ZIJPE. ANNA PAUL0WNA. WIERINGERWAARD. BARSINGERHORN. SCH00RL. WIERINGEN. Gemengd Nieuws. De vermiste Australische vliegers terecht. Vrachtauto met 30 menschen tegen een boom gereden. Zecrooverc-gevecht bij de Chineesche kust. Een mailboot gezonken. Bijna csn geheel dorp afgebrand. Groote bioscoopbrand in China. Binnenlandsch Nieuws. Het bioscoopconflict in het Zuiden. De boschbrand te Zelhem. De stroobrand te Veendam. Marktberichten. NOORDSCHARWOUDE. Het 40-jarig bestaan van „Crescendo".. Zondagmiddag werd in „Concordia" alhier een ver gadering gehouden vanwege de zangvereeniging „Crescendo" ter bespreking van het te houden zang- concours op 20 en 21 Juli a.s. De heer Mallekote opende als waarnemend voor zitter deze bijeenkomst met een woord van welkom aan de Feestcommissie, den Dirigent van „Crescen do", den heer Hespe, de afgevaardigden van de deel te nemen vereenigingen, alsmede aan Uw correspon dent. Spr. deelde mede, dat de heer A. Kist onlangs bedankt heeft als voorzitter der zangvereeniging, zoo dat hij de leiding heeft overgenomen en dit naar beste krachten hoopt te doen. (Applaus). De Eere-Voorzitter Burgemeester Jhr. Van Spengler was verhinderd deze vergadering bij te wonen. Aan het concours zal door 23 vereenigingen worden deel genomen., terwijl de jury zal bestaan uit de hee- ren Jac. Bonset, W. Hespe en L. C. Keereweer. Het is niet de bedoeling van de jury om aan iedere ver- eeniging welke behoorlijk zingt, een eersten prijs toe te kennen, zeide spr. tot de afgevaardigden der ver schillende vereenigingen. Voor de vereenigingen wel ke dit wenschen wordt gelegenheid gegeven om voor het concours in „Concordia" nog repetitie te houden. Het concours zal Zaterdag 20 Juli om half 6 aanvan gen, op welken avond de jubileerende vereeniging een feestconcert hoopt te geven. Zondag 21 Juli be gint het concours om 's middags 2 uur. Het bestuur is bereid wat de reisgelegenheid betreft, alle moge lijke inlichtingen te verstrekken. Hierna werd tot loting overgegaan, waarbij nog verschillende onderlinge besprekingen naar voren kwamen. De heer Mallekote sloot de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen en sprak den wensch uit, dat het concours in alle opzichten mocht slagen. Aan het zangconcours van „Crescendo" zal o.m. worden deelgenomen door de R.K. zangvereeniging „Sint Caecilia" alhier. Uitslag kunstmestonderzoek. Door de Tuinbouwvereeniging „De Eendracht" is wederom een monster genomen van kunstmest. De uitslag was als volgt: Kunstmest van de fa. N.V. Haijtema te Alkmaar, vertegenwoordiger, de heer L. de Wit: Zwavelzure ammoniak, gehalte aan stikstof als ammoniak 20.73 Ureum gehalte aan stikstof totaal 45.85 Idem van de N.V. Landbouwkantoor te Alkmaar, vertegenwoordiger de heer H. Stenneberg: zwavelzure ammoniak, gehalte van stikstof als ammoniak 20.31 ureum gehalte aan stikstof totaal 42.45 De uitkomsten liggen voor elk lid ter inzage bij den voorzitter der vereeniging, den heer Jb. de Boer. SCHAGERERUG. Vrijdagavond j.1. trad in de zaal van den heer J. Broer, voor de Federatie Den Helder van den Vrij zinnig-Democratisch en Bpnd als spreker op de heer Kl.de Vries uit Amsterdam. De vergadering werd ge leid door den heer G. v. d. Sluijs. Het bezoek was niet onbevredigend. De voorzitter deelde in zijn ope ningswoord mede, dat hem door het Federatie-bestuur was verzocht de leiding der vergadering op zich te nemen. Spr. voldeed gaarne aan dit verzoek, heette de aanwezigen, in 't bijzonder den heer De Vries, van harte welkom en zette het doel der vergadering uit een. Met het oog op de a.s. Kamerverkiezingen zou de heer De Vries het program der Vrijzinnig-Demo craten uiteen zetten. Als bijkomstige omstandigheid gold de verkiezing van een nieuwen Raad voor de met Petten vergroote gemeente Zijpe. Daar de spre ker met de bijzonderheden der gemeentepolitiek van Zijpe niet voldoende bekend was, kon van hem niet verwacht worden, dat hij daarop diep zou ingaan. Hierna kreeg de heer KI. de Vries gelegenheid tot het uitspreken van zijn rede. Spr. zet op duidelijke wijze het standpunt der Vrijz. Dom. partij uiteen. De partij is vrijzinnig in den mooien zin des woords. Zij kent geen dogma's en geen klassestrijd, maar/laat een ieder volkomen vrij in zijn godsdienstige overtui ging. Zij is democratisch en staat daardoor tegenover den Vrijheidsbond, die verscheidene reactionnaire maatregelen der regeering steunde, voornl. in de ach ter ons liggende periode van bezuiniging. Natuurlijk zijn de Vrijz.-Dem. voor een groote zuinigheid met 'slands gelden, maar dan dient bezuinigd te wordep op de onproductieve uitgaven en hiermede komt spr. op het ontwapeningsvraagstuk. Aan militaire uitga ven betaalt ons land ruim 3 ton per dag. Ons leger en onze vloot zijn niet in staat om in tijd van oorlog ons land te verdedigen. Zich' willen verdedigen tegen een der groote mogendheden zal in den toekomst oor log beteekenen: zich laten verdelgen door middel van gifgassen en besmettelijke ziekten. De. kleine landen zullen moeten beginnen met af te zien van den oorlog als middel tot beslechting van geschillen. Waarschijnlijk zal Denemarken ons reeds vóór ko men. Er wordt geklaagd over duurte van het onderwijs. Zeer zeker worden door het oprichten van vele over bodige bijzondere scholen de kosten schrikbarend omhoog gejaagd. Spr. geeft hiervan treffende staal tjes, wijst er op, hoe op geraffineerde wijze door de rechtsche partijen artikelen in de onderwijswet 1920 zijn aangebracht, waaraan zij nu haar aanspraken op groote gemeentelijke subsidies voor de bijzondere scholen ontleenen. 'n Vermakelijk staltje geeft spr. nog, als hij vertelt van een geval, dat zich afspeelde in een gemeente in het Zuiden van ons land. Een leerling van een fraterschool gooide bij de openbare school drie ruiten stuk. Het gemeentebestuur moest die ruiten laten maken, waardoor de onkostenreke- ning van de openbare school hooger werd. Aan rffc bijzondere scholen in die gemeente moest volgens het bepaalde bij de onderwijswet een dergelijk bedrag worden uitgekeerd. In vele gevallen wordt het onder wijs zelf geschaad. Vele gemeentebesturen durven voor het openbaar onderwijs geen gelden ter verbe tering aanwenden, omdat het bijzonder daar in gelijke mate aanspraak op kan maken. Zeker hebben de Vrijz.-Dem. evenals alle partijen de bevrediging op onderwijsgebied toegejuicht en. er aan medegewerkt, maar de acht jaren praktijk heb ben aangetoond, dat die bevrediging op iets geheel anders is uitgeloopen, dan men had venvacht. Daar in wil men nu verandering brengen.' Er is een staatscommissie in het leven geroepen om de mis standen op dat gebied te bestudeeren, en een wets wijziging voor te bereiden, maar gezien de samen stelling dier commissie is spr. weinig hoopvol ge stemd. Resumeerende, komt spr. tot de slotsom, dat de democratisch gevoelende kiezers niet beter kim men doen dan hun stem uitbrengen op' de lijst der Vrijzinnig Democratische partij en speciaal op num mer één van die lijst, Mr. Marchant. (Applaus.) Van de gelegenheid tot debat of het stellen van vragen, maakt do heer J. Broer gebruik. Spr. vraagt: Is het bijzonder onderwijs beter dan het openbare en komen de door de overheid betaalde gelden wel alle het onderwijs of-het personeel ten goede? Spr. weet, dat vele R.K. leerkrachten hun salarissen afstaan aan de R.K. instellingen, die met deze gemakkelijk ver kregen gelden andersdenkende zakenmenschen scherp kunnen beconcurreeren. Is dit een toestand die mag blijven bestaan? De heer De Vries beantwoordt de gestelde vragen. Het is niet mogelijk dat de bijzondere scholen beter zijn dan de openbare. De leerkrachten krijgen de zelfde opleiding, en in dezelfde vakken wordt op bei de scholen les gegeven. Wat de heer Broer naar vo ren bracht omtrent de bestemming, die gegeven wordt aan de salarissen der onderwijzers- en onder wijzeressen-kloosterlingen, is volkomen juist. Niet alleen worden binnenlandsche instellingen be concurreerd, maar zelfs gaat het geld naar het bui tenland en wordt daar aangewend tot bestrijding der niet-katholieken. Dit is mogelijk gemaakt doordat de Christ.-Historische en Antirevolutionnaire partijen de Roomsch-Katholieken steunen. Er wordt hard ge werkt om de verbroken coalitie weder te herstellen en waren ds. Kersten en ds. Lingbeek geen Kamer leden, dan zou het reeds lang zijn geschied. Dit zou een ramp voor de democratie beteekenen. Daarom wekte spr. nogmals op, te stemmen op no. 1 der lijst van de Vrijzinnig-Democratische partij. De voorzitter dankt den heer De Vries voor zijn ge houden rede en de vergadering voor de geschonken aandacht. Alvorens tot sluiting over te gaan, wil spr. nog iets zeggen over de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen. Van 1919 tot 1927 zijn de Vrijz.-Democraten ver tegenwoordigd geweest in het college van B. en W. In dien tijd is er veel goed werk verricht in het be lang der gemeente. Sinds 1927 hebben zij geen wet houderszetel kunnen verkrijgen, door het samengaan van den Vrijheidsbond met de Roomsch-Katholieken. Aan de kiezers is nu den daad om te laten blijken, dat zij geen genoegen nemen met de wijze, waarop de gemeente in de laatste jaren is bestuurd. Willen zij, dat de gemeente Zijpe democratisch bestuurd zal wor den, dan behooren zij hun stem uit te brengen op de lijst der Vrijzinnig Democraten. Laten zij zorgen, dat de V.-D.'ers op 5 Juni versterkt in den Raad terug komen. Spr. wekt de aanwezigen op elk in eigen kring propaganda te maken voor de Vrijz.-Dem. partij en sluit de vergadering. Politie. Gevonden: een beursje, waarin eenig geld, een portemonnaie, een nummerplaat van een auto (G 34626) en een leidsel. Inlichtingen ter secretarie. Door J. Q. Molenkamp alhier, is een aanvraag voor een voorschot ingediend ter bekoming van een plaatsje, ingevolge de Landarbeiderswet Zondagavond gaf het Dubbelmannenkwartet „In- ter Nos" te Den Helder, directeur de heer A. J. Leeu- wens, een concert in „de Vlas- en Korenbeurs",, ten bate van „Huiszorg". Maar „Huiszorg'' werd er niet rnee gebaat, wat we trouwens ook niet verwacht had den. Want men geeft hier over het algemeen niet zoo veel om zang en onze zanguitvoeringen moeten dan ook al voordrachten, een tooneelstukje, een operette, Van Riemsdijk of Clinge Dorenbos op het programma nemen, zoo zij volk willen trekken, t Was dus ge makkelijk te voorspellen, dat de opkomst Zondag avond niet groot zou zijn, maar dat de belangstelling zóó treurig wezen zou, neen, dat hadden we toch niet kunnen denken, Inderdaad jammer, want het was een keurig programma, vol afwisseling en zeer mooi werd er gezongén. Maar „Inter Nos" zal hier wel niet meer terugkomen, na een dergelijke ervaring. -- VAN EWIJCKSLUIS. Van den visscher Chr. H. werden Vrijdagmorgen door een uitvarenden sohipper een tweetal vischkaren aange varen, waarin de eigenaar zijn botvangst van meerdere dagen had verzameld. De karen werden daarbij zoo danig vernield, dat bijna de geheele er ln aanwezige voorraad weer zijn vrijheid herkreeg. Voor den betrok ken visscher beteekende dit echter een verlies van on geveer 200 pond bot, ongeacht nog de zeer belangrijke schade &&n de karen toegebracht. De schipper van hei? bedoelde vaartuig, hierover aangesproken, beweerde van de aanvaring niets te hebben bemerkt. De zaak is in middels in handen der Visechenj-inspectie gesteld. VAN EWIJCKSLUIS. Voor enkele weken terug maakten wij melding van het opspuiten van een groot zanddepot, dat langs deii afsluitdijk zou worden aangelegd en waarvan het hier in gedeponeerde zand zou dienen voor den nieuw aan te leggen verbindingsweg, die vanaf de Van Ewijcks- vaart naar den afsluitdijk zal loopen. Wij waren toen ln zooverre onvolledig, dat wij er geen melding van maak ten, dat ook nog andere voorraden zand, die hier reeds jaren opgeslagen liggen, hiervoor mede moesten die nen en dus de nu opgespoten hoeveelheid slechts dien de om het benoodigde kwantum in elk geval voldoende voorradig te doen zijn. Dit kwantum was blijkbaar reeds voor een paar weken terug aanwezig, met het oppersen van zand is toen althans opgehouden, waarna men even wel nog een flinke hoeveelheid klei heeft opgeperst, dat eveneens aan den bedoelden weg zal worden ge bruikt. Inmiddels is het maken van dezen weg met bijkomen de werken aanbesteed, waarbij de firma Klos, die reeds eerder in deze gemeente en op WIeringen diverse grond werken uitvoerde, laagste inschrijver werd. Blijkbaar zal deze reeds zeer spoedig met het werk beginnen, want de aanvoer van materialen en woonketen is reeds aange vangen, terwijl met den opbouw dezer keten bereids een aanvang is gemaakt BREEZAND. Zaterdag 25 Mei vierde de zangvereeniging „Vriend schap" in intiemen kring haar tienjarig bestaan. BREEZAND. Zaterdagavond gaven „Concordia" en „Soli Deo Glo ria" tezamen een openlucht-concert in de muziek tent. Door een misverstand was het wat laat gepu bliceerd,, zoodat er, ondanks het mooie weer, dan ook heel wat minder menschen op de been waren, dan wij bij de openluchtconcerten gewoon zijn. GEMEENTE ANNA PAULOWNA Geboren: Johanna Maria Agatha, dochter van C. J. Zwirs en van A. M. Bakker. Maria Johanna Agatha, dochter van C. J. Zwirs en van A. M. Bakker. Matthijs Jan Dirk, zoon van A. S. Snijder en van J. van de Werken. Ellsabeth, dochter van F. Tlelens en van G. A. Woudstra. Aafke, dochter van A. Smedinga en vjn P. Boersma. Alida, dochter van W. Kossen en van A. Busscher. Ondertrouwd: Klaas Verwer, oud 25 jaar, smidsknecht en Ariaantje Keuris, oud 23 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Anna Paulowna. Marius Angevare, oud 22 jaar, bloemistkneoht en Catharlna Maria Molenkamp, oud 20 jaar, zonder beroep, beiden won. te A. Paulowna. Getrouwd: Jan Smit en Alida Maria van Eeten. Overleden: Dieuwertje Kaan, oud 45 jaar, echtge- noote van Dirk van der Goes. Toen onze watertoren, die werkelijk een siraad voor ons dorp kan worden genoemd, in aanbouw was, werd algemeen gezegd, wat zal dat een verbetering geven en wat zullen we nu een druk krijgen, doch de praktijk geeft een eenigszins ander resultaat. Het is nl. veel slechter geworden. We hebben sommige da gen heelemaal geen druk, en moeten soms tot ver velens toe wachten voor en al eer we een emmertje water vol hebben Laat ons hopen, dat hierin spoedig op de een of andere wijze verbetering wordt aange bracht. KOLIIORN. 25 Mei. Aangevoerd 187 K.G. ansjovis, prijs 94 cent per K.G. 26 Mei. Aangevoerd 125 KG. ansjovis, prijs 51- cent per K.G. Onze plaatsgenoot, de heer A. Schermer, is heden ge slaagd voor het Staatsexamen technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat. Dit examen werd in de maanden April cn Mei in 's Gravenhage afgenomen. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Miinhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. De heer Beukema, groentehandelaar te Den Helder, reed met zijn vrachtwagen in de Voorstraat te Den Oever te dicht langs de huizen, zoodat de auto in aan raking kwam met de uitstekende gedeelten van de woning bewoond door C. Duijnker, en wel zoo erg, dat de gevel werd vernield en tevens de luiken werden af gerukt B. bespeurde van de aanrijding echter niets, door het geraas van zijn motor. Hij werd er echter wel op attent gemaakt en beloofde de schade te zullen ver goeden. Zaterdagavond te ruim 10 uur waren enkele bak- schippers, afkomstig uit Harlingen, te Den Oever den Gasthuisweg opgeloopen, en zochten daar op het gras land van C. T. een rustplaats. Op dat land stond echter ook een kalfje van T., welk beestje door één der drie mannen werd geplaagd. De eigenaar van het beest ver bood echter verdere mishandeling en verzocht den man, het beest met rust te laten. De man nam echter een dreigende houding aan tegenover T. en wilde hem te lijf gaan. T. was hem echter voor en gaf hem een ge weldigen opmepper met een stukje hout. Op het tumult wat hierdoor ontstond, kwamen ook de andere mannen welke in het gras lagen, te voorschijn, evenals de vrouw en kinderen van T. Ook kwam juist de rijkspolitie van de Oost er langs en gingzich met de zaak bemoeien, en sloot de 3 mannen, waarvan de eene eerst door hem verbonden werd, op in het arrestantenlokaal te Den Oever. Zoo wij vernamen, hadden de 3 mannen zich den geheelen Zaterdagmiddag onledig gehouden met ver schillende menschen te bespotten e.d. Zondagmorgen zijn zij weer uit hun verblijfplaats ontslagen. De tentoonstelling van Volksonderwijs ls vrij goed bezocht geweest. Maandagmiddag 5 uur had de prrjs- uitdeeling plaats voor de veldbouquetten, 't rietvlechten en de handwerken. De prijzen waren gratis beschikbaar gesteld door eenige burgers. De prijzen zijn reeds in ons blad van j.1. Zaterdag bekend gemaakt Bij de hand werken waren nog 2 extra-prijzen beschikbaar gesteld, n.1. een 6e prijs voor Marie Hegeman en een 7e voor Gientje Tijsen. De kinderen bezochten de tentoonstelling vaen 46 uur pp Maandagmiddag. Bij het verlaten der zaal kregen zij een reep en een koekje. BIJ EEN VUURTOREN GELAND. Een telegram uit Port Darwin, op het Australische vasteland, van Zondag meldt, dat het vermiste toe stel met de twee Australische vliegers Moir en Ower^ op 160 K.M. ten O. van Port Darwin gevonden is. Beide mannen zijn gezond en wel. Zij waren een week geleden uit Nederlandsch In- dië vertrokken, maar hadden Port Darwin niet kun nen bereiken. En nader bericht uit Port Darwin meldt: De vliegers hadden den vuurtoren van Kaap Don abusievelijk voor het licht van Port Darwin aange zien en waren in het donker geland. Het toestel kreeg averij, maar de vliegers bleven ongedeerd. Zij hadden aldoor op den vuurtoren ver toefd, maar daar was geen middel om met Port Dar win verbinding te krijgen. 6 DOODEN, 12 GEWONDEN. Op den straatweg van Kustrin-Frankfort a. d. Oder is Zondag een vrachtauto, waarmede dertig leden van een katholieke vereeniging uit Kustrin een uitstapje hadden gedaan, tegen een boom gereden, 2 vrouwen en 4 jongelieden stierven na korten tijd, een hunner was op slag dood. Vier anderen werden levensgevaar lijk gewond; ze werden allen met een schedelbreuk naar een ziekenhuis gebracht. Acht werden minder ernstig gewond. De bestuurder van de auto, die ter stond werd verhoord, verklaarde in den afgeloopen nacht slechts een paar uur te hebben geslapen en hij eerst geweigerd had opnieuw te vertrekken. Ten slotte had hij echter toch aan het verzoek van de Le den der vereeniging voldaan, hoewel hij uitgeput was. 1003 BANDIETEN VERDRONKEN. Vrijdag heeft in de buurt van Woesoeng,, aan den mond van de Whangpoe-rivier een hevig gevecht tus- schen de strijdkrachten der Nanking-regeering en zeeroovers plaats gehad. De bandieten waren goed gewapend, en beschik ten over een zeer groot aantal kleine booten. Zij had den sedert maanden het Jangtse-gebied onveilig ge maakt en de rijke kooplieden beroofd of ontvoerd, teneinde een losgeld van hen te krijgen. Vele booten zijn vernield. Meer dan 1000 zeeroovers zijn verdronken of bij bet gevecht om het leven gekomen. Er werden 250 gevan genen gemaakt. ALLE OPVARENDEN GERED. Reuter meldt uit Seattle: De mailboot „Aloutien", van de scheepvaartmaat schappij „Alaska", is in de Yuak baai, aan de kust van het eiland Kodiak op -een rots gestrand en ge zonken. De passagiers en de bemanning, bestaande uit 291 personen, werd door het stoomschip „Sur- veyor" opgenomen. De waarde van het gezonken stoomschip „Aloutien" wordt op een millioen dollar geschat. 117 WOONHUIZEN EEN PROOI DER VLAMMEN. Naar uit Luzk in Polen gemeld wordt, zijn in het plaatsje Kolki 117 woonhuizen met alle bijgebouwen een prooi geworden van een geweldigen brand. Voor zoover tot dusver vastgesteld kon worden zijn slechts weinige gebouwen, w.o. twee kerken, het post kantoor, het bureau van politie en een school aan het vuur ontkomen. Alle telefoon- en telegraafverbindin gen zijn verbroken. De schade bedraagt minstens 1 millioen zloty. 82 PERSONEN IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. V.D. verneemt uit Peking: In de Chineesche havenstad Ingoöe brak in een bioscoop een brand uit, die met razende snelheid om zich heen greep. Bij het arriveeren van de brand weer was het gebouw reeds geheel in vlammen ge huld. Volgens officieele mededeelingen zijn 82 personen in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. STOPZETTING VAN DE LEVERING VAN FILMS. De bedrijfsafdeeling Filmverhuurders van den Ne- derlandschen Bioscoopbond heeft een vóór-vergade ring gehouden in verband met de door het hoofdbe stuur van dien bond bijeengeroepen buitengewone ledenvergadering op Maandag a.s. betreffende het bioscoopconflict in het Zuiden. De vergadering heeft zich unaniem verklaard voor de voorstellen van het hoofdbestuur met betrekking tot de sluiting van de bioscopen in Limburg en Noord-Brabant Voorts hebben de filmverhuruders besloten, onmid dellijk op den eersten oproep van het hoofdbestuur van den Bioscoop-bond, de film-levering te zullen stopzetten, waar een of meer bioscoopexploitanten door schorsingsbesluiten getroffen zijn. Zondagavond is onder leiding van het hoofdbestuur van den Bioscoopbond een vergadering te Roermond gehouden voor de leden, die hun bioscopen geves tigd hebben in de gemeenten, aangesloten bij de Ver eeniging van Noord-Brabantsche en Limburgsche Gemeenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring. In doze vergadering zal men de maatregelen be spreken die men in verband met af te kondigen slui ting van de bioscopen dient te treffen. HET VUUR BEDWONGEN. Zaterdagavond laat is mén er onder groote kracht-' inspanning in geslaagd den uitgestrekten bosch brand tusschen Zelhem en Ruurlo tot staan te bren gen. De bezittingen van het Doesburgsche gasthuis bleven behouden. Den geheelen nacht hebben tientallen wachten door het veld gepatrouilleerd om den brand te con- troleeren en bij nieuw gevaar direct in te grijpen. Door tegenbranden werd verdere uitbreiding voor komen. De tot het landgoed „Slangenborg" behoo- rende bosschen, die door den brand werden geteis terd, waren verzekerd voor circa 80.000 gulden, ge deeltelijk op beurspolis. Ook ging nog een aanzien lijke partij mijnhout verloren. Proces-verbaal opgemaakt. Tegen een persoon, die weigerde assistentie te verleenen, bij het blusschingswerk, is proces-verbaal opgemaakt. BIJNA 4 MILLIOEN K.G. STROO VERBRAND. De stroobrand bij de Coöp. Stroocartonfabriek „De Vrijheid" te Veendam, welke Vrijdagmiddag door het inslaan van den bliksem is uitgebroken, is in den loop van den volgenden dag gestuit. Door den gunstigeri en zwakken wind zijn de twee groote strooschelven, waarover reeds in ons nummer van Zaterdag is bericht, behouden kunnen worden. Hét gevaar is nu geheel geweken. Verbrand is 3.8 mil lioen kg. stroo, ter waarde van ruim f 110.000. Een groote menigte was op de been om het mach tige vlammenschouwspel te zien. Uit wijden omtrek kwamen vele auto's en motoren op de hel gekleurde lucht af. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Mei 1929. Rabarber f 1.70—4.80, per 100 KG. Bloemkool f 16.10 tot f 24.40, 2de soort f 10.20—11.10, per 100 stuks. Aard beien f 5. Sla f 9.80, (liente) t 5 30, per 100 KG. Aanvoer: 10300 K.G. rabarber^ 250 stuks bloemkool. 24 K.G. aardbeien, 208 K.G. sla. ALKMAAR, 25 Mei 1929. Boterprijzen. Op de heden gehouden Boter markt werd betaald voor: Fabrieksboter le s. fO.85^- 0.95; Fabrieksboter 2e s. f 0.75—0.85; Eieren (groot handel) f5.255.75. Eendeieren f4.90. ALKMAAR,, 25 Mei 1929. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 8 paarden f 100—350; 52 melk koeien f180—390; pinken f130; stieren f250—300; 128 nuchtere kalveren (slacht) f10—26, handel vlug; 118 schapen, vette f3842; magere f2440 404 lam pieren f 1620; lammeren (slacht) f 1826; 52 schrammen f36—52; 78 biggen (10 weken) f2433; 6 kleine bokjes f2.503.50. Handel stug. WARMENHUIZEN, 25 Mei 1929. Rhabarber f2.60. Aanvoer: 44.500 Kg, rhabarber. NOORDERMARKTBOND, NoordscharWoude, 25 Mei. Uien f 1.40, peen f0.80, peen, kleine f 0.40, kroten f 0.50—0.60, alles per 100 Kg. Aanyoer 325 Kg. uien, 1025 Kg. peen, 1350 Kg. kroten. N.V. EIERVEILING VOOR HOLLANDS NOOR DERKWARTIER, ALKMAAR. Veilingsbericht van 25 Mei 1929. Aanvoer 235000 kipeieren. Prijzen: 56-58 Kg. f 5.30-5.60, 58-00 Kg. f5.50-5.8Ó, 60-62 Kg. f 5.60—6.30, 62-64 Kg. f 5.80-0.50, bruine 60-65 Kg. f66.80, per 100 stuks. Aanvoer 70000 eendeieren. Prijzen f 4.905.10 per 100 stuks. ALKMAAR, 27 Mei 1929. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 73 vette koeien f 200450; 7 vettê kalveren f 50120< vette kalveren per ned. pond f 1.20— 1.50; J>3 nuchtere kalveren (slacht) f 824; 532 vette varkens (zware) per ned. pond 7888 cent; zouters per ned. pond 86 cent, zeer stug. AMSTERDAM, 27 Mei 1929. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 803 vette Roeien, le kw. f 1.061.14, 2e kw. f 0.901.06, 3e kw. f 0.700.90, mindere soorten f 0.64—0.70, 100 melk- en kalfkoeien f 275—375, 132 vette kalveren, le kw. f 0.901, 2e kw. f 0.800.90, 2e kw. f 0.660.80, 130 nuchtere kalveren f 814, 64 schapen f 32—40, 141 lammeren f 12—18, 550 varkens, Holl. le soort f 1.011.02, le sooit f 11.01, Overz. en Geld. le soort f 1.011.02. 2e soort f 11.01, vette varkens t 0.97 tot f 1 per* KG. 57 Paarden f 100—225. AMSTERDAM, 25 Me: 1929 Boerennoteerlngen. Tarwe wit f 1111.50, rogge f 11—11.35, Ceche. gest f 11.50-12, haver f 10.75—11.25, duiveboonen f 1516, alles per 10 Kg. AMSTERDAM, 27 Mei 1929. Bericht v. d. Makelaar Jac. Knoop). Aardappelen Zeeuwsche bonten f 1753.50, id. blauwen f 1.75—3.20, bravo's f 0.601.25, id. blauwe poters f 0.500.6Ö, bonte poters f 0.500 60, ld Bevelanders f 0.601.75, ÏJpolder Eigenheimers f 1.252,50, Blauwe Eigenheimers f 1.50 tot 1.70, Hillegommer f 2.2.50 Drentsche Eigenheimers f 2—2.50, per H.L. Winter Malta f 12—13, Zomer Malta f 20—22 per 100 K.G.

Schager Courant | 1929 | | pagina 7