SchagerCourant De Wereldreis van - Dickyen DirrekieDurf De Paus ontevreden over Mussolini. ?o Vierde Blad. Gemengd Nieuws. Zijn broeder vermoord. Een sombere uitlating van Mussolini. Scherpe critiek op diens redevoeringen. jongste De studentenrelletjes te Lemberg. De nalatenschap van een krantenkoning. Rusland en China. keu Zaterdag 8 Juni 1929. 72ste Jaargang. No. 8471. zem rt nd EN DAARNA DIENS PLAATS INGENOMEN. eheii me )de ris, Vl Te Stuttgart is de schildersgezel Ludwlg Schomig we- jen3 broedermoord gevangen genomen. De misdaad ls ag g^een half jaar geleden gepleegd te Ulm waar de twee broers toen woonden. Het lijk van den verslagene is in Bn tuin van de vorige woning gevonden. De verdachte had na den moord de vrouw van zijn rd...broer wijsgemaakt dat haar man er met een rijk meisje uk g Baar Amerika vandoor was en hem had verzocht met den gjjn vrouw te Stuttgart te gaan wonen. De vrouw had boot jat goedgevonden en er ook in berust dat de moorde ur: paar den naam van zijn broer aannam. De man heeft ep dien naam te Stuttgart werkloosheidsonderstand ge- arni trokken en ook een hechtenisstraf, die zijn broer nog nis ve ia di :t to eeki rnc gegaan, terwijl het sterftecijfer met 90.000 is gestegen. De minister-president zei, dat er onder deze omstan digheden helaas geen reden tot optimisme bestaat. Wanneer deze gang van zaken zoo door blijft gaan, dan zal 1929 het begin van de demografische instorting van Italië zijn. ERNSTIG ONGELUK BIJ DE LANDING VAN EEN TURKSCH VLIEGTUIG. Vier dooden en twee gewonden. Te Smyrna is een Turksch vliegtuig bij de landing op een afdeeling soldaten ingereden, waarvan er vier werden gedood en twee ernstig gewond. ROOFOVERVAL TE MARSEILLE. Op klaarlichten dag. Een brutale roofoverval heeft Woensdag op klaar lichten dag te Marseille plaats gehad. Drie gemas kerde mannen drongen met revolvers in de hand een slagerswinkel binnen en eischten geld. Terwijl een hunner den slager en zijn vrouw- met een revolver in bedwang hield, doorzochten de anderen alle kas ten van de woning. Ten slotte namen zij de vlucht in een gereedstaanden auto. De politie heeft tot nu toe geen spoor van de da ders kunnen ontdekken. goed had, uitgezeten. imtEN! GEVOLGE VAN DE BEVOLKINGSACHTERUIT GANG IN ITALIë. In de Woensdag gehouden zitting van de Italiaansche ildjkamer viel Mussolini één der afgevaardigden, die zich jptlmlstlseh over de vermeerdering van de Italiaansche levolklng uitliet, In de rede. Mussolini wees er op, dat in de eerste vier maanden W dit jaar het geboortecijfer met 17.000 is achterult- DE SNELSTE DUITSCHE TREIN. De Duitsche trein, die de grootste snelheid ontwik kelt, is de sneltrein BerlijnParijs (FD 26) die den 176.5 K.M. langen afstand tusschen Hannover en Hamm aflegt in 117 minuten en dus met een gemid delde snelheid van 90,5 K.M. per uur rijdt. Grootere snelheden worden alleen op enkele lijnen in Frank rijk en Engeland ontwikkeld. De FD 26 legt den ongeveer 580 K.M. langen weg van Berlijn (Zoologischer Garten) tot Keulen af in precies zeven uur. GESTOLEN GOED GEDIJT NIET. Vier jongens hadden uit een garage te Budweis een motorrijwiel m9t zijspan gestolen. Tijdens hun vlucht hebben de jongens bij Doubrawitzerberg een ernstig ongeluk gekregen. Alle vier werden zwaar gewond en zijn naar het ziekenhuis te Budweis vervoerd, waar één van hen intusschen reeds aan zijn verwondingen is overle den. nd? ►E VREUGDE OVER DE VERZOENING ZOO SPOEDIG VERSTOORD. Het antwoord van den Paos. s Door het Italiaansche blad, de „Osservatore Roma.no" Woensdagavond eèn langen brief van den paus aan u-den kardinaal-staatssecretaris, Gasparrl, gepubliceerd. De paus geeft daarin den indruk weer, welken de belde hj| redevoeringen van Mussolini in Kamer en Senaat, als- jir nede da. daarop gevolgde discussie op hem hebben ge- Toaakt. Hij verklaart, dat het zijn plicht is om te spreken. In de eerste 'plaats geeft de paus uiting aan zijn leed- »Bzen over de harde uitdrukkingen van Musollni. 1 i' Voorts was het voor hem een bittere teleurstelling, over het wezen des christendoms en deszelfs goddelijken oorsprong opvattingen te moeten hooren verkondigen, 'welke kettersch, ja erger dan kettersch zijn. Deze op vattingen zijn in de tweede rede van Mussolini niet vol- ,m komen teruggenomen. De paus protesteert tegen deze beschouwingen, welke hij toeschrijft aan den Invloed van protestantsche en modernistische uitspraken. De paus keurt verder in de genoemde redevoeringen af, dat gewezen wordt op de geringe resultaten van den wetenschappelijken arbeid der Italiaansche geestelijk heid en verklaart, dat de opsomming en de schildering der perioden van den strijd tegen de wereldlijke macht der pausen niet bepaald kiesch was. J!V' Kettersche opvattingen. De strqd om de souvereiniteit. In het bijzonder echter noemt de paus het een ver- keerde opvatting, dat de staat in Italië de souvereiniteit over de katholieke kerk zou hebben. Met grooten na druk betoogt hij, dat alleen de paus souvereln is over de kerk en dat hij alleen de groote beslissingen heeft te nemen. De paus betreurt ook de herhaalde verklaringen ,dat de staat van zijn souvereiniteit geen afstand heeft ge daan en dat de staat zich een controle heeft voorbehou den, als ware het, dat de kerk er naar streefde, den itaat te benadeelen. Het vrije woord en de gewetensvrijheid. Verder keert de paus zich tegen de uitlatingen over den katholieken eeredienst en met groote beslistheid verklaart hij zich tegen de verleende vrijheid van spre ken. Hij neemt vervolgens stelling tegen de verleende t: vrijheid van geweten en bepleit de opvatting, dat in een katholieken staat de gewetensvrijheid zich moet rich ten naar de grondstellingen der katholieke kerk. Op het recht der kerk bij de opvoeding wordt speciaal de nadruk gelegd en gezegd, dat de opvoeding door de kerk niet tot het godsdienstonderwijs beperkt en niet door den staat belemmerd mag worden. De paus geeft dan nog te verstaan, dat indien in een katholieke kerk voordrachten over Emanuel Kant wor den gehouden, dit slechts geschiedt om diens dwalingen aan het licht te brengen. De staat behoeft de katholieke gj wetenschap niet te vreezen. Het kerkelijk huwelijk. s[ De paus protesteert er vervolgens tegen, dat Musso lini heeft gezegd: Niemand zal de katholieken dwingen een kerkelijk huwelijk te sluiten. De paus verklaart hier tegenover, dat de kerk dezen dwang zal uitoefenen en hij dreigt met onmiddellijk ingaande excommunicatie van eiken katholiek, die zich alleen met het burgerlijke huwelijk zou tevreden stellen. De paus geeft ten slotte uiting aan zijn misnoegen over het feit, dat de geestelijken, die de kerk verlieten «n zich in regeeringsbetrekkingen bevinden, niet uit deze betrekking worden verwijderd. Met grooten nadruk ver- Waart hij, dat het verzoeningsverdrag en het concordaat een ondeelbaar geheel vormen en dat met het eene ook het andere zou vallen. DE PAUS EN HET FASCISME. In de N.R.Ct. lezen we onder bovenstaand opschrift ö°g het volgende naar aanleiding van het antwoord van den paus aan Mussolini. Nog voor de ratificaties der vredragen zijn uitgewis seld wat morgen (Vrijdag) het geval zal zijn heeft Pius XI nog eens even de puntjes op de i gezet De Paus beklaagt er zich over, dat de vreugde over de verzoèning al binnen drie maanden „zoo grondig en droevig" verstoord is. In plaats van de al te vriendelijke woorden aan zijn persoon gewijd, had hij liever een vriendelijker toon gehoord ten aanzien van de Godde lijke instelling, aan welker hoofd hij staat Mussolini's uitlating over het katholicisme als een Joodsche secte, die eerst In en door Rome een universeel karakter heeft aangenomen, moet het nogmaals ontgelden. Wel heeft Mussolini dit gezegde in den Staat verzacht door te zeggen, dat hij niet den Goddelijken opzet ln den loop der gebeurtenissen ontkende, maar hij heeft er toch meteen nog bij gevoegd, dat het christelijk verschijnsel zich tot het jaar 64 joodsch-christelijk noemde en dat eerst in dat jaar, het jaar van Nero's ergste wreed heden en van het martelaarschap van St. Pieter, de scheiding is ontstaan tusschen het judaïsme en het Christendom, dat het woord van Paulus tot het zijne maakte en zich over de Romeinsche heerwegen ver spreidde om de wereld te veroveren. Tot staving van zijn woorden haalde Mussolini in den Senaat toen Fransche katholieke schrijvers aan, omdat „sinds eeni- gen tijd het Italiaansche katholicisme niet vruchtbaar is en de intellectueels productie Inzake deze dingen van elders komt." De Paus noemt dit een te oppervlak kig oordeel om waar te zijn of rechtvaardig Jegens de eer van het katholicisme in Italië of jegens de eer van Italië in het katholicisme. Van meer beteekenls in staatkundig opzicht is even wel 's Pausen klacht, dat de soevereiniteit en de onaf hankelijkheid van de kerk op sommige plaatsen ten volle erkend worden, maar elders weer in twijfel worden getrokken. Mussolini heeft gezegd, dat in Italië de kerk onderworpen is aan het gezag van den staat, maar de Paus stelt daartegenover, dat de Heilige Stoel het hoogste orgaan is van de universeele katholieke kerk en de wettige vertegenwoordiger van de kerkelijke or ganisatie in Italië. „De Heilige Vader vertegenwoor digt niet de soevereiniteit van de Kerk, maar ver persoonlijkt die en oefent die uit bij Goddelijk mandaat. Daarom is de katholieke organisatie in Italië niet on derworpen aan den staat, maar oordeelt en beschikt de Heilige Vader wat goed gedaan is ter meerdere roem Gods en tot grooter heil der zielen." Wat de andere godsdiensten betreft moet eerlijk en duidelijk begre pen worden, dat de katholieke godsdienst, en die al leen, volgens de Italiaansche grondwet en volgens het verdrag van het Lateraan, de godsdienst is van den staat met alle natuurlijke en juridische gevolgen van dien. De opvoeding, de strijd om de jeugd tusschen kerk en staat, blijft het groote twistpunt. Volledige vrijheid van het .woord kan de kerk niet dulden, omdat deze gemakkelijk onontwikkelde hoorders van de wijs kan brengen en licht kan ontaarden in verborgen propa ganda, die niet alleen gevaarlijk is voor den Godsdienst van den Staat,, maar ook voor den staat zelf. De op voeding moet ln handen zijn van de kerk. De staat heeft niets daarvan te vreezen en de wetenschap even min; een stelling, die het fascisme nimmer zal kunnen aanvaarden en die ook reeds door dit min of meer aca demische debat tusschen Mussolini en den Paus weer sproken wordt. Zoolang de Italiaansche staat zijn zonen wil opvoeden tot krijgslieden en veroveraars kan hij van de opvoeding geen afstand doen. Evenmin kan de kerk ooit berusten in het opgeven van het recht op de opvoeding, zoodat zij steeds tegen over elkaar zullen blijven staan. Practisch is dat even wel van geen beteekenis, daar de kerk zich voorloopig toch bij den bestaanden toestand neerlegt. Wel van practische beteekenis kunnen de slotzinnen worden van 's Pausen brief. Mussolini had verklaard, dat de verzoening duurzaam was en niet te niet kon ge daan worden, ook al zou misschien het concordaat een maal worden opgezegd. Neen, verklaart Pius XI, con cordaat en verdrag zijn onverbrekelijk met elkaar ver bonden, zelfs al moest de Vaticaansche Stad en de Staat van de Vaticaansche Stad er mee gemoeid zijn. Intus schen spreekt toch ook de Paus zijn vertrouwen uit in de duurzaamheid der verdragen en wel om twee rede nen, omdat hij, ondanks alles, vertrouwen heeft in 's menschen eerlijkheid en goede bedoelingen, en omdat hij vertrouwen heeft in Gods hulp. Met andere woorden: Niets staat de uitwisseling van de ratificaties van het verdrag van het Lateraan mor gen (Vrijdag) in den weg. DE RATIFICATIE HEEFT VRIJDAG BESLIST PLAATS. Naar Donderdagavond uit Rome gemeld werd, zou de bekrachtiging van het verdrag van Lateranen den vol genden dag-, dus gister, beslist plaats hebben, in de zaal der paramenten van het Vaticaan. De mogelijkheid was niet uitgesloten, dat de paus bij die gelegenheid een belangrijke rede zou uitspreken. DIPLOMATEN EN DRANK. Opzienbarend voornemen van den Britschen ambassadeur. Reuter meldt uit Washington: In officieele diplomatieke kringen is men getrof fen door het besluit dat Sir Esme Howard, de Brit- sche ambassadeur in de Vereenigde Staten, van plan zou zijn te nemen, om geen alcoholhoudende dranken meer in te voeren. De attachés van de ambassade weigerden Woensdgavond het bericht te bevestigen in verband met een desbetreffende instructie van den ambassadeur, doch zij verklaarden, dat zij meenden te weten, dat Howard voornemens is vrijwillig a: stand te doen van het diplomatieke voorrecht om 0 coholhoudende dranken te importeeren. beschikbaar zullen worden gesteld voor Britsche on derdanen, die protestant zijn en wier ouders en groot vader en overgrootvader van vaderszijde als Britsche onderdanen, en protestanten werden geboren. De beur zen zijn van groote waarde, daar na aftrek van de belasting het netto-bedrag een som van ongeveer 90.000 pond sterling (f 1.080.000) zal bedragen, waar door jaarlijksch ongeveer 900 pond (f 10.840) vrij komt. EEN HUIS INGESTORT. Tal van gewonden. Stolp in Pommeren is Donderdagmorgen een rg, die werd afgebroken, met een bevigen knal ort. TALRIJKE ARRESTATIES. Uit Warschau wordt gemeld: De Burgemeester van Lemberg, Klotz, heeft 38 stu denten in verband met de antisemitische relletjes in hechtenis laten nemen. De studenten hebben daarop groote protestbetoo- gingen gehouden. Zij trokken in optochten door de stad, waarbij op wagens, stroopoppen werden mee gevoerd, die den burgemeester moesten voorstellen. Een der poppen werd aan een lantaarnpaal opgehan gen, een andere op een brandstapel verbrand. Een der optochten werd door de politie aangehouden, die den wagen met de pop wegnam en enkele studen ten arresteerde. Zij werden echter spoedig weer op vrije voeten gesteld. In een vergadering van 5000 studenten werd de opheffing van,het Joodsch gymnasium geeischt en tot staking besloten. De bladen voeren, al naar hun richting, een scher pe campagne voor of tegen de studenten. De Lembergsche politie stelt 'in een communiqué nadrukkelijk vast, dat er geen sprake is van een uit tarting der Katholieken van de zijde der Joodsche minderheid. EEN MERKWAARDIGE DOTATIE. Uit Londen wordt gemeld: Sir Hildebrand Harrisworth, de vroegere eigenaar van het blad „The Globe', de broeder van wijlen lord Northcliffe en lord Rothermere, heeft 1.443.000 pond sterling nagelaten. Hij liet een tiende van zijn nalatenschap na aan Nurton College te Oxford tot het instellen van vijf beurzen. Een voorwaarde voor het verkrijgen van deze beurzen is, dat zij slechts ..enige arbeiders ,die op het dak aan het breken waren, en eenige vrouwen, die zich in het huis be vonden, werden onder de puinhoopen bedolven. De brandweer heeft drie ernstig gewonden en verschei dene licht gekwetsten geborgen. Twee der gewonden zijn er zeer ernstig aan toe, zij hebben nl. schedelbreuken en inwendige kneuzingen opgeloopen. DUIZENDEN BADMUTSEN VERBRAND. Bij een brand die in de rubberfabriek van dr. Cas- sirer te Berlijn-Charlottenburg uitbrak, zijn duizen den dames-badmutsen verbrand. E^e oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. DE VERHOUDING TUSSCHEN DE BEIDE RIJKEN BUITENGEWOON ERNSTIG. Reuter meldt d.d. Donderdag uit Nanking: Het departement van buitenlandsche zaken deelde aan de persvertegenwoordigers mede, dat de verhou ding tusschen China en Rusland buitengewoon ernstig is. Hij gaf te kennen, dat dé mogelijkheid bestond, dat de nationale regeering gedwongen zou kunnen worden tot draconische handelingen over te gaan. Zij had de normale betrekkingen reeds afgebroken. De Sovjets onderhouden nog consulaten in het noorden van China en China had zijn diplomatieken verte genwoordigers nog niet uit Moskou teruggeroepen. ft ONTPLOFFING VAN EEN GRANAAT. Drie kinderen gedood. In een dorp bij Brescia speelden vier kinderen met een granaat. Deze ontplofte; drie kinderen werden op slag gedood, terwijl de vierde levensgevaarlijk werd gewond. I Daar komen Dicky en Dirrekie voor een tol. Be talen, zegt Dirrekie. Anders komen we er niet door. Betalen? vraagt Dicky. Ja als ik mal was. Daar stuurt de bengel bet weiland in. Hu, wat bibbert die auto. Houd op, jongen, gilt Dirrekie. Mijn tanden klapperen in mijn mond. Maar Dicky rijdt door. Vlak voorbij den neergelaten tolboom rijdt bjj weer op den weg. Hédaar, roept de tolbaas. "Wiat zijn dat voor rare manleren? Betalen jullie even? Straks hoor" roept Dicky terug. Als we weerom komen van onze wereldreis. Daar staat een dikke koe op den weg. Zij staat stil. Als er niemand komt, staat ze over een uur nog stil. Want zij denkt aan malsoh gras. Daar komt een koe nooit over uitgedacht. Op zij, domme koe, roept Dicky. En hij toetert: toeter-de-toet-toet-toetü Maar de koe luistert niet. Zij is doof van achteren, zegt Dirrekie. Dan maar er onderdoor, meent Dicky. HU rijdt de koe tegen haar eksteroogen. Boe, boe, roept de koe verontwaardigd. Ze neemt een sprong van d« schrik. En de brutale Dicky schiet met zijn auto recht oneer de koe door. Het gaat al harder en harder. Als je een wereldreis maakt, kan je geen slakkengangetje gaan. Twee fiet sers op den weg duikelen in het gras. Is me dat rijden wat die auto doet? De politie moest er naar kijken! Pas op Dicky, daar komt een gevaarlijke helling, gilt Dirrekie. Let op dat hek. Als je er tegen aan rijdt, komen er stukken... Ik wil liever heel blyven aan één stuk, zooals ik nu ben... Bom, zegt de auto tegen het hek... Krak, krak, kreunt het hek... Het breekt... Het valt naar beneden... De auto hangt over den afgrond, Help, help, roept Dirrekie.

Schager Courant | 1929 | | pagina 11