Bond van op coöperatieven grond slag werkende Zuivelfabrieken. Raad Den Helder, Algemeene vergadering op Vrijdag 24 Mei 1929, 's morgens elf uur, in het Landbouwhuis, Kerkplein te Alkmaar. Voorzitter do heer H. K. Koster, Wieringerwaard, secretaris de heer G. Nobel, Lutjewinkel. In zijn openingswoord wijst de Voorzitter er op, dat eindelijk kan worden geconstateerd, dat het weer zich ten goede heeft gekeerd, dat thans stroomen van melk aan de fabrieken worden aangevoerd, doch dat dit goede begin niet in het verdere venoop zich open baart. De prijzen der producten en de gang van de markt zijn niet bevredigend, de prijzen zijn te laag om -het bedrijf loonend te maken. Misschien heeft dit het goede gevolg dat ingezien wordt dat een zoo doelmatig mogelijke verwerking van de melk dient plaats te vinden. Er openbaart zich gelukkig in onze provincie een opgewekt leven, maar toch moet nog onder 't oog worden gezien of het wel juist is dat verschillende fabrieken, waar jaarlijks 2 a 3 ton gelds omgaat, de leiding overlaten aan personen die niet volledig op de hoogte zijn van de techniek onzer be drijven. Spr. wijst ook op de concurrentie die de fa brieken elkaar aandoen, een zaak die straks aan de orde komt. Na het welkom, in het bijzonder tot den heer Geluk, secretaris van den F.N.Z. e.a. te hebben gebracht, iverklaart spr. de vergadering voor geopend. De notulen worden goedgekeurd. ïdededeelingcm. De secretaris deelt het volgende mede: Het Bestuur benoemde den heer K. Kuiper tot ondervoorzitter, in de plaats van den heer L. Broe- kens, die aftrad. Als vertegenwoordigers van den Bond in het be stuur van den F.N.Z. werden voorzitter en onder voorzitter aangewezen en secretaris als plaatsvervan gend lid. De heer G. Nobel werd als lid van den Raad van Commissarissen van cfe Zuivelbank, gekozen. De melkproductie van de aangesloten fabrieken is met 5.971.000 KG. vermeerderd en bedraagt thans 114.882.000 KG. Het bestuur besloot aan de fabrieken, die mede werkten voor de beschikbaarstelling van de melk voor wetenschappelijk onderzoek hiervoor 10 cent per Liter te betalen en aan het fabriekspersoneel eene •gratificatie te geven als blijk van waardeering voor de medewerking. Het bestuur acht het gewenscht dat getracht wordt om veraf wonende landbouwers en andere platte landbewoners voor zoover mogelijk van water leiding te voorzien. Een onderzoek wordt ingesteld naar de moeilijkhe den die de fabrieken met bovengrondsche leidingen hebben, waarna weer overleg zal worden gepleegd met het P.E.N. In verband met het plan om ook voor Noord-Hol land een film voor den F.N.Z. te maken, is het vol gende plan vastgesteld: Landbouwhuis Alkmaar, Kaasmarkt Alkmaar, Zui velfabrieken Lutjewinkel en Oostwoud, Aanvoer van melk naar de fabriek te Oostwoud per schuit en Hygiënisch melken te Wieringerwaard. Bezoek bestuur F.N.Z. aan N.-H. Het bestuur besloot om het bestuur van den F.N.Z. uit te noodigen voor een bezoek aan onze provincie. Verschillende bezienswaardigheden in de reisroute naar de woonplaatsen van voorzitter en secdetaris zullen worden bezichtigd, als: het Landbouwhuis te Alkmaar, de Hondsbosschezeewering, de Stoomzuivel- fabriek te Lutje winkel en de werken van de droog making van de Wieringermêer. Het bezoek zal plaats hebben op Donderdag 30 Mei. Arbeidsregeling. De Commissie voor Arbeidsregeling stelde bij dè aangesloten fabrieken een onderzoek in naar de moei lijkheden die de fabrieken mét de regeling hebben en bracht daarover rapport uit aan het Bestuur dat zich met dit rapport vereenigde. Deze bezwaren wér den aan den F.N.Z. gerapporteerd, die ze ter kennis bracht van de Directie van den Arbeid. Tot ons leed wezen kon niet aan de bezwaren tegemoet gekomen worden, hoe gaarne wij dit ook gezien zouden heb ben, omdat juist door eene bescheiden uitbreiding van den arbeidsduur de nog bestaande moeilijkheden zouden zijn te overwinnen, wat de bedrijven onge twijfeld ten goede zou komen en voor de werkne mers geen nadeel zou zijn, omdat de goede uitoêfe- ning van het bedrijf ook hen ten goede zal komen. Het Rechtskundig lid van de. Commissie voor Land bouwcoöperatie, de heer Mr. P. Langeveld, heeft in een beknopt artikel uiteen gezet de wijzigingen in de wet op de naaml. vennootschappen. Woogcontrolo. De weegcontrole zal wederom worden toegepast. Te Hcorn werd een stookcursus voor Bondsrcke- ning gehouden, die goed geslaagd mag worden ge noemd. Elf leerlingen bezochten den cursus regelma tig, terwijl drie leerlingen den cursus gedeeltelijk be zochten. Van de fabrieken „Ons Belang" te Middelie en „De Goede Verwachting" te Bobeldijk, kwam een verzoek in om van Bondswege het vraagstuk van het ver- koopen van kaas op monster te bevorderen. Het vraagstuk is in studie genomen. Het Bestuur besloot om het lidmaatschap van het Landbouwhuis weer met 5 jaar te verlengen, behou dens goedkeuring van de algemeone vergadering. Plaimón fabriek Wieringoa. Door Seeretaris en den Leeraar-Technieus is twee maal eene bespreking gehouden te Wieringen, in ver band met de belangstelling voor ééne zuivelfabriek op Wieringen. Hierbij is de wenschelijkheid bepleit voor goede samenwerking ofri vooral tot stichting van één fabriek te komen en vooral de reorganisatie van de bestaande fabrieken, wat veel te kostbaar is en tot geen goed resultaat kan leiden, na te laten. De ver wachting is dat het plan zich geleidelijk in de gnede richting zal ontwikkelen en dat dit met tact moet worden voorbereid, omdat het een algemeen belang geldt voor Wieringen. Itoksnlng Itf#. De rekening en verantwoording 192$ werd door de commissie in de beste orde bevonden en geadviseerd wordt tot goedkeuring. Aldus geschiedt. Die van de algemeene zaken sluit met een batig saldo van f771.03, tot een totaal bedrag aan ontvangsten en uit gaven van f53975.28, die van den Aankoop sluit in ontvangst en uitgaaf op f81978.34, die van de kortin gen in ontvangst en uitgaaf op f 7013.21, terwijl als reservepost is te vermelden een bedrag van f 5&84.21. Aan den penningmeester wordt dank gebracht voor zijn gehouden beheer. Als gewoon lid wordt aangenomen „de Tijdgeest" te Sint Maarten, als buitengewone leden, de heeren H. Boer te Lutjewinkel en L. Olivier, Asaendettt BttBMrmiagaa. Tot lid van het Bestuur, vacature A. Commandeur, wordt benoemd de heor Joh. C. Bruin, Burgerbrug; tot lid van de Commissie voor de Itaaskeuringen, vacature D. Jongcjans, de heer C. Jongejans, Uit geest; tot lid van de Commissie voor de Boterkeuringen vacature P. Jensma, de heer D. Jongejans, Sint Maartensbrug; tot lid van de Commissie voor Landbouwcoöperatie vacature de heer G. van der Sluijs, de heer D. Ap pel, Twisk. De letters van de Rijks kaas- en boter merken. In bespreking komt het schrijven van den F.N.Z. over het verwijderen van de letters van het station dat de controle uitvoert van dö Rijks kaas- en boter merken, In hét schrijven van den F.NJZ. wordt gewezen op de beteekenls, die in den handel gehecht wordt aan de aanduiding der kaas- en botercontrolestations door middel van lettgrs in de rijks kaas- en botermerken. Waar er den laatsten tijd in Noord-Holland stemmen opgaan om de stations-aanduiding in de kaasmerken duidelijker te doen uitkomen, teneinde de Noórd-Hol- landsche 40 kaas beter te kunnen onderscheiden van de 40 kaas uit andere provincies, terwijl voor en na ook vernomen wordt dat men op grond van de stationsaanduiding in de rijksbotermerken en op de botervaten in den handel onderscheid maakt tusschen de boter, afkomstig uit verschillende provincies, heeft het bestuur gemeend, deze aangelegenheid in het al- meen te moeten bespreken. Eenerzijds wérd er bij deze bespreking op gewezen, dat men, door een zekere kwaliteitswaarde toe te ken nen aan de stationsaanduiding in de rijkskaas- en boter merken, deze merken gebruikt voor een doel, waartoe zij niet In het leven zijn geroepen. De rijksmerken toch zijn merken van echtheid, die over het geheele land dezelfde beteekenls hebben en overal dezelfde waarbor gen geven, n.1. dat de boter uitsluitend bereid is uit melk en geen hooger watergehalte dan 15% bevat, en dat de kaas bereid is uit melk, waaraan geen vreem de vetten zijn toegevoegd, met resp. het gebruik van volle melk of ten minste het vetgehalte bezittende, dat op het merk vermeld staat, Betoogd werd, dat men in elke provincie volkomen het recht heeft, op de daar geproduceerde producten tèr onderscheiding van die, geproduceerd ln een andere provincie, een merk of teeken aan te brengen, dat dit onderscheid aangeeft, doch dat voorkomen dient te worden dat de van rijkswege beschikbaar gestelde kaas- en botermerken voor dit doel worden gebezigd, daar dit geen merken zijn, die de kwalltiet garandeeren en waarvan zeker nimmer de bedoeling kan zijn ge weest, deze als kwaliteitsmerken voor de producten uit bepaalde provincies te gebruiken. Hiertegenover werd gesteld dat mén het voor den handel In de pro ducten, welke men op grond van hun kwaliteit prefe reert en welke herkend worden aan de betreffende letters der stations, een bezwaar acht indien deze let ters zouden komen te vervallen. Een nieuwe aandui ding, niet voorkomende ln het rijksmerk, zou gerin gere waarde hebben en men achtte het geen bezwaar, de rijksmerken ook als herkomstaanduiding voor de verschillende gebieden te doen gebruiken. De F-NJZ. stelt nu aan de Bonden de volgende vra gen: le. Acht U het in het algemeen juist dat de aan duiding der controlestations in dè rijkskaas- en boter merken bij den afzet der producten wordt gebruikt al3 een zékere kwaliteitsaanduiding in verband met de herkomst van het betreffende product? 2e. Indien U vraag 1 bevestigend beantwoordt, hoe is dit dan ln overeenstemming te brengen met de be teekenls en het doel van het rijksmerk, zijnde niet meer dan een bewijs van echtheid en een bepaalde samenstel ling van het Nederlandsche product? Se. Indien vraag 1 ontkennend wordt beantwoord, welke stappen acht U dan noodig om aan het verkeerde gebruik van het rijksmerk, dat hier en daar schijnt voor te komen, een einde te maken? Het advies van het bondsbestuur luidt: Op de eerste vraag: De letters van de Kaascontrolestations op de Rijks- kaasmerken moet men beschouwen als een herken- ningsmerk van de kaas uit verschillende gebieden. Door de verschillen in de kaas In de verschillende ge bieden smaak, vochtgehalte, geschiktheid voor be waring, enz. wordt voor de kaas van het eene ge bied meer waarde toegekend dan van het andere ge bied. Hierdoor wordt aan dit herkenningstèèken bij zondere waarde toegekend. Handhaving van de letters NH op de kaasmerken is voor Noord-Holland van groot belang en moet ook verzekerd blijven. Het zou tegenover Noord-Holland zeer onrechtvaardig Zijn om ze te verwijderen. Op de tweede vraag: De bevestigende beantwoording van vraag I is ten volle te verdedigen tegenover de beteekenis van het Rijksmerk, omdat niet alle gebieden eèn evengoed product maken smaak, aard van het zuivel, vocht gehalte enz. zoodat het volkomen juist is dat men aan het Rijksmerk kan zien in welk gebied de kaas gemaakt is en vermenging met minder goede kaas kan worden geconstateerd. Wanneer dè gebieden zich be ijveren om prima kaas te maken zal het prijsverschil waarschijnlijk minder worden. Op de derde vraag: Het is volstrekt geen verkeerd gebruik van bet Rijks merk wanneer men let op de letters van de stations, wanneer het product verschillende eigenschappen be zit die voorkeur geven aan dat product boven het product van andere gebieden. Volgens onze meenlng doet de F.N.Z., als federatie, het best zich te onthouden vaa het nemen van maat regelen om de genoemde letters van de Rijkskaas- en botermerken te verwijderen, doeh de verbetering van het product in meerdere mate te bevorderen Door den hser D. de Boer, Stompetoren, was over dtze kwestie het volgende schrijven Ingezonden: De Friesche zuivelprodueenten kennen opperbest de waarde van locale merken op den zuivel, gezien het dankbaar gebruik dat ze wei hebben gemaakt van het Leidsche kaasmerk „de SleutelsHiertegen hadden onze zuivelbroeders in Friesland ge'en prin cipieels herwaren. Voor den afzet van hun voortref felijk rundvee stellen zij terecht prijs op het behoud van hunne provinciale naamsaanduiding. Nu echter de praktijk voorkeur blijkt te geven aan 40+ kaas uit N.H. boven de Friesche, zou provinciale naamsaan- duiding, naar hunne meening, ontoelaatbaar zijn. die houding is onlogisch en niet eerlijk. Niemand be let hen hun 40+ kaas beter en houdbaarder te ma ken en daarop de letter F aan te brengen die zij voor hun vee en pootaardappelen niet zouden willen mis sen. Applaus. De heer Appel, Twisk, vindt dit adres zeer juist en stelt voor het advies van het Bondsbestuur met alge meene stemmen aan te nemen. Hiertoe wordt met applaus besloten. TOR fe&riokoa. Tenaanzien van levering van melk aan fabrieken acht het Bestuur het gewenscht dat van Bondswege bevorderd wordt om eene regeling te krijgen, waarbij de grenzen der gebieden, waaruit do fabrieken de melk botrokken, vooraf worden aangegeven, Het is voornamelijk aan hot inzicht van de fabrieken over gelaten en or kwamen weinig moeilijkheden voor. In den laataten tijd doden zich evenwol moeilijkheden voor en verleende do Commissie voor Landbouw coöperatie en hot Bestuur medewerking om te trach ten deze moeilijkheden op te heffen en word d«n in druk gevestigd dat het goed is om in deze ter voor koming van verdere moeilijkheden eene regeling te krijgen. Het is een algemeen belang van de boeren dat in deze gestreefd wordt naar samenwerking en voorkomen wordt dat hierover allerlei kwestiën ont staan; bovendien is het niet economisch, dat het melkvervoer naar de verschillende fabrieken ondoel matig plaats vindt, in verband met de afstanden van de veehouders naar de fabrieken. Door den Voorzitter wordt er op gewezen dat bij de jonge boeren den coöperatie-geest niet voldoen de is doorgedrongen en het mag niet meer voorko men dat een debacle ontstaat als ten aanzien van de Coöperatieve Zuivelexport heeft plaats gehad. Moei lijkheden moeten dus voorkomen worden en daarom wordt een grensregeling wenschelijk geacht. Als een tweetal fabrieken niet tot een oplossing kan komen, laat men dan de hulp van de Landbouwcoöperatie of het Bestuur inroepen. De heer Van der Meer geeft in overweging, dat het Bestuur aan de fabrieken vraagt, welke fabrieken genegen zijn een grensregeling te aanvaarden. Hièrtoe zal worden overgegaan. Kaaskfluringea. In 1929 zullen drie kaaskeuringen worden gehou den, nl. 24 Mei te Alkmaar, 28 Augustus te Hoorn en 4 December te Alkmaar, met daaraan verbonden eene tentoonstelling en eene voordracht van den Leeraar- Technicus uitgezonderd op de eerste tentoonstelling, die juist samenvalt met de algemeene vergadering waardoor geen voordracht zal worden gehouden. In het beoordeelingssvsteem en de vragenlijst zal geen verandering worden gebracht. De beoordeeling zal plaats vinden naar het zuivel, naar marktwaarde Is om verschillende practisohe redenen niet goed mo gelijk. Als nieuwe keurmeesters zullen in dit jaar fungee- ren de heer Hartman van K. H. de Jong's Exporthan- del te Hoorn en een kaasmaker van de Zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer. Door het Bestuur zal nog worden overwogen of de kaaskeuring zal plaats vinden te Heerhugowaard, tegelijk met het daar te houden polderfeest. Uitbreiding wetenschappelijk onderzoek voor onze fabrieken. Voor meer wetenschappelijk onderzoek voor onze fabrieken doen wij goed het werk in twee deelen te splitsen, ni. naar de behoeften van de verschillende bedrijven, nl.: a. „de kleine en middelmatige" en b. „de Groote' De behoeften van deze beide groepen zijn verschil lend en daarom is het goed het werk afzonderlijk té noemen met het doel om voor beiden het werk in groote lijnen aan te geven. De onder a. genoemde groep heeft in de eerste plaats behoefte aan het onderzoek van reincultuur, wat voor de kaasbereiding van veel belang is. Dit onderzoek heeft ten doel om na te gaan of er gas- vormendö bacteriën in het zuursel voorkomen en of de virulentie normaal is. Bovendien zou het aanbeveling verdienen, dat op het laboratorium het vetgehalte onderzoek volgens de methode Weihull wordt ingevoerd, om na te gaan hoe scherp de centrifugale ontrooming moet zijn voor de fabriek, wat voor aanschaffing van nieuwe centrifugesc van belang is. Het onderzoek op gehalte aan ijzerverbindingen in nortonwater, in verband met het gebrek bruine rand bij de kaas en het vettig worden der boter. Voor de groote bedrijven eiwitonderzoekingen vol gens de methode Kjeldahl, of andere methode. Bacteriologisch onderzoek van kaas, boter, norton water, reincultuur. Voor deze laatste onderzoekingen zal men de hulp van een ander laboratorium noodig hebben. Uit de belangstcïling van de fabrieken voor deze onderzoe kingen zal dan later moeten blijken, of men hierin van Bondswege zal moeten voorzien, dit moet eerst eens worden afgewacht. In groote lijnen kan dit het uitgangspunt zijn voor de verdere voorbereiding van de meerdere werkzaamheden, die alle fabrieken ten goede zullen komen. De voorbereiding is intusschen zoover gevorderd dat binnen korten tijd met een deel der onderzoekin gen op het Bondslaboratorium kan worden begon nen. Mcdedeelingen van den Iceraar-technicus. C oop. M a g a z ij n. De omzet van het Coop. Magazijn was over 1928 vrijwel gelijk aan die van het vorige jaar. Door de prijsverlaging kon geen winst op de goe deren gemaakt worden, maar ook geen vèrliês. De omzet van de 1ste 3 maanden van 't thans loo- pende boekjaar was 50 hooger, dan die van het vorige, ovar hetzelfde tijdvak. Boterkeuringen. De deelname aan de boterkeuringen is wederom met één vermeerderd, n.1. door de nieuw .opgerichte Coop. Zuivelfabriek 't Zand. Het aantal deelnemers bedraagt thans 11 fabrie ken. Cursus Bot er makers. De eerste cursus voor Botermakers die in de win terhalfjaren 1927—J928 is gehouden, werd het laatste halfjaar door 14 leerlingen bezocht. Aan alle leerlin gen kon een diploma worden uitgereikt Dit najaar zal weer met een nieuwen cursus wor den begonnen te Alkmaar. Technische dienst. Het aantal bezoeken dat aan de fabrieken in 't afgeloopen boekjaar werd afgelegd, bedroeg 172. De bezoeken betroffen in hoofdzaak het bespreken van verbouwingen der fabrieken, 't aanschaffen van werktuigen, 't nemen vai) stremsel monsters, controle melkwegers en verder werden enkele adviezen gege ven bij de kaas- en boterbereiding. Op het Bondslaboratorium werden 1319 melkmon- sters onderzocht' op vetgehalte, verder werden ver schillende monsters wei onderzocht op vetgehalte (volgens Röse Gottlieb). Aan andere laboratoriums lieten wij onderzoeken verschillende monsters kaas (bacteriologisch) en en kele monsters boter op eiwitgehalte. Spr. behandelt achtereenvolgens de verschillende onderwerpen. In verband met enkele inlichtingen die werden ge vraagd, zal nog nader worden onderzocht de voor dcelen van het centrifugeeren van de wei en hoe groot de fabrieken dienen te zijn om voordeel daar van aanwezig te doen zijn. De commissie voor Landbouwcoöperatie beeft een drietal punten te vermelden. Nu het rapport inzake de resultaten van de elec- trisohe melkerii gereed is gekomen, zullen in over leg met het P.E.N nog vragen worden' gesteld inzake het stroomverbruik. Het P.E.N. verzocht om medewerking tot het in- stalleeren van boerderijen voor veeteelt, pluimvee en akkerbouw, met diverse electrisch gedreven machi nes. Getracht zal worden een veeboerderij en een pluimveehouderij te vinden, waar men bereid is zoo veel mogelijk alles eleetrisch te verlichten en te drij ven onder enkele voorwaarden. Voorts heeft de commissie helpen bevorderen dat een grensregeling tot stand kwam tussqhen de coöpe ratieve zuivelfabrieken „Excelsior" te Heerhugo waard en „Aurora" te Opmeer. Resultaat kan echter niet worden bereikt Er waren reeds onderhandelingen loopende van een der partijen met belanghebbende veehouders; wij hebben nog geprobeerd op deze laatste nog eenigen Invloed te kunnen uitoefenen, doch kregen daarvoor niet de gelegenheid. Onder desa omstandigheden hebben wij holaas niets kunnen uitrichten. Een punt dat misschien onze aandacht verdient, is de melknrijienpolUiek in den winter; mochten er fabrieken zijn die des winters uitbetalen wat ze 'jj zomers te veel hebben ingehouden, speciaal rnet cat correntiedoeleinden, dan verdient dergelijke hande ling geen aanbeveling. De heer Dr. L. T. C. Scheij brengt verslag uit ovq de bevordering van goed melken en over de Vak school voor Kaasmakers te Hoorn. De cursus vooi voormelkers is deze week begonnen, met <5 cursisten Als cursusleider fungeert weer de heer Daan Kaai te Wieringerwaard. De Vakschool van Kaasmaket werd bezocht door 39 leerlingen; 6 leerlingen konde niet direct tot het tweede gedeelte worden toegeh ten. De beschrijvingsbrief der Algemeene Vergaderirij van den F.N.Z. op Woensdag a.s. te Amsterdam, geel geen aanleiding tot bespreking. Met een toepasselijk woord reikt de Voorzitter d prijzen uit voor de kanskeuringen 1928 aan de fabriü ken „De Vooruitgang" te Julianadorp, „De Hoop" t( Beemster en „De Goede Verwachting"1 te Bobeldijk. Bij de rondvraag brengt de heer Klein, Assen delft, gaarne hulde aan den Secretaris voor zijn groote &c rivlteit, betoond inzake de kwestie over het verwij deren van de provinciale letters van de Rijkskaas- en botermerken. Spr weet dat de secretaris ten aanziet van deze kwestie een groote activiteit aan den daj heeft gelegd. Applaus. De heer Geluk, secretaris van den F.N.Z., heeft ei zich over verwonderd, maar is dankbaar gestemd dat de vergadering zonder bespreking heeft goedge keurd de rekening van den F.N.Z. en kalm over het tekort van f14300 is geloopen en dat terwijl Noord, holland toch nogal op de centen is. Spr. vertrouwt dat de vergadering er nota van heeft genomen, dat het tekort voor een belangrijk deel ontstaan is dooi het bedrag dat besteed is aan de reclame en speciaal aan de tentoonstelling „de. Voeding" te Berlijn, dit pl.m. f 30.000 heeft gekost. Met de goedkeuring van dl rekening stemt deze Bond er dus mee in dat de F.N.Z. op den ingeslagen weg doorgaat, wat de fa brieken en daardoor ook de hoeren ten goede komt Spr. deelt mede, dat de F.N.Z. deel zal nemen aan de tentoonstelling te Essen, een tentoonstelling van zeer groote beteekenis in een deel van Duitschland, dat een belangrijk afzetgebied is voor onze zuivel producten en waar ook onze concurrent Denemarken een groote inzending zal hebben. Spr. wijst met na druk op de groote beteekenis van reclame voor onza producten en wekt op dat directeuren of besturen van fabrieken niet alleen eens zullen gaan zien, waj de F.N.Z. in Essen zal doen, maar ook om te zie; wat het buitenland doet, hoe het opkomt om ons t beconcurreeren. Spr. wekt ook op om het officie! orgaan meer te lezen. Nadat de Voorzitter zijn tevredenheid beeft geuii over de wijze waarop deze vergadering is gehoudei volgt sluiting. Donderdagavond ls de Heldersehe vroedschap, na een vrij lange rustperiode, weer bijeen geweest (wet houder Bok was met verlof afwezig), ter behandeling van een flink-gevulde agenda en eene traditioneel ge worden vervol gagenda. Van de ingekomen stukken werd een groot aantal voor kennisgeving aangenomen; de overigen gesteld in handen van B. en W. om p- ae-adv:es. De voorgestelde wachtgeld-verordening werd op aan dringen van den heer Mohemius, daarin gesteund dooi de heeren van Dam en Biersteker, naar de finantieele commissie verwezen, terwijl de leden van den Raad de gelegenheid kregen binnen 14 dagen schriftelijk amen dementen in te dienen. De heer Biersteker verzette zich vervolgens tegen den verkoop van een stuk duingrond aan den heer W H. Doorman, omdat daardoor z.i. de toegangsweg ovei het Galgenveld te Huisduinen zou worden afgesloten, Dit punt werd na ampele discussie aangehouden, daar wethouder de Zwart zich eerst persoonlijk van de tuatie ter plaatse op de hoogte wil stellen. Op het door de IJsclub „Het Noorden" ingediend ver zoek om restitutie der betaalde vermakelijkheidsbelas ting moest in weerwil van enkele bezwaarmakende leden afwijzend worden beschikt, omdat de vigee- rende verordening juist is toegepast, hoewel hiermee tot uiting kwam, dat aan deze verordening nog wel wat hapert. Dat men de IJsclub echter niet slecht gezind waa bleek uit enkele uitlatingen over een eventueel toe te kennen subsidie, ter compensatie met de thans betaalde belasting. Ook dê oud-brigadier van politie Hoving had geen succes met zijn adres om pensioenverhooging, daar ook hier het pensioen volkomen juist was vastgesteld vol gens de Pensioenwet 1D22 en Hoving geen aanspraak kon doen gelden op eenige toealge op grond van de oude pensioenverordening der gemeente Den Helder. Vervolgens kwam een agendapunt in behandeling, dat ons deed terugdenken aan den felle schoolstrijd van wel eer. Het bestuur van de Chr. school aap de Friesche Buurt te Koegras had namelijk aan B. en W. verzocht deze school over te nemen, en B. en W. stelden thans aan den raad voor op dit verzoek afwijzend te beschik ken, omdat het hier geen finantieel voordeel voor dl gemeente zou opleveren, daar een deskundig onderzoe had uitgemaakt, dat de school geen langeren levensduif dan 30 jaren zou hebben. De heer Monhemius had blijkbaar van dit onderwerj dat hem na aan 't hart ligt, een diepgaande studie ge maakt en begon met te verklaren, dat hij deze zaaii met temperament zou behandelen. Door het temper* mentvolle betoog van den heer Monhemius konden er echter niet achter komen of hij sprak als voorzitter van het betreffende schoolbestuur of als raadslid of als mensch, en juist door het enthousiasme van den spreker ging veel van zijn betoog verloren. Het kwam in hoofd- naak hierop neer, dat hij het niet eens was met de taxa tie van den heer Duinker, die aan het schoolgebouw een levensduur van 30 jaar had toegemeten; volgens spr. acu die levensduur zeker op 45 jaar mogen worden be paald; en In dat geval zou er z.i. geen sprake van zijn van een finantieel nadeel voor de gemeente; en spr. eindigde met een warm pleidooi voor de overname dezer Ohr. school door de gemeente. Ook de heer Eljlders was het niet eens met de taxatie, z.i. moest men het gemiddelde hebben genomen en niet bepaaldelijk vastgehouden hebben aan de cijfers van den laagste. De heer Biersteker daarentegen prees de voorzichtige politiek van B. en W., doch vroeg zich af of men niet al te voorzichtig geweest was. Er schijnt een fov.t te schuilen in de fundeeringen der school en als die is weggewerkt is overname misschien toch mogelijk. Met het oog daarop bepleitte spr. aanhouding van dit punt en een nader onderzoek. De heer Van Dam zocht achter dit afwijzend advies van 35. en W. andere dan zuiver zakelijke motieven en verklaarde zich tegen het voorstel van B. en W, De h.h. de Boer en de Nijs waren het met 't Coll. eens en vreesden dat overnemen dezer school een onvoordeelige daad voor de Gemeente zou zijn. De heer De Nijs en ook Mevr. Dekker protesteerden ertegen, dat andere dan zakelijke motieven in deze den doorslag hadden gegeven. Wethouder de Zwart onderstreepte dit laatste nog eens extra en noemde het ongepast van den heer Van Dam dit zelfs te veronderstellen. Uitvoerig verdelgde spr. de voorzichtige politiek van E. en W. en legde er den nadruk op, dat men de school wel wil overnemen, zoodra het finentieele voordeel voor de Gemeente af doende la aangetoond. Van verschillende zijden werd daarna nog gerepliceerd en de heer Van Dam kreeg de gelegenheid zijn onvoor zichtige uitlatingen wat te verbloemen. Tenslotte werd de voorüi-acht van B. en W. om de school niet over t« nemen, aangencinen met IS4 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Os, Eijlder*, Van Dam en Monhemius.

Schager Courant | 1929 | | pagina 16