Raad Heerhugowaard. Brabantsche brieven. FEUILLETON. VERTELLINGEN. Gemengd Niéuws. Een onmenscheiijke houtvester. Vreeselijke dood. Nederlandsche dankbaarheid. Ontploffing op een tankboot Tornado's in Arkansas en Georgië. Afschuwelijke misdadigster. Ulvenhout, 80 April. 1929 Menler, Gij zul, net as alle etad- sche menschen, de leste da gen wel foeteren over 't kwaaje we§r, ee? Maar Ik eb m'nen slinger, amico. Ge moes 's weten, zeg, hoe lek ker en smeujig 't zaaisel en 't jonk gewas daarvan ge dijt. Zo'n twee keer vier-en- twinti g-ur en-aan-é én-stuk-' rengel, da's veur 't prille gruun net zoo heilzaam as de borst veur 't borelingeske 't Wordt er stark en ge zond van. In deuzen tijd mot de èèrde lijk pap zijn, dan lossen de voedselstofkes heelegaar op en dan kun nen de kleine worteltjes, dieën voedzamen sap opzui gen. JSn dan zeède-t-allemaal groeien, amico! Dan ziede veur oew oogen d'n èèrde, om 't petieterige gewaske henen, verschuiven en scheuren en stukskes-, klontjes èèrde langs den voet van 't parmaantig plaantje wegrol len. Ja, dan beglndo as boer te leven. Dan vergltte 't. kwaaje, kouwo veurjaar, want dan slede veur oew oogen het grooto wonder van de schepping voltrekkon De wonderen gebeurden vruuger, toen wij belangd nog niet geboren waren, zeggen de menschen dikkels. Ja, geleerden en boekonaschrijvers wieton ons dezelfde te ver tellen meê 'n gezicht of xullto daarmee zélf 'n wonder verrichten. Maar, amico, as g'oew oogen opendoet, dan weten zo 't oew daarbuiten onder d'n wij en; d'n oncin- digen hemel, wel aanders te vertellen. Dan is er uit één vingerhoedje vol mee zaand, mee één zaaike ter grotte van 'n vllegenschetje derin, meer wijsheid en veul meer powezle te putten, as uit 'n blebelteek mee wel duuzend boeken en kruiwagens stof! En da ga-d-allemaal zon der opschepperij en zonder prachtbaanden en zonder reclame. Da gaat kalmkes z'nen gaank. De geleerden weten oew persies te vertellen wat er allemaal ln 't basje zit van 'enen graankorrel. Ze weten d'r zóóveul van, da ze mee plezier 'n graankorreltje kunnen móken da-d-onder de loep en in 't labberetorlejum aan krek dezelfde eischen voldoet as 'n korreltje van mijnen graanakker. Ge kunt 'r zelfs brood van bakken en bier van brou wen van die eigengemokte graankorreltjes. Ge kimt er van alles mee doen, van alles, b'alleve... 't laten ont kiemen in d'n èèrde! Ollee, is da gin wonder? Is da gin groot wonder? De korrel is 't zelfste. D'n èèrdo-n-ok! D'n essetee ok waar ge'm in mest, de zon ok die 't koes tert, de rengel ok die 't to drinken gift, inaar daar is evonmin groei in te krijgen en ontkieming as dat er wortels zouwen komen aan 'nen bezemsteel, dlo g'in d'ri grond stikt! 't Vergaat, 't verrot ln d'n èèrde. Me kunnen radejoows maken, vliegmeujIonen, onder zeebooten, dingen die op wonderen lijken, maar één graankorreltje ln mekaar zetten, da worteltjes krijgt in d'n grond, kèk da's te machtig! Toch kost 'nen duik boot drie muljoen gulden en 'n graankorreltje ee gin wèèrdo, maar mee èónen korrel hedde na 'n paar jaar 'nen akker vol mee gouwen aren en 'nen duikboot is dan... ouwe roest! En da goed te weten, en daar dikkels aan te denken, da mokt n'en mcnsch veul wijzer, amico, as allo druk persen over de heele wereld kunnen doen. Maar oew oogen er veur dicht te knijpen en dan te zeggen: „won deren? da's flaauwe kul, da's veur de etemmelingen uitgevonden", da's de redeneering van d'n grotsten kaffer die de vruchtenbrengende èèrde mee z'n onbe schaamde pooten betreedt. De kompelementen van 'nen boer! En amico, hoe schóón is 't nie. Hoe prachtig, prach tig mooi, as strakskes de gouwe halmen, van 'nen mcnsch hogte, staan te bulgen mee d'r pluimen die barstens vol zitten mee 't koren - as de blaauwe ster- rekes van de korenbloemekes er tusschen staan te geu ren as safieren om 'nen schoonen vrouwenhaals, as go 'r dan tusschenlopt en niemeer zien kunt as 't topke van 't kerktorentje en de stille blaauwe locht, hoe schoon, hoe wonderschoon is 't dan daarbuiten. En hoe rijk, hoe schatrijk vuul ik m'n eigen'dan as ik mee m'n haanden deur da pure goud aai en teilekens bij m'n eigen mot zeggenda's nouw allemaal 't mijn. Da's ge dijt op mijnen eigen grond, da's 't loon veur d'n zwa- ren arbeid die nouw al laank vergeten is bij"*t zien van al da schoons. Dan schiet er 'nen brok in oew keel amico, dan gerokte onder den indruk van die gouwe, golvende massa, die te deinen staat op 't zomerwindje da ritselend deur de volle trossen zweeft. Maar genogt, ik ben van d'n rengel van deus leste dagen, zooongemerkt d'n zomer ingestapt en zóóver zijn me nog nie. Me stoken thuis nog as duvels, want as ge heel d'n dag buiten gewiest bent en as ge deur- geweekt bent van 't nat, dan kunnen saves nog wel 'n blokske op 't vuur velen veur 'gonder de krullen krupt, wa gij? Dan slaat de damp dikkels van oew af en dan lee Trui d'r muts op d'r hoofd as 'nen schotteldoek. En dan blinkt d'r vuurrood kopke as 'n vuurtorentje. Of notg i beter: as 'n overjaarsch belleflurke: twee klurkes laangst de kaanten en... vol mee rimpeltjes. Wa me nouw denken doet aan 'n stukske uit de kraant over schoonheid deur middel van openrasies. Amico, eddet ooit zóó zout gefrete? Keb 't echt gelezen hoer, ik verkoop gin smoesjes. Naam en toenaam d"i bij, van die lilmmokkeltjes, die tjskoud onder 't mes kruipen om 'n boebelt je van d'r neus, 'n vratje van d'r kin, 'n rimpeltje uit d'r veur- hoofö te laten snijen. Zelfs las ik van 'n wefke, ok *n filmfrumznes, die d'r oogen uit had laten leggen en van één, die d'ren mond in had laten nemen of 't een te wije broek was! Da léste kan 'k as getrouwde man nog plotsen... En a3 ik toevallig schoonheidsdokter was, dat naaide-n-ik al die mondjes heelemóAl dicht. Ge witj wel, zoo mee 'nen knopsgatensteek, zoowas me da vruuger in d'n dienst moesen doen'! Maar om op Trui trug te komen, as ik ze zoo aan kijk, ze zit nouw op d'n oogehblik bij d'n hèèrd „uit te stoomen", en d'r overjaarsch appeltje da tolt op d'ren nek as of 't loszit en d'r nog maar mee *n piske aan hangt, want ze zit te dutten, dan geleuf ik nie, dat er éénen schoonheldsopenjrateuir in de wereld to vinden is, die van Trui d'r kopke nog wa maken kos. Dan zo u't al gaauw zijn: „daar mot 'nen heelen nuuwien veur komen." Maar da zijn allemaal maar lolletjes amioo. WSa gin lolletje-n-ls, da-d-is, dat er dokters en per- featers zijn dlo d'r eigen veur zukke wefkes-grillen leenen. Die do schoonste wetenschap die er is, in dienst stellen van 'n vratje, 'n boebeitje, 'n paar oogharen, wenkbraauwen, enzoovoorts. Kelt, amioo, da's nie in d'n haak. 'n Neus mee 'n knobbeltje Is allicht 'n heele beste neus om deur te asemen of om oewen zakdoek er mee te besmoezelen eni dan vraag ik mfn eigen af, of 't ver antwoord is van 'nen dokter, om aan zo'n kokker te leggen prutsen, deur er 'n bultje af to halen. Veral, omda-d-efc maar al to dikkels. gebeurt, da ze d'r t bob beltje afhalen, en do kokkert verders onbruikbaar ma ken, Net as mee da wefke in Frankrijk lost, da d'r kuiteö 'n bietje in? wouw laten! nemen (zonde van zo'n paar schone boenen!) en. dio ton landen lests op "U van mijn vin ik da van dokter één van de mooiste roe pingen omdat da vak ok in d'n dienst staat van 't menschdom en domme menschen, maar é.s ik dokter was en bij mijn kwam zo'n stapelgek wefke om d'r kuiten in te laten nemen, of d'r neusboebeltje weg te schaven, of d'r iwenkbraauwen bij te prutsen, amico, dan was zo'n zot frummeske mee mijn nog nie klaar. Dan zettr-n-ik ze op d'r nommer dat de traantjes over d'r geverfde wangeskes liepen en zee ik: „ga maar naar 'nen beeldhouwer, die zal oew wel 'n bietje bijhakken mee z'n beiteltjes. Ik blijf van onzen, lieveneer z'n werk af, prulleke". En wa doen ze? As et mislukt, as de perfester één boebeltje d'r afhaalt en er tien aandere veur in de plots groeien, zooda zo'n neuske op'n stukske paternoster lijk,t (da-d-is de schoonzuster van Sjarlie SJappelin overko men), dan tklagen ze d'n medischem beeldhouwer aan veur vernieling of zoo iets en, eischen 'n schadevergoe ding zóó hoog, da ze schatrijk zijn. Is da 'nen toestaand, amico? Da's toch gin cent beter as de gewoonte om 'n ras hondje 'n stukske van z'nen stéért af te kappen, of stukskes van z'n coren? Zukke heesten kunnen 't zelver3 nie helpen, maar de menschen, die d'r eigen as sierhon- den laten koepeeren en bijhakkeru, die wel! En de ge leerde menschen die da werk doen, da zijn nie veul meer as kwakzalvers, die veur geld élles doen! Maar wel hedde groote .kans, da ze, zoowas ik aan 't begin al zee, da ze ok zeggen: „wonderen? bakerprot- jes! Die zijn veur de kaffers!" Maar ondertusschen e mimen ze mee al d'r geleerdheid en verwaandheid, nog nooit 'n blomeke bekeken of 'n graankorreltje. Weten van blommen nie meer dan ga ge daar 'n kortje aan kun-d-hangen en ze zóó naar zo'm bijgebeiteld zottln- neke sturenKaffers? Kaffers!! Amico, ik schei d'r af. 'k Ben. ondertusschen opge droogd, Trui ok, en. me kruipen onder de dekens. Veul groeten van 't belleflurke, en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DBA of er dan wellicht iets haperde aan onze salarisre- discussie werd besloten, dat het gemeontebestmi mdc o-oHnoron Veer v«r«ehuiandfl functie» krücr»n ie.1 z[c^ ter dezer zake zal wenden tot de apoorwegdire! Cfl tie en aan verschillende organisaties adhaesiebetw el ging zal vragen. Door den heer Tromp werd er op gewezen, dat juij 1 hedenavond vergaderd wordt door de tuinbouwórgj nisaties met het oog op vaststelling van den rnues lei gewensehten datum voor de kermis in de kom der gf i, b meente, Spr. vraagt of het misschien noodig is d a en W. in dezen opdracht tot handelen te geven. Door den voorzitter werd geoordeeld, dat deze zaa! nog wel hehandcld kan worden in de volgende raadi vergadering. Hierna sluiting. De vergadering werd gehouden Donderdagmiddag half 3. Aanwezig alle leden. Voorzitter en Secretaris Burgemeester Van Slooten. Na "opening der vergadering lezing der notulen. Naar aanleiding hiervan vroeg de heer Kostelijk, hoe het staat met de motorspuit, waarop door den Voorzitter werd geantwoord, dat die is aangekocht terwijl hot gebouwtje er voor is aangenomen voor f953. De Voorzitter deelde vervolgens mee, dat een voorschot voor een landarbeider was toegestaan, doch dat voor aanvraag van Mul de teekening met toelich ting was opgevraagd. Verslag vervolgonderwijs. Eon zeer beknopt verslag was ingekomen omtrept het vervolgonderwijs aan school no. 3; liet aantal leer lingen van don jongens- en den meiajescursus was niet onbevredigond, ln den aanvang moest nog al verzuim worden genoteerd. Het verslag werd voor konnisgeving aangonomon. Verzoek ambtenaar ter Secretarie, Een verzoek om gratificatio door den heer Geuze- biook werd aangehouden tot punt 4 der agonda. Gezondheidscommissie. Van de Gezondheidscommissie te Hoorn waren in gekomen het verslag en de rekening. I-Iet eerste werd ter beschikking gesteld der raadsleden, met betrek king tot 't tweede werd meegedeled, dat de rekening was nagezien, dat er een batig saldo was groot, f 575.79 on dat B. en W. adviseeron haar goed te keu ren. Hiertoe werd besloten. Verslag van het G.E.B. Het verslag van het G.E.B. was mede ingediend, doch de rekening was nog niet geheel klaar; niette min kon worden meegedeeld, dat er een winst is ge maakt van ruim f0909, niettegenstaande het verlies van het vorige jaar. Weefebrug en motorspuit. Ingekomen was een verzoek van J. Boots, waarin werd verzocht belast te mogen blijven met de bedie ning der weegbrug en aangesteld te worden tot re serve voor de bediening der motorspuit. Na toelich ting door den Voorzitter achtte men het algemeen gewenscht de weegbrug te doen bedienen door iemand die er ook plaats voor heeft. Daar men in de kom der gemeente geen gelegenheid heeft kunnen vinden, werd aan den heer W. Groenland gevraagd of die er wellicht iets voar gevoelde. Deze verklaart zich wel bereid de bediening op zich te willen nemen, doch hij wenscht eerst eens te onderzoeken of de brug bij hem geschikt plaats kan vinden. De bediening der motorspuit zal moeten geschieden door iemand wo nend in de onmiddellijke nabijheid der bergplaats. Radio-distributie. Op het verzoek van den heer A. Rentenaar om me dewerking van het gemeentebestuur voor den aan leg van het noodige voor Radio-distributie voor V'eenhuizen, Veenhuizer-Middelweg en het noorde lijke deel van den Middelweg, werd na eenige bespre king en toelichting die medewerking toegezegd, doch dit geldt niet voor het verzoek om de draden te mo gen spannen aan de palen van het electrisch net. Al gemeen was men van oordeel, dat dit aan Rentenaar niet kan worden toegestaan, waar het aan Bierste ker en Goed is geweigerd. Wel was men algemeen van oordeel, dat dan de plannen zouden moeten af stuiten op te hooge kosten. Hiermee is men aan het einde gekomen der ingekomen stukken. G enL-Inkomstenbelas tin g. Door B. en W. werd voorgesteld het heffingsper centage voor de gem. inkomstenbelasting te stellen op 1 Door den Voorzitter werd toegelicht, dat in gevolge de gegevens van den Inspecteur der belastin gen, met deze heffing zal kunnen worden volstaan. Er zal nog beschikt kunnen worden over f3000 van het vórige jaar, dan blijft er nog een behoorlijk restant voor de 4 maanden van het volgende, jaar. De Voorzitter hoopt zelfs, op eenig overschot. Mocht het blijken, dat de gemeente iets te kort komt, dan kan het reservefonds nog altijd worden aangespro ken. Het voorstel van B. en W. werd aanvaard. Een aangehouden adres. Naar aanleiding van het ter vorige zitting ingeko men verzoekschrift van den gemeente-veldwachter B'leijendaal, werd nu door B. en W. voorgesteld hom (150 too te staan ter tegemoekoming in de huis huur. De Voorzitter lichtte dit voorstel nader toe, en opgemerkt werd, dat dit bedrag ook is verstrekt aan den rijksveldwachter. Door den heer Kostelijk werd naar aanleiding hier van de opmerking gemaakt, dat dergelijke verzoeken telkens weer worden ingediend, wat spr. bijzonder gotf houten beentjes mak huUr fon#t Naast t vak onaangenaam vindt, en hem de vraag deed stellen gelingen. Voor verschillende functies krijgen we le gio sollicitanten, doch pas zijn de benoemden in func tie of er wordt een verzoekschrift om verhooging of gratificatio of bijdrage tot den Raad gericht, waar over maar weer een besluit moet worden genomen. Wethouder Krom oordeelde^ dat we dit verzoek wel konden verwachten, toen door den Raad werd beslo ten f 150 toe te staan aan den rijksveldwachter. De heer Van der Oord is van meening, dat de ge meente in den heer Bleijendaal een veldwachter heeft, dion we graag willen houden. De Voorzitter verklaarde het eens te zijn met den heor Kostelijk, dat het niet aangenaam is telkens der gelijke verzoekschriften te moeten behandelen, naar sprekers oordeel steekt onze gemeente in salarieering niet ongunstig af bij andere gemeenten, doch het komt spr. voor, dat er toch iets onbillijks gelegen is in het feit, dat de gemeenteveldwachter in dit opzicht achterstaat bij den rijksveldwachter, te mear daar Bxeijendaal alle leden geeft tot tevredenheid, wat speciaal zeker mag worden gezegd met betrekking tot nachtdienst. De heer Kostelijk merkt nog op, dat het bij hen"in geen. enkel opzicht v.gaat tegen den persoon; ook hij respecteert ten volle den gemeenteveldwachter, dien we hebben; spr. zal dan ook niet tegen het voorstel stemmen, doch wilde dan maar liever een. salarisre geling vastgesteld zien, welke voldoende geacht kan worden, om dergelijke verzoeken te voorkomen. De discussie werd hierna nog wat voortgezet, waarna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen werd aangenomen. Gratificatie ambtenaar ter secretarie. B. en W. leggen vervolgens aan den Raad voor het voorstel om oan don ambtenaar ter secretarie, den heor Geusebroek, een gratificatie toe te kennon van f300. Ter toolichting werd door den Voorzitter mee gedeeld, dat de gemeente aan Geuzebroek eon flinke kracht zal hebben met do voorbereiding enz. der a,s. volkstelling, vooral omdat hij met de bevolking uit stekend op de hoogte is. Na eenige bespreking werd ook dit voorstel door den Raad aangenomen. Wijziging begrootingen 1928 en 1929. Door den Voorzitter werd vervolgens meegedeeld, dat ten aanzien der begrooting cfver 1928 verschillen de posten de raming overschreden hebben, zoodat die verhoogd dienen te worden. De posten en de noodige verhoogingen werden aan den Raad kenbaar ge maakt. Eveneens zullen eenige posten der begroo ting voor 1929 verhoogd moeten worden. Besloten werd naar aanleiding daarvan o.a. voor de motorspuit met het daarvoor noodige gebouwtje de leening van f4500 te brengen op f4750, de bijdrage aan het Bur gerlijk Armbestuur van f1000 te brengen op f1509, mede tengevolge langdurige verpleging van t.b.c.- patiëntcn. De voorgestelde wijzigingen werden goed gekeurd. Overeenkomst met Alkmaar. Met betrekking tot het volgende punt der agenda deelde de Voorzitter mee, dat het gewenscht is, met Alkmaar een overeenkomst te sluiten met betrekking tot toelating tot de scholen aldaar. Dit voorstel is een gevolg van een verzoek van den heer Kostelijk on nog een ingozetone mot bet oog op het volgen van het U.L.O.-onderwijs. De heer Kostelijk lichtte deze zaak nader toe on deelt mee, dat zijn dochtertje reeds een jaar het U.L. O.-onderwijs volgde te Noordscharwoude, ingevolge de leerplichtwet nog tot Aug. 1930 moot school gaan, zoodat, indien ze te Alkmaar niet toegelaten word, gedwongen zou zijn nog tot Aug. *30 de lagere school hier te moeten bezoeken. Door don Voorzitter werd nog opgemerkt, dat de overeenkomst tot nog toe niet noodig is gebleken, doch nu noodzakelijk is geworden voor deze beide toelatingen, waarna de voorwaarden der overeonr komst werden voorgelezen. Besloten werd nu deze overeenkomst aan te gaan. Salaris van den lijnwerker. Hierna deelde de Voorzitter mee, dat als punt 9 aan de agende ter elfder ure was toegevoegd, een bespre king te houden'met betrekking tot do salarieering van den lijnwerker bij het G.E.B. Dit is weer eon zaak, als die welke door den heer Kostelijk als zeer onaangenaam ter behandeling worden beschouwd. De lijnwerker Voskuil toch blijkt te zijn aangezocht voor een betrekking te Wassenaar, waaraan een vrij wat gunstiger salarisregeling is verbonden dan de hier voor hem geldende. Dit stelt den gemeenteraad voor het feit, onze lijnwerker, die in alle opzichten ten zeerste voldoet, en alle reden geeft tot tevreden heid, te zien heengaan, of een betere salarisregeling voor hem vast te stellen, welke thans is f1259 tot f1500. De heer Van der Oord zou het ten zeerste'betreuren, indien we dezen lijnwerker zouden moeten missen en gevoelde er veel voor om zijn salaris op peil te brengen. Het schijnt, dat er aan ons net nog wel het een en ander valt te verbeteren en dit blijkt Voskuil uitstekend toevertrouwd te zijn. Door Wethouder Wijnlcer werd geoordeeld, dat ger tracht dient te worden Voskuil voor ons electrisch be drijf te behouden. Spr. verneemt gaarne het oordeel der lichtcommissie. Dit werd gegeven door wethouder Krom, waarbij bleek, dat Voskuil in de hem aange boden betrekking zou genieten een salaris, dat zou loopen tot f 1849, benevens premievrij pensioen. In een onderhoud met Voskuil bleek, dat deze genegen zou zijn hier te blijven indien voor hem werd vastge steld een salaris van f 1799 met 2 jaarlijksche ver hoogingen van f 59 tot een maximum van f 1809 he nevens premievrij pensioen. De lichtcommissie bleek van oordeel, dat dit voorstel aan den Raad diende te worden voorgelegd. Op een desbetreffende vraag van -den heer Kostelijk, werd geantwoord, dat" dit voorstel door B. en W. was overgenomen, zoodat dit den Raad wordt voorgelegd. Een zeer uitvoerige discussie volgt hierop, waaruit blijkt, dat men algemeen waardeering heeft voor het werk van Voskuil, dat men hem gaarne voor het bedrijf wenscht te behouden, dat men bereid is het finantieele offer te brengen, doch bezwaar meent te moeten maken door directen ingang van premievrij pensioen, aangezien daardoor een ongelijkheid zou worden geschapen. Mocht het premievrij pensioen ook worden ingevoerd, dan wil men het ook aan hem toekennen, en mocht de invoering achterwege blij ven, dan is men bereid (het bedrag der benoodigde premie met-ingang van 1 Jan. a.s. bij het salaris te voegen. In den loop dezer discussie werd nog door den heer Quant opgemerkt, dat Voskuil zich bereid had verklaard het bewijs over te leggen, dat do ge meente Wassenaar hem inderdaad op de genoemde voorwaarden heeft aangezocht voor die betrokking en spr. vroeg of dit bewijs al was ingediend, waarop een ontkennend antwoord volgde. Algemeen oordeelde men dit toch noodzakelijk, zoodat dit dan ook als voorwaarde werd gestold. Onder dit voorbehoud werd dan ook door den Raad besloten de salarisregeling voor Voskuil vast ie stellen op f1709 met 2 jaarlijk- scho verhoogingen tot f1800 en met ingang van 1 Jan. 1930 óf premievrij pensioen, indien dit voor do hoogere ambtenaren goldend zal zijn, óf bijvoeging van het premiebedrag aan het salaris. Bij de schriftelijke rondvraag is door den heer Kostelijk de vraag gesteld of (het niet wenscholijk zou zijn, dat van het gemeentebestuur uit pogingen in het werk Werden gesteld om gedaan te krijgen, dat de halte Middelweg eon station wordt voor in- cu uitlading van goederen. N» toelieUtitg door dtn hoer Kostelijk «n gebonden ZIJN VROUW OP AFSCHUWELIJKE WIJZE MISHANDELD. Bij de behandeling voor de rechtbank to Potsdun r t van een vervolging wegens verzet tegen het gez» door den houtvester* Rermann Fréytag is aan h< f! licht gekomen op welk een afschuwelijke wijze b< II klaagde zijn vrouw hoeft mishandeld. De te Herli]i wonende dochter had aan de justitie mededeeling ei 7| .van gedaan, dat haar vader haar verlamde moede: ónder mensohonwaardige omstandigheden in do houl vesterswoning liet liggen. Een paar verpleegsters ate] den oen onderzoek in en vonden het huis geheel vet vuild. De lucht in de ziekenkamer was ondrageliji do ongelukkige lag op een doorweekte, matras en wi zelf bedekt door oen laag vuil en had ontzettend t lijden van het ongedierte. Toon de'politic do putionte naar hét ziekenhuis v de overbrengen, verzette de houtvester ziel» hier nid geweld tegen. Eerst toen een beambte een revolvej op hem aanlegde, gaf de man toe. Twee weker: iatof is de vrouw gestorven. De houtvester betoogde voor de rechtbank, dat h| w moonde gerechtigd to zijn, zich te verzotten tegen hel eid vervoer van zijn vrouw uit zijn woning. D: !WU DOOR DEN 2LECTRISCHEN MANGEL LETTEHL PIJN GEMALEN. Uit Praag wordt gemeld: Een vreeselijke dood onderging de fabrieksarbeit Maria (Schatek uit Praag, die in den winkel van ha zuster met een electrischen mangel bezig was. Terwijl haar zuster buiten den winkel was, vvili zij iet3 aan den electrischen mangel nazien en st daartoe haar hoofd tusschen de machine. Do on< lukkige werd echter door do wals gegrepen en lelt lijk fijn gemalen. NA DE RAMP VAN DE „OEORGIA". Naar Reuter uit London meldt, hooft Koningin Wil> helmina haar dankbaarheid botuigd voor do dionstoq dio Engelsche roddingsbooten het Nederlandsche tanï schip Goorgia betoond hebben in November 192 door de schippers en oen aantal leden van rle beman ning der booten van Great Yarmouth, Gorleston, Cr» mor on SoutJhwold gouden en zilvoron horloges M schenk en mot inscripties. Do Nederlandscho regoorinj hoeft haar bijzonde.ron dank betuigd anti de bemöft ningon van de booten van Great Yarmouth en Gorl» ston. Do uitreiking is geschied door den Nederland schon vice-consul te Groat Yarmouth. 30.000 LITER BENZINE DE LUCHT IN. Uit Fort tMyers (Florida) wordt gemold, dat, aai boord van een tankschip 30.090 liter bonzino ontplof is. Een lid van de bemanning werd gódood, andswi min of meer ernstig gewond. Eén der gewonden wen ongeveer 50 meter in de lucht geslingerd en viel 1 zee. De man, die beide oogen verloren had, kon sii echtor zwemmend zóólang hoven water houden, hij gered werd. TIEN DOODEN, VELE GEWONDEN. Het N.T.A. meldt uit New York: In het stadje Wheatley in den staat Arkansas heê een tornado groote verwoestingen aangeaicht. Zevfl inwoners werden gedood en meer dan twintig gewoiil Ook in Forth Smith werden tengevolge van den taf nado eenige personen gewond. Uit den staat Georgië worden eveneens verschat den. wervelstormen gemeld. Hier werden drie persO' nen gedood en een groot aantal gewond. Ook in Virgjboia en Ohlft Reuter meldt uit Richmond in Virginia: Vijftig personen zijn gedood door den tornado, 15 mijlen ten N.-W. van Cape City (Virginia) woedda Uit Columbus (Ohio), wordt gemeld: Een sterke wind vernielde een deel van den muu der gevangenis alhier, waardoor 4 gevangenen i dood en 6 ernstig gewond werden. Twaalf gevangenen worden vermist. BEIER SC HE BOERIN EEN HEELE REEKS GffT MOORDEN TEN LASTE GELEGD. Naar Wolff uit Berlijn meldt, werd de 50-jarip vrouw 'Hanna Lutzenberger uit Schwabmunchen i! Beieren onder dringende verdenking, een heele roek giftmoorden en moordpogingen bedreven to hebbejj in de gevangenis te Augsburg opgesloten. Eenigen tijd geleden stierf haar vader en 8 vrek® later haar moeder, zonder dat zij tevoren ziek weest waren. Door den dood harer ouders kwamen vrouw zenbergor en haar vier minderjarige kinderen in he bezit van een landgoed en eon vermogen in baar gel' van 25.9000 Mark. Met Paschen stierven plotseling alle vier kinderci van vrouw Lutzenburg, naar gezegd werd, aan eei darmziekte, waarop zij een zelfmoordpoging deed. Daar ze vreesde, dat bij een tegen haar ingelei onder voogdijstelling de gemeente-secretaris Schrot to wiens huize zij werkzaamheden verrichtte, tot cj rator zou benoemd worden, poogde zij, deze en «11 gezin van 4 personen te vergiftigen, door arsenicui in de melk to doen, die zij gebruikten. Het onderzoek strekte zich thans ook uit ovw» vroegere eterfgevaUea ia haar familie.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6