Raad Den Helder. HET FOOIENSTELSEL AAN DE LANGENDIJKER VEILINGEN. Engeland betaalt een millioen gulden aan onze visschers. Binnenlandsch Nieuws. Onbillijke belastingdruk in Zuiderzee- gemeenten, De Utrchtsche documenten-affaire. Gemengd Nieuws. Walvischvaarder vergaan. Het drama op den bodem der zet Geen critiek op de Spaansche regeering Tusschen lift en zolder verpletterd. vas tot dusver nog r>i^t gesproken is en "welke niet is van generaal Galet of kolonel Michem, zal slechts bij een eventueele verschijning van Ward Hermans voor het Hof van Assisen openbaar worden gemaakt. Volgens de stelling van Ward Hermans moest het valsche stuk, dat met juiste gegeven door Albert Frank is gemaakt en in het Utrechtsch Dagblad is verschenen, enkel dienen om de verdwijning van een echt stuk te dekken. Ward Hermans vertelde ook nog reeds Donderdag per auto Nederland te-hebben verlaten en in ver scheidene plaatsen in het Vlaamsche land besprekin gen te hebben gehad met Vlaamsche nationalistische voormannen. Nergens werd hij lastig gevallen hoewel- 'hij niets aan zijn uiterlijk had veranderd en zijn sig nalement overal aan de gendarmerie was rondgezon den. Te I-ïeist op den 'Berg, zijne woonplaats, is hij even wel niet geweest. Ward Hermans legde nogmaals na druk op 'het feit zich in deze zaak' alleen door zijn liefde voor Vlaanderen en- zijn zucht om het Vlaam sche volk en ook Nederland voor een nieuwen oorlog te behoeden, laten leiden en voor zijn eigen persoon niets te hebben ontvangen of behouden. Toen het ge sprek moest worden afgebroken, daar hij bij den rechter van instructie werd geroepen, drukte Ward Hermans de journalisten de hand en zeide hij met stemverheffing: „Leve Vlaanderen en tot het uiterste!" De advokaten mochten het onderhoud van den rechter van instructie met Ward Hermans niet bij wonen. Ward Hermans, die vooruit verzekerd had, aan den rechter van instructie niets te zullen verkla ren, daar hij alleen voor het Hof van Assisen zou spreken, bleef toch anderhalf uur in het kabinet van den heer van Laethem. Op alle hem gestelde vragen blijkt hij evenwel niets anders te hebben geantwoord dan: „Voorloopig heb ik niets te zeggen". Na dit on derhoud mocht Ward Hermans het kabinet van den rechter verlaten en liet men hem heel alleen een half uur lang in de gang staan. Later werd hij nogmaals bij den rechter van instructie geroepen en na een half uur door twee ambtenaren van de recherche in een ander deel van het gerechtshof voorloopig in be waring gehouden. Om half zeven verscheen Albert Frank, vergezeld van een rechercheur en had er in het kabinet van den rechter van instructie een con frontatie plaats van Frank en Ward Hermans. Deze confrontatie bepaalde zich bijna geheel tot een dia loog van ongeveer een uur tusschen den rechter van instructie en Frank, daar Ward Hermans bij zijn verklaring bleef alleen in het openbaar te zullen spre ien. Een half uur later, omstreeks acht uur, deelde de rechter van instructie aan Ward Hermans mede, dat tegen hem thans geen bevel van aanhouding zou worden uitgegeven en hij zich enkel ter beschikking van het gerecht moest houden. Een rechercheur bracht Ward Herman* en de jour- jnalisten door een doolhof van donkere gangen en trappen tot een der zijdeuren van het reusachtige ge bouw, waar hij het groepje verliet. Ward Hermans die er wel wat bleek uitzag, maar verder niets van zijn gewoon optimisme had verloren, keerde met de tram naar het Noorderstation en vervolgens per spoor naar Heist op den Berg terug, waar hij nog denzelf den avond laat zou aankomen en vrouw en kindoren terug zou zien. Na zijne voorloopige invrijheidstelling, aldus "bo vengenoemde corr., hadden wij nog een kort onder houd met Ward Hermans, die ons verklaarde, dat, den heelen middag geen enkele maal van het zooge naamde document-Galet sprake was geweest. Hij meende daarin een nieuw bewijs te mogen zien van de authenticiteit van dit stuk en zeide voornemens te zijn verder te blijven aandringen op een onderzoek van dit document door eene internationale commis sie van deskundigen. Dit doGument is trouwens niet zoo scherp geredigeerd als het wel gepubliceerde stuk. Tijdens de confrontatie met Frank verklaarde deze laatste, dat naar zijn oordeel Hermans alle hem ver kochte documenten steeds voor echt heeft gehou den. Hermans zou toch een geringe som voor zich zelf-hebben gereserveerd, dat deze evenwel, zooals bekend is, beslist tegenspreekt. Later zeide Frank overtuigd te zijn, dat Hermans uit idealisme handel de en bevestigde Frank nogmaals in nauwe betrek king te hebben gestaan tot generaal Mahieu en met een onderzoek en schifting van dien papieren te zijn belast geweest. De indruk van Ward Hermans is, dat de Belgische autoriteiten aan de heele zaak liefst geen verdere ruchtbaarheid zouden zien geven en deze dan ook voor hem geen verdere gevolgen zal hebben. conculsie tot uiting: kw'iin, dat Bpr. mat d-s verordening kon meegaan,, Indien behoorlijk gereserveerd kon worden Ook de heer Biersteker ontwikkelde een aantal tech nische bezwaren tegen de verordening en het stelsel, zooals dat door den Directeur van Gemeentewerken was opgebouwd spr* vroeg of men niet in het gedrang zou komen met de bepalingen van de oude verordening. De heer Van Os vestigde er de aandacht op, dat het Grondbedrijf niet ls opgezet om baten af te werpefl, zoo als velen wel denken; van verlies mag dan ook niet ge sprokenl worden. Spr. vond het Jammer dat men de be rekeningen door den Directeur eerst had laten, doen toen de cijfers van dè Schattingscommissie bekend waren. De heer Sohoeffelenberger noemde het Grondbedrijf een groote strop er\ adviseerde zooveel mogelijk van ds gron den te verkoopen voor een goeden prijs; spr, noemde de Gemeente een grond-uitbuitster, en verklaarde dat men, vroeger van particulieren goedkooper kocht. Wet houder de Zwart beantwoordde de verschillende sprekers en wees er den heer Sohoeffelenberger op, dat men vroe ger op 1 HA. grond wel 3 maal zooveel bouwde als thans; spr. beschouwde het als een ramp voor de ge meente als zij liaar bezit zou prijs geven, zóoals de heer Sohoeffelenberger dit wilde. Uitvoerig ging spr. in op de verschillende technische opmerkingen; der spreker^ en constateerde, dat men toch in hoofdtrekken met de concept-verordening mee kon gaan. De Voorzitter verzocht de leden zich te willen beper ken tot den inhoud der verordening, maar de heer Schoeffelenberger wilde het Grondbedrijf in algemeenen zin bespreken en haalde met voorbeelden aan, dat men vroeger van particuliere landeigenaars voordeeliger kocht. Na een korte dupliek van wethouder do Zwart werd overgegaan tot üe artikelsgewijze behandeling, waarbij nog enkele opmerkingen werden gemaakt. De verordening werd vervolgens z.h.s. aangenomen, j Met het oog op den tijd werd een aantal voorstellen j aangehouden, waarna een aantal z.g. hamerstukken werden afgehandeld. I Als belangrijk agendapunt volgde nog een voorstel van B. en W. om aan de Tweede Kamer een schrijven te richten omtrent het Wetsontwerp inzake de flnantl- eele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, zulks in verband met het feit, dat in het adres van de Vereen, v. Nederl. Gemeenten aan de Tweede Kamer een aantal cijfers omtrent verschillende gemeenten w.o. ,Den Helder, worden genoemd, welke geen juist beeld I geven van den toestand, en die den Indruk zouden wek- 1 ken, dat de gemeente Den Helder tegen aanneming van dat wetsontwerp zou zijn. I De heer Biersteker, hierover het woord verkrijgend, maakte een compliment aan den redacteur van adres aan de Tweede Kamer, en legde er den nadruk op, dat het voor Den Helder een ramp zou zijn, indien het wetsontwerp niet aangenomen zou worden. Spr. was er voor om afschriften van dit adres toe te zenden aan alle 1100 gemeenten in Nederland, en was van meening, dat de groote gemeenten, en In het 'bijzonder Amster dam, in de Vereenlglng v. Nederl. Gemeenten te veel in vloed hebben, waardoor de belangen van de kleine ge meenten met voeten getreden worden. Alle belangheb bende gemeenten moesten volgens spr. aan dit adres adhaesle betuigen, opdat men in Den Haag tot het be sef kome, dat het overgroote deel der gemeenten voor het thans ingediende wetsontwerp Is. Wethouder De Zwart sprak er zijn voldoening over uit, dat do heer Bierstoker hulde bracht aan den redac teur van dit adres, en meende niet te mogen nalaten in openbaren raad den Gemeentesecretaris hulde te bren gen voor het werk hioraan door dezen besteed. De Raad onderstreepte deze woorden met luid applaus. De wethouder merkte op, dat reeds verschillende amen dementen op het wetontwerp zijn ingediend, doch geen enkel amendement is gekomen in den lijn van het adres der Vereen, v. Nederl. Gemeenten, voor spr. het bewijs, dat dit adres geen weerklank heeft gevonden bij de le den der Tweede Kamer. Spr. achtte het onnoodig een copie van het adres te zenden aan alle 1100 gemeenten, doch kon er zich mee vereenigen, dat het werd toege zonden aan de 60 a 70 gemeenten, die in dezelfde po sitie verkeeren als den Helder. Bovendien zal aan elk lid der Tweede Kamer een afschrift worden toegezonden Spr. had gegronde hoop, dat het wetsontwerp aangeno men zal worden. Tot onderwijzeres aan school 8 werd, na 2 stemmin gen, benoemd mej. H. J. A. Lunshof te Anna Paulowna met 11 stemmen; tot onderwijzeres aan school I, mej. D. van Mansum met 19 stemmen; en aan school 6, mej. M. H. Moorman te Anna Paulowna, met 15 stemmen. Voor de rondvraag bestond geen liefhebberij, zoodat de Burgemeester te ruim half twaalf de zitting kon sluiten. VOOR AANGEBRACHTE SCHADE IN DEN OORLOG. en t 2.80—4.9$ voor tweede. GeTuk&Sg VOOT de aan voerder» liepen de prijzen eenigszins op en! kon Donder dag f 4.50—7.70 worden gemaakt Vrijdag was de maximumprijs zelfs f 8. Over 't geheel kan worden ge zegd, dat de groote gele kool van f 33.50 opbracht de kleine in de eerste helft der week gemiddeld f 6, later f 7.50. Bij een aanvoer van ongeveer 85 spoorwR- gens was dit nog niet zoo'n slecht resultaat. De inzet voor witte kool was slechter dan de prite- noteering der vorige week. Maandag toch lagen Oe "prij zen tusschen f 7.50 en f 11.70, den daaraan voorafgaanden Zaterdag tusschen f 9 en f 14.30. Voor kleinere kooi liep de prijs wat op, zoodat Zaterdag tot f 14.10 besteed wiérd. De laagste noteeringen waren Vrijdag en Zater dag resp. f 6.50 en f 6.70, Donderdag echter f 8.10, De totaal- aanvoer bedroeg rond 29 spoorwagens. Vergele ken met een maand terug zal de opbrengst ervan wel 50 pCt. lager zijn dan toen- Uien werden goedkoop. Maandag kon nog f 8.50 8.80 worden gemaakt. Deze prijzen liepen echter eiken dag achteruit, zoodat Zaterdag van f 3.105.10 werd besteed. Voor grove uien werd gemiddeld 75 cent per 100 K.G. minder gemaakt Drielingen, die aanvankelijk nog tot f 6.60, opbrachten, zakten tot gemiddeld f 4. Voor nep werd f 4.40 betaald. Peen bracht aanvankelijk f 4.705 op voor groote, f 2.60 voor kleine. Volgende dagen daalden de prijzen tot f 2.60 a f 3.90, terwijl Zaterdag weer f 4.704.80 werd betaald. Voor bieten werd Woensdag f 4.404.80 betaald; de prijzen verminderden echter beduidend: Zaterdag wa ren ze f 1.102.30. Voor spinazie werd f 34.50 besteed. HOE DIEP DE NIEUWE WATERWEG IS. Gistermorgen la te Vlaardingen aangekomen het 18.000 ton groote Noorsche stoomschip Pelagoa, met een lading walvischolle. Dit schip had een diepgang van 104 decimeter, dua ruim 10 meter. Een schip met grooter diepgang is nog nooit den Nieuwen Waterweg 'binnen gekomen. Wel zijn schepen met gelijken diepgang ln 1925 en 1926 den Waterweg opgevaren. TE VROEG UIT DEN TREIN GESTAPT. Tusschen treeplank en trein bekneld geraakt. Dinsdagavond om 8 uur «tapte op een der perrone van het C.-S. te'Utrecht een ongeveer zestigjarige man uit den trein, voordat deze geheel «til stond. Het gevolg was, dat de man viel en tusschen de treeplank en het jierron bekneld geraakte. Ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij ia den afgeloopen nacht is overleden. KLIPPERSCHIP BIJ ENKHUIZEN GEZONKEN. Tusschen Emkhulzen en Stavoren is gisternacht gezon ken het klipperschip Rival, schipper Ottlnlc, dat geladen was met zand en op weg Was van Katerveor naar Mc- demblik. De opvarenden zijn gered en te Enkhuizen aangekomen. VRAGEN VAN HET KAMERLID DUTMAER VAN TWIST. Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist richtte de volgende schriftelijke vragen tot de ministers van Fi nanciën van Waterstaat: Is het den ministers bekend, dat ,ten gevolge van de aanschrijving van den minister van Financiën van 4 October 1927, waarbij aan de Zuiderzeevisschers facili teiten worden verleend in zake hun aanslag in de rijks inkomsten-belasting, door hun te vergunnen, de inven- tariswaarde van hun booten en netten in drie vijf jaar af te schreven in verschillende Zulderzee-gemeen- en het belastbaar inkomen belangrijk is teruggeloo- pen? Ligt het in het voornemen van de regeering, om het i-3 kort aan inkomsten, dat van deze omstandigheid het ravolg is, uit 'a rijks kas aan de gemeenten, die schade lijden, te vergoeden? Zoo deze vraag ontkennend mocht worden beantwoord kunnen de ministers dan ook mededeelen op welken grond niet tot de Zuiderzeevisschers behoorende belas ts ngplichtingen in de Zuiderzeegemeenten, uitsluitend ten gevolge van de afsluiting van de Zuiderzee, aan een boogeren belasting aanslag moeten worden onderwor pen? DRAMA OP DE MAAS. Kolendampvergiftiging. Dinsdag lagen op de Maas voor Ravesteyn eenige tjalkschepen, waaronder „De Twee Gebroeders", bemand met de gebr. v. H-, van Druten. Toen men deze toeriep om ztqh gereed te maken voor de afvaart, kreeg men geen antwoord. Men ging op het schip en vond den 25» jarigen C. v. H. dood en den 24-jarigen v. H. bewuste loos. De onmiddellijk ontboden geneesheer constateerde kolendampvergiftiging. WARD HERMANS WEER IN BELGIë TERUG. Door den rechter van. instructie verhoord. Ward Hermans, de redacteur van het Vlaamsche dagblad )rDe Schelde", die zooals men weet betrok ken is hij de Utrechtsche documenten-affaire en naar Holland was uitgeweken, heeft zich gistermorgen te Brussel bij het Paleis van Justitie aangemeld. Eerst in den middag is hij door den rechter van instructie verhoord, naar aanleiding waarvan de Brusselsche corr. van de N. R. Ct. het volgende mee deelt: In gezelschap van zijne verdedigers, de Vlaam sche- advokaten Borginon en Hoornaert, begaf Ward Heimans zich Dinsdagmiddag om. drie uur naar het paleis van justitie alhier ten einde zich 'bij den rech ter, van instructie aan te melden. Enkel eenige jour nalisten eri een paar persfotografen bleken van de komst van Ward Hermans op de hoogte. Er waren geen andere belangstellenden. Daar het nog geruimen tijd duurde, alvorens hij bij den rechter van instruc tie binnengelaten werd, maakte Ward Hermans een praatje met de aanwezige journalisten. Zoo verze kerde hij ons nogmaals de vaste overtuiging te -heb ben, dat het 16 pagina's groot procesverbaal van de 32ste vergadering van de militaire commissie, dat nog niet gepubliceerd is, wel degelijk echt is. Dit docu ment bevindt zich in Nederland, maar is niet in het bezit van den heer van Beuningen. Het wordt bewaard door een Vlaming. Slechts drie personen in heel Ne derland kennen het en weten waar het zich bevindt. Dit document, dat een handteekening draagt, waar- Het departement van buitenlandsche zaken deelt het volgende mee: Bij de Britsche regeering waren nog steeds uit den wereldoorlog stammende gevallen van aanhoudingen, vas&hcüdirgsn en verbeurdverklaringen aanhangig, waar i-r- da regeering voor da Nederlandsche belanghebbenden voor schadevergoeding was opgeko men, waaronder in de eerste plaats een aanzienlijk aan tal bij de Britsche regeering ingediende schadevorde ringen wegens schade, toegebracht aan schip, want en lading van Nederlandsche haringsvisschers en IJsland- visschers, die in den zomer van 1916 naar Britsche ha vens waren opgebracht. Het is niet mogelijk gebleken, voor alle gevallen bevrediging te verkrijgen, doch de Britsche regeering is bereid gevonden, voor de bedoelde visscherschade de som van 1 millioen gulden ter be schikking van de Nederlandsche regeering stellen. De Nederlandsche regeering heeft dit aanbod aanvaard. Voor zoover de Nederlandsche en Britsche regeerin gen betreft zijn hiermee de nog hangende uit den oor log dateerende reclamaties afgedaan. Vergadering van 16 April 1929. Na opening en vaststelling der notulen van enkele vorige vergaderingen, werden een groot aantal inge komen stukken voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens kwam ln -behandeling een voorstel van B. en W. oim niet in beroep te gaan bij de Kroon van het besluit van Ged. Staten .Waarbij de goedkeuring is ont houden aan het raadsbesluit tot wijziging van de be grooting, dienst 1927, en om dit besluit alsnog vast te stellen. De heer Biersteker verklaarde het in principe eens te zijn met de tegenstemmers 'van de vorige keer, doch vond het bedrag, waarover het hier gaat (n.1. reser- veerenl van f 9000 of, zooals Ged. Staten dit willen, f 4500) te luttel om hierover bij de Kroon in beroep te gaan. De meerderheid in den Raad bleek er echter voor te zijn, om de -kwestie in hooger beroep te laten uitmaken. De heer Eijlderö deed nog een bemiddelings poging door een motie voor te stellen, waarin gepro testeerd werd tegen de handelwijze van Ged. Staten ten opzichte van de gemeentelijke autonomie. VerschU- lenlde leden zetten hun standpunt nader uiteen en het slot was, dat het voorstel van B. en W. verworpen werd met 912 stemmen (voor stemden de leden Grunwald, Van Os, Van Dam, Biersteker, Woud, DekkerKlik, Monhemiuu, Van Breda en Bok), waarna, de heer Eijl- ders zijn motie, ale overbodig geworden, introk. Hierna kwam' aan de orde de nieuwe verordening op het Grondbedrijf. De heer Van Dam, als eerste spreker, hield -een zeer langdurig en technisch betoog, waarin «te TERUG NAAK DE TOESTANDEN VAN VROEGER? Het fooienstelsel, dat aan de veilingen van LangendJjk reeds enkele keeren in het middelpunt der belangstelling van tuinbouwers, transportarbeiders, handelaars en an deren heeft gestaan, is weer plotseling in een acuut stadium getreden. Men meende de corruptie, die aan de veilingen werd gepleegd, de baas te zijn, doch het bleek wel, dat dit gansch niet het geval was. In het bijzonder te Noordscharwoude schijnen zich al enkele weken toestanden voor te doen, die weer terugwijzen naar die, W8lke eeniige jaren geleden zooveel wrijving deden ontstaan en die, bij de regeling der arbeidsvoor waarden, in het bijzonder na do staking, door middel van voorgeschreven strenge boete, naar men meende, tot het verleden zouden behooren. Het tegendeel van deze verwachting is in de laatste maanden gebleken. Drie partijen zijn er in deze gemeente, welke bij het fooienstelsel geïnteresseerd zijn: de arbeider, de tuinder en de koopman. Door den arbeider een fooi toe te stoppen, kunnen koopman en bouwer zich, ieder bij een verschillend geval, bevoordeelen. De arbeider bevoor deelt zich dan tegelijkertijd ook. Welk belang kan een tuinbouwer er bij hebben, als hij den transportarbeider een fooi geeft, fooi hier be doeld Jn de slechte beteekenls van 't woord? Het belang kan gelegen zijn in de omstandigheid, dat het gelever de gewicht door den arebider hooger wordt opgegeven dan het in werkelijkheid was, of de kwaliteit voor een betere laat do orgaan .In, den laatsten. tijd, nü zoo vaak .bokkige" kool wordt aangevoerd, kan zulks maar al te vaak voorkomen. Verschillende onregelmatigheden zijn te dien aanzien gedurende de laatste weken aan het licht gekomen en uit het feit, dat nog geen voor beeld ie gesteld m.a.w. de op de overtreding bestaande straf nog niet zoodanig is toegepast, dat men zich voor een volgenden keer wel wachten zal, nogmaals hetzelfde te doen, wijst wel op de moeilijkheid dit euvel uit te roeien. Dit stelsel op 't oogenblik weer weet voort te woekeren en dóór te vreten, wijst er tevens op, dat het, als vele soorten van onkruid, moei lijk is uit te roeien. 't Is intusohen toch wiel een zeer bedroevend verschijn sel, dat deze toestanden nog aan onze veilingen kunnen bestaan. „De arbeider is zijn loon waardig", zoodat deze een inkomen diende te hebben, zoodanig dat hij niet in de verleiding mag komen, fooien aan te nemen. Een arbeider mot een fier karakter maakt zich er dan ook niet aan schuldig. Evenmin zal diezelfde arbeider zijn werk slecht of onvoldoende verrichten; omdat hij meent dat zijn loon te laag is. De weg naar de hel is geplar veid met goede voornemens, zal ook hier wel gelden; temeer mogen Ve dit aannemen, daar zelfs een aantal VERMOEDELIJK 18 OPVARENDEN OMGEKOMEJ H>ot N.T.A. meit uit Sandcfjord; De ln Zuld-Georglö (Zuidelijke Uszee) gestationeerd Engelscho walvischvaarder „Southern Sky" is sedet drie dagen in weerwil van uitgebreide navorschinger, oa bindbaar. Men vreest dat het schip, dat een bemanninj van twaalf Noren en een Engelsch mjatrooa aan boor had-, in den storm, dié eenige dagen geleden in dit ge bied woedde, is vergaan. Daarop schijnt ook wrakhou| te wijzen, dat in de 'nabijheid der kust werd gevonden WAARBIJ 27 HELDEN OM HET LEVEN KWAMEJ Hun nagedachtenis geëerd. Verleden, jaar Augustus is de duikboot F 14 bij mat) tieme oefeningen bij de Brionl-cilanden, op de kust va Istrië, door een torpedojager geramd en gezonke Men is dadelijk aan het werk gegaan om de boot t lichten en was daarin reeds binnen aèderhalven tla q; geslaagd, doch de bemanning bleek helaas om het leve? te zijn gekomen, gestikt door de ontwikkeling va chloorwaterstof. Er was zeewater bij het zwavel;-,-ju 'e van de batterijen der accumulatoren gekomen en he zout daaruit had met het zwavelzuur het doodelijke ga gevormd. Toen de boot gelicht was, bleken 27 opvaren den als ware helden op hun post gestorven te zijn. Vaj een paniek aan boord was geen sprake geweest. lede. bevond zich waar hij wezen moest. Uit het dagboek vai - luitenant ter zee Rotta bleek dat de opvarenden tot he laatst toe een verheven kalmte b„ewaard hadden en hui gedachten hadden latei) verwijlen bij God, gezin en va derland. De marine-orders bevatten thans een koninklijk be sluit, waarbij de zilveren medaille voor militaire vepiJ dienst© wordt gehecht aan de vlag van de F 14 voor dl stoicynsche geestkracht van de bemanning, welke een schitterend voorbeeld is van militaire deugd. Teven wordt de zilveren medaille verleend aan de imgedach tenja van luitenant ter zee Isldore Wiel, den commao B dant van de boot, en de bronzen medaille aan de nagj d dachtenis van den marinier Fasulo en den'radiotelegr» d fist EEN AMERIKAAN IN HECHTENIS GENOMEN. Naar de New York Herald uit Hendaye bericht, zij een negentien-jarige Amerikaan en een geboren Amer kaansche, die thans met een Spanjaard ia getrouwd, t Granada bij het verlaten van een café in hechtenis ge nomen. Beiden moesten hun afkeuring geuit hebbel over de houding van Primo de Rivera bij de studenten onlusten; zij zijn naar Madrid gebracht. De Amerikaansche gezant en de consul doen pogin gen bij de Spaansche regeorlng om de gearrcsteordei vrij te krijgen. EEN VROUWELIJKE ROOVER. .Dinsdagnacht werd een vrouw, die ipp het Bloder-ti plein te Berlijn een. veiwerschingsnlon drijft, op de traj 3 van haar woning in de Fürbringatrasse overvallen doork een roover, die haar de geldtasóh met 300 mark ont-c rukte en aan den haal ging. Op het hulpgeroep vand de bestolene schoot een politie-agent toe, die den dief wist te grijpen. Op het politiebureau bleelc toen, dat ds dief... een als man verkleede vrouw was, de 23-jarige Gerda G., die eenigen tijd bij de beroofde in dienst wai geweest. LANGZAAM DEN DOOD TEGEMOET. Maandag was in Bishopsgate (Londen) een arbeider bezig om, staande op een goederenlift, de lift t« smeren toen dez begon të bewegen. Hij was niet in staat de lift tot stilstand te brengen, die hem lang zaam drie verdiepingen hoog voerde tot hij tegen de •zoldering verpletterd werd. Andere arbeiders kwa men op zijn schreeuwen af, doch toen was het reeds te laat gasdirecteuren, die toch een. veel beter salaris genieten dan een transportarbeider, zijn -bezweken voor de ver leiding en hetzelfde hebben gedaan als Waarvan nu, al is' het in eenigszins anderen vorm, deze arbeiders wor d.en beschuldigd. Om, echter aan deze misstanden, een einde te kunnen maken, lijkt het ons in de eerste plaaü noodzakelijk, dat de regelen, voor aanvoer en lossen, kortom voor alles, waarbij fraude gepleegd kan worden, zoodanig zijn, dat menschelijkerwijze gesproken, geen verkeerde practijken kunnen worden toegepast. Zoo ii het dan allereerst noodzakelijk, dat de tuinder, vóór hij ter veiling komt, het te veilen product weegt, zoodat do koopman precies weet, hoeveel van zekere partij hj| koopt. De koopman hoeft natuurlijk niet in lederen aanvoerder zijn volle vertrouwen te schenken; hij weet wel, dat er altijd kaf onder het koren is. Evenals een onderwijzer al spoedig zijn leerlingen kent, zoo is do koopman al spoedig op de hoogte van de meerdere of mindere -betrouwbaarheid der tuinders. Laat er dan een regeling getroffen) worden* waarbij een in alle opzichten te goeder naam en faam. bekend staand arbeider, voor de vereeniging van kooplieden eiken dag willekeurige partijen (een of meer) aan een nauwkeurig onderzoek! onderwerpt Zouden de kosten; daarvan, omgeslagen- over een zoo groote massa groenten, wel-ke aan onze veilingen worden aangeboden, niet een luttel bedrag vormen in vergelijking met wat er aan laad- en loslooa Wordt uitbetaald. Wij kunnen op het oogenblik niet beoordeelen, welke loonen de tramsporters gemiddeld -verdienen. Mocht dit minder zijn dan wat men kan noemen „een goed loon", dan lijkt het ons noodzakelijk»; dat die grens wordt bereikt Daarmee voorkomt men niet de gelaakte practijken,doch in leder geval is het een voorwaarde, die vervuld moet worden, om gezonde toestanden te verkrijgen. Dan komt het ons boven* dien voor, dat ook de tuinbouwvereenigingen in dezen een taak hebben te vervullen. Geen enkele tuinder leene zich, er toe, door het geven van een fooi, zich zelf te bevoordeelen ten koste van den koopman. Zwaar diene de straf te. zijn, welke op het plegen van' dezen 'diefstal staat. Minstens worde hij voor geruimen tijd als lid ge royeerd en bij herhaling late men. hem niet meer aan d0 veiling toe. Tegenover den koopman, van wien men het zelfde constateert, passé men gelijke strafmaatregelen toe. Ter beslissing van eventueel» geschillen, die moge lijk uit oen) en ander kunnen voortvloeien» worde een commissie benoemd, van personen staande buiten de drie partijen, doch van wie men overtuigd is, dat zij op neutrale wijze een eventueel conflict zullen berechten-, j Als deze maatregelen eenls werden ingevoerd en nven liet ze dienen als grondslag voor een stelsel, waarbij door alle partijen met ernst naar een zuivere toepassing werd gestreefd, dan meenen w,e dat er weinig ruimte over zou blijven voor ongure elementen om toch hun slechte be doelingen ia practijk te brengen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6