Schaper Courant De stand der Zuiderzeewerken. 'od Tweede Blad. De verwording van den geest DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEEN. Vertraging tengevolge van de lange vorstperiode. DE AFSLUITING. DE DROOGMAKING. Gemengd Nieuws. Nieuwe Belgische baronnen. Woensdag 15 Mei 1929. 72ste Jaargang. No. 8458 t waa «wea$G!g «ötweaawKje ^«Mhicpgwc6ere, en de volgende generatie zal nog lamlendiger doen. Het 1b een schande, dat het volk van Nederland neger- boksers en voetballers als helden in de steden inhaalt, en dat een roemruchte Instelling als het Concertgebouw orkest, na een brlllante tournée In het buitenland dd- rect van den trein naar het kopje thee bij moeder de vrouw kan verhuizen. En dan nog te beweren', dat Kloos in elke stad, In elk dorpje, In elke straat, dus ten aanzien van bijkans ei ken Hollander de dichter van de jeugd was! Dichter? Wij staan dichter bij het schoone lied van „En d'r is geen club in Nederland enz." dan bij den... dichter. Wij vormen een prozaïsch, bekrompen volk! mi rum NI lown HOE NEDERLAND ZIJN GROOTE KUNSTENAARS EERT. D© groot© massa nog slechts alleen ln aanbidding voor al wat sport is. In de rubiek „Van den toren" in de O. H. Ct. schrijft de satiricus Leo Laurer over de verwording van den geest des tegenwoordign tijds en hekelt daarbij op treffende wijze de meer dan overdreven belangstelling of juister gezegd afgoderij voor de sport door het huidige geslacht. Deze „spier-vereerders", zooals de schrijver ze noemt, zouden er goed aan doen die sport afgoderij te staken en ook den geest eens wat meez verkwikking te schenken, door niet geheel en al, zoo als nu gebeurt, de"oogen te sluiten' voor de „ware" kunst Hij zegt dan het volgende: Om 't Shakespeare in Hamlet na te zeggen: .The time is out of joint" de tijd is uit z'n voegen. Een dezer dagen las ik de peroratie van een enthou siast Kloos-vereerder, die het durfde beweren, dat men, ter gelegenheid van diens zeventigsten verjaardag, in elke straat aan hem zou gedacht hebben als aan den dichter van onze jeugd. Welk een naieviteit! Vraag, wie de Jantje ssohreef, en bijna elkeen zal u antwoord den: Herman Bouber! Vraag, wat Kloos deed, vrfag zelfs wat hij was, wat hij is en de groot© massa staat met den mond vol tanden, en zal u eerder kunnen [vertellen, wat Klooster's balsem is. Komaal, wat malen wij op enkele duizende, tien duizenden na nu om onze 'kunstenaars! Mevrouw lann krijgt 'n karig pensioentje, en Miarius Spree, die r de vorige week overleed, moet in z'n laatste dagen door zorgen gefolterd zijn. En deze was nog wel een volk»- acteur! Wij zijn goed om bij voetbalwedstrijden te brullen; dubieuse liedjes van niet komieke komieken te verslin den. wij zijn tuk op het mededingen aan prijsvragen, het uitroepen van lang niet knappe wijfjes tot konin ginnen, wij liefhebberen op de planken, in zangvereeni- gingen, wij bestormen, de bioscopen, maar... kunst, de echte, de groote, we malen er niet om Het is nog onlangs voorgekomen, dat een voetballer onbeschoft deed tegenover 'n scheidsrechter en dien tengevolge gestraft werd. Deze voetballer had verschil lende internationale wedstrijden meegespeeld, en nu vond een deel der sport-pers het ongewenscht, dat men dezen „kei" kapittelde, omdat zulks in de buitenlands sche pers bekend zou worden, en dit nieuwtje zou knagen aan. 's mans reputatie over de grenzen. Een bekend bal-trappertje blijkt dus in het oog van som- -|migen, van velen een soort van lmmiuniteit te bezitten. 'Hij mag alles doen, zelfs de wedstrijd-leiding hoonen, alleen, omdat hij eeni celibriteit op sportgebied ia Met die misselijke futiliteiten maakt ons volk, al thans een deel er van, zich warm. En de bewondering voor sport doodt de bewondering voor andere onder- deelen van het menschelijk bestaan. Zondagsmiddags naar een concert? Of je stapel bent! Naar het groene veld, naar de „mets"! Musea? Daar hangen) alleen dooie schilderijen van dooie schildera Naar de wieler- baan: Immes! Races achter motoren! Misschien breekt d'r wel eentje z'n nek... Ik herinner me den tijd, dat een zekere Davenport ons land bezocht Hij had tot pseudoniem „Sequah" ge kozen. en hij was de man, dlo, had je kromme bee- nen of had Je rheumatiek, je genas met muziek. Denikt maar aan het liedje van die dagen! Toen die kwak zalver des avonds naar de zalen: reed, waar hij de lam men en kreupelen zoogenaamd genas, spande men de paarden van rijn rijtuig, en men trok hem als een zege vierend veldheer door de straten. Die bewonderlngsvoosheld heeft ons volk gehouden. Nu is het geen masseur meer, maar een, die masseert of zich laat masseeren. Wint een biljarter een buitenr Isohen wedstrijd, de stad zijner inwoning is te klein, en bengaalsoh vuur belicht de julchers en de blaaspoepen. Hij, die masseert, wordt gevierd. En de gene, die zich laat masseeren? Kijk naar de boksera, die een „entrée joyeuse" maken in de Hollandsche steden! Kijk naar de voetballers, die als koningen worden ontvangen! Daarvoor loopt het volk uit. Car- pentier was al voor jaren, even. na den oorlog, meer populair in Frankrijk dan Foch. Ik wel, dat Moes- kopt, het bij ons wint van Mengelberg. Dat is pas weer gebleken. Wij, Hollanders, hebben het geluk, dat wij het beste orkest van Europa, misschien wel het beste van dit ondermaansche bezitten. Het zou Inmiddels niet kunnen bestaan, werd de Instelling niet gesubsidieerd door de gemeente en door „gros bonnets" Dit orkest heeft pas een kunst-reis door Duitschland gemaakt. Overal een spontane huldiging! Dit spel was een openbaring. Berlijn, met haar lastige critiek, vormde het hoogtepunt. Men noemde de uitvoeringen een sen satie. Men sprak van een kampioensorkest. De pers schreef geen critieken meer, maar lofliederen, hymnes op het ensemble en zijn leider. Is er wel ooit sehooner propaganda gemaakt voor onze nationale cultuur? Heeft men den Hollandschen naam wel eens méér met eer genoemd dan in de da gen, welke achter ons liggen? Daar, in de Duitsche hoofdstad, is verder gevlochten aan de lauweren, welke Rembrandt, Vondel, Lorenz, Van 't Hof, Hugo de Vries e.a. rondom de reputatie van Nederland in den vreemde hebben geweven. En daar komen de artisten van dit Concertgebouw-or kest, met Willem Mengelberg, in patria terug. Ge zult denken, dat heel Amsterdam was ultgeloopen, teneinde deze kloeken van den geest te huldigen. Kassian! De eega's waren er voor hun echtgenooten, de ouders voor hun kinderen! Elke spontane volkshulde ontbrak. Het stond hoogst sarcastisch in een onzer bladen: „een tnlomph-tocht door de stad werd niet gehouden!" Maar wat verbeeldt zoo'n Mengelberg, zoo'n Zimmer- man zich ook? Jan Publiek heeft den bol vol van Van Kol, want die kan trappen, die verdedigt de nationalp eer tegen de Zwitsers, Italianen, Belgen, over geheel Europa, en steken daar een paar heeren met strijkstok ken en contrabassen niet armzalig bij af! Willem Men gelberg? Het zou wat! Van Kol en nog eens van Kol! Wij hebben de periode beleefd, dat de hersenen onzer kinderen door het blokken op school tot louter stopverf kanalen werden verkalkt.. Daarop is de aanbidding van het lichaam gevolgd. Elke overdrijving op zeker gebied eisoht een tegenovergesteld hypeifaoliseeren. Men komt slechts van de uitersten tot het „juste millieu". Maar het wil mjj voorkomen, dat aan de sport-afgoderij au voldoende eerbied is bewezen, en de geest naar ver kwikking snakt. En daarom is het de tabak der ouders om de jeugd zeker aan sport te laten doen, maar ook de belangstelling op te wekken voor nog andere seriseuse «aken in het leven. Anders verslapt en vergrauwt deze Geringe aanvoeren te Broek; vrij groote t© Noordscharwoude. Vorsfcrekkonde besluiten van don Noordermarktbond. Afwisselende prijzen. Lager, vooral ln 't laatst der weolc. Uien lagere prijzen; idem peen en bleten. Redelijke prijzen voor sla. Aanvoer bloem kool. Voor de Broeker velling breekt nu de stille tijd aan, tenzij de jonge groenten al spoedig in zoo groote hoe veelheden zouden verschijnen, dat het winterseizoen on gemerkt ln het zomertijdperk zou overgaan. Reeds ko men enkele jonge groenten aan de veiling en men mag verwachten, dat deze wel door nog andero zullen wor den gevolgd. De rabarber b.v. begint nu aardig op te schieten, zoodat het niet al te lang meer zal duren, of ook deze groente zal ter veiling worden aangevoerd. Men is thans begonnen op het nieuw aangekochte terrein, grenzende aan het veilingwater, het gebouw te sloopen, zoodat eerlang zal kunnen worden begonnen, met den bouw van de nieuwe Inrichting, dienstbaar te maken aan de nieuwe eischen, welke de veiling stelt. In Noordscharwoude was de aanvoer van winterpro- ducten in de afgeloopen week nog van zeer groote be- teekenis, althans voor dezen tijd van het jaar. Te Broek is deze aanvoer nog zeer gering. Noordscharwoude heeft zich, door de besluiten van de laatste Algemeene Vergadering, uitgesproken voor een verwachting van nog grootere uitbreiding dezer veiling. En wie de verschijnselen op tuinbouwgebied van wat meer van nabij beschouwt en oog heeft voor de pers pectieven, die zich openen, moet de erkenning ko men, dat de bedoelde besluiten genomen zijn op grond van weloverwogen meeningen. Zoodat het niet kan ver wonderen, dat aan het bestuur van den Noordermarkt bond machtiging werd verleend tot olgeheele vernieu wing van de bestaande gebouwen in het volgend jaar te kunnen overgaan. Bedenkende dat de omzet het vorige jaar ongeveer 5 miljoen bedroeg, en met grond mogende verwachten, dat ook dit jaar genoemd cijfer zal worden bereikt, is een vernieuwing geen overbodige weelde. Evenmin zal dit op grond gezegd mogen worden van de poging om in het bezit te komen van een nieuw bo- taalkantoor met vergaderzaal. Het gaat bier over vele duizenden, de vernieuwing alleen kan een f 125.000 kos ten. zoodat er een beduidend bedrag zal noodig zijn om genoemde zak*uit to voeren. Bij een zoo grooten om- awt eoZifef U 6e opbrengst rta Set r«2ngwpepoeoteg9 van dis beteekenie, dat men «poadlg het benoodigde be drag bijeen heeft Dat ook de andere zijde van het tui'nbouwvraagetuk niet wordt vergeten, le gebleken uit de behandeling van het vooretel om Jn de verpakking van sommige produc-1 ten zoodanige wijziging aan te brengen, dat het pro duct, komende op de plaats zijner jjestemmlng, beter tot zijn recht komt. Het lijkt ons toe, dat do Provinciale Commissie uit de Veilingen, in welker handen het Is ge geven, tot verdere afdoening, het met den noodigen ernst en met het bedoelde resultaat zal behandelen. Het pleit voor het goede inzicht, der tuinders in de midde len, om het meest gewenscht succes te hebben, als het de vereeniging van groentenhandelaars en exporteurs verzoekt, geen minderwaardige producten naar het bui tenland te zenden. Eveneens doet dit het besluit om het veilen van goede producten onder het U.C.B.-merk te doen geschieden. Zoo vervolmaakt zich de tuinbouw én in zijn uiterlijk wezen én in zijn innerlijke gesteldheid, zoodat het den tuinbouwers nooit als een verwijt zal kunnen treffen, als dc finantieelo uitkomsten weer eens minder gunstig mochten worden. Do prijzen, welke in de afgoloopcn woek zijn besteed, waren nog al aan wisseling onderhevig. Dit is niet te verwonderen, als men den tijd van het Jaar ln aanmer king neemt. Voor roode kool werd Maandag van f 13.8020.90 be taald; langzamerhand zakte echter die prijs in, zoodat Vrijdag niet meer dan f 8.40 tot f 15 kon worden ge- j maakt, Zaterdag f 5.7015.30. Deze prijzen golden de i veiling te Noordscharwoude. Te Broek werd geen roode kool meer aangevoerd. De aanvoer aan eerstgenoemde veiling beliep nog ruim 20 spoorwagens. De gele-koolprijzen vertoonden ongeveer hetzelfde beeld. Werd Maandag van f 25.8028 betaald, Dinsdag zelfs nog tot f 31 (laagste noteering was toen echter f 15,) Vrijdag was de prijs f 17.50 en Zaterdag van f 18 j 20. Niet, dat dit geen beste prijzen zijn, doch de laat- J ste week was men wel wat verwend. Deensche witte kool zette ln met f 8.90—15.10, Aanvan-1 kelijk kwam er nog een geringe stijging, doch Zaterdag was de prijs f 5.509.50. De prijzen van deze kool ble ven, uitgezonderd dan Zaterdag, nog het meest station- nair. Dat er nog flinke vraag naar deze winterkool moet zijn, blijkt wel uit het feit, dat er bij genoemde prijzen nog ruim 37 spoorwagens van de veiling van den Noor- I dermarktbond werd vertransporteerd. Voor uien schijnt de tijd wel voorbij. Konden ze aan vankelijk nog denzelfden prijs van verleden week be dingen, al spoedig liepen de prijzen terug Vrijdag tot .504.20, Zaterdag f 1.602.20, Grove uien brachten nog ongeveer f 0.50 minder op. Voor drielingen werd aanvankelijk ruim f 3 betaald, op 't eind der week f 1 1.90. De prijzen van de peen liepen ook achteruit. In 't be gin kan nog ongeveer f 5 voor groote, f 3.50 voor kleine worden gemaakt, later werd dit f 0.50 f 1 minder. Za terdag werd voor groote f 33.60 betaald.voor kleine f 1 2.40. Bleten brachten te Noordscharwoude f 1.101.80 op, te Broek f 1.701.80. Aardappelen waren zeer goedkoop. Blauwe golden f 2 -2.40, toravo's f 1.10 te Noordscharwoude, f 2.80 te Broek Aan de Broeker veiling werden ruim 10000 kroppen sla aangevoerd, die voor eerste soort f 6.1011.20 op brachten, voor tweede f 1.503.80. Spinazie werd verkocht voor f 13.30. De aangevoerde bloemkool bracht f 2528.20 op. DE VERBINDING TUSSCHEN i>EN NXEI"WEN POLDER EN HET MARKTCENTRUM LAGEN. Aan de jongste drlemaandelijksche mededeelingen be treffende de werkzaamheden voor de afsluiting en droog making der Zuiderzee, waarover wij reeds in ons num mer van gister in het kort het een en ander meedeel den zijn nog de volgende uitgebreide bijaonderheden ontleend, Overbrugging BalgzantO-^naal Bij den bouw der kunstwerken is ten gevolge van den strengen winter belangrijke vertraging tr lervonden, daar het storten van beton in verband met hst Jmredvn van de vorst gestaakt moest worden. Bij het oostelijk landhoofd van de brug is «y dra de vorst was afgeloopen, voortgegaan met het optrekken van de keermuren van gewapend beton. Materiaal voor de basculebrug over de doorvaartope- ning is aangevoerd. Ten gevolge van de ijsbezetting, waardoor de uitvoe ring van baggerwerk onmogelijk was, kon met het aan brengen van het in het vorige bericht vermelde grond- depot nog niet worden begonnen. Bouw uitwateringssluizen beoosten Wielin gen. Voor het oostelijk ste'. uitwateringssluizen werden de steigerwerken gesteld waarop de bruggen en aanslag- balken van gewapend beton zullen worden gemaakt. De pijlers en landhoofden voor het middelste stel rijn 'op getrokken tot ongeveer N.A.P. en die van het westelijk stel tot ongeveer 1.50 N.A.P. De vleugelmuren van het oostelijk stel uitwateringssluizen zijn gereed, die van het middelste zijn ln aanbouw, terwijl voor die van het westelijke stel de fundaerlngsplaten van gewapend beton in uitvoering zijn. De veertien meerpalen voor de kunstwerken kwamen gereed en werden op de bouwplaats aangevoerd. De looprails en de kraanrails zijn in bewerking. Bouw uitwateringssluizen op het Kornwer- derzand. Het inheien van de houten palen voor de fundeerlngs- platen der slulshoofden van de schutsluizen werd vol tooid en een begin werd gemaakt met het aanbrengen van de fundeeringsplaat va.n gewapend beton voor het binnenhoofd van de groote schutsluis. Gedurende de langdurige vorstperiode moest do ver vaardiging van heipalen en damwandplaten van gewa pend beton voor de kollcmuren der schutsluizen worden gestaakt, ten gevolge waarvan ook het heiwerk niet kon worden voortgezet. Met den aanmaak van palen en damwandplaten is thans weder begonnen. Afsluitdijk sluisput KomwerderzandFrie- sche kust. Het werk lag tengevolge van de vorst en de ijsbezet ting in de Zuiderzee gedurende het afgeloopen kwartaal nagenoeg geheel stil, zcodat in den toestand der wer ken geen noemenswaardige verandering ikwam. De in het vorige bericht vermelde stormschade aan. den tij- delijken omringdijk van den sluisput op het Kornwer- derzand, werd, met uitzondering van die aan het zuide lijk hoofdje, geheel hersteld. LTsschade is aan de wer ken niet ontstaan. Proefpolder bij And\jk. Voorzoover de weers- en de ijsgesteldheid dit toelie ten werd nog eenigen voortgang gemaakt met de her stelling der tijdens de stormen in de tweede helft vajn November j.1. ontstane schade, waaromtrent in het vo rig bericht eene mededeeling is gedaan. De schade is i tengevolge van de ijsbezetting in de Zuiderzee niet uit gebreid. Aanleg dijk Wierlngen—Medemblik. Ook met dit werk kon in het afgeloopen kwartaal, 1 tengevolge van de vorst en de ijsbezetting, niet worden voortgegaan. Maatregelen zijn thans getroffen voor de verdere voortzetting der werken. Het ijs io intusschen zonder ernstige moeilijkheden j opgeruimd en de ijsbezetting heeft aan de werken geen schade toegebracht. Met de herstelling der in het vorige bericht vermelde stormschade kon slechts geringen voortgang worden gemaakt. Dijk langs het Boezemmeer. Nadat het werk tegen het einde van 1928 in verband met de ingevallen vorst was stopgezet, kon de uitvoe ring niet eer worden hervat dan op 18 Maart. Daarna werd het aanbrengen van kleibekleeding op het dijkli- chaam zoomede het afwerken van de leidammen langs het buitenkanaal der keersluis bij de Oostpunt voortge zet. Bij het opmaken van het bestek was de gezamenlijke duur der uitvoering van de werken geschat op onge veer 90 weken. Door de goede organisatie van het werk en de voortvarendheid waarmede de uitvoering is ge leid, bleek intusschen de genoemde tijdsduur aanzien lijk te kunnen worden bekort, en wel zoodanig dat de voltooiing der werken in, het voorjaar van 1929 in plaats van in den nazomer kon woden tegemoet gezien. Een zoodanige vervroegde veltooilng strookte echter niet met het programma der in 1929 voor de indijking en droogmaking van de Wierlngermeer uit te voeren werken, in het bijzonder niet met de uitvoering van de baggerwerken tot vorming der hoofdkanalen in den toe- komstigen polder, waarmede behalve de Maatschappij tot Aanneming van Zuiderzeewerken, ook de N.V. Bag gerbedrijf De Vries en Van den Bosch en de Maatschap pij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken thans bezig zijn. Deze baggerwerken zullen waarschijnlijk tot in het na jaar van 1929, en in elk geval tot na de sluiting van den in aanleg zijnden meerdijk tusschen Den Oever en Medemblik moeten worden voortgezet. Na de sluiting van dezen dijk zal het dan niet meer mogelijk zijn om het in de Wieringermeer werkzame of nog te werk te stellen baggermateriaal aan of af te voeren en om de noodige brandstoffen enz., aan te voeren, anders dan door het kanaal KolhornOostpunt, de in aanbouw zijnde 10 M. wijde keersluis bij de Oostpunt en verder door het Balgzandkanaal, aangezien de bij Medemblik en De Haukes in aanbouw zijnde 7 M. wijde schutslui zen te nauw zijn voor het doorschutten van het breed gebouwd baggermateriaal. De keersluis bij de Oostpunt zal echter niet vóór het najaar van 1929 gereed kunnen komen, en tot zoolang moet derhalve in den dijk langs het boezemmeer een opening worden gespaard om de scheepvaartverbinding in stand te houden. Kanaal Aarts woudOostpunt. De in aanleg zijnde werken voor den aanleg van het kanaalvak KolhornOostpunt werden bij het einde van het vorige jaar stop gezet en wegens de langdurige vorstperiode eerst kort geleden hervat, zoowel aan dé zuidzijde bij Nieuwesluis, waar het werk in December geëindigd was, als aan het noordelijk einde bij de Oost punt van den Anna Paulownapolder. Bij den stormvloed van 1516 Januari werd de langs d® oostzljdo ran hot kanaal In aanleg zijnde kade op verschillende plaatsen vrij ernstig beschadigd, zoowel door den golfslag als door de tijdens den etorm tegen de kade aangedreven jrcote 'jsvelden, welke over eenige honderdtallen r-eters lengte de kleibeklooding van de kade wegschoven en plaatselijk de aan de WierJnger- meerzijdc langs den teen der kade aanwezige houten damwand met kraagstukken, beschadigden Met het her stellen der schade kon eerst na het volledig ontdooien der grondwerk"" en het verdwijnen van de ln het ka naal en in de Wieringermeer aanwezige ijsvelden een aanvang worden gemaakt. Ook de uitvoering van het kanaalvak Aartswoud Kolhorn kon, na bijna drie maanden stil te hebben ge legen. eerst teg*n het einde van Maart worden hervat. De stormvloed van 15—16 Januari bracht aan deze meer beschut liggende werken weinig «ohacb toe. Keersluis hij Oostpunt. De uitvoering van dit werk werd ernstig vertraagd tengevolge van de langdurige vorstperiode, waardoor godurende een aantal weken do werkzaamheden geheel stillagen. Schutsluis bi) Kolhorn. Zooals is vermeld in het Driema&ndelljksch Bericht van October 1927, waarin het verkavelingaplan voor den Wlerlngermeerpolder werd beschreven, zal bij Kol horn ter verbinding van de polderkanalen met het bui tenwater, en wel m het bijzonder met het kanaal AartswoudOostpunt en met het Kolhornerdiep, een schutsluis worden gebouwd. De te bouwen schutsluis, die toegang zal geven tot het polderkanaal KolhornMedemblik, dat voor de vaart van 300 tons-schepen wordt ingericht, komt, wat het type betreft, geheel overeen met de bij De Haukes In aanbouw zijnde schutsluis. Zij verkrijgt evenals de sluis bij De Haukes een wijdte van 7 M., een schutlengte van 40 M. en oc drempeiuiepte van 2.50 M. nder den water spiegel. Waar intusschen de sluis bij Kolhorn toegang zal geven tot de tweede polder-? fdeeling, met eet; voor- loopig polderpeil van 5.30 N.A.P., wordt het verval 0.70 M. grooter dan dat van de sluis bij De Haukes, en is bij het ontwerp gerekend op een normaal waterver- schll van 5.60 M. Weg langs het Kolhornerdiep. Nabij Kolhorn is over het kanaal AartswoudOost punt, benoorden de bestaande schut- en uitwaterings sluis van het Kolhornerdiep, eene beweegbare brug ontworpen, welke toegang zal geven van het oude land van Noord-Holland naar het wegennet in den Wierin- germeerpolder. De verbinding tusschen deze brug en de wegen van het oude land wordt echter thans slechts gevormd door een amallen grindweg op de kruin van de kade langs de noordzijde van het Kolhornerdiep, en is geheel onvoldoende te achten voor het te verwachten verkeer tusschen den nieuwen polder en het marktcen trum Schagcn. Met het oog hierop moet de bestaande weg verbreed en verbeterd worden. De kruin van dien weg zal hier toe op een breedte van 17 M. worden gebracht, terwijl op de kruin een klinkerbestrating ter breedte van 5 W. zal worden gelegd. De weg zal den zeedijk van den Waardpolder kruisen door middel van een oprit, ten einde de waterkeerende hoogte van dezen dijk ter plaatse van de kruising op 3.00 M. -f NAP., te kunnen handhaven. Het benoodigde zand voor de uitvoering van de wegverbreedlng, welke gedeeltelijk zal worden ver kregen door aanplemping langs den noordelijken oever van het Kolhornerdiep, zal worden ontleend aan het be- reids in de nabijheid opgespoten gronddepot Schutsluis by de Haukes. Door het invallen van de vorst moest de ontgraving voor den sluisput worden gestaakt, waarna het perso neel van de aanneemster alleen bezig kon worden ge houden. met het buigen van het wapeningsijzer, het ver vaardigen van schotten voor de betonformeelén, enz. In den loop van Maart werd de bronbemaüng weder aangebracht, terwijl een aanvang is gemaakt met het inheien der onder den sluisvloer aan te brengen houten damwand en. Voor de hertelling der schade, aan de werken ont staan tengevolge van het lekken van den ijzeren dam wand, vermeld !n het vorige Bericht, werd a; n. de aan neemster eer bedrag van uitgekeerd. Verbinding Wleringermeerp ol d e.r haven van Medemblik. met de De uitvoering ran het tweede deel der hi aanbouw zijnde schutsluie bewesten. Medemblik, ondervond ten gevolge van de ingetreden strenge vorst aanzienlijke vertraging on vorderde slechts weinig. Het baggerwerk der hoofdkanalen in den Wieringer- meerpolder moest tengevolge van de ingetreden strenge vorstperiode in het begin van het jaar worden gestaakt en kOi. in het afgeloopen kwartaal nig niet worden her vat. Bemallngsinrichting Wlertagermeerpolder. De bouw van het eleotrisch gemaal bij Medemblik ondervond ten gevolge van de ingetreden vorst aanzien lijke vertraging. In hoofdzaak kon slechts worden ge werkt aan het stellen van bekistingen en het aan brengen van wapeningsijzer, terwijl voorts nog eenig grondwerk werd verricht. Met de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken werd een overenkomst getroffen voor het leveren, voor f 40.000, van 16.000 M3. keileem in den gemaal put, bestemd om daar te worden verwerkt in het aan het gemaai aansluitende dijkslicbaam. EEN WACHTPOST BIJ DE CITADEL VAN VERDUN VERMOORD. Havas meldt uit Verdun, dat daar Zondagavond om 11 uur een wachtpost bij den hoofdingang van de cita del vermoord is. De soldaat kon voor hij stierf nog mede- deelen, dat hij door twee burgers was aangevallen, die hem hadden toegeroepen, dat zij officieren waren, waarna ze hem de karabijn uit de hand geslagen had den. Nadat zij hem door een schot doodelljk gewond hadden, waren zij in de citadel gevlucht EEN TITEL VOOR 28.000 FRANCS. Naar de Brusselsche corr. van de N.R.Ct meldt, wordt t in goed ingelichte kringen verzekerd, dat onder de parle mentsleden die, binnenkort, door den koning, tot den adelstand zullen worden verheven, Minister van Staat Aloïs Vandevijvere, leider van de katholieke rechter zijde, Alexandre Braun, oudste lid van den Senaat, even eens behoorende tot de Katholieke Staatspartij, en mi nister Lippens, die deel uitmaakt van de liberale frac tie en oud-gouverneur is van de Kongo-kolonie, zullen zijn. Zij zullen zeer waarschijnlijk den titel van baron bekomen. In België bedragen de kanselarijkosten, ingevolge de

Schager Courant | 1929 | | pagina 5