De moord te Grootegast. Het Adres Poortei's Tapijt- en Meutreihandel Levenslange gevangenisstraf tegen den d morge" dader geëischt. voor het levereo. vso Karpetten Vloerzeilen, Gordijnen Matten enz. Meubelen L-edikanten Bedden en Dekens I Marktberichten. 8.60 8.50 8.55 4.00 4.05 4.20 4.50 4.50 5.00 5.05 5.20 5.20 5.30 5.80 6.30 6.50 6.50 6.65 7.20 7.20 7.20 LETFZIO (862) Concert KONINGSBERGEN (280) Concert FRANKFURT (421) Concert HILVERSUM (1071) Ziekenuurtje PARIJS (R. 1744) Symphonische muziek, DAVENTRY (1563) Concert DAVENTRY (482) Orgelconcert MUNCHEN (538) Vesperconcert, HILVERSUM (1071) Sportprognos© door H, Hol lander. LAN1 GENBERG (462) Vesperconcert. BRUSSEL (512) Dansmuziek, HAMBURG (892) Concert HUIZEN (330) NCRV Spreker» Chrlatlaan Kouf- feld en E. Stcendam. HILVERSUM (1071) Rustpoos voor het verzor gen van den zendor. HILVERSUM (1071) Tijdsein en vooravondcon- cert. HUIZEN (1852) NCRV orgelconcert, daarna gra- mophoonplaten. DAVENTRY (482) Dansmuziek. BRUSSEL (512) Gramofoonanuziek. PARIJS (R. 1744) Gr&mofoonmuziek. LANGENBERG (402) Concert, BRESLAU (321) „Zar und Zknmermanp", Opera van Lortzing. BOEDAPEST (545) Concert 7.20 WEENEN (620) Concert 7.20 ZEESEN (1648) Zuidduiteohe «vond. T.20 Stutte gart (874) Orgelooncert. 7.45 HILVERSUM (1071) Politieberichten. 7.50 KALUNDBORG (1163) Oude dansmuziek. 8.00 HILVERSUM (1071) Tijdsein daarna AVRO ra- diotooneel. Opvoering van Maartsche Buien. 8.00 HUIZEN (1852) NCRV. Evangelisatie-samen komst vanuit het kerkgebouw der Baptisten-Ge meenten te Groningen, na afloop persberichten van Vaa Dlas, 8.15 TURIJN (272) Conoert 8.20 DAVENTRY (482) Concert 8.35 MUNCHEN (588) Concert 8.85 BRUSSEL (512) Concert 8.40 KONINGSBERGEN (280) Concert 8.40 BERN (406) Concert door Kurzaal-orkest 8.60 TOULOUSE (883) Gramofoonpl&ten, 8.50 BERLIJN (475) Concert 8.50 PARIJS (R. 1744) Concert 10.10 HAMBURG (392) Concert. 10.10 DAVENTRY (1563) Veaudeville. 10.20 KATTOWITZ (416) Dansmuziek. 10.25 BARCELONA (351) Orgelrecital. 10.80 HILVERSUM (1071) Persberichten van Vaz Dlas; daarna dansmuziek door Ihot AV'RO.-dansorkest. 11.25 DAVENTRY (1563) Dansmuziek. 11.50 KALUNDBORG (1153) Dansmuziek. VROUW WOBBES ALS GETUIGE. Haar verhouding tot beklaagde zou dezen tot de daad hebben gebracht. De lezers zullen zich 'herinneren, dat op Vrijdag 18 Januari te Grootegast in de provincie Groningen door den arbeider-muzikant IJje Wijkstra, oen af schuwelijke moord op vier veldwachtors werd ge pleegd. Deze geruchtmakende zaak heeft gister voor de rechtbank te Groningen gediend. De belangstelling. De drukte voor het recthtsgebouw was buitenge woon groot. Do straat was door do politie afgezet. Een lange file van menschen, die tot aan het Aca demieplein reikte, stond reeds verscheidene uren te wachten om een plaatsje machtig te worden in de rechtzaal, waar nauwelijks piaats is voor zestig per- Bonen. Vrouw Wobbos werd onder geleide van een heil- solclttto binnongoloid en nam piaats op do achterste rij der dicht bozotto getuigenbanken. Ben korte samenvatting van de feiten. Uit do feiten, dio wij indertijd uitvoerig hebben ver meld, bleek toon, dat bij Wijk9tra sinds eenigen tijd inwoonde vrouw Wobbos, dio haar zes kinderen voor hem bad vorlaton on aan wie door den gemeenteveld wachter to Grootegast was aangezegd, dat, zoo zij niet uit oigon beweging terugkecrdo, de politie haar daar- too zou dwingen. Daarop antwoordde W., dat in dat geval doodon zouden vallon.' Op last van den officier van justitie te Groningen moest vrouw Wobbes op den bewusten Vrijdag ge arresteerd worden om te Groningen to worden ver hoord. Daar bekend was, dat W. een gevaarlijk individu is, overlegden de veldwachters Van der Molen, Meijer, Wprkman en Hoving, om gezamonlijk vrouw Wobbos to halen. De officier van justitio had Van dor Mo len geraden, ook nog den opperwachtmeester der marechaussee'» to Marum moe te nemen. Toen do veldwachtors mot hun vloren bij do woning van W. kwamen, zeide veldwachter Van dor Molen, dat ze vrouw Wobbes kwamen halen, waarop W. antwoordde, dat vrouw Wobbes zich gereed zou ma ken. Do veldwachter bleven in do buurt wachten, doch toon hun dit na ongeveer oen half uur begon t,o vervelen, begaven zij zich voor do tweede maal naar W.'s woning. Bij een poging om do deur te openen, bleek deze gegrendeld té zijn. Do politie trachtte daarop de deur te forceeron, waardoor de deur was in het midden gegrendeld boven oen spleet ont stond. Van der Molen gluurde door do spleet naar binnen en werd op hetzelfde oogonblik door W., die achter de deur stond, met een browning in het hoofd geschoten. W. heeft daarop langs de achterzij do het huis verlaten en heeft de veldwachters Werkman en Hoving in den rug aangevallen en met een Duitsch repeteergeweer gedood. Veldwachter Meyer had zich intussöhen achter een paar kleine boompjes verdekt opgesteld en wist W. van daar een paar schotwonden in een pols en onderbeen toe te brengen. Om Meyer beter onder schot te kunnen krijgen, is W. hot veld ingeloopen. Meyer is daarop in een sloot gekropen. Nu begon W. op hem te schieten. Toen omwonenden te hulp wilden komen, wenkte W. met zijn geweer om hun to kennen te geven, dat het voor hen raad zaam was, achteruit te gaan. Hij heeft daarop ook Meyer gedood. Na het volbrengen van dezen viervoudigen moord, •heeft W. de slachtoffers de keel afgesneden, waarna hij zijn woning in brand heeft gestoken. Daarop reed hij me1> zekeren Hut per fiets naar Tolbert, om zich daar door dr. Huizinga te laten verbinden. Daar deze niet thuis was, werd W. den raad gegeven, naar Gro ningen te gaan. Do heer W. Willems, autoverhuurder, bracht het tweetal per auto naar de r. k. ziokenvor- pleging te Groningen. Onderweg moet W. togen Wil lems hebben gezegd: „Je behoeft niet bang te zijn. Wanneer je een marechaussoe of een veldwachter ziet aankomen, buk jo dan. Ik schiet dan over je hoofd." De marochaussee De Vries, van Zuidhorn, zag don auto tusschon Tolbert onOostwold on liot hem stil houden, wetende wat er te Grootegast gebeurd was. Hij liet den auto weer doorgaan on waarschuwde do politie to Groningen. Bij do r.lc. ziekenverpleging go- komen, zotte Willems zijn passagier af on spurtte naar een koffiehuis aan don Heereweg, waar hij vertelde, wat hem overkomon was. De caféhouder hooft toen onmiddellijk de politie opgebeld, waarop do recher cheurs Stiekoma en Van der Woude, na eerst bij hou- dors van bodekarren naar hot signalement van W. te hebben geïnformeerd, per tram naar do r.k. zieken verpleging zijn gegaan. In dit ziekenhuis hooft men W. nfet dadolijk kunnon holpen en hem goradon naar het academisch ziekonihuis te gaan. Dat doden hij en zijn metgezel to voet, on do politie was daarvan ver wittigd. De rechercheurs, op het voorbalcon der tram staande, zagen op den Hooreweg twee verdacht uit ziende mannon gaan. Een hunner had de rechterhand in draaghouding in de jas gestoken en hij boantr- woorddo aan het signalement van W. Do rechercheurs zijn daarop van de tram gosprongen en hebben W. van achter vastgegrepen. Zij vonden bij W. oen browning en eenige tientallen Duiteche geweerpatro nen. tc Groningen overgebracht. Het aetnigenverlioor. Zeventien getuigen, onder wie eenige doktoren, wa ren gedagvaard. Verdediger was mr, Levie, die 9 ge tuigen a déChargo heeft opgeroepen. Toen vrouw Wobbes in do getuigenbank plaats nam, ontstond er eenige beweging. Do verdachte zag er bleek uit on bleef onbewogen bij het voorlezen van de dagvaarding. Als eerste getuige charge wordt gehoord Anne Jutte, opperwachtmeester der marechaussee te Ma- rum. Deze is, toen bij hem aangifte vun den moord ge schiedde, met wachtmeester Bouma en veldwachter Bollens naar Lucaswoldc gegaan. Hij vond daar het huis van verdachte in brand. Het lijk van veldwachter Meijer vond hij in do sloot, dat van v. d. Molen voor de deifc en achter de woning die van de beide rijks veldwachters. Hij liet de lijken naar het gemeentehuis overbrengen. Overal lagen patroonhulzcn, terwijl in de puinlioopen van het huis een geweer werd gevonden. Get. Bouma bevestigt dit. De arbeider Pouw zag erst de vier veldwachters. Hij hoorde schieten en zag daarna verd. weggaan. Verdachte onder verhoor. Verdachte erkont, dat vrouw Wobbes godagvaard was. Hij liet haar vrij om te. gaan. Als ze niet wou, zou verdachte de deur vasthouden. Verd. zegt, dat hij de deur zag uitbuigen. President: U is een goed schutter. Verdachte: Dit scheelde niet zooveel. Op een vraag van den rechter waarom verdachte zijn slachtoffers met een mes sneden toebracht, maakt vordachto oon gebaar. Verdachto zegt niet bij de achterdeur gesproken te hebben. Op een vraag van den officier zegt verdach te, dat het aan do vrouw lag, dat hij do veldwachter buiten wilde houdoh. Do politie had altijd vrijen toe gang bij hem. Gedurende het verhoor antwoordde verdachte op zwakken toon zonder blijken van ontroering. Op een vraag van den president waarom verdachto eon ge laden revolver had. zegt hij dat hij bang was voor 'n volksgericht als te Nibert. Verder bekent hij door de kier der deur geschoten te hebben ora de veldwach ters te doodon. President: U hebt de veldwachters op don grond zion liggen en meende, dat er geen politie meer was. Maar toon u uw huis wilde binnengaan, zag u Werk man nog on dien heeft u toen ook nog neergeschoten. Verdachte: Ja, ik was totaal do kluts kwijt President: Later zag u Meijer ook nog, die op u schoot. U hebt hem toen zion vallen en is hem gaan zoeken. Verdachte: Nee, dat niet. Ik. liep maar wat heen en weer. Ik was heelemaal in de war. President: Later vond U hem in de sloot en heeft u weer op hem geschoten. Wat hebt u daarna met de karabijn gedaan? Verdachte: Weet ik niet meer. President: U bent toen naar Meijer toe gegaan en hebt hem met een mes gesnedon. Gaf hij toen geen teekenen van leven? Verdachte. Neen. President: U bent daarna naar Werkman en Ho ving gegaan en heeft hen ook gesneden en gesto ken. Was dat om hen te dooden? Verdchte: Nee, ik deed dat zoo maar. Ik waa zoo opgewonden. President: Toen heeft u de woning in brand ge stoken en bont u naar den dokter gegaan. Verdachte: Ja. President: Hebt u geen medelijden met de nagela ten betrekkingen? Verdachte: Ja zeker, ik heb er genoeg mee te doen. Hierna wordt verslag gedaan van de toedracht dei- zaak, toen de politie de vrouw kwam halen. Hieruit blijkt, dat de verdachte van oordeel was, dat de bur gemeester zelf moest komen om haar te dwingen mee te gaan. Dan worden verdachte eenige vragen gesteld omtrent den aanval op Meijer. Get. A. Postma veehouder te Doozum, heeft gezien, dat van der Molen een paar keer naar het raam ging, terwijl de anderen bleven staan. Hij zag ook Wijkstra in knielende houding schieten. Later heeft hij verdachte over het land langs de slooten zien loopen zoeken. Getuigfe was bang voor Wijkstra en heeft zijn kinderen in veiligheid gebracht. Verd. ontkent in zoekende houding geloopon te hebben. Get. Slikkema had bij Aaltje er op aangedrongen, dat zij gaan moest. Verd. zei, dat hij do dagvaarding in do kachel geworpen had, doch dat hij A. vrij liet,. Get. verklaart, dat A. liever niet naar huis wilde. Get. waarschuwde Hoving, dat verd. had gezegd: we zul len ons er wel uit redden. Get. had den indruk, dat er gevaar dreigde. Vrouw Siklcema verklaart, dat verd. dreigde te schieten als er meer- dan twee politiemannen, kwa- mon. Get. was bang, dat er iets gebeuren ging. Verd. zei: Als ze A. halen, haal ik hun vrouwen. Majoor v. d. Woudo heeft Verd. aangehouden. Hij vond een revolver met 7 patronen, Majoor Stiekema bevestigt zulks. Get. Gorter verklaart dat W. zeide, dat de politie missohion wel in het zand zou bijten. De verklaring van vrouw Wobbes. De volgende get. vrouw Wobbes is wat doof on moet vlak voor de tafel komen. Toen de dagvaarding kwam heeft V/. die verbrand en gezegd: daar ga jo niet heen. Ik heb Je van je zes kinderen afgehaald en nu zal ik je door veldwachters weer laten weg halen?! Dat komt mijn eer te na. Toen er weer eon dagvaarding kwam, had hij haar beloofd mee naai* Groningen te zullen gaan. Zij wilde W8l gaan, maar hij wilde haar niet laten gaan. Toen de veldwachters bij het huis kwamen, heeft zij gehuild, maar zij is W. niet om den hals gevallen. Do president: Hebt u ook geschoten? Get.: Neen. President: Hebt u ook geen geweer in handen ge had. U; moet de waarheid zeggen. Getuige: Neen, ik heb geen geweer gehad. Bij de achterdeur heeft hij haar verteld, dat hij vier veldwachters doodgeschoten had. Hij had een mes in de hand, waar bloed aan zat. Hij heeft petro leum genomen en hot huis in brand gestoken. ZIJ heeft bij het uit het huis gaan het lijk van Vian der Molen bovenop zien liggen. President: Van wie is de verhouding uitgegaan tusschen u en hem. Bent u niet begonnen hem bin nen te tikken? Getuige: Neen, nooit. Ik kwam bij hem om zijn moeder te helpen. President: Wie is de schuld, dat het zoover tus schen u en hem is gekomen? Zeg de volle waarheid, dat is noodig. Getuige: Van mij niet. Verdachte: De verhouding tusschen ons beiden is van haar het eerst uitgegaan. President: Kwam hij vroeger ook wel bij .u? Getuige: Ja, hij; kwam al drie jaar bij mij. Verdachte: Om er wat hout te hakken. Mr. Enklaar; Toen u geen ondersteuning kreeg, heeft hij toon niet gezegd, dat het min was. Getuige: Neen. Mr. Enklaar; Is hij toon niet voor u klompen gaan maken, om u tö steunen? Getuige: Ja. Mr. Enklaar: En hebt u hem toen om den hals ge pakt en is u toen met hem gaan vrijen? Getuige: Neen. President: Hebt u niet gezegd tegen H. B. Wijk stra, dat het maar goed was, dat de politieagenten dood waren? Getuige: Laster, allemaal laster. Verdediger: Wilt u getuige de vraag stellen of zij ook geschoten heeft? Getuige: Ik heh niet geschoten. Ik heb geen geweer in handen gehad. Nadat de deskundige dr. Mieremet eenige verkla ringen heeft afgelegd, betreffende de verwondingen van de slachtoffers, wordt een broer van verd. als getuige décharge gehoord. Deze zegt, dat zijn broer de laatste jaren heel vreemd was. Hij las vreemde boeken. Zijn moeder had het heel goed bij hem. Toen zijn broer met Aaltje bij hem geweest was, zag hij er uit als een wild dier. Hij vertelde wat hij had gedaan en vroeg of hij Aaltje bij get. kon laten. Get. nam haar in huis. Zij vertelde, dat zij tijdens den moord op den zolder had gezeten. De vrouw van dezen getuige zegt, dat haar zwa ger Aal tja niet wilde tegenhouden om weg te gaan. Na den moord zag verd. er verwilderd uit. Aaltje zei blij te zijn, dat de politie gevallen was en dat zij er om moest lachen. Om 1 uur werd de zitting geschorst. Na de pauze. Nadat na de pauze eerst nog een arts was ge hoord en een neef van verdachte, uit wier verkla ringen wol bleek, dat verdachte den laatsten tijd erg vreemd deed, kwam vervolgens do getuige Jan Hut. de chauffeur, dio verdachte naar Groningen heeft geroden. Toen IJje Wijkstra bij hem was gekomen om te vragen hem naar Groningen te rijden, had deze er vreeselijk en verwilderd uitgezien; de oogen puilden hem uit he thoofd. Getuige had toen wel den indruk gekregen, dat er iets vreeselijks gebeurd moest zijn. Don laatsten tijd is verdachte erg vreemd geweest. Hij sprak veel over spoken on het Boeddhisme. Hij was steeds in de streek zeer gezien. Men mocht hem daar wel. Get., die Wijkstla reeds negon jaer kent, heeft van hem nooit iets gehoord over antipathie te gen de politie. Tegen gei. heeft Wijkstra zich er nooit over uitgelaten, of hij het al of niet goedvond, dat Aaltje van der Tuin, na het ontvangen der dagvaar ding, naar Groningen zou gaan. Get. heeft den in druk gekregen, dat de vrouw steeds naar hem toe ging en dat niet van den man de verhouding is uit gegaan. Het is getuige opgevallen, dat verdachte veertien dagen voor den moord niet meer zoo goed harmonica spoelde als vroeger. HÜj, haalde verschil lende melodieën door elkaar. Op een vraag van mr. Ehklaar, antwoordde get. dat verdachte vaak piano speelde, doch dat hij zeer goed onderscheid weet tusschen verschillende melodieën. Vier getuigen k décharge verklaarden nog, dat zij getwijfold hebben aan den geestestoestand van Wljk- strd. Zij: hebben Wijkstra altijd gekend als een fat soenlijk intenseh, maar die in den laatsten tijd zeer wonderlijk deed. Getuigen J. H. van der Meer en A. Scholte hebben wel eens gedacht dat W. gek was of het worden zou. De Officier van Justitie aan het woord. Hiermede was het getuigenverhoor afgeloopen en kwam de Officier van Justitie aan het. woord. Deze bracht in herinnering den diepen indruk dien het drama in ons land heeft gemakt. Groot was de verontwaardiging tegen den moordenaar, en niet minder groot de deelneming met de slachtoffers en hunne nabestaanden. Spr. heeft de politie leeren waardeeren bij de vervulling van haar plicht. Het is een moeilijke taak die zij heeft te vervullen. Spr. heeft de slachtoffers gekend; zij waren flinke man nen, bezadigd in hun optreden, menschen met een gevoelig hart, die er altijd rekening mee hielden,, dat zij, die misdeden, ook menschen waren. Het parket te Groningen zal de namen der gevallenen, altijd met eere blijven noemen. Spr, betoogde dat de vraag, of hier van moord sprake is, bevestigend moet worden beantwoord. Hier is de voorbedachte rade, die daarvoor vereischt wordt, aanwezig. Verdachte is bij eiken nieuwen moord een tijdlang in kalm beraad geweest en daar na tot het besluit gekomen. Men heeft uit de ge tuigenverklaring kunnen hooren dat de verdachte reeds tevoren zich uitliet op een wijze, die wijst op kalm overleg voor zijn daad. Na een korte uiteenzetting van het misdrijf con cludeert spr. uit verschillende uitdrukkingen van ver dachte, dat hij toen reeds het besluit had genomen om de veldwachters dood te maken. Spr. wijst verder op den langen tijd die verliep tusschen de komst der veldwachters en het schie ten. Zij hebben langen tijd voor de woning gesur veilleerd en gewacht op vrouw Wiobbes. Ook toen had hij dus voldoenden tijd tot kalm overleg. De deur bleef echter gesloten, en eerst toen tegen de deur goramoid werd, pakte hij het pistool en schoot. Hier is dus geen oogenblik sprake van opkomon- do drift. Hier heeft hij zijn slachtoffers opgespoord als een stuk wild. Dus voorbedachte rade staat al leszins vast. Ten aanzion van de vraag of de verdachto ontoe rekenbaar is, merkt de officier van justitie op, dat verdachto moer ontwikkeld is dan menig ander. Hoe kwam deze man tot dit ontzettend misdrijf, vraagt *spr. zicih af? Hij zelf zoekt dat in oen ver zwakking van cl© zenuwen, en door de verhouding tot vrouw Wobbes. Spr. wil erkennen, dat dit laatste van grooton invloed is geweest. Het is ©en groote faetor in de aanleiding tot dit drama, maar er is eenige te genstrijdigheid over de vraag van wie deze verhou ding is uitgegaan. Zeker is, dat die vrouw een zeer grooten invloed op hem heeft gehad. Do eisch. Spr. wijst verder op het ontstellende gevolg van de daad van beklaagde. Spr. ia er bij geweest, dat een is Laagzijde B 56, Teief. 87, Schagea, KurKzeil 2.25 - Balatem 1.19. der vrouwen van de vermoorde veldwachters het veiv minkte lijk van haar man, die kort tevoren het huis opgewekt had verlaten, thuis kroeg, en op dat moment heeft sp.r. begrepen, dat deze verdachte, die tot zulk een gruweldaad in staat was, niet meer in do inact,- schappij mag terugkeeren en levenslange gevangenis straf moet hebben. Spr. vraagt dus levenslange ge vangenisstraf. Da verzadiging. Vervolgens Meld de verdediger, mr. Levy een zcar lang pleidooi, waarin hij begon met een woord van deernis aan de nabestaanden en verklaarde, dat ver dachte zelf zoo onder den indruk van zijn daad was, dat hij wenschte dat hij zelf ook maar was gevallen, Spr. trok te velde tegen sommige tendentieuze pers-' berichten, die verdachte schilderden als een gevaar-j lijk mensch, terwijl thans blijkt dat hij uiteraard een goede kerel was, die met de politie op goeden voet; stond. Vervolgens schetste spr. den invloed van vrouw Wobbes, die verdachte volgens het rapport en de ge tuigenverklaringen zou hebben verleid, dat hij lan-' gen tijd reeds vreemd deed en overal spoken en geest-; verschijningen zag. En zoo kwam Wijkstra, die zich anders nooit met vrouwen bemoeide, onder den invloed van dezo 'zinne lijke en sexuecle vrouw, van dien tijd af hing zij aan hem alseeiL klit. Toen do vrouw een oproep kreeg om voor den rechtercommissaris te verschijnen, ineen- do hij dat zij nog eerst een andere dagvaarding cicjest ontvangen. Hij wilde haar wel laten gaan, maar zij wilde niet, zij wilde bij hem blijven. Toen de veld wachters voor de deur stonden lag zij te bed, en hij doelde haar mee, dat zij gehaald werd, maar zij wilde er niet uit, en schreide, dat als zij meeging, •:.ij mis schien nooit meer terug zou 'komen. Hij heeft daar op geantwoord: „ach dat zal nog wel meevallen." Maar zij ging niet; pleiter meende, dat vrouw Wobbes verdachte dus tot de daad hoeft aangezet Spr. be twist het den officier van justitie, dat verdachte naar een voorafberaamd plan heeft gehandeld. Neen, hij heeft pas geschoten toen de deur werd gerameid en i hij in een doldriftige waanzinnige woede was geraakt, j Uit de antwoorden op de vragen die spr. verdachte heeft gesteld, is spr. gebleken, dat verdachte inder-f daad in oon toestand van zinneloosheid heeft gehan deld. Hij weet niet welke reden hij heeft gehad om te schieten, hij is het huis uit geloopen uit vrees, dat de veldwachter hom van alle kanten kwamen be schieten. Hij schoot en stak zonder eenig doel, want hij wist dat de menschen, toen hij stak al dood waren. Zon der doel stak bij zijn huis in brand. Hij dacht er niet aan om te ontvluchten, hij was totaal overstuur. Dat zijn de feiten afschuwelijk zoo zij zijn gepleegd. Wanneer de verdediger er op heeft gewezen, dat in dit geval niet van moord met voorbedachte rede sprake kan zijn en vervolgens komt te spreken over de houding der vier gevallen veldwach irvs,- verzoek: do president hem niet voort te gaan mot zijn kritiek op de houding dor veldwachters, die zich niet meer kun nen verdedigen. (Applaus op de tribune. De verdediger zegt absoluut niet de bedoeling te hebben gehad te kritiseeren, het is alleen zijn pncht aan te toonen, dat de schuld van bet verloop der zaak niet uitsluitend aan den verdachte mag worden ge weten. Spr. leest hierna voor een paar uitspraken van rechtsgeleerden, die spr. er toe geleid hebben, om een aanvraag in te dienen, tot onderzoek naar de geest vermogens van den verdachte. Het spijt spr. dat de rechter-commissaris daaraan niet heeft willen vol doen, maar spr. dringt er bij de rechtbank ten sterk ste op aan, alsnog een psychiatrisch onderzoek te doen stellen. Hierna volgde re- en dupliek, waarin beide spr. i hun standpunt handhaafden. De president stelde beklaagde de vraag of hij nog iets te zeggen had. Hij antwoordde daarop met oen kort: „neèn". De uitspraak werd 'hierna bepaald op Dinsaag Mcb AMSTERDAM, 23 April. Aardappeelc. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 2.75—3.20, ld. blauwen f 2.80—3.20, id. bravo's f 2.50-., 3.50, id. bl. eigenheimers f 1.80—2, ld. juin per 50 Kg. f 1.75—2.25, id. blauwe poters t 1.50—1.75, id. bonte po ters f 1.50—1.75, id. Bevelanders f 2—2.10, IJpolder brar vo's f 2.503.50, id. blauwe eigenheimers f 1.802, id. Bevelanders f 22.10, Hillegommer zand- f 2.40—3, Drentsche eigenheimers t 2.502.80, Friesche blauwen f 2.90—3, id. borgers I 1.90—2, id. blauwe borgers f L80 2 per H.L. WARMENHUIZEN, 23 April. Roode kool le soort f 10.6019.90, 2e soort f 8.5013.80, gele kool le soort f 9.40—10.10, 2e soort t 7.70, witte kool le soort f 11.10—14.50, 2e soort f 8.30—11, peen f 4.6C id. kleine f L50—2.10, per 100 Kg. Totaal aanvoer: 34100 Kg. roode kool, 1500 Kg. kool, 9600 Kg. witte kool. 1725 Kg. peen. NOORDSCHARWOUDE, 23 April. Uien f 4.40—5.20, drielingen f 4.10—4.30, grove f 3,80- 4.30, peen f 3.605, peen kleine f 1.101.50, roode kool f 8.70—22.80, gele kool f 8.40—16.80, Deensclhe witte kool f 10—15.60, kroten f 1.80 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 5400 Kg. ujen, 13200 Kg. peen, 131200 Kg. roode kool, 67400 Kg. gele kool, 184800 Kg. Deensche witte kool, 1600 Kg. kroten. PURMEREND, 23 April. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen ais volgt: Kaas. 22 st. kL fabrlekskaas met r.m. f 40.50, 13 st kl. boerenkaas met r.m. f 44, in totaal 35 stapels, we gende 45000 Kg., handel stug, 168(^Kg. boter.f 1.50—1-35 per Kg. Vee. 1217 runderen, w.o. 210 vette f 0.80HO, handel matig, 991 melk- en geldekooien f 150—375, handel stug, 18 stieren, 19 paarden 100—200, handel matig, 31 vvtt® j kalveren f 1.40—1.60, handel matig, 895 mwht kalven»» j

Schager Courant | 1929 | | pagina 2