Uit een Balkan-staat. K. BLAAUBOER Gemengd Nieuws. Het verwaarloosde Russische kind. 15 Liter bier gedronken. Een heele vuurtoren in de diepte verdwenen. Autobus stort in de diepte. SCHAGEN. Reparaties aan en bekieeding van MEUBELEN MATRASSEN MARKIEZEN De millioenendiefstal te Brussel De hardvochtige huisheer. De hoogste wolkenkrabber ter wereld. BILLY BOO. ZIGZAGLIJN DER SOWJETPOLITIEK OP HET TERREIN DER JEUGDBESCHERMING. „Wat noodig Js, is strenge tucht" Overal treft men verwaarloosde kindeven 0.9.3,, maar nergens in zoo grooten getale als !n het huidige Rus land. Zij vormen daar een sociale klasse, die als iets alledaagsch nauwelijks meer cpvslt. Deze kinderen staan als het ware bulten het sociale leven; zij hebben geen huls, geen familie; de school is er niet voor hen; en wanneer ook de een of ander dier verwaarloosden to een Inrichting een onderkomen vindt, zoo ia dit slechts een kort rustpunt op zijn weg. Als' algemeene oorzaken van dit ontzettende euvel wijst prof. dr. A. W. Makzelow, aan wiens artikel over boven staand onderwerp (Die Erziehung, IV, 5) het volgende is ontleend, den wereldoorlog en den daarop ge volgden burgeroorlog aan. Hierbij kwamen onder het sowjetbewind nieuwe factoren: de declasseering van zoowel quantitatlef als qualitatief belangrijke sociale groepen; de periodieke uitbarstingen van hongersnood; het kunstmatig losser maken van den familieband; het dulden van d6 sexueele teugelloosheid dor jeugd; de prik keling van den klassehaat; da ondermijning van de overgeleverde moraal. Het oorspronkelijke plan van bestrijding van da vei> waarloozlng berustte op de these van de onvoorwaarde lijke meerderheid van den staat boven het gezin. Een tweede beginsel was, dat de verwaarloozing van de jeugd uitsluitend een gevolg was van de vroegere so ciale orde. Een derde onaantastbare grondstelling leer de, dat dwang en straf in de opvoeding moesten wor den vervangen door geneeskundig-paedagoglsche metho den. Wat is er thans, elf jaar na de Octoberrevolutie van den grondstellingen over? In verscheidene uitingen van leidende persoonlijkhe den der U.S.S.R. valt duidelijk een toon van ontgooche ling en ontmoediging to toeluisteren. Zeer nuchter be oordeelt Lendn's woduwo N. Krupskaja den staat van zaken: „De verwaarloosden zijn voor driekwart geen product van vroegere misstanden, maar een product der tegenwoordige omstandigheden, vooral van de werke loosheid en de op het platteland heerschende ellende." De elsch der medisch-poadagogische toehandeling heeft plaats gemaakt voor dien van „achter slot en grendel met de verwaarloosden" en die anderen van een ijze ren discipline. De volkscommissaris van het gezondheids wezen N. Ssemaschko houdt het in 1920 voor raadzaam het systeem der ijzeren tucht niet alleen op de jeugdige misdadigers, maar op alle verwaarloosden toe te pas sen: „In de instellingen voor de kinderen van de straat wordt een bijzondere orde verelscht. De grondslag de zer orde vormen gestrengheid en discipline. Slechts een sentimentaliteit. Wat noodig is, is strenge tucht." De politiek der sowjetregoering op het gebied der zorg voor de jeugd is door een als het ware neurasthenische Impulsiviteit gekenmerkt: toreedopgezotte plannen, ver spilling van belangrijke sommen, verkondiging van on vervulbare oplossingen na korten tijd de opheffing of tenminste do volkomen vérwaarloozlng van de gescha pen Instellingen dan weer een plotselinge verlichting het blootleggen van geheime wonden, oen scherp zich afkoeren van hot vroegere programma en do verkondi ging van een, dat juist daaraan tegengesteld is. Deze ongestadigheid heeft velerlei oorzaken, o.a. is zij eén gevolg van hot dilettantisme van de leiders van de sociale zorg voor de jeugd in de U. S. S. R. Haar opvoe- ddngstheorieën worden als het ware als openbaringen aanvaard en gedurende eenlgen tijd tot onweerlegbaar dogma verheven. De practlsche ervaringen brengen dan bittere ontgoocheling en de betreffende theorie wordt door een decreet opgeheven. Dit is de zigzaglijn der sowjetpolitlek op het terrein der jeugdbescherming. Het bovenste gedeelte van (het gebouw zal des nachts verlicht worden om als baken te dienen voor vliegtuigen en schepen op zee. Ofschoon men met het sloopen van het oude ge bouw nog niet is begonnen, moet het nieuwe gebouw toch op 1 Mei 1930 voor gebruik opgeleverd kunnen worden. De bouw der fundeeringen van het nieuwe pand en de slooping van de omringende oude gebouwen, die er voor plaats moeten maken, zal gelijktijdig geschie den. Ieder verstandig rooker Heeft GCMARUS in z'n koker! Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. DOOR EEN OORVIJG PLOTSELING DOODGEBLEVEN. Volgens een 'bericht uit Rosenheim aan de bladen heeft zich in een herberg to Pröting een tragisch in cident voorgedaan. Een beschonken landbouwer maakte het den aanwezigen voortdurend lastig. Na dat men 'hem eenige malen op zijn onhebbelijkheid had gewezen, ontstak een molenaar uit Haign, een man, die overigens om zijn kalmte bekend stond, in woede en gaf den man een oorvijg, Deze viel op den grond on bleek tot verbazing van de aanwezigen dood te zijn. Men veronderstelt, dat niet zoozeer de oorvijg, als wel alcoholvergiftiging en een hartverlamming den dood hebben veroorzaakt. Het blijkt namelijk, dat de man, die vader van zes minderjarige kinderen is, reeds vijftien liter bier had gedronken. TENGEVOLGE VAN EEN AARDVERSCHUIVING. •Het N.T.A. meldt uit Rome: De haven van Argegno, aan het meer van Como, word Dinsdagavond door een aardverschuiving over een afstand van honderd meter vernield. Men neemt aan dat een toergstorting werd veroorzaakt door den hoogen waterstand, cüe onder het waterniveau een aardverschuiving veroorzaakte, en mede door den he- vigen wind. 'Eerst verdween de vuurtoren, daarna de havendam over een lengte van 25 meter. Menschen- levens vallen niet te 'betreuren. De ramp, waardoor tweederde van de 'haven werd vernield, richtte een schade van 300.000 lire aan. VAN B METER HOOGTE OP DE SPOORRAILS GEVALLEN. enz. enz. Vraagt prijsopgave. na drie kwartier hadden zij de deserteurs weer ln de ketenen geklonken, waarna de tocht naar het station werd voortgezet. NOG GEEN SPOOR VAN DEN DIEP. Gegevens, waaronder de politie wanhopig wordt. Hlet onderzoek inzake den diefstal bij den juwelier Cosemans te Brussel, waar voor een bedrag van ruim drie millioen frs. aan juweelen werd ontvreemd, heeft nog niet veel licht gebracht. De politie is natuurlijk niet werkeloos gebleven en in verscheidene richtingen is een onderzoek in gesteld. Inlichtingen, die de politie bereikten en vol gens welke sommige personen uit de omgeving van örussel zouden moeten verdacht worden, werden na gegaan, maar dit alles heeft tot niets geleid. De dief heeft het weten klaar te spelen om niets achter te laten, dat voor de politie een aanwijzing zou kunnen zijn om hem te ontdekken. Een strijkijzer werd gevonden, dat door den dief werd meegebracht en niet uit het huis zelf afkom stig is. Vingerafdrukken zijn vrijwel niet genomen kunen worden. Het is onmogelijk om uit te visschen waar het strijkijzer vandaan komt Men heeft in den tuin van het Egmontpalete ook een pet gevonden, alsmede twee paar pantoffels, die van den dief afkomstig moeten zijn. Men heeft ge tracht te ontdekken, waar de man zich deze voor werpen heeft aangeschaft, maar tevergeefs. Het is namelijk gebleken dat de pet in Ronse is vervaar digd. Van deze soort petten zijn er echter 225 dozijn (2700) verkocht aan groote magazijnen te Brussel, die ze als reclame-artikel van de hand hebben ge daan. Hoe zou men kunnen uitmaken, welke van de 2700 klanten van deze magazijnen, die zich een der* gelijke pet hebben aangeschaft, de dief is? Aangaande de pantoffels is de politie te weten ge- komon, dat deze o.m. worden vervaardigd, door een familie, die in een van de straatjes in de wijk van do Hoogstraat is gevestigd. Maar, buiten deze familie, zouden er nog 85 andere „fabrieken" zijn, die een der gelijke soort pantoffels op de markt brengen. De politie wanhoopt met deze gegevens den dief ooit te achterhalen. VLIEGTUIG TE PLETTER GEVALLEN. A dooden. Uit Tampico ((Mexico) wordt gemeld: Een vliegtuig van de Mexicaansche luchtvaart maatschappij, dat op weg was naar Brownsville, is bij het vliegveld van Tampico te pletter gevallen vun een hoogte van 100 meter, als gevolg van het wei geren van den motor. Vier der inzittenden werden gedood; de vijfde werd ernstig gewond. Vier zwaar gewonden. Wolff meldt uit Essen: Dinsdagavond tegen middernacht is to Trillondorf een autobus, welke van Schonnebeck naar Essen reed,1 in de Zeppelinstrasse door het weigeren van do stuur inrichting tegen het ijzeren hekwerk van een spoor brug gereden en van een hoogte van 0 meter op de spoorrails gevallen. Van de inzittenden worden er vier ernstig en vier lichter gewond. i De gewonden zijn naar het Elisabethziekenhuis overgebracht. Volgens een bericht uit Aken is bij Erkelenz een autobus, die op weg naar Oberbruch was, in een grep pel terecht gekomen. Van do 30 inzittenden werden er 7 zóó ernstig gewond, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. EEN OVERDREVEN BERICHT. Geen stad verwoest maar een hut. Reuter meldt uit Managua (Nicaragua): liet bericht wordt tegengesproken, dat Amerikaan- sche vliegtuigen door een bombardement de stad Las Limes in Honduras bijna geheel zouden hebben ver woest. Er is slechts een hut verwoest. FABRIEKSBRAND BIJ LEIPZIG. Boos opzet? EN HOE DE RECHTER ER OVER DACHT. Te Böhlitz-Ehrenberg (Leipzig) is Dinsdagavond een 50 m. lang en 20 m. breed gobouw van de houtzaag- fabriek Schlobach in vlammen opgegaan. Ofschoon de brandweer met vijftien slangen werkte, kon zij het gebouw niet redden, zoo meldt Wolff. Een groote hoeveelheid hout ging verloren. De schade beloopt een half millioen mark. Men denkt aan brandstich ting. „Er is nog geen belasting op trouwen", vertelaarde de magistraat in het politiehof van het Engèlsche stadje Willesdon Dinsdag, tot een jongeman. Deze zeide: „Ik woon met mijn vader, die weduwnaar is, op een étage. Ik ga trouwen en zal, met toestemming van mijn vader, mijn vrouw op de étage bij mij nemen. De huisheer heeft hiervan gehoord en aan mijn va der laten weten, dat van den dag af waarop ik mijn vrouw in -huis neem, de huur met 1 sh. in de week verhoogd zal worden." De magistraat: Dat is onzinnig. U trouwt en trot seert uw huisheer. En u betaalt zeker geen hoogere huur. De eischer: Maar hij zegt dat mijn vrouw een on derverhuurster is en dat door onderverhuur een nieu we toestand ontstaat. De magistraat: Onzin! Een vrouw is geen onder huurster. Zij is been van uw been cn vleescb van uw vleesch. De huisheer heeft er niets mee te maken, wanneer zijn huurder wenscht te gaan trouwen, en ik raad u, van de bedreiging met verhooging van do huur geen notitie te nemen. DE NIEUWSTE DRASTISCHE MAATRE GEL IN RUSLAND. 840 VOET HOOG 83 VERDIEPINGEN. Binnen een jaar zal er in Wallstreot to New York een wolkenkrabber verrezen zijn, welke do hoogste en grootste van do heele wereld zal zijn. Het gebouw, dat het eigendom zal zijn van do Bank of Manhattan, zal 840 voet hoog worden, d.i. 80 voet hooger dan Chrysler Building cn 44 voet hooger dan Woohvorth (Building. Het is van modem. Fransch-Uothischen stijl en do 63 verdiepingen, die het zal bevatten, zullen nog be kroond worden door eenige dakverdiepingen en oen observatietoren. Op d6n top van den toren zal een glazen reflector worden aangebracht, die 't zonlicht in prisma-klou- ren zal terugkaaUea. Een categorie huiseigenaars wordt nit hun woningen gezet. Wolff meldt uit Moskou: De' regeering heeft besloten op 1 Oct. de voorma lige huiseigenaars, wier belastbaar jaarlijksch inko men meer dan 3000 roebel bedraagt, uit de „gecommu- naliseerde" woningon te zetten. Uitgezonderd van de zen matregel zijn geleerden, technici, kunstenaars, enz. Ook pachtors of eigenaars van industrieele onrb" nemingen worden niet uit hun woning gezet. DE BESCHIETING VAN DE ..JUAN". Noorwegen VTaagt opheldering. De gezant van Noorwegen in Amerika heeft gister- in verband met do beschieting van het Noorsche stoomschip „Juan" door een schip van de Ameri- ko.ansche kustwacht, oen protostnota aan het depar tement van buiüenlandscho zaken overhandigd, waar in hij om opheldering vraagt. HERHALING VAN DE OLEFANTENJACHT TE REUTLINOEN. In het nummer vim Dinsdag word melding ge maakt van een Jacht op olifanten in hot plaatsje Routlingun, woikn dioron aan een circus toobehoor- don, maar uit de spoorwagon waren ontsnapt. Do jacht had drie uur geduurd. Dinsdagmiddag- nu hooft het goval zich herhaald on zijn opnieuw drie olifanten op weg naar het station, losgebroken. Zij stormden wog, door tulnon, over akkors, alles vertrappende. Wederom ontstond eon wilde Jacht, daar men vreesde, dat de dikhuiden weer winkels zouden binnendrin gen, ramen vernielen en goederen onbruikbaar ma ken. Ditmaal waren de bewakere wat vlugger klaar: DEMOCRATIE EN VOLKSONDERWIJS. DE STRIJD TEGEN HET ANALPHABETISME DE ROL VAN HET LEGER DAARBIJ. DB - QUAESTIE DER MINDERHEDEN, (Van onzen irelzenden correspondent).. SKOPUE, 2 April 1929. Als reizend journalist staat men telkens voor nieuwe vraagstukken, die elk op zichzelf een maandenlange studie noodig zouden maken, wilde men ze grondig -behandelen. Nu ik me in de inderdaad zeer ingewik kelde Macedonische toestanden min of meer heb inge werkt, vraag ik me verbaasd af, hoe men ook hier nu reeds democratisch-parlementaire beginselen) in het toestuur kon laten gelden. Het democratisch-parlemen taire systeem vordert, wil het niet tot een profanatie van op zich zelf eerbiedwekkende ideeën worden, een groote mate van intelligentie en zeer zeker ook goed onderwijs van de massa. In 1921 evenwel bedroeg het aantal analphatoe'ten onder de mannen in Macedonië ruim 75 pCt en als we de geheele bevolking, mannen en vrouwen tezamen, nemen, wordt dat cijfer nog veel ongunstiger. Sedert 1921 is het aantal analphabeten af genomen, maar onder de mannen bedraagt het toch nog altijd meer dan 66 pCt. De doorvoering van een demo- cratisch-parlementair systeem, wordt onder deze om standigheden een onverkwikkelijke comedie, die noch met weikelijike democratie, noch met parlementarisme ln zijn ware beteekenls iets te maken heeft. Katharlna II van Rusland, een vrouw, die haar tijd verre vooruit was, schreef reeds neder: „Het is de algemeene intel lectueels ontwikkeling van een yolk, die tot vrijheid en niet de vrijheid, die tot algemeen intelleotueele ont wikkeling voert. De eene zonder de andere heeft steeds slechts tot verwarring en anarchie aanleiding gegeven." De wijze, waarop de verkiezingen plaats hadden (ze behoor en nu door den staatsgreep des koaings voor eerst weer tot het verleden) was berekend op de ab solute onkunde van een groot deel der kiezers. In het lcleslokaal vond de kiezer naast elkander staan een aantal bussen gelijk aan het aantal candidaten. Op elke bus was de naam van een oandtdaat geschreven, die op verlangen van den kiezer hem werden voorgelezen en aangewezen. De voorzitter van het stembureau gaf den kiezer een kleinen gummibal, dien de kiezer in zijn hand nam. De gesloten hand, waarin zich de gummibal bevond, moest hij achtereenvolgens in alle bussen ste ken. In de bus van den oandidaat zijner keuze liet hij den gummibal vallen. Nadat hij zijn hand in de bussen gestoken had, liet hij den voorzitter zijn leege hand zien en daarmede had de kiezer zijn burgerplicht gedaan. Er was algemeen mannenklesreoht. In het feit, dat de analphabetische kiezers denzelfden invloed op den gang van 's lands zaken hadden als b.v. de kiezers in Slove nië, waar het aantal analphabeten nog geen acht pro cent telt, lag een zekere onrechtvaardigheid en dat is wel een der oorzaken dat speciaal in de beschaafde deelen van Joegoslavië de staatsgreep des konings met zooveel ingenomenheid is begroet. De leidende mannen in den jongen staat doen alles, wat in hun vermogen is, het analphabetlsme zoo snel en zooveel mogelijk te verminderen, doch hierbij stuiten zo op zeer groote bezwaren, die gelegen zijn ia de dunne bevolking in uitgestrekte deelen des lands en het gebrek goede verkeerswegen, dat daarmede ver band houdt De aanleg en de verbetering van wegen] en ook de instelling van postautobusdiensten vormen ook een onderdeel van den strijd tegen het analphabe- tisme. Een groot Belgrader dagblad had kort geleden een) artikel over dit vraagstuk en voorgesteld werd daarin huwelijken tusschen analphabeten te verbieden. Soldaten, die niet lezen of schrijven kunnen, zouden drie maanden langer moeten; dienen. .Analphabetische belastingplichtigen zouden 25 pCt. meer belasting moe ten betalen dan de anderen. Bij den bouw van scholen zouden analphabeten tusschen 20 en 50 jaar dagelijks enkele uren dwangarbeid moeten verrichten. Speciale analphabeten-cursussen zouden in alle steden, dorpen en zelfs in de gehuchten in het gebergte moeten worden gehouden. Vereenigingen, die zulke cursussen tTg&xilr seeren, zouden door den staat financieel moeten worden ondersteund en eenmaal per jaar zouden) de namen moeten worden gepubliceerd van hen, die dat jaar lezen en schrijven hebben geleerd. Intusschen zijn een; deel dezer voorgestelde maatregelen vrijwel ondoorvoeibaor. Bij het leger zijn reeds cursussen ingericht, waan analphabetische soldaten onderwezen worden, zoodat in de toekomst elkeen, die gediend heeft, lezen en schrij ven kan, als hij het tenminste later wegens gebrek aan oefening niet weder vergeet. In vele bergdorpen im mers bestaat geen gelegenheid tot lezen en de menschen daar hebbeni de schrijfkunst in hun leven niet of nau welijks noodig. De strijd: tegen onkunde is niet gemakkelijk en ook de strijd tegen hygiënische wantoestanden vereiacht veel toewijding en heel veel geduld. Dezer dagen bezocht ik het nieuwe, volkomen moderne ziekenhuis der stad Skoplje, dat ligt aan den voet der bergen. De patiën ten, die er zich bevonden, waren afkomstig uit geheel Joego-Slavisch Macedonië; er waren Albaneezen^ Mace- donlërs, Turken, Serviërs. De kinderafdeeling was het belangwekkendst, ook al, omdat er juist vele vaders er* moediers op bezoek waren. Verplegers dwongen de be zoekers zich. goed te reinigen, eer zij de ziekenzaal be traden en deze reiniging was in dè allermeeste gevallen niet overbodig, maar op de gezichten der bezoekers stond te lezen, dat zij. het nut van dezen maatregel niet in zagen. Een der artsen vertelde me, hoe moeilijk het Is, den mensóhen de allereerste hygiënische begrippen" bij te brengen. Kort ina den oorlog gingen ln Macedonië stemmen op, die een zekere zelfstandigheid van het gebied bepleit ten; anderen kwamen met vorderingen betreffende de rechten der minderheden. De regeering te Belgrado wil de daarvan wijselijk niet hooren, daar hier het aantal minderheden zoo groot is, dat er alleen bppelooze ver warring uit voort had kunnen spruiten. Over het alge meen genomen, zou men zulke rechten alleen kunnwn teekenen aan werkelijk autochtone minderheden, die dus langdurige bewoners van het land en geen kolo nisten van min of meer gevaarlijk soort voor den staat zijn. Zoo bestaat, om een voorbeeld te noemen, de Dult- sche minderheid ln Polen uit Duitschers, wier families daarheen door den Prulsischen staat gebracht zijn om het Poolsche element te verdringen. Met de Duitsche minderheid in Joego-Slavië is het voor een groot deel niet anders. Met steun der Oostenrjjkscha regeering kon den zij zich in de thans door hen bewoonde gebieden vestigen, waar hun voornaamste taak moest zijn een te- gengewlcht te vormen tegen de Slaven. De Albaneezen zijn in Macedonië gekomen in de 14e eeuw, nadat de Serviërs door de Turken waren verslagen en de oor spronkelijke bewoners bij tienduizenden onder leiding hunner geestelijkheid wegtrokken. De Albaneezen von den toen wel onderhouden akkers, vele goede woningen, waarvan zo bezit namen. Al deze niet autochtone min derheden kunstmatig in het leven houden, beteekent on rust en onderlinge wrijving in het oneindige doen voort duren. Op den duur zullen de minderheden zich lang zaam bij het wezen van den staat, waarin zij wonen, moeten aanpassen. Vinden zulke minderheden evenwel een moreelen of zelfs een daadwerkelijken steun bij. nas- genooten, die in een eigen staat vereenlgd zijn, dan wordt het vraagstuk nog moeilijker. Van de Turken, die In hot Joego-Slavischa staatvexhand leven, kan men zeg gen, dat ze zulk een steun niet meer vinden. Het mo derne Turkije, dat de fez verbood, het Turksohe alpha- bet afschafte en niet meer in de eerste plaats is een Mohammedaansche staat, is den Turken in Joego-Sla vië volkomen vreemd en velen hunner zenden hun kin deren naar Servische scholen en dragen de fez en tur ban niet meer, ook al zijn ze dan Muzelman gebleven, In hot oude Turkije bestond trouwens feitelijk geen na tionaal besef. De band, die allen bond, was de godsdienst en sedert de Turksche regeering als zoodanig geen godsdienstige macht meer is, hebben de Turken buiten Turkije hun moreelen steun verloren en zullen ze lang zaam maar zeker zich aanpassen bij- de volken) waartua- schen ze leven. JK. 'Wh.ici >n:K.OPHi- „Heerlijk," riepon de gasten^ Inademende do frissoho lucht, „Wees voorzichtig," zoldo de aadarog De koude ia hier zoor geducht Pas maar op, je wordt vorkouden, Voor je 't weet heb je kou gevat" En Billy begon te niezen, Alsof hij peper gesnoven) had. De dwerg zei: „Laat ons heengaan," i Bil zei: „Ik blijf liever hier Als lk hier het vak kon leeran, Deed U mij heel veel plezier. Tegen de koude," zei hij verdek „Ik een' heel goed middel weet Om geen koude te vatten* Oa lk al* een Mklma gekleed," Dat lijkt mij we* vemtaadig.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2