Schager Gonrart v ROSSEM'1 ZEEPAARD IScr. Raad van Schoorl. Derdë Blad. Gemengd Nieuws. Aanslagen op automobielen. Ontzettend kabaal in den Duitschen Rijksdag. Tegen de cocktails. BILLY BOO. ate: ovi ieti Zaterdag 4 Mei 1929. 72ste Jaargang. No. 8453. SE I Vergadering van den Raad op Donderdag 2 Mei 1929, t, 1 des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de iheer Baron van Fridagh, secretaris de heer Smits. De Voorzitter opent de vergadering, in het bijzonder welkom heetende den oudsten wethouder, die weer ge zond en vroolijk na zijn Zaterdag gevierde gouden brui loft aanwezig is, een feest waarbij we allen tegenwoor- dig zijn geweest. Voorts herdenkt Voorzitter het feit, Idat het hoofd' der school te Groet zijn 25-jarig hoofd schap heeft hérdacht en het gemeentebestuur zijn be langstelling heeft getoond door het aanbieden van een eenvoudig bloemstuk. De notulen worden gelezen, ze worden onveranderd vastgesteld.^ Ten aanM^n van de opmerkingen die in de vorige vergadering zijn gemaaikt over het te werk stellen van arbeiders door Staatsboschbeheer merkt de Voorzitter op, dat het hier betrof losse arbeiders en spr. meent een woord van dank aan de autoriteiten te moeten brengen voor de volle medewerking die is verleend. Vorig maal bleken we niet juist te zijn ingelicht en de heer Van Bteijn heeft medegedeeld zoo lang mogelijk de menschen te werk hebben gesteld en later is de tewerkstelling ook van hoogerhand goedgevonden. De heer Duin merkt op dat men van hoogerhand dan toch wat lar.g wachtte met die medewerking, er is ge wacht totdat de winter op zijn eind was. De heer Schermer zegt dat wel het het Staatsbosch- "ïeer wil medewerken, maar de hoogere autoriteiten it Op het laatste oogenblik zijn hun oogen openge- Mededeelingen en ingekomen stokken. J Goedgekeurd is de conversie geldleening Bank vah Ned. Gemeenten .verhuring terrein Molenweg, de ge- wijzigde verordening voor den keuringsdienst voor wa ren. Het Prov. Bestuur zond bericht, dat de nieuwe sala- riaregeling voor burgemeesters, secretarissen en ont vangers verschoven Is tot 1 Januari 1930. De Voorzitter merkt op dat door de aanhangige nieuwe finantieele regeling tusschen rijk en gemeenten de rijksbijdrage voor de salarissen van de burgemeesters van f 600 per Jaar verhoogd is tot (maximum f 3000. Ged. Staten zonden bericht dat zij de Commissie uit den raad van Harenkarspel niet wenschten te ontvan gen, omdat het geen college is om er mee te onderhan delen. Goedgekeurd is de aankoop van wegstrooken te Har gen. Voorlezing wordt gedaan van het jaarverslag van den schoolarts en van de handelingen ten aanzien van de tb.c.nbestrijding. De zegenrijke arbeid der huisbezoek- ster'- blijkt steeds toe te nemen. Mededeeling wordt gedaan van de kasopname -bij ge meenteontvanger en administrateur G.E.B. Ingekomen is een beschouwing over het wetsontwerp van de finantieele verhouding tusschen rijk en. ge meente. De Voorzitter herinnert aan het besluit dat de forensenbelasting gehandhaafd blijft en d'at onze ge meente, wordt het west ontwerp aangenomen., er wel door zal verbeteren. Tegen 1 Mei wordt eervol ontslag .verleehd aan den heer S. B. de Vries, onderwijzer van bijstand voor de school te Schoorl. Tot tijdelijke onderwijzeres is ibe- sel te verklaren vóór het aanbod van „Hendrik de Keij- zer". Tegen stemden de heeren Duin en Kaag. De Voorzitter wenscht de gemeente geluk met dit be sluit. Het is een pracht-oplossing. Van een 4-tal ingezetenen is het verzoek ingekomen orn ecu lichtpunt voor de straatverlichting aan de Srfféer laan. De G.E.B. stelt voor de aanlegkosten begroot op f 45, door cie belanghebbenden te doen betalen, waarna he». bedrijf u« verlichting en het onderhoud voor zijn re kening zal nemen. B. en W. stemmen met dit voorstel in en achten het ook gewenscht eerst de hoofdwegen beter te verlichten, De heer Stam wijst er op dat zij die in de buitenwijken wonen al te kort komen bij de menschen die aan de hoofdwegen wonen, terwijl daar toch geen rekening mee wordt gehouden bij de belastingheffing. Spr. wil dus de aanlegkosten voor rekening van 'het bedrijf nemen. De heer Kaag wijst er op dat onderscheid moet wor den gemaakt tusschen hoofdwegen (verkeerswegen voor doorgaand verkeer) en zijwegen. De heer Schermer daarentegen wijst op de verlichting van het Onderwegje, en is het eens met den heer Stam. Het bedrijf staat er bovendien niet zoo slecht voor. De heer Van LIenen wijst op de kans dat meerdere met dergelijke aanvragen zifllen komen en de heer Bijl noemt als voorbeeld de Valkenlaan. De heer Duin zegt dat het Onderwegje nog een door loopend verkeer heeft, de Smeerlaan daarentegen heeft doodloopend verkeer. Spr. wil vasthouden aan verkeers wegen. Schoorl heeft er reeds over de 100 lichtpunten, wat spr. al gêen beroerde prestatie noemt. De Voorzitter erkent, dat allen gelijk, een mooi be ginsel is, maar daarvoor moet men het geld voor het grabbelen hebben. Spr. wil vandaag nog geen beslissing nemen, maar de bedrijfsresultaten over het afgeloopen jaar afwachten. De heer Schermer oordeelt dat de voorstellers aardig nabij het standpunt huldigen dat het P.W.B. inneemt ten aanzien van de watervoorziening van de .afgelegen gedeelten. De heer Van Dienen gevoelt niets voor aanhouden van dit verzoek, de andere dergelijke aanvragen zijn gewei gerd. De Voorzitter brengt in stemming het voorstel om geen verlichting aan te brengen. Dit voorstel wordt aan genomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor straatverlich ting aan de Smeerlaan stemden de heeren Gutter, Stam en Schermer. De heer Kaag wijst erop, dat de G.E.B.-commissie voorstelde de aanlegkosten door particulieren te doen betalen. De Voorzitter zegt dat dit ook aan adressanten zal worden geschreven. Engjos bi] J. F. v. LIESHOUT en G. KUYPEB, Alkmaar. Bericht is ingekomen, dat het Centraal Ziekenhuis einde van deze maand of begin Juni zal worden geo pend en dat het ooilege van regenten met 2 vertegen woordigers uit de subsidieerende gemeenten zal worden aangevuld. In 1930 zal met een eventueel tekort op de exploitatie over 1929 rekening gehouden dienen te wor den. Door de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier ia verzocht om een opgave van gegevens over nog niet aan de water leiding aangesloten groepen! woningen. In verband met dit schrijven deelt de Voorzitter mede, dat het P.W.B. de Onderweg en de Omloop (Zuid) niet wenscht aan te sluiten, indien de betrokken personen T oi u "ft i t zich niet garant stellen voor het te verwachten tekort, j, J g b6ett n?g p'aats mct dat voor den Onderweg bedraagt f 25 en voor den Om- den Inspecteur over den te benoemen onderwijzer. (Zuid) f 40 In verband met een waag van de afdeding Helder BP w Juichen dit standpunt niet toe, zij achten tot ateun van verwaarlooede kinderen, wordt bealoten otaBdpunt en zullan dez6 deeIen der ga- dat de hier uitbesteede kinderen kosteloos de school zul- lAT i._ meente bii het Bestuur van Noorderkwartier opgeven. len kunnen bezoeken. Dat zal voortaan ook het geval M met kinderen, door de vereeniging van barmhartig- held en den Voogdijraad hier geplaatst. Een verzoek om f 10 subsidie door de federatie van goed tot stand. Het wachten is echter op de buizen. De Minister gaf in overweging de verordening op de ;oud van Natuurschoon „Kennemerland" zal bij de he£flnS VM1 begrafenisrechten zoodanig te wijzigen, dat v.rr van hotaHn,ff von ronViton «lot iwnrJt trpcravan frooting worden behandeld. In beginsel wordt beslo- i f 25 subsidie te verleenen voor den tuinbouwcursus. vrijstelling van betaling van rechten niet wordt gegeven tot een inkomen van f 1000, maar tot ©en Inkomen van komen. De Voorzitter roemt de cursussen. Zal het oude raadhuis verrold worden gerestaureerd f Eerst dient de rekening te worden overgelegd, en dan 1 **00, dus als nxeni niet is aangeslagen inde Rijksinkom- hl ook de aanvrage voor den landbouwcursus zijn inge- stenbelasting. Goedgevonden. I Over de aanstelling van distrlcts-schoolartsen zullen nadere voorstellen worden gedaan. Ten behoeve van één leerling is een declaratie inge komen. van het R.K. Lyceum eni wel van f 100 voor 8 maanden. De Voorzitter deelt mede, dat door het Burgerlijk Arm- Als een verrassing kondigt de Voorzitter aan een bestuur gedurende het tijdvak van 23 Februari tot 16 f schrijven van de Vereeniging „Hendrik den Keijzer", Maart aan extra brandstoffen en aan geld is verstrekt ■waarin medegedeeld wordt dat de verrolling en de res- aan brandstoffen aan 56 gezinnen f 261.95, aan geld aan tauratie van het oude raadhuis zal kosten f 3000. De 31 gezinnen f 535, totaal f 796.95, Door de Diaconie is vereeniging aanvaardt het oude raadhuis en zal voor terugbetaald f 122.50, door het R.K. armbestuur f 75, verrolling en restauratie zorgen, mits in de kosten wordt totaal f 197.50. zoodat het Burgerlijk Armbestuur heeft bijgedragen door het rijk f 1000, provincie f 1000 en door betaald f 599.45. Spr. zegt dat de daadwerkelijke hulp de gemeente of particulieren uit Schoorl f 500. zeer ten goede is gekomen! aan de betrokken gezinnen 1 B. en W. vinden dit een mooie kans om het oude raad- en gehoopt wordt, dat ook in de volgende winters gere- huis te behouden en het Kerkbestuur wil terrein af- gelde gedachtenwisseling tusschen de colloges zal plaats staan om het gebouw achteruit te doen rollen. B. en W. hebben. Van den heer Smits is nog bericht ingekomen, stellen den raad dan ook voor in beginsel zich bereid dat hij voor hetzelfde doel f 100 in handen van den ge- te verklaren het oude raadhuis aan „Hendrik de Keijzer" mieente-ontvanger heeft gesteld. af te staan en f 500 disponibel te stellen. Van R.K. en neutrale zijde zijn thans arbeidersbonden De heer Kaag vindt f 500 een aardige hand met geld opgericht, zocdat de mogelijkheid in den vervolge be en wil het punt tot de volgende vergadering aanhouden staat, dat het rijk bijspringt. Aan den heer Belonje De heer Schermer bepleit aannemen van het voorstel zjjn voorloouig de werkzaamheden a-nn. den werkloos van B. en W., maar zou het jammer vinden als voor het heidsdienst opgedragen». verrollen één hooge boom ln 't gedrang kwam. De voorzitter deelt miede, dat bij de proef met de De heer Duin begrijpt niet hoe-men het rijk en de brandslangen bleek, dat er lekke slangen waren, de Provincie klaar zal kunnen krijgen voor een subsidie braildkraneni waren in goeden staat, van f 1000. Spr. zal er geen cent voor over hebben. Het I 'b een oude boet die in vervallen staat verkeert. Spr. I De afgebroken houten woning, zal nooit zijn stem geven aan het voorstel van B. en W. De heer Bijl wijst er op dat men het oude raadhuis den heer c. kdus, ia ingekomen het veraoek ïnÜ. ?i!fen' omda' he' f!™?1" gebruikt wordt schadeloosstelling voor de in 1923, aan den Post- TOor vergaderingen enz. En het kost ona niet meer dan weg staandCi gesloopte houten woning. In zijn uitroe- tv'. c,, I rige memorie van, toelichting wordt erop gewezen, dat Stam gero.elde oorspronkelijk niet veel voor ,(d wel epn w<ml den te n«,ana,^, a' de w°ord<!= Door den Voorzitter «rit gelezen oen brief van Fe- würdee? beh°udcn pracUsi* b'ruari 1929, gezonden aan adressant en waarin hem De heer dutter vindt het een praohtig gebouw en zal j wordt ««antwoord, dat deatada zonder vergm^ wM harte het voorstel van B, en W. steunen. I gebouwd enl bet was «n bonten gebouw, wat verbo- De heer Van Dienen beeft bet gebouw aitad weg wil- Voorts wordt berbmerd1 aan he'ouuta van den len hebben, maar f 500 zijn voor de gemeente geen kos- kantonrechter, waaruit b ijkt. dat Kriller zonder schrif ten, omdat bet gebouw moeilijk is te missen. Algemeen vergunning heeft laten bouwen en hem deswege Welzijn, de polder, de commissie tot wering van school- een boete varL werd opgelegd. verzuim, vergaderen en, stemming van het Hoogheem- Uit het kadaster te Alkmaar bleek voorts, dat Kriller raadschap had er plaats. bet perceel op 21 Augustus 1922 aan den heer J. van De heer Duin zegt dat Schuit en Timmerman voor de* Kampen te St.-Pan.cras had overgedragen. B. en) W. I vergad erin gen wel zalen disponibel hebben en voor een blijven zich dus op het standpunt stellen, dat er geen vereeniging als Algemeen Welzijn, dié niet ln een her- aanleiding is om met adressant dn onderhandeling te berg wii vergaderen, kan geen f 500 worden uitgegeven, treden voor een schadeloosstelling. De heer Schermer wijst er op dat het nu nog een De heer Schermer dankt B. en W. voor het lijvige weeslachtig gebouw is, maar als het ln den ouden toe- dossier. Er is indertijd met de Noordhollandsohe voor- "tend wordt gebracht is het een prachtding. zichtigheid te werk gegaan en spr. had liever gezien, Het 5 tegen 2 stemmen wordt besloten zich in begin- dat de woning dadelijk was afgebroken, dan zouden wa geen haken en oogen hebben gekregen. Spr. be grijpt niet dat Kriller schadeloosstelling vraagt, waar hij gebouwd heeft tegen) beter weten ln. Door verkoop heeft hij geen schade geleden, hoogstens de heer Van Kampen, maar waar deze wel geen kat in den zak| zal hebben gekocht, komt ook die wel niet voor een schadeloosstelling in aanmerking. Spr. wijst erop, dat al is er een ander gemeentebestuur, het gemeentebestuur toch permanent blijft. Ook wat den moreel en kant be treft, meent spr. dat het niet de bedoeling Is geweest, den persoon Kriller te treffen, maar het was zende. dat het gebouw aan d*en Postweg stond. Dan zou het uitbreidingsplan gewijzigd moeten zijn. Dat voor andere perceelen compensatie is verleend, betreurt spr., maar dat mag geen aanleiding zijn om Kriller schadeloos te stellen. Het kan zóó worden beschouwd, dat anderen dan te groote gunsten hebben verkregen. Het geven van een schadeloosstelling zou kunnen worden aange merkt als een te ruim omspringen met belastinggelden, het zou een fooi wezen. De heer Duin is het eens met den heer Schermer. De raad heeft indertijd het besluit genomen na voor lichting van B. en W. Afbreken van een gebouw was tevoren nooit voorgekomen, Kriller is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken, en voordat dus de gevraagde inlichtingen van de colleges waren inge komen, was er een geruimien tijd over verloopen. Er is heel voorzichtig gehandeld bij deze onverkwikkelijke geschiedenis. De heer Stam meent, dat de heer Kriller veel eerder het betrekkelijke raadsbesluit door Ged. Staten vernie- tigd had moeten weten te krijgen. De heer Gutter is het ook eens met het gesprokene door den heer Schermer. j De Voorzitter is het ermee eens, dat het langen! tijd heeft geduurd, voor tot afbreken van de woning werd overgegaan. Maar daar is reden voor geweest; thans zouden B. en W. niet aarzelen met per deurwaarders- j exploit aan, te zeggen; dat onmiddellijk afgebroken moest worden. Maar toenj was d© tijd anders, toen was er nog geen ketenbesluit. De heer Schermer meent, dat als de heer Kriller was gekomen met een bouwplan, overeenkomende met het gebouw dat er nu staat, dan had de raad het bouwen niet kunnen! keeren. Wat er nu staat kan een land huis genoehad worden. Met algemeene stemmen wordt besloten, geen onder handelingen met den heer Kriller aan te knoopen over schadeloosstelling. Af- en overschrijvingen! tot een bedrag van 4374.23 en een sruppletoire begrooting tot een bedrag van f 120.42, erlangende goedkeuring van den raad. In de volgende vergadering zal aanhangig worden ge maakt een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een instructie voor den gemeemtebesteller, waarin het te heffen tarief is vermeld. I Toekomstmuziek, B. en W. stellen voor om het vermenigvuldlgings- cijfer voor de Gemeentelijke inkomstenbelasting over 1929 wederom te bepalen op 1.4. Voor 1928 was geraamd f 34.000, de opbrengst was f 32.000, voor 1929 is begroot f 37.000, en de opbrengst wordt geraamd op f 32 f 33.000 met aftrek van kwa de posten. B. en W;. durven dus geen verlaging voor te stellen. Als 1928 een goed batig slot oplevert, dan ho pen B. en W„ volgend jaar 1.4 terug te kunnen bren gen tot 1.3, misschien behoeft dan wel heelemaal niet met een komma te worden gewerkt. De heer Duin merkt op, dat dit wordt genoemd toe komstmuziek. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. In de plaats van Mjevr. Heringa en Mej. Peeck wor- den tot plaatsvervangende leden van hot stembureau benoemd de heeren J. Stam en Belonje. Rondvraag, De heer Duin vraagt of de waterleiding te Camper duin wordt gelegd zonder garantie-stelling. De Voorzifter antwoordt bevestigend. Voorloopig achten B. en W. het niet noodig dat een brandkraan voor de woning van Vlaanderen wordt geplaatst De heer Schermer zegt, dat de menschen met Pink ster wel niet bij de waterleiding zullen zijn aangesloten. Spr. vraagt of B. en W. erop willen letten, dat het toch voor het seizoen gebeurt, opdat niet midden, in het seizoen de straat wordt opgebroken. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Schuurman hééft beloofd, uit alle macht te zullen beginnen, zoo dra de huizen er zijn. Zooals wel wordt gezegd, de bui zen zijn in aantocht. Hierna sluiting. MIJNHARDT's Staal-Tabletten .9o« Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten .<50« Hoofdpijn-Tabletten 60 Bil Apottu en Drogisten. UIT HAAT. Verleden Zaterdag werden in de buurt van Oeden- burg in het dorp Banf op een automobiel, waarin de gepensioneerde consul-generaal Emil Schreiner en zijn vrouw zaten, schoten afgegeven met het resultaat, dat Schreiner onmiddellijk dood was en zijn vrouw twee dagen later in het ziekenhuis overleed. Intus- schen is het de politie gelukt, den dader te ontdek ken in den persoon van een 17-jarigen metselaars knecht, die beweert een geweer te hebben nagekeken, waarop dit plotseling zou zijn afgegaan. Echter schenkt de politie aan deze bewering geen geloof, aangezien het bekend is, dat de bevolking van Banf haat koestert tegen automobilisten. Voor twee jaren reeds heeft in een naburig dorp een gelijksoortige aanslag op bet districtshoofd Szöke plaats gevonden. ALS GEVOLG VAN DE 1 MEI-VIERING. DE VOORUITZIENDE. (Lustige Blatter.) - Sinds ik met deze oefeningen bezig ben is mijn borst iedere week twee centimeter wijder geworden. Dan zul je een grooter huis moeten huren eer het een jaar verder is. Naar uit Berlijn gemeld wordt, vroeg Donderdag morgen in een zitting van den Duitschen Rijksdag de communist Pieck onmiddellijke bespreking van het verbod tot demonstreeren op 1 Mei te Berlijn. In de toelichting zei hij dat de „misdadige politie vreed zame Berlijnsche arbeiders had vermoord", maar de communisten zouden den sociaal-democratischen „Mordbube" Zörgiebel van zijn plaats als hoofdcom missaris, desnoods door algemeene staking verjagen. Op deze woorden volgde een ontzettend kabaal. De soc.-democraten hoonden de communisten, die de In ternationale aanhieven. Stöcker verklaarde, nadat het voorstel van Pieck verworpen was, dat zijn fractie niet langer aan de beraadslagingen zou deelnemen. Ze hieven daarop nogmaals de Internationale aan, en wachtte met het verlaten der zaal tot vice-voor- zitter Gr&f de zitting geschorst had. TOENEMEND GEBRUIK VAN ALCOHOL ONDER DE GEGOEDE KLASSE. Vooral jonge vrouwen het slachtoffer. In de Academie der geneeskunde te 'Parijs is pro fessor Guiliiain, een autoriteit op neurologisch ge bied te velde getrokken tegen de cocktail-gewoonte. Hij heeft geconstateerd, dat onder de arbeidersklasse het alcoholisme afneemt, maar dat er onder de ge goede klasse hoe langer hoe meer schadelijke invloe den van den alcohol vallen waar te nemen. Professor Guillain schrijft dit verschijnsel aan het geregeld drinken van cocktails toe. Guillain acht dit mengsel van alcohol-houdende dranken, dat nu zoozeer in de mode is, bij geregeld gebruik, dat evenzeer mode is, uit den booze. Het veroorzaakt gastrische storingen, neerslachtigheid of leege opwinding, epileptische ver schijnselen en professor Guillain ziet in den cocktail de directie oorzaak van heel wat auto-ongelukken. Professor Sergent steunde Guillain in zijn aanval op den cocktail. Sergent wees op de vele door dit. mengsel veroorzaakte ziekte-gevallen. Het schijnt, dat er tegenwoordig vooral veel jonge vrouwen slachtof fers van het alcoholisme worden. De academie heeft de vraag overwogen of "het reeds noodzakelijk was een verbod van schadelijke dranken uit te lokken. Nou dat landen! viel niet mede, 'n Luchtschip is een onhandig ding. En Billy had. zich voorgesteld, Dat het heel gemakkelijk ging. Het schip sloeg bijna in stukken. Nou het scheelde heusch niet veeL Redneb stond, van angst te beven, Jerry keek van schrik baast scheel. Eindelijk daalde het luchtschip, Op het witte sneeuwtapijt; Gelukkig riepen, ze allen: „We zijn nu van. onze angst bevrijd." d'Amulet wrijvend, 'n touw vragend. Dacht Billy aan de last, Als het schip eens weg zou drijven* Daarom bond hij 't stevig vast Je raadt vast niet 'wat er vervolgens gebeurde, Jé móet tot Dinsdag wachten.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9