzigd of is men er in geslaagd de vergiftige gassen voor andere doeleinden te gebruiken. Het eerste oorlogsgas waa het chloor, dat, behalve als zoodanig, ook in een aantal venbindingen en meng sels toepassing vond. In tal van steden in Amerika wordt het thans gebruikt voor reiniging van hot drink water: ruim 2000 steden met meer dan 4 mlUloen in woners desinfecteeren hun drinkwater met chloor. En dit heeft een belangrijke daling van het sterftecijfer, dat betrekking heeft op het overlijden door typhua, tenge volge gehad. Het chloor wordt ook nog toegepast in wassoherijen bij het bleeken, in papierfabrieken en in de textielindustrie, bovendien bij de desinfec';'.© van afvalwater uit de steden, voordat dit in de rivieren enz. geleid wordt In Washington en Cleveland b.v. en ook in andere steden wordt het water in zweminrich tingen er mee gedesinfecteerd. In ziekenhuizen vindt het een toepassing bij de behandeling van wonden. En tenslotte hebben) thans onderzoekingen plaats, of het chloor ook aangewend kan worden bij het oonserveeren en sterlllseei-en van voedingsmiddelen. Enkele van de gevaarlijkste oorlogsgassen dienen thans voor vreedzamer doeleinden, het bereiden) van parfums! Zoo levert het verschrikkelijke fosgeen parfum van viooltjes, het benzyllacetaat den geur van Jasmijn. Dlnitrophenol wordt gebruikt voor een zwarte verfstof, die in de textlel-ververij goeden dienst bewijst Chloor-: zwavel, dat met aethyleen samen als sterk prikkelend gas gebruikt werd, wordt thans aangewend bij de be werking van caoutchouc. Maar vooral ook Is gebleken, hoe een aantal vergif tige gassen uitstekenden dienst kan bewijzen bij do be strijding van schadelijke knaagdieren en bij insectent- plagen. Zoo werd fosgeen met goed gevolg gebruikt bij het dooden van ratten op werven en bij havenwerken. Voor hetzelfde doel wordt op schepen, waar het fosgeen de metalen zou aantasten, bromyan gebruikt Deze be strijding der ratten ia vooral van groot belang, doordat deze knaagdieren niet, alleen schadelijk zijn door het verlies aan voedingsmiddelen en materiaal dat hun aan wezigheid tengevolge heeft, maar ook doordat zij gevaarlijke ziekten als de pest overbrengen. Blauwzuur- gas vindt ook eeni toepassing, b.v. in Californië, waar bet aangewend wordt ter bescherming van citroen1- en sinaasappelaanplantingen) tegen schadelijke insecten. In den laatsten tijd wordt onderzocht of blauwzuur ook dienst kan doen bij de bestrijding der sprinkhanen op den Phllippijnen, in Kansas en elders. Eindelijk succes. Kees had bij zijn sollicitaties nooit veel succes gehad. Bij de eerste kennismaking werd hij reeds afgewezen. Tenslotte had hij een pracht-Mee, hij .bood zijn diens ten een maand gratis aan en een handelaar ging on middellijk op het aanbod in. Toen de maand om was, vroeg hij om opslag. „Wat verdien je nu?" vroeg zijn patroon. „Nog niets, meneer." „Dan aaj s* van nu aan J« aalnrta Y.rdubbelim,

Schager Courant | 1929 | | pagina 22