Schager Courant z n au Tutti Frutti. Tweede Blad. Boerderij. IEL litei zij kt. oei Woensdag 24 April 1929. 72ste Jaargang. No. 8447. HET UIERSTRIJKEN BIJ EET MELKEN. „De laatste drop is de boterknop." MELKMACHINES. wei: - la, nu» =0 ii pet Het rapport van de Commissie voor land bouwcoöperatie uit den Noord-HolIand9Chen Zulveibond over hot machinaal melken. 160 gebruikers van melkmachines raden de aanschaffing van een machine aan. Verschenen is het rapport van de Commissie voor 9^0landbouwcoöperatie met den.Bond van coop. grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland, naar aan- e. leiding van een onderzoek in geheel Nederland naar de resultaten van het machinale melken. Het rapport bevat de antwoorden van ongeveer 160 gebruikers van melkmachines op 12 vragen der commis- ile betreffende de installatiekosten, den tijd dat er reeds ,jnet de machine gemolken is en met welke machine dit geschiedde, hoeveel koeien er machinaal gemolken er werden, hoeveel de onderhoudskosten bedragen, of er 'eregeld met de hand nagemolken wordt, hoe groot de besparing ds, door de machine verkregen, enz. Van de geraadpleegde melkmachine-gebruikers raden allen de aanschaffing van een machine aan, sommigen zeer sterk. Algemeen is het oordeel, dat de machine se cuur behandeld moet worden. Met schoonmaken, dat lakkei ijk gaat, moet men liefst zelf doen en vordert Inig tijd. Bij de aanschaffing dient men, behalve voor een goede ihine, te zorgen voor een goede melkplaats met be ien vloer en gelegenheid om het vee goed te kunnen it zetten en tevens te kunnen voeren. Moet men in [den zomer op verschillende plaatsen melken, dan schaffe een vlakken, vierwieligen wagen aan, waarop de latie wordt geplaatst en waaromheen de koelen ten vastgezet en gemolken. Ie commissie ontving inlichtingen over bedrijven van irlei grootte, waaruit blijkt, dat men op de groote ijven de meeste economische voordeelen behaalt, idat twee personen in staat zijn, een groot aantal len goed te melken. Maar ook van de kleine bedrij- ren met 10 en minder koeien ontving de commissie rarme aanbevelingen, omdat de boer, dank zij de ma- lïlO hine, alles alleen kan doen en een dienstbode kan ont- leren, Namelken wordt algemeen noodig geacht. De nage- nolken hoeveelheden zijn echter in den regel niet groot neestal 1/5 tot L.. met uitzonderingen tot 1 L., of ets meer. Bij vaarzen -sybrdt vaak bijna niets nagemol- en. De koeien vinden, volgens de antwoorden, het melken net de machine prettiger dan het melken met de hand. n het bijzonder geldt dit voor de vaarzen. De melkwin- liag wordt algemeen hygiënischer gevonden dan met le hand, de productie acht men niet minder dan bij oede melkers; berichtgevers melden zelfs, dat zij haar iger vinden, ook het vetgehalte. lij goede behandeling van de machine heeft men van ekten geen last. onderhoudskosten zijn verschillend; in de meeste wallen niet hoog. Voor afschrijving wordt 5 a 10 pet erekend. Als drijfkracht worden wel benzine-motoren gébruikt, raardoor de hooge kosten van electrische stroom ver rieden worden. - De commissie meent te mogen concludeeren ,dat het ;ebruik van een melkmachine voor daarvoor geschikte pedrijven ten volle is aan te bevelen en ongetwijfeld ook peer ingang zal vinden. Onder do geraadpleegde gebruikers van melkmachi- behoorde do Landbouw-Hoogeschool te Wageningen :e gebruikte zoowel een Alfa Laval als een Westfalia in molk 10 koeien met een machine. Op de vraag, hoe iot de besparing is tegenover het met de hand mal len, per koe per jaar berenkend,. antwoordt de Hooge- "100I, dat zij meent op een besparing van 33 pet. te en rekenen; in totaal wordt het iets minder, om- lt het schoonmaken van de machine meer tijd vor- dan van handmelkgereedschap. Bij het meiken is het van belang het uier vóór het eigenlijke melken goed te masseeren teneinde de melk- orming te prikkelen. De laatste drop is de boterknop, zegt een cekend beerenspreekwoord en daarmee wordt bedoeld, dat van de laatste melk het vetgehalte het hoogst is en dat komt. omdat de vetbolletjes in de fijne melkkanaaltjes worden vaai.gehouden en eerst door grondig uitmelken er uit kunnen worden gebracht. Dat is vooral ba.n in bijzondere mate het'geval, wanneer men het uier te voren niet met de hand bewerkt, „ge streken" heeft. Het „worpelen", zoöals de boer dat noemt, heeft dus wel degelijk beteekenle en hij weet dat bij ervaring. Prof. dr. Bünger heeft op de proefboerderij van het proefstation voor melkkunde te Kiel een proef geno men en vond daarbij de volgende cijfers blijkens de „Landw. Presse". (Zonder voorafgaande uiermassage), le minuut 1.79 Kg. 0.65 1.17 Kg. 1.70 2e minuut 1.92 Kg. 2.00 1.79 Kg. 2.50 3e minuut 2.25 Kg. 2.75 1.62 Kg. 3.80 4e minuut 1.71 Kg. 4.80 0.56 Kg. 5.95 5e minuut 0.87 Kg. 7.35 0.09 Kg. 6.90 Masseerde hij wel, dan kreeg hij achtereenvolgens de volgende vetgehalte-cijfers: le minuut 3.35 2e minuut 3.70 3e minuut 3.50 4e minuut 3.48 5e minuut 3.30 Het spreekt echter vanzelf, dat het maöseeren des te meer geeft naarmate het oordeelkundig wordt gedaan. tol Vergadering van den Raad op Dinsdag 23 April 1929, des middags 2 uur. Afwezig met kennisgeving van verhindering de heer Kooijman. Voorzatter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester, Secretaris de heer Logger. Met een woord van welkom wordt de vergadering door den Voorzitter geopend, waarna de notulen onder dankzegging aan den samensteller worden vastgesteld Ingekomen stukken. a. Besluit van Ged. Staten van Noordholland d.d. 27 Februari 1929, Nó. 59, houdende verdaging van de be slissing omtrent het Raadsbesluit van 5 Februari 1929, no. 96, tot het aankoopen van grond en het aangaan eener geldleenlng van f 5000. b. Idem d.d. 27 Februari 1929, No. 146, waarbij goed gevonden wordt dat de betrekkingen van tijdelijk Se cretaris en Ontvanger door één persoon worden bekleed. c. Idem d.d. 27 Februari 1929, No. 146, waarbij goed keuring wordt verleend aan het Raadsbesluit tot het doen bekleeden van de betrekkingen van Secretaris en Dntvanger door één persoon. d. Schrijven van Ged. Staten van Noordholland d.d. 6 Maart 1929, No. 177, betreffende de jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers, waarbij het tijdstip, waarop de nieuwe regeling, nadat daarop de Koninklijke goedkeuring zal zijn verkregen, zal in wer king treden, wordt verschoven tpt 1 Januari 1930. e. Verslag van den heer J. J. Werner, arts, alhier van zijn in 1928 als gemeentegeneesheer verrichte werk zaamheden. In dit verslag wordt met groote waardeering geme moreerd de welwillendheid van den overleden secreta ris, wijlen den heer H. H. Dubbelman, die steeds bereid was inlichtingen aan de gemeentegeneesheer/ te verstrek ken en steeds een open oor had voor de minvermogende zieken. Wat de bevordering van de volksgezondheid betreft, dringt de heer Dr. Werner er met klem op aan daf bij elk huis een apart privaat kome, wat wellicht ook nog opruiming van enkele krotwoningen tot gevolg zal hebben. Met genoegdoening wordt geconstateerd, dat de ouders van schoolgaande kinderen goede nota nemen van de op- en aanmerkingen. In verband met de nogal voorkomende hoofdluizenplaag, zal het noodig wezen strenge maatregelen te treffen en de medewer king van het onderwijzend personeel ingeroepen dienen te worden, door den toegang tot de school te weigeren aan die kinderen die niet voldoende zijoa gereinigd. Ove rigens vermeld het verslag de diverse werkzaamheden door den gemeentegeneesheer verricht f. Proces-verbaal van overdracht van boeken en kas van den waarnemend Gemeente-Ontvanger aan den nieuw benoemden functionnaris. De overdracht had plaats op 19 Maart, en overeen komstig boeken en bescheiden was in kas f 1337.45%. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men en aan den gemeentegeneesheer wordt door den Voorzitter een extra bedankje toegekend voor diens keu rig verslag. Instemming. De applicatiecursus. g. Schrijven van W. J. Blaauboer en J. L. H. J. Wes tenberg, onderwijzers aan de O. L. school, resp. te Kol horn en te Barsingerhorn d.d. 9 Maart 1929, houde&üe verzoek ook hen, op kosten der gemeente den te houden applicatiecursus te laten volgen, aangezien ook zij bij een eventueele verplaatsing daarvan voordeel kunnen genieten. Het voorstel van B. en W, luidt als volgt: Het besluit tot het doen volgen van den applicatie cursus door de 3 hoofden der O.L. soholen op kosten der gemeente werd genomen uit overweging, dat het ge- wenscht moet worden geacht, dat bij invoering van het onderwijs in lichamelijke oefeningen aan elke school al- thans één leerkracht behoort te zijn, die onderwijs in dat vak kan geven. Aangezien wisseling van pereoneel onder de hoofden minder veelvuldig plaats heeft, dan onder het overige 1 personeel, achtte men het meer doelmatig genoemden J cursus door de hoofden te doen volgen. De gemeente zal daardoor niet zoo spoedig voor het geval komen te staan, dat dn de toekomst aan de invoe ring van meergenoemd onderwijs extra-kosten moeten j worden besteed. Bij het nemen vari het besluit, werd dus meer gedacht aan het belang van het onderwijs in deze gemeente, dan wel aan de verbetering der promotiekansen van hen, die den cursus willen volgen. Overigens staat het ieder vrij, op eigen kasten aan den cursus deel te nemen. B. en W. stellen mitsdien voor, op het Verzoek van adressanten afwijzend te beschikken. De heer Engel licht nog nader toe dat door de pressie van bovenaf, om bedoeld onderwijs in te voeren, B. en W. vorig maal hebben voorgesteld, dat van iedere school één onderwijskracht den applicatiecursus zou volgen, omdat anders de gemeente genoodzaakt zou zijn een onderwijzer In het bezit van de acte van buiten te laten komen. De kosten, verbonden aan het volgen van den cursus, werden-door B. en W. begroot, maar het is niet de bedoeling dat de cursisten dit bedrag ontvangen, zoo- als in het adres van de heeren Blaauboer en Westen berg staat. De Voorzitter deelt mede dat er ongeveer 20 aan den applicatiecursus zullen deelnemen. De cursus is nog niet begonnen, doordat de benoemde leeraar naar Indië gaat en met Mei zal nu een andere leeraar worden benoemd. De heer Kistemaker vraagt af andere onderwijzers dus ook in de gelegenheid zijn den cursus te volgen en of de kosten zoo hoog zijn, dat ze zelf de kosten niet kunnen betalen. Op de eerste vraag geeft de Voorzitter een bevesti gend antiwoord, de cursus zal worden gehouden op Woensdag- en Zaterdagmiddag. Spr. vdndt wel dat de kosten hoog zijn, maar Oude Niedorp en Barsingerhorn hebben er juist op aangedrongen 'dat de cursus te Scha- gen werd gehouden, want als dat te Den Helder gebeur de, waren do kosten nog hooger. Overeenkomstig het «oorstel van B. en W. wordt, zon der hoofdelijke stemine, besloten. h. Besluit van Ged. Staten van Noordholland d.d. 3 April 1929, No. 135, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot aankoop van grond en het aangaan van een geldleenlng, groot f 5000. B. en W. stellen voor, dit stuk voor kènni8geving aan te nemen. Goedgevonden. De rooilyn aan den Westfrieschendijk to Kolhorn. Schrijven van den Voorziter van Ged. Staten van Noordholland d.d. 15 Maart 1929, le afd. No. 177a/3824, waarbij medegedeeld wordt, dat in zake de rooilijnbepa ling aan de Zuidzijde van den Westfrieschen dijk te Kolhorn Ged. Staten zich er niet mee kunnen vereeni gen, dat een viertal perceelen van een eventueele rooi lijnbepaling op 9 meter uit de as van den weg, worden uitgezonderd. B. en W. stellen voor, het raadsbesluit van 13 Novem ber 1928 in dien zin te wijzigen, dat voor de Zuidzijde 1 van het gedeelte van den Westfrieschen dijk tusschen de Schager Sluis en de grens der gemeente Winkel een j rooilijn wordt vastgesteld op 6 meter uit de as van den weg. De Voorzitter licht toe dat de 4 genoemde perceelen zijn die van de heeren Kuiper, Hoenson, P. Pool en Kalf. Als de goedkeuring nu niet mocht worden verkre gen van 6 meter dan is er nog een andere weg, n.1. om den dijk dan te verbreeden aan den kant van het ka naaltje, maar dan staat het boetje van Engel weer in den weg. De heer Engel wijst er op dat men blijkbaar geen hui zen aan den dijk wil hebben. Het Is wel niet de bedoe ling den dijk zóó breed te maken. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeens stem men aangenomen. Volgt benoeming leden en plaatsvervangende leden stembareeux Stembureau I: vacature plaatsvervangend lid door het overlijden van den heer H. H. Dubbelman. B. en W. bevelen aan den heer P. Kater, lid van den Raad. Stembureau II: Vacature lid door overlijden van G. Grootea. B. en W. bevelen aan den heer J. Borst te Ha ringhuizen. De heer Kater wordt met 5 van de 6 stemmen be noemd, 1 stem blanco; de heer Borst met algemeene stemmen. De heer Kater neemt de benoeming aan. Belastingverlaging. Aan de orde is de vaststelling van het vermenigvul digingscijfer 1929—1930. Blijkens opgaaf van den Rijksontvanger te Schagen zal de opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting belastingjaar 19281929 zijn f 28508.58. Hiervan zijn ge boekt op den dienst 1928 overeenkomstig art 9 der re- keningsvoorschriften, 2/3 van de bij vaststelling van het. vermenigvuldigingscijfer geraamde opbrengst f 16666.67, zoodat van do opbrengst der G.I.B. 19281929 in de rekening over 1929 moet worden verantwoord f 9841.97. De begrooting, dienst 1929, vraagt: onder a, (betref fende in het- dienstjaar aanvangende belastingjaar) f 16666.67; onder b (betreffende dn het dienstjaar eindi gende belastingjaar) f 8333.33, totaal f 25000; onder b zal blijkens het vorenstaande worden ontvangen f 9841.91 zoodat a moet bedragen f 15158.09; f 15158 is 2/3 van de totale opbrengst van „de G.I.B. over het belastingjaar 19291930. De totale 'opbrengst over dat belastingjaar dient dus te zijn 3/2 maal f 15158, is f 22737, (f 23000.) Met een vermenigvuldigingscijfer van 2.75 werd over 1928—1929 een opbrengst verkregen van f 26000. Voor een opbrengst van f 23000 zou mitsdien een vermenig vuldigingscijfer van 2.4 voldoende zijn. Het komt B. en W. echter gewenscht voor, eenlge ruimte te laten, zoo dat, in de veronderstelling, dat de belastbare inkomens geen belangrijke wijzigingen hebben ondergaan, voor 19291930 een vermenigvuldigingscijfer wordt voogesteld van 2.5. De Voorzitter zegt dat de landbouw eerder een hoo- gere opbrengst dan een lagere zal geven. De enorme schuld die de gemeente had bij de Boerenleeenbank is weggewerkt en is nu veranderd in een voordeellg saldo. Bovendien is f 1000 voor de veldwachterswoning betaald uit de gewone middelen. De bouw van deze wo ning Is aangenomen volgens de begrooting en ia ge gund aan den heer Wardenaar te Haringhuizen. Algemeen wordt goedgevonden het vermenigvuldi gingscijfer vast te stellen op 2.5. Af- en overschrijvingen tot een bedrag van f 3936.06 op de gemeentebegrooting voor 1928 worden goedge keurd, Wijziging van de verordening op de keuring van waren. Blijkens schrijven van Ged. Staten van Noordholland d.o. 19 Dec. 1928 le afd. No. 48bis/23259, komt het den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gewenscht voor, de verordening op de keuring van waren in deze gemeente te wijzigen. 1. De keuringsverordening stelt uitsluitend strafbaar het verkoopen van waren, welke niet voldoen aan de eisohen ,of ten aanzien waarvan niet voldaan is of wordt aan de eischen, gesteld krachtens de Warenwet, met uitzondering van art. 16 dier wet. Ten einde een overtreding te kunnen constateerden moet derhalve worden bewezen, dat de waar is of wordt verkocht. In de practijk zijn hieromtrent moeilijkheden gerezen, welke kunnen worden ondervangen door aan art. 4 een tweede lid toe te voegen, luidende: „Het is ver boden met betrekicing tot waren iets te doen of na te laten in 6trijd met de voorschriften krachtens de Wa renwet (Stbl. 1919 No. 581) met uitzondering van art. 16 dezer wet. 2. Voorts wordt de aandacht gevestigd op het arrest va nden Hoogen Raad van 5 Maart 1928, waarin wordt uitgesproken, dat de melkveehouder niet valt onder het begrip „koopman", noch volgens het Wetboek van Koop handel, noch volgens het spraakgebruik. Art. 1, onder h, der Keuringsverordening is dus volgens deze uit spraak niet van toepassing op melkveehouders, die melk verkoopen, welke niet aan de gestelde eisohen voldoet. Waar hier en daar nog enkele melkveehouders doorgaan met het verkoopen van vervalschte melk, is een nadere voorziening van beteekenis. In verband hiermede ware het wenschelijk art 1 onder a. der Keuringsverordening aldus te lezen: Het ten verkoop of ter aflevering in voorraad hebben, terwijl in art. 1, onder h, achter 'het woord kooplieden zou kunnen worden opgenomen het woord „melkvee houders." B. en W. stellen voor de Keuringsverordening in den hiervoren aangegeven zin te wijzigen. Wordt goedgevonden. Aanstelling van een 4e leerkracht aan de O. L. school te Kolhorn. Tengevolge van de technische herziening der L. O.- wet 1920 bij wet van 20 Dec. 1928, Stbl. 506, zal aan de De PRESIDENT HEEFT HET GOED. Een half millioen dollar per jaar! Dat is het bedrag, dat den presidenlt van de Yereenigde Staten van Aemrika, den heer Hloover, ter beschikking staat, Maar de vele voordeelen, die uit deze ambtelijke dotatie voortvloeien, worden eerst duidelijk bij een zorgvuldige beschouwing van de verschillende bud get-posten van het Witte Huis. Vóór alles geniet de president een) jaarlijksch inkomen van 75.000 dollar en daarbij komen nog presentiegelden en reiskosten ten bedrage van 25.000 dollar. Op zich zelf met elkaar reeds een aardig inkomen, en dat des te meer, wanneer men bedenkt, dat de presi dent geen huishuur behoeft te betalen. Het prach tige Witte Huis te Washington staat namelijk hem en zijn vrouw als ambtswoning ter beschikking, welke woning van staatswege alle vier jaren voor een gedeelte of geheel opnieuw wordt gemeubi leerd en van alle moderne gemakken alsmede het fijnste porcelein, zilver en eigen geweven gordijnen en kleeden wordt voorzien. Met uitzondering van de levensmiddelen, die de presidenlt en zijn klein gezin dagelijks noodig hebben, komt er verder niet de geringste uitgave in zijn huishouding voor en zelfs genoemde levensmiddelen kan de econoom van het Witte Huis voor een matig prijsje in een der warenhuizen van leger en vloot betrekken. Behalve deze nog de volgende voordeelen: een aantal kostbare automobielen, een schitterend mooi staatsjacht voor Zondagsche tochtjes, eigen telefoon- en telegraaflijnen, een privé-kamer in het W]ashingtonsche spoorwegstation, een luxe in gerichte werkkamer in het Kapitool, verscheidene broeikassen en oranjerieën, die kosteloos bloemen en planten voor versiering van de woning en tafel van den president leveren, een fanfare-corps, dat niettemin uit een oogpunt van kunst op een hoog peil staat en tenslotte nog een bijzonder dagblad, dat uitsluitend voor het gebruik van den president i wordt samengesteld. Daarbij is het personeel van 1 den president nog niet eens genoemd. Zijn staats secretaris; zijn privé-secretaris, de staf' van par ticuliere detectieven, ie hem en zijn vrouw dag en nacht bewaken; de 50 uitgezochte bewakingsdie- naren, die het Witte Huis eni het bijbehoorende park tegen ongewensohte indringers moet be schermen; de lijfarts; de beide vleugel-adjudanten; l de staf van bedienden op het bureau en zijn bar- bier. Dit uitgebreide personeel staat geheel op staatskosten! ter beschikking van den president, die dikwijls, om zijn staatsrechtelijke macht, als staatsopperhoofd, kabinetschef en als hoofd van leger en vloot, de machtigste heerscher op de wereld genoemd wordt Maar zelfs de boomen van een Amerikaanschen president zullen niet tot aan den hemel reikeni Want dit alles duurt slechts 4 jaar en getrouw aan de overlevering is her benoeming maar éénmaal toelaatbaar. In het gunstigste geval duurt zijn heerschappij dus 8 jaar. Dan zal hij den eeepter aan zijn opvolger moeten afstaan. EEN THEESCHENKERIJ MET TOTEM-PALEN,, In het Hotel Cli&teau Laurier te Ottawa, eigen dom der Canadeesche Nationale Spoorwegen, wordt een nieuwe theeschenkerij ingericht, die in Indiaanschenl stijl aangekeeld en van totem palen voorzien wordt, zooals de Noord-Amerlkaan- sche Indianen aan de kust van de Stille Zuidzee die vervaardigen. Teneinde zeker te zijn dat een getrouwe cople van de oorspronkelijke totem palen verkregen wordt, heeft men' Indianen van een afstand van 2500 mijlen uit Britsch Columbla naar Ottawa toe laten komen om bij het aanbren gen der kleuren! van advies te dienen. Het is n.1. buitengewoon moeilijk, om met de tegenwoordige aniline-kleurstoffen de donkere tinten, die de In dianen met het sap van bessen, wortelen en! met andere natuurlijke kleurstoffen, op het hout aan brengen, te verkrijgen. Totem-palen wórdeni van sparrestammen ge maakt en met allerlei vreemde figuren besneden; ter herinnering aan. de dappere daden van over leden aanvoerders en om de legenden: van den stam in beeld te brengen. Somige dezer totem palen vertoonen ruwe voorstellingen van de „hemelsche wezens", de mythologische Goden' van de Roodhuiden. De overblijfselen van een verdwenen Indiaan- sche cultuur Worden nagenoeg uitsluitend aan de Canadeesche Westkust gevonden. Dank zij de zorg van de regeering zijn een groot aantal paleni in het dorp Kitwanga hersteld. De totem-palen van de nieuwe theegelegenheid zullen versierd worden met oorspronkelijke to- tempaaMiguren van den Dondervogel, den Arenld en den Beer. De zaal zal worden geverfd met kleuren, gelijk de Indianen steeds gebruiken!; hst hout van den dansvloer zal op een speciale wijze worden behandeld, om den indruk te wekken, dat de vloer niet nieuw is. CONJUNCTUUR-ZAKEN. Wie in den afgelooperi winter gedacht zou hebben, dat het alleen in het Noorden vroor,en dat in het zonnige Zuiden bij een zoele voorjaarstemperatuur reeds de citroe nen bloeiden, die heeft zich leelijk vergist In da Italiaansche stad Milaan lag de sneeuw 30 oen- timeter hoog, enj de kwikzilverzuil daalde 10 graden, Ttalië is natuurlijk op dergelijke koude golven wel het minst ingesteld en de meeste menschen hebben dan ook in hun huizen op een Jammerlijke wijze koude geleden. Er waren echter rijke weldoeners, die de armen/ door dezen kritieken tijd wilden heen helpen. Donna Orespl kwam op de zeer goede ge dachte, de stedelijke bank van leening van Mi laan 50.000 lire te schenken, die er voor moesten dienen, om de door de armen verpande winter- kleeding en dekens kosteloos in te lossen. Set behoeft zeker wel geen betoog, hoe het den! vol genden dag aan het gebouw van de bank van teening toeging. De politie moest er bij te pas komen, om de boel af te zetten, want de men schen vormden in de straat een onafzienbare file, die het verkeer ernstig in de war dreigde te sturen. De ambtenaren van de bank hadden het geenszins gemakkelijk, want elk pandbriefje moest goed worden nagegaan, of het werkelijk was uitgereikt voor het beleenen van wollen goederen, opdat aan de voorwaarden van de schenkster zou worden voldaan. Op een zeker oogenblik verscheen: er voor het loket een jongeling zonder jas, die zijn pandbrief afgaf, waarop met duidelijke letters stond: „Een guitaar 30 lire". Hij werd natuurlijk afgewe zen, want een gitaar was geen wollen kleeding- stuk. Maar hij bleef hardnekkig staan en be weerde, dat hij geheel naar den zin van de wel doe nister handelde, wanneer hij zijn gitaar te rugvorderde. Wlant wanneer hij zijn muziekinstru ment zou terugkrijgen, zou hij weer in de oafé'fl kunnen gaan spelen en voor het daarmee verdiejv de geld een Jas kunnen koopen, om zich tegen de koude te beschermen). Deze redeneering vonden de bedienden nog niet zoo onlogisch en dies kreeg de man zijn gitaar terug. Eenigen tijd verliep, toen opnieuw een jonge man voor het loket verscheen, die da beambte reeds eerder meende te hebben gezien. HBj wilde een wollen deken terughebben. Hm! Had dezelfde man niet reeds eerder oen deken afgehaald? „Het kon zijn, maar ik kan mij' ook vergissen", dacht de man aan het loket, en de wollen; deken werd uitgereikt. Nog geen uur was er voorbij, toen de bank van leening-man zijn verbazing niet lan ger kon verbergen. Opnieuw werd namelijk de wollen deken opgevraagd. Kleur en grootte stem de overeen. Was dat dezelfde deken? Hij bekeek het pandbriefje eens meuwfkeuriger: het droeg den) datum van heden! En toen hij eens onge merkt opkeek, zag hij achter den aanvrager, to gen een pilaar leunend, den joqgen man van vroeger, van de gitaar. Zonderiest te laten mer ken bladerde de beambte nu eens wat terug in de ingeleverde pandbriefjes, waarbij hij tot de ont-

Schager Courant | 1929 | | pagina 5