Rheumatiek Vierde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Groote keid:brand bij Nijmegen. Pinksteren en nieuwe haring? Vliegtuig in nood te Schiermonnikoog. Brand te Geldrop. Felle brand te Rotterdam. Wenscht gij vlugge aflevering Het verkeer op onze riyierovergangen. Gemengd Nieuws. Parijsche Pinksterbloemen. Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 25 Mei 1929 72ste Jaargang. No. 8463 VELE HECTAREN NATUURSCHOON EEN PROOI DER VLAMMEN. Gistermiddag brak een groote heidebrand uit op Heumensoord, bij Nijmegen. De brand ontstond langs den binnenweg NijmegenMook en spreidde zich wel dra uit over een oppervlakte van circa 40 HA. De Nij- tneegsche brandweer en het garnizoen werden onmid dellijk gealarmeerd, zoodat weldra een paar honderd inensohen bezig waren om het vuur te bestrijden. Men slaagde erin om eenige bedreigde dennenbos- gchen te behouden ,door de heide om te graven. Na een goed uur was men het vuur meester. Veertig jia. helde en laagstruikgewas, eigendom der gemeente Nijmegen, zijn verbrand. Hulp van militairen. Manschappen van het 15e regiment infanterie, die fich op de schietbanen oefenden, traden bij het zien van den brand onmiddellijk tegen het vuur op, doch zij jiaagden door den krachtigen wind er niet In, het te stuiten. Meer hulp werd ingeroepen en ofschoon daarop ppoedig een 600 man van het 11e en 15e regiment in fanterie en de koloniale reserve met gemeentepersoneel alles wat mogelijk was deed om het vuur te dooven, toeende men pas daarin geslaagd te zijn, toen het over f) HA. had gewoed. Een boschgedeelte, dat gevaar liep door het vuur te worden aangetast, bleef behouden, vaartoe ook bijdroeg de omstandigheid, dat langs dit boeehterrein een z.g. brandvrije strook was aangelegd. Ook op het schoone landgoed Mookerheide onder Mook, bewoond door den heer Visser, heeft een felle bosch- Ijrand gewoed. Een groot aantal manschappen van de regimenten infanterie uit Nijmegen spoedde zich er heen. Ook bevonden zich op het terrein luitenant-kolonel Ko ning, garnizoenscommandant, en eenige andere officie ren. Na een paar uur was men het vuur meester. On geveer 60 H.A. 20- 30-jarig mooi hout is verbrand. Het vuur breidde zich uit tot het z.g. Malden's Vlak onder ge gemeente Htumen en behoorende aan de gemeente Nijmegen, waarvan ongeveer 10 HA., meestheide, werd aangetast. De mogelijkheid Is niet uitgesloten dat de brand op het landgoed is ontstaan door vonken uit de lecomotief van een trein. jktfi niet den tijd voor de echte nieuwe holland sche maatjesharing. We eten dan „nieuwe haring" van het vorige Jaar. Dr. A. van der Laan, directeur van de gemeentelijke ltschvoorziening te Amsterdam schrijft in „Voeding en Kyglene", populair weekblad gewijd aan de Volksge- Mndheid o.m. het volgende: Pinksteren Is nog niet de tijd van de echte nieuwe Hellandaohe maatjesharing. Is er dan nu überhaupt al nieuwe haring? Antwoord: neen, eD zeker la er nog geen nieuwe maat jesharing. Alle haring, die in het voorjaar als „nieuwe haring" wordt verkocht, is oude haring van het vorige Jaar, die in koelhuizen den winter over is bewaard, ^us koelhuisharing en wel Schotsche of Hollandsche koelhuisharing. Omstreeks Pinksteren raakt deze koelhuisharing op, heeft dan zoolang In de pekel gelegen dat ze na 12 24 qur in water zetten nog zout is, of, als men ze nog lan ger „watert" geheel slap en onooglijk wordt Hst groote publiek merkt dat alles niet zoo sterk en eet deze koelhuisharing als eene delicatesse, die haar groote verdiensten moge hebben en heerlijk van smaak faoge zijn in het vroege voorjaar, omstreeks Pinksteren oeteekent deze haring niet veel meer, maar wordt dan toch nog heel veel frauduleus verkocht als „nieuwe ha ring", zoowel in winkels als aan haringstalletjes en door ie bekende Scheveningervrouwtjes, die ze met een tplomb van nieuwigheid langs de hulzen venten „alsof *t ze zelf ln zee hebben gevangen". De eerste werkelijke nieuwe haring verschijnt welis waar telkenjare omstreeks Pinksteren aan de markt, dat ia echter nog geen nieuwe Hollandsche maatjesha ring, doch z.g. kolmaatjesharlng, die aan de echte nieu we maatjes vooraf gaan. Die kolmaatjes zijn de eerste jonge, kleine, onvol groeide haringen, die met het z.g. kolnet door de •toombeugers als aas worden gevangen, ten dienste fan de vangst van levende visschen (kabeljauw, enz.) Welke aan boord van de beugers in bunnen in leven Worden gehouden. Deze eerste haringen worden dus dechts als aas gevangen; zij zijn er dan ook naar wat kwaliteit betreft, n.1. klein, dun, slap, en waterig. Slechts •en eventueel surplus, dat niet als aas behoeft te dienen, Wordt aan boord gekaakt en in vaten gepekeld, om ln Vlaardlngen om dezen tijd van het Jaar ter markt te worden gebracht, als de eerste kolmaatjes, die, hoe meer het eigenlijke haringseizoen nadert, steeds beter van kwaliteit worden. Ofschoon enkele bekende groote zaken ln Amsterdam nu reeds voor hare ramen met vlag en wimpel en mooie tonnetjes en opschriften aankondigen: „Nieuwe Hollandsche maatjesharing," is er nog niet één maat jesharing gevangen. Deze laatste is n.1. afkomstig van de eigenlijke groote haringvangst, die telkenjare omstreeks Juni begint bij de Shetlandsche eilanden en zich langzaam langs de kust van Schotland naar het Zuiden verplaatst tot de Doggersbank toe (de paaiplaats dezer haring.) Deze vangst kan niet eerder beginnen, daar ze geheel samenhangt en afhankelijk is van de leefwijze dezer ha ring, die telkenjare eerst omstreeks Juni bij de Shet landsche eilanden begint samen te scholen, op trek naar de Doggersbank, de plaats van voortplanting. De eerste haringlogger is dan ook pas de vorige week Uit Vlaardlngen naar zee gegaan; deze week gingen er aog een paar, En dit is nog te vroeg, want de echte „maatjes" laten zich nog niet vangen. „Maatjes" heeten M. de volgroeide exemplaren, die nog ongeveer geen hom of kuit bevatten en dus stevig, volvet en blank zijn Dat Js dus de eerste kwaliteit, de beste, lekkerste ha ring, die in Juni het eerst bij Schotland wordt gevon- ten: „de Schotsche maatjes" en daarna pas Zuidelijker: ■id« Hollandsche maatjes". Da maanden voor deze maatjesharing zijn dus in ons land de maanden Juli en Augustus, wanneer deze maat jes als regel slechts 5 10 cent per stuk behoeven te kosten. Alles wat nu omstreeks Pinksteren als „nieuwe Hol landsche maatjss" wordt aangeboden, kan dit ln wer kelijkheid dus nog niet rijn, hetgeen moge blaken uit ie volgende feiten: a. Een riibericht uit Vlaardlngen meldde ons ?le vorige v we bieden u nog geen kolmaatjes aan, ric kwaliteit >g te slecht." b. De eeiste haringloggers zijn nu pas, en dat is nog te vroeg, uitgevaren uit Vlaardlngen. c. Telkenjare, omstreeks 7, 8 Juni, wordt de eerste maatjesharing aan H. M. de Koningin aangebo >n. d. De Schotsche haringvisschers kwamen dit jaar ov eerst na Pinksteren uit te .varen. - HING IN HET HOUTBEBRH j.' RÜ ZAANPAIR Schepen liggen op lossing te wachten. Donderdagnacht is in de Zaandamsche haven het met gezaagd hout bevrachte stoomschip Roslagen, voor de N.V. Houthandel v.h. William Pont, aange komen. Ijl de haven van Westzaan ligt het stoomschip Ncron, eveneens met gezaagd hout en bestemd voor de N.V. Houthandel v.h. P. Rot, op lossing te wach ten. De Scheepvaartvereeniging Noord zou voor de los sing van de booten in den loop van den dag een aantal Elburgers naar Zaandam en Westzaan zen den. voorgoed verdwenen! Over het algemeen is het duidelijk, dat ofschoon rhoumatljjche pijnen tijdelijk kunnen worden opgeheven deze niet geheel en al kunnen worden overwonnen. Maar Kruachen Salts, die volmaakte combinatie van zes mineralen die Uw lichaam noodig heeft, gooit deze stelling spoedig omver. Kruschen Salts verdrijft de schadelijke vergiften en zuren uit Uw bloed zuren die zioh gaan vastzetten in de gewrichten, weefsels en spieren, ze doen opzwellen en ontsteken en pijn veroorzaken. Kruschen Salts handelt snel het brengt zulk een heerlijke, spoedige verlichting van die snerpende, ste kende pijnen als gevolg van zenuwzwakte, jicht en spit. Bovendien verwijdert het de oorzaak en als de oorzaak van Uw kwaal verdwenen is hoe ter wereld kunt U dan ooit nog lijden aan pijnen en kwellingen! Een flacon Kruschen Salts van f 0.90 en f 1.60 is ver krijgbaar bij Uw apotheker, een flacon van f 0.90 is toereikend voor twee maanden. Neem lederen mor gen een half theelepeltje in een glas warm water, dan waardeert U de heerlijke verlossing, maanden en maan den lang kunt U zich bewegen zonder den minsten pijn of kwelling! Kruschen verzekert U dit. noodlanding gemaakt op zee. Donderdagavond werd gemeld: Volgens telefonisch bericht aan het reddingsstation Oostmahorn bevindt zich buitengaats in N.O. richting der lichttoren Schiermonnikoog eèn vliegtuig ln nood ter hoogte van kilometerpaal tien. De bemanning be vindt zich boven op het vliegtuig. De motorreddingboot „Insulinde" is ter redding uitgevaren en bevindt zich in de nabijheid van het vliegtuig. Het vliegkamp de Mok is hiermede onmiddellijk ln kennis gesteld en hiervan daan zijn twee vliegtuigen vertrokken om assistentie te verleenen. Nader telefoneert men uit Oostmahorn: De reddingboot „Insulinde" het het vliegtuig op sleep touw genomen en koerst er mede naar het Friesche gat Voor zoover de kustwacht kon constateeren, bestond de bemanning uit drie koppen. Een Duitsch toestel. Het door de motorreddingsboot „Insulinde" te Oostma Het door de motorreddingboot „Insulinde" te Ostma- horn binnengesleepte vliegtuig is van Duitsche nationa liteit en gemerkt D. 1541 op reis van Friedrlchshafen aan de Bodensee naAr Norderney. Het vliegtuig, dat te Friedrlchshafen is gebouwd, maakte zijn eerste reis en was bemand met twee personen. Door benzinegebrek moest een noodlanding worden gemaakt op de Noordzee. Persoonlijke ongelukken heb ben zich b£j die noodlanding niet voorgedaan. Er zal op Oostmahorn benzine worden ingeladen en dan kan op eigen kracht weer worden vertrokken naar Norderney, alwaar het voor paosaglersvluchten zal worden gebruikt. VBOBW BOOR de vlammen inqhsloten. Met moeite gered. Donderdag is te Qeldrop bij Eindhoven een woning afgebrand van de weduwe Van Genucfcten. Bij het vernemen van den brand was de weduwe, die op dat moment in de buurt verkeerde, van achteren ln het brandende perceel gesneld, met het gevolg, dat zij zich spoedig Ingesloten zag en slechts met groote moeite kon gered worden De vrouw had ernstige brandwonden bekomen. Vier personen, die bij het reddingswerk behulpzaam waren, liepen min of meer ernstige brandwonden op, doordat eensklaps een gedeelte van het brandende strooien dak naar beneden stortte, waaronder de slachtoffers terecht kwamen. Hun toestand is gelukkig niet van ernstlgen aard. De woning is, zooals gezegd, afgebrand. Een aan grenzend perceel bfckwam eenige schade, Assurantie dekt de schade van den brand, waarvan ds oorsaak onbekend is. een loods met bouwmaterialen door het vuur vernield. Het ging er op lijken, als was de eenigseins beklem mende reeks van groote branden, welke de Rotterdam- sche brandweer ln korten tijd te blusschen kreeg, plotse ling afgebroken. Donderdagavond is zij evenwel weer eens gealarmeerd voor een zwaren brand, welke gedu rende vrij korten tijd, maar met zeer groote heftigheid heeft gewoed ln een houten loods aan den Sb Jobsweg aldaar. Het merkwaardigste van dezen brand is wel geweesb dat hij zich in ongelooflijk korten tijd heeft uitgebreid, zoodat slechts weinige minuten na het eerste alarm, het geheele gebouw in lichte laaie stond. Kort voor achten bemerkten eenige spoorwegarbei ders, die op het rangeerterrein aan den Sb Jobsweg werkzaam waren, dat de groote houten loods, waarin bouwmaterialen waren opgeslagen, in vuur en vlam etond. Zij waarschuwden onmiddellijk de rivierpolitie, die haar bureau in de onmiddellijke nabijheid van den brand had, en vandaar werd de brandweer gewaar schuwd. Er ontwikkelden zich zwarte vette rookwolken, welke over het westelijk gedeelte van de stad dreven. Het vuur vond. behalve in de opgeslagen materialen gretig voedsel in de geheel uit hout opgetrokken loods. De planken brandden absoluut weg, en na korten tijd restte er nog slechts een verkoold geraamte van zware balken. De vlammen ontwikkelden »eri groote hitte en men vreesde, da*, een schutting, welke bet terrein van de firma Muller omheir.t, in brand sou geraken, en daarom heeft men dese schutting nat gehouden. Stuurt dan Uw wasch naar de NOORD-HOLL. van S. KROM, Xelet. 523. De brandweer kon de loods aan vier zijden bereiken; aan de zijde van het terrein van Muller stonden eenige keetjes, welke eveneens in vlammen zijn opgegaan. De brand heeft zeer fel gewoed, zoodat de geheele loods In een half uui- tïjds was uitgebrand. Er bestond geweldige belangstelling voor den brand, en de politie heeft bij het afzetten van het terrein assis tentie gekregen van de militaire politie. Tijdens den brand waaiden brandende vodden van de zakken, welke in de loods waren opgeslagen, over het terrein van den SbJobsweg, een aantal biels, die op eenige tientallen meters van de brandende loods waren gelegen, begonnen te rooken, zoodat zoodat men ook deze moest nat houden. Behalve het bouwmateriaal bevonden zich nog twee vrachtauto's ln de loods. Alles is verbrand. Verzeke ring dekt de sohade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. VASTE BRUGGEN DRINGEND NOODZAKELIJK. „De Gelderlander" bevat de volgende statistiek van het verkeer over de Waar bij Nijmegen tijdens de Pink sterdagen „Er zijn niet minder dan 33.738 personen (drie en dertig duizend), 8090 rijwielen, 2902 auto's en 546 mo torrijwielen over de pont gegaan. Verleden jaar was het aantal personen nog hooger 34.080, het aantal rijwielen was 1000 lager, en dat der automobielen 626 minder. In 1928 gingen er 2276 over en dit jaar 2902. Hoezeer het verkeer toeneemt begrijpt men beter, als men de cijfers van eenige jaren geleden neemt. Vijf jaar geleden, dus in 1924, vervoerde de pont 17.900 per sonen, 7950 rijwielen, 1080 auto's en 376 motorrijwielen. De stijging van het aantal auto's is enorm: van 1000 tot 3000 in vijf jaar Nu weten wij wel, dat men uit de cijfers van de beide Pinksterdagen geen algemeene conclusie mag trekken, doch deze cijfers kloppen vrijwel met die uit het rapport der provinciale commissie. De Rijkswater staat heeft n.1. in 1923 een telling gehouden en een telling in 1926; het verkeer met automobielen is geste gen van 155 per dag in 1923 tot gemiddeld 290 per dag. in 1S26. De vervoercijfers van het veer te Nijmegen zijn van 1923 tot '26 gestegen van 142 tot 316 per dag, dat is een verdubbeling in drie jaar. De Pinksterdrukte is in vijf jaar verdrievoudigd. Het is voor tegenspraak niet vatbaar, dat de Pinkster- drukte een schreeuwend bewijs heeft geleverd voor de noodzakelijkheid voor een brug." Heel den middag stond een stoet van auto's te wach ten, urenlang. Maandagavond half tien stonden ze nog tot de Korenbeurs toe. Hetgeen wil zeggen, dat er een aaneengesloten rij auto's stond te wachten van de pont af over de Waalkade, het Waalplein, langs de Centrale, de Nieuwe Markt, en dan, rond de papierfablek, de Spoorbrugstraat in. Men telde Maandagmiddag om 'n uur of vijf honderd een en twintig auto's die stonden te wachten. Als men nu voor elke overvaart een kwar tier neemt en dan rekent, dat er 12 tot 15 auto's per keer meegaan, dat kan men uitrekenen, hoelang dis honderd wagens hebben moeten wachten. In Lent hebben ze gestaan tot voorbij de kerk. DE MASSA AMUSEERT ZICH. Uitgelatenheid van franke jeugd. D» correspondent van de N.R.Ct te Parijs schrijft d.d. 21 Mei: Het is een mooie Pinkster geweest en de Pinkster maandag, die uitgaansdag bij uitstek, was zelfs prach tig. Met zulke dagen heeft de stedeling de keus tusschen drie mogelijkheden. Het aangenaamst is, voordat de groote drukte van de loonslaven en -slavinnen loskomt, er ln de auto met man en muis, kinderen en onont beerlijke benoodigheden van door te gaan. Wie door het gemis van zoo'n Instrument en dringende bezigheden gebonden is, wacht den dag zelf af. Het weer én het feestprogramma bepalen dan grootendeels zijn plannen. Hij blijft dicht bij honk, maar daar is nog keus In over vloed. In de derde pla/ts kan hij, weer of geen weer, rustig thuis blijven. Die rust is Ingeval hij met kin deren gezegend is problematisch, want de Parijsche appartementen maken afzondering met welk of gewoon weg een boek bezwaarlijk. En de vlijtige ambtenaar, die deze dagen nu eens wou besteden om aohterstlalig werk in te halen, herinnert zich Pascal's woord, dat alle narigheid ter wereld voorkomt uit de onmogelijkheid voor het gros van de menschen, in hun kamer te blijven. Voor vele buiten-hotels beteekent Pinksteren het be gin van het zomertij. Sporen en autodiensten beijveren zich, den toeristen ter wille te zijn. Wat.de eerste be treft, worden behalve de regelmatige weeldetreinen naar de badplaatsen af en toe goedkoope gelegenheden naar de kust ingelegd. Want de zee niet gezien te hebben geldt niet voor vacantle. Maar met Pinksteren wordt geen vacantle gegeven, althans niet op de lagere scho len, die alleen den derden dag vrij hebben. En van Pinkster tot de groote vacantie is het een heele rek. Deze duurt, wat er ook Ingebracht worde, nog altijd van 1 Augustus tot begin October. De gemiddelde burger dierbaar aan het hart van Her- riot, kiest den middenweg tusschen beide uitersten. Het Jonge volk komt er vroeg uit de veeren. Zij willen uit die twee vrije dagen alle profijt trekken, nu het gure weer van de afgeloopen weken den bloei van vrucht en andere boomen vertraagde. De eerste zijn wel groo tendeels uitgebloeid, maar de seringen, de blauwe en de gouden regen hangen in dichte trossen over de tuin muren, door de takken schemert het van rose en violet overwaasde boomen en het gras is opeens volgespikkeld met seizoentjes en boterbloemen. In zulke dagen wordt Parijs eigenlijk alleen door buitenlanders, heel ouden en heel jongen bewoond Maar de toeristen van over de grenzen bezetten de autocars, de geweldige „kijkkarren" en laten zich toeren naar Versailles en Fontalnebleau. Dat geïndustrialiseerde en netjes afgepaste genot is naar den zin noch de beurs van de jeugdige inheem- schen. Zij nemen stormenderhand in de donkere sta tions de elndelooze rijen afgelegde derde-klaswagens met balcon. Het is waar dat op bepaalde lijnen, die van Saint Loz&re en Invalides, de electrische treinen in pro perheid niet voor die van andere landen onderdoen. Daar is staanplaats in overvloed, waardoor de massa's vlot verwerkt worden. En die lange treinen, waar de menschen uitpuilen, voeren hen naar de dorpen ln de buurt, naar de rivieren met da eilandjes en thee- of vrij tuinen, de primitieve prleelen en het plezier van op bet gras den inwendigen mensch te sterken. Aan de Jiarne is het 's Zondagsmiddags <rsn uitgelatenheid van anke jeugd uit middenstands- en minder aanbevelens- waar'.i^n kringen. De jongens, tv>L den gordel ontkleed, roeien door meisjes best lurder bootjes en daarna wordt er gedanst in do open lucht en bij het vallen van den avond gaat het moe en dartel terug. De traditie wil, dat bloeiende takken worden ineeg^ dragen en de autobussen, waarmee gezelschappen tocht jes doen, zijn strijk en zet tot loofhutten omgetooverd. Ongelooflijk, welke zwermen „Pinksterblommen" op de spitsuren zonder Incidenten door de voertuigen ver zwolgen worden. Het goede humeur regeert zonder dat de tijdelijke nabuurschap van propvolle trein- en tram wagens leidt tot gedachten wisselingen over wederzijd- sche familie en geleden of toekomstige ziekten van het kleine goed. In die buiten uitspanningen is het wat an ders, maar die stoeten, te voet in het Bois de Boulogne of horzontaal op de gazons, amuseeren zich in stilte. En de manier, waarop een volk zich ontspant, is voor het begrip van zijn aard van belang. HET HERSTEL VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Plechtige herdenking In het gansche land. Naar Reuter verneemt,, zal op 16 Juni ln het geheele Britsche rijk het herstel van den Koning plechtig wor den herdacht. In verband daarmee zal dezer dagen een proclamatie verschijnen. DE PAUS NOG NIET BUITEN HET VATICAAN- De observatore Romano, het orgaan van het Vaticaan, deelt mede, dat de Paus niet zooals eerst werd besloten, het Vaticaan voor de eerste maal op het feest van het Heilige Sacrament zal verlaten, daar de debatten over de verdragen van het Lateraan in den Senaat nog niet eens zijn begonnen en de koning op Rhodes vertoeft Het ls trouwens ook niet meer mogelijk technische maatregelen voor de processie, die in dit geval een bij zonder karakter zou dragen, te treffen. M AUTO TEGEN EEN TELEFOONPAAL- Een doode, tien gewonden. Uit Berlijn wordt gemeld: Woensdagavond reed ln de buurt van het station van Teklenburg een postauto uit Osnabruck met ongeveer twintig personen tegen een telegraafpaal op. Tien per sonen werden zwaar gewond. De christelijke vakvereenl- gingsleider Weisshaus uit Datteln werd gedood. theater royal. „Als de liefde komt," draait deze week in Theater' Royal. Het is een film in 7 acten, waarin ons vertoond wordt de tot standkoming van het huwelijk van een modern meisje. De korte inhoud vertelt er ons het volgende van: „Cynthia, Cynthia, waarom zoek je toch geen man, waarom trouw je toch niet?" Meer dan duizend maal per dag zouden de beide zusjes Martin, Grace en Helen dezen uitroep wel kunnen slaken. Tot op heden bleek het echter steeds tevergeefs. „Vader zegt, dat geen van ons tweeën mag trouwen, voor ie op een fatsoenlijke manier van jou af Is. Hij wil niet twee ouwe juffrouwen in zijn huis hebben, zegt ie, hij heeft al genoeg aan Tante Lydia!" Cynthia's antwoord is steeds hetzelfde. „Ik trouw alleen een man, als ik 'm liefheb!" De zusters blazen de aftocht de arme vader is woedend. Tot ten slotte Cynthia een kloek besluit neemt en den weg voor haar beide zusters baant op een meer dan buiten gewone manier. Op zekeren avond verlaat zij het ouderlijk huis zonder te zeggen waar 2ij heen gaat. Eerst ln den vroegen mor gen keert ze terug in een oude gammele taxi, rookende, tipsy en neemt op werkelijk tragische wijze afscheid ▼aa een gefingeerden echtgenoot Zij geeft nu voor ge trouwd te zijn met een zekeren Majoor Smith uit Nica ragua, welken naam zij toevallig in een krant leest, en staat zoodoende het „huwelijksgeluk" van haar beide jongere zusjes niet langer in den weg. Alleen Lydia maakt zij deelgenoot van haar geheim. De familie accepteert het geval, vooral daar Cynthflfc op werkelijk overtuigende wijze brieven aan haar man schrijft en terug ontvangt. Tot de liefde Mevrouw Smith te pakken krijgt in de gedaante van den jongen effectenhandelaar Donald Da- vis. Laatstgenoemde is er echter meer op uit haar ouden heer effecten aan te smeren, dan dat hij het op Cynthia begrepen heeft. Aangezien mevrouw Smith echter tot over haar ooren op hem verliefd raakt en liefst zoo spoedig mogelijk met Donald wil trouwen, laat zij haar geliefden man in Nicaragua maar een zachten dood sterven en plaatst een rouw-advertentie in de kranten. Buiten één ding heeft ze echter gerekend en wel bui- teu John Smith zelf. De majoor heeft met stijgende be vreemding een aantal brieven van Cynthia ontvangen (brieven, welke het kamermeisje van Cynthia in haar onwetendheid maar steeds heeft verstuurd), doch toen hij zfln eigen doodstijding las, vond hij het wel wat al te kras. Per eerste gelegenheid scheept hij zich dan ook ln naar New York om het brutale vrouwtje eens goed op haar plaats te zetten. In Èuize Martin aangekomen geeft hij zioh uit voor een vriend van den armen John, hetgeen voor Cynthia en tante Lydia een hoogst onaangename gewaarwording ls. Cynthia, die gelukkig nog in het zwart is, speelt na- turlijk de diep bedroefde weduwe. Hoe grauwer zij en tante Lydia echter van den majoor afkomen, hoe liever het ze is. Ze rekenen echter bulten den waard, in dit geval den ouden heerMartin, die zeer gecharmeerd op den heldhaftigen majoor en hem telkens en telkens uitnoodlgt. En Smith, die ondertusschen smoorlijk ver liefd ls geworden op Cynthia, is wel de laatste, om deze welgemeende uitnoodigingen af te slaan. Op handige wijze w et hij zich dan van zijn rivaal Donald te ontdoen en op zekeren avond vertelt hij Cyn thia wie hij is. Deze weet zich geen raad, totdat John, die haar uit maakt v. ir een bedriegster en nog veel meer, haar be veelt by hem te komen en hem te zoenen. Aangezien zij hiertoe niet ongenegen is, komt ze dan ook zonder aarzelen en nestelt zich innig in zijn armen. Mevrouw Smith heeft haar man gevonden. halvestüiversvereeniging. De Halve-stuiversvereeniging voor on- en minver mogende lijders aan vallende ziekte, ontving in de maan den Deesmber, Januari en Februari van afdeelingen In Hollands Noorden de volgende bijdragen: Alkmaar f 117.88, Anna Paulowna f 14.24, Bergen f 33.52, Broek op Langendijk f 74.77, Den Helder f 108.66, Jullanadorp f 18.28, Oudeschild f 17.05, Waal op Texel f 19.98, West- Tarschelling f 13.60, Wieringen f 13. vee-uitvoer. In de maand April werden na keuring naar het bui tenland verzonden: Frankrijk 222 runderen, Mexico 249, Italië 332, België 2099, Brazilië 66, met nog 29 naar verschillende landen. Naar België 1399 varkens. THEATER IGESZ. In het theater Igesz draait deze week de film, geti teld: „De vrouw met de zweep", een avontuurlijk ver haal uit oud en nieuw Spanje, een opeenvolging van geheime complotten, overvallen van banbieten, hofintri- geus, liefdes-idylles, een verhaal van ridderlijke roovera en jaloersche hovelingen, van wreede vorsten en held haftige pages. De hoofdrol in deze film wordt gespeeld door de geliefde Amerlkaansche filmster Irene Rich. De geschiedenis begint aan het hof van Ferdlnand VU, koning van Spanje, omstreeks 1810. Eerst voor spoed en vervolgens het verval van het ongelukkige Spaanscne rijk. Intrlgues aan het hof, waardoor ten slotte de schoone Veya naar Spaansch Amerika levens lang wordt verbannen. Daar vinden we haar 7 jaar'later terug. De eens zoo

Schager Courant | 1929 | | pagina 11