Schager Courant PRGTOS" Stofzuiger. f 115.00 Vijfde Blad. MACHINAAL KLEIDELVEN f115.- „PROTOS" f115.- Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Noodlottige brand in Hongarije. Geheimzinnige moord aan de grens van In hooger beroep veroordeeld. HERAi du CROCQ I Het faillissement van mevrouw Zoebkof. Inbraak te Haarlem. C. ROGGEVEEN. De Paus buiten het Vaticaan. Vechtpartij tusschen woonwagen bewoners. Wethouder met een bijl bedreigd. In drie jaar niet gekust Zaterdag 6 April 1929 72ste Jaargang. No. 8437. Deee moeilijkheden «|Jn echter ongetwtJJéld ook ia cos land wel te overwinnen. Hoofdzaak Is, dat er een ma chine als deze is, welke uitstekend werk levert. Prof. Visser heeft met de Introductie va n deze machi ne en de voorloopige bestudeering van de vraagstukken, die er mee samenhangen, welke hij in een uitstekende rede vóór de demonstratie uiteenzette, ongetwijfeld den dank van den Nederlandsehen landbouw verdiend. Deze pogingen kunnen, zooals hij aantoonde, ongetwijfeld slagen. Maar eerste voorwaarde voor dit slagen is, dat de Nederlandsche landbouwers, die bij het kleidelven ge- interesseerd zijn, de handen ineenslaan om tot een goed resultaat te komen. KAJLKRIJTCE ONDERGROND NAAR DE OPPERVLAKTE GEBRACHT. Een uitstekend geslaagde demonstratie. Het kleidelven is al een1 zeer oude wijze van grondr vorbetering, die Plinlua reeds bij een enkelen Gerraaan- schen stam aantrof, en die in later eeuwen ook in ons land vrij algemoen toepassing vond. De bedoeling er van is, diepere lagen rijk aan plantenivoedende stoffen naar den* bovengrond terug te brengen. Dit geschiedde vroeger algemeen door het graven van greppels of kullen, waaruit men den rijkeren ondergrond naar boven bracht en dezen grond op het land verspreidde. Zoo geschiedde dat o.a. In de provincie Groningen op oudere gronden, waar vooral de kalk naar den onder grond was verdwenen. Duurdere arbeidskrachten schijnen op den duur ver oorzaakt te hebben, dat deze methode van grondver betering meer en meer in onbruik is geraakt, en men in verreweg de meeste gevallen de* plantenvoedende stoffen in den vorm van kunstmest goedkooper kon toedienen. Deze diepere lageni zijn vooral rijk aan kalk, terwijl de andere plantenvoedende stoffen als kali en phosphor- zuur er in veel geringere mate in voorkomen. Hierbij mag men echter niet vergeten, dat door de groote hoe veelheden naar boven gebrachten grond, zelfs bij een laag percentage, de hoeveelheden toch nog betrekkelijk belangrijk kunnen zijn en een niet te verwaarloozen fac tor bij een eventueele berekening omtrent de kosten van de methode. De grootste rol bij deze methode van grondverbetering speelt eohter ongetwijfeld de kalk. Daar nu juist de laatste jaren het kalkvraagstuk van buitengewoon groot belang is gebleken, en men den laatsten. tijd meer dan vroeger kalkbemesting is gaan toepassen, ligt het voor de hand, dat men is gaan zoeken naar een methode om van deze rijke lagen op een. eco nomische wijze partij te trekken. De door Marx Jaeger geconstrueerde machine, welke Woensdag te Wageningen werd gedemonstreerd, geeft hiervoor een zeer belangwekkende oplossing, die in Duitschland al sinds enkele jaren in toepassing wordt gebracht. Deze machine stelt ons in staat den kalkrijken ondergrond, zonder gaten of oneffenheden in de oppen- vlakte van den bodem te voroorzaken, naar bovon te brongen, terwijl de ligging der lagon niet wordt ver stoord. Feitelijk wordt een laag van onderén naar bo ven gebracht, en zakken de andere lagen niets omlaag. De naar boven gebrachte ondergrond komt dan eohter als een rug te liggen. Uit een lezing, die een medewerker van'de N.R.Ct. van de demonstratie geeft, blijkt, dat in hoofdzaak de oplossing van het vraagstuk tot stand is gébracht door Maakt het U gemakkelijk bij de a.s. schoonmaak. Schaft U aan een „PROTOS-STOFZUIGER. De stofzuiger bij uitnemendheid. Groote zuigkracht Vraagt demonstratie-machine op proef. Pr(jzen vanaf f 27.50. Groote keuze. Moderne kleuren MISDAAD? Bonman. H5J schoof het raam aan de achterzijde open, maar het plat was vier vijf meter diep ge legen en durfde den sprong niet aan. Ware hij één - erdieping lager geweest, dan had hij kunnen ont snappen door de tuinien van het huis aan de Nieu- 0 Gracht, in deze omstandigheden was ilij echter in den val. De man heeft al verscheidene misdaden op zijn geweten. Hij heeft zeven jaar gevangenisstraf ach ter. den rug. De politie acht de mogelijkheid niet uit gesloten, dat zij door de arrestatie van dezen inbre ker de hand gelegd heeft op het individu dat op Goeden Vrijdag op den Duinweg bij Kijkduin twee. dames heeft aangerand. Naai den Haag overgebracht. Naar later gemeld wordt, is de man naar Den Haag overgebracht, om te worden geconfronteerd niet de belde dames, van wier aanranding op Goe den Vrijdag op den Duinweg nabij Kijkduin hij wordt verdacht. 4 MENSCHEN OMGEKOMEN. Uit Boedapest wordt gemeld: Volgens een bericht in de bladen is Woensdagnacht te Kethely in een schuur brand uitgebroken, welke oversloeg op een naburig 'huis, dat door drie huis gezinnen was bewoond. 'De brand breidde zich zoo snel uit, dat enkele bewoners zich niet meer in vei ligheid konden brengen. Twee vrouwen en een 6-jarig kind zijn in de vlammen omgekomen. Een landbou wer wond zich zoo op, dat hij .een hartverlamming kreeg en daaraan gestorven is. Een andere landbou wer werd levensgevaarlijk gewond. EEN VROUW GEDOOD. DRIE KINDEREN OMGEKOMEN. Brandstichting in Cachoslovakije. Lichaamsdeelen ©pgevisobt. Men meldt uit Dieren aan de „Geld.": In het Dieren—Apeldoornsch kanaal zijn ter hoogte van Eerbeek gedeelten van een vrouwenli chaam opgevischt. Eerst werd een voet en later het benedenbeen gevonden. Het dreggen staat onder lei ding van de Eerbeeksche politie, die bezig is 't ge heels kanaal af te zoeken. Men staat hier nog voor een onopgelost raadsel. Te Modera bij Brateslava zijn vijf gebouwen door brand vernield. Blijkbaar was er brandstichting in het spel, daar de brand op verschillende plaatsen tegelijk uitbrak, zoodat de bewoners ternauwernood de vlucht konden nemen. In een der huizen werden drie geheel verkoolde kinderlijkjes gevonden. Wolff meldt uit (Boedapest: De „Prester Lloyd" verneemt uit Boekarest, dat in 't Bessarabische grensstadje Donderdagnacht een ge heimzinnige moord is gepleegd, die een politieleen achtergrond moet hebben. Een vrouw, die een ver dacht leven leidde, werd met een 'bijl gedood. Alge meen nam men aan, dat zij ten gunste van Sovjet- Rusland spionneerde. In haar huis, dat op ongeveer 100 meter van de grensrivier de Dnjestr Is gelegen, ontving zij talrijke verdachte bezoeken. De autoritei ten zijn van meening, dat men met een politieke wraakneming te doen heeft. CENTRALE VERWARMING UIT NATUUR- LIJKE BRON. DE GEWEZEN GASDIRECTEUREN VAN ZUTPHEN EN WINTERSWIJK. 1 Naar de Magyar Hirlap verneemt, heeft men in Ihet Hongaarsche stadje Békéscsaba een put gesla-j gen, die op een diepte van 300 M. begon warm wa- ter te geven van 3840° Celsius. De stad is thans van plan in de 15—20 straten van dat stadsgedeelte buizen aan te leggen, die het warme water in de hui- i zen kunnen leiden. P YAM A's HOOGVrR A ALKMAAR-TEL-352 Voor het Arnhemsche Gerechtshof werden Donder- i> j j i i dag behandeld de zaken tegen de gewezen gasdirec- 1/6 UltYlflüGr Y<U1 Q6 &UtO OVCnCuCIl, teuren van Zutphen en Winterswijk, die wegens het aannemen van steekpenningen door de rechtbank te ar-nv Zutphen waren veroordeeld tot f200 boete, te vervan-1 oakl ulnz. gen door een maand hechtenis. De beide verdachten ontkenden ooit retourcommissies te hebben aangeno men. De heer Wilson, leverancier aan de gasfabriek ver klaarde echter, dat verdachten wel degelijk douceurs hebben aangenomen, doch ook nu weer ontkenden de laatsten. Getuige moest zich, volgens hen, vergissen. In beide zaken werd tenslotte door den procureur- generaal bevestiging gevraagd van het vonnis dor rechtbank te Zutphen (f200 boete subs. 1 maand hech tenis). De uitspraak werd bepaald op 18 April. VERGADERING DER SCHULDE1SCEERS. Ieder verstandig rooker Heeit G0MARUS in z'n koker! Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. 55 IN HET GEBOUW VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Do dader op heeterdaad betrapt. Verkrijgbaar bij: HOOGZIJDE 26. SCHAGEN. MEUBELMAGIJZIJN. een boorsysteem. De boor is hol, en hierdoor kan de grond naar boven gebracht worden, welke op een diepte van b.v. 2 3 meter wordt losgeboord. Bij de constructie deden zich natuurlijk moeilijkheden voor (b.v. de hoorbuis, die een lengte van 5.70 M. heeft en die slechts aan het boveneinde kan ondersteund worden), welke evenwel glansrijk zijn overwonnen, zoodat de machine schitterend werk levert. De machine zelf bestaat, behalve uit het boorsysteem, uit een Daimler-motor van 100 paarde kracht en maakt een geweldigen indruk met zijn 2.40 M. hooge raderen. Een volledige beschrijving ervan heeft alleen voor een technisch blad zin; we bepalen ons tot een korte bespreking van de mogelijkheden van gebruik voor den Nederlandsohen landbouw. De factoren, welke hierbij o.a. een rol spelen, zijn in de eerste plaats de kalkbehoefte van den bovengrond, de kalkrijkdom van den ondergrond, de aanschaffings prijs, de mogelijkheid van alle of niet continu-werken van de machine, enz. In Duitschland is de mogelijkheid ervan reeds vol doende gebleken. In ons land zouden In aanmerking kunnen komen in de eerste plaats bepaalde kalk-arme kleigronden (ten minste kalkarm in de borende lagen) in Groningen, Friesland, Zuid- en Noord-Holland, Zeeland, Gelderland, enz. Ook is de machine te gebruiken voor het bezanden van hoogveen, zij het dan in een iets afwijkende con structie wat de breedte der wielvelgen betreft en ze zou wellicht ook bruikbaar kunnen zijn bij de bollencultuur. Naar ons inzien zal de machine door haar geweldige zwaarte van 17.000 K.G. soms moeilijkheden kunnen op leveren voor kleinere bruggen. De breedte zal niet zoo'n groot bezwaar zijn ,daar uitstekende deelen als de steun- planken- op de stellingen, demonteerbaar zijn. Een hoofdfactor voor de gebruiksmogelijkheid is ech ter de kalkrijkdom van den ondergrond. Bij een gehalte van b.v. 1 pet. zijn de kosten van 1 K.G. koolzure kalk °P ongeveer 6 cent to berekenen, bij 2 pet. is dit onge veer 3 enz., enz. Bij 15 pet., waar we dan meer over gaan tot wat men mergel noemt, is de prijs 0.4 cent. Dezen prijs moeten ze dus vergelijken met dien van een kalkbemesting, om de mogelijkheid te kunnen bepalen. Van gemalen kluitkalk is de prijs van 1 K.G. koolzure kalk ongeveer 1% cent, zoodat we ons daarnaar vooral zullen hebben te regelen. In ieder geval zal men eerst steeds proefboringen moeten doen met onderzoek naar ka-kgehalte, voordat men voor de afzonderlijke geval- eh zal kunnen besluiten, of men al of niet tot machi naal woelen zal overgaan. Een ander vraagstuk is, hoe deze dure machine ge- ®*Ploiteerd moet worden. Veel heen en weer trekken, te ^stilstand van de machine, enz. zullen hier hun In- oed doen gelden. In Duitschland geschiedt dit met re geringssteun, en heeft de machine in een bepaalde leek doorloopend werk. In den nacht van Woensdag op Donderdag liep een Haarlemsch ingezetene langs het Nassauplein, toen hij bij het gebouw van de Kamer van Koophandel iemand een raam zag openschuiven en naar binnen stappen. Oogenblikkelijk liep hij naar het politiebu reau op het Stationsplein om te waarschuwen, waarna eenige agenten en een rechercheur met een politiehond zich naar het Nassauplein begaven en daar inderdaad het raam van de voorkamer zagen openstaan. De politie belde aan en nadat de conciër ge had opengedaan, ging men naar binnen. Op de tweede verdieping in het gesloten -kantoor van mr. B. Bouman trof men een man aan. Deze bleek in het bezit te zijn van inbrekerswerktuigen. Hij had pen aantal plakzegels weggenomen, alsmede eenige r.garen, toebehoorende aan den secretaris van de Kamer van Koophandel. Het is zeker, dat de inbre ker de kamer van den secretaris reeds bezocht had. Hij had verschillende sleutels bij zich gestoken, o.a. van de kluis, welke op de kamer van den secretaris staat. De aangehoudene ia J. C., 41 jaar, gedomicilieerd te 's Gravenhage. De volgende nadere bijzonderheden worden nog aan de N.R.Crt. gemeld: De man heeft om half één met een nieuw groot breekijzer het raam van de kamer van den secre taris jhr. Mollerus, opengewerkt. Hij ging naar bin nen, doorsnuffelde de kamer en haalde uit een lade de sleutel van de kluis, waarin een belangrijk be drag geborgen was. Voorts ging hij op de eerste étage het kantoor van den heer A. van Lenn'ep bin nen. Daar was in een open kast een bedrag van on geveer f3000 aanwezig, betrekkelijk zóó voor het Dr. Carl Benz, de uitvinder van den auto, is dezer dagen in d enouderdom van 84 jaar te Ladenburg bij Mannheim gestorven. Hij was de zoon van een ma chinist en liep reeds vroeg met het denkbeeld rond, een wagen te construeeren, die op eigen kracht, op alle wegen zou kunnen loopen. In 1885 gelukte het hem den eersten auto, een wa gen op drie wielen te vervaardigen, die op hot oogen- blik nog in het Duitsche museum te Munchen is te zien. Bij den eersten proeftocht gelukte het slechts een afstand van honderd meter af te leggen, doch spoe dig wist de uitvinder een wagen te construeeren, waarmede hij een snelheid van 16 K.M. per uur be reikte. In 1888 werd de eerste Benzauto te Munchen tentoongesteld en met de gouden medaille bekroond. In Duitschland was aanvankelijk de afzet van de Benz-automobielen gering. In 1899 werd de fabriek omgezet in een naamlooze vennootschap. Spoedig daarop trad dr. Carl Benz uit de fabriek en leefde sedert teruggetrokken te Ladenburg. Ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag werd hij door de technische hoogeschool te Karlsruhe tot eeredoctor benoemd. Totaal 660.000 Mark te vorderen. ZIJN EERSTE „BUITENLANDSCHE REIS". Naar de corr. van het „Hd'bld." uit Rome meldt, be richt het „Giornale d'Italia", dat de Paus op 24 Juni (Sint Jansdag) zich naar de basilica van St. Jan van Lateranen te Rome zal 'begeven en daar een pontifi cale mis opdragen. Dit zal dus de eerste „buitenland- sche reis" van den pau3-koning zijn. Een automobiel in.... renaissance-stijl voor gala-ge legenheden is reeds besteld, doch ook voor minder plechtige uitgangen zal de Paus zich van een auto be dienen. Reeds bezit het Vatikaan eenige wegens, die in den loop der laatste jaren aan den Paus ten ge schenke werden gegeven. Dezer dagen heoft de Fiat-fabriek (Turijn) een zeer fraaie „525" zes-cyündar aan de pauselijke garage toe gevoegd. Deze wagen biedt plaats aan zes personen; de chauffeur en een adjudant voorop; de Paus rechts achter, met naast en tegenover hem drie plaatsen. De carosserie is amarantkleurig gelakt. Speciaal voor dit doel te Venetië geweven zijden stoffen bekleeden het inwendige. Te Bonn is de eerste vergadering gehouden van de schuldeischers van mevrouw Zoebkof, de zuster van ex-keizer Wilhelm. De schuldeischers van de zuster van den gewezen keizer waren vrijwel voltal lig aanwezig, hun vorderingen bereiken een hoogte van 660.000 mark, waartegenover vrijwel geen actief staat. De schulden zijn grootendeels ontstaan door het uitgeven van wissels door dr. Iwanof, den Rus- sischen advocaat, die met het echtpaar Zoebkof be- vriend is en op het oogenblik met Zoebkof zelf te I Parijs vertoeft. Iwanof zou uiterst lichtzinnig tc werk zijn gegaan. Zoo hoeft hij voor rekening van mevrouw Zoebkof een aantal renpaarden overgenomen van een bekenden sportsman uit Breslau. Hij hoopte met deze dieren groote winsten te kunnen behalen, maar in werkelijkheid beschikte men niet eens over de noo- dige middelen om de paarden te voederen en te ver plegen. Een deel van de koopsom werd betaald met wissels die niet konden worden gehonoreerd. Verdere geleende bedragen moesten de gewezen prinses van Pruisen in staat 6tellen haa-r proGes te- gen de 'hertogelijke familie te Bluckeborg te voeren. De beheerder van het hertogelijk vermogen is thans nog eens der voornaamste schuldeischers. Hij vraagt een bedrag van 16.000 mark contant en bovendien de afgifte van een aantal juweelen, die een waarde van 50.000 mark zouden vertegenwoordigen. Een andere schuldeischer is een juwelier te Munchen, die me vrouw Zoebkof voor 60.000 mark aan sieraden heeft geleverd, maar hiervan reeds een deel heeft terugge kregen. Enkele schuldeischers verlangen, dat het per- soneel van de prinses, dat nog uit zes personen be- j staat, zal worden verminderd. I Ook werd verlangd, dat de prinses haar paleis, voor hetwelk zij een jaarlijksche huur van 9000 mark (moet betalen, zou ontruimen. De voorzitter wees er op, dat indien de prinses niet werd ondersteund, ze .aan den honger zou worden prijsgegeven. Besloten werd aan het comité van schuldeischers over te la- j ten een bedrag bijeen te brengen, waarmede de prin- ses zou worden ondersteund. EEN DER HITTEN ER DE DUPE VAN. HET LEVENDE LIJK. (Karikaturen.) Woensdagmiddag passeerde de woonwagenfamilie v. B. met eenige wagens het woonwagenpark, gele gen aan den Rijksweg onder Beek (N.B.), waar de fa milie G. met 'haar wagen stond. Er ontstond naar aanleiding van een oude veete een ernstige vechtpar tij, waarbij de 23-jarige ongehuwde G. een schot ha gel loste uit een jachtgeweer, waardoor de 20-jarige B. in linkerarm en Borst werd getroffen. De verwon dingen zijn niet levensgevaarlijk. De hit voor den wa gen kreeg echter zooveel hagel in den buik, dat hij afgemaakt moest worden. De wagens waarvan de rui ten met straatsteenen vernield waren, zagen er da nig gehavend uit. De marechaussee van Grave heeft den 23-jarigen G. aangehouden en te Grave in bewaring gesteld. Het geweer is in beslag genomen. MET EEN ZACHT LIJNTJE DE DEUR WEER UIT GEKREGEN. Heb je gehoord, dat mijnheer Jansen dood is Een beroerte gehad. Ja, hij stierf zoo plotseling, dat hij 's avonds inzond en wel naar bed ging en 's morgens dood opstond. grijpen. Maar de inbreker kwam er niet aan toe. Hij hoorde beneden gerucht en stemmen en hij be greep dat de politie in aantocht was. Reeds had hij verschillende sleutels van kluizen en safes in den zak. Hij besloot het huis aan de achterzijde te verla ten, zoo mogelijk over het dak. Toen hij echter de trap opliep naar de bovenste étage, werd hij ver- Tijdens het spreekuur van den wethouder voor so ciale zaken van Arnhem, den heer Meijer, bevond zich onder de menschen, die hem wat te vragen had den, een berucht individu. Toen deze man met den wethouder alleen was, nam hij een uiterst brutale houding aan en vroeg om geld. De heer Meijer tracht te hem te kalmeeren, doch de man 'haalde van onder zijn jas een bijl te voorschijn en dreigde den wet houder daarmede den schedel te zullen inslaan. Met veel moeite 'gelukte het den wethouder om den man wat tot bedaren te brengen en bem met een paar gul den de deur uit te krijgen. Het zeer ongunstig be kend siaande individu werd Donderdagmorgen door de politie gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht DAT WA3 CNMCüEUjK! (Buer< humor.) Manager. Ik heb juist een contract voor je geteekend om uit tc komen tegen Smith. KampioenMaar dat is onmogelijk. Hij is mijn vijand. EEN REDEN TOT ECHTSCHEIDING? De Engelsche magistraten komen soms voor moei lijke beslissingen te staan. Zoo dezer dagen de ma gistraat in het politiehof van Mortlake, die recht moest doen op een klacht van een vrouw, die van haar man, een oud-politiebrigadier, af wilde. Zij be weerde, dat hij haar niet alleen met zijn politiestok had geslagen, maar dat hij ook had geweigerd haar mede uit wandelen, of naar de bioscoop te nemen, en dat zij in de laatste drie jaar geen enkelen kus van haar man had gehad. De vrouw zette haar be toog kracht bij door te verklaren, dat hij meer gaf om zijn gepoederde dochters dan om haar, die 'hem vertelde zij terloops twintig kinderen had ge schonken. De magistraat bleek van meening dat de klachten der vrouw overdreven waren en zond haar I met een woord van opbeuring weg. De vrouw vertrok 1 echter schreiende....

Schager Courant | 1929 | | pagina 17