Schager Courant RONDOM DE GROENE TAFEL. JAC. ZOMERDIJK De verbindingsweg tusschen Schoorl Bergen. en Tentoonstelling. Vijfde Blad. Schagen. Binnenlandsch Nieuws. De strijd der Onderlinge Slachtveefondsen. Verbetering gevraagd van den Duinweg. Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 8 Juni 1929. 72ste Jaargang. No. 8471 Voor solide en toch voor- deelige kleeding en maatwerk is HET adres: Hoogzijde E 21 Speciaal adres voor vak- en werk- Kleeding, gegarandeerd prima van kleur en qualiteit. Vraagt zichtzending en stalencollectie. partijen bij het slachtfondsenconflict. Het voorstel van den Nederlandschen Bond van Slachtveefondsen om een rechtskundige commissie in te stellen, die uitspraak zal doen in het geschil, werd geplaatst tegenover het Comité van Actie, dat de zaak in rechte wilde uitvechten. Na uitvoerige be sprekingen van beide voorstellen vereenigden alle aanwezigen zich tenslotte in principe met de ge dachte, naar voren gebracht door mr. A. van der Deure, te Bennekom, die als onpartijdig adviseur aanwezig was, om aan de aangesloten organisaties voor te stellen het juridische geschil voor te leggen aan een commissie van drie onafhankelijke en on partijdige juristen, die na voorlichting door partijen een uitspraak zullen doen, waarbij allen zich verbon den zich neer te leggen. Binnen enkele dagen zullen beide partijen weer vergaderen, na hun organisaties in deze gekend te hebben. Intusschen duurt de strijd voort. GROOTE FOKVEEDAG TE HOORN IN 1930. In 1930 zal te Hoorn een groote fokveedag worden gehouden. De gemeente Hoorn stelt daarvoor 4000 gld. beschikbaar. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. Beroepen der exploitanten ongegrond verklaard. DE HOLLANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW STEUNT. Naar wij vernemen heeft het Hoofdbestuur der I. Mij. van L. in zijne vergadering van Woensdag J. de actie der Onderlinge Slachtveefondsen bespro- ten. Mededeeling werd gedaan van het besluit van den Bond van Slachtveefondsen, j.1. Maandag genomen, om aan de grossiers en slagersorganisaties voor te stellen gezamelijk een rechtskundige commissie te be noemen en zich bij voorbaat aan de uitspraak dezer commissie te onderwerpen. Dit voorstel werd redelijk geacht en het voornemen van den Bond om bij niet aanvaarding ervan de atrijd yoort te zetten, werd toegejuicht. Besloten werd de moreele en daadwerkelijke steun, welke de Onderlinge Slachtveefondsen tot heden van het Hoofdbestuur en den Secretaris genoten hebben, nog eens te accentueeren door een gift van f500. Het vertrouwt dat de leden der H. M. v. L. hierin een aansporing zullen vinden zich achter de Onder linge fondsen te scharen en deze in hunne actie te steunen. Wederom een conferentie tusschen par tijen Een voorloopig resultaat. Donderdag is te Amsterdam een conferentie gehou den tusschen vertegenwoordigers van de verschillende Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben ongegrond verklaard de beroepen, ingesteld door W. van Dun te Tilburg, M. Desmet te Eindhoven, de Ko ninklijke Liedertafel „Souvenir des Montagnards", te Tilburg en M. van der Waerden te Tilburg, tegen de aan elk van hen opgelegde schorsing van zeven dagen ingevolge de Bioscoopwet. De schorsing blijft dus gehandhaafd. 20 HJL. HEIDE AFGEBRAND. Het bosch nog gered. In de omgeving van den Friezenberg bij Rijssen is ongeveer 20 ha. heide afgebrand. Met groote moeite en met behulp van rijks- en gemeentepolitie en ti- chelwerkers is het gelukt den brand tot staan te brengen, juist op tijd, daar de bosschen van het Schwarzwald al gevaar liepen. De brand is ontstaan door het fbranden van een heideperceel door ont- ginners. PRINSES JULIANA. Het eerste tentamen afgelegd. In verband met den wensch van prinses Juliana om bij het einde van haar Leidsche studiën in en kele vakken een tenamen af te leggen, is Donder dag ten overstaan van prof. Chriatensen het eerste dier tentamens gehouden. Het tentamen, dat uitne mend is geslaagd, betrof de geschiedenis der gods diensten. IJJE WIJKSTRA 20 JUNI IN HOOGER BEROEP. Geen getuigen gedagvaard. Naar vernomen wordt, zal de zaak tegen IJje Wijk- stra, die wegens den viervoudigen moord te Groote- gast tot levenslange gevangenisstraf werd veroor deeld, op Donderdag 20 Juni voor het Gerechtshof te Leeuwarden in hooger beroep dienen. Er zijn geen getuigen gedagvaard. SCHRIJVEN AAN DE LEDEN VAN DE PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Het bestuur der gemeente Schoorl heeft aan alle leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland het volgende schrijven gericht, waarin het op verbe tering aandringt van den verbindingsweg tusschen Schoorl en Bergen. Nu weldra de beslissing omtrent de herziening van het „Provinciaal Wegenplan" valt, veroorloven wij ons om in aansluiting op onzen brief van 24/25 Oc- tober 1928, No. 1016/1018, nog het volgende onder Uwe welwillende aandacht te brengen: le. De ontworpen verbinding: Laanweg (Schoorl) naar Zuiderlaan (Bergen), zal alléén met Rijks- en Provinciale subsidie tot stand kunnen komen, daar de Gemeente Schoorl daartoe financieel onmachtig is. 2e. De stelling toch, dat de Gemeente een weg kan financieren, door bij den aanleg tevens de aan grenzende terreinen aan te koopen en daarna te verkoopen, moge voor de steden gelden, doch is voor het platteland niet van toepassing, te minder alhier, omdat langs de bestaande wegen nog overvloed van bouwterrein ligt. 3e. Derhalve zal gedurende de jaren, waarin gelde lijke steun van Rijk en Provincie wordt afgewacht, Een der gevaarlijke punten tusschen Schoorl en Bergen, waar de Duinweg zoo smal is, dat twee auto's elkaar niet behoorlijk kunnen passeeren de gevaarlijke, smalle Duinweg het steeds toene mend verkeer moeten blijven bedienen. 4e. Indien deze Duinweg, lang 2640 Meter, alsnog op het „Provinciaal Wegenplan" geplaatst wordt, kan onmiddellijk met een verbreeding tot 8.70 M. en afsnijding van een paar bochten worden aan gevangen, hetgeen voor een reeks van jaren vol doende wordt geacht. 5e. Aangezien de verbreeding hoofdzakelijk aan den Oostkant zal geschieden, blijft de duinkant on gerept, terwijl door beplanting van den Ooste lijken-, en waar mogelijk, ook van den Westelij ken berm van den nieuwen Duinweg, het natuur schoon wordt behouden. Moge het vorenstaande U, voor zooveel noodig, tot het inzicht brengen, dat het belang der duinstreek cigcht, dat alsnog de Duinweg onder deze Gemeente, (inplaats van den Omloop aldaar), in het „Provin ciaal Wegenplan worde opgenomen, zulks ter be vordering van de ontwikkeling en veiligheid van het verkeer! Burgemeester en Wethouders van S:ir w.g. VAN FRIDAGIi. De Secretaris, w.g. F. MOSK, L.S. tori, Een lange zitting van onzen gemeenteraad op Woensdagavond j.1. Lang, erg lang zelfs, tot half 12 uur 's avonds, maar van niet veel beteekenis. Er was een vervolg op de zaakBlaeser ten op zichte van de gegeven vrijstelling van te veel ge noten inkomsten. Dat raadsbesluit (n.1. tot terugstorting) was de vorige maal meer handig dan smakelijk van de vlakte gewerkt. En burgemeester Cornelissen had daartegen appel aangeteekend als zijnde in strijd met het algemeen belang. En nu krijgen wij daar uit den mond van den burgemeester de mededeeling: dat door een abuis van een griffie-ambtenaar, (deze had zeker de paperassen maar in zijn lessenaar ge schoven en vergeten), de wettelijke termijn van ver zet was verstreken en dus het besluit niet meer ver nietigd kon worden. Een pracht-ding daar haalt de een of ander op de Provinciale Griffie een slor digheid uit en daarmee is de zaak maar van de baan. Burgemeester waren nu nog wel een paar redmid- deltjes aan de hand gedaan, maar erg royaal klonk dit alles niet het maakte op ons zoo den indruk dat men nog wat poogde goed te praten daar in Haarlem wat men leelijk bedorven had. Maar hoe dan ook, het raadsbesluit om amice Blaeser zijn straf kwijt te schelden, is er en dat moet o.i. toch weer van de baan. De zaak is te onsympathiek, onder allerlei gekon kel en geheel bij verrassing in elkaar gedokterd, om dat nu zoo maar zonder meer als zoete koek op te eten, en het had ons het beste toegeschenen dat nu in de zitting van Woensdag maar meteen over een voorstel had kunnen worden gestemd om het laatste raadsbesluit weer in te trekken. Enfin: de S.D.A.P. kondigde tenminste voor de volgende zit ting zulk een voorstel aan, dan kan de Raad zijn standpunt vaststellen. En dat de andere heeren, die het fort bij verrassing hebben genomen, nu wat hoog van den toren blazen, nu zij vreezen dat hun spel letje geen blijvend resultaat zal opleveren, is van hen te begrijpen, maar behoeft niemand te intimi- deeren. De straf voor onzen gasdirecteur was al zacht genoeg, wil men het rechtsgevoel onzer burgerij niet heelemaal kwetsen, dan dient toch deze straf te blij- ven.De belooning van een nieuw huis etc. is ons bur gers heusch al bar genoeg. Na maanden ernstig peinzen en overwegen, zijn B. en W. eindelijk gekomen met hun voorstellen wat de speruren voor het Gem. Electrisch Bedrijf betreft en zij hebben hun star en hinderlijk standpunt vol komen vastgehouden. Om 5 uur (en dat is nog ver kregen door het o zoo schuchter voorstel des heeren De Vries) beginnen de speruren en, zeggen B. en W., tot maar 8 uur 's avonds. Maar dan mag je perso neel toch niet meer werken volgens de Arbeidswet, dus heb je er niet veel aan, of de speruren dan eindigen. Men draait op deze wijze de vrijheid van werken totaal den nek om. En onnoodig! Immers, de opname wat de maximale belasting betreft, heeft ook in 1928 weei^ uitgewezen, dat de hoogste stand bereikt wordt in November en nog steeds op Veulen- marktavond. Boven dien stand is men nog nooit op een ander tijdstip van het jaar uitgegaan, en is de risico, dat dit zou kunnen gebeuren, dus al uiterst gering. Al die voorschriften waardoor de industrie aan banden wordt gelegd, sorteeren geen enkel tast baar effect, da's allemaal prachttheorie. B. en W. zeggen zelf, dat door de industrie de goede trouw met voeten is getreden, of met duidelijker woorden: de industrie heeft lustig en rustig doorge werkt, ook gedurende de speruren. De finantieele resultaten die men dus heeft verkre gen met het gemeentelijk electrisch bedrijf over 1928, zijn ondanks dien funesten invloed der in-de- speruren-werkende-industrie, verkregen. En wat ziet men dan? Zooals reeds opgemerkt: de hoogste maxi male belasting alweer op Veulenmarktavond. Wat duidelijk demonstreert, dat het niet de industrie is die die hooge maximale belasting veroorzaakt. En verder een winst voor het Gem. Elect. Bedrijf van nog ruim f7000.plus de noodige afschrijvingen en nog een ruime uitkeering aan de gemeente. Ons dunkt, als onder die zoo ongunstige omstandigheden, wat de max.belasting betreft en waarover ons heele gemeente bestuur zoo ongeveer te hoop liep, nog zooveel dui zenden verdiend worden, dan kan men de industrie wel rustigjes laten doorwerken en is die risico door de gemeente blijkbaar best te dragen. Wat wij nu zien gebeuren is alleen een bevoor rechting van tooneel-, dans- en bioscoopzalen en ma nufacturen- en andere winkels. Als die veel stroom noodig hebben (in den voor hen drukken tijd), onbe perkt hun lichten dus mogen branden, wordt de industrie stop gezet, om zoo mogelijk dezen schade lijken invloed op' de max. belasting te elimineeren, en zoodoende voor de gemeente zoogenaamd de fi nantieele risico te verkleinen. Wij voor onszelf hebben gelukkig met deze Piet- Luttigheid van ons gemeentebestuur niet meer te ma ken, maar voor vele andere der klein-industrieelen blijft het een strop. In 1929 zal het wel worden aan getoond, van hoe weinig practische beteekenis deze bepalingen van B. en W. en den volgzamen Raad zijn. Onze belasting wordt verlaagd. Er is de laatste ja ren zooveel geheven plus een meevaller, dat er een overschot is en nu kan men weer met wat minder toe. B. en W. volgden den veiligen weg en stelden 1.75 als vermenigvuldigingscijfer voor, de oppositie natuur lijk wilde lager. Het is zeer verstandig geweest dat 1.75 is aangenomen. Te groote schommelingen zijn uit den booze en het is al reeds vroeger bewezen, dat het aanlokkelijke "van een te lage belasting zich later weer in een veel hoogere wreekt. De nieuwe school en nog wel meer zal aanstonds zijn invloed op ons belastingbiljet doen voelen. Met het grondbedrijf op het Heerenbosch gaat het toch maar prachtig. Alweer een terreintje verkocht maar ver beneden den kostprijs. Voor reclame, zegt burgemeester jawel mannetje, datzelfde zult ge nog wel eens een paar maal moeten laten hooren, wil je een stukje grond verkoopen. Het komt precies af als wij gezegd hebben: die heele prachtopzet van wethouder Schoorl met zijn winstgevend grondbe drijf, komt falikant uit, die heeft immers nog nooit goed kunnen rekenen. Verder was er in de zitting het noodige klein goed, niet geschikt om een napraatje over te houden. Al leen nog een aardig in elkaar geflanst voorstellinkjo over de pers en haar misdrijven. De heer Van Erp deed „op bestelling" een vraag over wat in een overzicht der Schager had ge staan over de minder goede verstandhouding tus schen den inspecteur Dun en burgemeester Corne lissen. Burgemeester Cornelissen sprak hierover zelfs van duimzuigerij en insinueeren en legde ons een heel leelijke beschuldiging in den mond aan het adres van Inspecteur Dun, als zou deze uit antipathie te gen Schagen en zijn burgemeester, de gemeente op hooge kosten hebben willen jagen, enz. enz. Wat wij hebben willen beweren, en ook hebben neer geschreven, is dit, dat de verhouding tusschen den inspecteur en onzen burgemeester niet vriendschap pelijk was, ten dat was ook zoo. Dat is geen duim zuigerij, dat is geen insinuatie, maar waarheid. En dat burgemeester Cornelissen daarvan de schuld droeg is eveneens waar. En dat zooiets niet in de hand werkt een gemoedelijk en gemakkelijk behandelen van zaken, spreekt vanzelf. Dat begrijpt een ieder. Een soepele oplossing wordt alleen bevorderd als men de zaken in gezamenlijk overleg welwillend be handelt. En het is niet onze burgemeester geweest, die zulk een wijze van werken heeft bevorderd. In- - tegendeel! Dat er nu na de conferentie met Hoofd inspecteur, Inspecteur is gevolgd een loochening van den burgemeester over wat wij neerschreven, verandert aan onze opvatting geen sier. Feiten blij ven nu eenmaal feiten, ook al vindt burgemeester Cornelissen het blijkbaar gemakkelijker en ge- wenschter om maar het een en ander te vergeten. Al achten wij het ongepast als oud-wethouder uit onze „memoires" het een en ander mee tè deelen, dan beteekent dat nog niet dat wij iets zijn vergeten van wat is gebeurd alweer integendeel! Wethouder Schoorl in de Vleeschkeuringscommis- sie terug, prettig voor hem. Je moet het toch maar aanlokkelijk en gewichtig vinden om veel baantjes te hebbende rest is dan bijzaak. ••"1 IN HET GEBOUW VAN DE LANDBOUW- HUISHOUDSCHOOL. Wat de leerlingen in het afgeloopen jaar vervaardigden. Donderdag wapperde vroolijk de vaderlandsche drie kleur van het gebouw van de Landbouwhuishoudschool alhier, waar de meisjes uit Schagen en niet het minst uit de omgeving in zoo ruime mate de kennis opdoen, die haar in haar latere leven zoo zeer te pas zal blij ken te komen. Door de groote toewijding die de heer Nobel van Lutjewinkel dit onderwijs toedraagt, en de ernst waar mee de beide leeraressen, mej. Piet en mej. Van der Sluijs hun taak vervullen, staat de Huishoudschool te Schagen in heel de omgeving hoog aangeschreven. Evenals elk jaar, hield de school ook Donderdag weer tentoonstelling van wat door de leerlingen in het afgeloopen jaar was vervaardigd. Het was dus feest voor de „huisvrouwen-ln-den-dop", die we eiken mor gen opnieuw in vroolijlte en opgewekte stemming naar de school zien gaan en die zich zeer zeker reeds hebben gespitst op dezen tentoonstellingsdag, waarop ze ann de buitenwereld zouden' kunnen laten zien, wat hun steeds toenemende kennis onder de voorbeeldige lei ding van hun beide leeraressen vermocht te maken. Wat we zoo al zagen. Na deze Inleiding willen we dan beginnen met te vertellen, wat we alzoo op de tentoonstelling te zien kregen. D.w.z., we zullen ons best doen, er een zoo getrouw mogelijk beeld van te geven. Want de lezer en speciaal de lieve lezeres, zal het ons niet ten kwade duiden, dat we, als lid van de meer sterkere sekse, ons zoo af en toe wel eens een beetje „onwennig" voelden, wanneer we ons aan den éénen kant zagen Ingesloten door een reeks van flesschen met inge maakte groenten, wat nog tot daaraan toe was maar aan de andere zijde de wand dicht behangen zagen met baby-broekjes en andere noodzakelijke en onontbeerlijke dingen voor den jongen wereldburger. Gelukkig bleef ons binnentreden als eenigst manlijk wezen tusschen al die dames niet geheel en al onop gemerkt, en bood mej. Van der Sluijs ons vriendelijk aan, ons eens even rond te leiden, welk aanbod we na tuurlijk met beide handen aannamen. En met dat al waren we reeds verzeild geraakt in de afdeeling, waar gedekte tafels tot „aanzitten" noodden, maar het bleef natuurlijk bij kijken en dat kon ons reeds meer dan voldoende bevredigen. Er stonden wel twee gedekte tafels, doch we weten nóg niet, aan welke wij wel het liefst zouden hebben plaatsgenomen. Het zag er alles even keurig en fijn uit. Onzen tocht door dit Luilekkerland vervolgende, kwamen we In de keuken, waar naast een tafel met Inmaak, een dito met gebak en verschillende andere lekkernijen stonden. Soep was er ook, en als we den term goed onthouden hebben, dan maken ze dat van „kooknat", 't Zal anders heusch wel goed wezen hoor! al denk je misschien bij het woordje „nat" onwille keurig aan een „keuken-slimmigheidje". Ziezoo, om nu niet te maken dat u het water om de tanden zal gaan loopen, zullen we deze afdeeling ofschoon noode vaarwèl zeggen en die van handenarbeid gaan opzoeken. Daarvoor gaan we de trap op en wor den we boven uitgeleverd aan juffrouw Plet, die ons In de geheimen van het stoppen, naaien, batikken, be schilderen en nog honderd andere dingen meer, zal in wijden. En ofschoon op sommige punten toch beslist onoordeelkundig op dit gebied, bleef onze belangstelling onverminderd. Wij zagen er een stapel van kussens, de een nog mooier dan de ander, en met verbazing verna men we, dat de leerlingen zelf de ontwerpen er voor teekenen en de kleuren van de wol uitzoeken. Want dit konden we nog wel zien, dat deze laatsten vrijwel steeds wonderwel bü elkaar pasten. Het batik-werk dwingt nog altijd bewondering af, het smyrna-werk niet minder en verder als een buitenge woon effectvolle arbeid: het bewerken van leer. Dit laatste geeft Inderdaad schitterende resultaten te zien en wij kunnen ons voorstellen hoe trotsch de leerlingen na het gereed hebben van hun werkstuk zijn. Nog tientallen andere dingen zagen we hier, die, we kunnen wel zeggen, de artistieke smaak van de leerling niet weinig helpen ontwikkelen en er toe bijdragen de gezelligheid in huis te verhoogen. Een niet minder nuttige afdeeling was die van het costuumnaaien. Behalve dat we daar zagen hoe uit een oud kleedlngstuk nog een zoo goed als nieuw dito werd vervaardigd, hingen daar ook keurige japonnetjes uit nieuwe stof: smaakvol en „near the latest fashion". We kregen nog een aardigheid te zien, die uit een oogpunt van vernuft nog even genoemd moet worden. Een theewarmer namelijk, als we het zoo mogen noe men, waarmee we bedoelen het gevoerde mandje waarin de theepot komt te staan, maar waarbij dit mandje vervangen was doorden bol van een heerenstroo- hoed, die netjes gelakt, volkomen aan het doel beant woordde, waarvoor het moest worden gebruikt... Als dus iemand bij gelegenheid zijn stroohoed mist, en zijn dochter loopt op de Huishoudschool, dan zal hij mis schien goed doen, de theemuts eens even op te lichten.

Schager Courant | 1929 | | pagina 15