SchagerCourant v.ROSSEM's Z EPAA R Dl IC. LICHTE MARYLAND BAAI ISpCT. IN PATENTVERPAKKING. 9 DE GEWAANDE DIENST MAAGD. Vijfde Blad. Gemengd Nieuws. De gevaren van zweminrichtingen. ZigetaeréiefstaBan te Parijs. Talrijke gezinnen in Italië. Geloofsstrijd in Polen. BILLY BOO. Zaterdag 25 Mei 1929. 72ste Jaargang. No. 8463. Naar het Engèlsch van HARRIS DEANS. «- Wat zal de Hertog zeggen? vroeg Tom Hotch kiss, aan Lady Cynthia, die hij voor de derde maal en met succes ten huwelijk gevraagd had. Waarschijnlijk: „Goddank!" Weer een die be zorgd is. Had Angela ook maar vast een man té pak ken", Ja, ik geloof wel dat Vader blij zal zijn. En je moeder? Zij heeft het inkomen van je vader tot de laat ste penny uitgerekend, dus dat is ook in orde, alleen zal ze er op staan je te zoenen. Je mag je anders voor die gelegenheid wel beter scheren, want mijn fcuid ben je al aardig aan het tuineeren. Maar ver tel eens, wat voor soort man is je vader? ik.ik..och, ik weet eigenlijk niet veel bij zonders van hem. Je hebt hem toch immers al eens ontmoet? Ja, een seconde ongeveer, maar jij kent hem al yier en twintig jaar, dus je moet toch wel wat van hem afweten. Thomas keek een beetje onwezenlijk om zich heen. r Ik mag hem wel, weet je, mompelde hij hulpe loos. Ja, ik mag hem wel en ik heb niet over hem te klagen, maar wij converseeren niet heel druk, weet je? Zoo nu en dan komt hij bij me en zegt dat ik moet opschieten. Hoe bedoel je? Och, hij is geen erge vriend van luilakken en houdt er idiote ideeën op na over menschen die hard werken om geld te verdienen. Zeg, ik verdien echt Vijfhonderd pond op de fabriek! Hij weet toch wel dat je veel meer noodig hebt? Ja natuurlijk en dat kan hem ook niet schelen, hij is in den grond een alleraardigste kerel, heusch. Alleen is hij er erg voor, dat ik het geld niet zoo maar krijg, maar het echt verdien. Hoe zou hij mij vinden als aanstaande schoon dochter? Zou ik hem bevallen? Vast en zeker, zei Thomas vol vertrouwen. Vader en ik hebben ongeveer denzelfden smaak en hij heeft me meer dan eens gezegd dat het tijd voor me werd een aardig, net en eerlijk meisje te zoeken. Nu, ik ben maar eenmaal in de gevangenis ge weest en dat was toen ik zingen moest, dus wat dat betreft. Samuel Hotchkiss, eigenaar van een groote fabriek tn metaalwerken, was van heel onder-op omhoog ge klommen en was daar zoo trotsch op dat hij gaarne elke gelegenheid aangreep om de aandacht van zijn medemenschen op dit feit te vestigen. Maar het is onzin om te veronderstellen dat een man millionair kan worden zonder tegelijk met zijn geld een zekere beschaving te veroveren en niemand zou uit Samuel Hotchkiss' stem en manieren een zeer nederige, afkomst afleiden. butelr, Mllllgan gekregen; ik ken hem van kind af; het la een oude schat vroeger was hij bij mijn oom George. Dus sedert gisterenavond ben ik Susie Sunthers en ik wil die trotsche vader van jou bewijzen dat er even goed in Belgrave Spuare meisjes zijn die de handen uit de mouwen kunnen steken als in de arbeidersbuurten van Londen. Nu dag lieveling, ik ga mijn aanstaanden schoonvader met zijn morgendrank verkwikken. Meneer Hotchkiss was in een beter humeur dan zijn zoon en met een krachtige frissche stem riep hij Binnen! toen er dien morgen op zijn deur geklopt werd. HU zat in bed en las de krant. Zoo, zei hij, toen hij het nieuwe gezicht ontdekte, wie ben Jij? - Susie Sunthers meneer, zei Cynthia bedeesd de moeder van Efie Wilson is zoek en meneer Mllllgan heeft mij voor zoolang aangenomen. O! zei meneer Hotchkiss. Geef me de lucifers eens aan, ze liggen op den schoorsteenmantel. Hij liet zijn oogen met een goedkeurenden blik op het meisje rusten, terwijl ze door de kamer liep. Het was een heel verschil met die leelijke, plompe Wilson en hij bedacht dat hij Wilson ander werk in huls zou laten geven; zijn thee zou hem beter smaken als ze door dit frissche vriendelijke kind gebracht werd. Zal Ik dé pijp voor U aansteken meneer? vroeg Cynthia. Meneer Hotchkiss gaf geen antwoord, maar stak de pijp in den mond en Cynthia hield de lucifer er boven tot haar een zware rookwolk in het gezicht geblazen werd. Ze ging naar adem snakkend een stap achteruit. Zoo, zelde heer des huizes, terwijl hij tevreden In de kussens achterover leunde. Geen rooken gewend? Rookt je vader niet? —■Ja meneer, maar niet zulke scherpe tabak. Wat doet hU? Wat hij doet? Wat is zijn vak, zijn werk? Hij werkt toch zeker? Neen, meener, U zoudt het geen werk noemen, mompelde ze verward. Hm! Vindt het zeker makkelijker jou te laten wer ken? Cynthia boog verlegen het hoofd. Dacht ik wel. Ook brieven voor mij? Eén meneer, zei het meisje en ze gaf hem een rose enveloppe met een wapen op de achterzijde. Jakkes, wat ls dat ding geparfumeerd! Van wlen zou die zijn? Ik geloof van de Hertogin van Mortlake, meneer, liet Cynthia zich ontvallen en hield toen haar adem in van schrik. Waarom denk Je dat? vroeg meneer Hotchkiss, terwijl hij haar scherp aankeek. Cynthia zocht wanhopend naar een antwoord. Ze kon toch moeilijk zeggen dat ze het handschrift en de par fum kende. Het posstempel is Mortlake en er staat een kroontje op. Heel knap van je! prees de oude heer. Maar je kunt nu wel gaan. Ja, meener, zei Cynthia bedaard. Meneer Hotchkiss had een intiem onderhoud met zijn butler en aan het einde daarvan verklaarde eerstge noemde: Als er een woord over Je lippen komt van wat we hier besproken hebben zal de hel een aanlokkelijk oord voor Je zijn in vergelijking met wat je hier beleven zult Nu afgemarcheerd. Ja, meneer, antwoordde de butler onverstoorbaar. Aan het ontbijt belde meneer Hotchkiss om het nieuwe meisje: Meneer? vroeg Cynthia, die het ergste vreesde, met een beetje heesche stem. O, Sunthers, ben jij het? zei haar meester onver schillig, Kun jij flink werken? Ja, meneer, mompelde Cynthia, hoogst benieuwd naar wat er komen zou. Ik zou graag willen dat mijn studeerkamer van daag gedaan werd dat is in tijden niet gebeurd. Zou jij dat wel voor me kunnen doen? O ja meneer, zei Cynthia stralend dat wil ik heel graag doen. Goed, zei haar meester. Haal dan een emmer sodawater en een boender. Cynthia's oogen gingen wijd open. -— Sodawater! hijgde ze. Ja, daar heb je toch zeker wel eens van gehoord hè? Jawel meneer, van sodawater en whtekey, maar nooit van sodawater en boenders. Ga dan naar de keuken en laten ze je daar uitleg gen wat sodawater is. Het neemt het vuil van de verf af en het vel van je handen, als je niet oppast. Ja, meneer, zei Cynthia flauwtjes. Ze keek eens naar haar gemanicuurde banden, toen naar de grimmige oogen va* den heer de* huisee en gtag toen met een trotach-opgeheve» hoofd de kamer uit. Teen ze na een poosje met een emmer warm water een pot groene zeep en een beender terugkwam, wachtte haar meester al op haar. En nu moest je je flodderige schoentjes en goed- koope zijden kousen maar eens gaan uitdoen, meisje. Goed, meneer, zei Cynthia gehoorzaam. Ze had nog nooit goedkoopere schoc- gedragen dan van vijf twintig gulden wel duurdere! en haar kousen wek ten steeds de afgunst van haar vriendinnen op. En leen dan een werkschort van een van de meisjes Dat gesteven prul dat Jij aan hebt, deugt niet voor dit werk. Goed, meneer, zei Cynthia terwijl ze naar de deur liep. Wacht even. Boenen is eigenlijk geen werk voor 'n kamermeisje geloof ik. Alles wat U mij opdraagt ls mijn werk, meneer. Prachtig! Tien minuten later verscheen Cynthia met een flink werkschort voor, zwarte wollen kousen en stevige schoe nen aan. Zoo ls het beter, zei de oude Hotchkiss goedkeu rend. Nu kun je werken. Maar wat heb je daar voor Idiote dingen aan je handen? Gummi handschoenen meneer, antwoordde Cynthia gedwee. Nonsens. Als je je werk niet kunt doen zonder dat je bang bent dat je je mooie handjes bederft, stuur dan maar een lemend anders. Je zoudt verdorie denken dat je de dochter van een Hertog was. Ze keek den ouden heer tersluiks aan en ontdekte een triomfantelijke haast boosaardige uitdrukking in zijn oogen. Zou hfl toch iets gemerkt hebben? Ik wil ze ook wel uitdoen meneer, zei ze koud, maar ik dacht dat U het vervelend zoudt vinden als Ik U 's morgens thee bracht met ruwe, gebarsten handen. Ze voegde de daad bij het woord en smeet de hand schoenen in den haard. Goed, goed hoor, riep de oude heer, met iets van wanhoop In zijn stem, tóen het gummi vlam vatte, maar je hoeft het hier niet zoo te 'aten stinken! Drie uur lang was Cynthia bezig; ze rolde het vloer kleed op, boende en dweilde tot haar knieën zeer deden en haar handen vol spleten en barsten zaten. En al dien tijd bleef mijnheer Hotchkiss toekijken. Nu, zei hij, Je bent geen geboren werkster, maar Je kunt toch wel de hander. uit dsn mouw ste ken. Vloer dweilen doe Je onhandig, maar hij is schoon, dat moet ik toegeven. Cynthia pauzeerde even. Ze had wal kunnen hullen, zóó zeer deden haar knieën. Och meneer, zuchtte ze, niemand kan helpen op wat voor manier hij opgevoed is, ik heb niet altijd zoo hoeven te werken. Maar ik hoop dat U mij een fatsoenlijk, rechtschapen, oprecht meisje zult vinden dat flink de handen uit de mouw kan steken. Nu, rechtschapen, lijk je me wel, gaf de oude heer grimig toe, en je kunt ook wel werken, maar of je nu wel zoo oprecht bent, daarvan ben Ik niet zoo overtuigd. Daar gaat de bed voor de lunch. Zorg dat je om twee uur weer hier bent om den haard te potlooden. Ja meneer, zei Gynhia zwakjes. Ze trachtte op te staan, maar haar knieën weigerden haar den dienst en zij viel weer op den grond terug. Geef me maar een hand, zei de oude heer. Cynthia stak haar hand uit, die gesprpngen en ge rimpeld was van het water. Hm, zei hij, terwijl hij die hand bekeek, het sodawater heeft zijn sporen nagelaten. Je kunt wel werken, maar gewend ben je het. :eker niet Ga nu maar koffiedrinken meisje. En zeggende trok hij haar overeind. Maar Cynthia ging niet koffiedrinken. Ze liep naar haar kamer en liet zich op het bed neervallen. Wat deden haar knieën toch pijn van het geknield liggen en haar ellebogen en haar rug, en haar handen' Kon ze maar in bed blijven! Maar ze deed het niet. Als de oude heer vermoedde wie zij was en een spelletje met haar speelde, zou hij oen onversaagd tegenspeelster in haar vinden! Om vijf minuten voor tweeën was ze weer In de studeerkamer en zette zich met heldenmoed aan het potlooden van den haard wat voor haar een beginne ling in het vak geen gemakelijken taak is. Maar het lukte haar en toen ze klaar wau zag zij er uit als een wedergeboorte van Asschepoester. Toen Tom te^en vier uur thuiskwam, liep hij naar zijn vaders studeerkamer en vond Cynthia schreiend voor den haard. Goede hemel! hijgde hij. Wat is er gebeurd? O liefste, kreunde Cynthia, terwijl ze haar handen naar hem uitstak, ik heb mijn vingers bloedig ge werkt. En... Ik heb het idee dat hij al dien tijd geweten heeft wie ik was en dat hij mij stlekum uitlacht Thomas sloeg zijn armen om haar heen. Wat komt het °r op aan wat hij denkt, antwoordde hij. Wat kan je werken! Zie je nu wel dat we best van vijfhonderd pond per jaar kunnen leven! Ja, snikte Cynthia, kunnen wel, maar het ls geen pretje om zoo hard te moeten werken. Ik zou het nooit volhouden. Tom! ik.. Juist op dat oogenbllk toen hij met kussen haar woordenstroom stuitte, kwam rijn vader de kamer binnen. Vader, begon Tom. Neen jongentje tracht Je maar niet te excuseeren. Tk heb Je gesnapt. We mogen rijk zijn. maar we zijn fatsoenlijk en oprecht. Juist omdat ze maar een dienst meisje is, denk je maar dat je je zooiets permitteeren kunt! Maar je vergist je, vriend! De Hotchkissen zijn altijd behoorlijke menschen geweest en als zij een meis je kussen, beteekent dat zooveel als een trouwbelofte. Geen woord, jou boosdoener. Breng het melsl* zoo gauw het kan naar hjis en zoo spoedig mogelijk trouw je haar met een speciale vergunning. Je hebt Je schan delijk gedragen, maar je bent nu eenmaal mijn zoon en ik zal de consekwenties aanvaarden. Tien duizend pond 7.al ik op je vastzetten, en de rest ls voor mijn klein kinderen. Neen, spreek niet tegen vriend! Neem haar mee! En als ze zich netjes gewasschen en een schoone jurk aangetrokken heeft, mag Lady Cynthia Bramble terugkomen! GEVAAR VOOR BESMETTING. Aan de Fransche Academie dé Médicine heeft dr. Dujarrie de la Rivière een rapport gezonden, waarin hij de aandacht vestigt op de gevaren, waaraan zwem mers in badinrichtingen bloot staan. In de eerste plaats omdat het water meestal niet voldoende ge desinfecteerd is; dit kan onschadelijk gemaakt wor den door toevoeging van chloor. Verder wegens de onreinheid der zwemmers, die, alvorens zij toegela ten mochten worden, eerst zich in warm water en met zeep zouden moeten reinigen. Het zijn vooral huidziekten, die in het zwembad overgebracht worden. De schrijver doet een voorstel aan de hand, om zwemmers, alvorens in badinrichtin gen te mogen zwemmen, daar ter plaatse eerst door een medicus te laten onderzoeken of zij besmette lijk zijn voor andere zwemmers. VOOR EEN MILLIOEN FRANCS AAN GOEDEREN GESTOLEN. De politie te Parijs heeft een Spaansche zigeuner- vrouw in hechtenis genomen, wegens diefstal Zij be hoorde tot een groep zigeuners, die hun kamp mot wagens buiten Parijs hadden opgeslagen en toen de politie daar een onderzoek instelde, kwam er voor ongeveer een millioen frank gestolen goed voor den dag; damesjurken, groote hoeveelheden schoenen cn laarzen, massa's linnengoed, reistasschen, porselein, aardewerk Al deze artikelen waren in hoofdzaak uit winkel étalages, buiten-uitstallingen, gestolen en Maria Rodriguez, de aangehouden viouw, heeft aan de po litie bekend, dat zij het hoofd was van een dieven bende en dat de gevonden goederen de opbrengst van twee jaar stelens vormden. Negen leden van de ben de zijn vervolgens achter slot gezet. Maria Rodriguez had een vergunning om op de markten van de Pa- rijsche voorsteden goederen te verkoopen; er werd echter meer gestolen dan verkocht en het was Ma- ria's plan om in Spanje een winkel van het gestolen goed te openen. Woensdag is de politie bezig geweest met vracht-auto's d'e voorraden uit het zigeunerkamp naar het bureau over te brengen. OJVf. 7 GEZINNEN MET 25 KINDEREN OF MEER. Het Centrale Instituut voor de statistiek heeft verle den jaar een speciaal onderzoek ingesteld naar de tal rijke gezinnen in Italië. Hun aantal bedroeg den 30en Juni 1.52.000, waarvan 447.000 met zeven, 377.000 met acht en 278.000 met negen kinderen. Dan verminderen de cijfers snel, maar er zijn toch nog 182 echtparen, die zich in het gelukkig bezit mogen verheugen van twintig kinderen, 87 gezinnen met 21, 29 gezinnen met 22, 13 gezinnen met 23, 7 met 24 en ten slotte nog 7 met 25 kinderen of meer! Venetië telt de meeste talrijke gezinnen, n.1. 214.000; dan komt Lombarbije met 200.000, Sicilië en Emilla elk met 139.000, Piemonte met 111.000 en Toskane met 107.000 De meeste talrijke gezinnen komen onder de boeren bevolking voor, n.1. 930.000 of ongeveer 60 pet. Dan ko men de arbeiders in de steden met 325.000 of 21 pet. Niet de rijken, maar de intellectueele middenstanders zijn het slechtst vertegenwoordigd. De welgestelden maken met 37.000 talrijke families nog een goed figuur tegenover de ambtenaren met 27.000, de fabrikanten en handelaar# met 17.000 en de vrije beroepen met 9000 talrijke ge zinnen. GEVECHTEN TÜSSCHEN KATHOLIEKEN EN ORTHODOXE WIT-RUSSEN. In het gebied van Wilna is de spanning tusschen de roomsch-katholieke Polen en de Grieksch orthodoxe wit-Russen in den jongsten tijd van ernstigen aard geworden. Dit bleek o.a. uit het volgende incident. Op tweeden Pinksterdag trok een roomsch-katholieke processie onder leiding van Poolsche geestelijken door verschillende dorpen naar het plaatsje Glembeky, waar een nieuwe katholieke kerk werd ingewijd. On derweg kwamen de katholieken in botsing met een paar honderd wit-Russische boeren, die voor de ortho doxe kerk hadden postgevat. Er werd hevig gevochty ten om het kruis, dat aan het hoofd van de processie werd gedragen. Bij de vechtpartij werden verscheidene personen ernstig en licht gewond. De politie, die uit de naburige stad werd ontboden, maakte ten slotte een einde aan den strijd. BZ OVEBSTROOMINOEN IN IRAK. De alarmeerende berichten tegengesproken. Een te Londen uit Bagdad ontvangen officieele te legram spreekt de alarmeerende berichten nopens de overstroomingen in de dalen van Euphaat en Ti- gris tegen. Beide rivieren zijn hier en daar buiten haar oevers getreden en hebben schade en over- stroomingen veroorzaakt, maar er zijn niet meer dan •en half dozijn menschen om gekomen en alle ge vaar Is op het oogenblik al weer geweken. eanhaltT Op het Israëlitische kerkhof te Koethen (Anhalt), zijn in den nacht alle grafsteenen door onbekende daders omvergeworpen en verbrijzeld. Zelfs zware steenen werden uit de aarde gerukt, terwijl in plaats daarvan cadavers van dieren werden neergelegd. REEDS 100 UUR IN DE LUCHT. V.D. verneemt uit New York: Het in Texaa opgestegen vliegtuig, Fort Wordth, be vond zich Donderdag reeds meer dan 100 uur in de lucht Het innemen van benzine ging tot dusverre voorspoe dig in zijn werk. EEN HOOGTERECORD VERBETERD. Op het vliegveld Villaconblay heeft Donderdag de Fransehe vlieger Lemoigne het hoogterecord met 500 K.G. lading, dat op naam stond van den Duitschen vlie ger LInzinger, verbeterd. Lemoigne steeg om 6 uur 24 's namiddags op en laadde om 8.20. Hij had een hoogte bereikt van 9600 M. Het vorig record was 9180 M. Zeg vader, zei Tom dien avond, na het diner, Ik heb U iets te vertellen. Het verwonderde me ook al dat je thuis kwam «ten, was het droge antwoord. Vooruit er mee! Wel, vervolgde de zoon, die met groote zorgvul digheid een sinaasappel schilde, iktenminste.. hebt U er bezwaar tegen als ik ga trouwen? De oogen van den heer Hotchkiss werden spleet-. Jes, toen hij zijn zoon aankeek. Neen, zei hij langzaam, heelemaal niet, ten minste als het een aardig en fatsoenlijk meisje is, rechtschapen, oprecht, et>n meisje dat flink de han den uit de mouwen kantteken. Tom aarzelde. Handen uit de mouw steken weet ik zoo niet, maar verder is het in orde. Wie is zij? Lady Cynthia Bramble. Wie is dat? vroeg de oude heer kortaf. De dochter van den Hertog van Loamshore. U h«bt haar wel eens ontmoet. Ze herinnerde zich U tenminste nog wel. Dat is wel mogelijk. Ik ontmoette er zooveel van dat soort, maar het is mijn genre niet. Waarom wil met haar trouwen? Omdat ik van haar houd, dat is nogal natuur lijk. Zoo, zei zijn vader norsch en nadat hij een poos peinzend voor zich uit had zitten staren, viel hij Öit: Nu, als je het dan weten wil, ik moet niets van haar hebben; ze is niet van jouw soort. U kent haar niet eens. Ik verlang haar niet te kennen. Ik keur een dergelijke verbintenis af, om dezelfde reden als waarom haar vader het zou doen, als hij niet wist dat jij de erfgenaam van een paar millioen bent. Hij is trotsch op wat zijn familie was, ik ben het op wat mijn familie wordt. Als jij een zoon krijgt, zal hij moeten weten dat hij een grootvader had die Óet niets begonnen is en er trotsch op zijn; als je ttet die Lady Cynthia Bramble trouwt, zal het hem illeen maar interesseeren dat hij de kleinzoon van ten Hertog is. Dacht je dat ik zin had mijn goede geld na te laten aan kleinkinderen die zich genee- Mn voor een grootvader die zijn leven lang hard ge- Werkt heeft? Neen hoor! U wilt dus mij Uw toestemming niet geven? Geen kwestie van en als je het toch doet dan kun je vijf honderd pond per jaar krijgen zoolang ft Je werk ervoor doet, en geen penny meer. Endank U, zei Tom. Geen dank, zei de vader sarcastisch. Tom Hotchkiss begroette den morgen meestal gapend Op een morgen dat het meisje weer op zijn deur klopte antwoordde hij als steeds; meer met een geeuw dan taet een roep, waarop ze zacht de kamer binnenkwam toet zijn thee. Ze zette die op een tafeltje naast zijn ked en trok toen de gordijnen open. Tom keek haar kwaadaardig aan. Wat haatte hij die toelden! lederen morgen jaar in, jaar uit, kwam zoo'n Wezen hem in zijn slaap storen! Misselijke wezens! Mooi weer meneer! Tom staarde het meisje als verwezen aan. Goede hemel! hijgde hij. Wat Is er meneer? vroeg het meisje zedig. Voelt u slch niet goed? Tom streek vlug met zijn hand door zijn haar en Wenschte dat hij zich aangewend had om zich *a avonds to «cheren in plaats van 's morgens. Cyn... Cyn... Cyn... stotterde hij. Het is geen zonde om eerlijk zijn brood te verdie ts meneer. ""-Cynthia, slaagde hij er eindelijk in te zeggen, wat jij hier in vredesnaam? Lady Cynthia Bramble lachte jolig. •- Tom, beste jongen, ik heb dit baantje van jullie Gespannen voor het hemelschip, Werd nu- het getemde dier, Bil zat weer op zijn bank, Ze hadden veel plezier. Terug gingen ze naar Mars, Waar men de rots weer vond, Eens da plaats van hun vertrek, Hat was laat ln den avondstond. „Hallo, jongens," riep de dwerg, .Hebben jullie pret gehad? Drink eerst een kopje thee, En vertel me lan eens wat." „Thee mag je houden," zei Bllly, En we hadden heel veel pret, Maar dan vertel ik je later wel, We verlangen nu naar bed." Ik geloof wel, dat ze moe zullen zijn, na dien moeilijken tocht.

Schager Courant | 1929 | | pagina 15