I Concert Lena Lastik Ondergoed NIET verschijnen. CYRUS, JUNCKER J.C.R., PROBATUM, KATWIJK- Een Schipper Besteller Bouwer Dagmeisje, niet door. In verband met de Paasch- dagen zal de Schager Courant Dinsdag 2 April Origineel-Rijwielen, de beste, goedkoopste. G. ANNEVEBT, Dorpen Schagen. Ir. J. Duys als redenaar. Leidekker van een kerkkoepel gevallen. SCHAGER IJZERHANDEL De burgeroorlog in China, Gemengd Nieuws. Politieke onrust in Duitschland. Brutale juweelenroof te Brussel. Het vermiste Amerikaansche vliegtuig. De vergiftigingszaak te Praag. „Arme Rijken". vast Arbeider DAMES en Timmerlieden 1Q0 zak Red Star Poters, meentebestuur van Wielingen werd daarom geadvi seerd om1 ten behoeve van particuliere keten een gezamenlijk te gebruiken aftapkraan van het P.W.N. beschikbaar te stellen. Verder werd geadviseerd in de alg. politieverorde ning een bepaling op te nemen, waarbij vervoer van water, bestemd voor huishoudelijk gebruik, anders dan in voor het doel geschikt vaatwerk verboden is. Het gemeentebestuur wees echter op de moeilijkheid van het vaststellen voor welke doeleinden het go- transporteerde water zal dienen. Toch achtte de com missie opname van de bepaling gewenscht, omdat andera het vervoer ongestraft kan plaats vinden. Ook andere adviezen werden nog aan enkele ge meenten verstrekt en met name wat betreft aanslui ting van diverse perceelen aan het P.W.N. De commissie adviseerde ook bij aanvulling of wij- Biging van verordeningen. Op een desbetreffende vraag van den Hoofdinspec teur van de Volksgezondheid te Nijmegen, kon wor den geantwoord, dat in het ressort der commissie practisch gesproken geen landarbeid door vrouwen wordt uitgevoerd, althans dat geen kinderen tijdens en constructie, van lbouiw «nj canüJMnjj, Can moet men toegeven, dat Duya er letterlijk niets van kan, dan la hij nóoh een redenaar nóch een spreker. Dezer dagen las ik ln „Het Volk" een k leln iberidh- Je over een spreekbeurt, die Jan Duys had vervuld. Er stond dit zinnetje in: „Duys sprak vier uur aan één stuk door". Beter kan een speech van Jan Duys werke lijk niet gekarakteriseerd worden. Hij sprak vier uur, zonder onderbreken. Zooals een oircus-artist hoog in den nok van de eenige trapéze naar de andere zwaait, tienmaal,, twintigmaal, en daarbij allerlei kronkelingen maakt, zoo spreekt Duys, Zooals het regont, of stormt, of sneeuwt, zoo spreekt „het", als Duya aan het woord is. Vier uur aan één stuk? Onnoozele verslaggever uit Hendrik-Ido-Ambacht of wéar dan ook. Ik heb hem in het Parlement eens een speech van negen: uur hooren houden. Zonder dat-ie-schor werd. 540 minuten, 32.400 se conden. Dan spreekt „het" in de Kamer, en je draagt het gelaten, zooals je ook een eindclooze regendag ge laten; draagt. Het zal wel ophouden, als het tijd is, en als het eindelijk zoover komt, nu, dan onthoudt je alleen dat „het" geregend en dat „het" gesproken heeft. HEIDEBRAND. Ewa] ongensstreek. Een 15-jarige H.B.S.-er stak Donderdagmiddag de uiterst droge heide bij zijn huis in brand. Deze niet meer kunnende blusschen, riep hij om hulp, maar ondanks de spoedig opkomende hulp, was de brand niet meer te stuiten. Er ging daardoor ongeveer 5 H.A, verloren. Wat voorheen een mooi plekje dennen en heide was, is nu één verkoolde massa. DE MOORD TE GROOTEGAST. De dader 24 April voor de rechtbank. In zijn Jongste parlementsfllm in de „Vrijheid" geeft de heer Hans het volgend beeld van het oratorisch ta lent van het Tweede Kamerlid mr. J. Duys. Een sohatorende gramophoonplaat: daar draalt en daar knarst «ij er op los ln het snelste tempo waarin zo spelen kan, in één onafgebroken söhatoring van gelui den, dat het snerpt en snatert on knarst on zwaait en stijgt on daalt, met scherpe klanken dio langs Je rug stlppollljnen en die Jn do sensatie bezorgen van een grif fel, die geslepen wordt met eon bot mes; eon marktkoopman, die met stormende stem z'n waar aanprijst en ln de ooron van z'n toeschouwers schreeuwt, dat je bij hem alleen goedkoop terecht kunt, want boeren, burgers en buitenlui, komt ziet on overtuigt u, gratis voor niks een proef en wie eens koopt koopt altijd, en de in den strijd om het bestaan geroutlneerd-geforceerde stem davert en schettert aan houdend over de hoofden der menigte, pak an het kost meer Ingekocht; een goochelaar die Je voor één kwartje een in strument aanprijst, dat tegelijk likdoornsnijder en siga ren-aansteker is, en je kunt er sardine-blikjes mee open maken on Je haar mee kammen en als je 't omdraait is het een tooverlantaarn, ohne schwindel ohne prepa- ratlon, het is het grootste fwonder dezer eeuw ,en z'n stem gaat met duizend verleidingen en verlokkingen over de menigte,, z'n vechtende, scherpe stem, en hij stopt het in je hand voor je er erg in hebt; een koffiemolen, die alsmaar doordraait en door- knarst, dat Je 't breken en malen van de boonen hoort met «cherp-knetterendo geluiden, oen reuze-koffiemolen, die knarst honderd malen harder dan een gewone en duizend maal sneller ln razend tempo; een woest bacchanaal van woorden en snelheid, van klanken en vaart, wat ls dat? de zinnen tuimelen over elkaar heen ais dolle jongens die met elkander ra votten, de woorden vliegen en buitelen door en over elkaar, vaak is het een orgie van slordigheid, want een zin is niet af of er wordt alweer aan een aiffieren be gonnen; sommige zinnen -worden tweo of driemaal her haald; en steeds maar snelheid... snelheid... vaart... en lawaai... geluid...-dat het je duizelt en davert en dreunt en stormt om Je ooren heen..." en steeds maar een stem... een stem een schaterend-schetterende, een ra telend-knetterende stem; en letterlijk van alles, Je van alle harde en ra telende gehüden door elkaar; een knalpot van een mo tor; een hond met een blik aan z'n staart; oen futuris tische schilderij met een davering van helle kleuren; een radio die vergeten ls af te zetten; een waterval; een keilner die een blad glazen ln scherven laat rollen; eon vroüw, die half uit het venster liggend, over haar ge- ranramg heen met de buurvrouw van den overkant praat; een complete jazzband met een reuze-saxophoon een buikspreker en een volks-prppagandist; een mitrail leur en een paar gros voetzoekers; een daverende se renade van ketelmuziek; een rammelende auto over een straat vol hobbelige keien; een gillende sirene en een brommende misthoorn, een claxon, die niet tot stilstand kap worden gebracht; een stoom draaimol en, die als maar harder gaat bij als-maar snellere orgelmuziek; neem nu al het bovenste bij elkaar, neem de geluiden ervan en de schatering, die ze veroorzaken, gooi het in een pot, roer het flink door elkaar... goed zbo... daar gaat-ie, daar gaat-ie, in een hollende roes, in een jagend en storm, zwiepend en knarsend en rate lend en knetterend, een verzameling oude-heksen op bezemstelen, die elkaar achterna zitten en krijachen,.. Hebt ge 't? au, dan wenacfc tk n geluk met het evenement, want dan hebt ge een parlementaire redevoering van Jan Duya genoten. Het ls eigenlijk Jammer van Jan Duys. Want hij hl een slagvaardige kerel, on handig, en ijverig: fatf is nog pas midden, tnaachen él gfn werk dóór gepromoveerd. Maar door de soort» door den stijl (stijl!) van z'n welf sprekendheid (welsprekendheid!) vergruist htf z'n eigen argumenten. Men onthoudt eigenlijk, nooit wat van een «Iteech van Duys, men hoeft alleen de herinnering aan een ontzaglijke portie lawaai En dat in Jammer, want hij hééft wel argumenten. Toen' lk hem onlangs hoorde «preken bij de Ziektewet, dacht ik: Ja, daar zitten wel goede argumenten te, goede en sterke on handige, maar hy maakt ze dood, plendood» imors-dood, omdat hij ze zélf laat verdrinken in do bruisende, kokende zoo van lawaai die hij er over heen giet: als hij ruitlgor, kalmer, waardiger sprak, zou hij voel sterker staan, I« Duyg redenaar? Belachelijk- Hij hoeft er nu 1 otter- lijk niets van, en hij staat er even vor van of als een draaiorgaldreun van Becthovcma Zevondo. Ia Duya eon «preker? Nu ja, in den technische» zin van hot woord, in het zeggen vb» woorden. Maar: «aoods*. men-aan de redevoering zelfa maar senlge eiechea gaat aftellen van ta*} ts stijl, ven vorm Naar vernomen wordt, zal de zaak tegen IJ. Wijk- stra op 24 April a.s. voor de rechtbank te Groningen worden behandeld. Bekl. wordt ten laste gelegd moord subs. doodslag. OP DB BALLUSTRADE TERECHT GEKOMEN. De ongelukkige aan zijn bekomen wonden overleden. Gistermiddag even na twaalf uur, naar wij in „Het Volk" lezen, waren aan den koepel van de Gerardus Majellakerk aan het Ambonplein te Amsterdam, lei dekkers bezig. Om twaalf uur is een van hen naar beneden gegaan. De ongeveer 55-jarige A. Arkenbout bleef nog even boven, maar toen hij na een poosje niet beneden kwam, om te schaften, ging zijn maat zien waar bij bleef. Toen bleek, dat Arkenbout, toen bij van bet nokje van den koepel afdaalde en in bet inwendige van den koepel langs een ladder naar beneden wilde gaan,- gevallen is. Men vond hem op de balustrade, baden de in zijn bloed. Zijn collega riep de hulp van do brandweer in, die mot een motorspuit en een ladderwagon uitrukte. De ladder kon echter geen dienst doon, zoodat oonigo brandwachts, onder loiding van den onder-brand meester Muller, langs de muron en het dak van hot gebouw naar don koepel klommen. In afwachting van de komst van den gealarmeerde» Geneeskundi gen Dienst legden brandwachts snelverbandon aan. Vervolgens werd een brancard uit de ambulance- auto naar boven geheschon, waarna men den onge lukkige met behulp van vier redlijnen heel voorzich tig over de balustrade van den koepel in bet schip van de kerk liet zakken. Wanneer men weet, dat de hoogte van den koepel- rand tot bet schip van de kerk ongeveer 35 m. be draagt zal men begrijpen, met boe groote omzichtig heid de brandweer te werk moest gaan. Het heeft geruimen tijd geduurd, eer het slachtof fer, dat intusschen het bewustzijn had verloren, in de ambulance-auto lag en naar het O. L. Vrouwegast huis kon worden vervoerd, waar hij in hedenkelijkcn toestand is opgenomen. Gisteravond is hij overleden. Men zegt „Had ik maar 'n genomen", als het te laat ls. L. VAN RIJSWIJK. tig woonhuizen met al het meubilair in de asch zijn ge legd. De prefect van Trento heeft zich naar het tooneei van de ramp begeven om namens de regeering de eer ste hulp te verleenen. GEEN OFFICIEELS POSTZAK VAN DE ..ZEPPELIN". De vondst te Weenen. Wolff meldt uit Weenen: Naar men heeft geconstateerd, ls uit het luchtschip „Graf Zeppelin" boven Weenen geen officieele postzak neergeworpen. De postzak, die ln een buitenwijk der stad leeg gevonden is, kan dug hoogstens een particu liere briefzending hebben bevat. (Zie ook elders in dit nummer.) I VIER FUSELIERS DOOR EAU ELLO MEEGESI Twee hunner Bij het overtrekken van de kali Ello in het Mage- langache zijn vier fuseliers door den Ikrachttgen stroom meegesleurd. Twee hunner zijn verdronken. De lijken zijn nog niet gevonden. SOMBERE TOESTANDEN IN HET NOORD-WESTEN POLITIEKE VERGADERING ONTAARD IN EEN BLOEDIGE VECHTPARTIJ. Ben druk bezochte vergadering der Deutsche Frio- densgesellschaft in het concertgebouw, werd gister avond gedurende een voordracht van een der leden door nationaal-socialisten verstoord. Er ontstond een geweldig tumult, waarbij de tegenstanders met stoe- len, stokken, en bierglazen op elkander lossloegen.' Een dame liep ernstige kwetsuren aan het hoofd op door een worp met een bierglas, twee andere deelne mers aan de bijeenkomst werden door slagen met stoelpooten zwaar gewond. Het ontboden „overvalkom- rnando" slaagde er eerst na geruimen tijd in de rust in zooverre te herstellen, dat de spreker zijn rede kon voortzetten. In het verdere verloop van den avond veroorzaak te de aanwezige leden van de Stahlhelm een nieuwe stoornis. Thans greep de politie naar de gummistok en de Stahlhelmmannen verlieten de zaal, waarna de voordracht verder ongestoord kon worden voortgezet. Na afloop der bijeenkomst kwam het ten derden male tot een hevige ruzie, ditmaal tusschen soc-dem. en communisten. Jonge man door een agent alt noodweer gedood. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontstond in het noorden van Berlijn een hevige kloppartij, die een grooten oploop veroorzaakte. Nadat de politie de vechtenden tweemaal had gescheiden, spoordon eenige meisjes haar begeleiders aan op cia agenten af te gaan. Eon jonge man greep daarop plotseling eon agont vast en mishandelde hem. Deze loste een schot, dat zijn tegonstander in de borst trof en zwaar kwetste, zoodat hij kort daarop overleed. Een aantal ooggetuigen bevestigen, dat de politieman uit noodweer heeft gehandeld. Agentes door eon mensohenmenigte mishandeld. In donzolfden nacht geraakte te Hamburg het com munistische lid Dittinann, van de Bürgerschaft in twist met oen agent in hurgerkleeding wien hij ver weet onlangs oon aangifte togen de communisten to hebbon gedaan. I)o agent werd door harde slagen tegen don grond geworpen on daarna door talrijke personon getrapt. Kon twoodn politiebeambte, dio zijn collega te hulp kwam word ovoneene ernstig mis handeld en zij worden oerst bevrijd, toen eon groot aantal agenten toesnelden. Dittinann werd gearres teerd on tor beschikking der Justitie gesteld. Hij ont kent, den agent to bobben geslagen, dien hij, naar hij zegt, voor oon politiespion aanzag. GROOTE BRAND IN ITALI& Zotiug liuixon verwoest. De „Mezzo Giorno" meldt uit Trento, dat in den nacht van Woensdag! op Donderdof te Mortaso in de Volle Kenden* een groote brand beeft gewoed, waardoor m* Het N.T.A. verneemt uit Sjanghai, dat er ln den bin- nenlandschen militairen toestand een beslissende wen ding ls gekomen, doordat generaal Ferag Yoe Hslang zich met zijn troepen ter beschikking van de regeering van Nanking heeft gesteld. Dientengevolge heeft Tsjang Kai Sjek dé generaals Feng en Han Foe Tsjoe (deze laatste heeft het vorig jaar bij de operaties tegen de Noordelijken een belang rijke rol gespeeld) tot bevelhebbers benoemd van het legercorps, dat zich op het oogenblik aan den spoorweg PekingHankau bevindt om tegen Hankau op te tre den. Een plundering voor 200.000 dollar afgekocht De toestand to Tsjefoe wordt gekenmerkt door het feit, dat met Tsjang Tsoeng-tsjang een overeenkomst ls gesloten, waarbij hem 200.000 dollar wordt toegezegd ln ruil voor de verzokoring, dat do atad nlot door zijn troopen geplunderd zal worden. Do provlnoialo autori teiten van Tslnanfoo hebben 100.000 dollar uitgeloofd voor de gevangenneming van Tsjang Tsoong-tsjang on 50.000 dollar voor ztjn dood, Li Tsjal-soem niet terechtgesteld. Reuter meldt uit Nanking: Het bericht van de terechtstelling van Ld Tfljai-aoem wordt officieel tegengesproken. Hongersnood. Uit Nanking veneeant het N.TA. in een bericht ge dateerd 12 Maart, dat de minister van openbare ge zondheid, Hsoe Toen Pi, speciaal gedelegeerden cen trale autoriteiten voor het instellen van eenl onderzoek naar den hongersnood in de noordwestelijke provincies, in de hoofdstad is teruggekeerd. In een verklaring aan een (persvertegenwoordiger heeft de minister gezegd, dat armoede en hevig lijden overal ln het noordwesten heersohen. Het land is on vruchtbaar en de bevolking leeft van gras, wortelge wassen, schors en alles, waarop zij de hand. kan leggen. Deze schrikkelijke toestandon zijn het ergst Jn noord en west-Honan en over geheel SJansi en, Kansoe. Naar schatting van den gouverneur der provincie een helden - zijn er in do laatste drie maanden een 40.000 vrouwen en meisjes verkocht en weggevoerd naar de groote kuststeden. Daar in in den letterlijken zin van het woord gebrek aan alle voedsel. Een missionaris, die een 300 kinderen in zijn weeshuis van de H. Kinds heid heeft te voeden, bezit nog maar voor een maand genoeg graan. En daarbij moet men nog weten, hoe het eigenlijk met het vicariaat van mgr. gesteld is. Sinds de republiek ln 1911 werd uitgeroepen is héél de pro vincie voortdurend geteisterd door burgeroorlog en roover,gruwelen. In zijn 13-jarig bisschoppelijk bestuur heeft mgr. niet één jaar van rust en orde gekend. In de laatste 3 jaren zijn er 4 van zijn priesters door do roovers vermoord en 8 anderen gevangen genomen, ter wijl er 3 residenties en 50 kapellen met scholen zijn verbrand. Cijfers noemt men koud en' dood, deze getallen leven en spreken ons van naamloos leed en ellende, maar ook van onnoemlijk véél opofferend zwoegen onzer missionarissen. Wie toch zal ons naar waarde zegen, wat het voor den missionaris is, alken dag honderden hongerlijders rondom zich te zien en niet te kunnen helpen?" VOOR DRIE MILUOEN JUWEELEN GESTOLEN» Naar het iB.T.A. uit Brussel meldt, drong daar Don derdagavond hij het sluiten van een juwelierszaak een individu, na de draden der electrische geleiding te hebben doorgesneden, den winkel binnen en nam een koffer mede, waarin voor 3 millioen juwcelen zaten, die de winkelbedienden ibezig waren, in de brandkast te deponeeren. Het parket stelt een onderzoek in, doch men heeft geen enkole nuttige aanwijzing kunnen verkrijgen. Uit nadere bijzonderheden blijkt, dat de diefstal is gepleegd ten nadeele van den juwelier Coosemana aan de Waterloolaan te Brussel. Op het oogenblik dat de winkeljuffrouwen van den beer Coosemans de ju- weelen uit de étalage genomen en in een kistje had den gelegd, dat als iederen avond in de brandkast moest worden geplaatst, deed zich plots kortsluiting voor, waarbij het -heele perceel in duisternis werd ge dompeld. Op dit oogenblik blijkt een man in den win kel te zijn gedrongen en gebruik makend van de ver warring, het kistje te hebben medegenomen. Uit on derzoek moet zijn gebleken, dat de dief een deel van den dag in den kelder moet hebben doorgebracht en daar kortsluiting hebben teweeggebracht. Hij moet na den diefstal over den muur van het Egmont-pafeis geklommen en langs den tuia van dit gebouw zijn gevlucht In November 1924 werd in denzelfden juwelierswin kel tegen het middaguur, terwijl het personeel aan tafel zat, ook voor verscheidene millioenen francs Ju- weolen gestolen. De dieven zijn eerst enkele maanden geleden gevat OOK DE „LOS ANGELES" OP ONDERZOEK UIT, Het N.T.A. meldt uit New York: Het bestuurbare marineluchtschip „Los Angel es" heeft gisteren een tocht boven den Atlantischon Oce aan gemaakt in do richting van Norfolk (Ma^saahu- setts) op zoek naar het Sikorski-watervliegtuig, dat met eon bemanning van vier koppen tijdens een tocht van Norfolk naar New York verdwenen is. De „Los Angelos" verliet eergistermiddag met 50 of ficieren en manschappen aan boord de hangar te La- kehurst, ten einde op een afstand van 150 K.M. uit de kust over den Oceaan te vliegon, in de veronderstel ling dat het vennisto vliegtuig wellicht een noodlan ding op zee had moeten verrichten en thans naar het Oosten aan het wegdrijven was. De „Los Angeles" werd -gisteravond te Lakehurst terug verwacht, tenaij men een spoor van het Sikorski-vliegtuig vindt ALLE VERDACHTEN WEER OP VRIJE VOETEN, Wolff meldt uit Praag: Volgens de bladen zijn alle in verband met de ver giftiging van den geneesheer dr. Cymbalow gearres teerde personen, weer vrijgelaten, daar men in de zak ken van alle jassen glassplinters vond, welke er niot opzettelijk waren ingedaan maar afkomstig waren van injectieampullen, bij bet breken waarvan de ge- neesheeren en het verplegend personeel om zich niet te bezeeren, de jas gebruiken. gevraagd, voor spoedige indiensttreding te Kolhorn. Motorkennis strekt tot aanbeveling. Borgstelling vereischt. Sollicitaties te richten aan het Bestuur van de Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeni- ging „De Tijdgeest" te Winkel. te geven door de Zangver. „CAECILIA" te Barsingerhorn, Dir. de heer H. J. ZAAL, op Zondag 7 April a.s., in de zaal van don heer A. DE GRAAF. Behalve zangnummers zal opge voerd worden: Vroolijk spel in één bedrijf. Aanvang half acht. Entróe 75 cent, plus belasting. Donateurs vrijen toegang op ver toon van kaart, met verplicht pro gramma 10 cent. (BAL NA. Plaatsbespreking k 10 cent extra Gevraagd tegen'1 Mei: (beste melker), buis disponibel, b!j D. DB JONG, Lang.reis, Hoogwoud. is Hygiënisch, Soepel, Krlmpvrij, Sterk. Verkrijgbaar bij G00SEN en SCHILD, NIEUWE NIEDORP. Ziet onze étalage. gevraagd, voor ongeveer 5 wagons Kool te verbouwen op contract. Br. letter B, boekhandel P. Mienis, Oudkarspel. Anna Paulowna. Maandag a.s., 2en Paaschdag, tusschen HELDER VETERANEN én DOSKO I-EXC. I Combinatie. op Sportterrein te Kleine Sluis. Aanvang 2 uur. Gevraagd: Een: voor licht werk, bij K. SMIT, Ga rage, Noord, Schagen. TE KOOPï 50 bak Schotsche Muizen en pl.m. 1508 K.O. STROO, bij N.V. v.h. J. KAMP, Winkel. gevraagd, voor het werk Anna Pau- lownapolder. A. ERIKS Zoon, Burgerbrug. TE KOOPi le nabouw Dijt, en een partijtje ERWTENSTBOO, bij O. H. GE-ESUGS, Kneegweft Anna Paulowna, Vergadering DUIJS op 2 APRIL, gaat wegens ziekte Aid. Wiskel S.D.A.P.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2