iSchager Courant Raad van Zijpe. Tweede Blad. Eerste steenlegging nieuwe School te Hippolytushoef. ill. w Mi U uil r die Donderdag 2 Mei 1929. 72ste Jaargang. No. 8452. Vergadering van den Raad op Woensdag 1 Mei 1929, es morgens 10 uur. Voorzitter de heer Jb. de Moor, burgemeester, secre- iris de heer J. A. de Boer. De Voorzitter deelt mede dat de heer Hoedjes we- ens treurige familieomstandigheden verhinderd is de ergadering bij te wonen. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen merkt de heer Doorn ip, dat de heer Goelema zich in zijn eer gekrenkt ge- oelt door de opmerking die spr. in de vorige vergade- ing heeft gemaakt, ten aanzien van de waarneming an de tijdelijke administratie voor het G.E.B. Dat is prekers bedoeling geenszins geweest, want wij allen en spr. kennen den heer Goelema als een ambitieus Spr. heeft alleen willen opmerken dat hij een bedrijfsleider zag aangesteld. De Voorzitter doet deze verklaring genoegen voor den Goelema. De heer Raat zegt dat hij in de vorige vergadering heeft dat de school 4 Februari was geopend, dat onjuist, het was 11 Februari De nieuwe gemeente Z\jpe. De Voorzitter zegt dat hij deze vergadering op Woens- 1 Mei heeft uitgeschreven en niet op Dinsdag, zoo- zooveel mogelijk ge,schiedt, omdat vandaag de ver- van de gemeenten Zijpe en Petten tot stand omen, en de wet voorschrijft, dat de nieuwe ge- Zijpe de stembureaux benoemt en de stemdis- aanwijst. De candidaatstelling toch heeft al plaats en een vergadering kon dus niet tot a.s. worden uitgesteld. Het is wel de moeite waard stil te staan bij deze belangrijke kwestie die jaren aanhangig is. Het zal noodzakelijk zijn zoo mogelijk raadsverkiezing te houden. Vele be en moeilijkheden, voorkomende bij de van de 2 gemeenten zullen spoedig uit den moeten worden geruimd en zoo spoedig mogelijk de nieuwe raad gekozen moeten zijn. Deze nieuwe geeft veel drukte, maar dat is nog niet het zijn andere moeilijkheden die nog in orde worden gemaakt, vóór dat de nieuwe raad is en zeer waarschijnlijk zal nog deze maand raad in zijn tegenwoordige samenstelling bijeenkomen verband met de eventueele overdracht van het elec- isch bedrijf. Eén ding doet spr. genoegen, n.1. dat op der candidatenlijsten zal voorkomen iemand uit ètten. Van zeer groote beteekenis en een groote tege- oetkoming aan de bezwaren tegen de vereeniging der iide gemeenten is, dat blijkens het wetsontwerp de achtgelden niet ten) laste ikomen der nieuwe gemeen- !e. Spr. hoopt dat in de toekomst zal blijken dat goed' ezien is dat tot vereeniging der beide gemeenten is latoten en dat zij zal blijken te zijn in het wielzijn niet Heen vane Petten), .maar ook in dat van de nieuwe ge mixte Zijpe. De heer Hooij zegt zich aan te sluiten aan de laatste oorden van den Voorzitter. Het is bekend dat spr. eeds is geweest een tegenstander van de vereeniging. u zij toch tot stand is gekomen, hoopt spr. van harte at zal blijken dat hij niet goed heeft gezien en de rerige heeren er een betere kijk op hadden. Maar op et oogenblik bestaat de gemeente Zijpe ndet meer en estaat de gemeente Petten niet meer, die zijn opgehe- en met 1 Mei en spr. vraagt nu of de besluiten die n de vergadering van vandaag worden genomien wel rottig zijn. De Voorzitter beantwoord deze vraag bevestigend. De heer Dignum merkt den heer Hooij op dat ook Ijn fractie geen voorstander van de vereeniging wa3. En de heer Hoogland zegt: „wij ook niet." Mededeelingen en ingekomen stukken. (Goedgekeurd hst raadsbesluit tot wijziging van de Kaeentebegrooting, dienst 1928. heer C. v. d. Beidt heeft aangenomen zijn verplaat- jfnaar St. Maartensbrug. jledeöseling is ingekomen omtrent de benoeming en Èdiging van den heer Jb. de Moor, als burgemeester de nieuwe gemeente Zijpe. De heer A. Hoep krijgt op zijn verzoek voor een half r ontheffing van hondenbelasting. De minister van onderwijs verleende machtiging om lalde leerkrachten buiten de wachtgelders te benoe- 0p het verzoek van den heer W. Jimmink Hz., om ont- 'fing van art. 23 der Bouwverordening wordt gunstig ikt. Van Ged. Staten is bericht ingekomen dat de candi- itstelling voor den gemeenteraad zal plaats hebben °P 7 Mei en de verkiezing op 5 Juni. B. en W. deelen mede dat de bouw van de nieuwé ichool te Schagerbrug is opgedragen aan den heer IJ. froonenburg te Alkmaar voor f 47300. Door de heeren A. van Diepen e.a. is het verzoek in bonden om doortrekking van het laagspanningsnet in ten Boschweg. B. en W. stellen voor om hangende de onderhandelin- ten met het P.E.N. geen uitbreidingen te doen, plaats iden. De heer Dignum vraagt of er dan bij de overdracht 'lening met de wenschen van de adressanten zal wor- gehouden. Spr. vindt niet goed dat de kosten op Iressanten worden verhaald, zooals in dezen winter de «lissing was op een verzoek tot aansluiting. De Voorzitter zegt dat wellicht deze maand de be slissing over de overdracht valt. Heeft de overdracht niet plaats, dan kan het verzoek worden behandeld en anders zal men zich tot het P.E.N. wenden. De heer Van der Sluijs vereenigt zich met de ge- ichtengang van den heer Dignum. Als er besprekingen borden gehouden over de overdracht, wil spr. deze zaak bespreken, want anders zal het P.E.N. niet tot _e uitbreiding overgaan, ten(zij het gebeurt op kosten f J"an adressanten. Als gedeelten niet rendabel waren, «eeft de gemeente zich wel eens op ruimer standpunt ikei geplaatst, maar met die zienswijze heeft het P.E.N. t's D'ets te maken. >,D De Voorzitter zegt dat het ter sprake kan worden ref gebracht. ger De heer Dignum wijst nog eens op een verzoek, dat ng, Qezen winter is behandeld en waarbij de menschen zich e! voor de kosteri garant moesten stellen en dan even- '*l *°Tv 60 cent voor <3enl stroom betalen. I' Voorzitter wijst erop, dat er nooit een berekening 1 |V0u kosten bij B. en Wl is ingekomen. g e heer Hooij vereenigt zich met het voorstel van enW. Aan de hand van eerder genomen besluiten, 'lii tol u*0 van de boerderij van den heer Jim- toeru ^an raac* een. ander standpunt inne- daf^keer Doorn vra&gt wat de aanleiding is geweest, 6 Seheele Boschweg niet is geëleotrificeerd. De Voorzitter zegt, dat dit zoo onrendabel zou zijn, en de heer Raat zegt dat er bij de oprichting van het bedrijf te weinig belangstelling was. De heer Dignum zegt, dat de menschen, die dezen winter aansluiting vroegen, niet eerder in de gelegen heid waren tot aansluiting. Nadat is toegezegd, dat met het P.E.N. over het in gekomen verzoek zal worden gesproken, wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Het verzoek van de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in het kanton Schagen, om een bij drage van 1 cent per inwoner, wordt ingewilligd. Het oude schoolgebouw met onderwijzerswonlng te Oudesluis ts verkocht voor f 4310 aan den. heer Jn. Stammes Jhz. te Anna Paulowna, Het verslag over 1928 van de Handelswinteravond- school te Schagen zal ©irculeeren. Van den heer M. Kriek kwam het verzoek in om eervol ontslag, tegen 1 Mei, als onderwijzer te St.- Maartensbrug, wegens benoeming tot hoofd der school te E enigenburg. Met algemeens stemmen toegestaan, de datum van ontslag wordt door B. eni W. bepaald. De heer Van der Sluijs feliciteert den Voorzitter met zijn benoeming tot burgemeester van de nieuwe ge meente. De Voorzitter dankt den heer Van der Sluijs. Benoeming van onderwijskrachten. In verband met de wijziging van de leerlingerusohaal, krijgt Schagerbrug een vierde leerkracht, Burgerbrug en. St.-Maartensbrug ieder een 3e leerkracht en nadat de openbare vergadering een oogenblik was geschorst, worden met algemeene stemmen benoemid: voor Scha gerbrug de heer T. Kingma te Akkrum, te Burgerbrug Mej. A. A M. Kuiper, thans assistente, te Sint-Maar tensbrug Mej. P. A. Visser, thans assistente. De overeenkomst tusschen Burgerlijk Arm bestuur en de belde R.K. Armbesturen. Aan de orde komt het voorstel tot wijziging van de overeenkomst, bestaande tusschen het Burgerlijk Arm bestuur en de beide R.K. Armbesturen. B. en, W. stellen voor de tusschen het Burg. Armbestuur en de beido R.K. Armbesturen .bestaande overeenkomst (waarbij is bepaald, dat de R.K. Armbesturen de helft van de door hen betaalde ondersteun!ngskosten van het Burg. Armbestuur terug ontvangen) aan te vullen met de be paling, dat de kosten van R.K. armlastigen in R.K. inrichtingen voor rekening van het Burg. Armbestuur komen, evenwel onder de volgende voorwaarden: a. dat het Burg. Armbestuur de inrichting aanwijst in overleg met het R.K. Armbestuur. dat, indien de verpleegkosten in de R.K. inrichting hooger zijn dan in de Gemeente-inrichting of in een neutrale Inrichting, de meerdere kosten voor rekening van het R.K. Armbestuur komen. c. dat de reiskosten naar en van een R.K. inrichting en de eventueele begrafeniskosten, eveneens voor re kening van het R.K. Armbestuur komen. Het voorstel van B .en W. Is geheel in overeenstem ming met het advies van het Burgerlijk Armbestuur. De heer Doorn zal tegen het voorstel stemmen. Het grieft spr. dat waar we in onze gemeente hebben een kostelijke instelling en Zijpe wordt geroemd om de uitstekende verpleging van! ouden enj behoeftlgen; steeds j weer op afscheiding wordt aangedrongen. Aanstonds zullen daartoe ook verzoeken inkomen van Doopsge-1 zinden of Ohristelijken- dan gaat het van kwaad tot j erger. Spr. wil niet tornen! aan deni onderstand van andersdenkenden, maar het gaat niet «-«.n, steeds aan i de portemonnaie van de groote gemeenschap te trekken. De heer Digirum, ontkent, dat er een greep uit de ge meentekas wordt gedaan, als de kosten meer bedragen, betaalt het R.K. Armbestuur het. De heer Hoogland wijst erop, dat het gemeenjte wèl meer zal kosten, omdat de kosten, die aan het RJC armbestuur worden vergoed, gebaseerd zullen zijn op de kosten van het Tehuis voor Ouden van Dagen en het op de algemeene onkosten weinig uitmaakt, of er I 40 dan wel 50 verpleegden! zijn. De heer Raat wijst erop, dat het BA de inrichting aanwijst in overleg miet R.K_A en dus het BA. het heft in handen houdt. En de heeren moeten niet ver- j geten, dat het uitzonderingsgevallen zullen betreffen, j Het is meer met het oog op de groote kosten van ziek- I ten en operaties. De heer Doorn blijft er op wijzen, dat aan de ver-1 pleging in het Tehuis voor ouden van dagen hier niets mankeert en dat spr. rekening wil houden met de re- ligieuze gedachten. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen, tegen stemden de heeren De Boer, Doorn, Hoogland en Van der Sluijs. De verordening tot verdeeling van de vereendgde ge meente Zijpe in stemdlstrlcten wordt goedgekeurd^ Er zullen 6 districten zijn, waarbij de voormalige gemeente Petten het 6e district vormt. Lator zal Hazepolder bij he't district Petten opgenomen worden. Voor de a.s. verkiezing is dat nog ndet mogelijk, omdat de kiezers- lijsten klaar zijn. Ook de stemlokalen worden aangewezen, de 5 open bare schoolgebouwen en het voormalige raadhuis te Petteni De stembureaux voor de op handen zijnde verkiezin gen worden, nadat de heer Hooij als lid had bedankt, als volgt samengesteld: Stemdistrict 1. (Schagerbrug). Voorzitter: de burge meester (ambtshalve). Leden: P. Doorn en H. Dignum. Plaatsvervangende leden: J. A. de Boer en Jn. Rampen. Stemdistrict 2. (St. Maartensbrug). Voorzitter G. van der Sluijs: leden: A. Appel en C. van den Beidt; plaats- vangende leden: H. Veuger en G. Visser. Stemdistrict 3. (Burgerbrug). Voorzitter: J. Raat De.; leden: P. Hoedjes en P. de Boer Ez.; plaatsvervangende leden: J. C. Bruin en C. Smit Stemdistrict 4. ('t Zand). Voorzitter: J. A. de Wit; leden: B. Elzer en W. Jimmink Hz.; plaatsvervangende leden: De Leeuw en A. F. Meijer. Stemdistrict 5. (Oudesluis). Voorzitter: C. Nannis; le den: J. Hoogland en H. Jippes; plaatsvervangende le den: J. Komen en K. Paarlberg. Stemdistrict 6. (Petten). Voorzitter: H. S. Eriks; le den: K. Nottelman en J. J. Blom; Plaatsvervangende leden: J. Timmerman en D. van der Vlies. Samenstelling van het Hoofdstembureau, tevens Cen- traalstembureau, voor de verkiezing van leden van den rpad (art. 33 en 34 der kieswet.) Voorzitter: de Burge meester (ambtshalve); leden: J. Raat Dz., P. Hoedjes, G. v. d. Sluis en J. A. de Boer; plaatsvervangende le den: J. A. de Wit, C. Nannis, H. S. Eriks. Het gemeenteverslag over 1928 en het verslag bedoeld in-art. 58 der woningwet zullen circuleeren. Waar vorig maal de stemmen staakten over het voor stel van B. en W. tot onderhandsche verhuring van de nieuw gebouwde woning te Oudesluis voor het hoofd der school, tegen f 400 per jaar, moet opnieuw een stemming worden gehouden. De heer Van der Sluijs vraagt of de Voorzitter geen discussies toelaat. De Voorzitter zegt dat dit geen gewoonte is en de heeren Hooij en Raat, dringen er op aan dat niet van die gewoonte wordt afgeweken. Tegen het voorstel van B. en W. stemmen de heeren Nannis, De Boer, Doorn, Hoogland en Van der Sluijs. Opnieuw staken dus de stemmen en wordt het voorstel nu geacht te zijn verworpen. Om een tientje. J B. en W. stellen nu den raad voor den huurprijs op f 7.50 per week te bepalen, wat dus op f 390 per jaar komt, en wat de heer Doorn dan ook een belachelijk verschil noemt. De heer Raat merkt op dat de heeren toch liever ndet zullen hebben dat B. en W, voorstellen er een ambtswo ning van te maken, want dan zal de huurwaarde op f 800 komen. De heer Hoogland meent dat de heer Jippes niet ven plicht is de woning te bewonen. Dé heer Hooij' vindt het een! billijken huurprijs, ter wijl de Voorzitter er op wijst dat de heer Jippes goed op de hoogte was van de woning, die voor hem zou wor den gebouwd en er met den architect over had gespro ken. De heer Jippes had verklaard beslist In het huis te willen wonen, had op direct afverven aangedrongen, gezegd dat hij het tuintje goed in orde wilde hebben enz. De heer Van der Sluijs meent dat men daarin ook kan zien dat geen verset zou worden gepleegd. Spr. wijst ook nu v/eer op het feit dat z.i. de heer Jippes in de j vorige woning te veel betaalde, cn zou willen dat de raad tot overeenstemming kwam en accoord kon wor den gegaan met een huurprijs van f 7 per week. Je heer Hooij gaat op d!e laatste opmerking in on wijst er op dat we hier niet de persoon op het oog mce- 'ten hebben, maar het belang der gemeente moeten die- nen. Spr. is overtuigd dat f 400 huur niet een onbillijke eisch was en dringt dus aan dat men accoord gaat met een huurprijs van f 7,50 per week. De heer Raat zegt ook dat do woning met goedvin den en overeenkomstig de wenschen van den heer Jip pes tot stand is gekomen. De heer Jimmink gaat accoord met het voorstel van B. en W. De heer Jippes had spr. verklaard dat er geen overleg met hem had plaats gehad, doch dat zijn vrouw en hij geen bezwaar hadden tegen een huur van. f 400, als de woning naar den zin was. Uit de mededeelingen van den heer Raat en den Voor zitter blijkt dat geen bezwaar tegen de woning was. De heer De Boer wil, gehoord de besprekingen ,het voorstel van B. en Wl steunen. De goede harmonie. De heer Van der Sluijs zegt te meenen dat f 7 huur voldoende is, maar waar we hier niet zitten om met dwars hout te gooien, en het gaat om 2 kwartjes, wil spr. om de goede harmonie en eenstemmigheid te be waren, met het voorstel van B. en W. accoord gaan. Met algemeene stemmen wordt de huur op f 7.50 per week bepaald. Burg. en Weth. stellen voor om de voormalige polltiewoning te Oudesluis onderhands te verhuren te gen een huurprijs van f 4 per week. Het blijkt dat de woning hoewel niet officieel verhuurd, reeds bewoond is door C. Speelman, maar er nog een gegadigde was. De heer Nannis zegt dat de vorige huurder f 3 gaf, f 4 hem te hoog voorkomt en hij dan ook voorstelt f 3.50 huur te bepalen. De Voorzitter zegt dat B. en W. de huur op f 4 wilden zetten, omdat in een der vorige vergaderingen een stem opging dat f 3 te weinig was en de woning dan beter verkocht kon worden. De heer Hoogland zegt dat Speelman door opheffing van de fabriek uit zijn broodwinning is. De heer Jimmink n^erkt echter op dat het niet om den persoon moet gaan. De heer Hooij gaat accoord met het voorstelNannis en vergelijkt den huurprijs met dien voor den heer Jip pes. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen, voor stemde alleen de heer Raat Met algemeene stemmen wordt de huur bepaald op f 3.50. Voor de aanschaffing van leermiddelen, wegens in voering zevende leerjaar verzocht het R.K. schoolbe stuur te Burgerbrug de benoodigde gelden f 224.80 te willen beschikbaar stellen. Wordt ingewilligd. Het vervoer van schoolkinderen- Ingekomen is het adres van Jb. Zwemmer e.a. om vergoeding in de kosten van vervoer van schoolkinde ren naar de R.K. school te 't Zand. Het betreft 18 kin deren en de kosten voor autobusvervoer bedragen f 1300 per jaar. In een later schrijven deelen adressanten mede dat zij jaarlijksch een bijdrage willen geven, loopende van f 20 tot f 50. B. en W. stellen voor in de kosten van het vervoer bij te dragen f 600 per jaar, Ingaande 1 Januari 1929. De Vooraitter merkt op dat niet adressanten een bij drage in de kosten verleenen, maar de gemeente een bijdrage geeft. De heer Doorn wijst er op dat In omliggende gemeen ten de fnensohenl wel geholpen worden aan. fietsen voor de kinderen en de kosten dan minder zijn. Het gaat er niet om dat de kinderen maar op hun gemak in de school komen, en dat de gemeente daar maar f 600 voor betaalt. De Voorzitter zegt dat de betrokken ouders het moe ten bijeenbrengen. De heer Raat wijst erop, dat de gemeente reeds zeer bereidwillig is als het voorstel van B. en W^ wordt aanvaard. De heer Nannis vraagt naar de wettelijke bepalingen en daaruit blijkt, dat zoo noodig de gemeente de ge- heele vervoerkosten voor hare rekening kan nemen. De heer Dignum wil een onderzoek naar de finawti- eele draagkracht der menschen zien ingesteld en oppert de idee dat meerdere menschen voor hun kinderen ge bruik maken, van de autobus, opdat de kosten goed- kooper worden. De heer Hooij wil voorloopig het voorstel van B. en W. accepteeren. Wijziging kan dan desnoods later wel. De heer Dignum meent, dat die gewijzigde toestand er nu al is. Het voorstel van B. §n W. wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, tegen stemden de heercni Do Wit en Dignum. Do rondvraag. De heer Doorn vraagt of B. en W. al in onderhande ling zijn met Dijkgraaf en Heemraden over uitbreiding van de algemeene begraafplaats te St.-Maartensbrug. De Voorzitter zegt, dat er wel met den dijkgraaf over is gesproken, De heer Hoogland vraagt wanneer het nieuwe school huis kan worden betrokken. Het schijnt een rare ge schiedenis te zijn. De Voorzitter denkt dat het nu spoedig in orde zal komen. De heer Jimmink had vandaag de kwestie der over dracht van het G.E.B. aan het P.E.N. verwacht. Ia er eenlgo stagnatie gekomen? Groep genoodigden: op den voorgrond de raadsleden Kaan en Oden; daar achter wethouder Bosker; naast den burgemeester (met wandelstok) db Inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Dun, daarnaast de architect, de heer Saai, Groote belangstelling van de jeugd thans haar nieuwe school*

Schager Courant | 1929 | | pagina 5