v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr. r LET OP L r, SULTAN MAHMOED Tweede Blad. Karpetten. Tapijten. Loopers. Linoleums. Plaatselijk Nieuws. SCHAGEN. Jac. Zomerdijk, Holland-Indië per vliegboot. Anecdoten over den Aziatischen heerscher, Zaterdag 30 Maart 1929. 72ste Jaargang. No. 8434 Prima kwaliteiten. Nieuwe dessins. Groote voorraden. Concurreerende prijzen. de aohtermotor, dan kan worden doorgevlogen met een totaal gewicht van 6100 K.G.; heeft men alleen de be schikking over de vóór-motor, dan is het maximum to taal gewicht 5400 KG. Alleen het groepsvliegtuig, de D21, ds uitgerust met een zend- en ontvanginstallatie voor draadlooze tele grafie en telefonie; het gewicht daarvan pl.m. 70 Kg. wordt bij de bedde andere vliegtuigen ingenomen door de reservedeelen en reparatiematerdaal. Daaronder is ook begrepen een opvouwbare gummi reddingboot, wel ke gemakkelijk met lucht kan worden opgeblazen en berekend le op vier personen. Telef. Inc. No. 49. BEKENDMAKING. AANGIFTE VAN LEERLINGEN VOOR DE OPEN BARE LAGERE SCHOOL EN DE BEWAARSCHOOL B. en W. van Schagen maken bekend, dat op 1 Mei a.s. toelating van nieuwe leerlingen tot de openbare lan gere school en de bewaarschool zal plaats hebben. Aangifte moet geschieden door ouders of verzorgers van kinderen vóór 15 April a.s. bij de Hoofden der Scho len, bij voorkeur des namiddags tusschen 3.30 en 4 uur. Overlegging van het trouwboekje der ouders is ge- wenscht. Schagen, 28 Maart 1929. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. Cornelissen, De secr. Roggeveen. Onze Confectie is GEEN BEVORDERD EN DIPLOMA. P. Smit uit onze gemeente is aan de Ambacht school te Helder overgegaan van de le naar de 2e klasse. Frans Arnoldus, mede uit onze gemeente, is aan genoemde inrichting een diploma toegekend. SCHAGER KERMIS. De Schager kermis is dit jaar laat. Zij begint op minderwaardige fabrieks-confectie, doch ai- "Aenaarbige RECLAME. les door kleermakers vervaardigd. Vandaar Wogon» het Invullen vim de Paa.ch «al de groote do mooie pnavorm, solide bewerking, tlUes reclame fopspeon-auto van de Goudsch© Kindermolk- met paardenhaar en extra zware 1'oumee- suikerfabrick Una, die een rondreis door Nederland maakt, ook Maandag alhier overstaan in een der auto- garages op het Noord. De reclame-speen is 1 y2 Meter hoog en kan tot 3 Meter lengte uitgeblazen worden. Ze is gemonteerd op een roomkleurig Fordchasis. LAAGSTE INSCHRIJVING. De N.V. Bouwbedrijf Overtoom alhier, was voor f 83.441.de laagste inschrijver voor het bouwen van een transformatorstation „Noord" aan de Vlugge- manstraat te Rotterdam, voor rekening van de ge meente Rotterdam. THEATER IGESZ. Wie kent niet het boek van Don Quichote, die on uitputtelijke 'bron van de rijkste fantasie, den meest- gezonden humor en de teederste levenswijsheid. Dit boek nu van Miguel Cervantes, dat thans ruim van smaak der gansche literaire wereld glansrijk ge- driehonderd1 jaar oud, is verfilmd geworden en deze ze-gevierd: kinderen lezen het met graagte, als kinder film draait met de Paaschdagen in het Theater Igsz. boek is 't misschien nog meer geliefd dan Swift's Het 'boek van Don Quichote heeft over de wisseling j „Reizen van Gulliver", dat in 1726 verscheen, jonge menschen bewonderen het, lieden van rijpe ervaring ring, in prijzon van f 20.— tot f 05.00.. Speciale afdeellng Heeren Mode-artikelen. Pracht Stalencollectle voor kleeding naar maat. Vraagt bezoek en zlchtzendlngen, overal te te ontbieden. HOOGZIJDE. v.h. H. Nypels, TeL 81. SCHAGEN. HET VERTREK OP 3 APRIL BEPAALD. DE SCHAT IN HET AFGODSBEELD. Rechtvaardigheid uit het jaar 1000. Ongeveer een maand werk. De drie Dornler Wal vllegbooten, die de vliegtuigen- fabriek „Aviolanda" te P&pendreoht voor de Nederland- sche zeemacht heeft gebouwd, bereiden zich in het vliegkamp „De Mok" op Texel voor op hun reis naar Indië. De vorige weök Vrijdag Is de laatste daar aan gekomen. Zij, troffen het nieit met den overtocht: dikke mist maakte het geducht moeilijk den weg naar het vliegkamp op Texel te vinden. Ook de eerste dagen, na (hun aankomst was die milst van dien aard, dat er van vliegen met de Dorniers niet veel kon komen. Doch Dinsdag en Woenisdag, toen het echte voorjaarsdagen waren, ronkten de zware motoren boven Den Helder en scheerden de vliegbooten met daverend geweld langa den zeedijk en over de reede. Al is het groote vooibereidimgsrwerk natuurlijk reeds lang achter den rug, toch zijn er velerlei kleinigheden die nog geregeld moeten worden, schrijft men van Texel aan de N.R.Ct., hier moet dit nog eens nagezien, daar een of ander instrument gecontroleerd worden. De zorgen van den escadrille-commandant zijn dan ook legio en tot het tijdstip van vertrek ds aangebroken lijkt zijn positie weinig benijdenswaardig. Het vertrek van het escadrille is bepaald op Woens dagmorgen 5 uur. Het aanvankelijke voornemen om Dinsdag, later op den dag, te vertrekken en een tus- landing te Veere te maken, vanwaar dan Woensdag morgen vroeg zou worden vertrokken, is opgegeven. Nu heeft Dinsdagmiddag half twee op het vliegkamp de Mok het officieele afscheid plaats. Behalve de mi litaire autoriteiten, zullen daarbij ook corporaties uit de Heldersche burgerij aanwezig zijn. In den vroegen morgen van 3 April vangt dan het escadrille de groote tocht aan. Hopen wij, dat deze een voorspoedig verloop moge hebben en de uit negen lieden 'bestaande beman ning er in moge.slagen nen naam. van Nederland en zijn marine hoog te houden. Het doel van den) tocht. Want dit Is om. het doel van den tocht. Het gaat ditmaal niet om een record-vlucht naar Indië. Doel is in de eerste plaats: overbrenging der vliegtuigen. In de tweede plaats Vde vlucht een (buitengewoon mooie oefe ning voor het personeel in het smaken van groóte vluchten, en de vlucht is van groot (belang voor het verkrijgen! van nneer ervaring meit het materieel in dergelijke omstandigheden. Ook uit een oogpunt van vlagvertoon heeft deze vlucht groote waarde. En ten slotte zullen de, op dezen tocht te verzamelen gegevens van groot belang kunnen zijn In verhand met de vraag, of het geen aanbeveling verdient op de toekomstige permanente luchtroute van Nederland naar Indië, watervliegtuigen te gebruiken, in plaats van landvliegtuigen, hetzij op de geheele route of op een gedeelte daarvan. Een recordvlucht of snelle vlucht is uit den aard der zaak met een escadrille niet goed mogelijk; in de meeste halteplaatsen zullen bijvoorbeeld de vliegtuigen slechts na elkaar olie en benzine kunnen laden omdat men althans op het oogenblik nog niet is ingericht op de ontvangst vaü meer groote vliegtuigen tegelijk. Als al- gemeene regel is daarom aangenomen: één dag vliegen en één dag stilliggen voor benzine en olie laden, nazien van vliegtuigen en motoren, verzamelen van gegevens en het geven van gelegenheid tot bezichtiging der vlieg tuigen. De lengte der af te leggen trajecten vordert ge middeld 8 uur vliegen. Op deze eerste vlucht zal nog alleen overdag worden gevlogen, zoodat als regel de aankomst in den namiddag zal plaats vinden. De vlucht wordt in 14 etappes gemaakt; des Zondags wordt niet gevlogen, zoodat de geheele overtocht ongeveer een maand in beslag zal nemen. Eenige bijzonderheden over de toestellen. Het escadrille bestaat uit drio vliegtuigen, de D21, D22 en D23. Het zijn Dornler-Wal vliegbooten van het militaire type, gebouwd door de vliegtuigfabriek Avio landa te Papendrecht. Zij worden voortbewogen door tweewatergekoelde motoren van 450 pk. elk, fabrikaat Lorraine-Dietrich, Parijs. De grootste lengte der vlieg tuigen bedraagt 18% M., de grootste breedte 22% M. Het eigen gewicht der vliegtuigen bedraagt pl.m. 4000 KG. De nuttige last bedraagt ongeveer 3000 K.G. welk gewicht dus beschikbaar is voor .brandstof, smeerolie, bemanning en uitrusting. Ruim 2/3 hiervan wordt ge bruikt voor benzine en olie. Met het oog op tegenwind en andere ongunstige factoren wordt pl.m. 35 pet. méér benzine medegenomen dan onder normale omstandig heden noodig zal zijn. Zoodoende heeft meni bijvoorbeeld voor het traject Trlncomal (Ceylon)Sabang, dat waar schijnlijk in 10 uur zal worden afgelegd, de beschikking over een benzinevoorraad voldoende voor 14 uur. De maximum vliegsnelheid der Dorniers Is 205 KM. Per uur; de normale vliegsnelheid op dezen tocht zal ongeveer 100 K.M. per uur bedragen. Wanneer een der beide motoren defect raakt, is het mogelijk met één motor door te vliegen. Werkt alleen Sultan Mahmoed van Ghazni, een stad ten Zuiden van Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, die om streeks het jaar 1000 over een uitgestrekt rijk in Midden-Azië heerschte, wordt door alle Mahomedaan- sche geschiedschrijvers een der schitterendste vor sten van alle tijden genoemd. Het eenige_ wat zij eigenlijk op hem hebben aan te merken is, dat hij nog al op de penninge was, terwijl zijn rechtvaardig heid om strijd wordt geroemd. Door een Europee- schen èn 20e-eeuwschen. bril beschouwd, valt er in zijn handelingen nogal eens een keer wat te laken, maar indien men alle omstandigheden van tijd en plaats in aanmerking neemt en zijn regeeringsdaden vergelijkt met die van tijdgenooten, is er zeer veel sympathieks in zijn persoon en optreden. Het eigenaardige is, dat die zoogenaamde.schriel heid van Mahmoed door zijn heele leven weerspro ken wordt, want geen vorst hield schitterender hof houding, bij géén vonden geleerden en dichters een guller en gastvrijer ontvangst en verblijf en aan hem alleen had Ghazni te danken wat het onder zijn regeoring (997r—<1030) werd: een der fraaiste en volk rijkste steden van het MiddenOosten en een centrum van cultureel Mahomedaansch leven. Tal van palei zen, moskeeën, sierlijke poorten en fonteinen verra zen al ras in de residentie; de moskee „De Hemel- sche Bruid", geheel uit marmer en graniet opgetrok ken en inwendig versierd met de prachtigste Perzi sche tapijten, gouden en zilveren voorwerpen, bleef gedurende de anderhalve eeuw van haar bestaan een der wonderen van het Oosten. Van de vele Per zische dichters, die aan zijn hof verbleven is wel de bekendste: Ferdousi, de auteur der Shah-Nama, het beroemde heldendicht der oude Koningen van Per- zië, dat tot den hoidigen dag in dit land zijn roem en populariteit gehandhaafd heeft. Een geschil, dat Mahmoed met Ferdousi kreeg over de belooning voor dit epos zestigduizend re gels groot tot welks vervaardiging de Sultan op dracht had gegeven, maakte den dichter zóó hoos, dat hij zich verontwaardigd van het hof terugtrok er. een bittere satire op Mahmoed in het licht gaf. Deze is natuurlijk bewaard gebleven en zol wel de voornaamste bron van de stereotiepe gierigheids-be schuldiging 7A.ii. Om den afloop van dit geschil mede deeien: Mahmoed vergat Ferdousi ten volle de satire, waarin de dichter zijn opgekropt gemoed ho l lucht gegeven enil zond hem een neloonmg, zoó groot, als berdousi in zijn stoutste droomen niet ver wacht zal hebben, maarzij kwam juist te laat; want op het oogenblik dat de boden het huis van den dichter bereikten, werd zijn lijkbaar uitgedragen. Verschillende anecdoten zijn er in omloop over Mahmoed's gehecht zijn aan zijn schatten, maar zijn daden hebben méér dan voldoende bewezen, dat hij er een uitstekend gebruik van wist te maken. En inderdaad behoefde hij ook niet zoo precies op zijn uitgaven te zien, want gedurende de twaalf(I) espedities,'die hij in Hindoestan maakte, verzamel de hij een dergelijken buit aan paarlen, juweelen, goud en zilver, dat men bij het lezen hiervan ge neigd zou zijn te denken, dat er negentig procent overdrijving bij is. Toch is dit niet 't geval en 't beste bewijs is wel, dat volgens Elphinstone zelfs de Azia tische geschiedschrijvers vermoeid raakten van het opsommen der ongelooflijke schatten, die Mahmoed op zijn laatste expeditie naar Hindoestan, in 1024, buit makte. Als vurig Mahomiedaan stelde hij er natuurlijk een eer in, den Hindoe-godsdienst, waar mogelijk, af breuk te doen en als hij, behalve in 't hiernamaals den hemel, in dit ondermaansche nog groote rijk dommen en dus macht, kon verwerven door zich van den tempel van Somnat meester te maken, is 't te begrijpen, dat hij geen moeite spaarde deze expeditie I te doen gelukken. I De tempel van Somnat, die aan de kust van den Indischen Oceaan lag (ongeveer 600 K.M, ton Zuid- I Oosten van Karachi), was een der heiligste en drukst bezochte Hindoe-tempels van heel den om- j trek. Men zegt, dat tusschen de twee- en driehonderd duizend pelgrims haar bij zonsverduistering bezoch ten. Er zouden tweeduizend Brahmanen (priesters), vijfhonderd dansmeisjes en driehourterd muzikanten aan verbonden geweest zijn en het beeld van de god=~ heid zou dagelijks met water uit den heiligen Ganges, dat van 1500 K.M. ver aangebracht werd, gewae- schen zijn. Na een langen marsdh. door de woestijn op icïcaJ zelf een buitengewone prestatie van milltair-organlsa- tonisch. talent verscheen (hij voor de muren van den tempel, die op een landtong in zee udtstaik en de landzijde zwaar versterkt waa Op de tinnen der muren wemelde het van gewapendenl die den Sultan door een heraut uit naam van de godheid Ibeleedlgden en be dreigingen deden toeroepen. Maihmoad'a antwoord be stond hierin dat hij terstond zijn boogschutters de -muren van beleedlgers liet zuiveren. De (bezetting be stond uit Rajpoets, een der flinkste en imoedigttto vol keren! van Hindoestan, wier aard nu eenmaal zóó is, dat een plotselinge tegenslag ben totaal van hun stuik kan brengen, om een oogenblik later, tot bezinning gekomen, met de grootste doodsverachting zich wedan verkwikken eich ermede en voor den ouderdom blijkt het immer een milde vertroosting. Zooals gezegd, dat de Don Quichote voorbestemd was verfilmd te worden, lag voor de hand. De vraag was slechts: Wie zou 't stoute stuk durven bestaan en I welke acteurs zou men ervoor uitkiezen? I Indien men over de geheele wereld een prijsvraag In den strijd te werpen. Dat bleelk ook (hier: ontmoedigd had uitgeschreven, luidende: Wie zijn de aangewezen door de welgerichte pijlen; vluchtten zij in den tempel en wierpen zich biddend en smeekend voor het beeld van hun god, maar nauwelijks boorden ze de Muzel mannen onder den kreet „Allah Akbar!" (God is groot) den inuur bestormen, bf hun moed en! geestdrift keerden terug en met -groote verliezen joegen zij Mahmoed'» troepen de muren af. Na enkele dagen kwamen verschillende Radja's uit de omgeving tot ontzet opdagen, maar zij werden beslis send geslagen en de bezetting van den tempel, 4000 man sterk, vluchtte over zee. Terstond betrad Mahmoed nu met enkele volgelingen den tempel en kwam in een ruime, hooge zaal, welker dak gedragen werd door zesenzestig rijk gebeeldhouw de, met edelsteenen ingelegde zuilen. In de zaal drong geen daglicht door, zij werd verlicht, door een groote lamp, die aan een- zware gouden ketting In het midden grapjassen" zijnF der ruimte hing. Tegenover den Ingang bevond zich het HOUTSNIJWERK, beeld van Sormat, dat ruim rvder meter hoog, maar voor een deel in den grond gezakt was. Onmiddellijk ,bew>f Mahmoed het beeld stuik te slaan en gedeelten ervan acteurs om de rollen van Don Quichote en Sancho Panza te vertolken?, dan zou het eenparig antwoord der filmkenners zijn geweest: Watt en y2 Watt! Kan ■men zich een idealer kunstenaarspaar, beter geknipt voor deze rollen, denken? Laat iedereen, die de schouders wel eens min achtend heeft opgehaald over de „grollen" van die twee „komiekelingen" Watt on y2 watt hun Don Quichote toch vooral gaan zien! Dan zullen zij zich schamen en tot de erkentenis komen, welke de wei nige ingewijden in de groote kunst van het tooneel al zoolang hebben beleden: dat geen kunst moeilij ker is dan die van het blijspel! Dan zullen zij voor goed genezen zijn van hun waan, dat menschen als Charlie Chaplin, of Buster Keaton, of Carl Schen- ström of iHerald Madzen slechts clowns en ordinaire Donderdagavond had in het lokaal Bethel de laatste cursus plaats van de Houtsnijvereeniging. Deze bij eenkomst, waar behalve de 21 jongens, ook nog eenige naar Mekka, Medina en Ghazni te 'belangstellenden tegenwoordig"waren,had een eenigs- manen evenwel smeekten hem dit niet te doen en boden yin„ fppQtollilr ifarJrlftor h* «IwiL hem verscheidene crores (één crore is tien milHoen) in goud, indien hij 't beeld niet verminkte. De aanwezige Emirs drongen er bij; den Sultan sterk op aan zulk een bod niet afte slaan en Mahmoed aarzelde reeds. Maar na zich een oogenblik bedacht te hebben), riep hij uit liever bekend te staan ais een vernieler van afgods beelden dan als een kooper ervan en gaf- het beeld een slag met zijn zwaard. Onmiddellijk vleien nu zijn volgelingen op het beeld aan en! bij de eerste slagen vielen er reeds stukken of, een opening ontstond en hieruit vloeide een stroom van de schitterendste dia- zins feestelijk karakter. Door de jongens werden eenige voordrachten gedaan, terwijl door een tweetal jongens ook dank \yerd gebracht aan de leiders voor hetgeen zij op het gebied van de huisvlijt, geleerd hadden. MARKTOVERZICHT. Weinig vette woeien werden er Donderdag j.1. aan gevoerd, wat wel té verwachten was voor deiPaschen; de meeste slagers waren al voorzien. De handel was iets trekkend, maar kwaliteit-koeien waren er zoo nieru'LT, vioeiae een buuuiu van. u,d owiihchsuuoto rr, l manten, robijnen en paarlenl, sinds eeuwen in het holla u i w 22 2 ^°°g °P' ju* beeld, dat tegelijk aJs schatkamer dienst deed, verza- De handd in kali-on geldekoeien was vrij goed; het meld. Ver en ver ging deze zondvloed van edelsteenen weer begint nu goed te worden; laat er nu gouw gras het bod der Brahmanen te boven. Onder den verderen sijn, dan wordt die handel wel goed. De handel in - --- nuchtere kalveren was iets kalmer. Tegenwoordig komen er veel paarden op de markt. De heer Dorus Smit, koopman uit Alkmaar, brengt beelden van edel metaal. Eén van de verschillende anecdoten, die Mahmoed's rechtvaardigheid 'lllustreeren, is de vcflgende historie: buit was nog eenl bijzonder zware gouden ketting, waaraan de bel bevestigd was, die door de pelgrims geluid werd en welks waarde alléén al meer dan een millioen gulden was, benevens tal van kleine afgodi* '«er wekelijks een pracht-collectie paarden, dat. zijn echte rij- en werkpaarden en zoo hij vertelde, heeft hij in Alkmaar altijd dat soort paarden voorradig. Er werd nogal gedraafd, dus er was zeker wel vraag Op een dag wierp zich een boer, luid om gerechtheid naar, roepend, voor zijn troon neer, Toen de Sultan vroeg, Overhouders voor den dood werden er niet gekocht, waarover hij zich te beklagen had, zeide de man, zoo doch wel voor de weide; die handel was nog matig, ongelukkig te zijn een knappe vrouw te hebben, en nu Beste kwaliteit oude slachtschapen waren er niet, was een jong officier smoorlijk op haar verliefd ge- maar die er waren, werden nog duur en vlug ver worden. Tederen avond kwam deze met eenige gewapen- kocht; do ze jolde- van 35 g'. de volgelingen naar zijn huis en joeg hem, na hem eerst Voor biggen en sr-rairrren worden heele prijzen een pak slaag te hebban doen geven, tot den volgenden Ibetaald, de*" werd «an ook zeer duur en vlug ver morgen de straat op, Al meermalen had hij zich bij ko mt. Prijshoudend. Zooals het er voor stond, kon het den rechter beklaagd, maar die hield zich, zeker uit nu wel wat minder met de varkens wt 'den zooals op hoofde van de hooge positie van den schender van zijn 1 andere markten, maar n^°n, hoor, hier v/ern \-r?s>r huiselijken vrede, oostindisch doof. (Mahmoed hoorde het irooojk -iD ct. betaald. Zouters golden 39% V boertje vriendelijk aan en verweet hem, dat hij niet een heele prijs. eerder zijn nood was komen klagen, waarop deze zeide, Naar kippen en konijnen was aardig vraag, de han- dit wel degelijk geprobeerd te hebben, maar dat het hem nooit gelukt was, tot hem door te dringen. „Ga nu maar rustig naar huls", zei Mahmoed, „en den eersten den besten keeir, dat die jongeman zich weer laat zien, laat je 't mij weten!" En de aan-wezige hovelingen verbood hij op straffe des doods iets van deze klacht te laten uitlekken en gelastte hen, den klager op ieder uur van den dag of den nacht hij hem toe te laten. De boer ging dus naar zijn huis terug en een paar dagen liet de on- gewenschte gast zich niet zien, tot hij op den derden avond na het gesprek met den Sultan weer op kwam dagen. De boer kreeg zijn gewone vracht zweepslagen en werd op niet juist zachte wijze de deur uitgezet. Nauwelijks bekomen van de -afrossing rende hij naar het paleis, maar de officier van de wacht wilde hem niet toelaten, want Zijne Majesteit bevond zich In den Ha rem. Maar onze man Het zich zóó niet afschepen en zette aanstonds zulk een vervaarlijke -keel op, dat de poortwachter, bevreesd, dat de Sultan tot ln zijn Harem toe het lawaai zou hooren, hem schielijk naar de eunu chen van het serail Het brengen, die het het verstandig ste vonden, Mahmoed terstond op de hoogte te brengen. De Sultan trok schielijk een gewaad aan, verborg zijn zwaard hieronder en ging -met den boer naar diens huis waar hij -het schuldige paar slapend aantrof. In de ka mer brandde een kaars, deze blies hij uit, trok zijn zwaard en hieuw den boosdoener het hoofd af. Nu riep hij terstond om Ucht en een beker water, dat spoedig gebracht was. De Sultan Het nu het licht op het golaat van het slachtoffer vallen, maar nauwelijks had hij er een blik op geworpen of hij uitte vurige dankbetuigin gen jegens Allah, nam vervolgens het water en dronk het in één teug uit De gewroken echtgenoot viel den Sultan te voet en dankte hem eerbiedig voor zijn rechtvaardigheid, maar verzocht hem toch te willen zeggen, waarom hij eerst de kaars had uitgeblazen en toen hij later Ucht Het brengen, tevens zóó dringend om water geroepen had. Mahmoed antwoordde, dat hij gemeend had, dat nie mand anders dan een jeugdige neef, wien hij zeer ge negen was, de schuldige kon zijn, en dat hij dus de kaars had uitgeblazen, ten einde hem niet te kunnen zien ,wat hem misschien belet zou hebben, recht te doen. Nu evenwel had hij gezien, dat de boosdoener iemand was, dien hii ln 't geheel niet "kende. En om water had hij zoo luid eg ©roepen omdat, toen de boer met zijn klacht kwam, hij de gelofte had afgelegd, dat niets, zelfs geen druppel water, hem over de Uppen zou, komen, vóór en aleer hij recht gedaan had, zoodat hfj welhaast versmachtte van dorst <Wt da NJLQt doos Mr. P. J, i Boet? del was goed. Dezen keer was er veel 'boter aangevoerd, maar wa ren er weer geen koopers. Dat moest eigenlijk een beetje regelmatiger gaan met de botermarkt De prijs was laag. DE OPGAANDE ZON. Omtrent de uitvoering op lsten Paaschdag in het Noordhollandsch Koffiehuis te geven door het beken de Nieuwe Rotterdamsch Tooneel, waarbij opgevoerd zal worden het vroolijké en toch zoo diep ontroeren de meesterwerk ,33e Opgaande Zon", van Herman Heijermans. lezen we in de Nieuwe Hengelosche Cou rant nog het volgende oordeel: Onder de artistieke leiding van Frits Tartaud en Willem v. d. Veer, werd dit tooneelspel in vier be drijven, dat aan de medespelenden «eer hooge eischen stelt, uitstekend door hèt gezelschap weergegeven. In het stuk wordt weergegeven de ondergang van de zaak van den winkelier Mathijs de SterkeT Zijn oude zaak kan het hoofd niet bieden aan het tegen over hem opgericht warenhuis „De Opgaande Zon". De concurrentie wordt hem i-j sterk an hij geraakt in schulden. Anna Maria, zijn. vrouw, gaat onder deao zorgen gebukt. De Sterke daarentegen blijft, gesteund door zijn dochter Sonja, alles van den vroolijken kant bezien. Do toestand wordt echter steeds kritieker en een faillissement is op handen. Uit liefde tot haar va der, wordt Sonja tot een wanhopige daad gedreven. Uit opzet laat zij een brandende lamp vallen, terwijl zij een paar glazen wilde halen, waardoor brand ont staat. Hierbij komt het zwakzinnige dochtertje Margo van de bovenbuurvrouw Doortje Merten om het leven. Door deze daad valt zij ten offer aan de zorgen van de toekomst en is haar lach verdwenen. Haar vader vermoedt, wat hiervan de oorzaak is. Hij voelt, wel ken grooten strijd zijn kind voert Zij bekent haar misdaad, dat haar de vrijheid zal kosten, doch die haar innerlijk weer vrij maakt Willem van der Veer vervulde op meesterlijke wijze de rol van den winkelier Mathijs de Sterke, die on danks alle tegenslagen, dio hem troffen, steeds opge ruimd gestemd bleef. Zijn hoogstaand spel viel zeer te bewonderen. Julia Cuypers vervulde zeer goed de rol van Anna Maria, zijn zuinige en steeds kibbelende vrouw. Lucy van Ees bleek de rol van de dochter, die evenals haar vader alles van den vroolijken kant be ziet, uitstekend toevertrouwd te zijn. Vooral in het laatste bedrijf, daar, waar het stuk een dramatische wending neemt, stond haar spel op zeer hoog peil.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5