Aimitntit- laMIniM VLOERKLEEDEN GORDIJNEN M. KLERCQ, BEDDENFABRIEK Christiaan Huygens. 1629 1929 Zaterdag 6 April 1929. 72ste Jaargang No. 8437 Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. Spoorstraat 32-34. HELDER Tel. 206. De Archimedes van zijn tijd. Ingezonden Stukken. Uit en voor de Pers. Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws. SCHAËER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog 'zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TEI.EF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit zes bladen. ln 500 verschillende patronen. nergens grooter keus, tegen de laagste prijzen. dekking van den Saturnuskring met «behulp van een door hem vervaardigd instrument van 12 voet lengte, Reeds op 28-jarigen leeftijd had hij een. wiskundig werk uitgegeven „Traotaat van rekening in spelen van ghe» luck", waarin hij de grondslagent voor een nieuwe tak der wiskunde n.1. de kansberekening neerlegde. In de laatste jaren van zijn leven trachtte hij een antwoord te geven op de vraag of de sterren bewoond zijn- Hij schreef eenj verhandeling over Dwaalstarrelingen of Dwaalstar-borgers. De uitgave daarvan heeft hij even wel niet mogen geleven. Zijn vrienden hebben eenige jaren na zijn dood in 1699 Pieter Rabus bereid gevonden het werk uit het Latijn in het Nederlandsoh om te zetten. Het verscheen bij Barend Bos te Rotterdam on der den titel „Wereldbeschouwer of gissingen over de Hemelsche Aardiklooten en dezelver cieraad, geschreven van Christiaan Huygens, aan zijn broeder Constantijn". Een door hem gemaakt Automaten is nog op het be kende buiten „Hofwijck" te zien. Zijn handschriften) en het zijn er vele werden door hem aan de acade mische bibliotheek te Leiden vermaakt. Het lijden wordt in den regel geleerden en harden) werkers niet bespaard. Christiaan Huygens leed de laatste jaren van. zijn leven aan melancholische aanvallen, welke hem het werken dikwijls onmogelijk maakten. MenJ bedenke zich de mate van energie, welke noodlg was om de op zich genomen taak tot een einde te brengen. Op 8 Juni 1699 ontsliep hij te 's-Gravenhage. Zijn stoffelijk overschot werd in het graf van zijn vlader Constantijn Huygens bijgezet, in de Groote of St. Jacobskerk al daar. In 1857 werd daarop een monument geplaatst met het opschrift: Grafplaats van Constantijn en) Chris tiaan Huygens". ♦Schagerbrug, 4 April. Geachte Redactie, Op 14 April a.s. zal in verschillende plaatsen hier te lande op feestelijke wijze het feit herdacht worden, dat driehonderd jaar geleden te 'frGravenhage werd geboren de groote wis- en natuurkundige Christiaan Huygens, als tweede zoon van den vermaarden Constan tijn Huygenls, ter wiens nagedachtenis juist dertig jaren geleden een borstbeeld aan den Ouden Scheveningschen weg tegenover de Stadhouderslaan werd geplaatst. Niet minder dan deze geniet ook Christiaan een Europeesche vermaardheid. Hij' toch stond in de rij der eerste be oefenaars van de natuurwetenschap. Te zamen met Johan de Witfc was hij leerling van den bekenden Leict- schen hoogleeraar in de wiskunde Frans van Schooten en heeft zijn tijdgenooten, die zich op de natuurweten schappen toelegden, verre overtroffen. Christiaan Huy gens treedt naar voren als bestrijder Van de cirkel- quadraat-leer. Hij is de grondlegger der kansberekening, ontdekker van de wet van het arbeidsvermogen en der beweging van het zwaartepunt, van de bewegingswetten van den slinger, uitvinder van het slingeruurwerk en bovenal een buitengewoon helder denker. Voegen' wij daarbij, dat hij de groote verklaarder was der magneet en zwaartekracht, der lichtverschijnselen, dan oven- drijven wij niet als wij Christiaan Huygens als natuur- en werktuigkundige de Archimedes van zijn tijd noemen. Reeds als knaap toonde hij een) bijzondere voorliefde voor de werktuigkunde te hebben). Op 16-jarigen leef tijd vertrok hij. naar Leiden om aldaar in de rechten te gaan studeeren. Hij vond tijd genoeg om naast deze studie de lessen van den hieibovengenoemden professor van Schooten te volgent Na eenigen tijd ging hij naar Breda, alwaar hij zijn studiën voortzette. In 1648 na den vrede van Munster vertrok hij als gezant naar Denemarken. Hij was toen nog geen twintig jaar oud. Zeven jaren later vinden wij hem te p a r ij s, waar hij werkte om den doctorstitel te verkrijgen. In 1666 kiest hij de Fransche hoofdstad voor goed tot zijn I woonplaats. Hij werd' er een) der oprichters van de .Academie des Sciences". De Koninklijke Bibliotheek diende hem tegelijkertijd tot woning. Te midden der groote mannen, met wie hij in voortdurend contact was om wetenschappelijke onderwerpen te behandelen, «chept hij zich de gelegenheid de resultaten van zijn denkeni en werken over de geheele wereld te versprei den. Dat Constanstijn Huygens naar Holland terug keerde, is feitelijk onafhankelijk van zijn wil geweest. Ais vrijzinnig denker wias op den duur voor hem geen Plaats in de omgeving van het Hof van den streng Kar kolieken Lodewijk XTV. In 1681, na de herroeping van bet Edict van Nantes, keerde hij naar zijn vaderland teru g en. vestigde zich te 's-G ra venhage. Veertien, teren lang heeft hij er nog mogen wonen. In dien tijd beeft hij nog vruchtbaren arbeid mogen verrichten. van de vele werken, welke van zijn hand verschenen, noemen we de „Traité de la Lumlère", waarin hij een geheel nieuwe lichttheorie uiteenzette, welke langen tijd werd bestreden en maar weinig aanhangers vond. week hierin af van Newton, wiens emissie-theorie aangaf, dat de lichtverschijnselen veroorzaakt werden door snel bewegende kleine deeltjes. Volgens Hluygens Was het licht een trllllngsverschijnsel in den aether; ®erst in de negentiende eeuw werd aan deze uitspraak waarde gehecht. Ook als sterrekundlge heeft Huygens D «„.«riJtr»® Schoenhandel Vail Rijswijk S Schoenmakerij HET OUDE ADRES VAN VERTROUWEN. PRIMA VSTLEEREN SCHOENEN EN LAARZEI*. EN DE PRIJZEN ZIJN LAGER DAN OOIT. LIJKVERBRANDING. De Volkskrant (rad. r.-k.) schrijft: Er zijn ongetwijfeld belangrijker kwesties dan 'die van de lijkverbranding. Maar het moet hinderen, hoe nu reeds een jaar of tien met die zaak gesold wordt, beter, alles wordt gedaan om ze te ontwijken, in plaats van ze tot oplossing te brengen. En midde lerwijl houdt men een wet, die honderden keeren per jaar wordt overtreden, in stand, inplaats van ze in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid, of de werkelijkheid te veranderen. Men weet, hoe het program onzer partij over de lijkverbranding zwijgt. Een poging op de jongste par tijraadsvergadering om verbod of reglementeering van lijkverbranding daarin opgenomen te krijgen, strandde op.het verzet van het partijbestuur: als men de kwestie der lijkverbranding aanraakt, komt er in plaats van verbod (eischt het katholiek beginsel wel uitdrukkelijk, een verbod?) een reglementeering en dat is niet wenschelijk, daarom over lijkverbran ding gezwegen en den onwettigen toestand liever be stendigd. Zulk een „oplossing" is een bewijs van zwakheid, niet van kracht. Schijnbaar heeft de anti-revolutionnaire partij zich op dit stuk kloeker gehouden. Het ontwerp-program bevatte: voorziening in de bestaande leemte van de begrafeniswet, met inachtneming van het standpunt neergelegd in het program van beginselen. In dit pro gram wordt verlangd, dat „de overheid zich houde aan de eerbare begrafenis der lijken". Aanvulling van de bestaande leemte in de begra feniswet kan dus moeilijk iets anders beteekenen, dan dat begraven voorschrift en verbranden verbo den worde. De stevigheid, waarmee herziening van de begrafienswet wordt verlangd, wordt intusschen weer aangetast door de concessie: in geen geval mag worden toegestaan, dat de overheid, in walken vorm ook, de gelegenheid tot crematie bevordere Alen kan hieruit lezen, dat de overheid geen crema toria mag oprichten, doch deze zaak aan het „par ticulier initiatief" heeft over te laten. Op de deputatenvergadering werd voor verscher ping en voor verzachting van het ontwerpprogram gepleit. De een zei: de crematie moet krachtens het anti-revolutionnair beginsel worden geweerd. De ander: verbod van lijkverbranding ware geestelijke dwang; de overheid moet dus met de minderheid re kening houden uit een oogpunt van gewetensvrijheid doch dient er zelf afwerend tegenover te staan. Oud-minister Heemskerk was het met de laatste opvatting ongeveer eens en adviseerde daarom, de redactie van het ontwerp onveranderd te laten. Eh oud-minister Colijn, de voorzitter der deputa- ten-vergadering, zei in verband met de eerste opmer king, dat op grond van de redactie van het ontwerp Je crematie wel degelijk kan worden geweerd, daar in die redactie immers verwezen wordt naar het program van beginselen. Zoo werd de redactie behouden de redactie, waarmee men twee kanten uit kan: men kan er de lijkverbranding mee weren ((zie program van begin selen), men kan ze toelaten, maar zonder dat, wat wel vanzef spreekt, de overheid als propagandist op treedt. Juist deze dubbelslachtigheid, dit ;twee wegen uit kunnen, moet als slechte politiek worden afgekeurd. Niet, dat men vóór of tegen is, maar dat men, al Vergun ons s.v.p. een plaatsje In uw veelgelezen blad, om dit als ingezonden stuk te plaatsen. Bij voorbaat onzen dank. En wel naar aanleiding van het gesprokene door den Voorzitter van den Raad der Gemeente Zijpe en ook het gesprokene door de Raadsleden Doorn en Hooij, in de Raadsvergadering van Dinsdag 26 Maart 1929. De Voorzitter maakt in deze van onB, arbeiders de scheve voorstelling, of wij niet genegen waren eenig productief werk te verrichten. Maar de voorwaarden die er bij den Polder aan waren verhonden om van 's morgens 6 tot 's avonds 6 uur, en 5% dag per week, wat ons persoon lijk door de opzichter is medegedeeld, op den weg te werken, dat was het waar wij als arbeiders geen ge noegen mee konden nemen. Het zou voor ons als arbei ders zijnde, die in dezen winter toch al zwaar genoeg geleden hebben, voor ons een terugzetting zijn wegens de loonderving die B. en W. op deze manier zouden willen invoeren. Hadden B. en W. in deze gezegd: er moet 7 uur per dag gewerkt worden voor 14 gulden, die anders als steun werden gegeven, had er niet een van de arbeiders op tegen gehad. Maar nu de arbeiders voor een minderwaardig loon van d'e hand te doen Is iets dat gansch niet in den haak is, en ook niet in overeenstemming was met het besluit dat door den Raad was genomen op Woensdag 27 Fe bruari 1929. En dan het gesprokene door het raadslid Doorn, alsof het was een storm in een glas water. Vragen wij hem met deze in het gemoede, wat hij als arbeider in deze zou hebben gedaan: Zoudt gij u dan als arbeider zoo laten behandelen? En denkt de heer Doorn dat het voor ons zoo ple zierig is noodgedwongen werkloos te zijn en dan steun te ontvangen en dan later van u als naadslid te verne men: dat het niet zoo erg was geweest als de arebiders op die voorwaarde aan het werk waren gegaan. Dat wij van dat werk geen bochel zouden hebben gekregen is best mogelijk, maar een holle en lege maag toch zeker wel, en daarom vinden wij het van den heer Doorn een schande om zoo over de arbeiders te spreken, want de heer Doorn weet toch wel heel goed wat of arbeider zijn is, of is de koe vergeten dat hij kalf is geweest. En de heer Hooij zegt in deze dat het goed is dat over deze zaak het volle licht schijnt. Maar de heer Hooij weet toch net zoo goed als wij toen het ongeluk is gebeurd er nog geen sprake van was dat er iets op den weg kon worden gedaan door de vorst.. Maar als dan de arbeiders als plicht moeten bijdragen In het algemeen belang van Gemeente en Burgerij tot veiligheid van het verkeer, waarom dan van den Pol der ook geen kleinigheid om daartoe mede te werken, en had diegenen dan, die voor de vorst op den weg werkzaam waren, direct na de vorst weer aangenomen, maar niet een enkele en de anderen voor veertien gul den zien terug te krijgen. Of is het hier wel plichten maar geen rechten? Zie hier het volle licht in dit schrijven, wat niet noo- dig was geweest als men den heer Nannis in deze had laten uitspreken. U, Mijnheer de Redacteur, onzen dank voor de ver leende plaatsruimte, aandacht op zich gevestigd. In 1659 gaf hij een g&- Inaar ^et *n de kraam te pas komt, amphibie kan uit, waarin maldlng wordt garnaaM van da ontr F°ntalne'S fabeis h6efl het «eval al Jb. Kïndt, Schagerbrug, ZJjpe. MARKTPOLITIE. B. en W. der gemeente Schagen brengen ter algo- meene kennis, dat met ingang van 11 April 1928 tot en met 16 Mei d.a.v. op marktdagen geen rijtuigen op het Marktplein, langs het Rensgars, het Noord en in de Nieuwstraat mogen worden geplaatst, dan alleen ge durende den tijd voor op- of afladen, terwijl het uit en inspannen van paarden op het Marktplein, langs het Noord en het Rensgars niet zal mogen geschieden. Overtreding zal gestraft worden met een geldboete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste dagen. Schagen, 5 April 1929. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. Cornelissen. De Secretaris, Roggeveen. kostelooze inenting. B. en W. van Schagen maken bekend, dat op Vrijdag 2 April a.s., des voormiddags tien uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostolooze Inenting of herlnen- tlng van hen, die zich daartoe ton huize van den heer A. C. Melchior aanmelden. Schagen, 5 April 1929. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. Cornelissen. De Secretaris, Roggeveen. dramatische filmwerk „Zeemansvrouwen" naar den ge- lijkluidenden, wereldberoemder!) roman van Warner FaMan, eeni boek, dat ook in het Nederlandsch is ver schenen en een geweldig succes heeft geoogst. De korte inhoud' komt hierop neer, dat Alice Trent, een meisje van de uitgaande wereld op een pleizier- reisje naar Europa, in Bretagne kennis maakt met Eddy Manning, een) jongen man van eenvoudige huizen. Zij krijgen elkaar oprecht lief en besluiten te trouwen, zoodra Alice van Parijs terugkeert... Als Alice in Parijs is, ontvangt Eddy een brief van haar, waarin ze hem zonder verdere uielegglng, meldt, dat er van een huwe lijk tusschen hen niets kan komen. Ontmoedigd en teleurgesteld keert hij naar New-York terug en bezoekt in Dorrisdale, een voorname voorstad van New-York, zijn ouden wapenbroeder, Max Slater en dokter Bobs, een huisvriend van Max. Dezen noodig&en hem uit mee te gaan naar een fuifje, dat ter eere van een interes sante dame, die Dorrisdale komt bezoeken, gegeven wordt. Eddy weigert en gaat een kleine wandeling mar ken... De interessante dame is Allee Trent. Reeds Jaren gela den had1 zij door het vermoeiende plelzierleven, last van haar oogen gekregen. Dert laatsten keer in Parijs zelden de doktoren, dat tenslotte volslagen blindheid zou vol gen. Dit wetende had zij Eddy den bewusten brief ge schreven en', zich erger dan tevoren gestort in het le ventje van plelzier. Op het partijtje ondervindt Alice veel last van Tom Llndsey, een getrouwden Idealistisch aangelegd man. Ze vlucht de straat op en... ontmoet Eddy. Een omhel zing volgt, zij holt weg, terug naar het partijtje... Avond aan avond .slentert Eddy langs de wegen van Dorrisdale. Hier ontmoet hij Mary Lindsey. Tom Lindsey geeft een van zijn maandelijksche bras partijen. Iedereen) Is daar aanwezig zelfs Eddy. Allee treft hem ln een intiem gesprek inet mevrouw Lind- seij, trekt hieruit een verkeerde conclusie en haalt Max Slater, die zich sterk tot haar aangetrokken gevoelt, over, haar mee naar zijn huls te nemen. Hier zegt hij haar dat zij alles voor Eddy beteekent. Hij wil niet tusschen beiden komen... ©ij het verlaten van Max* woning krijgt Allee wederom last van haar oogen, tastend zoekt zij den weg. Thuis gekomen, zoekt Allee een revolver... Getroffen bij den slaap, valt ze op den vloer... Onder behandêllng van dokter Bobs, komt deze tot de verrassende ontdekking, dat de kogel n iet doodelijk heeft getroffen maar haar gezicht heeft gered... de kogel had gedaan, wat geen) specialist kon bereiken. Eddy Maxming is de eerste, die Alice het wil laten weten binnen een half uur is hij bij haar. Allee vraagt aan dokter Bobs of hij eenige wittebroodsweken in Bretagne wil voorschrijven... biljarten. Volgens aankondiging reeds eerder in dit blad en nu achterstaande annonce, heeft de heer P. de Leeuw, Am sterdam, amateur le klasse groot biljart, voor ons geen onbekende als een der strekste spelers van Nedarland, onzen le klasse kampioen van Nederland klein biljart de heer C. Slikker, Anna Paulowna, uitgedaagd tot een propaganda-biljartmatch van 600 caromboles cadre op nu Maandag 8 April 's avonds 7.30 uur in „De Post hoorn" alhier, van den heer J. Peetoom Jz. Ongetwij feld een interessante avond voor biljartliefhebbers. benoemd. Naar men ons mededeelt is de heer Jac. ter Hall, gep. Kapelmeester der K.M, te Den Helder en directeur van het Stedelijk Muziekcorps aldaar, met Ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot Directeur van de Muzlekvereenl- ging „Crescendo", verbonden «an de N.V. Haagsohe Tramwegmaatschappij te 's-Gravenhage. Voor de inwoners van Schagen is Jacob ter TTall geen onbekende. Gedurende vele jaren was hij directeur van onze muziekvereeplging alhier. VLUG WERKEN. Als een staaltje van vlug werken door B. en W. dezer gemeente, is dezer dagen nog eens ondervonden. Een^maand geleden richtte een bepaalde organisatie zich met een verzoek tot den gemeenteraad. Dat moet natuurlijk, om het heel deftig uit te drukken, naar B. en W. ter fine om advies. Precies één maand, nadat het verzoek is verzonden, vragen zij schriftelijk aan be doelde organisatie inlichtingen, die... op de Gemeente- Secretarie zijn te vinden. Het toppunt van wijsheid is waarschijnlijk hiermede bereikt. Ware het niet, dat de zaak te ernstig is, dan zou men meenen, met een snuggere Aprilgrap te doen te hebben. KAL VERENHAND EL. Op de Sohager markt was Donderdag een groote auto uit Breukelen aanwezig. Vol met nuchtere kalveren ging zij terug. KIEVITSEIEREN. Te Schagen,' werden op 4 April 200 kievitseieren aan gevoerd. In den vroegen morgen was de prijs 18 cent Om 11 uur was do prijs teruggeloopen tot 14 cent waar op hij ptaan bleef. theater royal. In het theater Royal draalt deze" week het groote, raad van schagen. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Vrijdag 12 April 1929, des namiddags ten kwart voor zeven ure. Punten van behandeling: 1. Mededeellngeni van den Voorzitter. 2. Ingekomen stukken en adressen: Brief van den heer J. Willemse, houdende ontslag name als raadslid. Processen-verbaal van kasopname le kwartaal 1929. Ged. Staten, goedkeuring verordening opcenten Pers. Belasting. Ged. Staten, goedkeuring verkoop bouwterrein. Ged. Staten, goedkeuring wijziging verordening op de keuring van waren. Ged. Staten, betreffende jaarwedden Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. Brief van de Vereeniglng „Het Noorden" betreffende idem. Jaarverslag Keuringskring „Barsingerhorn". Rekening elerveiling met rapport controle admini stratie. Brief van het raadslid den heer J. Willemse, betref fende steunverleenlng. Verzoek om eervol ontslag van den onderwijzer W. P. Nieman. Verzoek R.K. Schoolbestuur om uitbetaling boven tallige leerkracht. Comm. van uitvoering destructor, verhooging stich- tingskosten en benoeming vertegenwoordiger der ge meente en plaatsvervanger. Verzoek van- de stichting Ingevolge de Landarbeiders- wet om een voorschot. Adres van den oud-gemeenteveldwachter den heer J. P. Abma. om toeslag op zijn pensioen. 3. Voorstel tot het aanleggen van brandkranen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1