Wolpolder. Gemengd Nieuws. Aangename oren op de Zeppelin. Een barones met lange vingers. EmrïRfïn m de beege Insbtltfea. Plaatselijk Nieuws. raten a 5 cent en dus onder hst tarief van 30 cent zullen komen. De heer Doorn wijst op het z.i. groote verschil tus- -schen het tarief voor bemaling en het tarief voor de industrie, het eene 9 cent, het andere 18 cent. De heer Zondervan merkt op dat dan een vergelij king moet worden gemaakt met krachtstroomtarief III, wat 14 cent per K.W.U. is. De heer Doorn had dan verder verwacht dat de provincie ruimer voor den dag Was gekomen en noemt f45000. De heer Zondervan wijst er echter oj, dat de pro vincie niet alleen een net overneemt, maar een heel bedrijf en dat de provincie 114000 minder uit het net trekt dan de gemeente. De heer Doorn meent dat de provincie toch ook wel het perspectief zal zien in een groote gemeente als deze. Van voordeel voor de krachtstroomgebruikers is spr. weinig gebleken. De heer Raat deelt mede, dat zijn berekening aan gaf dat de gemeente met een schuld van f 80.000 zou blijven zitten. Spr. wijst op het voordeel van de 'lichtgebruikers die nu niet meer 60 cènt maar 30 cent zullen hebben te betalen. Voor iemand die 100 .K.W.U. stroom verbruikt, beteekent dat een voordeel .van f 30.terwijl die persoon mét een inkomen van f4000, belastbaar inkomen van f3300, ingevolge de nieuwe gemeenteschuld f20 meer aan belasting zal moeten betalen. Er blijft dus over een voordeel van f 10.Voor ingezetenen met een inkomen beneden f4000 is het voordeel nog grooter. Slechts enkele per sonen, met een inkomen boven f4000, zullen nadeel van de overdracht hebben. B. en W. hebben zich in hoofdzaak vastgehouden aan de groote lijn. Er zijn bezwaren, maar die zijn gering tegenover het groote voordeel. De heer Hooij is ook overtuigd dat de stroomafname belangrijk grooter zal worden. Spr. wenscht ook dat •het bedrijf door de provincie zal worden overgeno men. Onverschillig wie men hoort, maar hoewel de 'stroomprijs duur werd gevonden, toch zou men het .genot niet willen missen. Er zijn menschen die niet aangesloten konden worden en dus niet in dat genot hebben gedeeld en spr. kan niet goed vinden dat die menschen nu aan de schade moeten meebetalen. Spr. 'heeft deze kwestie ook besproken met den directeur van het P.E.N. en deze beaamde de onbillijkheid en .wees op de mogelijkheid dat de aangeslotenen een tijd lang een hooger tarief betaalden, om op die wijze de te betalen schade bijeen te krijgen. Spr. zou zijn Btem niet aan overdracht willen geven, als do niet-aangeslotenen moesten betalen aan de schade. De Voorzitter zegt, dat wel een ieder de onbillijk heid voelt, dat die die menschen aan rente én af lossing moeten meebetalen, maar toch zal zooiets overal voorkomen. Spr. nöemt bijv. èen stad, die ge- meentereihiging heeft, maar waarvan de buitenwijken niet. profiteeren en toch meebetalen aan de kosten. Het is een zaak van algemeen belang en dan zijn zulke gevallen moeilijk te ontgaan. Maar als er een oplossing is, dan zal de Raad daar wel rekening mee willen houden. Het zijn twee zaken, de over dracht en het door den heer Hooij genoemde be zwaar, wat een interne aangelegenheid is. De heer Hooij meent dat de vergelijking met de stadsreiniging niet opgaat. Als de stadsreiniging niet' plaats vindt, kan gevaar voor een epidemie ontstaan en dan wordt het belang van de bewoners der bui tenwijken ook geraakt. Spr. wijst er óp dat de Raad heeft te letten op de belangen van de gêheele ge meente. Als een regeling wordt gemaakt waardoor deze menschen niet aan de schulden moeten mee betalen, zal spr. royaal voor overdracht stemmen. De heer Dignum onderschrijft de woorden van den heer Hooij en informeert naar de aansluiting van den Boschweg. De heer Zondervan zegt dat over 't algemeen na. overname:door de provincie de aansluiting intensie ver heeft plaats gevonden. Op de meest loyale wijze zal worden uitgerekend of aansluiting van den Bosch- weg zonder bijberekening mogelijk is. De heer Nannis wijst er op dat bij de oprichting van het G.E.B. de Raad zich op een zeer ruim stand punt heeft geplaatst en het hém groot genoegen doet dat nu blijkt dat de Raad goed gezien heeft en het geld goed heeft besteed. Ook spr. dringt er op aan dat getracht w.ordt den lijnwerker Kühne zijn brood te geven. Ook de heer Hoedjes bepleit de belangen van Kühne, die reeds 9 dienstjaren heeft en pensioen bijdragen heeft gestort. De heer Zondevan merkt tenslotte nog op, dat ook in andere gemeenten f150 voor maximale belasting wordt betaald, wijst op de graanmaalderijtarieven en zuivelfabrieken, zoodat overdracht ook wel voordeel zal meebrengen van krachtstroomverbruiker en bo vendien dat men vertrouwen moet hebben in de toe komst. Voortdurend heeft tariefsverlaging plaats ge had en spr. wijst op de pogingen daartoe in overleg met de afnemers. Wat de kwestie met den èen lijn werker betreft, spr. voelt dat dit een persoonlijk ge val is en spr. wil wel probeeren een oplossing te krij gen. Wel is een regeling met de gemeente zóó te ma ken, dat nog pensioenbijdrage wordt gestort, zoodat de,betrokkene revenuen zal h6bben van zijn 10 jaren gestorte bijdragen door uitgesteld pensioen te verkrij gen pp 60-jarigen leeftijd. De Voorzitter zal het voorstel van B. en W. in stemming brengen, maar wijst er den heer Hooij nog pp, dat ieder lid van den raad wel zal willen mee werken om een goede oplossing te krijgen voor Kühne en het spr. zou spijten als de heer Hooij zijn stem afhankelijk stelde van deze kwestie. ,Pe heer Hooij zegt vertrouwen in de provincie te stellen, stelt ook vertrouwen in de toekomst wat het stroomverbruik betreft, ook ten aanzien van Kühne en wil dan ook wat dit geval betreft, vertrouwen stel len, in den raad en hoopt dat de raad zich dit ver trouwen waardig zal toonen. De heer Van der Sluijs wijst er op, dat de raad toch de mogelijkheden onder de oogen zal dienen te ,,zi'en. vïtfet algemeens stemmen wordt tot overdracht van .pet G.K.B. san de provincie besloten. De Voorzitter hoopt, dat zal blijken, dat de raad een goed besluit heeft genomen en dankt de heereïi Zondervan en De Veer voor de loyale manier waarop zij inlichtingen heeft verstrekt. De heer Raat wenscht de gemeente Ztjpe geluk en zegt dat zal blijken, dat het in het belang Van Bijna "alle ingezetenen zal zijn. Téali raadvraag. l" De heer Raat zegt, dat de wethouders nu voorstel len de rondvraag uit te stellen tot de vergadering Van over 14 dagen. De Voorzitter zegt, dat hij de rondvraag houdt en dé leden dan zelf moeten weten, of zij willen Waehten tot over 14 dagen. De heer Doorn: Dat dacht ik ©ok. De heer Raat zegt, dat hij zich speciaal aan dit "be langrijke punt had willen houden. De Voorzitter houdt dus de rondvraag en de heer Doorn zegt, dat waarschijnlijk dit wel de laatste ver gadering van den ouden raad is, Alvorens de oude raad uit elkaar gaat, zou spr. willen hooren hoever de afwikkeling van don bouw der nieuwe school te Oudesluis is gevorderd. Spr. hoort geruchten en acht het gewenscht dat aan deze onverkwikkelijke Zaak een- einde komt. In welk stadium verkeert ze? De Voorzitter zegt, dat er op heden een aanbod om Ie bemiddelen aanhangig is om in Godsnaam maar uit de misère vandaan te komen. Spr. spreekt er op nieuw zijn leedwezen over uit, dat de laatste termijn is uitbetaald geworden. Er was beslag gelegd op den termijn voor het onderhoudswerk, maar dat is weer .opgeheven. Er ia een schrijven gekomen van een ad- vokaat van hem en een van een advokaat van een ander en tenslotte is dan maar een bemiddelings voorstel ftwaan. Bericht is daarop niet ingekomen, maar de aannemer is niet spoedig in het antwoorden of antwoordt heelemaal niet als het in zijn kraam te pas komt. In ieder geval zal het de gemeente op ✓Xtra-kosten komen te staan. De heer Raat ontkent dat dit niet bepaald vast staat. Tusschen architeet en aannemer was ver schil ovèr meer of minder werk cn arbitrage zou daarover volgen, maar dat duurt geruimen tijd en de kosten komen voor rekening van den verliezer. De 5e termijn is betaald geworden, toon de ach ooi in gebruik was genomen en de thans voorgestelde af wikkeling in de laatste transactie. De Voorzitter wijst er op, dat wel degelijk de ge meente schade zal lijden. Het is en blijft een groote fout, een daad van slecht beheer, dat de wethor Iers de termijn hebben uitbetaald, zonder overleg me hen architect en achter den rug van den burgemeester om. Dat had nooit oeten gebeuren. Maar het is ge beurd en spr. acht 3t 't beste te bemiddelen. Maar een ieder zal toch oordeelen, dat de laatste termijn moet worden betaald als het werk opgeleverd is- De aannemer schudt nu alles van zich af en dat is de schuld van de wethouders. De heer Hóoij vraagt hoeveel termijnen moesten worden betaald en wanneer de laatste. De Voorzitter antwoordt, als de architect afge- schouwd heeft. Deze wil nu geen bewijs afgeven,. De heer Hooij: Heeft de aannemer alle "termijnen gehad? De heer Raat: De onderhoudstermijn nog niet. De heer Van der Sluijs spreekt zijn afkeuring uit over de handelingen van de wethouders, die wisten met wien zij te doen hadden. Spr." wijst ér op, dat de schade komt te druipen op de burgerij. De heer Raat ontkent dat de betaling, is gebeurd buiten den heer Dekker en dep burgemeester om, want de heer Dekker moest zijn berekeningen ma ken en do burgemeester het mandaat teekenen. Het zal de gemeente geen schade opleveren, want we hebben de centen nog. Het kari méér schade worden als arbitrage volgt. De Voorzitter berekent, dat het in ieder geval f 600 zal kosten. De heer Raat ontkent dat en zegt dat er een ver schil tusschen aannemer en architect was van f900 en de aannemer nu f 500 wil laten vallen. De heer Hoogland vindt de handelingen van de wethouders niet goed. De heer Hoedjes wijst er op dat 6 weken te voren het bedrag zou worden uitbetaald en aangedrongen was op het in orde brengen. Maar de architect werd ziek en die had nog wel 4 weken ziek kunnen blij ven. De Voorzitter zegt, dat de architect de zaak niet in orde had bevonden. Hierna sluiting. INDRUKKEN VAN EEN FRANSCH PASSAGIER. Kahn, plaatsvervangend kabinetschef van het Fran- sche ministerie van luchtvaart,- heefttot eiencor respondent van de Soir gezegd; :Wij, hebben-tusschen het vertrek uit Cours en de aahkbmst te Fiiécfcriiehs- hafen geen oogenblik tijds verspeeld. Mijn metgezel len en ik hebben heerlijke uren genoten. Den meesten tijd brachten wij door in de groote salon van de Zeppelin, die de vergelijking met de beste passa giersschepen doorstaan kan. Men doet al het mogelijke om het den passagiers zoo aangenaam mogelijk te maken-,; -Kahnnoemde het luchtschip een yan.de vol- maakste verkeersmiddelen en zei, dat hij ..aan. boord van de Zeppelin zelfs wei een reis om de wereld zóu willen maken. Over de ontvangst van de Franschen in Duitschland was hij uiterst tevreden. Tot een correspondent van de Liberté zei Kahn ook, dat het luchtschip zoo'n voortreffelijk verkeers middel ls. Duitschland's grootste ongeluk is, dat het slechts één Zeppelin bezit. JEênenkel.-4uchtsebip4 kan een ongeluk krijgen en verdwijnt daarmee-uit./de- aan dacht der menigte. Als Düitschlaftd méqr Z.$p,ppliris had, zou zijn luchtvaart een-van. de„ sterkste,-ter:,we reld zijn. 'ic i j 1 VOOR 1M.6M HARK AAN JUWEELZN GESTOLEN. Onder verdenking voor ruini honderd duizend mark aan juweelen te hebben gestolen, is Maandag, in een groot hotel in het Westen van, Berlijn da 24-jarige barones von Monrai in hechtenis genomen. In den loop van den avond heeft zij een volledige beken tenis afgelegd. Hoe da verdenking «p haar viel. In December j.1., werden in de woning van gravin Hermersdorf in het Westen van Berlijn herhaaldelijk kostbare juweelen gestolen. De politie vermoedde eerst, dat het personeel van de gravin de hand in het spel had, maar dit bleek niet het geval te zijn. De diefstallen werden steeds overdag met grootè bruta liteit gepleegd. Met een valschen sleutel drong de onbekende dader in het vertrek, waar de gTavin haar kostbaarheden bewaarde. Gelijk, medegedeeld, ver dween aldus voor ruim honderdduizend mark aan juweelen, waaronder een paarlensnoer van 50.000 mark. Op het tijdstip, waarop de diefstallen werden gepleegd, logeerde barones von Monrai bij ,de gravin. Toen door de politie een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld, verdween de barones plotseling in gezel schap van een officier. Daar sinds haar vertrek geen verdere diefstallen werden gepleegd; achtte de po litie het niet uitgesloten, dat de barones de schul dige was. Het bleek eerst uiterst moeilijk"-een spoor van haar te vinden, daar ze met haar vriend naar het buitenland was gereisd en verschillende bekende badplaatsen had bezocht. Ongeveer veertien dagen geleden keerde de barones naar Duitsehland terug. Ze stapte af in een bekend hotel. De politie, die dit vernam, hield Maandag in het hotel' een huiszoeking en vond bij deze gelegenheid een'aantal kwitanties van een bekend Berlijnsch juwelier, die de kostbaar heden van de barones had gekocht Bij den juwelier werden daarop de bij gravin Hermersdorf ontvreemde voorwerpen gevonden. Toen de barones van een wan deling in het hotel terugkeerde, werd ze gearresteerd. ONTZETTENDE KOU EN DUNNE LUCKT. Da Duitsehe vlieger Neuerhofen, die, zooals in het nummer van gister werd vermeld, kans heeft gezien het wereldhoogte-record te verbeteren en het te bren gen op 12.306 meter, heeft een vertegenwoordiger van het Berlinar Tageblatt over zijn ervaringen in de hooge luchtlagen verteld. Hij zei: de zaak werd ge vaarlijk, toen het vliegtuig een groote hoogte bereikt had en de motor een lange sneeuwwitte wolk begon achter te laten, die eehter alleen aan de koude moet worden toegeschreven. Het heeft weken geduurd voor ik er aan denken kon een ernstige poging te doen om het record te verbeteren. Ik ging met e«n ander in een vliegtuig met een dubbel sturu zitten, waarbij we ons op de hoogte probeerden te stellen, hoe de lucht ons in de hoogte bekwam. Bij deze proeftochten overschreden wij herhaaldelijk de 10 KM. De grootste bezwaren bij zoo'n vlucht zijn de koude en de dunne lucht. Het temperatuurverschil bij mijn recordvlucht bedroeg 80 gr. Op den grond was hèt 25 gr. boven het nulpunt, boven vroor het 55 gr. De koude op zichzelf zou nog te verdragen zijn, wanneer daar niet een ontzettende luehtzuiglng bij kwam. Men heeft, hoe hooger men komt, steeds meer het gevoel, dat men onder narcose komt; de voeten wor den ijskoud; de koude trekt in de boenen op, door dringt het lichaam. Het is, alsof de armen afsterven en dan komt er een looden druk op de zenuwen. Men zou zijn aogen willen sluiten en inslapen. Het denk vermogen wordt bijna geheel uitgeschakeld. Men heeft het gevoel, of men met de heele zaak eigenlijk niets te maken heeft. i Er bestaat dan groot gevaar, dat het lichaam het niet meer kan uithouden, de longen willen eenvoudig niet meer ademen. Men moet echter tot eiken prijs probeeren adem te halen, als het ware onder den zelfden druk als buiten. Alleen dan kan men het gevaar ontgaan. De heele vlucht in de stratosfeer is, zou men kun nen zeggen, een kwestie van rustig adem halen, want op het oogenblik, dat men het bewustzijn verliest, is men niet in staat den motor af te zetten. OOK IN ENGELAND WARM. Het is ook in Engeland ondragelijk warm en op tal van plaatsen werden Mei-records gebroken. In het Zuiden en Westen ontlastten zich zware onwe- ders, vooral te Chelmsford in Essex, waar tevens een huis afbrandde na het inslaan van den bliksem, en te Uxbridge in Middlesex, maar ze gaven weinig da ling van temperatuur en een uur later was de lucht weer straks blauw. In Londen zijn reeds eenige men schen met zonnesteek behandeld, wat in Mei nog zelden voorgekomen was. EEN ERNSTIG ONGELUK. Kinderen alt een kipkar geslingerd. In een steengroeve bij Czillagney in de nabijheid van Boedapest, is Zondag een ernstig ongeluk ge beurd. Drie schoolkinderen waren met een kipkar aan het spelen, welke zich op een steile helling in beweging zette en steeds sneller begon te rijden. Tenslotte sloeg de kar om en de kinderen werden op een steenhoop geslingerd. Eén van ben was on middellijk dood, de beide anderen werden levensge vaarlijk gewond. EEN ONGELUK MET EEN STOOMBRAND- SPUIT. Zes dooden en vier dodelijk gewonden. Reuter meldt uit Havanna: Een stoombr and spuit, die op weg was naar een brand te Matanas is in botsing gekomen met een particuliere auto en omgeslagen, waarbij zes brand weerlieden zijn gedood en vier doodelijk gewond. De inzittenden van de auto werden licht gewond. PER AUTOBUSDIENST. Met ingang "an 1 Juni a.s. gaat de postverzending van het Postkantoor Schagen naar het Hulpkantoor Barsingerhorn en het Poststation Kolhorn per auto busdienst van den heer Deutekom. De verzending ge schiedt S X per dag NIEUWE STRAAT. Woensdagmorgen had tên Raadhuizo de aanbe steding plaats van hot grond en rioleeringswerk voor de nieuwe straat, vanaf het Oudeslotpleiu tot aan de Stille Laan. Er waren 13 biljetten ingekomen, a.ls volgt: Jb. Kind en J. de Graaf te Schagerbrug, f11178; Joh. F. Schauffele te Apeldoorn, (tijdelijk 'Kolhorn), f8572; S. A. Knüwer te Schagen, f8350; J. Veuger te St. Maartensbrug, f8300; fa. De Moei en Hermes te Alkmaar, f8249; P. Tuin te 't Zand, f8000; Ma- rinus Schipper te Schagerbrug, f7868; D. Koning te Schagen, f7800; P. Doorn te St. Maartensburg, f7950; C. Blaauboer te Schagen, f7750; H. Doorn te Oude sluis, f7400; J. v. Stipriaan te Schagen, f6725; Jos. Mulder te Sqhoorl, f 6480. Hèt werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De begrooting was f8000. Het bestratingswerk enz. wordt door het Gemeen tebestuur in eigen beheer uitgevoerd. WERK OPGEDRAGEN. Aan den heer G Koning alhier is de bouw opge dragen van een nieuw woonhuis met koolschuur voor rekening van den heer T. Appel te Groenveld, St. Maarten, op dezelfde plaats, waar voor een paar weken terug diens perceel door brand is vernield. 0UBERC0MMI5SIS. Den 28sten werd in een der lokalen van de Ö.L. school alhier eene vergadering gehouden van de Oudercommissie der school, onder leiding ambts halve van het hoofd der school, den heer Brouwer. Een. dertigtal aanwezigen maakten deze bijeenkomst tot een der meest bezochte van de tot heden gehou- dene. De heer Brouwer heette allen welkom en begon zijn inleiding met een warm woord van herinnering uit te spreken naar aanleiding van het overlijden van het commissielid wijlen mevr. Gorter, die altijd zooveel voor haar werk gevoelde. De commissie had in haar geheel hare begrafenis bijgewoond. Verder wees spreker op het noodlottige van de voortdurende wisseling in het onderwijzend perso neel. Schagen moest noodig 2e klas gemeente wor den. Ook wees hij op de verplichte invoering van het 7de leerjaar, waardoor het aantal leerlingen van 310 tot 367 steeg. Met Mei werden weinig nieuwe leer lingen ingeschreven, gelukkig eensdeels zeide de heer Brouwer, omdat ik ze niet had weten te plaat sen. Daarom juichte hij het zeer toe dat de Raad had besloten binnen 2 jaar een nieuwe school te stichten. Wegens ziekte kon de voorzitter der Commissie, de heer hempt, niet aanwezig zijn. Nadat de heer Van Rijswijk de notulen had gele zen, deelde voorzitter mee, dat de heer Rempt ter sprake had willen brengen, dat hier geen vacantie is op Pinkster drie. De inspecteur zeide op zijn laatste bezoek dat hij vóór vacantie was op Zaterdag en Dinsdag voor en na Pinkster en op Maandag na de Paaschvacantie en na de groote vacantie. Pinkster drie verzuimden 24 leerlingen op onze school. pit de vergadering gingen stommen op voor het verkrijgen van genoemde vacantiedagen. Er werd ook \og gewezen op het niet gelijk be ginnen der vacfti tie aan de O. L. school en de U.L.O. Aan de Oudercommissie werd opgedragen met B. en W. over bedoelde vacantiedagen te spreken, ter wijl de heer Brouwer op zich nam met den heer Dee- niic over de U.L.O.-v&cantie te spreken. Mevr. Zijdewind en de heer Rempt., periodiek af tredende commissieleden, werden als zoodanig her kozen, in de plaats van wijlen mevr. Gorter, werd na herstemming tusschen den heer en mevr. O ver dijk, gekozen mevr. Overdijk, die verklaarde deze be noeming aan te nemen. (Applaus.) Bij monde van den heer Brouv.'er stolde de Com missie voor dit jaar de geheele school naar Schoorl te laten gaan. Do heer Van Dijk e.a. bespraken de wen sekslij) heid het schoolfeest te doen houden in de plaats zelve Anderen bestreden die, rij wenscht,en dat de kindert» „uit" zouden gaan. Besloten werd na eenige bespreking met niemand ti- gen dit jaar het schoolfeest te Schoorl te honden. Als gewoonlijk stelden zich weer eenigen béiohifc baar met lijsten rond te gaan. De feestdag werd bepaald op 9 Juli. Men gaat po tram. Getracht zal worden weer muziek bij vèrtfe! en terugkomst der kinderen te verkrijgen. Bij de rondvraag besprak mevr. Helder de schelijkheid de kinderen van Wad en Nes - bij ti rugkomst per auto thuis te laten brengen. (Applaus,) De commissie zal dit denkbeeld gaarne overnemu en het trachten te verwezenlijken. De heer Veenstra vroeg of er op de ouderavond®] ook onderwijszaken besproken konden worden. De voorzitter beantwoordde deze vraag toestem, mend. Het is al meermalen gebeurd. Voor „klachten' is de avond niet. Algemeene onderwijszaken kunnen heel goed ter sprake worden gebracht. Niemand meer iets in het midden hebbende t< brengen, sloot de heer Brouwer op de gebruikelijk wijze de bijeenkomst. Ten lokale van den heer G. Ligthart te Zijdewind had Dinsdagavond 28 Mei te 8 uur, een vergadering plaats van stemgerechtigde ingelanden van den Wol polder. .Voorzitter de heer J. Wit Sr., secretaris de heer F, C. Jong. In verband met de belangrijkheid van de te behan delen agenda was de vergadering flink bezocht De Voorzitter opent de vergadering, daarbij den wensch uitende dat de besprekingen zakelijk zullen zijn en in het belang van den polder. De notulen worden gelezen, ze worden onder dank zegging goedgekeurd. Rekening 1928, Volgt rapport der commissie belast met het'onder zoek der rekening over 1928. De heer Bakker brengt dit rapport uit, alles was in orde bevonden De gemeenschappelijke rekening van den Wolpolder gaf aan: ontvangsten f416.89, uitgaven f 10196.04)4, nadeelig saldo f 9785.15Jf. Da afzonderlijke rekeningen gaven aan: Westerkampen: ontvangsten f5966.38H, uitga.'ven f4998.44)4, batig saldo f969.94; Oosterkampen: ont vangsten f4563.8434, uitgaven f3399.54, batig sald» f1164.3034, Leijerpolder: ontvangsten f 8041.58K, uit gaven f6323.52, batig saldo f 1718.06)4. De rekening wordt op deze cijfers goedgekeurd. Tot leden der commissie, die de rekening over 1929 zal nazien worden benoemd de heeren P. Klaver, J, Groen en P. Ligthart. De begrooting voor 1928, Volgt aanbieding van de begrooting voor 1929, waarbij het bestuur vorstelt om de lasten te bepa len: voor Westerkampen op f IS per H.A., voor Oos- terkampon op f22 per H.A. en voor Leijerpolder o$ f24 per H.A. Met een post van f255.29 voor onvoorzien worde» de uitgaven totaal geraamd op f 12400, de ontvang sten op f200. Er is dus een tekort-van f12200 en voor dekking van dit bedrag zal van de 707 bunders geheven dienen te worden f 17.25 aan lasten per H.A In verband met de regelingen ten aanzien van d« landerijen behoorende tot de voormalige polders Westerkampen. Oosterkampen en Leijerpolder die nen de lasten geheven te worden als dóór bet .ba stuur voorgesteld. Niemand der aanwezigen blijkt bezwaar te hebbel tegen de aldus samengestelde begrooting en ze wordt dan ook onveranderd vastgesteld. De uitbreidingsplanfteU, Aan de orde komt het besturusvoorstel ora eea kostenberekening te laten opmaken door ter zak» bekende, voor de volgende uitbreidingsplannen: 1. Het bouwen eener sluis, sluiswachterswóning, een brug in den weg, alsmede een toevoersloot naar de bestaande poldersloot. 2. Het graven van een nieuwe sloot vanaf, d© wo ning bewoond door G. Groen, zuidwaarts tot A. Bak ker té 't Veld en een brug, aldaar in den weg. 3. Het graven van ©en nieuwe sloot vanaf voren bedoelde brug in zuidwaartsche richting tot de Leijer- molensloot. 4. Het graven van een toevoersloot vanaf de wo ning van mej. de Wed. P. L.. Stadegaard in west- waartsche richting aansluitende met de Toekomst- suoót. 5. Het graven van een vertakking vanaf de Zand- oordersloot naar de Moerbeekerlanden. 6. Verbetering der bestaande polderslooten. Het ligt in de bedoeling om na uitbrenging van het rapport uit de plannen sub 3 en 4'genoemd, een keuze te doen. aW*t het onder 1 genoemde voorstel betreft, juich de heer Zuurbier toe, dat het Bestuur hier het ini tiatief neemt. Spr. vestigt do aandacht op het ,me clmniseh overhevelen van de koolschuiten. Laai men de kosten van een tweeledig idee nagaan. In verband met den opkomenden tuinbouw zal de sluis niet te klein moeten zijn en spr. heeft gehoord dat ook mechanisch een viertal schuiten tegelijk over geheveld kunnen worden. Spr. wijst ook op d« verplaatsing van water als de sluis veel wordt ge bruikt. Waar vanaf de bestuurstafel wordt opgemerkt dat een electrische overhaal als bij Broek op Langendijk voorloopig wel voldoende zou zijn, waarschuwt d« heer Zuurbier om de zaak niet te klein op te zette». Spr. wijst bijv. op den nieuwen weg naar 't Veld, waar een duiker is gemaakt, terwijl nu reeds blijkt dat er een brug gemaakt had moeten worden. Door den heer Steur wordt er echter op gewezea det in zijn polder de lasten reeds f9 de hoogte in zijn gegaan. De Voorzitter zegt toe, dat het Bestuur het idee- Zuurbier zal overwegen en eens zal informeeren t» Broekerhaven, waar een dusdanige inrichting is daar- gesteld. Spr. deelt mede, dat het Bestuur dacht d» sluis te maken aftn het einde van de Bullenweid. Het bestuur heeft gedacht dat de sluis minstens groet genoeg moet zijn voor schuiten van minstens 12 ton en vanuit de vergadering gaan er stemmen op dat een overhaal niet in staat zal zijn schuiten van der gelijke grootte over te halen. De heer J. Bakker noemt als plaats van de sluii bij Hollander, het verlengstuk van de molensloot bi) den Leijerpolder. De Secretaris licht toe, dat een ingenieur deze plaats ongeschikt achtte, sluis en brug in een pri ma iren weg is niet doenlijk. Nog een ander acht de plaats in de Weel beter, ee» Idép dat weer wordt bestreden. Besloten wordt zich te bepalen tot de plaats door het. Bestuur gedacht. De kosten van al de hier genoemde plannen «ui len apart worden opgegeven en nadat de kosten be kend zijn, zal nog eens een algemeene vergadering worden gehouden. De heer Zuurbier spreekt er zijn genoegen over uit, dat de plannen zoo ruim zijn opgezet, dat ook naar de Moerbeek gaat. De heer Nagelhout blijkt niet zóó tevreden te tij»' er blijven nog 80 bunder verstoken van vaarwater. De Voorzitter denkt dat het moeilijk zal zijn te be kostigen dat overal vaarwater komt. Zoolang er

Schager Courant | 1929 | | pagina 2